0114-KDIP4.4012.728.2019.2.BS/MK - Opodatkowanie podatkiem VAT dofinansowania otrzymanego na pokrycie wydatków związanych z realizacją projektów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 stycznia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP4.4012.728.2019.2.BS/MK Opodatkowanie podatkiem VAT dofinansowania otrzymanego na pokrycie wydatków związanych z realizacją projektów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2019 r. (data wpływu 23 października 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 stycznia 2020 r. (data wpływu 24 stycznia 2020 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 13 stycznia 2020 r. nr 0114-KDIP4.4012.728.2019.1.BS/MK (doręczone w dniu 13 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania otrzymanego przez Wnioskodawcę dofinansowania Projektów za obrót, w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy oraz braku prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizowanymi Projektami - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania otrzymanego przez Wnioskodawcę dofinansowania Projektów za obrót, w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy oraz braku prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizowanymi Projektami.

Złożony wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 stycznia 2020 r. (data wpływu 24 stycznia 2020 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 13 stycznia 2020 r. nr 0114- KDIP4.4012.728.2019.1.BS/MK.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: "Wnioskodawca") jest jednostką samorządu terytorialnego, będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT").

W ramach wykonywanych czynności, Wnioskodawca wykonuje zadania własne nałożone na Wnioskodawcę przez ustawę (...), w szczególności: (...)

Wnioskodawca realizuje zadania w zakresie szeroko pojętego rozwoju gospodarczego regionu, zgodne z ww. celami, m.in. poprzez liczne projekty i programy, finansowane ze środków własnych Wnioskodawcy oraz środków pochodzących z UE (np. fundusze europejskie), o które Wnioskodawca ubiega się w trybie konkursowym.

Jednocześnie, w ramach swojej działalności, Wnioskodawca wykonuje szereg czynności na podstawie umów cywilnoprawnych, działając jako podatnik VAT, tj. czynności opodatkowanych VAT (np. dzierżawa nieruchomości) oraz zwolnionych od podatku VAT.

W ramach wykonywania zadań własnych, o których mowa wyżej, Wnioskodawca realizuje dwa projekty (dalej: "Projekty") pt.:

1. Innowacyjna (...), oraz

2. Startupowa (...) - wsparcie przedsiębiorczości w regionie (dalej: "Startupowa (...)").

A. Projekt Innowacyjna (...)

Głównym celem projektu Innowacyjna (...) jest wsparcie MŚP działających w obszarach regionalnych specjalizacji poprzez umożliwienie im ekspansji na rynki zewnętrzne, promowanie ich kreatywności i nowatorskich rozwiązań technologicznych oraz realizowanego transferu technologii i wiedzy.

Grupę docelową projektu stanowią mikro, mali i średni przedsiębiorcy działający w obszarach m. inteligentnych specjalizacji, którzy posiadają siedzibę lub oddział lub miejsce prowadzenia działalności na terenie Wnioskodawcy zainteresowani umiędzynarodowieniem prowadzonej działalności. Dodatkowymi grupami korzystającymi pośrednio z realizowanych w ramach projektu działań będą osoby zamierzające założyć firmę, instytucje naukowe (JBR, uczelnie) i ich pracownicy, instytucje otoczenia biznesu współpracujące na co dzień z przedsiębiorcami, przedsiębiorstwa prowadzące działalność badawczo-rozwojową, studenci, absolwenci uczelni oraz doktoranci.

W ramach projektu Innowacyjna prowadzone będzie wsparcie dla jego uczestników w zakresie:

a.

(...) Festiwal Innowacji (FI): obejmuje szereg wydarzeń organizowanych przez regionalnych partnerów (np. instytucje, firmy, uczelnie, stowarzyszenia, fundacje, itp.) koordynowanych przez Wnioskodawcę. Wydarzenia będą kierowanie głównie do małych i średnich przedsiębiorstw a także do pracowników naukowych, studentów i wszystkich zainteresowanych tematyką. Charakter wydarzeń będzie różnorodny i zależny od organizujących je partnerów, np. warsztaty, dni otwarte, prezentacje, pokazy, czy spotkania z kreatorami innowacji. Organizacja wydarzeń parterów nie wiąże się z kosztami po stronie Wnioskodawcy. Partnerzy FI w ramach własnych środków organizują wydarzenia wpisujące się tematycznie w Festiwal. Wydarzeniem inaugurującym FI będzie konferencja tematycznie nawiązująca do założeń Festiwalu. Każdego roku konferencja dotyczyć będzie innego zagadnienia powiązanego z inteligentnymi specjalizacjami. Uzupełnieniem konferencji będzie wystawa wynalazków zorganizowana w otwartej przestrzeni publicznej. Wydarzenie będzie miało na celu promocję innowacyjności wśród mieszkańców regionu oraz prezentację potencjału (...) w zakresie innowacyjnych rozwiązań. Podczas wystawy planuje się zaprezentować osiągnięcia naukowców /wynalazców (...).

b.

(...) na targach innowacji: w ramach tego zadania innowacyjni przedsiębiorcy z sektora MŚP będą mieli możliwość zaprezentowania swoich ofert, porównania rozwijanych technologii lub usług z konkurencją, pozyskania nowych klientów, ekspansji na nowe rynki (krajowe i międzynarodowe), a także wymiany informacji, doświadczeń i spostrzeżeń oraz dostosowywania swojej oferty do aktualnych trendów rynkowych. W trakcie trwania projektu, zadanie zostanie zrealizowane 7-krotnie: 2 wydarzenia targowe w 2019 r., 3 wydarzenia targowe w 2020 r. oraz 2 wydarzenia targowe w roku 2021. Do realizacji działania zostaną wybrane centra targowe w Polsce o międzynarodowym charakterze. Każdorazowo działanie będzie związane z inną specjalizacją regionalną i realizowane w ramach wydarzeń wystawienniczych o ugruntowanej pozycji i międzynarodowym charakterze. Każdorazowo na wybranych wydarzeniach zostanie wykupiona powierzchnia wystawiennicza dla Wnioskodawcy, na której 15 innowacyjnych MŚP, wpisujących się w daną specjalizację regionalną, korespondującą z tematyka targów, będzie miało okazję przedstawić swoją ofertę. Przedsiębiorstwa te zostaną wybrane w konkurencyjnym i otwartym naborze. Za organizację wydarzenia odpowiadać będzie każdego roku jeden realizator, tzw. Operator, wyłoniony przez Wnioskodawcę w drodze postępowania przetargowego, który m.in. wykupi powierzchnię, zaprojektuje i zrealizuje zabudowę oraz będzie odpowiedzialny za rekrutację firm. Operator zorganizuje również dla każdego z wystawców co najmniej trzy spotkania matchmakingowe podczas trwania wydarzenia targowego na obszarze organizowanych targów. Co najmniej jedno takie spotkanie odbędzie się z partnerem spoza (...), pozostałe z partnerami zagranicznymi.

Z tytułu zorganizowania wydarzeń Operator otrzyma wynagrodzenie od Wnioskodawcy, na podstawie wystawionej faktury wraz z podatkiem VAT.

Uczestnictwo w wydarzeniach wiąże się z poniesieniem przez firmy tzw. opłaty rekrutacyjnej pobieranej na rzecz Operatora i stanowiącej 10% kosztów najmu powierzchni targowej oraz organizacji, wyposażenia stoiska targowego i jego obsługi technicznej. Jednocześnie, Operator jest zobowiązany do udzielania Wnioskodawcy opustu przy wystawianiu FVAT w wysokości opłaty pobranej od wszystkich wystawców.

c. Innowacyjne Safari: to spotkania informacyjne mające na celu wsparcie MŚP w dostępie do środowisk naukowych K., m.in. w postaci Centrów Transferu Wiedzy funkcjonujących w ramach trzech (...) uczelni oraz Centrów Transferu Technologii i ich wiedzy specjalistycznej w obszarze m. inteligentnych specjalizacji. Spotkania będą miały charakter informacyjny służący zapoznaniu się m. przedsiębiorców obszaru MŚP z ofertą naukową i obszarami działania Centrów Transferu Technologii. Działanie wpisywać się będzie w promocję gospodarczą regionu. Przedsiębiorcy obszaru MŚP rekrutowani będą z subregionu: (...).

d. Panele dyskusyjne "...": panele będą stanowić uzupełnienie zagadnień poruszanych podczas konferencji. Będą miały praktyczny charakter i przybiorą formę otwartej dyskusji lub warsztatów. Odbywać się będą w kameralnym gronie (ok. 15-20 osób), umożliwiającym wzajemną, swobodną interakcję prowadzących i gości. Panele zostaną poprowadzone przez ekspertów m.in. w dziedzinie innowacyjności, przedsiębiorczości i gospodarki. Każdego roku odbędzie się 1 edycja paneli.

e. Seminarium "...": to element projektu, który wychodzi naprzeciw potrzebom sektora MŚP w zakresie ochrony własności przemysłowej, czyli jednego z najistotniejszych elementów innowacyjnego podejścia do biznesu. Celem wydarzenia będzie poszerzanie wiedzy nt. wagi i znaczenia ochrony własności intelektualnej i przemysłowej w dobie globalizacji, przybliżenie procedury uzyskania praw wyłącznych, pomoc w identyfikacji przedmiotu ochrony oraz w poszukiwaniu źródeł informacji patentowej. Grupą docelową seminarium będą mali i średni przedsiębiorcy, jednak bazując na doświadczeniu z poprzednich edycji wydarzenia, można spodziewać się zainteresowania ze strony przedstawicieli szkół wyższych, jednostek badawczo-rozwojowych czy rzeczników patentowych. Seminarium będzie miało charakter otwartej dyskusji, dzięki której zostaną wyjaśnione aspekty wzbudzające największe wątpliwości jego uczestników. W trzyletnim okresie realizacji projektu zaplanowano trzy edycje wydarzenia (1 wydarzenie na rok).

f. Badanie efektywności realizowanych w projekcie zadań: zgodnie z wymogami dokumentacji konkursowej Wnioskodawca zleci realizację badania ewaluacyjnego podsumowującego (ex-post). Przedmiotem badania będą działania realizowane w ramach projektu Innowacyjna (...) Badanie pozwoli na określenie stopnia zgodności przebiegu realizacji i rezultatów projektu z przyjętymi założeniami oraz zebranie informacji umożliwiających bardziej skuteczne i efektywne planowanie i realizację zadań wspierających innowacyjność regionu. Planuje się, że ewaluowane działania będą oceniane w odniesieniu zarówno do rezultatów twardych jak i miękkich w oparciu o kryteria ewaluacyjne: skuteczność, efektywność i trwałość. Badanie ewaluacyjne zostanie zlecone w ostatnim roku realizacji projektu, tj. w 2021 r.

Realizacja projektu obejmuje okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r. W ramach projektu przewidziano realizację kampanii informacyjno-promocyjnych. Wnioskodawca samodzielnie ponosi wydatki związane z realizacją zadań projektu, w tym na podstawie otrzymanych faktur, z wykazanym podatkiem VAT. Środki na przeprowadzenie projektu będą stanowiły środki własne oraz dofinansowanie ze środków UE na przeprowadzenie projektu.

Efektem realizowanych działań będzie m.in.:

a.

wsparcie i promocja innowacyjnych i przedsiębiorczych postaw,

b.

promocja (...) jako Regionu wspierającego kreatywność, innowacje, transfer wiedzy i technologii,

c.

rozwój świadomości wśród przedsiębiorców w zakresie konieczności i zalet wdrażania innowacyjnych rozwiązań,

d.

dyskusja nt. kreowania polityk w zakresie innowacyjności przedsiębiorstw,

e.

możliwość zdobycia nowych doświadczeń i poszerzenie wiedzy z zakresu innowacyjności,

f.

promocja innowacyjnych i przedsiębiorczych postaw,

g.

wsparcie przedsiębiorców w ekspansji na rynki zewnętrzne,

h.

umiędzynarodowienie działalności MŚP poprzez udział w spotkaniach matchmakingowych,

i.

możliwość zaprezentowania osiągnięć i dokonań przedsiębiorców z sektora MŚP,

j.

pozyskanie przez m. MŚP informacji w zakresie możliwości współpracy z instytucjami B+R,

k.

rozbudowa systemu informacji i wsparcia dla subregionów w zakresie dostępu do ofert naukowych,

I.

możliwość pozyskania informacji nt. znaczenia ochrony własności intelektualnej i przemysłowej.

B. Projekt Startupowa (...)

Głównym celem projektu Startupowa (...) jest wzmocnienie do 2023 r. systemu wsparcia dla przedsiębiorstw MŚP we wczesnej fazie rozwoju, głównie start-upów działających w oparciu o nowe technologie, które wpłynie pozytywnie na wzrost potencjału sektora MŚP w regionie. Projekt obejmuje realizację przez Wnioskodawcę poniżej wskazanych działań:

1. Program Akceleracyjny:

Jest to program szkoleniowo-mentorski dla firm z sektora MŚP (tj. posiadających status mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw), działających na rynku nie dłużej niż 36 miesięcy, prowadzących działalność na terenie (...), w tym start-upów i firm działających w oparciu o nowe technologie. W projekcie w szczególności preferowany będzie udział firm, które działają w branżach ICT, life science oraz przemysły kreatywne, będącymi inteligentnymi specjalizacjami. Celem programu jest zdobycie przez przedstawicieli firm nowych kompetencji i umiejętności, kluczowych dla rozwoju firmy, udostępniania nowych produktów i usług, wprowadzania ich na nowe rynki. Pełny cykl działań akceleracyjnych w ramach programu obejmuje:

* Warsztaty przedakceleracyjne (2 dni), które mają na celu zrozumienie procesów zachodzących w firmach, zdefiniowanie kluczowych obszarów działalności, segmentów klientów oraz procesów generowania kosztów i przychodów, a na bazie tego określenie potrzeb szkoleniowych firm w kolejnym etapie programu.

* Szkolenia specjalistyczne - 6 rodzajów szkoleń w obszarach wynikających z potrzeb firm, w tym m.in. z zakresu prezentacji pomysłów biznesowych i komunikacji, marketingu i promocji produktów/usług, sprzedaży produktów/usług i rozwoju biznesu.

* Indywidualny mentoring - indywidualne konsultacje dla firm z wybranymi przez siebie mentorami, średnio ok. 10 godzin na jedną firmę.

* Udział firm w wydarzeniach branżowych i startupowych - firmy uczestniczące w programie mają możliwość uczestnictwa w różnorodnych wydarzeniach (np. konferencjach, spotkaniach warsztatowych, seminariach itp.), stanowiących okazję do poszerzenia wiedzy i nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Koszt udziału jednej firmy w wydarzeniach to średnio (...), przy czym wartość ta uzależniona jest wielu czynników, m.in. od liczby firm zrekrutowanych do danej edycji programu, kosztów udziału w wydarzeniach itp. W ramach ww. kwoty pokrywane są koszty biletu na wydarzenie, ew. transportu czy noclegu.

Na koniec każdej edycji programu organizowane będą spotkania podsumowujące. W ramach projektu zaplanowano realizację 5 edycji programu. W każdej edycji przewidywany jest udział 5-8 firm, z jednej firmy w warsztatach mogą uczestniczyć 1-2 osoby. Zrekrutowane firmy skorzystają z całego opisanego powyżej cyklu wsparcia w ramach programu. Wszystkie działania związane z udziałem firm w programie są dla nich nieodpłatne - uczestniczące firmy nie ponoszą żadnych opłat.

2. Wydarzenia promujące przedsiębiorczość i postawy przedsiębiorcze:

Celem wydarzeń jest pobudzanie postaw przedsiębiorczych, kreatywnych, promowanie przedsiębiorczości, zachęcanie do rozwoju własnej działalności gospodarczej m.in. poprzez dostarczanie inspiracji i wiedzy na tematy ważne z punktu widzenia prowadzenia firmy. W ramach projektu zaplanowano organizację następujących wydarzeń:

* (...) Tydzień Przedsiębiorczości (TP). TP to globalna inicjatywa, mającą na celu promowanie idei bycia przedsiębiorczym. Rokrocznie, przez jeden tydzień listopada, organizowanych jest szereg spotkań, warsztatów, seminariów, podczas których uczestnicy mogą podnosić swoje kompetencje związane z rozwojem biznesu. Program TP (...)skierowany zostanie przede wszystkim do MSP, które istnieją na rynku nie dłużej niż 36 miesięcy (firmy we wczesnej fazie rozwoju), licząc na dzień rozpoczęcia projektu, a także do odbiorców pośrednich - przyszłych przedsiębiorców, studentów, osób zainteresowanych tematyką szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Program przedsięwzięcia przygotowany będzie we współpracy z instytucjami z regionu działającymi na rzecz wspierania przedsiębiorczości (ok. 30-40 instytucji) i organizacje te finansować będą jego realizację ze środków własnych. W ramach przedmiotowego projektu finansowane będą działania promocyjne TP oraz organizacja Spotkania Młodego Biznesu (opisanego poniżej).

* (...) Młodego Biznesu (MB) MB jest wydarzeniem inaugurującym TP. Jest to wydarzenie o charakterze konferencyjno-seminaryjnym z dodatkową przestrzenią networkingową i / lub strefą pozyskiwania wiedzy, które umożliwiają uczestnikom nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, wymianę doświadczeń i wiedzy. Każdego roku tematyka MB będzie inna, zawsze jednak jej główną myślą przewodnią będzie przedsiębiorczość i rozwój biznesu. W charakterze prelegentów zaproszeni będą m.in. przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces i mogą podzielić się swym doświadczeniem, mentorzy, w tym także w miarę możliwości i tematyki goście zagraniczni. Z uwagi na fakt, iż MB jest częścią TP, grupa odbiorców obu wydarzeń jest taka sama.

* Wydarzenie wpisujące się w cele ogólnoeuropejskiej inicjatywy Startup Europe Week. Wydarzenie będzie miało charakter seminaryjny i dedykowane będzie w szczególności MŚP, które istnieją na rynku nie dłużej niż 36 miesięcy, ale wezmą w nim udział również osoby zainteresowane tematyką przedsiębiorczości. Wydarzenie wspierać będzie rozwijanie pomysłów biznesowych poprzez dostarczanie wiedzy na konkretne tematy związane z prowadzeniem firmy, uzgadniane na bieżąco w oparciu o potrzeby MŚP i aktualne trendy. Będzie ono również okazją do dyskusji na temat inicjatyw, działań, które odbywają się w regionie i służą rozwojowi MŚP.

Wszystkie wydarzenia są otwarte oraz nieodpłatne dla uczestników. Mają one przede wszystkim charakter informacyjny i inspirujący do bycia przedsiębiorczym.

3. Badanie poziomu jakości i efektywności wsparcia:

W ramach projektu prowadzony będzie bieżący monitoring poziomu jakości usług i satysfakcji korzystających z tych usług, uwzględniający wykorzystanie jego wyników do bieżącego dostosowywania oferty do ich potrzeb. Jest to obowiązkowy element projektu, wynikający z dokumentacji konkursowej RPO. Prowadzone badania służyć będą ocenie jakości usług świadczonych na rzecz firm w ramach programu akceleracyjnego, również w kontekście wpływu świadczonych usług na rozwój firm i wdrażanych przez nich innowacyjnych rozwiązań, a także adekwatności usług do potrzeb firm we wczesnej fazie rozwoju. Badania umożliwią też weryfikację założeń dla programu akceleracyjnego, co pozwoli z kolei wprowadzać modyfikacje na kolejne edycje, aby program w jak największym stopniu odpowiadał na potrzeby zrekrutowanych firm.

W projekcie przeprowadzonych zostanie łącznie 5 badań poszczególnych edycji programu oraz badanie podsumowujące usługi wdrażane w ramach wszystkich edycji w projekcie. W badaniach zastosowane zostaną m.in. następujące narzędzia badawcze, przykładowo: kwestionariusze ankiet/indywidualne wywiady pogłębione wśród firm biorących udział w programie, indywidualne wywiady pogłębione z ekspertami prowadzącymi warsztaty oraz wybranymi mentorami, indywidualne wywiady pogłębione z przedstawicielami organizatorów programu, analiza desk research.

Operator projektu

W celu wykonania przedmiotowych działań określonych w pkt 1-3 powyżej, Wnioskodawca wyłoni podmioty zewnętrzne, na podstawie procedury z zakresu zamówień publicznych, których zadaniem będzie wykonanie poszczególnych elementów zgodnie z cele i zamiarem oraz w zakresie określonym przez Wnioskodawcę. Z tytułu świadczenia przedmiotowych usług, wyłonieni operatorzy wystawią na Wnioskodawcę faktury, zawierające podatek VAT. Wykonawcy współpracować będą ściśle z Wnioskodawcą, który również realizuje część zadań, jak np. stworzenie założeń merytorycznych dla poszczególnych działań, prowadzenie rekrutacji do programu akceleracyjnego czy rejestracji na wydarzenia, realizacja części działań informacyjnych.

Działania promocyjne

W związku z realizacją ww. zadań Wnioskodawca podejmować będzie również działania promocyjne - będą one zlecane do realizacji zewnętrznemu wykonawcy, wyłonionemu zgodnie z ustawą - Prawo zamówień publicznych. Do zadań tych należą m.in. opracowanie koncepcji graficznej materiałów, reklama w mediach społecznościowych, na portalach internetowych, reklama outdoor itp. Wykonawca realizować będzie wszelkie działania w ścisłej współpracy z Wnioskodawcą, w tym przygotowywać będzie stosowne materiały częściowo na bazie informacji i treści przygotowanych samodzielnie przez Wnioskodawcę.

C. Finansowanie Projektów

Projekt Innowacyjna (...) oraz Startupowa (...) są projektami finansowanymi ze środków własnych Wnioskodawcy oraz środków pochodzących z UE, przeznaczonych na wykonanie poszczególnych projektów.

Otrzymane dofinansowanie projektów ma charakter kosztowy i w całości przeznaczone jest na pokrycie wydatków niezbędnych do realizacji projektów.

W ramach prowadzenia prac nad Projektami, Wnioskodawca będzie nabywał świadczenia dokumentowane m.in. fakturami (wraz z podatkiem VAT wykazanym na nich). Jednocześnie, Wnioskodawca z tytułu przeprowadzenia projektów nie otrzyma wynagrodzenia za wykonywanie świadczeń objętych zakresem ustawy o VAT.

Ponadto, w uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że realizacja obu projektów jest uwarunkowana pozyskaniem dofinansowania, ponieważ zapewnia Wnioskodawcy dodatkowe zewnętrzne źródła finansowania działań ukierunkowanych na szeroko pojęty rozwój gospodarczy regionu, co jest jednym z najważniejszych zadań statutowych Wnioskodawcy.

Zgodnie z zapisami uchwał Zarządu Wnioskodawcy w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu danego projektu (dla każdego z projektów, tj. Innowacyjna (...) i Startupowa (...), podejmowane są odrębne uchwały Zarządu), dofinansowanie jest dedykowane realizacji konkretnego projektu, uwzględnionego we wniosku o dofinansowanie. Tym samym Wnioskodawca nie ma możliwości wydatkowania środków pochodzących z dotacji na działania inne niż te, które wynikają z wniosku o dofinansowanie oraz ww. uchwał.

Wzory uchwał dostępne są na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, pod poszczególnymi konkursami, do których przygotowywane były dane projekty.

Zgodnie z "Zasadami realizacji projektów, dla których Beneficjentem jest Wnioskodawca w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020" stanowiącymi załącznik nr 1 do uchwał Zarządu Wnioskodawcy w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu danego projektu (dla każdego z projektów, tj. Innowacyjna (...) i Startupowa (...) odrębna uchwała): "Jeżeli zostanie stwierdzone, że Beneficjent wykorzystał całość lub część dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem, z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ustawy o finansach publicznych lub pobrał całość lub część dofinansowania w sposób nienależny lub w nadmiernej wysokości, zobowiązany jest do zwrotu całości lub części dofinansowania wraz z odsetkami, w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków na rachunek Beneficjenta, na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych".

W przypadku obu projektów należy też mieć na uwadze zasady przekazywania dotacji dla każdego z projektów, określone w ww. "Zasadach realizacji..." z których wynika między innymi, że dotacja jest przekazywana w transzach na podstawie przedkładanych okresowo wniosków o płatność, zatwierdzonych przez Instytucję Pośredniczącą. Mając na względzie rozbudowane zapisy dot. przekazywania dotacji, zawierające wiele uregulowań, Wnioskodawca w załączeniu do niniejszego pisma przekazuje "Zasady realizacji projektów, dla których Beneficjentem jest Wnioskodawca w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020" (dla każdego projektu odrębnie). Dodatkowo Wnioskodawca wyjaśnia, iż w przypadku projektu Startupowa (...) dofinansowanie na realizację projektu przekazywane jest Wnioskodawcy w formie zaliczki w kilku transzach, w wysokości maksymalnie 90% całkowitej wartości dofinansowania projektu, pozostałe środki są przekazywane w formie refundacji. Dotacja stanowi 85% kosztów kwalifikowanych całkowitej wartości dofinansowania projektu. W odniesieniu zaś do projektu Innowacyjna (...) dotacja jest przekazywana w formie refundacji poniesionych wydatków i stanowi 85% kosztów kwalifikowanych całkowitej wartości dofinansowania projektu.

W związku z realizacją obu projektów Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczania otrzymanych środków finansowych. Rozliczenia związane z projektami Wnioskodawca przedstawia Instytucji Pośredniczącej (...) Szczegółowe regulacje w zakresie rozliczenia dotacji są określone w dołączonych do niniejszego pisma "Zasadach realizacji projektów, dla których Beneficjentem jest Wnioskodawca w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020". Wśród najważniejszych regulacji należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy:

* który przedstawia zasady związane m.in. z przekazywaniem wniosków o płatność, dokumentacji do kontroli postępowań o udzielenie zamówień publicznych, doboru i przekazywania próby dokumentów poświadczających wydatki rozliczane danym wnioskiem o płatność,

* który określa najważniejsze obowiązki Wnioskodawcy, w tym związane z rozliczeniami projektu i przedstawianiem do kontroli stosownej dokumentacji,

* który przedstawia zasady dot. ewentualnych korekt finansowych i pomniejszenia wartości wydatków kwalifikowalnych w przypadku wystąpienia nieprawidłowości.

W odniesieniu do projektu Startupowa (...), jak wskazano we wniosku o wydanie interpretacji, nie jest przewidziane wniesienie wkładu własnego przez uczestników - wszystkie działania są nieodpłatne dla jego uczestników.

W przypadku projektu Innowacyjna (...), zgodnie z zapisami wniosku o dofinansowanie projektu, Wnioskodawca jest zobowiązany m.in. do realizacji działania (...) na targach innowacji, gdzie w okresie 2019-2021 zostanie zrealizowanych 7 wydarzeń targowych, w tym 2 wydarzenia targowe w 2019 r., 3 wydarzenia targowe w 2020 r. oraz 2 wydarzenia targowe w roku 2021. Do realizacji działania są wybrane centra targowe w Polsce o międzynarodowym charakterze. Każdorazowo działanie jest związane z inną m. specjalizacją regionalną i realizowane w ramach wydarzeń wystawienniczych o ugruntowanej pozycji i międzynarodowym charakterze. Podczas wydarzeń targowych m. wystawcy mają możliwość zaprezentowania swoich ofert, porównania rozwijanych technologii lub usług z konkurencją, pozyskania nowych klientów, ekspansji na nowe rynki (krajowe i międzynarodowe), a także wymiany informacji, doświadczeń i spostrzeżeń oraz dostosowywania swojej oferty do aktualnych trendów rynkowych. Każdorazowo w wydarzeniu targowym uczestniczy (...) przedsiębiorców mających siedzibę na terenie (...), wpisujących się branżowo w profil wydarzenia targowego oraz m. inteligentnej specjalizacji.

Rokrocznie, organizację wydarzeń targowych obejmujących rekrutację wystawców tych wydarzeń, Wnioskodawca zleca jednemu Wykonawcy/Operatorowi wybranemu w wyniku rozstrzygniętego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w procedurze przewidzianej dla zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi zgodnie z art. 138g w związku z art. 138n pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Przedmiotu Zamówienia (SOPZ), Wykonawca/Operator jest zobowiązany do:

1. Przygotowania przestrzeni targowej, w tym:

a.

przygotowania przestrzeni targowej, w tym projektu graficznego zabudowy targowej, projektu graficzno-wykonawczego stoisk z wizualizacją poszczególnych elementów przestrzeni oraz całości przestrzeni, specyfikację materiałów wykończeniowych i wyposażenia, rysunki rozmieszczenia punktów oświetleniowych, włączników i gniazd wtykowych, punktów wodno-kanalizacyjnych i instalacji teletechnicznej, zaplanowanie żywej roślinności oraz niezbędną część opisową;

b.

zapewnienia minimalnej powierzchni przestrzeni targowej przeznaczonej dla Wnioskodawcy oraz firm uczestniczących w targach;

c.

zapewnienia przestrzeni targowej dla 15 innowacyjnych mikro, małych i średnich firm na potrzeby organizacji spotkań matchmakingowych.

2. Rekrutacji wystawców wydarzeń targowych, w tym:

a. zrekrutowania na każde wydarzenie targowe minimum 15 innowacyjnych przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw mających siedzibę (...) wpisujących się branżowo w profil wydarzeń targowych oraz tożsamych z nimi m. inteligentnych specjalizacji.

b. Podstawą rekrutacji wystawców będą dokumenty rekrutacyjne, przygotowane przez Wykonawcę w uzgodnieniu z Zamawiającym. Równolegle z działaniami rekrutacyjnymi prowadzonymi przez Wykonawcę, Zamawiający realizował będzie działania informacyjne o inicjatywie na stronach www celem ułatwienia prowadzenia rekrutacji. Spośród zrekrutowanych firm, Zamawiający wybierze ostatecznie 15 najbardziej innowacyjnych, które zostaną wystawcami danego wydarzenia targowego. Od wybranych wystawców Wykonawca pobierze opłatę rekrutacyjną Rekrutacja ma mieć charakter otwarty, przejrzyste zasady i nie może dyskryminować żadnych podmiotów wpisujących się w opisane powyżej założenia.

3. Najmu powierzchni targowej, w tym:

a.

wynajem powierzchni targowej na wydarzeniach odpowiednią do organizacji przestrzeni targowej zgodnie z przygotowaną koncepcją wystawienniczą. W ramach wynajmu należy zapewnić wszystkim wystawcom korzystanie z części wspólnych dla Wystawców Targów (m.in. zaplecza sanitarnego);

b.

zapewnienie wpisu każdej firmy wraz z logotypami do katalogu targowego oraz na dedykowanej targom stronie www; obecność wystawców w innych materiałach promocyjno-informacyjnych targów; bezpłatne miejsca parkingowe dla każdej firmy oraz Wnioskodawcy; identyfikatory/karty wystawcy dla wszystkich firm i Wnioskodawcy; dostęp do elektryczności, wody; bezpłatne wejściówki na wydarzenie targowe; wszystkie inne elementy i usługi, które są świadczone przez organizatora danego wydarzenia targowego na rzecz wystawców.

4. Organizacji, wyposażenia przestrzeni targowej i jej obsługi technicznej, w tym:

a.

zorganizowanie i wyposażenie przestrzeni targowej zgodnie z przygotowaną koncepcją wystawienniczą zaakceptowaną przez Zamawiającego;

b.

zapewnienie elementów cateringowych przez cały czas trwania wydarzenia targowego dla wystawców oraz uczestników spotkań matchmakingowych;

c.

zapewnienie na całej powierzchni stoiska bezpiecznego dostępu do Internetu bezprzewodowego oraz wody;

d.

umieszczenie na elementach zabudowy/wyposażenia każdego stoiska elementów graficznych zgodnie z koncepcją wystawienniczą;

e.

zapewnienie obsługi recepcyjno-hostessowej stoiska, w tym jedną osobę znającą j. angielski i polski w stopniu umożliwiającym prawidłową obsługę gości w czasie trwania targów;

f.

zapewnienie porządku na całej przestrzeni wystawienniczej, w tym: zbieranie ew. śmieci, opróżnianie pojemników, usuwanie i wymianę naczyń jednorazowych, mycie naczyń i sztućców wielokrotnego użytku, zapewnienie stałej dostępności elementów cateringowych, itp.

g.

zapewnienie obsługi technicznej całej przestrzeni targowej przez cały czas trwania wydarzenia (drobne montaże, poprawki, usuwanie awarii i problemów, itp.);

h.

uzyskanie wszystkich niezbędnych zezwoleń wymaganych przez organizatora targów.

5. Organizacji spotkań matchmakingowych, w tym:

a.

organizacja minimum 3 spotkań matchmakingowych z różnymi partnerami;

b.

zapewnienie tłumacza podczas spotkań z partnerami zagranicznymi;

c.

organizacja spotkania matchmakingowe w specjalnie przygotowanej w tym celu przestrzeni targowej w trakcie trwania wydarzenia targowego, lub jeśli wystawca wyrazi wolę - na jego stoisku lub innej przestrzeni targowej;

6. Przygotowania raportu:

Po każdym wydarzeniu targowym, Wykonawca/Operator dostarcza do Zamawiającego raport z realizacji danego fragmentu zamówienia.

7. Pozostałe działania:

Zapewnienie obiadu dla wystawców.

W ramach projektu Innowacyjna (...) oraz na podstawie dokumentacji projektowej (wniosek o dofinansowanie oraz SOPZ) przedsiębiorcy z sektora MŚP uczestniczący w branżowych wydarzeniach targowych organizowanych na terenie Polski są zobowiązani do wniesienia wkładu własnego w formie opłaty rekrutacyjnej stanowiącej 10% kosztów najmu powierzchni targowej oraz organizacji, wyposażenia stoiska targowego i jego obsługi technicznej. Obowiązek wniesienia wkładu własnego, tj. uiszczenia opłaty rekrutacyjnej przez wystawców Wykonawcy/Operatorowi, wynika z regulaminu rekrutacji wystawców na targi w ramach działania (...) na targach innowacji w ramach przedmiotowego projektu. Ponadto, zgodnie z zapisami SOPZ opłatę będzie pobierał Wykonawca/Operator na zasadach przez siebie ustalonych.

Opłata rekrutacyjna nie może być jednak wyższa niż 20% kosztów, które firma musiałby ponieść na rzecz organizatora danego wydarzenia targowego, gdyby chciała indywidualnie wystawić się na tym wydarzeniu targowym. W skład tych kosztów wchodzą: koszt najmu 8 m2 powierzchni zabudowanej, opłata rejestracyjna, zapewnienie prądu.

Jednocześnie, zgodnie z zapisami umowy na organizację wydarzeń targowych, Wykonawca/Operator dla każdego wydarzenia targowego odrębnie udzieli Zamawiającemu opustu do wynagrodzenia brutto w wysokości pobranej od wszystkich wystawców opłaty rekrutacyjnej brutto obliczonej zgodnie z zasadami, o których mowa w SOPZ. Wartość opustu jest uwzględniona w każdej wystawionej fakturze VAT. W celu określenia wysokości należnego opustu, opłata rekrutacyjna dla jednego wystawcy danego wydarzenia zostanie pomnożona przez liczbę wystawców, którzy uiścili opłatę rekrutacyjną Wykonawcy/Operatorowi. Liczba wystawców, którzy uiścili opłatę rekrutacyjną zostanie wskazana w protokole zdawczo-odbiorczym będącym podstawą do zapłaty faktury VAT Wykonawcy/Operatorowi przez Zamawiającego Wykonawca/Operator otrzyma wynagrodzenie stanowiące różnicę pomiędzy wynagrodzeniem brutto dla każdej faktury odnoszącej się odpowiednio do wydarzenia a wysokością opustu (opłatą rekrutacyjną otrzymaną przez Wykonawcę/Operatora od wystawców). Wykonawca wystawi fakturę VAT po każdym z wydarzeń targowych, z tym, że płatność za każde wydarzenie targowe zostanie zapłacona Wykonawcy po przekazaniu Zamawiającemu raportu podsumowującego każde wydarzenie targowe bez zastrzeżeń.

Udział wystawców w każdym wydarzeniu targowym jest dofinansowany przez Zamawiającego na poziomie 90% kosztów ich udziału w wydarzeniu targowym (jest to pomoc bezzwrotna). Udzielenie wsparcia jest równoznaczne z udzieleniem pomocy publicznej w formie pomocy de minimis. Pomoc de minimis dotyczy najmu powierzchni, organizacji i wyposażenia przestrzeni targowej i jej obsługa techniczna, w tym przygotowanie projektu graficznego zabudowy targowej oraz organizacji spotkań matchmakingowych i pozostałych działań, tj. obiad dla wystawców, a jej wartość zostanie pomniejszona o wkład własny wystawcy. Każdy z wystawców otrzyma zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis.

Kluczową w ocenie, do jakich czynności dany podmiot wykorzystuje towary i usługi, powinna być analiza treści umowy o dofinansowanie i na tej podstawie stwierdzenie, czy ma ono bezpośredni wpływ na cenę towarów i usług oferowanych przez Wnioskodawcę. Unijne wsparcie realizowanych przez Wnioskodawcę Projektów, nie ma związku z jakimkolwiek obrotem gospodarczym, a stanowi jedynie refundację wydatków poniesionych w wykonaniu celów statutowych Wnioskodawcy. Tak więc, kryterium bezpośredniego wpływu dotacji na cenę produktów - warunkujące opodatkowanie dofinansowania - nie zostaje spełnione, ponieważ ze względu na brak obrotu, zastosowanie niższej ceny nie ma tu miejsca. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca realizując ww. Projekty, nie występuje w roli podatnika VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy otrzymane przez Wnioskodawcę dofinansowanie Projektów stanowi obrót, w rozumieniu z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, zwiększający podstawę opodatkowania?

2. Czy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT związanego z wydatkami poniesionymi w związku z Projektami?

Zdaniem Wnioskodawcy:

1. Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane przez Wnioskodawcę dofinansowanie Projektów nie stanowi obrotu, w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, zwiększającego podstawę opodatkowania.

2. Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Wnioskodawca nie będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT związanego z wydatkami poniesionymi w związku z Projektami.

UZASADNIENIE stanowiska 1:

Jak wskazuje art. 29a ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Przedmiotowa regulacja oznacza, że jeżeli podatnik VAT, z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych VAT, otrzymuje wynagrodzenie, kwota ta stanowi podstawę opodatkowania dla celów podatku VAT, powiększona o ewentualnie otrzymaną dotację, która ma bezpośredni wpływ na cenę świadczenia. Tym samym, dla określenia czy dotacja (dofinansowanie) doliczana jest do podstawy opodatkowania VAT spełnione muszą być następujące warunki:

1. Podatnik VAT dokonuje świadczeń objętych zakresem ustawy o VAT,

2. Z tytułu tych świadczeń otrzymuje wynagrodzenie,

3. W skład wynagrodzenia podatnika VAT wejdzie dotacja, która ma bezpośredni wpływ na cenę świadczenia.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT "Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych".

Regulacja ta wyłącza z grona podatników VAT (tj. podmiotów dokonujących świadczeń objętych zakresem ustawy o VAT) organy władzy publicznej (tj. np. Wnioskodawca) w zakresie zadań własnych, nałożonych odrębnymi przepisami.

W przedmiotowym przypadku, w ramach prowadzonych projektów Wnioskodawca wykonuje czynności z zakresu zadań własnych, tj. w zakresie:

* pobudzanie aktywności gospodarczej oraz podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki (...),

* tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, w tym kreowanie rynku pracy, wspieranie rozwoju nauki i współpracy między sferą nauki i gospodarki, popieranie postępu technologicznego oraz innowacji (...).

Przedmiotowe projekty, nie będą przekładały się w bezpośredni sposób na generowanie po stronie Wnioskodawcy sprzedaży opodatkowanej VAT, a mają prowadzić do rozwoju Wnioskodawcy, jako jednostki samorządu terytorialnego.

W szczególności należy zwrócić uwagę na cele poszczególnych projektów, tj.

1.

wsparcia dla przedsiębiorstw MŚP we wczesnej fazie rozwoju, głównie start-upów działających w oparciu o nowe technologie, które wpłynie pozytywnie na wzrost potencjału sektora MŚP w regionie-projekt Startupowa (...)

2.

wsparcie m. MŚP działających w obszarach regionalnych specjalizacji poprzez umożliwienie im ekspansji na rynki zewnętrzne, promowanie ich kreatywności i nowatorskich rozwiązań technologicznych oraz realizowanego transferu technologii i wiedzy - projekt Innowacyjna (...)

Tym samym, powyższe działania będą przekładały się na poprawę otoczenia dla prowadzenia działalności gospodarczej (...). W rezultacie, poprzez przeprowadzenie projektu Startupowa (...) oraz Innowacyjna (...), Wnioskodawca wypełni zadanie własne.

W konsekwencji, w ramach prowadzonych Projektów, Wnioskodawca nie dokonuje świadczeń objętych zakresem ustawy o VAT, ponieważ działalność Wnioskodawcy w tym zakresie jest wyłączona z zakresu ustawy o VAT.

Co więcej, z tytułu wykonywania powyższych Projektów, Wnioskodawca nie będzie otrzymywał żadnego wynagrodzenia od uczestników Projektów, a jedynie zwrot kosztów ze środków UE przeznaczonych na projekty. Tym samym, Wnioskodawca nie otrzyma wynagrodzenia w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.

Ponadto, podkreślenia wymaga, że dofinansowanie otrzymane przez Wnioskodawcę na przeprowadzenie ww. projektów, nie spełnia warunków do uznania go, jako wynagrodzenie, o którym mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.

Kwestia uznania czy otrzymana dotacja stanowi podstawę opodatkowania była przedmiotem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: "TSUE" lub "Trybunał") z dnia 22 listopada 2001 r. w sprawie C-184/00, podkreślono, że sam tylko fakt, iż dotacja (czy inny sposób dofinansowania) wpływa na ostateczną cenę świadczenia (co niemal zawsze ma miejsce), nie może być decydujący dla uznania, że dotacja ta powinna zwiększać podstawę opodatkowania. Zdaniem Trybunału do uznania dotacji (subwencji itp.) za zwiększającą podstawę opodatkowania konieczne jest stwierdzenie, że dotacja ta jest dokonywana w celu sfinansowania konkretnej czynności opodatkowanej (dostawy towarów lub świadczenia usług). W konsekwencji TSUE wskazuje, że do podstawy opodatkowania uwzględnia się tylko dotacje, które odpowiadają całości lub części wynagrodzenia z tytułu takiej czynności.

Stanowisko to Trybunał potwierdził również w wyroku z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie C-353/00, w wyroku z dnia 15 lipca 2004 r. w sprawie C-381/01 oraz w wyroku z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie C-151/13.

W przedmiotowym przypadku, dofinansowanie na przeprowadzenie Projektów pochodzi ze środków z UE, i ma na celu na pokrycie wszystkich wydatków związanych z ich przeprowadzeniem. Tym samym, nie ma ona bezpośredniego wpływu na ceny świadczeń w ramach projektu (w szczególności, że Wnioskodawca nie otrzyma wynagrodzenia z tytułu przeprowadzenia projektu).

Mając na względzie powyższe, dofinansowanie otrzymane przez Wnioskodawcę na przeprowadzenie projektów nie powinno zostać uwzględnione w podstawie opodatkowania, wskazanej w art. 29a ust. 1 ustawy VAT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wyrokach sądów administracyjnych, tj. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 marca 2018 r. (sygn. III SA/Wa 1494/17), gdzie Sąd wskazał, że "Natomiast dotacja nie dająca się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie stanowi obrotu w rozumieniu przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, czyli nie zwiększa podstawy opodatkowania tym podatkiem.

Tym samym podstawę opodatkowania podatkiem VAT zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie kosztów działalności (czy też kosztów realizacji konkretnego zadania) - nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu".

UZASADNIENIE stanowiska 2:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje podatnikom wykorzystującym nabywane świadczenia w szczególności do czynności opodatkowanych VAT.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje przy łącznym spełnieniu dwóch przesłanek, tj.:

* nabywcą towarów/usług jest podatnik VAT (tj. podmiot działający w takim charakterze), oraz

* nabywane towary/usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Status podatnik VAT

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o VAT pod pojęciem działalności gospodarczej, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Powyższe oznacza, że w przypadku, gdy organ władzy publicznej realizuje zadania, nałożone na podstawie odrębnych przepisów prawa, do realizacji których został powołany, a realizacja tych zadań nie odbywa się na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, organ władzy publicznej nie występuje jako podatnik podatku VAT.

Regulacja ta ma na celu rozdzielnie aktywności organu władzy publicznej, działającego w ramach zadań własnych, do których dana jednostka została powołana, od działalności zarobkowej, związanej z nawiązywaniem stosunków cywilnoprawnych (działalność na podstawie umów cywilnoprawnych - opodatkowana VAT).

W przedmiotowym przypadku, Wnioskodawca zamierza przeprowadzić Projekty wpisujące się w zakres zadań własnych Wnioskodawcy, tj. działania mającego na celu promocję Wnioskodawcy oraz poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców na terenie (...).

Tym samym nabywane przez Wnioskodawcę świadczenia będą związane z wypełnianiem zadań własnych (tj. z czynnościami nieobjętymi zakresem ustawy o VAT).

W konsekwencji, pierwsza z przesłanek wskazanych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT nie zostanie spełniona, tj. w przedmiotowym przypadku Wnioskodawca działa w charakterze organu władzy publicznej i w takim celu prowadzone będą Projekty.

Związek ze sprzedażą opodatkowaną VAT

Kolejna przesłanka prawo do odliczenia to, określona w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, warunek, że nabywane towary/usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

W przedmiotowej sytuacji nabywane przez Wnioskodawcę świadczenia (wraz podatkiem VAT) będą związane z wykonywaniem czynności z zakresu zadań własnych Wnioskodawcy, tj. projektów Startupowa (...) i Innowacyjna (...) Przedmiotowe projekty nie będą generowały po stronie Wnioskodawcy sprzedaży opodatkowanej VAT. Tym samym, zakupy związane z przedmiotowymi projektami, nie będą związane z czynnościami dającymi prawo do odliczenia VAT.

W konsekwencji, w przedmiotowym przypadku, druga z przesłanek prawa do odliczenia VAT nie zostanie spełniona.

W konsekwencji, w stosunku do świadczeń nabywanych przez Wnioskodawcę, związanych z przeprowadzeniem Projektów, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

W świetle powyższego, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Przy czym towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ww. ustawy).

Pod pojęciem "dostawy towarów" należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Interpretując zawarty w cyt. artykule zwrot "przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel" należy podkreślić, że jest to czynność, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Uznaje się przy tym, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności. Zwrotu "prawo do rozporządzania jak właściciel" nie można interpretować jako "prawo własności". Istotny jest przede wszystkim aspekt ekonomiczny, a nie prawny transakcji, w ramach której podatnik przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Akcent sformułowanej definicji położony został głównie na podkreślenie przeniesienia ekonomicznego władztwa nad rzeczą w taki sposób, aby nabywca mógł nią dysponować podobnie jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...). Definicja świadczenia usług stanowi dopełnienie definicji dostawy towarów. To pozwala stwierdzić, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają wszystkie czynności odpłatnego obrotu profesjonalnego.

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 cyt. ustawy).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy). Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia.

Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny. Zatem pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu sprzedającego towar lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).

Należy również wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do ust. 2 powołanego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy przedstawionego w złożonym wniosku wynika, że Wnioskodawca jest jednostką samorządu terytorialnego, będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach wykonywania zadań własnych, Wnioskodawcy realizuje dwa Projekty pn.:

1. Innowacyjna (...) oraz

2. Startupowa (...) - wsparcie przedsiębiorczości w regionie (dalej: "Startupowa (...)").

A. Projekt Innowacyjna (...)

Głównym celem projektu Innowacyjna (...) jest wsparcie MŚP działających w obszarach regionalnych specjalizacji poprzez umożliwienie im ekspansji na rynki zewnętrzne, promowanie ich kreatywności i nowatorskich rozwiązań technologicznych oraz realizowanego transferu technologii i wiedzy. Grupę docelową projektu stanowią mikro, mali i średni przedsiębiorcy działający w obszarach m. inteligentnych specjalizacji, którzy posiadają siedzibę lub oddział lub miejsce prowadzenia działalności na terenie (...) zainteresowani umiędzynarodowieniem prowadzonej działalności. Dodatkowymi grupami korzystającymi pośrednio z realizowanych w ramach projektu działań będą osoby zamierzające założyć firmę, instytucje naukowe (JBR, uczelnie) i ich pracownicy, instytucje otoczenia biznesu współpracujące na co dzień z przedsiębiorcami, przedsiębiorstwa prowadzące działalność badawczo-rozwojową, studenci, absolwenci uczelni oraz doktoranci.

W ramach projektu Innowacyjna (...) prowadzone będzie wsparcie dla jego uczestników w zakresie:

a.

(...) Festiwal Innowacji (FI).

b.

(...) na targach innowacji.

c. Innowacyjne Safari.

d. Panele dyskusyjne "...".

e. Seminarium "...".

f. Badanie efektywności realizowanych w projekcie zadań.

Zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Przedmiotu Zamówienia (SOPZ), Wykonawca/Operator jest zobowiązany do:

1. Przygotowania przestrzeni targowej, w tym:

a.

przygotowania przestrzeni targowej, w tym projektu graficznego zabudowy targowej, projektu graficzno-wykonawczego stoisk z wizualizacją poszczególnych elementów przestrzeni oraz całości przestrzeni, specyfikację materiałów wykończeniowych i wyposażenia, rysunki rozmieszczenia punktów oświetleniowych, włączników i gniazd wtykowych, punktów wodno-kanalizacyjnych i instalacji teletechnicznej, zaplanowanie żywej roślinności oraz niezbędną część opisową;

b.

zapewnienia minimalnej powierzchni przestrzeni targowej przeznaczonej dla Wnioskodawcy oraz firm uczestniczących w targach;

c.

zapewnienia przestrzeni targowej dla 15 innowacyjnych mikro, małych i średnich firm na potrzeby organizacji spotkań matchmakingowych.

2. Rekrutacji wystawców wydarzeń targowych, w tym:

a. zrekrutowania na każde wydarzenie targowe minimum 15 innowacyjnych przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw mających siedzibę (...) wpisujących się branżowo w profil wydarzeń targowych oraz tożsamych z nimi (...) inteligentnych specjalizacji.

b. Podstawą rekrutacji wystawców będą dokumenty rekrutacyjne, przygotowane przez Wykonawcę w uzgodnieniu z Zamawiającym. Równolegle z działaniami rekrutacyjnymi prowadzonymi przez Wykonawcę, Zamawiający realizował będzie działania informacyjne o inicjatywie na stronach www celem ułatwienia prowadzenia rekrutacji. Spośród zrekrutowanych firm, Zamawiający wybierze ostatecznie 15 najbardziej innowacyjnych, które zostaną wystawcami danego wydarzenia targowego. Od wybranych wystawców Wykonawca pobierze opłatę rekrutacyjną Rekrutacja ma mieć charakter otwarty, przejrzyste zasady i nie może dyskryminować żadnych podmiotów wpisujących się w opisane powyżej założenia.

3. Najmu powierzchni targowej, w tym:

a.

wynajem powierzchni targowej na wydarzeniach odpowiednią do organizacji przestrzeni targowej zgodnie z przygotowaną koncepcją wystawienniczą. W ramach wynajmu należy zapewnić wszystkim wystawcom korzystanie z części wspólnych dla Wystawców Targów (m.in. zaplecza sanitarnego);

b.

zapewnienie wpisu każdej firmy wraz z logotypami do katalogu targowego oraz na dedykowanej targom stronie www; obecność wystawców w innych materiałach promocyjno-informacyjnych targów; bezpłatne miejsca parkingowego dla każdej firmy oraz Wnioskodawcy; identyfikatory/karty wystawcy dla wszystkich firm i Wnioskodawcy; dostęp do elektryczności, wody; bezpłatne wejściówki na wydarzenie targowe; wszystkie inne elementy i usługi, które są świadczone przez organizatora danego wydarzenia targowego na rzecz wystawców.

4. Organizacji, wyposażenia przestrzeni targowej i jej obsługi technicznej, w tym:

a.

zorganizowanie i wyposażenie przestrzeni targowej zgodnie z przygotowaną koncepcją wystawienniczą zaakceptowaną przez Zamawiającego;

b.

zapewnienie elementów cateringowych przez cały czas trwania wydarzenia targowego dla wystawców oraz uczestników spotkań matchmakingowych;

c.

zapewnienie na całej powierzchni stoiska bezpiecznego dostępu do Internetu bezprzewodowego oraz wody;

d.

umieszczenie na elementach zabudowy/wyposażenia każdego stoiska elementów graficznych zgodnie z koncepcją wystawienniczą;

e.

zapewnienie obsługi recepcyjno-hostessową stoiska, w tym jedną osobę znającą j. angielski i polski w stopniu umożliwiającym prawidłową obsługę gości w czasie trwania targów;

f.

zapewnienie porządku na całej przestrzeni wystawienniczej, w tym: zbieranie ew. śmieci, opróżnianie pojemników, usuwanie i wymianę naczyń jednorazowych, mycie naczyń i sztućców wielokrotnego użytku, zapewnienie stałej dostępności elementów cateringowych, itp.

g.

zapewnienie obsługi technicznej całej przestrzeni targowej przez cały czas trwania wydarzenia (drobne montaże, poprawki, usuwanie awarii i problemów, itp.);

h.

uzyskanie wszystkich niezbędnych zezwolenia wymaganych przez organizatora targów.

5. Organizacji spotkań matchmakingowych, w tym:

a.

organizacja minimum 3 spotkań matchmakingowych z różnymi partnerami;

b.

zapewnienie tłumacza podczas spotkań z partnerami zagranicznymi;

c.

organizacja spotkania matchmakingowe w specjalnie przygotowanej w tym celu przestrzeni targowej w trakcie trwania wydarzenia targowego, lub jeśli wystawca wyrazi wolę - na jego stoisku lub innej przestrzeni targowej;

6. Przygotowania raportu:

Po każdym wydarzeniu targowym, Wykonawca/Operator dostarcza do Zamawiającego raport z realizacji danego fragmentu zamówienia.

7. Pozostałe działania:

Zapewnienie obiadu dla wystawców.

W ramach projektu Innowacyjna (...) oraz na podstawie dokumentacji projektowej (wniosek o dofinansowanie oraz SOPZ) przedsiębiorcy z sektora MŚP uczestniczący w branżowych wydarzeniach targowych organizowanych na terenie Polski są zobowiązani do wniesienia wkładu własnego w formie opłaty rekrutacyjnej stanowiącej 10% kosztów najmu powierzchni targowej oraz organizacji, wyposażenia stoiska targowego i jego obsługi technicznej. Obowiązek wniesienia wkładu własnego, tj. uiszczenia opłaty rekrutacyjnej przez wystawców Wykonawcy/Operatorowi, wynika z regulaminu rekrutacji wystawców na targi w ramach działania (...) na targach innowacji w ramach przedmiotowego projektu. Ponadto, zgodnie z zapisami SOPZ opłatę będzie pobierał Wykonawca/Operator na zasadach przez siebie ustalonych. Opłata rekrutacyjna nie może być jednak wyższa niż 20% kosztów, które firma musiałby ponieść na rzecz organizatora danego wydarzenia targowego, gdyby chciała indywidualnie wystawić się na tym wydarzeniu targowym. W skład tych kosztów wchodzą: koszt najmu 8 m2 powierzchni zabudowanej, opłata rejestracyjna, zapewnienie prądu.

Jednocześnie, zgodnie z zapisami umowy na organizację wydarzeń targowych, Wykonawca/Operator dla każdego wydarzenia targowego odrębnie udzieli Zamawiającemu opustu do wynagrodzenia brutto w wysokości pobranej od wszystkich wystawców opłaty rekrutacyjnej brutto obliczonej zgodnie z zasadami, o których mowa w SOPZ. Wartość opustu jest uwzględniona w każdej wystawionej fakturze VAT. W celu określenia wysokości należnego opustu, opłata rekrutacyjna dla jednego wystawcy danego wydarzenia zostanie pomnożona przez liczbę wystawców, którzy uiścili opłatę rekrutacyjną Wykonawcy/Operatorowi. Liczba wystawców, którzy uiścili opłatę rekrutacyjną zostanie wskazana w protokole zdawczo-odbiorczym będącym podstawą do zapłaty faktury VAT Wykonawcy/Operatorowi przez Zamawiającego Wykonawca/Operator otrzyma wynagrodzenie stanowiące różnicę pomiędzy wynagrodzeniem brutto dla każdej faktury odnoszącej się odpowiednio do wydarzenia a wysokością opustu (opłatą rekrutacyjną otrzymaną przez Wykonawcę/Operatora od wystawców). Wykonawca wystawi fakturę VAT po każdym z wydarzeń targowych, z tym, że płatność za każde wydarzenie targowe zostanie zapłacona Wykonawcy po przekazaniu Zamawiającemu raportu podsumowującego każde wydarzenie targowe bez zastrzeżeń. Udział wystawców w każdym wydarzeniu targowym jest dofinansowany przez Zamawiającego na poziomie 90% kosztów ich udziału w wydarzeniu targowym (jest to pomoc bezzwrotna). Udzielenie wsparcia jest równoznaczne z udzieleniem pomocy publicznej w formie pomocy de minimis. Pomoc de minimis dotyczy najmu powierzchni, organizacji i wyposażenia przestrzeni targowej i jej obsługa techniczna, w tym przygotowanie projektu graficznego zabudowy targowej oraz organizacji spotkań matchmakingowych i pozostałych działań, tj. obiad dla wystawców, a jej wartość zostanie pomniejszona o wkład własny wystawcy. Każdy z wystawców otrzyma zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis.

Realizacja projektu obejmuje okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r. W ramach projektu przewidziano realizację kampanii informacyjno-promocyjnych. Wnioskodawca samodzielnie ponosi wydatki związane z realizacją zadań projektu, w tym na podstawie otrzymanych faktur, z wykazanym podatkiem VAT. Środki na przeprowadzenie projektu będą stanowiły środki własne oraz dofinansowanie ze środków UE na przeprowadzenie projektu.

Efektem realizowanych działań będzie m.in.:

a.

wsparcie i promocja innowacyjnych i przedsiębiorczych postaw,

b.

promocja (...) jako Regionu wspierającego kreatywność, innowacje, transfer wiedzy i technologii,

c.

rozwój świadomości wśród przedsiębiorców w zakresie konieczności i zalet wdrażania innowacyjnych rozwiązań,

d.

dyskusja nt. kreowania polityk w zakresie innowacyjności przedsiębiorstw,

e.

możliwość zdobycia nowych doświadczeń i poszerzenie wiedzy z zakresu innowacyjności,

f.

promocja innowacyjnych i przedsiębiorczych postaw,

g.

wsparcie przedsiębiorców (...) w ekspansji na rynki zewnętrzne,

h.

umiędzynarodowienie działalności m. MŚP poprzez udział w spotkaniach matchmakingowych,

i.

możliwość zaprezentowania osiągnięć i dokonań przedsiębiorców z sektora MŚP,

j.

pozyskanie przez m. MŚP informacji w zakresie możliwości współpracy z instytucjami B+R,

k.

rozbudowa systemu informacji i wsparcia dla subregionów w zakresie dostępu do ofert naukowych,

I.

możliwość pozyskania informacji nt. znaczenia ochrony własności intelektualnej i przemysłowej.

B. Projekt Startupowa (...)

Głównym celem projektu Startupowa (...) jest wzmocnienie do 2023 r. systemu wsparcia dla przedsiębiorstw MŚP we wczesnej fazie rozwoju, głównie start-upów działających w oparciu o nowe technologie, które wpłynie pozytywnie na wzrost potencjału sektora MŚP w regionie. Projekt obejmuje realizację przez Wnioskodawcę poniżej wskazanych działań:

1. Program Akceleracyjny:

Jest to program szkoleniowo-mentorski dla firm z sektora MŚP (tj. posiadających status mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw), działających na rynku nie dłużej niż 36 miesięcy, prowadzących działalność na terenie (...), w tym start-upów i firm działających w oparciu o nowe technologie. W projekcie w szczególności preferowany będzie udział firm, które działają w branżach ICT, life science oraz przemysły kreatywne, będącymi inteligentnymi specjalizacjami. Celem programu jest zdobycie przez przedstawicieli firn nowych kompetencji i umiejętności, kluczowych dla rozwoju firmy, udostępniania nowych produktów i usług, wprowadzania ich na nowe rynki.

Na koniec każdej edycji programu organizowane będą spotkania podsumowujące. W ramach projektu zaplanowano realizację 5 edycji programu. W każdej edycji przewidywany jest udział 5-8 firm, z jednej firmy w warsztatach mogą uczestniczyć 1-2 osoby. Zrekrutowane firmy skorzystają z całego opisanego powyżej cyklu wsparcia w ramach programu. Wszystkie działania związane z udziałem firm w programie są dla nich nieodpłatne - uczestniczące firmy nie ponoszą żadnych opłat.

2. Wydarzenia promujące przedsiębiorczość i postawy przedsiębiorcze:

Celem wydarzeń jest pobudzanie postaw przedsiębiorczych, kreatywnych, promowanie przedsiębiorczości, zachęcanie do rozwoju własnej działalności gospodarczej m.in. poprzez dostarczanie inspiracji i wiedzy na tematy ważne z punktu widzenia prowadzenia firmy. Wszystkie wydarzenia są otwarte oraz nieodpłatne dla uczestników. Mają one przede wszystkim charakter informacyjny i inspirujący do bycia przedsiębiorczym.

3. Badanie poziomu jakości i efektywności wsparcia:

W ramach projektu prowadzony będzie bieżący monitoring poziomu jakości usług i satysfakcji korzystających z tych usług, uwzględniający wykorzystanie jego wyników do bieżącego dostosowywania oferty do ich potrzeb. Jest to obowiązkowy element projektu, wynikający z dokumentacji konkursowej RPO. Prowadzone badania służyć będą ocenie jakości usług świadczonych na rzecz firm w ramach programu akceleracyjnego, również w kontekście wpływu świadczonych usług na rozwój firm i wdrażanych przez nich innowacyjnych rozwiązań, a także adekwatności usług do potrzeb firm we wczesnej fazie rozwoju. Badania umożliwią też weryfikację założeń dla programu akceleracyjnego, co pozwoli z kolei wprowadzać modyfikacje na kolejne edycje, aby program w jak największym stopniu odpowiadał na potrzeby zrekrutowanych firm.

W projekcie przeprowadzonych zostanie łącznie 5 badań poszczególnych edycji programu oraz badanie podsumowujące usługi wdrażane w ramach wszystkich edycji w projekcie. W badaniach zastosowane zostaną m.in. następujące narzędzia badawcze, przykładowo: kwestionariusze ankiet/indywidualne wywiady pogłębione wśród firm biorących udział w programie, indywidualne wywiady pogłębione z ekspertami prowadzącymi warsztaty oraz wybranymi mentorami, indywidualne wywiady pogłębione z przedstawicielami organizatorów programu, analiza desk research.

Operator projektu

W celu wykonania przedmiotowych działań określonych w pkt 1-3 powyżej, Wnioskodawca wyłoni podmioty zewnętrzne, na podstawie procedury z zakresu zamówień publicznych, których zadaniem będzie wykonanie poszczególnych elementów zgodnie z cele i zamiarem oraz w zakresie określonym przez Wnioskodawcę. Z tytułu świadczenia przedmiotowych usług, wyłonieni operatorzy wystawią na Wnioskodawcę faktury, zawierającą podatek VAT. Wykonawcy współpracować będą ściśle z Wnioskodawcą, który również realizuje część zadań, jak np. stworzenie założeń merytorycznych dla poszczególnych działań, prowadzenie rekrutacji do programu akceleracyjnego czy rejestracji na wydarzenia, realizacja części działań informacyjnych.

Działania promocyjne

W związku z realizacją ww. zadań Wnioskodawca podejmować będzie również działania promocyjne - będą one zlecane do realizacji zewnętrznemu wykonawcy, wyłonionemu zgodnie z ustawą - Prawo zamówień publicznych. Do zadań tych należą m.in. opracowanie koncepcji graficznej materiałów, reklama w mediach społecznościowych, na portalach internetowych, reklama outdoor itp. Wykonawca realizować będzie wszelkie działania w ścisłej współpracy z Wnioskodawcą, w tym przygotowywać będzie stosowne materiały częściowo na bazie informacji i treści przygotowanych samodzielnie przez Wnioskodawcę.

W odniesieniu do projektu Startupowa (...), jak wskazano we wniosku o wydanie interpretacji, nie jest przewidziane wniesienie wkładu własnego przez uczestników - wszystkie działania są nieodpłatne dla jego uczestników.

C. Finansowanie Projektów

Projekt Innowacyjna (...) oraz Startupowa (...) są projektami finansowanymi ze środków własnych Wnioskodawcy oraz środków pochodzących z UE, przeznaczonych na wykonanie poszczególnych projektów. Otrzymane dofinansowanie projektów ma charakter kosztowy i w całości przeznaczone jest na pokrycie wydatków niezbędnych do realizacji projektów. W ramach prowadzenia prac nad Projektami, Wnioskodawca będzie nabywał świadczenia dokumentowane m.in. fakturami (wraz z podatkiem VAT wykazanym na nich). Jednocześnie, Wnioskodawca z tytułu przeprowadzenia projektów nie otrzyma wynagrodzenia za wykonywanie świadczeń objętych zakresem ustawy o VAT.

Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że realizacja obu projektów jest uwarunkowana pozyskaniem dofinansowania, ponieważ zapewnia Wnioskodawcy dodatkowe zewnętrzne źródła finansowania działań ukierunkowanych na szeroko pojęty rozwój gospodarczy regionu, co jest jednym z najważniejszych zadań statutowych Wnioskodawcy. Zgodnie z zapisami uchwał Zarządu Wnioskodawcy w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu danego projektu (dla każdego z projektów, tj. Innowacyjna (...) i Startupowa (...), podejmowane są odrębne uchwały Zarządu), dofinansowanie jest dedykowane realizacji konkretnego projektu, uwzględnionego we wniosku o dofinansowanie. Tym samym Wnioskodawca nie ma możliwości wydatkowania środków pochodzących z dotacji na działania inne niż te, które wynikają z wniosku o dofinansowanie oraz ww. uchwał. Wnioskodawca wskazał, że jeżeli zostanie stwierdzone, że Beneficjent wykorzystał całość lub część dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem, z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ustawy o finansach publicznych lub pobrał całość lub część dofinansowania w sposób nienależny lub w nadmiernej wysokości, zobowiązany jest do zwrotu całości lub części dofinansowania wraz z odsetkami, w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków na rachunek Beneficjenta, na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że w przypadku projektu Startupowa (...) dofinansowanie na realizację projektu przekazywane jest Wnioskodawcy w formie zaliczki w kilku transzach, w wysokości maksymalnie 90% całkowitej wartości dofinansowania projektu, pozostałe środki są przekazywane w formie refundacji. Dotacja stanowi 85% kosztów kwalifikowanych całkowitej wartości dofinansowania projektu. W odniesieniu zaś do projektu Innowacyjna (...) dotacja jest przekazywana w formie refundacji poniesionych wydatków i stanowi 85% kosztów kwalifikowanych całkowitej wartości dofinansowania projektu. W związku z realizacją obu projektów Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczania otrzymanych środków finansowych. Rozliczenia związane z projektami Wnioskodawca przedstawia Instytucji Pośredniczącej, tj. (...)

W odniesieniu do przedstawionego opisu sprawy wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii określenia, czy otrzymana dotacja na pokrycie kosztów Projektów stanowi obrót, w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy.

Jak wynika z treści art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W myśl ust. 6 powołanego artykułu, podstawa opodatkowania obejmuje:

1.

podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2.

koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Powyższe regulacje wskazują, że podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług stanowi wynagrodzenie, które dostawca lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług. Wynagrodzenie to oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku.

Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje, których nie da się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zatem, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie kosztów działalności nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.

Należy uznać, że opodatkowanie dotacji stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie dotacje stanowią element podstawy opodatkowania VAT. Jedynie takie, które są dotacjami związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły. Wykładnia ścisła prowadzi do wniosku, że tylko dotacje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu. Inne dotacje nie wchodzą tym samym do podstawy opodatkowania, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Istotne zatem, dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy o VAT jest wyjaśnienie pojęcia "dotacja mająca bezpośredni wpływ na cenę".

W tym celu istotne znaczenie ma orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w szczególności wyroki w sprawach: C-184/00 z dnia 22 listopada 2001 r. Office des produits wallons ASBL przeciwko państwu belgijskiemu oraz C-353/00 z dnia 13 czerwca 2002 r. Keeping Newcastle Warm Limited przeciwko Commissioners of Customs and Excise.

I tak, w wyroku w sprawie C-184/00 TSUE stwierdził, że sam fakt, że dofinansowanie wpływa na ostateczną cenę świadczenia, nie ma znaczenia dla uznania, czy powinno ono zwiększać podstawę opodatkowania VAT. W praktyce bowiem prawie zawsze dofinansowanie działalności podatnika wpływa w jakiś w sposób na poziom stosowanych przez niego cen. Elementem istotnym, wpływającym na ewentualne włączenie dofinansowania do podstawy opodatkowania, jest natomiast stwierdzenie, czy dotacje są przekazywane w celu dostawy konkretnych towarów lub świadczenia konkretnych usług. Ponadto Trybunał stwierdził, że sformułowanie - dotacje bezpośrednio związane z ceną - należy interpretować w taki sposób, aby dotyczyło ono jedynie dotacji odpowiadających całości lub części wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług, które wypłacane są sprzedawcy lub dostawcy przez stronę trzecią.

Z kolei w wyroku w sprawie C-353/00 Trybunał wyraził pogląd, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. Orzeczenie to dotyczyło dopłat wypłacanych firmie zajmującej się usługami związanymi z doradztwem w dziedzinie energetyki.

Związek dotacji z ceną nie został szczegółowo przeanalizowany w tym wyroku. Szersze uwagi na ten temat znalazły się natomiast w opinii rzecznika generalnego oraz pisemnym stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, które zaaprobował Trybunał. Jak wskazuje rzecznik, dotacje mogą mieć różną formę i charakter. Zwykle przez dotacje (subwencje) rozumie się sumy wypłacane danemu podmiotowi z funduszy publicznych w interesie ogólnym. W praktyce dotacje mogą mieć postać dopłat ogólnych do działalności przedsiębiorstwa (i wówczas nie podlegają opodatkowaniu) albo też stanowić subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po niższej cenie (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony). W tym ostatnim przypadku podlegają podatkowi VAT. Tego rodzaju dotacje występowały w przypadku KNW. Istniał bezpośredni związek pomiędzy usługami podatnika a otrzymywanymi dotacjami (dotacje były korelatem usług i wypłacano je tylko w razie ich świadczenia; również kwotowo zależały od liczby usług). Wpływ na cenę również był oczywisty: ostateczny odbiorca nie musiał płacić za usługę właśnie z powodu pokrycia jej dotacją. Mimo, że dotacje oczywiście wpływały na działalność przedsiębiorstwa i w sensie ekonomicznym pokrywały część kosztów jego funkcjonowania, przede wszystkim były one związane z ceną. Dlatego też nie można było ich traktować jako pozostających poza podatkiem VAT.

Jeżeli otrzymana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę lub świadczeniobiorca otrzymuje je za darmo), taka dotacja podlega VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można - i należy - potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.

Należy wskazać zatem, że dotacja podlega opodatkowaniu, jeżeli ma bezpośredni związek z ceną towaru/usługi świadczonej przez otrzymującego dotację. W takiej sytuacji przyjmuje się, że dotacja stanowi składnik tej ceny. Innymi słowy dotacja "uzupełnia" podstawę opodatkowania z tytułu dostawy towaru/usługi i jest opodatkowana na takich samych zasadach jak czynność, której dotyczy (wg właściwej stawki lub z zastosowaniem zwolnienia od podatku).

Bezpośredni związek dotacji z ceną (a więc cenotwórczy charakter) występuje w przypadku, gdy w sposób precyzyjny można określić jej wpływ na poziom ceny konkretnego towaru/usługi. Jest to możliwe w przypadku, gdy dotację można uznać za "korelat" świadczonej usługi lub dostarczanego towaru, tzn. gdy wypłacana jest tylko w razie świadczenia konkretnych usług lub dostawy konkretnego towaru, kwotowo również zależy od ilości świadczonych usług lub dostarczonych towarów. Także wtedy gdy dopłata ustalana jest jako określony procent poniesionych wydatków (określonej kategorii poniesionych wydatków), ma ona proste przełożenie na cenę świadczenia, gdy powoduje redukcję kwoty należnej od świadczeniobiorcy. W przypadku bowiem nieotrzymania dopłaty, odbiorca usług/towarów musiałby zapłacić cenę wyższą od oferowanej przez świadczeniodawcę, którego koszty (część kosztów) finansowana jest z zewnętrznego źródła.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której wystąpią skonkretyzowane świadczenia w zamian za określone wynagrodzenie. Analiza przedstawionego opisu sprawy, treści cytowanych przepisów prawa podatkowego oraz orzecznictwa TSUE prowadzi bowiem do stwierdzenia, że przekazywane Wnioskodawcy środki finansowe na realizację przedmiotowych Projektów stanowią dotację, która ma bezpośredni wpływ na cenę świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Przedmiotowe Projekty są konkretnym zadaniem, wyodrębnionym z ogólnej działalności Wnioskodawcy i - jak wskazano w treści wniosku - w przypadku projektu Startupowa (...) dofinansowanie na realizację projektu przekazywane jest w formie zaliczki w kilku transzach, w wysokości maksymalnie 90% całkowitej wartości dofinansowania projektu, pozostałe środki są przekazywane w formie refundacji. Dotacja stanowi 85% kosztów kwalifikowanych całkowitej wartości dofinansowania projektu. Natomiast w odniesieniu do projektu Innowacyjna (...) dotacja jest przekazywana w formie refundacji poniesionych wydatków i stanowi 85% kosztów kwalifikowanych całkowitej wartości dofinansowania projektu. Dofinansowanie jest przeznaczone na pokrycie określonych wydatków ponoszonych w związku z realizacją Projektów. Ponadto, realizacja Projektów po stronie Wnioskodawcy jest ściśle uzależniona od otrzymanego dofinansowania. W przypadku braku otrzymanego dofinansowania Wnioskodawca nie realizowałby ww. Projektów.

Zatem otrzymywane przez Wnioskodawcę środki finansowe stanowiące dofinansowanie na pokrycie wydatków związanych z realizacją ww. Projektów należy uznać za mające bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych w ramach Projektów, gdyż dzięki dofinansowaniu uczestnicy Projektów (tj. grupę docelową projektów stanowią mikro, mali i średni przedsiębiorcy) biorą w nich bezpłatny udział, a w normalnych warunkach rynkowych musieliby zapłacić cenę za usługi wykonywane w ramach Projektów, co najmniej równej wydatkom związanym z ich organizacją i przeprowadzeniem, lub nie doszłoby do realizacji Projektów w takim zakresie.

Jednocześnie Wnioskodawca w opisie sprawy wskazał, że w ramach projektu Innowacyjna (...) oraz na podstawie dokumentacji projektowej (wniosek o dofinansowanie oraz SOPZ), m. przedsiębiorcy z sektora MŚP uczestniczący w branżowych wydarzeniach targowych organizowanych na terenie Polski są zobowiązani do wniesienia wkładu własnego w formie opłaty rekrutacyjnej stanowiącej 10% kosztów najmu powierzchni targowej oraz organizacji, wyposażenia stoiska targowego i jego obsługi technicznej. Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z zapisami umowy na organizację wydarzeń targowych, Wykonawca/Operator dla każdego wydarzenia targowego odrębnie udzieli Zamawiającemu opustu do wynagrodzenia brutto w wysokości pobranej od wszystkich wystawców opłaty rekrutacyjnej brutto obliczonej zgodnie z zasadami, o których mowa w SOPZ.

W związku z powyższym otrzymywana dotacja w istocie w sposób zindywidualizowany i policzalny związana jest z wartością danego świadczenia, a więc jego ceną, ustaloną w tym przypadku, na poziomie poniesionych kosztów, bowiem możliwe jest zidentyfikowanie ekonomicznej i bezpośredniej zależności pomiędzy dotacją, a ostateczną wartością (ceną) wykonanej usługi.

Celem projektu Innowacyjna (...) jest wsparcie m. MŚP działających w obszarach regionalnych specjalizacji poprzez umożliwienie im ekspansji na rynki zewnętrzne, promowanie ich kreatywności i nowatorskich rozwiązań technologicznych oraz realizowanego transferu technologii i wiedzy. Z kolei celem projektu Startupowa (...) jest wzmocnienie do 2023 r. systemu wsparcia dla przedsiębiorstw MŚP we wczesnej fazie rozwoju, głównie start-upów działających w oparciu o nowe technologie, które wpłynie pozytywnie na wzrost potencjału sektora MŚP w regionie.

Nie ulega zatem wątpliwości, że w rozpatrywanej sprawie dofinansowanie dotyczy konkretnego świadczenia realizowanego przez Wnioskodawcę na rzecz uczestników projektu (tj. mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw). Na ten element wskazuje sam Zainteresowany we wniosku, podkreślając, że uczestnicy projektu Innowacyjna (...) skorzystają ze wsparcia poprzez udział w: warsztatach, dniach otwartych, prezentacjach, pokazach czy spotkaniach z kreatorami innowacji, konferencjach tematycznych oraz targach, na których z kolei dojdzie do spotkań matchmakingowych (jedno takie spotkanie odbędzie się z partnerem spoza (...), pozostałe z partnerami zagranicznymi), jak również spotkaniach informacyjnych, panelach dyskusyjnych, czy też seminarium "...". Natomiast uczestnicy projektu Startupowa (...) skorzystają ze wsparcia realizowanego w ramach projektu, który obejmuje realizację następujących działań: program akceleracyjny (cykl działań obejmuje warsztaty przedakceleracyjne, szkolenia specjalistyczne, indywidualny mentoring, tj. indywidualne konsultacje dla firm, udział firm w wydarzeniach branżowych i startupowych), wydarzenia promujące przedsiębiorczość i postawy przedsiębiorcze (udział w wydarzeniach (...) Tydzień Przedsiębiorczości oraz (...) Młodego Biznesu), badanie poziomu jakości i efektywności wsparcia. Z powyższego w sposób jednoznaczny wynika, że uczestnicy projektu będą korzystali z konkretnych działań polegających m.in. na warsztatach, szkoleniach, mentoringu, udziale w wydarzeniach branżowych i startupowych. Istnieje zatem ścisły i bezpośredni związek między otrzymaną dotacją, a działaniami podejmowanymi przez Zainteresowanego na rzecz uczestników.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy stwierdzić należy, że otrzymywana przez Wnioskodawcę dotacja będzie pokrywać wartość świadczonych przez Wnioskodawcę usług na rzecz uczestników projektów. Jak wskazał Wnioskodawca, otrzymana dotacja przeznaczona będzie na pokrycie wydatków kwalifikowalnych ponoszonych przez Stronę w związku z realizacją Projektów. Przeznaczona jest więc na pokrycie kosztów świadczonych usług w zakresie udziału w warsztatach, dniach otwartych, prezentacjach, pokazach, spotkaniach z kreatorami innowacji, konferencjach tematycznych, targach, spotkaniach informacyjnych, panelach dyskusyjnych, seminariach, warsztatach przedakceleracyjnych, szkoleniach specjalistycznych, indywidulanym mentoringu, wydarzeniach branżowych i startupowych. Nie ulega zatem wątpliwości, że uczestnicy projektu, przez sfinansowanie ww. usług otrzymają pomoc - świadczenie, za które nie zostaną obciążeni finansowo (osiągną więc finansową korzyść). Zatem, dofinansowanie obejmuje wartość dotacji, jaka przypada na poszczególnych uczestników projektu, w którym uczestnicy korzystają z różnego rodzaju usług wykonywanych w celu realizacji założeń projektu. Tym samym wskazać należy, że w przedmiotowej sprawie dotacja stanowi wynagrodzenie za świadczenie na rzecz uczestników Projektu określonych usług. Potwierdza to również sposób w jaki Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczania otrzymanych środków finansowych. Wnioskodawca wskazał, szczegółowe regulacje w zakresie rozliczenia dotacji. Wśród najważniejszych należy wymienić m.in. zasady związane z przekazywaniem wniosków o płatność, dokumentacji do kontroli postępowań o udzielenie zamówień publicznych, zasad ewentualnych korekt finansowych i pomniejszenia wartości wydatków kwalifikowalnych w przypadku wystąpienia nieprawidłowości. Z opisu sprawy wynika też, że Wnioskodawca nie może przeznaczyć dofinansowania na cele inne niż związane z Projektem, w szczególności na finansowanie swojej podstawowej, poza projektowej działalności.

W rozpatrywanej sprawie nie ma znaczenia okoliczność, że Wnioskodawca nie otrzymuje wynagrodzenia od uczestników Projektu, a od osoby trzeciej tj. od (...) Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Projekt jest konkretnym zadaniem, wyodrębnionym z ogólnej działalności Wnioskodawcy i dofinansowanie nie jest udzielane do ogólnych kosztów funkcjonowania Wnioskodawcy, lecz jest przeznaczone dla indywidualnego uczestnika, poprzez różne formy wsparcia.

Zatem otrzymane przez Wnioskodawcę kwoty, stanowiące dofinansowanie na pokrycie wydatków związanych z realizacją projektów, należy uznać za mające bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych w ramach Projektów, gdyż dzięki dofinansowaniu uczestnicy projektów biorą w nich udział bezpłatnie, a w normalnych warunkach rynkowych musieliby zapłacić cenę za usługi w wysokości co najmniej równej wydatkom związanym z ich organizacją i przeprowadzeniem. Istotne jest również to, że wykonanie przez Zainteresowanego określonych usług jest zależne od otrzymania dotacji, co przeczy tezie, że nie stanowi ona dopłaty do świadczonych usług. Uczestnik projektu nie wnosi wkładu (oprócz opłaty rekrutacyjnej stanowiącej 10% kosztów najmu powierzchni targowej oraz organizacji, wyposażenia stoiska targowego i jego obsługi technicznej), czyli w rzeczywistości Wnioskodawca pokrywa koszt usługi z otrzymanej dotacji. Okoliczność, że Wnioskodawca nie osiągnie dochodu z tytułu świadczonych usług nie ma znaczenia, ponieważ, cena usługi może być skalkulowana na poziomie ponoszonych kosztów. Istotne jest to, że dotacja redukuje cenę konkretnej usługi realizowanej dla uczestnika, a zatem ma charakter sprzedażowy, a nie zakupowy.

W konsekwencji stwierdzić zatem należy, że przedmiotowa dotacja stanowiąca pokrycie ceny świadczonych usług, jest dotacją bezpośrednio wpływającą na ich wartość jako wynagrodzenie od podmiotu trzeciego za świadczone usługi i stanowi podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Podsumowując, dofinansowanie otrzymane na pokrycie wydatków związanych z realizacją Projektów pn. "Innowacyjna (...)" oraz "Startupowa (...)", będzie zwiększało podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy i będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 powyższym należało uznać za nieprawidłowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy w niniejszej sprawie dotyczą również kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług nabytych w związku z realizacją Projektów.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi. Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 tej ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 powołanej ustawy, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast na podstawie przepisu art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go - dla tej czynności - za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca podał, że jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Ponadto, jak wskazano w niniejszej interpretacji, dotacja stanowi pokrycie ceny świadczonych usług w ramach Projektów i jest dotacją bezpośrednio wpływającą na wartość świadczonych usług, stanowi wynagrodzenie od podmiotu trzeciego za świadczenia wykonywane przez Wnioskodawcę i zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupowych, dotyczących wydatków ponoszonych w ramach Projektów potrzebnych do prawidłowej realizacji Projektów w zakresie, w jakim usługi, które Wnioskodawca będzie świadczyć w związku z otrzymaną dotacją będą opodatkowane podatkiem VAT, gdyż wówczas zostanie spełniony warunek wynikający z art. 86 ust. 1 ustawy.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 należało uznać za nieprawidłowe.

Natomiast w odniesieniu do przywołanych przez Wnioskodawcę orzeczeń na ocenę prawidłowości analizowanej kwestii nie może wpłynąć powołane przez Stronę orzecznictwo, ponieważ zapadło ono w odniesieniu do indywidualnego i właściwego tylko temu orzecznictwu opisu sprawy. W związku z powyższym, nie negując takiego orzecznictwa, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, należy zauważyć, że moc obowiązująca zaprezentowanych przez Wnioskodawcę wyroków zamyka się w obrębie spraw, dla których zostały wydane.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl