0115-KDIT1-2.4012.96.2019.1.AGW - VAT w zakresie nieuznania zbycia składników majątkowych za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 kwietnia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT1-2.4012.96.2019.1.AGW VAT w zakresie nieuznania zbycia składników majątkowych za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2019 r. (data wpływu 19 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania zbycia składników majątkowych za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania zbycia składników majątkowych za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka wchodzi w skład grupy kapitałowej powiązanej ze Skarbem Państwa (dalej: "A"), specjalizującej się w produkcji i sprzedaży węgla do celów energetycznych oraz produkcji i sprzedaży koksu i węglopochodnych. Wnioskodawca świadczy usługi przede wszystkim dla kopalń z "A", dzięki czemu posiada ugruntowaną wiedzę dotyczącą potrzeb polskiego górnictwa. Spółka od ponad 20 lat prowadzi działalność w zakresie remontów i modernizacji maszyn i urządzeń górniczych.

W związku z rozwojem działalności Spółka postanowiła zrealizować inwestycję polegającą na nabyciu i zmodernizowaniu zakładów przeróbki mechanicznej węgla (dalej: "Inwestycja"). Inwestycja jest realizowana przy wykorzystaniu wsparcia niebędącego pomocą publiczną udzielonego przez Skarb Państwa (dalej: "Wsparcie"). Wsparcie zostało udzielone w oparciu o umowę zawartą pomiędzy Skarbem Państwa a Spółką (dalej: "Umowa").

Zakłady to zakłady funkcjonujące przy kopalni, bez których proces produkcji węgla nie jest możliwy. Zakłady odpowiedzialne są za przygotowanie i wzbogacanie urobku, jak również wydzielanie poszczególnych typów węgla Z uwagi na fakt, iż w złożu położonym przy kopalniach korzystających z Zakładów znajdują się znaczne zasoby węgla proces wzbogacania węgla na wysokim poziomie technologicznym jest bardzo istotnym elementem procesu produkcyjnego. Dla Spółki Powiązanej Zakłady stanowią odrębny element gospodarczy.

W ramach Inwestycji Spółka tytułem wkładu niepieniężnego oraz na podstawie umów cywilnoprawnych nabyła środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz inne składniki majątkowe, takie jak m.in.: użytkowanie wieczyste gruntów, budynki, zbiorniki, stacje przesypowe, garaże, wiaty, rurociągi, sieci ciepłownicze, kanalizacyjne i wodociągowe, instalacje, mosty transportowe i przenośnikowe, sieci kablowe, silniki, pompy, agregaty, aparaty grzewczo-wentylacyjne, sita, rozdzielnie, wciągniki i przenośniki. W ramach Inwestycji Spółka modernizowała/modernizuje i remontowała/remontuje nabyte środki trwałe, jak również wytwarzała środki trwałe we własnym zakresie (łącznie wskazane powyżej składniki majątkowe zarówno nabyte, jak i wytworzone w ramach Inwestycji zwane dalej: "Składnikami majątkowymi" lub "Składnikami"). Składniki są zlokalizowane poza siedzibą Spółki, na terenach przylegających do zakładów Spółki Powiązanej. Od momentu nabycia lub wytworzenia Spółka wydzierżawia/wynajmuje Składniki Spółce Powiązanej, która wykorzystuje je w całości w prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże Składniki dopiero w wyniku zaangażowania pracowników, osób pełniących funkcje zarządcze, kapitału, wartości niematerialnych Spółki Powiązanej oraz zakupu przez nią usług obcych w zakresie ich administrowania mogą odrębnie funkcjonować jako Zakłady.

Występują również składniki, które są objęte procesem inwestycyjnym, a nie podlegają (jako oddane do użytkowania) procesowi dzierżawy/najmu (dalej: "Inne Składniki"). Będą one potencjalnie wydzierżawiane po zakończeniu Inwestycji i oddaniu ich do używania.

Stopień zaawansowania prac odtworzeniowych prowadzonych przez Spółkę pozwala przyjąć, że w najbliższym czasie Inwestycja znajdzie się w finalnej fazie i zakończy się rola Spółki jako inwestora. Z tego względu oraz z uwagi na fakt, że Składniki, których modernizacja została ukończona są wykorzystywane przez Spółkę Powiązaną w ramach bieżącej działalności gospodarczej w oparciu o umowę dzierżawy, rozważane jest przeniesienie do Spółki Powiązanej zarówno wydzierżawianych Składników, jak i - powiązanych z nimi w ramach realizacji Inwestycji - Innych Składników (dalej: "Transakcja"). Na moment przeniesienia Inne Składniki będą miały status inwestycji w toku. W ramach Transakcji zostanie przeniesione na Spółkę Powiązaną prawo do rozporządzania Składnikami i Innymi Składnikami jak właściciel.

Składniki Majątkowe nie stanowią oddziału, zakładu, oddzielnej jednostki organizacyjnej, działu, itp. Składniki te nie zostały formalnie wyodrębnione w żadnym akcie organizacyjnym wydanym przez Spółkę (regulaminie, uchwale, zarządzeniu, etc.). Natomiast w związku z realizowaną Inwestycją utworzono nową komórkę organizacyjną składającą się z kilku pracowników Spółki - Dział IiPZPMW (dalej: "DIP"), do zadań której należy m.in. obsługa prawna i administracyjna umów dzierżawy/najmu Składników majątkowych, koordynacja wszelkich prac modernizacyjnych, bieżąca współpraca z inżynierem kontraktu i koordynacja oraz realizacja Umowy. Funkcjonowanie DIP generuje różnego rodzaju koszty. Obejmują one koszty wynagrodzeń wraz z pochodnymi pracowników DIP oraz pozostałe koszty działalności DIP, tj. koszty materiałów i artykułów biurowych, odzieży i obuwia ochronnego, materiałów elektrycznych, środków czystości, ubezpieczenie osobowe oraz majątkowe, badania profilaktyczne, delegacje, odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, usługi informatyczne, telefoniczne, wynajem maszyn i urządzeń, szkolenia, ogłoszenia w prasie o przetargach, ważenie pojazdów samochodowych, opłaty skarbowe i administracyjne, amortyzacja środków trwałych, świadczenie usług w ramach Inwestycji. Ponadto do kosztów funkcjonowania DIP zalicza się również podatek od nieruchomości z tytułu nieruchomości na których zlokalizowana jest Inwestycja. Spółka przez wprowadzenie stosownego SPK (miejsca powstawania kosztów) jest w stanie przyporządkować powyższe koszty do DIP.

Podkreślenia wymaga, że przedmiotem Transakcji nie będzie przeniesienie zadań realizowanych przez DIP i aktywów administracyjnych (materiały czy urządzenia biurowe i inne), a jedynie zbycie Składników majątkowych i Innych Składników do Spółki Powiązanej. Pomimo utworzenia DIP same Składniki majątkowe oraz Inne Składniki nie są formalnie wyodrębnione organizacyjnie. Jak już Spółka wskazała powyżej Składniki znajdują się poza siedzibą Spółki, zatem wyodrębnione są wyłącznie na poziomie ich lokalizacji. Wyodrębnienie geograficzne znajduje również swój wyraz w związku z przypisaniem poszczególnym środkom trwałym SPK (miejsce powstawania kosztów).

Z uwagi na przypisanie Składnikom majątkowym SPK (miejsce powstawania kosztów). Spółka może wyodrębnić koszty ponoszone w związku z posiadanymi (wytwarzanymi) Składnikami majątkowymi, tj. koszty remontów, modernizacji, koszty wytworzenia. Jednocześnie nie ma możliwości przypisania do posiadanych Składników kosztów ogólnozakładowych. Spółka jest w stanie wyodrębnić przychody z tytułu najmu Składników majątkowych otrzymywane od Spółki powiązanej, jednakże ostatecznie są one kalkulowane na ogólnym koncie "pozostałe przychody operacyjne".

Spółka prowadzi księgi na podstawie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej oraz ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r. poz. 395, z późn. zm.). Zgodnie z Umową Spółka była zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych w sposób zachowujący odrębność środków z udzielonego Wsparcia w celu realizacji sprawozdawczości. Dla Składników majątkowych nie jest sporządzany odrębny bilans. Zobowiązania związane z Inwestycją są kalkulowane na odrębnym koncie, natomiast należności z tytułu najmu/dzierżawy Składników majątkowych nie są wyodrębniane.

Ponadto w związku z tym, że Inwestycja jest realizowana w oparciu o środki pochodzące ze Wsparcia, zgodnie z Umową Spółka była zobowiązana do utworzenia odrębnego rachunku bankowego dla rozliczenia środków udzielonego Wsparcia.

Rachunek ten służy jedynie zapewnieniu sprawozdawczości oraz zgromadzone są na nim wyłącznie środki ze Wsparcia, które są wydatkowane w związku z Inwestycją. Na konto nie wpływają inne środki. Pozostałe zobowiązania związane z Inwestycją (które nie są wydatkowane ze środków Wsparcia) są realizowane z głównego konta bankowego Spółki. Ponadto wszelkie środki z tytułu najmu Składników majątkowych również, wpływają na główny rachunek Spółki.

W wyniku Transakcji na Spółkę Powiązaną nie zostaną przeniesione związane ze Składnikami majątkowymi i Innymi Składnikami wierzytelności i zobowiązania (za wyjątkiem zobowiązań wykonawcy z tytułu rękojmi) oraz środki pieniężne.

Nie będą przenoszone również umowy handlowe oraz związane z nimi zobowiązania, za wyjątkiem sytuacji, w której doszłoby do przeniesienia Składników majątkowych i innych Składników mających status inwestycji w toku - wówczas zostaną przeniesione umowy związane bezpośrednio z prowadzoną Inwestycją - przy czym umowy te nie będą mieć dla Spółki/Spółki Powiązanej charakteru przychodowego, tj. będą one dotyczyły wyłącznie umów z podwykonawcami, z tytułu których Spółka ponosi koszty. Przeniesienie Składników majątkowych nie będzie się także wiązało z przejściem do Spółki Powiązanej pracowników Wnioskodawcy.

Z uwagi na to, że Spółka wykorzystuje Składniki majątkowe i Inne Składniki w celu ich modernizacji i oddania w dzierżawę, a Spółka Powiązana po realizacji Transakcji będzie je wykorzystywać do prowadzenia swojej działalności operacyjnej, tj. do produkcji węgla, to cel ich wykorzystania będzie się różnić. W konsekwencji nie dojdzie do kontynuacji przez Spółkę Powiązaną działalności prowadzonej dotychczas przez Spółkę w oparciu o Składniki. W ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia know-how, które Spółka posiada w związku z remontami i modernizacjami maszyn i urządzeń górniczych.

W świetle powyższego, działalność gospodarcza Spółki związana ze Składnikami majątkowymi i Innymi Składnikami nie spełnia przesłanek do stwierdzenia, że w sposób łączny spełnia warunki wyodrębnienia organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego. Ponadto Spółka Powiązana nie będzie mieć zamiaru kontynuacji działalności prowadzonej przez Spółkę po realizacji Transakcji.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

"Czy opisany w zdarzeniu przyszłym:

1.

przedmiot Transakcji w postaci Składników majątkowych i Innych Składników stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT (dalej: "ZCP")?

2.

do Transakcji znajdą zastosowanie przepisy Ustawy VAT?"

Zdaniem Wnioskodawcy,

1.

mając na uwadze treść art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, Składniki Majątku i Inne Składniki, które w opisanym zdarzeniu przyszłym mają zostać przeniesione na Spółkę Powiązaną w ramach Transakcji nie stanowią ZCP.

2.

do Transakcji znajdą zastosowanie przepisy Ustawy o VAT.

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy Składniki majątkowe nie stanowią ZCP w rozumieniu przepisów Ustawy o VAT. Ustawa o VAT nie zawiera definicji przedsiębiorstwa. Przepisy art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT zawierają natomiast definiują jedynie ZCP - jako "organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania". Zgodnie z ogólnie przyjętym poglądem, na potrzeby Ustawy o VAT należy posługiwać się definicją przedsiębiorstwa zawartą w Kodeksie cywilnym. Stosownie do art. 551 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa - chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej lub z przepisów szczególnych (art. 552 Kodeksu cywilnego).

Spółka podkreśliła, iż z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład ZCP powinny pozostawać ze sobą w takich wzajemnych relacjach, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym ZCP zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami majątku - tak, aby przekazana masa majątkowa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego powyżej przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem Transakcji będzie prawo użytkowania wieczystego zabudowanych Nieruchomości, środki trwałe oraz inne składniki majątkowe.

Spółka Powiązana nie otrzyma natomiast innych elementów charakterystycznych dla ZCP, takich jak wierzytelności i zobowiązania (poza zobowiązaniami wykonawcy z tytułu rękojmi oraz wyjątkowymi przypadkami, gdyby część Składników majątkowych na moment zbycia miałaby charakter inwestycji w toku), środki pieniężne, umów i zobowiązania, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa czy prawa do nazwy indywidualizującej przedsiębiorstwo.

Z przeniesieniem Składników majątkowych nie będzie się także wiązało przejście do Spółki Powiązanej pracowników Spółki, aby zbiór danych składników majątkowych mógł być uważany za ZCP, muszą być spełnione łącznie wszystkie elementy definicji przytoczonej powyżej, co oznacza, że:

1.

istnieć musi zespół składników materialnych i niematerialnych - w tym zobowiązań;

2.

zespół ten musi być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.

składniki te muszą być przeznaczone do realizacji zadań gospodarczych;

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

W efekcie, aby dany zbiór składników mógł być zakwalifikowany jako ZCP, musi on być wyodrębniony organizacyjne, finansowo i funkcjonalnie w ramach podmiotu, w którym istnieje.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że odrębny pod względem organizacyjnym zespół składników materialnych i niematerialnych powinien mieć swoje miejsce w strukturze organizacyjnej jako dział, oddział, pion, wydział itp. W perspektywie wyodrębnienia organizacyjnego istotne jest formalne potwierdzenie struktury organizacyjnej - co oznacza, że organizacyjne wyodrębnienie zostało dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Takie stanowisko było wielokrotnie wyrażane przez organy podatkowe na gruncie podatku od towarów i usług, np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 października 2018 r., 0114-KDIP1-2.4012.514.2018.1.PC; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 13 marca 2017 r., 1061-IPTPP3.4512.18.2017.2.JM; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 listopada 2016 r., 2461-IBPP3.4512.652.2016.2.MN; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 marca 2016 r., IPTPP3/4512-567/15-2/ALN; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 lutego 2016 r., IPPP3/4512-1080/15-4/WH;

Wyodrębnienie finansowe jest z kolei sytuacją, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP. Takie rozumienie podzielają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach na gruncie podatku VAT. Przykładowo - Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 października 2018 r., 0114-KDIP1-2.4012.514.2018.1.PC; interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 czerwca 2017 r., 0114-KDIP1-1.4012.181.2017.1.KOM; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 7 października 2016 r., IBPP3/4512-454/16-2/KS; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2016 r., IPPPl/4512-267/16-2/MPe; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 kwietnia 2016 r., ILPP5/4512-1 -95/16-2/ZD; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 kwietnia 2016 r., ITPP2/4512-171/16/PS; Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne oznacza przeznaczenie ZCP do realizacji określonych zadań gospodarczych. ZCP powinna więc stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. ZCP powinna posiadać zdolność funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy, a więc umożliwiać podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Stanowisko takie jest wyrażane przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 października 2018 r., 0114-KDIP1 -2.4012.514.2018.1PC; interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 czerwca 2017 r., 0114-KDIP1-1.4012.226.2017.1.IZ; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 stycznia 2017 r., 2461-IBPP3.4512.941.2016.1.AZ; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 kwietnia 2016 r., IBPP3/4512-83/16/KS; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 marca 2016 r., IPTPP3/4512-567/15-2/ALN.

Kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego ZCP sprowadza się zatem w zasadzie do ustalenia, czy jako pewna odrębna całość jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku już od momentu jej wyodrębnienia, np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 października 2013 r., IPPB5/423-542/13-2/MK; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 26 stycznia 2016 r., IPTPP3/4512-553/15-2/MWj. Powyższe rozumienie potwierdzają również sądy administracyjne w wydawanych wyrokach: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 kwietnia 2017 r., I SA/Wr 1293/16; wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 czerwca 2015 r., I FSK 572/14; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 4 czerwca 2014 r., I SA/OI 357/14;

Dodatkowo Spółka podkreśliła, że spełnienie przesłanek definicji przedsiębiorstwa nie jest również w żaden sposób uzależnione od wartości przenoszonych składników majątkowych. Istotne są jedynie wzajemne, funkcjonalno-organizacyjne powiązania pomiędzy różnymi składnikami majątku, występujące również poza obrębem samego przedmiotu Transakcji, por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 października 1995 r., SA/Gd 1959/94.

Ponadto Minister Finansów dnia 11 grudnia 2018 r. wydał objaśnienia podatkowe w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych (dalej: "Objaśnienia"). W Objaśnieniach wskazano, że przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za ZCP uwzględnić należy następujące okoliczności:

1.

zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2.

faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji.

W konsekwencji należy uznać, że jeżeli nabywca składników majątkowych wykazuje inny cel ich wykorzystania, niż ten, któremu składniki służyły w majątku zbywcy, nie można mówić o przeniesieniu ZCP w rozumieniu Ustawy o VAT.

Odnosząc powyższe do opisanego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że Składniki majątkowe nie spełniają kryterium wyodrębnienia organizacyjnego, gdyż formalnie nie zostały one wyodrębnione w formie działu, oddziału, pionu czy wydziału, który miałby swoje miejsce w strukturze organizacyjnej Spółki. Również z perspektywy prawnej nie wydano żadnej uchwały przypisującej te Składniki do działu (lub innych form organizacyjnych), ani nie uwidoczniono takiego wyodrębnienia w statucie, regulaminie, czy innym akcie o podobnym charakterze funkcjonującym w Spółce. Okoliczność, że Składniki majątkowe i Inne Składniki są przypisane do poszczególnych lokalizacji za pośrednictwem SPK (miejsca powstawaniu kosztów) nie stanowi zdaniem Spółki o ich wyodrębnieniu organizacyjnym w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, a wyłącznie służy przyporządkowaniu kosztów w ramach Spółki.

Zdaniem Spółki również funkcjonowanie DIP nie może być uznane za spełnienie kryterium wyodrębnienia organizacyjnego Składników majątkowych i Innych Składników. Powyższe wynika przede wszystkim z faktu, że przedmiotem Transakcji będą Składniki majątkowe i Inne Składniki, a nie DIP. Co więcej po przeniesieniu własności Składników i Innych Składników Spółka Powiązana nie będzie kontynuować zadań obecnie wykonywanych przez DIP, tj. nie będzie się zajmować obsługą prawną i administracyjną umów dzierżawy/najmu, czy też realizacją Umowy.

W rozumieniu przepisów podatkowych aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako ZCP, musi się on odznaczać pełną odrębnością, która stanowi o możliwości samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. ZCP tworzą więc składniki, które można uznać za stanowiące zespół - a nie zbiór elementów. ZCP nie jest bowiem sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić działalność gospodarczą - lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa już przed zbyciem (tj. na ile stanowią wyodrębnioną w nim organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

W ocenie Spółki Składniki majątkowe i Inne Składniki nie spełniają kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że wobec nieprzypisania do tych Składników żadnych pracowników ani osób pełniących funkcje zarządcze, bez zaangażowania pewnej ilości kapitału i wartości niematerialnych oraz bez zakupu usług obcych w zakresie administrowania Składnikami majątkowymi, w momencie Transakcji Składniki te nie byłyby w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku. Zatem zabudowane Nieruchomości wraz z innymi Składnikami majątkowymi mogą stać się jednym ze składników ZCP - ale samodzielnie i bez zaangażowania dalszych, nieodzownych środków (w tym i minimalnego kapitału oraz struktur pracowniczych) nie będą stanowiły ZCP w żadnym ze wskazanych wyżej wariantów. Zdaniem Spółki zbywane Składniki majątkowe i Inne Składniki nie stanowią na tyle zorganizowanego kompleksu praw, obowiązków i rzeczy, żeby były zdolne do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu lub jego zorganizowanej części.

Składniki majątkowe nie spełniają także kryterium wyodrębnienia finansowego, ponieważ Spółka nie prowadzi wobec nich odrębnej księgowości oraz nie sporządza osobnego bilansu. Warto przy tym zaznaczyć, że sama techniczna możliwość wyodrębnienia finansowego Inwestycji (jako projektu realizowanego przez Wnioskodawcę) nie świadczy o wyodrębnieniu finansowym Składników. Wynika to przede wszystkim z faktu, że Inwestycja realizowana jest przez Spółkę, a nie przez ZCP, co potwierdza treść Umowy nakładającej na Spółkę obowiązek zapewnienia sprawdzalności wykorzystania środków pochodzących ze Wsparcia.

Dodatkowo, jak wskazano w stanie faktycznym, cel wykorzystywania Składników majątkowych i Innych Składników przez Spółkę Powiązaną będzie odmienny niż aktualnie realizowany przez Spółkę, wobec czego nie dojdzie do kontynuacji przez nabywcę działalności prowadzonej przez Zbywcę. Spółka wykorzystuje Składniki majątkowe i Inne Składniki w celu ich modernizacji i oddania w dzierżawę, a Spółka Powiązana po realizacji Transakcji będzie je wykorzystywać do prowadzenia swojej działalności operacyjnej, tj. do produkcji węgla, to cel ich wykorzystania będzie się różnić (w ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia know-how, które Spółka posiada w związku z remontami i modernizacjami maszyn i urządzeń górniczych, nie zostaną również przeniesienie pracownicy Spółki). Ponadto Spółka powiązana będzie mogła wykorzystywać Składniki majątkowe oraz Inne Składniki do prowadzenia działalności w zakresie produkcji węgla dopiero po zaangażowaniu dalszych, nieodzownych środków (w tym minimalnego kapitału, struktur pracowniczych oraz know-how).

Powyższe potwierdza, że zbiór Składników majątkowych i Innych Składników nie będzie mógł zostać uznany a ZCP w rozumieniu Ustawy o VAT.

W efekcie, wobec niespełnienia żadnej z trzech przesłanek, które dla uznania zbioru Składników majątkowych za ZCP powinny być spełnione łącznie, a także braku zamiaru kontynuacji działalności Spółki przez Spółkę Powiązaną, należy stwierdzić, że będące przedmiotem Transakcji Składniki majątkowe nie stanowią ZCP w rozumieniu Ustawy o VAT.

Ad. 2

W myśl art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, przepisów Ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia ZCP. Jak Spółka wskazała powyżej Transakcja nie będzie stanowić transakcji zbycia ZCP, wobec czego powołany przepis nie znajdzie zastosowania. Z tego względu Transakcja będzie objęta uregulowaniami Ustawy o VAT.

W świetle przywołanych argumentów oraz wyżej zaprezentowanych poglądów organów podatkowych Wnioskodawca zwraca się z prośbą o potwierdzenie, że przedstawione stanowiska i rozumienie treści przepisów prawa podatkowego są prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl