0115-KDIT1-2.4012.554.2017.1.DM - Pojęcie pierwszego zasiedlenia jako wykluczającego zwolnienie z VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 października 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT1-2.4012.554.2017.1.DM Pojęcie pierwszego zasiedlenia jako wykluczającego zwolnienie z VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z 2 czerwca 2017 r. (data wpływu 5 czerwca 2017 r.), uzupełnionym pismem z 20 lipca 2017 r. (data wpływu 26 lipca 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

* prawidłowe - w zakresie ustalenia czy odpłatna dostawa Nieruchomości przez Zbywającego na rzecz Nabywcy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT (pytanie nr 1)

* prawidłowe - w zakresie opodatkowania sprzedaży Nieruchomości nr 2, 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 18, 19 i 20 (pytanie nr 2).

* nieprawidłowe - w zakresie opodatkowania sprzedaży Nieruchomości nr 17 (pytanie nr 2).

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2017 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. ustalenia czy odpłatna dostawa Nieruchomości przez Zbywającego na rzecz Nabywcy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT (pytanie nr 1) i opodatkowania sprzedaży Nieruchomości nr 2, 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 19 i 20 (pytanie nr 2).

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 20 lipca 2017 r. (data wpływu 26 lipca 2017 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 30 czerwca 2017 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.259.2017.1.KO, 0111-KDIB4.4014.159.2017.2.PB.

We wniosku złożonym przez:

* Zainteresowanego będącym stroną postępowania E Spółka Akcyjna,

* Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania L Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcy, tj. L sp. z o.o. oraz E S.A. składają niniejszy wniosek wspólnie w trybie art. 14r. ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm. - "OP").

L sp. z o.o. ("Zbywający") jest spółką z siedzibą na terytorium Polski oraz podatnikiem podatku od towarów i usług ("VAT") w Polsce. Zbywający prowadzi działalność gospodarczą obejmującą działalność handlową w zakresie sprzedaży detalicznej prowadzonej w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych ("Sklepy"). Działalność gospodarcza Zbywającego obejmująca Sklepy stanowi działalność operacyjną i prowadzona jest w nieruchomościach własnych lub najmowanych od innych podmiotów.

W celu pozyskania środków finansowych umożliwiających rozwój działalności operacyjnej oraz ograniczenia kosztów i ryzyk związanych z utrzymaniem nieruchomości własnych, Zbywający rozważa dokonanie ich sprzedaży w ramach jednej lub wielu transakcji ("Transakcja"). Transakcja obejmowałaby odpłatne zbycie nieruchomości własnych Zbywającego ("Nieruchomości") na rzecz E S.A. ("Nabywca"), spółki z siedzibą w Polsce, będącej podatnikiem VAT w Polsce lub ewentualnie również innego nabywcy.

Stosownie do art. 14r. § 2 OP Wnioskodawcy wskazują Nabywcę - E S.A. - jako podmiot, który jest stroną postępowania w sprawie interpretacji.

Zasadniczo Nieruchomości objęte zakresem Transakcji stanowić będą nieruchomości zabudowane budynkami, budowlami lub ich częściami ("Nieruchomości Zabudowane"). W lokalach użytkowych Nieruchomości Zabudowanych Zbywający prowadził przez okres co najmniej 2 lat przed planowaną Transakcją własną działalność gospodarczą obejmującą wykonywanie czynności opodatkowanych VAT, tj. prowadził Sklepy związane z handlem detalicznym lub magazyny, w których składował towary przeznaczone do sprzedaży lub wyposażenie dla tych Sklepów. W ramach prowadzonej działalności opodatkowanej VAT, Zbywający wynajmuje również niektóre z Nieruchomości Zabudowanych (lub ich cześć). W stosunku do części Nieruchomości Zabudowanych Zbywający poniósł wydatki na ich ulepszenie. Wydatki te wyniosły co najmniej 30% wartości początkowej danej Nieruchomości Zabudowanej, jednak były poniesione w okresie ponad 2 lat od planowanej Transakcji. W stosunku do takich wydatków na ulepszenie Nieruchomości Zabudowanych Zbywającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Rozważana Transakcja może również obejmować Nieruchomości stanowiące niezabudowane grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy ("Nieruchomości Niezabudowane").

Transakcja obejmować będzie wyłącznie sprzedaż poszczególnych Nieruchomości. W szczególności, przedmiotem Transakcji nie będzie odpłatne zbycie przedsiębiorstwa Zbywającego, czy też zorganizowana część tego przedsiębiorstwa. Po ewentualnej Transakcji Zbywca nadal w całości będzie kontynuował dotychczasową działalność gospodarczą, tj. będzie prowadzić sprzedaż towarów w Sklepach lub magazyny, w których będzie składował towary przeznaczone do sprzedaży i/lub wyposażenie konieczne dla Sklepów. Jedynie, w tym celu wykorzysta nieruchomości najmowane od innych podmiotów (w tym od Nabywcy), a nie nieruchomości własne. Jednocześnie, Nabywca w wyniku Transakcji nie "przejmie" działalności gospodarczej (operacyjnej) Zbywcy, a wyłącznie nabędzie Nieruchomości, które wykorzysta we własnej działalności gospodarczej lub odda do odpłatnego używania (najem, dzierżawa, itp.).

Inaczej mówiąc, przedmiotem Transakcji nie będą objęte w szczególności:

1.

oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo Zbywającego lub jego wyodrębnione zorganizowane części (nazwa przedsiębiorstwa, itp.),

2.

wierzytelności (należności) i zobowiązania Zbywającego wynikające z działalności jego przedsiębiorstwa,

3.

środki pieniężne,

4.

tajemnice przedsiębiorstwa oraz know how,

5.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,

6.

kadra tj. pracownicy i inne osoby współpracujące ze Zbywającym na podstawie umów cywilnoprawnych,

7.

środki trwałe znajdujące się w lokalach Nieruchomości,

8.

zezwolenia i pozwolenia związane z prowadzeniem działalności Zbywającego (Sklepów) handlu detalicznego,

9.

infrastruktura i wyposażenie Sklepów znajdujących się w Nieruchomościach,

10.

wartości niematerialne i prawne należące do Zbywcy.

Na Nabywcę w wyniku Transakcji nie przejdą również prawa i obowiązki z umów dotyczących Nieruchomości, które zawarł Zbywający, z zastrzeżeniem ewentualnych umów, które musiałyby przejść na nowego właściciela Nieruchomości z mocy prawa. Prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów najmu i dzierżawy niektórych Nieruchomości (ich części) mogą co najwyżej zostać przeniesione ze Zbywającego na Nabywcę w formie odrębnego porozumienia zawartego pomiędzy Zbywającym i Nabywcą oraz najemcami (dzierżawcami).

Intencją Nabywcy oraz Zbywającego jest opodatkowanie Transakcji VAT. W konsekwencji, Wnioskodawcy złożą zgodne oświadczenie przed dniem dokonania Transakcji o wyborze opodatkowania VAT dostawy Nieruchomości Zabudowanych w trybie art. 43 ust. 1 pkt 10, ust. 10 i 11 Ustawy VAT.

Pismem z 20 lipca 2017 r. uzupełniono opis zdarzenia następująco:

Ad I

1. We wniosku Wnioskodawcy wskazali, że przedmiotem transakcji będą określone nieruchomości. Jednocześnie nieruchomości te nie stanowią zespołu składników wyodrębnionych organizacyjnie, nie stanowią zespołu składników wyodrębnionych finansowo, ani nie stanowią wyodrębnionej organizacyjnie całości, która będzie w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku. Jak było wskazane w opisie zdarzenia przyszłego we wniosku rozważana transakcja nie obejmuje sprzedaży jakiekolwiek zespołu składników lub wyodrębnionej całości, lecz jedynie pojedynczych aktywów (nieruchomości). Uzasadnienie w tym zakresie zostało zawarte we wniosku skierowanym do tut. Dyrektora.

2. Wnioskodawcy wskazują, że nie jest ustalona ostateczna liczba nieruchomości (działek) będących przedmiotem sprzedaży. Wnioskodawcy są obecnie w procesie negocjacji i nie podjęli decyzji, które nieruchomości (działki) zostaną ostatecznie sprzedane.

Aby uczynić zadość Wezwaniu, Wnioskodawcy wskazują, że sprzedaż może dotyczyć w szczególności 26 nieruchomości stanowiących obecnie własność Ledi.

Nieruchomości, które w szczególności mogą podlegać sprzedaży to:

Tabela - załącznik PDF

1. Wnioskodawca wskazuje, że Nieruchomości 1-25 są nieruchomościami zabudowanymi, zaś Nieruchomość 26 jest nieruchomością niezabudowaną.

Wnioskodawca wskazuje, że dla lepszej czytelności odpowiedzi, odpowiedzi na pytania 4) - 5) zostaną udzielone wg podziału na poszczególne Nieruchomości 1-25.

Nieruchomość 1

1) Nieruchomość 1 stanowi budynek handlowy, parking utwardzany kostką POLBRUK i metalowa wiata.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości I, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 1 od L (tj. drugiego podmiotu składającego wniosek wspólny). Wnioskodawca rozumie, że pytanie to powinno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 1, zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ("VAT") (brak było VAT naliczonego).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 1, po jej nabyciu, miało miejsce 17 stycznia 2005 r. L w Nieruchomości 1 prowadzi sklep (od 10 grudnia 2004 r. - do 17 stycznia 2005 r. jako najemca Nieruchomości 1) i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT.

c. L wynajmuje część Nieruchomości 1 (część powierzchni sklepu) od 9 grudnia 2011 r.

d. L poniosła wydatki na ulepszenie Nieruchomości 1 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości. Ulepszenie zakończono 23 maja 2011 r. L miała prawo do odliczenia VAT naliczonego od poniesionych wydatków.

e. Po ulepszeniu Nieruchomości 1 doszło do jej pierwszego zasiedlenia. Nastąpiło to 23 maja 2011 r., poprzez wykorzystanie Nieruchomości 1 w prowadzonej przez L działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. tj. prowadzenia w Nieruchomości 1 sklepu.

f. L wykorzystywała Nieruchomość 1 w stanie ulepszonym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym do wykonywania czynności opodatkowanych przez okres co najmniej 5 lat.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 1 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 2

4) Nieruchomości 2 składa się z lokalu użytkowego.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 2, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 2. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, że nabycie Nieruchomości 2 zabudowanej zgodnie z pkt 4 powyżej, opodatkowane było VAT, a L miała prawo do odliczenia podatku naliczonego.

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 2, po jej nabyciu, miało miejsce 20 grudnia 2005 r. L w Nieruchomości 2 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 2.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 2 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 2 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 3

4) Nieruchomości 3 składa się z budynku handlowego oraz parkingu utwardzonego kostką POLBRUK.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 3, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 3. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż przy nabyciu Nieruchomości 3, zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej L nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego.

b. Pierwsze zasiedlenie Nieruchomości 3, po jej nabyciu, miało miejsce 23 listopada 2006 r. L jako właściciel Nieruchomości 3 prowadzi w niej sklep i dokonuje sprzedaży od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 3.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 3 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 3 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 4

4) Nieruchomość 4 stanowi 3 budynki połączone ścianami szczytowymi, przy czym jeden z nich jest wykorzystywany do działalności handlowej, a pozostałe są nieużywane. Ponadto, na działce 321/3 znajduje się parking utwardzony.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 4, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 4. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym. L wskazuje, iż przy nabyciu Nieruchomości 4, zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej, L miała prawo do odliczenia podatku naliczonego.

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 4, po jej nabyciu, miało miejsce 23 listopada 2006 r. L jako właściciel Nieruchomości 4 prowadzi w niej sklep i dokonuje sprzedaży od tej daty.

c. L wynajmuje część powierzchni Nieruchomości 4 od 30 stycznia 2013 r.

d. L poniosła wydatki na ulepszenie Nieruchomości 4 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% jej wartości. Ulepszenie zakończono 31 grudnia 2011 r. L miała prawo do odliczenia VAT naliczonego od poniesionych wydatków.

e. Po ulepszeniu Nieruchomości 4 doszło do jej pierwszego zasiedlenia. L wskazuje, że prace modernizacyjne nie wpłynęły na czasowe zamknięcie sklepu w Nieruchomości 4. Wraz z zakończeniem tych prac i ulepszeniem Nieruchomości 4 w dniu 31 grudnia 2011 r. L kontynuowała sprzedaż opodatkowaną VAT w ramach prowadzonego w Nieruchomości 4 sklepu.

f. L wykorzystywała Nieruchomość 4 w stanie ulepszonym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym do wykonywania czynności opodatkowanych przez okres co najmniej 5 lat.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 4 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 5

4) Nieruchomości 5 stanowi budynek handlowy.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 5, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 5. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym. L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 5 zabudowanej zgodnie z pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu VAT (brak było VAT naliczonego).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 5, po jej nabyciu, miało miejsce 9 lipca 2004 r. L w Nieruchomości 5 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 5.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 5 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 5 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 6

4) Nieruchomość 6 stanowi budynek handlowo - usługowy.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 6. gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 6. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym. L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 6, zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej, podlegało opodatkowaniu VAT, a L miała prawa do odliczenia podatku naliczonego.

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 6, po jej nabyciu, miało miejsce 17 grudnia 2010 r. L w Nieruchomości 6 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 6.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 6 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 6 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 7

4) Nieruchomość 7 stanowi budynek handlowo - usługowy oraz parking utwardzany kostką POLBRUK. ponadto na działce 670/4 znajduje się wiata magazynowa nie związana trwale z gruntem.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 7, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 7. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 7, zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej, podlegało opodatkowaniu VAT, a L miała prawa do odliczenia podatku naliczonego.

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 7, po jej nabyciu, miało miejsce 13 września 2007 r. L w Nieruchomości 7 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L wynajmowała Nieruchomość 7 od 1 stycznia 2011 r. do lutego 2014 r.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 7 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 7 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 8

4) Nieruchomość 8 stanowi lokal użytkowy.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 8. gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 8. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 8 zabudowanej zgodnie z pkt 4 powyżej, podlegało opodatkowaniu VAT, w związku z czym L miała prawa do odliczenia podatku naliczonego.

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 8, po jej nabyciu, miało miejsce 29 grudnia 2008 r. L w Nieruchomości 8 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani wydzierżawiała Nieruchomość 8.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 8 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 8 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 9

4) Nieruchomość 9 stanowi lokal użytkowy.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 9, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 9. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 9 zabudowanej zgodnie z pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu VAT (brak było VAT naliczonego).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 9, po jej nabyciu, miało miejsce 26 lipca 2006 r. L w Nieruchomości 9 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani wydzierżawiała Nieruchomość 9.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 9 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 9 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT

Nieruchomość 10

4) Nieruchomość 10 stanowi lokal użytkowy.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 10, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 10. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 10. zabudowanej zgodnie z pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu VAT (brak było VAT naliczonego).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 10, po jej nabyciu, miało miejsce 30 października 2003 r. L w Nieruchomości 10 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie wydzierżawiała Nieruchomości.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 10 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 10 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 11

4) Nieruchomość 11 stanowi lokal stanowi budynek handlowo - usługowy oraz parking asfaltowy.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 11, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 11. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 11, zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu VAT (brak było VAT naliczonego).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 11, po jej nabyciu, miało miejsce 7 lipca 2010 r. L w Nieruchomości 11 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L podnajmowała część powierzchni Nieruchomości 11 od 26 listopada 2004 r.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 11 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 11 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 12

4) Nieruchomość 12 stanowi lokal użytkowy.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 12, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 12. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 12, zabudowanej zgodnie z pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu VAT (brak było VAT naliczonego).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 12, po jej nabyciu, miało miejsce 10 grudnia 2010 r. L w Nieruchomości 12 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 12.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 12 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 12 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 13

4) Nieruchomość 13 stanowi pawilon handlowy oraz parking utwardzany kostką POLBRUK.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 13, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 13. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 13, zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu VAT (brak było VAT naliczonego).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 13, po jej nabyciu, miało miejsce 21 lipca 2014 r. L w Nieruchomości 13 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L podnajmowała część powierzchni Nieruchomości 13 od 30 września 2005 r.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 13 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 13 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 14

4) Nieruchomość 14 stanowi budynek handlowy oraz parking utwardzany kostką POLBRUK.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 14, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 14. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 14 zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu VAT (brak było VAT naliczonego).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 14. po jej nabyciu, miało miejsce 28 kwietnia 2005 r. L w Nieruchomości 14 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 14.

d. L poniosła wydatki na ulepszenie Nieruchomości 14 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości. Ulepszenie zakończono 5 maja 2008 r. L miała prawo do odliczenia VAT naliczonego od poniesionych wydatków.

e. Miało miejsce pierwsze zajęcie Nieruchomości 14 po jej ulepszeniu. Nastąpiło ono 5 maja 2008 r. poprzez wykorzystanie Nieruchomości 14 w prowadzonej przez L działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, tj. prowadzenia w Nieruchomości 14 sklepu.

f. L wykorzystywała Nieruchomość 14 w stanie ulepszonym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym do wykonywania czynności opodatkowanych przez okres co najmniej 5 lat.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 14 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 15

4) Nieruchomość 15 stanowi obiekt kontenerowy.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 15, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 15. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 15, zabudowanej zgodnie z pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu VAT (brak było VAT naliczonego).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 15, po jej nabyciu i wybudowaniu budynku, miało miejsce 2 czerwca 2010 r. L w Nieruchomości 15 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 15.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 15 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 15 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 16

4) Nieruchomość 16 stanowi budynek handlowo - usługowy oraz parking utwardzany kostką POLBRUK, a także dwie wiaty niezwiązane z gruntem.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 16, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 16. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 16, zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej, podlegało opodatkowaniu VAT, w związku z czym L miała prawo do odliczenia podatku naliczonego.

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 16. po jej nabyciu, miało miejsce 3 września 2014 r. L w Nieruchomości 16 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 16.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 16 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 16 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 17

4) Nieruchomość 17 stanowi lokal użytkowy.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 17, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 17. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 17, zabudowanej zgodnie z pkt 4 powyżej, podlegało opodatkowaniu VAT, w związku z czym L miała prawo do odliczenia podatku naliczonego.

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 17, po jej nabyciu i wybudowaniu budynku, miało miejsce 12 marca 2007 r. L w Nieruchomości 17 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 17.

d. L poniosła wydatki na ulepszenie Nieruchomości 17 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości. Ulepszenie zakończono 12 listopada 2009 r., a L miała prawo do odliczenia VAT naliczonego.

e. Miało miejsce pierwsze zajęcie Nieruchomości 17 po jej ulepszeniu. Nastąpiło ono 12 listopada 2009 r. poprzez wykorzystanie Nieruchomości 17 w prowadzonej przez L działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, tj. prowadzenia w Nieruchomości 17 sklepu.

f. L wykorzystywała Nieruchomość 17 w stanie ulepszonym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym do wykonywania czynności opodatkowanych przez okres co najmniej 5 lat.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 17 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 18

4) Nieruchomość 18 stanowi budynek użytkowo handlowy oraz parking utwardzany kostką POLBRUK.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 18, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 18. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 18, zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu VAT (brak VAT naliczonego).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 18, po jej nabyciu, miało miejsce 26 sierpnia 2008 r. L w Nieruchomości 18 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L wynajmuje część powierzchni Nieruchomości 18 od 21 stycznia 2016 r.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 18 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 18 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 19

4) Nieruchomość 19 budynek użytkowo handlowy oraz parking utwardzany kostką POLBRUK.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 19, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 19. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 19, zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej, podlegało opodatkowaniu VAT, w związku z czym L miała prawo do odliczenia podatku naliczonego.

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 19, po jej nabyciu, miało miejsce 30 marca 2005 r. L w Nieruchomości 19 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 19.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 19 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 19 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 20

4) Nieruchomość 20 stanowi budynek użytkowo-handlowy oraz parking utwardzony.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 20, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 20. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 20, zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu VAT (brak VAT naliczonego).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 20, po jej nabyciu, miało miejsce 2 grudnia 2004 r. (w zakresie lokalu) oraz 11 lipca 2013 r. (w zakresie pylonu). L w Nieruchomości 20 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 20.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 20 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 20 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 21

4) Nieruchomość 21 stanowi pawilon handlowy oraz parking utwardzany kostką POLBRUK.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 21, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 21. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 21, zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej, podlegało opodatkowaniu VAT, w związku z czym L miała prawo do odliczenia podatku naliczonego.

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 21, po jej nabyciu, miało miejsce 10 grudnia 2003 r. (w zakresie pawilonu) oraz 31 grudnia 2003 r. (w zakresie parkingu). Ledi w Nieruchomości 21 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 21.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 21 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 21 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 22

4) Nieruchomość 22 stanowi pawilon handlowy oraz parking utwardzany kostką POLBRUK.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 22, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 22. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 22, zabudowanej budynkami i budowlami wskazanymi w pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu VAT (brak VAT naliczonego).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 22, po jej nabyciu i wybudowaniu budynków i budowli, miało miejsce 17 grudnia 2010 r. L w Nieruchomości 22 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 22.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 22 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 22 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 23

4) Nieruchomość 23 stanowi lokal użytkowy.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 23, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 23. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 23, zabudowanej zgodnie z pkt 4 powyżej, podlegało opodatkowaniu VAT, w związku z czym L miała prawo do odliczenia podatku naliczonego.

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 23. po jej nabyciu, miało miejsce 29 października 2010 r. L w Nieruchomości 23 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 23.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 23 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 23 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT

Nieruchomość 24

4) Nieruchomość 24 stanowi lokal użytkowy.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 24, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 24. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 24, zabudowanej zgodnie z pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu VAT (brak VAT naliczonego przy nabyciu).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 24, po jej nabyciu, miało miejsce 31 grudnia 2006 r. L w Nieruchomości 24 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 24.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 24 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 24 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Nieruchomość 25

4) Nieruchomość 25 stanowi lokal użytkowy.

5)

a. Wnioskodawcy nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 25, gdyż Wnioskodawca dopiero rozważa nabycie Nieruchomości 25. Wnioskodawca rozumie, że pytanie to winno być skierowane do L. W związku z czym, L wskazuje, iż nabycie Nieruchomości 25, zabudowanej zgodnie z pkt 4 powyżej, nie podlegało opodatkowaniu VAT (brak VAT naliczonego przy nabyciu).

b. Pierwsze zajęcie Nieruchomości 25, po jej nabyciu, miało miejsce 26 kwietnia 2003 r. L w Nieruchomości 25 prowadzi sklep i dokonuje sprzedaży opodatkowanej VAT od tej daty.

c. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 25.

d. L nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 25 w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% ich wartości.

e. Nie dotyczy.

f. Nie dotyczy.

g. L nie wykorzystywała Nieruchomości 25 wyłącznie na cele działalności zwolnionej od

b. podatku VAT.

6) W zakresie Nieruchomości 26 Wnioskodawcy wskazują, że działka, zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego stanowi w 50% tereny zabudowy mieszkaniowej (tj. teren budowlany) i w 50% tereny rolne. W konsekwencji, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 2 pkt 33 Ustawy VAT część ceny sprzedaży odpowiadająca wartości terenu budowlanego podlegać będzie VAT, a w pozostałej części będzie z niego zwolniona i w konsekwencji w tej części podlegać będzie p.c.c.

7) Wnioskodawca (Eurocash S.A.) wskazuje, że każda z Nieruchomości 1-26, w razie jej nabycia, będzie przez Wnioskodawcę wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

W związku z powyższym opisem w zakresie podatku od towarów i usług zadano następujące pytania:

1. Czy odpłatna dostawa Nieruchomości (tj. Nieruchomości Zabudowanych i Nieruchomości Niezabudowanych) przez Zbywającego na rzecz Nabywcy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki podstawowej?

2. Czy wobec Nieruchomości Zabudowanych doszło do pierwszego zasiedlenia i czy w skutek złożenia przez Wnioskodawców oświadczeń o wyborze opodatkowania w trybie art. 43 ust. 10 Ustawy VAT, Transakcja nie będzie podlegała zwolnieniu z VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Stosownie do art. 6 pkt 1 Ustawy VAT przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa ("ZCP"). Oznacza to, że dla objęcia danej sprzedaży VAT, przedmiotem tej sprzedaży nie może być przedsiębiorstwo lub ZCP.

Zgodnie z art. 55 (1) ustawy kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm. - "k.c.") przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej i obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń materiałów towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5.

koncesje licencje i zezwolenia,

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

7.

tajemnice przedsiębiorstwa,

8.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dla istnienia przedsiębiorstwa niezbędnym jest, aby składniki materialne i niematerialne wchodzące w jego skład pozostawały we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Artykuł 55 (2) k.c. wprowadza ponadto zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Dlatego przedsiębiorstwem w rozumieniu k.c. jest zespół składników majątkowych i niemajątkowych, który jest zorganizowany i wyposażony w składniki zapewniające realizowanie celów gospodarczych pozwalającym na samodzielne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym.

W świetle powyższego nie budzi wątpliwości, że analizowana transakcja nie obejmuje przedsiębiorstwa Zbywającego, gdyż nie obejmuje wskazanych powyżej składników, lecz jedynie pojedyncze Nieruchomości. W szczególności, Zbywający nadal będzie prowadzić swoje przedsiębiorstwo, a Nabywca w żadnym zakresie nie przejmie takiego przedsiębiorstwa od Zbywającego.

Z kolei, stosownie do art. 2 pkt 27e Ustawy VAT przez ZCP rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

ZCP musi charakteryzować finansowe i organizacyjne wyodrębnienie w ramach istniejącej struktury przedsiębiorstwa w stopniu umożliwiającym jego samodzielne działanie po wydzieleniu.

Aby można było uznać, że mamy do czynienia ze ZCP muszą być spełnione łącznie trzy warunki:

1.

zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) musi być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie; o wyodrębnieniu finansowym może świadczyć nie tylko samodzielne sporządzanie bilansu, ale każde wyodrębnienie, na podstawie którego możemy poznać sytuację finansową części przedsiębiorstwa, które będzie przedmiotem zbycia,

2.

wyodrębnione składniki muszą być przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych,

3.

po wyodrębnieniu część przedsiębiorstwa musi być niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym te zadania.

Powyższe oznacza, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić działalność, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników, wydzielonym na trzech płaszczyznach, tj. organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.

Jak wynika z treści art. 2 pkt 27e Ustawy VAT organizacyjne, funkcjonalne i finansowe wyodrębnienie musi istnieć w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Nie jest zatem wystarczające, aby zbywane składniki majątkowe utworzyły przedsiębiorstwo u nabywcy. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT.

Nie budzi zatem wątpliwości, że same Nieruchomości nie stanowią również ZCP Zbywającego, w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT, gdyż nie stanowią zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych.

Nieruchomości nie stanowią bowiem zespołu, który charakteryzowałby się organizacyjnym i finansowym, a także funkcjonalnym wyodrębnieniem i który umożliwiałby Nabywcy kontynuowanie po jego nabyciu działalności gospodarczej prowadzonej do tej pory za pomocą tych samych aktywów przez Zbywającego bez konieczności wykorzystywania własnych zasobów majątkowych i organizacyjnych Nabywcy.

Wynika to w szczególności z tego, że:

1.

przedmiotem Transakcji nie są Sklepy, lecz jedynie Nieruchomości, w których pomieszczeniach, co najwyżej są one prowadzone;

2.

w wyniku planowanej Transakcji występujące do tej pory więzy organizacyjne i funkcjonalne obejmujące Nieruchomości i składniki majątkowe pozostające u Zbywającego zostaną przerwane. Bez przeniesienia na Nabywcę pozostałych aktywów, praw i obowiązków, środków pieniężnych, pracowników i zobowiązań Zbywającego itp. kontynuowanie przez Nabywcę działalności gospodarczej Zbywającego (Sklepów) wyłącznie w oparciu o nabyte Nieruchomości nie jest możliwe. Aby Nabywca mógł ewentualnie prowadzić Sklepy w Nieruchomościach, musiałby on włączyć Nieruchomości do swojego przedsiębiorstwa;

3. Nieruchomości nie są organizacyjnie wyodrębnione w strukturze Zbywającego, w szczególności nie stanowią jego oddzielnego działu, wydziału, oddziału itp. wydzielonego formalnie w statucie, regulaminie lub innym akcie;

4. Nieruchomości nie są wyodrębniona finansowo w strukturze Zbywającego, w szczególności Nieruchomości nie mają przypisanych oddzielnych rachunków bankowych, które umożliwiałby przyporządkowanie przychodów, kosztów, należności i zobowiązań do Nieruchomości, które miałyby docelowo w całości zostać przejęte przez Nabywcę; ponadto Zbywający nie prowadzi odrębnej ewidencji rachunkowej Nieruchomości obejmującej zespół składników majątkowych, który w ramach transakcji miałby przejść na Nabywcę;

5. wraz ze sprzedażą Nieruchomości nie przechodzą na Nabywcę zobowiązania Zbywającego związane z prowadzonymi w Nieruchomościach Sklepami;

6. Zbywający po Transakcji nadal będzie kontynuować działalność, tj. prowadzić Sklepy, tyle że ze zmienionymi tytułami prawnymi do Nieruchomości (prawo najmu zamiast prawa własności);

7. sposób wykorzystania Nieruchomości przez Nabywcę będzie zupełnie inny, tj. Nabywca nie będzie prowadzić Sklepów w Nieruchomościach, lecz jedynie odda je w najem, jako pojedyncze aktywa.

Analizowana Transakcja mogłaby stanowić zbycie przedsiębiorstwa albo ZCP gdyby przedmiotem transakcji były nie tylko Nieruchomości, lecz także dodatkowe elementy składników majątku Zbywcy organizacyjnie, funkcjonalnie i majątkowo z nim związane, tj. Sklepy.

Powyższe stanowisko potwierdziły organy podatkowe, m.in.:

1. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 22 października 2014 r., nr IPTPP2/443-563/14-5/JSZ,

2. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 18 lipca 2014 r., nr ITPP2/443-520/14/PS,

3. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 18 grudnia 2013 r., nr IPPP2/443-1040/13-2/JW.

Zdaniem Wnioskodawców, fakt że Transakcją są objęte same Nieruchomości tym bardziej świadczy o niemożności kwalifikacji Transakcji jako zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP. Nieruchomości nie są bowiem zdolne do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej Zbywającego - Sklepów.

Na taką okoliczność zwracał wielokrotnie uwagę NSA:

1. NSA w wyroku z 12 czerwca 2013 r., sygn. I FSK 1090/12 podkreślił, że: "istotą przedsiębiorstwa, jako zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest bowiem prowadzenie działalności gospodarczej, poprzez realizację określonych zadań gospodarczych, z wykorzystaniem tych właśnie składników. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego sam fakt wykorzystywania nieruchomości w działalności gospodarczej - bez wykazania ich organizacyjnego i finansowego wyodrębnienia w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa - nie daje podstaw do przyjęcia, że nieruchomości te samodzielnie tworzyły zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 i art. 2 pkt 27e ustawy o VAT".

2. NSA potwierdził powyższą linię interpretacyjną w wyroku z 24 listopada 2016 r., sygn. I FSK 1316/15: "Same w sobie nieruchomości (zabudowane nieruchomości) nie tworzą całości zdolnej do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Nie stanowią zatem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nawet jeżeli były wykorzystywane przez sprzedawcę również do działalności gospodarczej polegającej na wynajmowaniu tych nieruchomości lub ich części, albo znajdujących się na nich obiektów budowlanych i ich części. (...) Natomiast sprzedaż wyodrębnionych z takiego zakładu pojedynczych lub nawet wszystkich nieruchomości, nie mogłaby być uznana za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Bez całej struktury składającej się na działalność w zakresie wynajmu nieruchomości - wciąż byłaby to jedynie sprzedaż nieruchomości, jako składników majątkowych".

3. również w uzasadnieniu ustnym w niedawnym wyroku z 1 lutego 2017 r., sygn. I FSK 999/15, NSA potwierdził, że: "analiza art. 2 pkt 27e w zw. z art. 6 pkt 1 u.p.t.u. prowadzi do wniosku, że nie chodzi w nich o zespół składników majątkowych, które po włączeniu do majątku nabywcy i podjęciu określonych działań (np. zawarciu stosownych umów najmu, zatrudnieniu pracowników) będą mogły funkcjonować jako niezależny zakład, a o przekazanie takiego zespołu składników majątkowych, który już jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania w takim charakterze.

W konsekwencji, sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT, jako Transakcja nie obejmująca przedsiębiorstwa, ani ZCP.

Własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego w zakresie pytania nr 2

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT, zwalnia się z VAT dostawę budynków, budowli lub ich części za wyjątkiem sytuacji, gdy jest ona dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim albo pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a tą dostawą upłynął okres krótszy niż 2 lata. Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 Ustawy VAT, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Przepisy Ustawy VAT w zakresie zwolnienia z VAT dostawy budynków, budowli lub ich części są wyznaczane przez zakres pojęciowy Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L Nr 347 s. 1, z późn. zm., dalej jako "Dyrektywa"). Art. 135 ust. 1 lit. j Dyrektywy stanowi, że dostawy budynków lub ich części oraz związanego z nimi gruntu, inne niż dostawy, o których mowa w art. 12 ust. 1 lit. a podlegają zwolnieniu z VAT. Zgodnie zaś z art. 12 ust. 1 lit. a Dyrektywy, państwa członkowskie mogą uznać za podatnika VAT każdego, kto w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje w szczególności dostawy budynku lub części budynku oraz związanego z nim gruntu, przed pierwszym zasiedleniem. Dyrektywa posługuje się, lecz nie definiuje pojęcia pierwszego zasiedlenia oraz nie wprowadza dodatkowych warunków go określających. W konsekwencji, pojęcie pierwszego zasiedlenie należy rozumieć szeroko jako "pierwsze zajęcie budynku, używanie".

W ocenie Wnioskodawców, pod pojęciem pierwszego zasiedlenia należy rozumieć zatem każdą formę wykorzystania nieruchomości w działalności opodatkowanej VAT, a zatem nie tylko w ramach jej wynajmu (dzierżawy, etc.), ale również dla własnych celów związanych z czynnościami opodatkowanymi VAT.

Powyższe rozumienie definicji pierwszego zasiedlenia zostało potwierdzone w interpretacjach organów podatkowych:

1. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 14 kwietnia 2016 r., nr IPPP3/4512-873/15-3/S/RD stwierdził, że: "w kwestii rozumienia definicji pierwszego zasiedlenia wypowiedział się NSA w wyroku z dnia 14 maja 2014 r. o sygn. I FSK 382/14. Sąd w wyroku tym stwierdził, że "Wykładnia językowa, systematyczna i celowościowa dyrektywy 112 wskazuje wyraźnie, że ww. pojęcie należy rozumieć szeroko jako "pierwsze zajęcie budynku, używanie". Zatem w taki sposób powinna być odczytywana definicja przewidziana w treści art. 2 pkt 14 ustawy o VAT". (...) należy więc przyjąć, że jeżeli podatnik użytkował dany budynek, budowlę lub ich części i spełnia warunek korzystania z budynku, budowli lub ich części przez wymagany czas, to do sprzedaży prawa własności tego budynku, budowli lub ich części zastosowanie znajdzie fakultatywne zwolnienie przewidziane w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług";

2. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 11 maja 2016 r., nr ILPP1/4512-1-176/16-2/MK uznał, że: "pod pojęciem pierwszego zasiedlenia - rozumie się przez to użytkowanie przez pierwszego nabywcę lub użytkownika budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu".

Za takim rozumieniem pierwszego zasiedlenia opowiada się również ugruntowana linia orzecznicza:

1. NSA w wyroku z 30 października 2014 r., sygn. I FSK 1545/13 wskazał, że "sama analiza przepisów ustawy o VAT, pozwala uznać, że każda forma korzystania z budynków, budowli lub ich części, jeżeli następuje w wykonywaniu czynności opodatkowanej, spełnia warunki pierwszego zasiedlenia, o którym mowa art. 2 pkt 14 ustawy o VAT",

2. NSA w wyroku z 14 maja 2015 r., sygn. I FSK 382/14 podkreślił, że: "sąd krajowy celem zapewnienia skuteczności normom dyrektywy 112 stwierdził zatem częściową niezgodność art. 2 pkt 14 lit. a ustawy o VAT z art. 12 ust. 1 lit. a i 2 dyrektywy 112, jak też art. 135 ust. 1 lit. j dyrektywy 112. Mowa tu o części dotyczącej użytego w treści art. 2 pkt 14 lit. a ustawy o VAT warunku "w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu". Warunek ten w istocie doprowadza do sztucznego różnicowania sytuacji podmiotu gospodarczego, który po wybudowaniu budynku część oddał w najem a część budynku wykorzystywał na potrzeby własnej działalności gospodarczej albowiem w obydwóch przypadkach doszło do korzystania z budynku. W pozostałym zaś zakresie należy dokonać wykładni prounijnej art. 2 pkt 14 lit. a ustawy o VAT i skorygować treść w następujący sposób: pod pojęciem pierwszego zasiedlenia - rozumie się przez to użytkowanie przez pierwszego nabywcę lub użytkownika budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu";

3. NSA w wyroku z 9 czerwca 2015 r., sygn. I FSK 213/14, wskazał również, że: "definicja pierwszego zasiedlenia zawarta w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT wymaga łącznego spełnienia trzech przesłanek: 1) oddania do użytkowania, 2) w wykonaniu czynności opodatkowanej, 3) pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. W rozpoznawanej sprawie, zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, przesłanki te zostały spełnione. W judykaturze prezentowany jest bowiem pogląd, że "oddanie do użytkowania" rozumiane jest jako wydanie nieruchomości w wykonaniu czynności opodatkowanej".

W konsekwencji, w zakresie Nieruchomości Zabudowanych doszło do pierwszego zasiedlenia w okresie 2-letnim przed Transakcją, gdyż Zbywający wykorzystywał Nieruchomości Zabudowane w prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT przez okres dłuższy niż 2 lata. W lokalach Nieruchomości Zabudowanych Zbywający prowadzi bowiem Sklepy i/lub magazyny na potrzeby tej działalności. Tym samym, dostawa Nieruchomości Zabudowanych będzie podlegała fakultatywnemu zwolnieniu z VAT.

Jak wynika z art. 43 ust. 10 Ustawy VAT podatnik może zrezygnować ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT, i wybrać opodatkowanie VAT tej dostawy pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Tym samym, wskutek złożenia oświadczeń o wyborze opodatkowania Transakcji w trybie art. 43 ust. 10 Ustawy VAT przez Wnioskodawców, Transakcja w zakresie dostawy Nieruchomości Zabudowanych będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest:

* prawidłowe - w zakresie ustalenia czy odpłatna dostawa Nieruchomości przez Zbywającego na rzecz Nabywcy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT (pytanie nr 1)

* prawidłowe - w zakresie opodatkowania sprzedaży Nieruchomości nr 2, 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 18, 19 i 20 (pytanie nr 2).

* nieprawidłowe - w zakresie opodatkowania sprzedaży Nieruchomości nr 17 (pytanie nr 2).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Prawo dopuszcza, aby własność tej samej rzeczy przysługiwała niepodzielne kilku osobom. Na tym polega współwłasność w świetle art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.). Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się - jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji - przepisy odnoszące się do własności.

Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności.

Stosownie do treści art. 196 § 1 ww. Kodeksu, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

W ujęciu cywilistycznym istotą umowy sprzedaży jest to, że sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Art. 45 Kodeksu cywilnego definiuje rzeczy jako przedmioty materialne.

Zatem, w zakresie pojęcia towarów jako budynków, budowli i ich części jak również gruntów, mieści się współwłasność jako prawo do rzeczy wspólnej. Wobec powyższego, towarem jest część budynku lub budowli, a także udział w prawie własności nieruchomości.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że właściciel udziału jest równocześnie właścicielem części ułamkowej wspólnego prawa (prawa własności). W przypadku zbycia udziału w nieruchomości, dotychczasowy współwłaściciel przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tą nieruchomością jak właściciel, w zakresie, w jakim uprawniała go do tego wysokość jego udziału.

Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zbycie udziału we współwłasności nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Jednocześnie art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te - chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług - nie podlegają opodatkowaniu.

Na podstawie ww. art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zaznaczenia wymaga, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "przedsiębiorstwa", zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją przedsiębiorstwa zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.).

Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Podsumowując, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że przedmiotem transakcji nie będzie odpłatne zbycie przedsiębiorstwa. Przedmiotem transakcji będzie zbycie określonych nieruchomości. Jednocześnie nieruchomości te nie stanowią zespołu składników wyodrębnionych organizacyjnie, nie stanowią zespołu składników wyodrębnionych finansowo, ani nie stanowią wyodrębnionej organizacyjnie całości, która będzie w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku. Transakcja nie obejmuje sprzedaży jakiegokolwiek zespołu składników lub wyodrębnionej całości, lecz jedynie pojedynczych aktywów (nieruchomości).

Wobec powyższego, przedmiotem planowanej dostawy będą składniki majątkowe niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy. Tym samym planowana transakcja sprzedaży działek zabudowanych i prawa użytkowania wieczystego działek zabudowanych stanowić będzie przeniesienie własności konkretnych składników majątkowych, a więc dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Podstawowa stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast stosownie do treści art. 146a pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie - według art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z kolei przepisy Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L Nr 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.) posługują się pojęciem "pierwszego zasiedlenia", jednakże nie definiują tego pojęcia oraz nie wprowadzają dodatkowych warunków go określających. Zgodnie z art. 12 ust. 2 zdanie drugie ww. Dyrektywy państwa członkowskie mogą określić szczegółowe zasady stosowania kryterium, o którym mowa w ust. 1 lit. a, do przebudowy budynków oraz zdefiniować pojęcie "gruntu związanego z budynkiem". Tym samym państwa członkowskie mają możliwość określenia szczegółowych zasad stosowania kryterium pierwszego zasiedlenia jedynie w odniesieniu do sprecyzowanej kategorii czynności, tj. przebudowy budynków.

W konsekwencji zarówno zgodnie z przepisami ww. Dyrektywy oraz w świetle utrwalonego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pierwsze zasiedlenie należy rozumieć szeroko jako "pierwsze zajęcie budynku, używanie". W efekcie, aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, jego używania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że w kwestii rozumienia definicji pierwszego zasiedlenia wypowiedział się NSA w wyroku z dnia 14 maja 2014 r. o sygn. I FSK 382/14. Sąd w wyroku tym stwierdził, że "Wykładnia językowa, systematyczna i celowościowa dyrektywy 112 wskazuje wyraźnie, że ww. pojęcie należy rozumieć szeroko jako "pierwsze zajęcie budynku, używanie". Zatem w taki sposób powinna być odczytywana definicja przewidziana w treści art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Sąd krajowy celem zapewnienia skuteczności normom dyrektywy 112 stwierdził zatem częściową niezgodność art. 2 pkt 14 lit. a ustawy o VAT z art. 12 ust. 1 lit. a i 2 dyrektywy 112, jak też art. 135 ust. 1 lit. j dyrektywy 112. Mowa tu o części dotyczącej użytego w treści art. 2 pkt 14 lit. a ustawy o VAT warunku "w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu". Warunek ten w istocie doprowadza do sztucznego różnicowania sytuacji podmiotu gospodarczego, który po wybudowaniu budynku część oddał w najem a część budynku wykorzystywał na potrzeby własnej działalności gospodarczej albowiem w obydwóch przypadkach doszło do korzystania z budynku.

W pozostałym zaś zakresie należy dokonać wykładni prounijnej art. 2 pkt 14 lit. a ustawy o VAT i skorygować treść w następujący sposób: pod pojęciem pierwszego zasiedlenia - rozumie się przez to użytkowanie przez pierwszego nabywcę lub użytkownika budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu".

Należy w tym miejscu zauważyć, że takie rozumienie pojęcia "pierwszego zasiedlenia" odnosi się do art. 2 pkt 14 lit. a ustawy o VAT tj. do użytkowania przez pierwszego nabywcę lub użytkownika budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu.

Kwestia pierwszego zasiedlenia przedstawia się inaczej, w sytuacji gdy budynek/budowla zostanie ulepszony, a wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej obiektu.

W takim bowiem przypadku decydujące znaczenie do rozstrzygnięcia czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie, ma kwestia oddania budynku/budowli po ulepszeniu do użytkowania w ramach czynności podlegających opodatkowaniu (np. najem).

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Ponadto, jak wynika z art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Należy ponadto wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki, budowle rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny tych obiektów w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Należy również zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Stosownie do art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać.

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc, ustawodawca daje podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Podkreślić należy, że z uwagi na przywołane uregulowania, rezygnacji ze zwolnienia od podatku, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy, można dokonać wyłącznie w odniesieniu do zwolnienia od podatku określonego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W konsekwencji w odniesieniu do dostawy tych działek zabudowanych, których dostawa będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie miał prawo do rezygnacji z tego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10, po spełnieniu warunków określonych przepisami art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT.

Odnosząc się do opisanych Nieruchomości należy stwierdzić, że dostawa:

* Nieruchomości 2 - obejmująca lokal użytkowy oraz udział w użytkowaniu wieczystym działki nr 59/46,

* Nieruchomości 5 - obejmująca budynek handlowy i działkę nr 489/6,

* Nieruchomości 8 - obejmująca lokal użytkowy i udział w użytkowaniu wieczystym działki nr 266,

* Nieruchomości 9 - obejmująca lokal użytkowy i udział w użytkowaniu wieczystym w działce nr 52 - lokal użytkowy,

* Nieruchomości 10 - obejmująca lokal użytkowy i udział w użytkowaniu wieczystym działki nr 1848,

* Nieruchomość 12 - obejmująca lokal użytkowy i udział w użytkowaniu wieczystym działki nr 61

będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w zw. z art. 29a ust. 8 tej ustawy, gdyż L (Sprzedający) nie poniosła wydatków na ulepszenie Nieruchomości 2, 5, 8, 9, 10, 12, które przekroczyły 30% ich wartości. Do pierwszego zasiedlenia (zajęcia):

* Nieruchomości 2 doszło 20 grudnia 2005 r.,

* Nieruchomości 5 doszło 9 lipca 2004 r.,

* Nieruchomości 8 doszło 29 grudnia 2008 r.,

* Nieruchomości 9 doszło 26 lipca 2006 r.,

* Nieruchomości 10 doszło 30 października 2003 r.,

* Nieruchomości 12 doszło 10 grudnia 2010 r.

a pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. Nieruchomości a dostawą upłynie okres dłuższy niż dwa lata.

W konsekwencji z uwagi na zastosowanie do dostawy Nieruchomości 2, 5, 8, 9, 10, 12 zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie miał prawo do rezygnacji z tego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10, po spełnieniu warunków określonych przepisami art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania ww. Nieruchomości jest prawidłowe.

Z kolei odnosząc się do opisanych Nieruchomości nr 3, 11, 13, 16, 18, 19, 20 należy stwierdzić, że dostawa:

* Nieruchomości 3 - obejmująca budynek handlowy i parking utwardzony kostką POLBRUK oraz działkę nr 735,

* Nieruchomości 11 obejmująca lokal, budynek handlowo - usługowy i parking asfaltowy i działkę 139 Wójtowa Wieś,

* Nieruchomości 13 obejmująca pawilon handlowy i parking utwardzany kostką POLBRUK oraz działkę nr 218/centrum,

* Nieruchomości 16 obejmująca budynek handlowo - usługowy i parking utwardzany kostką POLBRUK, a także dwie wiaty niezwiązane z gruntem oraz działkę 1560/1,

* Nieruchomości 18 obejmująca budynek użytkowo handlowy oraz parking utwardzany kostką POLBRUK i działkę nr 644/8,

* Nieruchomości 19 obejmująca budynek użytkowo handlowy oraz parking utwardzany kostką POLBRUK i działkę nr 240/28,

* Nieruchomości 20 obejmująca budynek użytkowo-handlowy oraz parking utwardzony oraz udział w użytkowaniu wieczystym działki nr 1359/4

będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w zw. z art. 29a ust. 8 tej ustawy, gdyż do pierwszego zasiedlenia (zajęcia) budynków i budowli znajdujących się na wyżej wskazanych Nieruchomościach doszło w przypadku:

* Nieruchomości 3 - 23 listopada 2006 r.,

* Nieruchomości 11 - 7 lipca 2010 r.,

* Nieruchomości 13 - 21 lipca 2014 r.,

* Nieruchomości 16 - 3 września 2014 r.,

* Nieruchomości 18 - 26 sierpnia 2008 r.,

* Nieruchomości 19 - 30 marca 2005 r.,

* Nieruchomości 20 - 2 grudnia 2004 r. (w zakresie lokalu) i 11 lipca 2013 r. (w zakresie parkingu)

a pomiędzy pierwszy zasiedleniem a dostawą Nieruchomości 3, 11, 13, 16, 18, 19, 20 upłynie okres dłuższy niż dwa lata, pod warunkiem że L (Sprzedający) nie poniosła wydatków na ulepszenie poszczególnych budynków (tj. każdego z osobna), lokalu lub poszczególnych budowli - parkingu (każdej z osobna) w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyłby 30% wartości początkowej odpowiednio w stosunku do poszczególnych budynków lub budowli, posadowionych na danej działce.

W konsekwencji z uwagi na zastosowanie do dostawy Nieruchomości 3, 11, 13, 16, 18, 19, 20 zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie miał prawo do rezygnacji z tego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10, po spełnieniu warunków określonych przepisami art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT.

Tak, więc stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania Nieruchomości 3, 11, 13, 16, 18, 19, 20 jest prawidłowe.

Natomiast Dostawa Nieruchomości 17 nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ po poniesieniu wydatków w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekroczyły 30% jej wartości nie doszło do pierwszego zasiedlenia. L nie wynajmowała ani nie dzierżawiła Nieruchomości 17.

Również dostawa ww. Nieruchomości 17 nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a, gdyż L wskazała, iż nabycie Nieruchomości 17, zabudowanej, podlegało opodatkowaniu VAT, w związku z czym miała prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zatem nie został spełniony warunek wskazany w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy o VAT

W opisanym zdarzeniu nie będzie miało także zastosowanie zwolnienie od podatku wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, bowiem jak wskazano wyżej L miała prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości 17 i nie wykorzystywała jej wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Zatem dostawa Nieruchomości 17 będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT w związku z art. 146a pkt 1 tej ustawy.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania Nieruchomości 17 jest nieprawidłowe.

Reasumując stanowisko Wnioskodawcy jest:

* prawidłowe - w zakresie ustalenia czy odpłatna dostawa Nieruchomości przez Zbywającego na rzecz Nabywcy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT (pytanie nr 1)

* prawidłowe - w zakresie opodatkowania sprzedaży Nieruchomości nr 2, 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 18, 19 i 20 (pytanie nr 2).

* nieprawidłowe - w zakresie opodatkowania sprzedaży Nieruchomości nr 17 (pytanie nr 2).

Dodatkowa wskazać należy, że ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie:

* opodatkowania sprzedaży Nieruchomości nr 1, 4, 6, 7, 14, 15, 21, 22, 23, 24, 25 i 26 (pytanie nr 2),

* prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej przez Zbywającego Nieruchomości (pytanie nr 3),

* podatku od czynności cywilnoprawnych (pytanie nr 4)

zostanie zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznania, ul. Ratajczaka 10/13, 61-815 Poznań w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl