0115-KDIT1-3.4012.263.2019.1.EB - Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową budynku garażowego wraz z dojazdem z drogi publicznej i placem manewrowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 czerwca 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT1-3.4012.263.2019.1.EB Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową budynku garażowego wraz z dojazdem z drogi publicznej i placem manewrowym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2019 r. (data wpływu 25 kwietnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową budynku garażowego wraz z dojazdem z drogi publicznej i placem manewrowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową budynku garażowego wraz z dojazdem z drogi publicznej i placem manewrowym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 1 czerwca 2009 r. wykonuje Pan działalność gospodarczą pod firmą. Przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej jest "Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy" (PKD 52.21.Z). Faktycznie oferuje Pan w szczególności pełną obsługę w zakresie profesjonalnej pomocy drogowej, obejmującą holowanie pojazdu, naprawę pojazdu, parking strzeżony i wiele innych. Zatrudnia Pan kilku pracowników i wykorzystuje w działalności gospodarczej kilkanaście samochodów ciężarowych. Jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i wykonuje wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Działalność Pana opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy (tzw. podatek liniowy).

Na podstawie umowy zamiany oraz umowy ustanowienia służebności gruntowej zawartej w dniu 25 kwietnia 2018 r. przed notariuszem (Repertorium A numer...) nabył Pan wraz z żoną na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej prawo własności niezabudowanej działki numer 11/8, położonej w miejscowości..., gmina..., obszaru 2,8739 ha. Wartość działki została ustalona na 500.000 zł. Teren działki nr 11/8 oznaczony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem: 70.MN/U - zabudowa mieszkaniowo-usługowa.

Na podstawie decyzji z dnia 26 marca 2019 r. Starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę dla Pana i żony, obejmującego budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wg projektu typowego "Rodzinny 4 wersja lustrzana", budynku garażowego oraz dwóch zbiorników bezodpływowych o pojemności 9 m3 na terenie działki nr 11/8 w miejscowości..., gmina....

Zgodnie z opisaną decyzją na przedmiotowej nieruchomości ma być zbudowany m.in. budynek garażowy. Zgodnie z projektem budynek ten - na planie prostokąta - ma mieć wymiary 15,70 m na 42,56 m. Budynek ten będzie usadowiony w przeciwległej części działki w stosunku do budynku mieszkalnego i dwóch zbiorników, będzie miał odrębny dojazd z drogi publicznej i odrębny plac manewrowy, służące obsłudze tylko budynku garażowego.

W budynku garażowym będą znajdowały się stanowiska do parkowania pojazdów (do 12 pojazdów), część biurowa i socjalna dla pracowników (w szczególności szatnie). Budynek garażowy wraz z dojazdem z drogi publicznej i placem manewrowym będzie służył wyłącznie celom działalności gospodarczej wykonywanej przez Pana.

Po zakończeniu budowy budynek garażowy wraz z dojazdem z drogi publicznej i placem manewrowym będzie kompletny i zdatny do użytku. Zamierza Pan przyjąć budynek garażowy wraz z dojazdem z drogi publicznej i placem manewrowym do używania i wykorzystywać na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą z pewnością przez okres dłuższy niż rok. Obiekt ten - jak cała nieruchomość - będzie stanowił wspólność majątkową małżonków, a małżonka nie będzie wykorzystywała go dla własnych celów.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie.

Czy przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług od zakupionych towarów i usług związanych z budową budynku garażowego wraz z dojazdem z drogi publicznej i placem manewrowym?

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, od zakupionych towarów i usług związanych z budową budynku garażowego wraz z dojazdem z drogi publicznej i placem manewrowym.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jak przy tym stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Wskazał Pan, że jest również świadomy treści art. 86 ust. 10 i 10b pkt 1 ustawy, na mocy których prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy oraz że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Jak wskazano w części G niniejszego wniosku, jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i wykonuje wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a budynek garażowy wraz z dojazdem z drogi publicznej i placem manewrowym będzie służył wyłącznie celom działalności gospodarczej wykonywanej przez Wnioskodawcę.

Zatem będzie Panu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w pełnym zakresie, gdyż towary i usługi nabywane w związku z budową budynku garażowego wraz z dojazdem z drogi publicznej i placem manewrowym będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Należy zaznaczyć, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych sprawa zostanie rozstrzygnięta w odrębnym piśmie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Ponadto należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl