0115-KDIT1-3.4012.61.2018.1.AT - Brak w zakresie zasadności odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT1-3.4012.61.2018.1.AT Brak w zakresie zasadności odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2018 r. (data wpływu 9 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: "O." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: "O.".

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Stan faktyczny:

... w... jest Uczelnią publiczną w rozumieniu ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym. Jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Uczelni jest: kształcenie studentów i kadr naukowych, prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, świadczenie usług naukowych i inne. Koszty działalności Uczelni pokrywane są z dotacji budżetu państwa, przychodów własnych uzyskiwanych za świadczone usługi edukacyjne, przychodów własnych uzyskiwanych za usługi badawcze, przychodów własnych z tytułu najmu pomieszczeń, itp.

Program..., finansowany przez... jest skierowany do młodych naukowców. Jego celem jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym, podczas realizacji najlepszych projektów aplikacyjnych, posiadających wysoki potencjał wdrożeniowy. Maksymalna wysokość dofinansowania pojedynczego projektu wynosi... mln PLN.

W okresie od... stycznia 2018 r. do... grudnia 2020 r. w ramach Programu... realizowany jest w Uczelni projekt pt. "O." (numer projektu:..).

Celem projektu jest opracowanie technologii ochronnych... nowej generacji z konkurencyjnych cenowo surowców pochodzenia biologicznego do zastosowania jako... antykorozyjne o doskonałych właściwościach do konstrukcji stalowych. Oczekiwana przewaga konkurencyjna rezultatu projektu nad istniejącymi... to polepszone właściwości wymalowań, niższa cena oraz wykorzystanie spoiw i napełniaczy na bazie surowców pochodzenia naturalnego. Otrzymanie powłoki ze struktur opartych na sztywnej kalafonii i bardziej giętkich bio-diolach, sieciowanej nietoksycznymi bezwodnikami przy udziale antykorozyjnych pigmentów i nanonapełniacza - modyfikowanego haloizytu, pozwoli na jednoczesne polepszenie jej właściwości antykorozyjnych, barierowych, twardości, termostabilności i adhezji, przy zachowaniu odpowiedniej tłoczności i podatności na przemalowanie. Ceny hurtowe surowców do otrzymania projektowanych spoiw są niższe o około...% od cen surowców stosowanych do otrzymania istniejących... (2017), co umożliwia istotnie obniżenie ceny gotowego wyrobu. Wykorzystanie w spoiwach do...% mas. surowców pochodzenia naturalnego pozwala na zupełną rezygnację z wykorzystania bisfenolu A i jego pochodnych do otrzymania spoiw i..., zmniejsza podatność cen projektowanych... na wahania kursu ropy naftowej, zmniejsza globalne zużycie substancji pochodzenia naftowego i emisję CO2.

Dzięki wymienionym zaletom ostateczny produkt ma potencjał do stania się przebojem, zmieniającym reguły gry na rynku antykorozyjnych.... Zainteresowanie nabyciem technologii opracowanej w ramach projektu wyraził czołowy polski producent....

Zdarzenie przyszłe:

Wdrożenie wyników projektu polega na sprzedaży praw/licencji w warunkach rynkowych.

Sprzedaż ta jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT.

W przypadku osiągnięcia wszystkich zamierzonych rezultatów projektu, szacowana wartość sprzedaży praw autorskich do technologii wg projektu (dane na rok 2017) może przekroczyć... PLN brutto.

W związku z powyższym opisem postawiono następujące pytanie.

W odniesieniu do faktu zaistniałego w punkcie 74 pojawia się pytanie, czy Uczelni przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach zakupu towarów i usług nabywanych i wykorzystywanych do realizacji przedmiotowego projektu?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. - prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przysługuje w zakresie jakim zakupione towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną nie jest uzależniony od obecnie wykonywanych czynności.

Istotny jest zamiar ich wykorzystania do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.... w... stoi na stanowisku, że Uczelni przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT wskazanego w fakturach zakupu towarów i usług nabywanych i wykorzystywanych do realizacji przedmiotowego projektu.

Powstałe w wyniku realizacji projektu metody, tj. sposób wytwarzania spoiw oraz..., zostaną zgłoszone do ochrony patentowej w krajowym Urzędzie Patentowym.

W przypadku zainteresowania opracowanymi wyrobami ze strony firm, będą one poddane procesowi komercjalizacji. Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca uważa, że Uczelni przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku VAT naliczonego związanego z realizacją projektu.

Należy podkreślić, że w ramach projektu zakupione towary i usługi nie będą wykorzystane do wykonywania jakichkolwiek czynności nieopodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.) - zwanej dalej "ustawą" - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle ust. 2 pkt 1 lit. a powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z cytowanych powyżej regulacji wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego albo ma zastosowanie 0% stawka podatku. Wskazana norma prawna jest wyrazem zasady neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Ustawodawca formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z aktualnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczające jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

W podatku od towarów i usług obowiązuje zasada tzw. "niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego". Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowoprawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Brzmienie tego przepisu przesądza, że zawarta w nim definicja "świadczenia usług" ma charakter komplementarny wobec definicji "dostawy towarów" i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcji wykonywanych przez podatników, w ramach ich działalności gospodarczej.

Z okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca w okresie od dnia... stycznia 2018 r. do... grudnia 2020 r. w ramach Programu... realizuje projekt pt. "O." (numer projektu:..). Jego celem jest opracowanie technologii ochronnych... nowej generacji z konkurencyjnych cenowo surowców pochodzenia biologicznego do zastosowania jako... antykorozyjne o doskonałych właściwościach do konstrukcji stalowych. Dzięki zaletom ostatecznego produktu ma on potencjał do stania się przebojem, zmieniającym reguły gry na rynku antykorozyjnych.... Zainteresowanie nabyciem technologii opracowanej w ramach projektu wyraził czołowy polski producent.... Wdrożenie wyników projektu polega na sprzedaży praw/licencji w warunkach rynkowych - sprzedaż ta jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT. W przypadku osiągnięcia wszystkich zamierzonych rezultatów projektu, szacowana wartość sprzedaży praw autorskich do technologii wg projektu (dane na rok 2017) może przekroczyć... PLN brutto.

Na powyższym tle Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach zakupu towarów i usług nabywanych i wykorzystywanych do realizacji przedmiotowego projektu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane z realizacją przedmiotowego projektu na warunkach wskazanych w art. 86 ust. 1 ustawy, pod warunkiem że nie wystąpią przesłanki wskazane w art. 88 ustawy. Oznacza to, że skoro - jak wynika z wniosku - opisany przez Wnioskodawcę projekt związany jest ze sprzedażą praw/licencji w warunkach rynkowych, która to czynność jest opodatkowana VAT, przysługuje stosowne prawo do odliczenia podatku naliczonego od wskazanych wydatków.

W rezultacie stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl