0115-KDIT1.4011.88.2022.1.MN - Rozliczanie PIT w związku z zapłatą za subrogację w części stanowiącej równowartość odsetek od udzielonych pożyczek

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 maja 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT1.4011.88.2022.1.MN Rozliczanie PIT w związku z zapłatą za subrogację w części stanowiącej równowartość odsetek od udzielonych pożyczek

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zapłaty za subrogację w części stanowiącej równowartość odsetek od udzielonych pożyczek. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca na podstawie umowy sprzedaży udziałów z 11 października 2020 r. sprzedał na rzecz E. posiadane przez siebie udziały w F. Sp. z o.o. Wraz ze sprzedażą udziałów dokonał na rzecz kupującego subrogacji (przeniesienia wierzytelności z tytułu zobowiązań sprzedawanej spółki względem sprzedającego).

Wierzytelności te stanowiły pożyczki wraz z należnymi odsetkami, których wierzycielem był W. R. wraz z drugim wspólnikiem F. (który również zbył swoje udziały na podstawie tej umowy). Kwoty pożyczek zostały wyspecyfikowane w umowie sprzedaży udziałów z 11 października 2020 r. i wynosiły:

- kwota główna zobowiązań pozostałych do spłaty: 8.235,89 Euro,

- odsetki naliczone do dnia zamknięcia (dzień zawarcia umowy): 3.101,17 Euro

- kwota główna zobowiązań pozostałych do spłaty: 1.450.777,85 zł,

- odsetki naliczone do dnia zamknięcia (dzień zawarcia umowy): 506.222,95 zł.

Na podstawie punktu 3.1 ww. umowy z 11 października 2019 r. strony uzgodniły, iż po zapłacie przez kupującego na rzecz sprzedawcy kwoty 475.809,66 Euro kupujący wstępuje w prawa wierzyciela z tytułu nabytych należności i staje się tym samym wierzycielem spółki.

W punkcie 3.1.1 oraz 3.1.2 tejże umowy wyspecyfikowano, iż powyższa spłata obejmuje łącznie kwoty należności głównej oraz należnych odsetek.

Kwota zapłaty za opisaną wyżej subrogację została przelana na konta sprzedających, w tym Wnioskodawcy, w 2019 r.

Wnioskodawca wykonał powyższą transakcję nie w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy otrzymana przez Wnioskodawcę kwota zapłaty za subrogację w części stanowiącej równowartość odsetek od udzielonych pożyczek powinna być opodatkowana podatkiem zryczałtowanym, zgodnie z przepisem art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca był wierzycielem spółki F. sp. z o.o. z tytułu udzielonych spółce pożyczek. Od powyższych pożyczek zostały naliczone odsetki, których wysokość została ponadto uzgodniona i potwierdzona między stronami transakcji poprzez ujęcie tych wartości w umowie zbycia udziałów. Strona kupująca wierzytelności dokonała zapłaty uzgodnionej ceny, która zawierała w sobie wartość należności głównej oraz należnych odsetek.

W ocenie Wnioskodawcy zapłata przez kupującego kwoty nabytych wierzytelności za cenę znacząco wyższą od ich wartości nominalnej, czyli obejmującą również wartość naliczonych odsetek wskazuje na równoczesną spłatę zobowiązania w kwocie głównej oraz zapłatę odsetek od pożyczek. W związku z powyższym kwota stanowiąca wartość zapłaconych odsetek winna być opodatkowana podatkiem zryczałtowanym wynikającym z art. 30a ust. 1 pkt 1.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródłem osiągania przychodu - w myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 analizowanej ustawy - są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Za przychody z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy uważa się odsetki od pożyczek. Oznacza to, że każde przysporzenie w postaci odsetek generuje źródło przychodu po stronie podatnika otrzymującego te odsetki.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że otrzymał Pan spłatę odsetek na podstawie subrogacji umownej.

Stosownie do art. 518 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964. Kodeks cywilny osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty:

1)

jeżeli płaci cudzy dług, za który jest odpowiedzialna osobiście albo pewnymi przedmiotami majątkowymi;

2)

jeżeli przysługuje jej prawo, przed którym spłacona wierzytelność ma pierwszeństwo zaspokojenia;

3)

jeżeli działa za zgodą dłużnika w celu wstąpienia w prawa wierzyciela; zgoda dłużnika powinna być pod nieważnością wyrażona na piśmie;

4)

jeżeli to przewidują przepisy szczególne.

Celem subrogacji jest uregulowanie sytuacji prawnej osoby trzeciej, która spłaca cudzy dług: osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty, a więc wstępuje w prawa zaspokojonego wierzyciela (skutek ten następuje ex lege).

W związku z powyższym, uwzględniając okoliczności przedstawione we wniosku oraz przytoczone przepisy prawa stwierdzić należy, iż odsetki spłacone przez podmiot trzeci, który spłacił wierzytelność w postaci udzielonej przez Pana pożyczki będą w całości przychodem z kapitałów pieniężnych podlegającym opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl