0115-KDIT1-2.4012.119.2017.1.AW - VAT w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności wniesienia do spółki z o.o. aportu w postaci przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 maja 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT1-2.4012.119.2017.1.AW VAT w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności wniesienia do spółki z o.o. aportu w postaci przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2017 r. (data wpływu 6 kwietnia 2017 r.), uzupełnionym w dniu 8 maja 2017 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności wniesienia do spółki z o.o. aportu w postaci przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 8 maja 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności wniesienia do spółki z o.o. aportu w postaci przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1973 r. pozostaje Pani w związku małżeńskim, w którym panuje ustawowy ustrój majątkowy (wspólność ustawowa). Od 1979 r. mąż Pani prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą jako przedsiębiorca indywidualny, wpisany do CEIDG pod firmą P.W. P.U.H. "G." A.G. Z tego tytułu podlega on podatkowi dochodowemu od osób fizycznych oraz jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Była Pani osobą współpracującą w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963). W chwili obecnej pobiera Pani świadczenie emerytalne.

Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej oraz nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. W skład przedsiębiorstwa jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez męża wchodzą m.in. środki trwałe, w tym nieruchomości, jak również wyposażenie, urządzenia techniczne i maszyny, środki transportu oraz towary i środki pieniężne. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą mąż posiada zobowiązania, w tym wobec dostawców, leasingodawców, oraz bieżące zobowiązania z tytułu podatków i ZUS oraz wynagrodzeń.

W księgach wieczystych prowadzonych dla nieruchomości (14998/20882 udziału nabyte w 2013 r. i 5884/20882 udziału nabyte 2016 r.) wykorzystywanych dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej figurują jako właściciele: mąż oraz Pani (wspólność ustawowa majątkowa małżeńska).

Składniki przedsiębiorstwa stanowią współwłasność łączną - na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej. Składniki majątkowe przedsiębiorstwa były nabywane w trakcie małżeństwa w ramach ustroju ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej i za Pani zgodą wykorzystywane dla celów prowadzenia przedsiębiorstwa na imię i nazwisko męża, jako osoby fizycznej.

Wraz z mężem założy Pani spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której małżonkowie będą posiadali po 50% udziałów każdy. Wraz z mężem zamierza Pani wnieść aportem przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, na podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którego składniki zostały nabyte w trakcie trwania ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej. Udziały w tak podwyższonym kapitale zakładowym objęte zostaną w częściach równych po połowie przez Panią i małżonka, tak aby proporcje uczestnictwa w spółce z o.o. (po 50%) nie uległy zmianie. Aport obejmie wszelkie składniki materialne i niematerialne, związane z działalnością przedsiębiorstwa, istniejące i wykazane w księgach oraz w załącznikach do ksiąg, w tym opiniach, czy operatach na dzień wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wszyscy pracownicy firmy osoby fizycznej zostaną przez spółkę przejęci na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Powyższe oznacza, że przedmiotem aportu będzie całe przedsiębiorstwo stanowiące zespół składników przykładowo wyżej wymienionych, przeznaczonych do realizacji celów działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Panią, która nie jest podatnikiem VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy w formie aportu ww. przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, którego współwłaścicielem jest Pani w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, w zamian za co Pani i małżonek obejmą udziały w spółce obejmującej aport w częściach równych, pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Panią, która nie jest podatnikiem VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy VAT, w formie aportu ww. przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, którego współwłaścicielem jest Pani w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, w zamian za co Pani i małżonek, obejmą udziały w spółce obejmującej aport w częściach równych, pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów.

W oparciu o treść art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy, za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.

Przez sprzedaż zgodnie z art. 2 pkt 22 powołanej ustawy rozumie się m.in. odpłatną dostawę towarów.

Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, a tym samym, w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, uznawane jest za sprzedaż.

Zgodnie z przepisem " § 6 pkt 1" ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej część i przedsiębiorstwa.

W myśl art. 15 ust. 1 powołanej ustawy, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów handlowców i usługodawców, w tym podatników pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ta jednorazowa czynność nie mieści się w pojęciu działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Uznanie osoby za podatnika w myśl ustawy, uzależnione jest od prowadzenia zdefiniowanej powyżej działalności gospodarczej, bowiem wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy czynność ta została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Mając na uwadze powyższe, uzasadnione jest stwierdzenie, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem działa jako podatnik VAT.

Przedmiotowa jednorazowa czynność nie mieści się w pojęciu działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W oparciu o przytoczone przepisy należy stwierdzić, że wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Panią, która nie jest podatnikiem VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy VAT, w formie aportu ww. przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, którego współwłaścicielem jest Pani w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, w zamian za co Pani i małżonek, obejmą udziały w spółce obejmującej aport w częściach równych pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Informuje się, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl