0115-KDIT3.4011.37.2018.1.WR - Skutki podatkowe wystąpienia ze spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 marca 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT3.4011.37.2018.1.WR Skutki podatkowe wystąpienia ze spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2018 r. (data wpływu 17 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia ze spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia ze spółki komandytowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce komandytowej powstałej wskutek przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 551 oraz 575 Kodeksu spółek handlowych. Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, o której mowa powyżej powstała na skutek przekształcenia spółki jawnej na podstawie art. 551 oraz 571 Kodeksu spółek handlowych. Przed objęciem prawa udziałowego w spółce komandytowej (wskutek przekształcenia) Wnioskodawca był udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również wcześniej wspólnikiem w przekształconej spółce jawnej.

Zyski wypracowane przez spółkę jawną (przed jej przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) były opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych przez wspólników spółki jawnej, w tym przez Wnioskodawcę. Zyski te (w części nie wypłaconej wspólnikom) stały się, wskutek przekształcenia spółki jawnej, elementem majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której to spółce zostały zaewidencjonowane, jako kapitał zakładowy i zapasowy. Po przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową zyski te stały się elementem majątku spółki komandytowej. Na moment przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zyski te, zgodnie z otrzymaną przez Wnioskodawcę indywidualną interpretacją prawa podatkowego z dnia 21 kwietnia 2017,..., dla celów opodatkowania tzw. zysków niepodzielonych zostały potraktowane, jako zyski wygenerowane przez spółkę jawną (tj. nie stanowiły one zysku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym tzw. zysku zatrzymanego lub niepodzielonego).

Obecnie Wnioskodawca rozważa wystąpienie ze spółki komandytowej. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, wystąpienie Wnioskodawcy będzie wiązać się z obowiązkiem wypłaty na rzecz wspólnika przez spółkę udziału kapitałowego, którego wartość, zgodnie z art. 65 ww. ustawy, oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki na ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika. Wypłata ta może objąć zyski, które zostały wygenerowane przez spółkę jawną przed jej przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (i potem komandytową) i nigdy nie otrzymane przez Wnioskodawcę od spółki jawnej (ani żadnej innej spółki).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy środki pieniężne, które będą wypłacone Wnioskodawcy jako Jego udział kapitałowy w związku z Jego wystąpieniem ze spółki komandytowej, odpowiadające opodatkowanym już przez Wnioskodawcę podatkiem dochodowym (i nigdy nie otrzymanym przez Wnioskodawcę) zyskom osiągniętym przez spółkę jawną (przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku z wystąpieniem Wnioskodawcy ze spółki komandytowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, środki pieniężne, które będą wypłacone Wnioskodawcy jako Jego udział kapitałowy w związku z Jego wystąpieniem ze spółki komandytowej, odpowiadające opodatkowanym już przez Wnioskodawcę podatkiem dochodowym (i nigdy nie otrzymanym przez Wnioskodawcę) zyskom osiągniętym przez spółkę jawną (przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku z wystąpieniem Wnioskodawcy ze spółki komandytowej.

Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki pieniężne otrzymane przez wspólnika z tytułu wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną podlegają opodatkowaniu, jako przychód z działalności gospodarczej.

Równocześnie, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 ww. ustawy pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce (i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów).

Powyższe przepisy są częścią systemu opodatkowania podatkiem dochodowym spółek osobowych, które to spółki nie są odrębnymi podatnikami podatku dochodowego, a osiągnięty przez nie dochód podlega opodatkowaniu na poziomie wspólników - niezależnie nawet od samego przekazania zysków wspólnikowi.

Zgodnie z tą zasadą ogólną oraz brzmieniem art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, część udziału kapitałowego, która będzie wypłacona Wnioskodawcy w związku z jego wystąpieniem ze spółki komandytowej, odpowiadająca opodatkowanym wcześniej zyskom osiągniętym przez spółkę jawną, które nie zostały przekazane wspólnikom (i Wnioskodawcy) przez spółkę komandytową nie powinna być zaliczana do przychodów Wnioskodawcy na moment wystąpienia ze spółki. Takie traktowanie wskazanej wypłaty jest spójne z zasadą jednokrotnego opodatkowania spółek osobowych. Uznanie przeciwnego stanowiska za prawidłowe oznaczałoby podwójne opodatkowanie zysków osiągniętych przez spółkę jawną.

Wnioskodawca zwraca również uwagę, że zaprezentowane stanowisko jest spójne z otrzymaną przez Wnioskodawcę interpretacją podatkową w sprawie opodatkowania zysków wygenerowanych przez spółkę jawną, które znalazły się, wskutek przekształcenia, w majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (interpretacja z dnia 21 kwietnia 2017 wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej,...). W otrzymanej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że zyski te nie mogą być w ogóle rozpatrywane z perspektywy podatkowej jako zyski osiągnięte przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością bowiem nie zostały one przez tę spółkę faktycznie osiągnięte. Zdaniem Wnioskodawcy, skoro te zyski nie stanowią zysków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zgodnie z otrzymaną interpretacją) to należy je uznać, za odpowiadające uzyskanej przed wystąpieniem ze spółki kapitałowej nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca zwraca również uwagę, że przekształcenia spółek, o których mowa w opisanym stanie faktycznym (tj. przekształcenie spółki jawnej w spółkę kapitałową oraz przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę komandytową) są objęte na gruncie Ordynacji podatkowej tzw. zasadą sukcesji praw i obowiązków. Na podstawie bowiem art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej (lub przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej) wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Również na gruncie Kodeksu spółek handlowych wspomniane przekształcenia są objęte tzw. zasadą sukcesji uniwersalnej. Objęcie ww. przekształceń zasadą sukcesji oznacza, że określone przekształcenie nie jest tożsame z likwidacją działalności, lecz jej kontynuacją w innej formie prawnej.

Skoro zatem wspomniane przekształcenia kapitałowe są objęte zasadą sukcesji (i de facto traktowana jako kontynuacja wcześniejszej działalności) to zdaniem Wnioskodawcy wypłata do Wnioskodawcy przez spółkę komandytową opodatkowanego już wcześniej zysku osiągniętego przez spółkę jawną jest objęta dyspozycją art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przepisu właściwego dla wypłaty środków pieniężnych ze spółki osobowej w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania zarówno za okres istnienia spółki jawnej, jak i komandytowej.

Dodatkowo Wnioskodawca zwraca uwagę, że nawet gdyby na chwilę przyjąć odmienne od wskazanego powyżej stanowisko (z czym Wnioskodawca się nie zgadza, ale przedstawia jedynie celem dodatkowego uzasadnienia swojego stanowiska) i uznać, że brak jest podstaw do zastosowania w ww. stanie faktycznym (w odniesieniu do zysków osiągniętych przez spółkę jawną) art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to i tak środki pieniężne odpowiadające zyskom spółki jawnej (które wskutek przekształcenia znalazły się w majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) nie powinny być opodatkowane ponownie podatkiem dochodowym (w związku z ich wypłatą przez spółkę komandytową). Zgodnie bowiem z art. 24 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną w przypadku otrzymania środków pieniężnych jest różnica między przychodem z tego tytułu, ustalonym zgodnie z art. 14 ww. ustawy, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce. Zdaniem Wnioskodawcy nawet gdyby uznać, że art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania do wypłaconego przez spółkę komandytową zysku osiągniętego przez spółkę jawną, to i tak ten zysk (środki pieniężne) należałoby uznać za wydatki na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w spółce komandytowej, o których mowa w art. 24 ust. 3c. Potraktowanie ww. środków pieniężnych jako wydatków na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w spółce komandytowej sprawia, że środki te efektywnie nie byłyby ponownie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (na moment ich wypłaty do Wnioskodawcy), co również przemawia na rzecz uznania stanowiska Wnioskodawcy za prawidłowe. Takie rozumienie wydatków na nabycie udziałów w spółce osobowej (wprawdzie w odmiennym stanie faktycznym, jednak przy różnicach niemających w ocenie Wnioskodawcy znaczenia dla sprawy) jest również prezentowane w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w dniu 23 lutego 2017, sygn. 1061-IPTPB3.4511.877.2016.4.PM, czy w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w dniu 18 lutego 2014, sygn. IPTPB1/415-716/13-3/AG.

W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że środki pieniężne, które będą wypłacone Wnioskodawcy jako jego udział kapitałowy w związku z jego wystąpieniem ze spółki komandytowej, odpowiadające opodatkowanym już przez Wnioskodawcę podatkiem dochodowym (i nigdy nie otrzymanym przez Wnioskodawcę) zyskom osiągniętym przez spółkę jawną (przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku z wystąpieniem Wnioskodawcy ze spółki komandytowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

W myśl art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1577) spółkami osobowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Do spółek kapitałowych natomiast kodeks zalicza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną (art. 4 § 1 pkt 2).

Spółki osobowe nie mają osobowości prawnej, którą ww. ustawa przyznaje spółkom kapitałowym. Mogą jednak - zgodnie z treścią art. 8 § 1 tej ustawy - we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane.

Na mocy art. 52 § 1 w związku z art. 37 § 1 Kodeksu spółek handlowych, w braku odmiennych postanowień umowy spółki wspólnik spółki jawnej (w myśl art. 103 § 1 przepis ten dotyczy także spółki komandytowej) może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Jak stanowi § 2 tego artykułu, jeżeli wskutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, zysk przeznacza się w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika.

Artykuł 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (art. 553 § 1 ww. kodeksu). Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3).

Kierując się treścią powyższego artykułu należy stwierdzić, że w wyniku przekształcenia spółek nie dochodzi do zmiany tożsamości podmiotu, a zmienia się jedynie jego forma prawna. W myśl zasady kontynuacji praw i obowiązków cywilnoprawnych, co do zasady wszystkie stosunki prawne, których stroną spółka była przed przekształceniem, trwają nadal po przekształceniu. Dotyczy to także zobowiązań spółki wobec jej wspólników.

Wystąpienie wspólnika ze spółki powoduje obowiązek rozliczenia udziału kapitałowego wspólnika. Zgodnie z art. 65 § 1 Kodeksu spółek handlowych, który na mocy art. 103 ma zastosowanie do spółki komandytowej, w przypadku wystąpienia wspólnika z tej spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Z przepisu tego wynika, że udział wypłacany wspólnikowi powinien uwzględniać wniesione do spółki wkłady, a także przypadającą mu część nadwyżki majątkowej ponad te wkłady.

W myśl art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 200 z późn. zm.), ilekroć w ustawie tej jest mowa o spółce, oznacza to:

a.

spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b.

spółkę kapitałową w organizacji,

c.

spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d.

spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;

Jak stanowi natomiast pkt 26 przywołanego artykułu, na gruncie ww. ustawy spółka niebędąca osobą prawną oznacza spółkę inną niż określona w pkt 28.

Spółkami niebędącymi osobami prawnymi są zatem wszystkie spółki osobowe (w tym również spółki: jawna i komandytowa), z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej. W świetle polskiego prawa podatkowego nie są one podatnikami podatku dochodowego.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl art. 5b ust. 2 tej ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki. Jednocześnie przepis art. 14 ust. 3 pkt 11 ww. ustawy stanowi, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce.

Podsumowując treść przytoczonych uregulowań prawnych wyjaśnić należy, że spółka niebędąca osobą prawną jest transparentna podatkowo, co oznacza, iż dochód osiągnięty przez tę spółkę opodatkowany jest na poziomie jej wspólników (proporcjonalnie do posiadanego przez nich udziału), nie zaś na poziomie samej spółki. Przychody i koszty uzyskania przychodów podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z udziału w spółce niebędącej osobą prawną powinny być przez niego uwzględniane na bieżąco przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy, a następnie - dla potrzeb rocznego rozliczenia podatku. Zatem późniejsza wypłata zysku między wspólników jest podatkowo neutralna, ponieważ wspólnicy opodatkowują uzyskiwane dochody na bieżąco w trakcie roku podatkowego, w czasie gdy byli wspólnikami spółki. Aby zapobiec sytuacji, w której zysk taki, wypłacony wspólnikowi przy jego wystąpieniu ze spółki niebędącej osobą prawną, podlegałby (ze względu na cytowany wyżej zapis art. 14 ust. 2 pkt 16) opodatkowaniu podatkiem dochodowym po raz drugi, do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono regulację art. 14 ust. 3 pkt 11. Na podstawie ww. przepisu środki pieniężne przekazane występującemu ze spółki niebędącej podatnikiem podatku dochodowego wspólnikowi jako równowartość przypadających na niego opodatkowanych wcześniej zysków spółki (o ile nie zostały one wcześniej wypłacone) nie mogą stanowić przychodu.

Jak wynika z treści wniosku, Wnioskodawca rozważa wystąpienie ze spółki komandytowej, powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która z kolei powstała z przekształcenia spółki jawnej. Wnioskodawca w ramach wypłaty udziału kapitałowego związanej z Jego wystąpieniem ze spółki komandytowej otrzyma także kwoty odpowiadające przypadającym Mu (i opodatkowanym już) niewypłaconym wcześniej zyskom wypracowanym przez spółkę w czasie, gdy działała ona w formie spółki jawnej.

W świetle przedstawionych uregulowań prawnych należy stwierdzić, że środki pieniężne otrzymane z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej - a więc niebędącej osobą prawną - na mocy art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym będą dla Wnioskodawcy przychodem z działalności gospodarczej. Jednak zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 3 pkt 11 ww. ustawy, nie będą one stanowiły przychodu w części, w jakiej odpowiadają równowartości nigdy jeszcze nie wypłaconych (w jakikolwiek sposób) Wnioskodawcy zysków spółki niebędącej osobą prawną - skoro zyski te zostały już przez Niego rozpoznane jako przychód powstały przed wypowiedzeniem umowy spółki. Wskazany przepis znajdzie zastosowanie także do zysków osiągniętych przez spółkę w czasie, gdy funkcjonowała ona w formie spółki jawnej, bowiem spółkę jawną również cechuje transparentność podatkowa. Taka wykładnia ww. uregulowania uwzględnia cel wprowadzenia go do obrotu prawnego - ochronę podatnika przed dwukrotnym opodatkowaniem tej samej kwoty podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Należy zatem zgodzić się z Wnioskodawcą, że środki pieniężne wypłacone Mu jako Jego udział kapitałowy w związku z wystąpieniem ze spółki komandytowej odpowiadające opodatkowanym już podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nigdy nie otrzymanym przez Wnioskodawcę zyskom osiągniętym przez spółkę jawną (przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), nie będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychodu, a więc nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl