0115-KDIT2.4011.394.2020.2.KC - Określenie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lipca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT2.4011.394.2020.2.KC Określenie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2020 r. (data wpływu 10 kwietnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 lipca 2020 r. (data wpływu 16 lipca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek, uzupełniony pismem z dnia 10 lipca 2020 r. (data wpływu 16 lipca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca razem z bratem jest współwłaścicielem działek od 24 lat. Prawa do działek, o których mowa nadano im na mocy Postanowienia Sądu z dnia... stycznia 1996 r. Sąd działał na podstawie testamentu z dnia... maja 1995 r. - B.S. zmarłej w dniu... maja 1995 r. W testamencie zapisano, która część spadku komu i w jakiej części przypada - w sytuacji Wnioskodawcy jest to 0,60 ha w. Sąd przedstawił to w formie ułamkowych części (1/12 dla każdego). Córka spadkodawczyni M.G. otrzymała dom oraz wszelkie zabudowania o pow. działki 0,93 ha, dlatego też Sąd obliczył jej część na 2/3.

Na mocy postanowienia Sądu z dnia... grudnia 2003 r. nastąpił podział spadku po zmarłym w dniu... lutego 2003 r. K.S., który w 1996 r. otrzymał 0,22 ha. Wnioskodawca otrzymał po nim 5/32 części, a reszta trafiła do ojca - T., siostry M.G i brata Wnioskodawcy (również 5/32 części). Sąd w postanowieniu z dnia... maja 2017 r. stwierdził, że spadek po zmarłym w dniu... stycznia 2006 r. T.S. nabyły wprost na podstawie ustawy dzieci - M.G. i Z.S. po 1/2 części, lecz Z. (ojciec Wnioskodawcy) zrzekł się w całości na poczet swojej siostry. W dniu... października 2017 r. Sąd ustalił, że w skład spadku po T.S. wchodzą:

a.

12/192 części w działce w... o łącznej powierzchni 0,69 ha (tej, w której na pierwszej sprawie sądowej z 1996 r. na mocy testamentu przyznano 0,60 ha Wnioskodawcy i jego bratu);

b.

66/192 części nieruchomości gruntowej obejmującej działki nr 1 i 2 w.

Całość po T. przyznano córce - M. G. co uczyniło ją w znikomej części współwłaścicielem działki w... razem z Wnioskodawcą i jego bratem, którzy dalej figurowali jako współwłaściciele (także w znikomych częściach) w działkach 3, 4, 5, 6 w....

W związku z tym, współwłaściciele postanowili dokonać zniesienia współwłasności, w takiej formie, że Wnioskodawca wraz z bratem zostali jedynymi współwłaścicielami działki w... w 1/2 części każdy, a M.G. została jedyną właścicielką działek w..., jak i domu, o którym była mowa w pierwszej sprawie spadkowej po B.S. Zniesienie współwłasności nastąpiło bez jakichkolwiek spłat na rzecz M.G. jak i uczestników, czyli Wnioskodawcy i jego brata.

Działka w chwili przejęć spadkowych i zniesienia współwłasności miała nr 12. W 2018 r. została podzielona na działki mniejsze, o nr 7, 8, 9, 11. Wnioskodawca wraz z bratem w dniu 22 maja 2019 r. sprzedał działki o nr 7 i 8.

Grunty stanowiące te działki były przedmiotem przeprowadzonego postępowania spadkowego w dniu... stycznia 1996 r. na mocy testamentu z dnia... maja 1995 r. - B.S. W następnych latach były także przedmiotem spraw sądowych z dnia... grudnia 2003 r., sygn. akt... oraz z dnia... maja 2017 r. sygn. akt.

Ostateczne zniesienie współwłasności pomiędzy Wnioskodawcą, jego bratem a ich ciotką - M.G. miało miejsce w dniu... października 2017 r. bez jakichkolwiek spłat na rzecz M.G., Wnioskodawcy i jego brata.

Wartość otrzymanego w wyniku zniesienia współwłasności udziału w nieruchomości mieści się w wartości udziału jaki przysługiwał Wnioskodawcy we współwłasności nieruchomości nabytej wraz z bratem.

Odpłatne zbycie nieruchomości, o których mowa we wniosku nie nastąpiło w wyniku wykonywania działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w opisanej we wniosku sytuacji odpłatne zbycie nieruchomości o nr 7 i 8 powinno skutkować obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, odpłatne zbycie nieruchomości o nr 7 i 8 powinno być zwolnione z obowiązku opłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Grunty te należały m.in. do Wnioskodawcy od ponad 23 lat, a to że zniesienie współwłasności miało miejsce 2 lata temu nie powinno być brane pod uwagę. Działka, której dotyczy sprawa, czyli grunty o macierzystym nr 12 nie była w żaden sposób podzielona co oznacza, że wszyscy współwłaściciele mieli takie same prawa do każdej z jej części, co skutkuje tym, iż nie można jednoznacznie stwierdzić, czy części które Wnioskodawca wraz z bratem sprzedał powinny być objęte przymusem zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, czy też nie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d. innych rzeczy, * jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa nastąpiło po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W tym miejscu należy wskazać, że ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2159) do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 10 ust. 5 i art. 10 ust. 7, które stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 7 ww. ustawy, nie stanowi nabycia lub odpłatnego zbycia, o którym mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca razem z bratem jest współwłaścicielem działek od 24 lat na mocy Postanowienia Sądu z dnia... stycznia 1996 r. Sąd działał na podstawie testamentu z dnia... maja 1995 r. - B.S. zmarłej w dniu... maja 1995 r. W testamencie zapisano, która część spadku komu i w jakiej części przypada - w sytuacji Wnioskodawcy jest to 0,60 ha w. Sąd przedstawił to w formie ułamkowych części (1/12 dla każdego). Córka spadkodawczyni M.G. otrzymała dom oraz wszelkie zabudowania o pow. działki 0,93 ha, dlatego też Sąd obliczył jej część na 2/3.

Na mocy postanowienia Sądu z dnia... grudnia 2003 r. nastąpił podział spadku po zmarłym w dniu... lutego 2003 r. K.S., który w 1996 r. dostał 0,22 ha. Wnioskodawca otrzymał po nim 5/32 części, a reszta trafiła do ojca - T., siostry M.G. i brata Wnioskodawcy (również 5/32 części). Sąd w postanowieniu z dnia... maja 2017 r. stwierdził, że spadek po zmarłym w dniu... stycznia 2006 r. T.S. nabyły wprost na podstawie ustawy dzieci - M.G. i Z.S. po 1/2 części, lecz Z. (ojciec Wnioskodawcy) zrzekł się w całości na poczet swojej siostry. W dniu... października 2017 r. Sąd ustalił, że w skład spadku po T.S. wchodzą:

a.

12/192 części w działce w... o łącznej powierzchni 0,69 ha (tej, w której na pierwszej sprawie sądowej z 1996 r. na mocy testamentu przyznano 0,60 ha Wnioskodawcy i jego bratu);

b.

66/192 części nieruchomości gruntowej obejmującej działki nr 1 i 2 w.

Całość po T. przyznano córce - M. G. co uczyniło ją w znikomej części współwłaścicielem działki w... razem z Wnioskodawcą i jego bratem, którzy dalej figurowali jako współwłaściciele (także w znikomych częściach) w działkach 3, 4, 5, 6 w.

W związku z tym, współwłaściciele postanowili dokonać zniesienia współwłasności, w takiej formie, że Wnioskodawca wraz z bratem zostali jedynymi współwłaścicielami działki w... w 1/2 części każdy, a M. G. została jedyną właścicielką działek w..., jak i domu, o którym była mowa w pierwszej sprawie spadkowej po B.S. Zniesienie współwłasności nastąpiło bez jakichkolwiek spłat na rzecz M. G. jak i uczestników, czyli Wnioskodawcy i jego brata.

Działka w chwili przejęć spadkowych i zniesienia współwłasności miała nr 12. W 2018 r. została podzielona na mniejsze, o nr 7, 8, 9, 11. Wnioskodawca wraz z bratem w dniu... maja 2019 r. sprzedali działki o nr 7 i 8.

Grunty stanowiące te działki były przedmiotem przeprowadzonego postępowania spadkowego w dniu... stycznia 1996 r. na mocy testamentu z dnia... maja 1995 r. - B.S. W następnych latach były także przedmiotem spraw sądowych z dnia... grudnia 2003 r., sygn. akt... oraz z dnia... maja 2017 r. sygn. akt.

Ostateczne zniesienie współwłasności pomiędzy Wnioskodawcą, jego bratem a ich ciotką - M. G. miało miejsce w dniu... października 2017 r. bez jakichkolwiek spłat na rzecz M.G. jak i Wnioskodawcy i jego brata. Wartość otrzymanego w wyniku zniesienia współwłasności udziału w nieruchomości mieści się w wartości udziału jaki przysługiwał Wnioskodawcy we współwłasności nieruchomości nabytej wraz z bratem. Odpłatne zbycie nieruchomości, o których mowa we wniosku nie nastąpiło w wyniku wykonywania działalności gospodarczej.

Wobec powyższego wskazać należy, że zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy.

Na podstawie art. 924 i art. 925 przywołanej ustawy spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Według art. 1035 cytowanej ustawy, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

W myśl art. 210 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Natomiast zgodnie z art. 211 i 212 Kodeksu cywilnego zniesienie współwłasności może nastąpić przez podział rzeczy wspólnej, a gdy rzeczy nie da się podzielić, przez przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych, bądź przez podział cywilny, polegający na sprzedaży rzeczy wspólnej i podziale uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów współwłaścicieli.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego, przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego czy działu spadku, jest nabyciem tych rzeczy. Natomiast, biorąc pod uwagę przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wprowadzone przepisy, nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli, jeśli:

* podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

* wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy mieści się w ramach posiadanego dotychczas udziału.

Za datę nabycia nieruchomości lub prawa - w przypadku ich sprzedaży, które przypadły danej osobie w wyniku zniesienia współwłasności należy przyjąć więc datę ich pierwotnego nabycia, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku zniesienia współwłasności mieści się w udziale, jaki przysługuje tej osobie w majątku objętym współwłasnością oraz zniesienie współwłasności zostało dokonane bez spłat i dopłat.

W niniejszej sprawie, w związku z tym, że wartość otrzymanego w wyniku zniesienia współwłasności udziału w nieruchomości mieści się w wartości udziału jaki przysługiwał Wnioskodawcy we współwłasności nieruchomości nabytej wraz z bratem oraz że zniesienie współwłasności nastąpiło bez jakichkolwiek spłat i dopłat uznać należy, że czynność zniesienia współwłasności nie stanowiła dla Wnioskodawcy nabycia.

Zatem, dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości o nr 7 i 8 nie podlega opodatkowaniu z uwagi na fakt, że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie upłynął pięcioletni okres czasu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl