0115-KDIT1-2.4012.928.2017.1.AW - Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie lokalu użytkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lutego 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT1-2.4012.928.2017.1.AW Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie lokalu użytkowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2017 r. (data wpływu 19 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie lokalu użytkowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Planuje Pan dokonać zakupu lokalu użytkowego, tj. pokoju hotelowego w systemie CONDO. "Zakup lokalu zostanie dokonany w charakterze osoby prywatnej", poza prowadzoną przez Pana pozarolniczą działalnością gospodarczą w formie spółki cywilnej. Sprzedawca lokalu udokumentuje sprzedaż poprzez wystawienie faktury z wykazanym podatkiem VAT w stawce 23%. Sprzedawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Po zakupie lokalu zostanie on przekazany, na podstawie umowy dzierżawy, Spółce zajmującej się prowadzeniem działalności hotelarskiej (tzw. operator) na okres 15 lat. W zamian za wydzierżawiony pokój hotelowy będzie Pan otrzymywał od dzierżawcy czynsz dzierżawny w ustalonym okresie rozliczeniowym.

Po dokonaniu powyższych czynności dokona Pan zarejestrowania dla celów podatku od towarów i usług jako czynny podatnik tego podatku. W związku z tym będzie Pan rozliczał dla celów podatku VAT usługi dzierżawy, jako czynności opodatkowane tym podatkiem wg stawki 23%. Za miesiąc, w którym uzyska Pan status podatnika VAT czynnego, dokona odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury nabycia lokalu użytkowego (pokoju hotelowego).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytego lokalu użytkowego, tj. pokoju hotelowego?

Zdaniem Wnioskodawcy: w świetle art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.), dalej zwaną "ustawą o VAT", w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z pewnymi zastrzeżeniami (zastrzeżenia w przedstawionym stanie przyszłym nie mają zastosowania).

Z analizy powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku VAT ma osoba, która jest podatnikiem tego podatku oraz nabyte towary zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podatnikiem podatku VAT - jak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT - jest m.in. osoba, która wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, gdzie bez znaczenia jest cel lub rezultat takiej działalności. Zatem podatnikiem VAT jest osoba, która wykonuje profesjonalnie dla celów zarobkowych jakąkolwiek działalność polegająca na sprzedaży towarów lub świadczeniu usług.

Status podatnika VAT nie zależy od zarejestrowania osoby dla celów podatku VAT w rejestrze podatników VAT prowadzonym przez organy administracji państwowej.

W odniesieniu do sposobu wykorzystania nabytych towarów i usług przepis wskazuje, iż towary i usługi muszą być wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Zatem przeznaczenie nabytych towarów i usług ma znaczenie dla nabycia prawa do odliczenia.

Ponadto przepisy ustawy o VAT określają przypadki, gdzie podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT.

Jak stanowi art. 88 ust. 3a i ust. 4 ustawy o VAT, nie można odliczyć podatku VAT m.in. w następujących przypadkach:

* faktury wystawione przez podmiot nieistniejący,

* faktury dokumentujące transakcje niepodlegające opodatkowaniu lub zwolnieniu,

* faktury stwierdzające czynności nie dokonane,

* podatnik nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

W związku z powyższym, podatnik nie może odliczyć podatku VAT, jeżeli otrzymał fakturę, która została wystawiona przez podmiot nieistniejący, dokumentującą transakcję bez podatku VAT, czy też transakcje fikcyjne. Ponadto podatnik nie może odliczyć podatku VAT, jeżeli nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że status podatnika VAT czynnego ma znaczenie dopiero w momencie, kiedy dany podatnik chce zrealizować prawo do odliczenia. Zatem w sytuacji, gdy do nabycia towarów i usług doszło przed złożeniem wniosku o rejestrację dla celów podatku VAT i uzyskaniem statusu podatnika VAT czynnego, można dokonać odliczenia, jeżeli na moment odliczenia taki status został uzyskany.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym zakup lokalu użytkowego będzie udokumentowany fakturą wystawioną przez podmiot istniejący będący zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Zakup ten zostanie potwierdzony nie tylko poprzez wystawienie faktury, ale także przez umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że nie będzie to sytuacja, w której mają zastosowanie wskazane powyżej wyłączenia prawa do odliczenia.

Na moment dokonania odliczenia będzie Pan posiadał status podatnika VAT czynnego, co wykluczy możliwość zastosowania negatywnej przesłanki odnoszącej się do prawa do odliczenia podatku VAT.

Nabyty lokal użytkowy będzie przedmiotem umowy dzierżawy, a więc będzie wykorzystywany do świadczenia usług, które będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 23%.

Biorąc pod uwagę powyższe, w sytuacji gdy dojdzie do zakupu lokalu użytkowego, będzie Pan miał prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż lokal ten będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych i na moment odliczenia podatku VAT będzie Pan posiadał status podatnika VAT czynnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Informuje się, że w wydanej interpretacji indywidualnej nie dokonano oceny sposobu realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ nie zadano w tym zakresie pytania i nie przedstawiono własnego stanowiska.

Ponadto, niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, to interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl