0115-KDIT1-2.4012.564.2017.2.PS - Prawo do odliczenia VAT w związku z realizacją projektu polegającego na budowie sieci kanalizacji grawitacyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 października 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT1-2.4012.564.2017.2.PS Prawo do odliczenia VAT w związku z realizacją projektu polegającego na budowie sieci kanalizacji grawitacyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2017 r. (data wpływu 17 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy realizacji projektu polegającego na budowie sieci kanalizacji grawitacyjnej i tłocznej wraz z budową tłoczni ścieków sanitarnych w miejscowościach X., Y., Z. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy realizacji projektu polegającego na budowie sieci kanalizacji grawitacyjnej i tłocznej wraz z budową tłoczni ścieków sanitarnych w miejscowościach X., Y., Z.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca obecnie jest na etapie składania wniosku o dofinansowanie ze środków UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (tj. jeszcze nie ma zawartej umowy). Dofinansowaniu miałyby podlegać faktury za roboty budowlane, świadczenie usług projektowych, nadzorów autorskich i inwestorskich oraz usługi geodezyjne.

Spółka otrzyma dofinansowanie na zakup/wytworzenie środków trwałych według umowy, dofinansowanie obejmować będzie 63,63% poniesionych wydatków (każdej faktury VAT w wartości netto).

Inwestycja polega na: Budowie sieci kanalizacji grawitacyjnej i tłocznej wraz z budową tłoczni ścieków sanitarnych w miejscowościach X., Y., Z.

Inwestycja ma na celu: Wybudowanie kanalizacji przesyłowej do istniejącej oczyszczalni ścieków w....

Planowany termin realizacji inwestycji....

Spółka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w rozumieniu art. 96 ustawy o VAT.

Towary i usługi nabyte w ramach inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Zakupy nabyte w ramach inwestycji będą udokumentowane fakturami VAT, w których jako nabywca będzie figurował Wnioskodawca.

Spółka przyjmie do ewidencji środki trwałe, których wartość netto zostanie sfinansowana w 63,63% ze środków pochodzących z dotacji unijnej. Środki trwałe po przyjęciu do użytkowania będą amortyzowane.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie.

Czy VAT naliczony zawarty w fakturach pokrytych dotacją (dofinansowanie ze środków UE) podlega odliczeniu od VAT należnego w całości?

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ jest czynnym podatnikiem VAT i sprzedaż jego jest opodatkowana, w zakresie w jakim towary, zakupy i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tak więc VAT zawarty w fakturach zakupu i usług sfinansowany powyższą datacją będzie podlegał odliczeniu od VAT należnego w 100%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że skoro - jak wynika z treści wniosku - towary i usługi nabyte w ramach inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Końcowo informuje się, że w zakresie sposobu ujęcia przedmiotowej dotacji w urządzeniach księgowych zostało wydane postanowienie znak 0115-KDIT1-2.4012.708.2017.1.PS

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl