0114-KDIP4-2.4012.72.2019.2.WH - Opodatkowanie podatkiem VAT dotacji otrzymanej przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP4-2.4012.72.2019.2.WH Opodatkowanie podatkiem VAT dotacji otrzymanej przez jednostkę samorządu terytorialnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2019 r. (data wpływu 12 grudnia 2019 r.) uzupełnionym w dniu 14 lutego 2020 r. (data wpływu 24 lutego 2020 r.) na wezwanie Organu z dnia 28 stycznia 2020 r. nr 0114-KDIP4-2.4012.72.2019.1.WH o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika w związku z realizacją projektu oraz opodatkowania otrzymanej dotacji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2019 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika w związku z realizacją projektu oraz opodatkowania otrzymanej dotacji.

Wniosek uzupełniony został w dniu 14 lutego 2020 r. (data wpływu 24 lutego 2020 r.) na wezwanie Organu z dnia 28 stycznia 2020 r. nr 0114-KDIP4-2.4012.72.2019.1.WH.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (A.) jest jednostką samorządu terytorialnego będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: "p.t.u.") - w ramach wykonywanych czynności, A. wykonuje zadania własne nałożone na Wnioskodawcę przez ustawę (...), które obejmują w szczególności: (...)

A. realizuje zadania w zakresie szeroko pojętego rozwoju gospodarczego regionu, zgodne z wyżej wymienionymi celami m.in. poprzez liczne projekty i programy finansowane ze środków własnych A. oraz dotacji zewnętrznych.

W ramach wykonywania zadań własnych, o których mowa wyżej, A. realizuje Regionalny Program (...) (dalej: "C. (...)"). Regionalny Program (...) ukierunkowany jest na zainicjowanie i wzmocnienie współpracy sektora nauki oraz przedsiębiorstw, a także zwiększenie skali komercjalizacji wyników badań naukowych w oparciu o (...). Model ten był negocjowany z Komisją Europejską oraz został wpisany do Regionalnego Programu Operacyjnego (...) na lata 2014-2020. Uszczegółowieniem realizacji tego działania jest wprowadzenie do Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego A. na lata 2014-2020 (dalej: "SzOOP") projektu obejmującego powyższe działania i przypisanie mu statusu projektu pozakonkursowego.

Należy wskazać, iż zgodnie z ustawą wdrożeniową, w trybie pozakonkursowym mogą być wybierane wyłącznie projekty o strategicznym znaczeniu dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju, regionu lub obszaru objętego realizacją zintegrowanej inwestycji terytorialnej, lub projekty dotyczące realizacji zadań publicznych.

Zgodnie z powyższym, A. zgłosiło do procesu identyfikacji Projekt pt. "SPIN - (...) Centra (...) wsparciem dla przedsiębiorców", w ramach Osi 1 Gospodarka Wiedzy Działania 1.3 (...) Centra Innowacji, typ B. Regionalny Program (...) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego A. na lata 2014-2020. Mocą uchwały z dnia 1 sierpnia 2019 r. w sprawie identyfikacji projektu pn. "SPIN - (...) Centra (...) wsparciem dla przedsiębiorców", planowanego do realizacji w trybie pozakonkursowym w ramach Działania 1.3 (...) Centra Innowacji typ B., Regionalny Program (...) Oś Priorytetowa 1. Gospodarka Wiedzy Regionalnego Programu Operacyjnego A. na lata 2014-2020, projekt ten został zidentyfikowany.

Projekt (...)

(dalej łącznie, jako: "Partnerzy") na podstawie porozumienia w sprawie współpracy partnerskiej w celu przystąpienia do przygotowania merytorycznego projektu, zawartego w dniu 31 maja 2019 r.

W terminie późniejszym zostanie zawarta również umowa partnerska i Uchwała Zarządu A. w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu Projektu (dalej: "Dofinansowanie"), podejmowaną w przypadku projektów, dla których wnioskodawcą jest A.

Wnioskodawca w dniu 6 sierpnia 2019 r. złożył projekt do B. (dalej: "B."), będącego Instytucja Pośredniczącą we wdrażaniu RPO. Projekt obecnie podlega ocenie w B., natomiast ostateczną decyzję o jego zatwierdzeniu do realizacji podejmował będzie Zarząd A. w formie Uchwały w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu Projektu (będącej odpowiednikiem umowy o dofinansowanie projektu, dla którego wnioskodawcą jest A.).

Okres realizacji Projektu to 1 maja 2019 r. - 30 czerwca 2023 r.

Głównym celem projektu jest podniesienie innowacyjności (...) przedsiębiorstw poprzez usprawnienie transferu wiedzy z wykorzystaniem potencjału (...) środowiska naukowego, tj. Instytucji O. (...) (dalej: "D."). Celem jest transfer technologii i wiedzy do przedsiębiorców.

Projekt realizuje następujące cele i priorytety wskazane w SzOOP:

* Cele Osi Priorytetowej 1: wzrost innowacyjności gospodarki regionalnej, wyrażający się głównie zwiększeniem nakładów na działalność badawczo-rozwojową;

* Cel Szczegółowy Działania: zwiększona aktywność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw.

Założeniem Projektu jest inicjowanie i wspieranie współpracy D., w tym uczelni, jednostek badawczych, naukowych i organizacji pozarządowych z podmiotami gospodarczymi w rozwijaniu ich potencjału biznesowego poprzez wprowadzenie rozwiązań innowacyjnych. Działania realizowane będą z udziałem Partnerów - D., które będą realizowały usługi proinnowacyjne, obejmujące audyty oraz usługi transferu technologii w ramach tzw. Regionalnych Inteligentnych (...), na które składają się m.in.:

1.

nauki o życiu,

2.

energia zrównoważona,

3.

technologie informacyjne i komunikacyjne,

4.

chemia,

5.

produkcja metali,

6.

przemysły kreatywne i czasu wolnego.

Partnerzy zostali wyłonieni na podstawie otwartego naboru, w którego regulaminie zostało wskazane, że A. jest Liderem projektu. Nabór przeprowadzono zgodnie z ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1431 z późn. zm.; dalej: "u.z.r.p."), na podstawie złożonych ofert współpracy. Partnerzy projektu złożyli oświadczenia, iż spełniają definicję Instytucji O. (...), zgodnie z którą: Partnerami kwalifikowanymi w kategorii D. są podmioty prowadzące działalność na terenie A., niedziałające dla zysku lub przeznaczające zysk na cele statutowe, zgodnie z zapisami statutów lub dokumentów równoważnych, prowadzące działalność mającą na celu tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju innowacji i przedsiębiorczości. W szczególności mogą to być uczelnie oraz jednostki naukowe, które spełniają definicję D.-a oraz posiadają wyodrębnione lub zadeklarują wyodrębnienie w strukturze Centrum (...). Pod pojęciem Centrum (...) (dalej: C. (...)) rozumie się wydzieloną komórkę organizacyjną (zespół, pracownię lub inne w zależności od przyjętej struktury organizacyjnej) w D., prowadzącą działalność, mającą na celu tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju innowacji i przedsiębiorczości, specjalizującą się we współpracy z podmiotami gospodarczymi.

Grupę docelową projektu stanowią przedsiębiorstwa w szczególności mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie A., którzy posiadają siedzibę, filię, oddział lub miejsce prowadzenia działalności na terenie A., co znajdzie potwierdzenie w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

W projekcie wskazano następujące wskaźniki produktu:

* Liczba instytucji otoczenia biznesu wspartych w zakresie profesjonalizacji usług (zgodnie z definicją wskaźnik mierzy liczbę instytucji otoczenia biznesu wspartych w zakresie profesjonalizacji usług dla przedsiębiorstw, w ramach realizowanego projektu lub szerszego przedsięwzięcia złożonego z wiązki powiązanych ze sobą projektów) - 8;

* Liczba zaawansowanych usług (nowych lub ulepszonych) świadczonych przez instytucje otoczenia biznesu - 754;

* Liczba przedsiębiorstw otrzymujących wsparcie - 754;

* Liczba przedsiębiorstw otrzymujących wsparcie niefinansowe - 754.

Wskaźniki rezultatu bezpośredniego to liczba przedsiębiorstw korzystających z zaawansowanych usług (nowych lub ulepszonych) świadczonych przez instytucje otoczenia biznesu. Zgodnie z definicją, wskaźnik mierzy liczbę przedsiębiorstw, które skorzystały z zaawansowanych usług przez wsparcie D.

Zaawansowane usługi - usługi dotychczas nieoferowane przez wspartą D. - wprowadzone do oferty D. lub ulepszone (np. poprzez zwiększenie zakresu usług, podniesienia jakości usług, zmianę sposobu świadczenia usług) w wyniku realizowanego projektu lub szerszego przedsięwzięcia złożonego z wiązki powiązanych ze sobą projektów - 754.

W ramach projektu SPIN prowadzone będzie wsparcie dla jego uczestników w zakresie działań Lidera i Partnerów.

Działania Lidera tj. A. przedstawiono poniżej:

A. Prowadzenie punktu kontaktowego dla przedsiębiorców.

Punkt Kontaktowy jest miejscem, w którym przedsiębiorcy uzyskają pełny wachlarz informacji o proponowanych usługach poprzez poszczególne Centra oraz o regionalnych specjalizacjach, w ramach których można uzyskać wsparcie. Poprzez działania Punktu Kontaktowego wpierane są też C. (...), w zakresie informowania i promowania o proinnowacyjnych usługach, realizowanych przez Partnerów. Punkt Kontaktowy jest miejscem, do którego przedsiębiorca może trafić i z którego zostanie przekierowany w odpowiednie miejsce (C. (...) prowadzone przez danego Partnera), zgodnie z potrzebami i branżą, w której oczekuje wsparcia. Nawiązywanie kontaktów z MŚP jest złożonym procesem i wymaga zaangażowania oraz współpracy pracowników Punktu Kontaktowego zlokalizowanego w siedzibie Lidera, a także zespołów poszczególnych Partnerów.

W ramach tego zadania podstawowym kosztem są wynagrodzenia dla pracowników (w oparciu o umowy o pracę), prowadzących Punkt Kontaktowy dla Przedsiębiorców. W ramach tego zadania przewiduje się również udział w delegacjach dla pracowników punktu kontaktowego.

Wszystkie działania są otwarte oraz nieodpłatne dla uczestników (przedsiębiorców). Mają one przede wszystkim charakter informacyjny i inspirujący do rozwoju przedsiębiorczości i nawiązania współpracy z poszczególnymi C. (...).

B. Kampania informacyjna.

Planuje się przeprowadzenie kampanii informującej o działaniach realizowanych w projekcie i usługach realizowanych przez Partnerów - Centra (...) dla przedsiębiorców. Jak wykazała analiza dotycząca podejścia MŚP do innowacji i korzystania z usług instytucji okołobiznesowych wśród (...) przedsiębiorców, istnieje duże zapotrzebowanie na usługi innowacyjne. Jednocześnie istnieje niewielka świadomość, na czym te usługi polegają i jak szeroki wachlarz innowacyjnych rozwiązań mogliby zastosować.

W związku z tym, planuje się przeprowadzenie kampanii informacyjnej, która będzie miała na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości przedsiębiorców i inwestorów z (...), co do konieczności rozwoju innowacyjności w regionie. Będzie miała również na celu uświadomienie, na czym i w jakich dziedzinach innowacje są możliwe. Planuje się m.in.: dotarcie z informacją o usługach realizowanych przez C. (...) do przedsiębiorców z większości gmin w (...), w sposób najbardziej adekwatny do rodzaju działalności odbiorców informacji.

W celu dotarcia do przedsiębiorców będzie także realizowana kampania na Facebooku, poprzez tworzenie wydarzeń i promowanie ich. Prowadzona będzie również emisja artykułów sponsorowanych na branżowych portalach dotyczących kluczowych specjalizacji regionalnych.

Podstawą przyjętych założeń są doświadczenia z poprzednich lat realizacji podobnych kampanii w X. Zakłada się wyłonienie wykonawcy zgodnie z ustawą PZP oraz Regulaminem wewnętrznym X., a podstawowym kosztem po stronie A. będzie zapłata za zrealizowaną usługę. Realizacja zadania będzie wiązała się również z ponoszeniem kosztów wynagrodzeń pracowników Wnioskodawcy.

C. Przeprowadzenie spin campów.

Lider planuje zorganizowanie cyklu warsztatów w formule meetapów pt. (...). Za stronę organizacyjną, tj. zapewnienie sal, nagłośnienia, trenerów i moderatorów odpowiedzialna będzie firma zewnętrzna, wyłoniona zgodnie z ustawą PZP oraz Regulaminem wewnętrznym X. We współpracy z Wykonawcą zapraszani będą uczestnicy, dobierane będą tematy i miejsca spotkań, a także dotarcie z informacją do uczestników. Uczestnikami wydarzenia będą przedsiębiorcy, którzy będą mogli porozmawiać z naukowcami, specjalistami w dziedzinie związanej z tematyką danego (...) U. Warsztaty będą prowadzone przez uznanych w swoich dziedzinach ekspertów, którzy podczas sesji, wspólnie z uczestnikami, będą rozmawiali o niekonwencjonalnych rozwiązaniach oraz podzielić się doświadczeniami. W trakcie trwania projektu zaplanowano dwadzieścia sześć takich spotkań dla około 20-30 osób lub przedsiębiorców każde. Z tytułu realizacji zadania Wykonawca otrzyma wynagrodzenie od A., na podstawie wystawionej faktury p.t.u. Wszystkie wydarzenia będą nieodpłatne dla uczestników. Mają one przede wszystkim informować i inspirować do rozwoju przedsiębiorczości. Realizacja zadania będzie wiązała się również z ponoszeniem kosztów wynagrodzeń pracowników Wnioskodawcy i kosztów ich delegacji.

D. Udział w targach.

Planuje się udział Lidera w targach branżowych i wystawianie stoiska z ofertą dla przedsiębiorców - koszty planowane do poniesienia w ramach projektu to koszty wynajmu stoiska, przygotowania materiałów promocyjnych, ewentualnych prelekcji i warsztatów. Przewiduje się udział w około dwunastu wydarzeniach łącznie, w zależności od dostępności targów o odpowiednim charakterze i zasięgu. Wspierane będą w ten sposób, w miarę możliwości, wszystkie specjalizacje, w tym pośrednio działania wszystkich C. (...).

Zakłada się, że udział w targach będzie należał do działań własnych Lidera zgodnie z Regulaminem zamówień. Z tytułu realizacji zadania wykonawca (organizator targów) otrzyma wynagrodzenie od A., na podstawie wystawionej faktury p.t.u. Realizacja zadania będzie wiązała się również z ponoszeniem kosztów wynagrodzeń pracowników Wnioskodawcy i kosztów ich delegacji.

E. Baza naukowców.

W ramach zadania zostanie zamówione wytworzenie aplikacji " (...) baza danych kompetencji pracowników naukowych" zawierającej bazę danych naukowców (...) uczelni oraz przedsiębiorców zainteresowanych współpracą. Aplikacja ma za zadanie umożliwić komunikację pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami wraz z monitorowaniem efektów nawiązanej współpracy. Aplikacja przechowywać będzie informacje dotyczące m.in. przedsiębiorców zainteresowanym nawiązaniem współpracy z naukowcami, profilów naukowców, ich zainteresowań naukowych, zrealizowanych projektów, wdrożeń, patentów i linków do publikacji naukowych. Przedsiębiorca będzie mógł wyszukiwać naukowców i ewentualnie innych przedsiębiorców po słowach kluczowych (wyszukiwanie tekstowe), jak również po dziedzinie nauki (wykaz dziedzin nauki i technik według klasyfikacji OECD).

Aby uzyskać dostęp do pełnego profilu naukowca oraz pełnych danych kontaktowych, przedsiębiorcy muszą zalogować się do aplikacji (w przeciwnym wypadku będą mieli ograniczony dostęp do informacji). Aplikacja bazodanowa wykonana zostanie przez Wykonawcę wyłonionego zgodnie z PZP. Z tytułu realizacji zadania wykonawca otrzyma wynagrodzenie od A., na podstawie wystawionej faktury wraz z podatkiem p.t.u. Po stronie Wnioskodawcy będzie późniejsza administracja aplikacją, weryfikowanie informacji i monitorowanie korzystania z tego narzędzia przez uczestników. Realizacja zadania będzie wiązała się również z ponoszeniem kosztów wynagrodzeń pracowników Wnioskodawcy.

F. Baza laboratoriów.

Planuje się zlecenie wykonania bazy laboratoriów, działających nie tylko w ramach uczelni i jednostek badawczo rozwojowych, ale także przy większych firmach, które chcą je udostępnić dla przedsiębiorców z (...). Zauważono duże zapotrzebowanie na dostęp do takich jednostek badawczych, które pozwalają na przeprowadzenie badań rozwojowych na poziomie podstawowym. Baza zostanie wykonana przez firmę zewnętrzną, wyłonioną zgodnie z Regulaminem Zamówień X./PZP. Z tytułu realizacji zadania wykonawca otrzyma wynagrodzenie od A., na podstawie wystawionej faktury wraz z podatkiem p.t.u.

G. Baza przedsiębiorców.

Planuje się zamówienie usługi, polegającej na zakupie dostępu do bazy danych (...) przedsiębiorstw, potrzebnych do realizacji zadań w ramach projektu. Pozyskanie danych jest konieczne w efektywnej komunikacji z potencjalnymi klientami projektu SPIN. Zakup dostępu do bazy danych stanowi potrzebę wynikającą z realizacji zadań A., zaplanowaną i niezbędną do realizacji projektu. Szacowanie ceny przyjęto na podstawie podobnych zamówień w X. w latach wcześniejszych. Wartość bazy uzależniona jest od ilości rekordów oraz szczegółowości zapytania zakupowego. Baza będzie wyłoniona zgodnie z PZP. Z tytułu realizacji zadania wykonawca otrzyma wynagrodzenie od A., na podstawie wystawionej faktury wraz z podatkiem p.t.u.

H. Koszty pośrednie.

Koszty pośrednio związane z realizacją projektu zgodnie z Wytycznymi kwalifikowalności wydatków.

Wnioskodawca samodzielnie ponosi wydatki związane z realizacją zadań projektu, w tym na podstawie otrzymanych faktur, z wykazanym podatkiem p.t.u.

Środki na przeprowadzenie projektu będą stanowiły środki własne oraz dofinansowane ze środków UE na przeprowadzenie projektu.

Efektem realizowanych działań będzie m.in.:

a.

kompleksowa informacja dla przedsiębiorców z (...) na temat możliwości wsparcia innowacyjnego w regionie,

b.

wsparcie i promocja innowacyjnych i przedsiębiorczych postaw,

c.

transfer wiedzy i technologii ze środowiska naukowego do biznesu,

d.

rozwój świadomości wśród przedsiębiorców w zakresie konieczności i zalet wdrażania innowacyjnych rozwiązań,

e.

możliwość zdobycia nowych doświadczeń i poszerzenie wiedzy z zakresu innowacyjności,

f.

promocja innowacyjnych i przedsiębiorczych postaw,

g.

pozyskanie przez (...) przedsiębiorców informacji w zakresie możliwości współpracy z instytucjami B+R, D., h) rozbudowa systemu informacji i wsparcia dla (...) w zakresie dostępu do ofert naukowych.

W ramach projektu zgodnie z założeniami zdefiniowanymi w dokumencie programowym SzOOP Lider poprzez współpracę z Partnerami realizuje działania mające na celu wsparcie transferu wiedzy i technologii do (...) przedsiębiorców.

W dokumencie programowym (SzOOP) do realizacji celu strategicznego A. w przypadku przedmiotowego projektu wskazano katalog dostępnych określonych z góry działań i zasad dla programu.

Biorąc pod uwagę, że Regionalny Program (...) polega na realizacji projektu pn. "SPIN- (...) e Centra (...) wsparciem dla przedsiębiorców" zapisy te wprost określają zasady obowiązujące w ramach tego projektu:

* program jest realizowany przez A., we współpracy z podmiotami prowadzącymi centra wyspecjalizowane w świadczeniu proinnowacyjnych usług na rzecz przedsiębiorstw, w szczególności MŚP w obszarach specjalizacji regionalnej,

* wybór centrów jest dokonywany z uwzględnieniem zasady przejrzystości i transparentności, a także w oparciu o kryteria dotyczące doświadczenia oraz potencjału merytorycznego i organizacyjnego,

* wsparcie w ramach programu przeznaczone jest na inkubowanie działalności B+R wśród przedsiębiorstw, w szczególności podmiotów z sektora MŚP.

Partnerzy jako centra uczestniczące w programie pełnią funkcję regionalnych brokerów innowacji oraz świadczą lub pośredniczą w świadczeniu usług proinnowacyjnych na rzecz Beneficjentów ostatecznych tj. w szczególności MSP:

* audyt technologiczny, obejmujący:

I.

ocenę potencjału i otoczenia funkcjonowania przedsiębiorcy,

II.

plan rozwoju przedsiębiorcy na podstawie nowych lub znacząco ulepszonych rozwiązań,

* usługi w zakresie transferu technologii, obejmujące w szczególności:

* przygotowanie ofert i zapytań w zakresie prac B+R,

* przegląd profili wykonawców i nabywców prac B+R,

* nawiązywanie kontaktów pomiędzy wykonawcami i nabywcami wyników prac B+R,

* doradztwo w procesie ubiegania się o wsparcie w formie bonów na innowacje w ramach poddziałania 1.2.3, z wyłączeniem usług i czynności technicznych polegających na przygotowaniu i wypełnieniu formularza wniosku o dofinansowanie dla projektu ubiegającego się o wsparcie w ramach tego poddziałania oraz innych działań/ poddziałań współfinansowanych ze środków EFRR i EFS w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 (zgodnie z podrozdziałem 6.3 pkt 1) ppkt p) wytycznych horyzontalnych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach EFRR, EFS oraz FS na lata 2014-2020), o doradztwo w procesie negocjacji i zawierania umów pomiędzy wykonawcami i nabywcami wyników prac B+R, z wyłączeniem umów, których stroną będzie centrum uczestniczące w programie, które świadczy daną usługę w zakresie transferu technologii;

* Wsparcie dla przedsiębiorstw stanowi pomoc de minimis, która udzielana jest przez Partnerów.

* W ramach niniejszego projektu wysokość udzielonej pomocy de minimis dla przedsiębiorców będzie w całości pokrywała się z wartością przekazanej dotacji dla poszczególnych Partnerów, na realizację zadań zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie (Partnerzy transferują w całości środki z przekazanej dotacji na rzecz przedsiębiorców).

* Usługi będą świadczone przez Partnerów na rzecz przedsiębiorców z częściową odpłatnością, stanowiąc w części nieodpłatnej pomoc de minimis, udzielaną przedsiębiorcy przez Partnerów Projektu.

* Wysokość odpłatności będzie wynikała z potrzeb przedsiębiorcy (wybór usług) oraz przyjętego na potrzeby realizacji projektu cennika usług, świadczonych przez Centra (...), jednak nie będzie przekraczała 23% wartości Usługi świadczonej na rzecz przedsiębiorcy.

Zapisy dotyczące odpłatności wprowadzono na etapie Regulaminu naboru na Partnerów, jako swoistego rodzaju zabezpieczenie na wypadek wystąpienia konieczności odprowadzenia podatku p.t.u. od dotacji. Opłata ponoszona przez przedsiębiorców miałaby równoważyć ww.p.t.u. tak, aby środki przekazywane Partnerom w ramach dotacji przekazywane były wyłącznie na realizację działań merytorycznych, tj. usług proinnowacyjnych.

* Nie przewidziano nałożenia marży przez D. na usługi, a jedynie refundowanie kosztów wynikających z projektu.

* Dobór usług jest uzależniony od decyzji przedsiębiorcy i na każdym etapie może być uzupełniony o kolejne elementy.

Każdy z Partnerów realizuje zadania zgodnie z budżetem, wskazującym koszty niezbędne do poniesienia dla wsparcia przedsiębiorców, przy czym zasadniczą część kosztów stanowią wynagrodzenia personelu. Po stronie Partnerów pojawiają się następujące pozycje kosztowe:

* wynagrodzenia personelu;

* wynagrodzenia ekspertów wewnętrznych i zewnętrznych (spoza Jednostki);

* delegacje, wyjazdy służbowe personelu;

* szkolenia dla personelu;

* udział w konferencjach;

* odpisy amortyzacyjne;

* zakup analiz i ekspertyz;

* zakup i pokrycie kosztów uzyskania dostępu do baz, analiz;

* koszty pośrednie.

Zadaniem Lidera jest realizacja działań koordynacyjnych oraz promocyjnych, natomiast każdy z Partnerów, wnosi przede wszystkim potencjał kadrowo - naukowy, wysoko wyspecjalizowany w ramach wybranych Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji. Zgodnie z założeniami naboru, Partnerzy realizacją usługi proinnowacyjne, zgodnie z SzOOP oraz Regulaminem naboru tj. obligatoryjny dla każdego przedsiębiorcy wstępny audyt technologiczny, obejmujący m.in. analizę sytuacji przedsiębiorstwa, sytuację branży/rynków, w których przedsiębiorstwo działa, trendów w obszarze technologii, w których pracuje przedsiębiorstwo oraz potencjału do absorbcji i skutecznego wykorzystania udzielonej pomocy. Następnie w zależności od potrzeb i decyzji przedsiębiorcy, może być przeprowadzony pogłębiony audyt technologiczny, który skupi się przede wszystkim na obszarze "do poprawy" wskazanym w audycie wstępnym. Będzie on zawierał m.in. ocenę potencjału i otoczenia funkcjonowania przedsiębiorcy oraz plan rozwoju przedsiębiorcy na podstawie nowych lub znacząco ulepszonych rozwiązań. W wyniku audytu wstępnego będzie możliwe także wsparcie w zakresie transferu wiedzy/technologii zgodnie z przedstawionym katalogiem.

Rozliczenie dotacji opierać się będzie na udokumentowaniu kosztów ponoszonych przez Lidera i poszczególnych Partnerów.

Realizacja wszystkich zadań w projekcie musi być zgodna z Wytycznymi wydanymi przez ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego właściwych dla okresu programowania 2014-2020 oraz Regulaminem przygotowania i oceny projektów realizowanych w trybie pozakonkursowym przyjętym Uchwałą z dnia 22 września 2015 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu przygotowania i oceny projektów realizowanych w trybie pozakonkursowym", z późn. zm. wraz załącznikami.

Jednocześnie wydatki, które będą przewidziane w projekcie, muszą być zgodne z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020. Wydatki w ramach projektu muszą także wpisywać się w Katalog wydatków kwalifikowalnych w ramach Działania 1.3 B, wskazany w złączniku nr 7 do SzOOP.

B. Finansowanie projektu

* Każdy z Partnerów, w tym Lider, posiada określony budżet w ramach projektu. Partnerzy realizują przydzielone im we wniosku o dofinansowanie zadania indywidualnie, ponosząc samodzielnie wydatki związane z ich realizacją oraz zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.

* Zgodnie z założeniami realizacji projektu, Liderowi projektu, tj. Wnioskodawcy przekazywana jest w formie zaliczki dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, stanowiąca 95% wydatków kwalifikowanych całego Partnerstwa, zaś 5% kosztów kwalifikowanych projektu stanowi współfinansowanie ze środków własnych poszczególnych Partnerów i Lidera. Następnie Lider przekazuje transze dla poszczególnych Partnerów projektu zgodnie z założeniami umowy partnerskiej i ustalonym harmonogramem.

* Każdy z Partnerów zobowiązany jest transferować 100% dotacji w postaci wsparcia dla przedsiębiorstw, które zdecydują się na skorzystanie z usług w ramach projektu, czego potwierdzeniem będą wystawione zaświadczenia de minimis.

* Zakłada się, że realizowany projekt nie generuje i nie będzie generował zysku.

* Otrzymane dofinansowanie projektu ma charakter kosztowy i w całości przeznaczone jest na pokrycie wydatków niezbędnych do realizacji projektu.

* W ramach prowadzenia prac nad Projektem, Wnioskodawca będzie nabywał świadczenia dokumentowane m.in. fakturami (wraz z należnym podatkiem p.t.u.).

* Z tytułu przeprowadzenia projektu za wykonywanie świadczeń objętych zakresem ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 2174 z późn. zm.; dalej: "u.p.t.u."), A. nie otrzyma wynagrodzenia.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

Realizacja projektu pn. SPIN (...) Centra (...) wsparciem dla przedsiębiorców, jest przedsięwzięciem, które A. realizuje w ramach zadań statutowych obejmujących szeroko pojęty rozwój gospodarczy regionu. Źródłem finansowania działań statutowych są środki własne A., ale też zewnętrzne źródła finansowania tj. fundusze europejskie np.: z Regionalnego Programu Operacyjnego A. na lata 2014-2020 (dalej "RPO"), których pozyskanie zwiększa możliwości realizacyjne samorządu i pozwala na rozszerzenie skali podejmowanych działań. Projekt SPIN jest odpowiedzią na zidentyfikowane problemy w zakresie współpracy przedstawicieli nauki z biznesem, dlatego został zdefiniowany jako projekt o strategicznym znaczeniu dla społeczno-gospodarczego rozwoju regionu i stanowi projekt realizujący zadania publiczne. Wybór projektu SPIN odbywał się zgodnie z procedurą pozakonkursową, podlegał on identyfikacji i w określonym kształcie został wprowadzany do dokumentu programowego tj. Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych. W tym kontekście realizacja projektu, w zakresie określonym we wniosku o dofinansowanie jest uwarunkowana pozyskaniem dofinansowania, które zapewnia możliwość pełnej jego realizacji. Jednocześnie, jeśli Wnioskodawca nie otrzymałby dofinansowania zadania związane z rozwojem gospodarczym regionu, w tym w zakresie wsparcia transferu wiedzy z nauki do biznesu byłyby realizowane, przy czym należałoby je ponownie przeanalizować i dostosować do możliwości finansowych budżetu Wnioskodawcy.

Zgodnie z definicją Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 - projekt jest to przedsięwzięcie w rozumieniu art. 2 pkt 18 ustawy wdrożeniowej, zmierzające do osiągnięcia założonego celu określonego wskaźnikami, z określonym początkiem i końcem realizacji, zgłoszone do objęcia albo objęte współfinansowaniem UE jednego z funduszy strukturalnych albo Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego. Jednocześnie przedsięwzięcie to w postaci opisanej we wniosku o dofinansowanie podlega ocenie przez Komisję Oceny Projektów (KOP) pod kątem ściśle wskazanych kryteriów formalnych i merytorycznych i w przypadku pozytywnego wyniku oceny otrzymuje dofinansowanie. Dofinansowanie jest dedykowane realizacji konkretnego projektu uwzględnionego we wniosku o dofinansowanie, a Wnioskodawca nie ma możliwości wydatkowania środków dotacji przekazanych na dany projekt na działania inne niż te, które wynikają z ocenionego wniosku o dofinansowanie.

Zgodnie z zapisami dokumentu pn. "Zasady realizacji projektów, dla których Beneficjentem jest A. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego A. na lata 2014-2020" (§ 6 ust. 2 i kolejne), stanowiącymi załącznik nr 1 do projektu uchwały Zarządu A. w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu (Uchwała dla projektu SPIN - (...) e Centra (...) wsparciem dla przedsiębiorców" nie została jeszcze przyjęta): Pkt 2 Jeżeli zostanie stwierdzone, że Beneficjent wykorzystał całość lub część dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem, z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ustawy o finansach publicznych, lub pobrał całość lub część dofinansowania w sposób nienależny lub w nadmiernej wysokości, w szczególności jeśli zostanie stwierdzone, że którykolwiek z Partnerów nie przekazał całości otrzymanej kwoty środków na rzecz odbiorców ostatecznych (naruszenie zasady 100% transferu środków), lub pobrał całość lub część dofinansowania w sposób nienależny albo w nadmiernej wysokości, kwota nieprawidłowo wykorzystana jest zwracana przez Beneficjenta, odpowiednio w całości lub w części, wraz z odsetkami naliczonymi jak dla zaległości podatkowych od dnia przekazania środków na rachunek Beneficjenta na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych.

W związku z realizacją projektu Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczania otrzymanych środków finansowych. Rozliczenie związane z projektem Wnioskodawca przedstawia Instytucji Pośredniczącej RPO, tj. (...) Centrum Przedsiębiorczości. Szczegółowe regulacje w zakresie rozliczenia dotacji są określone w "Zasadach realizacji projektów, dla których Beneficjentem jest A. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego A. na lata 2014-2020", stanowiące załącznik do projektu Uchwały Zarządu A. w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu Projektu, dla którego Beneficjentem jest A. Przedmiotowa Uchwała w dniu składania uzupełnień nie została jeszcze przyjęta dla ww. Projektu. Wzór dokumentów oraz Regulaminu przygotowania i oceny projektów składanych w trybie pozakonkursowym w ramach osi 1, 9, 10 RPO 2014-2020 zostały opublikowana na stronach internetowych znajdują się pod linkami: (...)

Sposób rozliczenia uwzględnia, że dofinansowanie będzie przekazywane Liderowi w formie zaliczki w wysokości określonej w harmonogramie płatności. Lider sporządza harmonogram płatności, który podlega aktualizacji. Zarówno Lider, jak i Partnerzy zobowiązani są przeznaczyć otrzymane dofinansowanie na regulowanie ponoszonych wydatków - wyłącznie kwalifikowanych, zgodnych z wnioskiem o dofinansowanie i w montażu finansowym w Uchwale.

Dodatkowo Wnioskodawca wyjaśnia, iż w przypadku projektu SPIN dotacja stanowi 95% kosztów kwalifikowanych, a wkład własny w wysokości 5% wnoszą Lider oraz Partnerzy ze środków własnych. Zgodnie z zapisami umowy partnerskiej Lider projektu przekazuje Partnerom środki na finansowanie kosztów realizacji zadań (refundacja poniesionych kosztów). Partnerzy przekazują Liderowi dokumenty potwierdzające poniesione wydatki wraz z zestawieniem wspartych przedsiębiorców, to następnie przekazywane jest zbiorczo przez Lidera do B. wraz w wnioskami o płatność. Dotacja przekazywana jest zgodnie z wytycznymi na konto Lidera, który część środków przeznacza na realizację swoich zadań wynikających z wniosku o dofinansowanie, natomiast część środków przeznaczoną dla Partnerów, Lider przekazuje na ich rachunki bankowe.

Wśród najważniejszych regulacji w Zasadach realizacji projektów, dla których Beneficjentem jest A. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego A. na lata 2014-2020", należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy:

* § 5. który przedstawia zasady związane m.in. z przekazywaniem wniosków o płatność, dokumentacji do kontroli postępowań o udzielenie zamówień publicznych, doboru i przekazywania próby dokumentów poświadczających wydatki rozliczane danym wnioskiem o płatność, który określa najważniejsze obowiązki Wnioskodawcy, w tym związane z rozliczeniami projektu i przedstawianiem do kontroli stosownej dokumentacji,

* § 6 zwroty środków,

* § 9, który przedstawia zasady dot. ewentualnych korekt finansowych i pomniejszenia wartości wydatków kwalifikowalnych w przypadku wystąpienia nieprawidłowości.

W celu zobrazowania szczegółowych regulacji rozliczania projektu przywołano niektóre zapisy z "Zasad realizacji projektów, dla których Beneficjentem jest A. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego A. na lata 2014-2020":

§ 5 Zasady przekazywania dofinansowania - ogólne

1. Dofinansowanie w ramach RPO przekazywane będzie Beneficjentowi zgodnie z Poleceniem Służbowym (...) z dnia 15 stycznia 2016 r. w sprawie szczegółowych regulacji dotyczących projektów realizowanych przez A. ze środków RPO na lata 2014-2020 w zakresie rozliczeń finansowych, informowania o nieprawidłowościach oraz wprowadzania zmian w projekcie z późn. zm.

2. Dofinansowanie będzie przekazywane Beneficjentowi w formie zaliczki w wysokości określonej w harmonogramie płatności z zastrzeżeniem ust. 3. IP RPO nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienie lub brak przelewu ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego.

3. W uzasadnionych przypadkach dofinansowanie może być wypłacane w formie refundacji kosztów poniesionych przez Beneficjenta

4. Realizator Projektu w porozumieniu z IP RPO sporządza harmonogram płatności, o którym mowa w ust. 2.

5. Harmonogram płatności, o którym mowa w ust. 4. może podlegać aktualizacji. Aktualizacja harmonogramu płatności, o którym mowa w zdaniu pierwszym jest wiążąca, pod warunkiem akceptacji przez IP RPO i nie wymaga zmiany Uchwały, o której mowa w § 1 pkt 39.

6. Beneficjent zobowiązany jest przeznaczyć otrzymane dofinansowanie w formie zaliczki na regulowanie wydatków ponoszonych od dnia otrzymania zaliczki. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek Beneficjenta, IP RPO może wyrazić zgodę na zrefundowanie poniesionych wcześniej wydatków ze środków zaliczki.

7. Beneficjent jest zobowiązany wydatkować środki pochodzące z zaliczki wyłącznie na pokrycie kosztów kwalifikowalnych z zachowaniem montażu określonego w Uchwale, o której mowa w § 1 pkt 39, w odniesieniu do pojedynczego dokumentu księgowego potwierdzającego poniesienie wydatku.

8. Wysokość każdej z transz w formie zaliczki co do zasady nie może przekroczyć 30% kwoty dofinansowania, określonej w Uchwale, o której mowa w § 1 pkt 39. W uzasadnionych przypadkach IP RPO może podjąć decyzję o zwiększeniu powyższego poziomu.

9. Transze dofinansowania są przekazywane na rachunek bankowy transferowy.

Z rachunku bankowego transferowego Beneficjenta transze przekazywane są na rachunek bankowy Realizatora Projektu, wyodrębniony dla projektu.

10. Realizator Projektu przekazuje odpowiednią część dofinansowania na pokrycie wydatków Partnerów, zgodnie z umową o partnerstwie Wszystkie płatności dokonywane w związku z realizacją Projektu, pomiędzy Beneficjentem a Partnerem, bądź pomiędzy Partnerami, powinny być dokonywane za pośrednictwem rachunku bankowego wyodrębnionego dla projektu, pod rygorem uznania poniesionych wydatków za niekwalifikowalne.

11. Beneficjent zobowiązuje się niezwłocznie poinformować IP RPO o zmianie rachunków bankowych, o których mowa w § 1 pkt 28 i 29).

12. Realizator Projektu składa pierwszy wniosek o płatność, będący podstawą wypłaty pierwszej transzy dofinansowania, na kwotę zgodną z zatwierdzonym harmonogramem płatności.

13. Realizator Projektu składa drugi i kolejne wnioski o płatność zgodnie z harmonogramem płatności, o którym mowa w ust. 3 w terminie do 10 dni roboczych od zakończenia okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, z zastrzeżeniem, że końcowy wniosek o płatność, składany jest w terminie do 30 dni kalendarzowych od dnia zakończenia okresu realizacji projektu, przy jednoczesnym zwrocie niewykorzystanych transz dofinansowania zgodnie z Poleceniem Służbowym (...) z dnia 15 stycznia 2016 r. w sprawie szczegółowych regulacji dotyczących projektów realizowanych przez A. ze środków RPO na lata 2014-2020 w zakresie rozliczeń finansowych, informowania o nieprawidłowościach oraz wprowadzania zmian w projekcie z późn. zm. Kwota niewykorzystanych środków, wynikających z końcowego wniosku o płatność, podlega zwrotowi w terminie złożenia końcowego wniosku o płatność. W przypadku braku zwrotu środków w ww. terminie stosuje się odpowiednio przepisy § 6.

14. W przypadku wsparcia stanowiącego pomoc publiczną/pomoc de minimis udzielaną w ramach realizacji Programu, mają zastosowanie wszelkie właściwe przepisy prawa wspólnotowego i krajowego dotyczące zasad udzielania tej pomocy, obowiązujące w momencie przyjęcia Uchwały/podpisania umowy z odbiorcą wsparcia.

15. W związku z realizacją Projektu Beneficjentowi przysługują, zgodnie z Wytycznymi koszty pośrednie rozliczane stawką ryczałtową w wysokości....% poniesionych, udokumentowanych i zatwierdzonych w ramach Projektu wydatków bezpośrednich, z zastrzeżeniem ust. 16 i 17.

16. Wydatki rozliczone zgodnie ze stawką ryczałtową są traktowane jako wydatki faktycznie poniesione.

17. W przypadku pomniejszenia wartości wydatków kwalifikowanych, nałożenia na Projekt korekty finansowej, o której mowa w § 9. koszty pośrednie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu.

18. Wysokość kosztów pośrednich jest rozliczana zgodnie z ustaloną stawką ryczałtową i jest uzależniona od wysokości zatwierdzonych bezpośrednich kosztów kwalifikowalnych Projektu, ujętych w danym wniosku o płatność.

19. Ostateczna wartość kosztów pośrednich Projektu zostanie potwierdzona na etapie zatwierdzania końcowego wniosku o płatność.

20. Wydatki w ramach Projektu mogą obejmować koszt podatku od towarów i usług, zgodnie ze złożonym przez Beneficjenta i/lub Partnerów oświadczeniem stanowiącym załącznik nr 3 do Uchwały.

21. Realizator Projektu składa wniosek o płatność w systemie SL2014 wraz z wymaganymi załącznikami określonymi w Wytycznych.

22. Podstawą dokonania płatności na rzecz Beneficjenta przez Bank Gospodarstwa Krajowego współfinansowania UE na rachunek bankowy, o którym mowa w § 1 pkt 28 niniejszych Zasad jest:

1.

zlecenie płatności wystawione przez IZ RPO na podstawie wniosku o płatność, przekazywane do Banku Gospodarstwa Krajowego, zgodnie z terminarzem płatności środków europejskich obowiązującym w BGK.

2.

nie przekroczenie rocznego limitu dla RPO określonego w ustawie budżetowej;

3.

dostępności środków w ramach upoważnienia wydanego dla IP RPO przez Ministra właściwego dla spraw rozwoju regionalnego;

23. Odsetki wynikające z przechowywania na rachunku bankowym dofinansowania przekazanego Beneficjentowi w formie zaliczki ze współfinansowania UE stanowią dochód Beneficjenta i nie podlegają zwrotowi na mocy ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r" poz. 1530 z późn. zm.)

Wniosek o płatność

24. Realizator Projektu składa pierwszy wniosek o płatność, będący podstawą wypłaty pierwszej transzy dofinansowania, zgodnie z harmonogramem składania wniosków o płatność, o którym mowa w ust. 4.

25. Strony ustalają następujące warunki przekazania transzy dofinansowania, z zastrzeżeniem ust. 22:

1.

pierwsza transza dofinansowania jest przekazywana w wysokości określonej w pierwszym wniosku o płatność, po jego zatwierdzeniu,

2.

kolejne transze dofinansowania (n+1) przekazywane są po:

a) Złożeniu wniosku o płatność częściowo lub w całości rozliczającego ostatnią otrzymaną przez Beneficjenta transzę dofinansowania n), potwierdzającego realizację projektu i zasadność wypłaty kolejnej transzy, oraz

b.

zatwierdzeniu przez IP wniosku o płatność rozliczającego przedostatnią transzę dofinansowania (n-1)

26. W przypadku niemożności dokonania wypłaty transzy dofinansowania spowodowanej okresowym brakiem środków, Realizator projektu ma prawo renegocjować harmonogram realizacji Projektu i harmonogram płatności.

27. IP RPO zastrzega sobie prawo żądania od Realizatora Projektu złożenia dodatkowego wniosku o płatność.

28. Wydatki poniesione przed przyjęciem Projektu do realizacji winny być ujęte we wniosku o płatność rozliczającym przekazaną zaliczkę, składanym do IP RPO, w terminie do trzech miesięcy od dnia podjęcia Uchwały, o której mowa w § 1 pkt 39.

29. Każdy wydatek kwalifikowany poniesiony w trakcie realizacji projektu powinien zostać ujęty we wniosku o płatność przekazywanym do IP RPO w terminie do trzech miesięcy od dnia jego poniesienia.

30. Niedopuszczalne jest przeznaczenie dofinansowania otrzymanego w formie zaliczki na wydatki niekwalifikowalne, i/lub na wydatki niedotyczące realizowanego projektu, co skutkować może koniecznością zwrotu na rachunek bankowy wskazany przez IP RPO nieprawidłowo wydatkowanej kwoty zaliczki wraz z odsetkami jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków do dnia zwrotu nieprawidłowo wydatkowanej zaliczki, na zasadach określonych w art. 207 ustawy o finansach publicznych.

31. Zwrotu niewykorzystanych środków zaliczki należy dokonywać zgodnie z Poleceniem Służbowym (...) z dnia 15 stycznia 2016 r. w sprawie szczegółowych regulacji dotyczących projektów realizowanych przez A. ze środków RPO na lata 2014-2020 w zakresie rozliczeń finansowych, informowania o nieprawidłowościach oraz wprowadzania zmian w projekcie z późn. zm.

32. Realizator Projektu składa wniosek o płatność w systemie SL2014

33. Realizator Projektu zobowiązuje się przekazać IP w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wezwania wskazane przez nią dokumenty potwierdzające kwalifikowalność wydatków ujętych we wniosku o płatność, w szczególności:

1)

faktury lub inne dokumenty o równoważnej wartości dowodowej;

2)

dokumenty potwierdzające odbiór urządzeń lub wykonanie prac;

3)

wydruki z kont księgowych wyodrębnionych na potrzeby Projektu, lub dokumenty równoważne. Dodatkowo należy załączyć politykę rachunkowości z planem kont lub dokument regulujący zapisy związane z wyodrębnioną ewidencją księgową dla projektu;

4)

zaświadczenie z właściwego Urzędu Skarbowego potwierdzające fakt, że Beneficjent nie jest płatnikiem VAT (zwolnienie podmiotowe) lub oświadczeniem Beneficjenta dotyczące wykorzystywania towarów i usług zakupionych w celu realizacji Projektu do wykonywania czynności nie opodatkowanych podatkiem VAT (zwolnienie przedmiotowe) - w przypadku, gdy VAT jest kosztem kwalifikowanym;

5) Oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą zaliczki na podatek dochodowy oraz niezaleganiu z zapłatą składek do ZUS Wzory tych dokumentów dostępne są na właściwych stronach internetowych.

6)

wyciąg z rachunku zaliczkowego

7)

kopie umów o pracę, umów cywilno-prawnych personelu zatrudnionego w projekcie;

8)

zestawienie danych dotyczących przedsiębiorców wspartych w ramach projektu, zgodnie ze wzorem opracowanym przez IP RPO;

9)

inne wskazane przez IP RPO dokumenty potwierdzające kwalifikowalność wydatków ujętych we wniosku o płatność.

34. Dofinansowanie przekazywane będzie Beneficjentowi nie później niż w terminie 90 dni, licząc od dnia przedłożenia przez Beneficjenta poprawnego wniosku o płatność, z zastrzeżeniem zapisów ust. 22. IP RPO dokonuje weryfikacji wniosku o płatność, w oparciu o dostarczone dokumenty. Do czasu weryfikacji wniosku o płatność nie wlicza się czasu oczekiwania przez IP RPO na dokumenty/ wyjaśnienia, o których mowa w ust. 33

35. W przypadku gdy:

a)

końcowy wniosek o płatność został złożony przed zakończeniem czynności kontrolnych,

b)

zlecona została kontrola doraźna Projektu, bieg terminu, o którym mowa w ust.

34 w stosunku do ww. wniosków o płatność może ulec przerwaniu do dnia przekazania przez Realizatora Projektu do IP RPO informacji o wykonaniu lub zaniechaniu wykonania zaleceń pokontrolnych, chyba że wyniki kontroli nie wskazują na wystąpienie wydatków poniesionych w sposób nieprawidłowy/nieprawidłowości w Projekcie lub nie mają wpływu na rozliczenie końcowe Projektu. O fakcie tym Realizator Projektu zostaje poinformowany pisemnie.

36. W przypadku stwierdzenia braków formalnych lub merytorycznych w złożonym wniosku o płatność, IP RPO może dokonać uzupełnienia lub poprawienia wniosku o płatność z zastrzeżeniem ust. 37, lub wzywa Beneficjenta do poprawienia lub uzupełnienia wniosku albo do złożenia dodatkowych wyjaśnień w terminie do 14 dni od dnia otrzymania wezwania.

37. IP RPO nie może poprawiać lub uzupełniać załączonych do wniosku o płatność dokumentów potwierdzających poniesione wydatki.

38. Realizator Projektu zobowiązuje się do usunięcia we wniosku o płatność błędów lub złożenia pisemnych wyjaśnień w wyznaczonym przez IP RPO terminie, jednak nie krótszym niż 5 dni roboczych od dnia otrzymania wezwania.

39. Beneficjent zobowiązany jest do przesłania w systemie SL2014 skorygowanych dokumentów opatrzonych podpisem elektronicznym zgodnie z wezwaniem IP RPO.

40. Realizator Projektu zobowiązany jest do rozliczenia całości otrzymanego dofinansowania w końcowym wniosku o płatność. 5. Za jakie czynności i w jakich okolicznościach przedsiębiorcy uczestniczący w Projekcie będą dokonywać odpłatności i na czyją rzecz.

W odniesieniu do projektu "SPIN - (...) e Centra (...) wsparciem dla przedsiębiorców", jak wskazano we wniosku o wydanie interpretacji, głównymi grupami docelowymi tj. uczestnikami interwencji są przedsiębiorstwa, w szczególności mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, działające na terenie (...).

Należy wskazać, iż Lider - A. w przedmiotowym projekcie nie świadczy usług na rzecz konkretnych przedsiębiorców, nie wystawia im też zaświadczeń de minimis, a tym samym nie oczekuje jakiegokolwiek odpłatności. Działania bezpośrednio dotyczące konkretnych przedsiębiorców realizowane są przez poszczególne Centra (...) (Partnerów). Szczegółowy zakres działań Lidera w projekcie opisano w złożonym wniosku.

W przypadku stanowiska Izby Skarbowej wskazującej na konieczność opodatkowania dotacji przewiduje się po stronie zadań realizowanych przez Partnerów wprowadzenie częściowej odpłatności dla uczestników tak jak opisano na str. 9 i 10 złożonego wniosku z dnia 6 grudnia 2019 r.

Jednocześnie w przypadku decyzji IS dla poszczególnych Partnerów (złożono wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji przez Partnerów Projektu), wskazującej na brak podstaw do opodatkowania dotacji po stronie Partnerów uczestnicy projektu będą otrzymywali usługi całkowicie bezpłatnie wraz z wydaniem zaświadczenia o udzielonej pomocy de minimis.

* Wsparcie dla przedsiębiorstw stanowi pomoc de minimis, która udzielana jest przez Partnerów.

* W ramach niniejszego projektu wysokość udzielonej pomocy de minimis dla przedsiębiorców będzie w całości pokrywała się z wartością przekazanej dotacji dla poszczególnych Partnerów, na realizację zadań zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie (Partnerzy transferują w całości środki z przekazanej dotacji na rzecz przedsiębiorców).

* Usługi będą świadczone przez Partnerów na rzecz przedsiębiorców z częściową odpłatnością, stanowiąc w części nieodpłatnej pomoc de minimis. udzielaną przedsiębiorcy przez Partnerów Projektu.

* Wysokość odpłatności będzie wynikała z potrzeb przedsiębiorcy (wybór usług) oraz przyjętego na potrzeby realizacji projektu cennika usług, świadczonych przez Centra (...), jednak nie będzie przekraczała 23% wartości Usługi świadczonej na rzecz przedsiębiorcy.

Zapisy dotyczące odpłatności wprowadzono na etapie Regulaminu naboru na Partnerów, jako swoistego rodzaju zabezpieczenie na wypadek wystąpienia konieczności odprowadzenia podatku p.t.u. od dotacji. Opłata ponoszona przez przedsiębiorców miałaby równoważyć ww.p.t.u. tak, aby środki przekazywane Partnerom w ramach dotacji przekazywane były wyłącznie na realizację działań merytorycznych, tj. usług proinnowacyjnych.

* Nie przewidziano nałożenia marży przez D. na usługi, a jedynie refundowanie kosztów wynikających z projektu.

* Dobór usług jest uzależniony od decyzji przedsiębiorcy i na każdym etapie może być uzupełniony o kolejne elementy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

1. Czy, realizując przedstawiony Projekt, Lider Projektu, tj. A., korzysta z wyłączenia podmiotowego, o którym mowa w art. 15 ust. 6 u.p.t.u., przewidzianego dla organów władzy publicznej oraz obsługujących ich urzędów wykonujących swoje zadania na podstawie innej niż umowa cywilnoprawna?

2. W razie negatywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze, tj. w razie uznania, że przy realizacji Projektu A. nie korzysta z wyłączenia podmiotowego, o którym mowa w art. 15 ust. 6 u.p.t.u., czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym dofinansowanie ze środków unijnych stanowić będzie po stronie Lidera Projektu, tj. A., podstawę opodatkowania p.t.u., o której mowa w art. 29a ust. 1 u.p.t.u?

Stanowisko Wnioskodawcy:

1. Zdaniem Wnioskodawcy, Lider Projektu, tj. A. jest organem władzy publicznej realizującym zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa na podstawie innej niż umowa cywilnoprawna, zatem korzysta z wyłączenia podmiotowego, o którym mowa w art. 15 ust. 6 u.p.t.u.

2. Zdaniem Wnioskodawcy, Lider Projektu, tj. A., realizując swoje zadania w ramach Projektu nie świadczy usług, ani nie dokonuje dostaw towarów, a w konsekwencji otrzymane dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowanych realizowanego Projektu nie stanowi podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 u.p.t.u. (tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług).

Ad 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.t.u. podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl ust. 2 tego przepisu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podatnikiem p.t.u. może być potencjalnie także organ władzy publicznej lub urząd obsługujący taki organ, chyba że zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 6 u.p.t.u., który stanowi, że "nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa dla realizacji, których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych." Przepis ten ustanawia dwie przesłanki negatywne, których łączna realizacja wyłącza organy władzy publicznej (względnie obsługujące je urzędy) z grona podatników p.t.u.:

1)

podmioty te wykonują czynności, które mieszczą się w ramach ich zadań (tj. mowa o działalności wykonywanej przez podmioty prawa publicznego w ramach właściwego dla nich reżimu prawnego - por. postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 20 marca 2014 r. w sprawie o sygnaturze C-72/13 i cytowane orzecznictwo);

2)

podmioty te wykonują te czynności na podstawie innej niż umowy cywilnoprawne (tj. nie prowadzą działalności, która byłaby wykonywana przez nie na tych samych warunkach prawnych, co działalność wykonywana przez prywatnych przedsiębiorców, tj. podatników p.t.u., a byłaby wobec nich konkurencyjna w znaczącym stopniu - por. postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 20 marca 2014 r. w sprawie o sygnaturze C-72/13 i cytowane orzecznictwo).

Odnośnie do przesłanki wykonywania zadań organu władzy publicznej, podkreślić należy, że A. działa w charakterze organu władzy publicznej, który realizuje zadania nałożone odrębnymi przepisami - A. wykonuje zadania własne nałożone u.s.w., które obejmują w szczególności: (...)

Głównym celem Projektu jest podniesienie innowacyjności (...) przedsiębiorstw, poprzez usprawnienie transferu wiedzy z wykorzystaniem potencjału (...) środowiska naukowego, tj. instytucji otoczenia biznesu, czyli transfer technologii i wiedzy do przedsiębiorców.

Projekt realizuje następujące cele i priorytety wskazane w SzOOP Regionalnego Programu Operacyjnego A. na lata 2014-2020:

* Cel Osi Priorytetowej 1: wzrost innowacyjności gospodarki regionalnej, wyrażający się głównie zwiększeniem nakładów na działalność badawczo-rozwojową;

* Cel Szczegółowy Działania: zwiększona aktywność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw.

Założeniem Projektu jest inicjowanie i wspieranie współpracy D., w tym uczelni, jednostek badawczych, naukowych i organizacji pozarządowych z podmiotami gospodarczymi w rozwijaniu ich potencjału biznesowego poprzez wprowadzenie rozwiązań innowacyjnych.

Mając na uwadze, iż A. realizuje zadania w zakresie szeroko pojętego rozwoju gospodarczego regionu, zgodne z ww. celami m.in. poprzez liczne projekty i programy, finansowane ze środków własnych A. oraz środków pochodzących z Unii Europejskiej (m.in. fundusze europejskie), o które A. ubiega się do Komisji Europejskiej w trybie pozakonkursowym, w ocenie Wnioskodawcy należy stwierdzić, iż zakres przedmiotowy projektu wpisuje się w zadania własne Wnioskodawcy, nałożone w przepisach odrębnych, (...). Tym samym należy stwierdzić, iż poza tym, że projekt będzie realizowany przez podmiot prawa publicznego, wpisuje się on w zakres zadań własnych Wnioskodawcy, tj. działań mających na celu rozwój gospodarczy, pobudzanie aktywności gospodarczej oraz podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki (...), poprzez wzrost innowacyjności gospodarki regionalnej, wyrażający się głównie zwiększeniem nakładów na działalność badawczo-rozwojową.

Zgodnie z u.z.r.p., w przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego, instytucją zarządzającą jest Zarząd A. Do zadań instytucji zarządzającej należy w szczególności zawieranie z wnioskodawcami (w tym przypadku wnioskodawcą jest A.) umów o dofinansowanie projektu lub podejmowanie decyzji o dofinansowaniu projektu. Wybór projektów do dofinansowania może nastąpić również w trybie pozakonkursowym (jak w przedmiotowym przypadku), który może być zastosowany do wyboru projektów, których wnioskodawcami, ze względu na charakter lub cel projektu, mogą być jedynie podmioty jednoznacznie określone przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu (w przedmiotowym przypadku mogło to być jedynie A.). W trybie pozakonkursowym mogą być wybierane wyłącznie projekty o strategicznym znaczeniu dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju, regionu lub obszaru objętego realizacją zintegrowanej inwestycji terytorialnej lub projekty dotyczące realizacji zadań publicznych. Podstawą dofinansowania w omawianym przypadku nie będzie umowa cywilnoprawna, tylko decyzja o dofinansowaniu projektu, podjęta w formie uchwały Zarządu A. Nie jest zatem możliwe twierdzenie, że A. podejmuje działania w ramach umów cywilnoprawnych. Podkreślić należy, że w ramach Projektu Wnioskodawca nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia, ani nie świadczy usług.

Z powyższych względów, w ocenie Wnioskodawcy, należy uznać, iż realizując Projekt, A. działa jako podmiot prawa publicznego w ramach właściwego dla niego reżimu prawnego i wykonuje swoje zadania na podstawie innej niż umowy cywilnoprawne - zatem zachodzą przesłanki wyłączenia podmiotowego, o którym mowa w art. 15 ust. 6 u.p.t.u.

Ad 2

Zgodnie z art. 29a u.p.t.u. podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem wskazanych w artykule przepisów, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Do podstawy opodatkowania p.t.u. wlicza się zatem tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni (a nie jedynie pośredni) wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczonych usług. Tym samym, dla określenia, że dotacja wliczana jest w podstawę opodatkowania p.t.u. spełnione muszą być następujące warunki:

1.

podatnik p.t.u. dokonuje czynności podlegające p.t.u.,

2.

z tytułu tych świadczeń otrzymuje wynagrodzenie,

3.

w skład wynagrodzenia podatnika p.t.u. wejdzie dotacja, która ma bezpośredni wpływ na cenę świadczenia.

W ocenie Wnioskodawcy, z przytoczonego przepisu wynika, że do podstawy opodatkowania należy wliczyć wszystkie składniki wynagrodzenia należnego za wykonaną usługę. Są to wszystkie elementy kalkulacyjne wyświadczonej usługi, tj. wynagrodzenie oraz poniesione wydatki (np. koszty i opłaty administracyjne), a także otrzymane dopłaty.

Jednakże jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 22 listopada 2001 r. w sprawie o sygn. C-184/00, sam tylko fakt, iż dotacja (czy inny sposób dofinansowania) wpływa na ostateczną cenę świadczenia, co niemal zawsze ma miejsce, nie może być decydujący dla uznania, że dotacja ta powinna zwiększać podstawę opodatkowania. Jednocześnie wyjaśniono, że do uznania dotacji (subwencji) za zwiększającą podstawę opodatkowania konieczne jest stwierdzenie, iż dotacja ta jest dokonywana w celu sfinansowania konkretnej czynności opodatkowanej (dostawy towarów lub świadczenia usług).

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wyrokach sądów administracyjnych, tj. np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 marca 2018 r. (sygn. VIII SA/W a 150/18, orzeczenie prawomocne), gdzie Sąd wskazał, że "Natomiast dotacje niedające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie stanowią obrotu w rozumieniu przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, czyli nie zwiększają podstawy opodatkowania tym podatkiem.

Tym samym podstawę opodatkowania podatkiem VAT zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie kosztów działalności (czy też kosztów realizacji konkretnego zadania) - nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu."

Celem uznania omawianego dofinansowania za dotację wchodzącą w skład podstawy opodatkowania, konieczne jest, aby została ona zapłacona wyraźnie na rzecz podmiotu subsydiowanego w celu umożliwienia mu świadczenia określonych towarów lub usług - tylko w takim wypadku dotacja może być uznana za wynagrodzenie za świadczenie usług (względnie dostawę towaru) i tym samym podlegać opodatkowaniu.

W stosunku do Lidera, którego niniejszy wniosek dotyczy, A. w ramach wykonywanych zadań w projekcie nie będzie wykonywało usług, nie będzie też otrzymywać żadnego wynagrodzenia. Wnioskodawca występuje w ramach Projektu w charakterze podmiotu pośredniczącego (tj. koordynującego Projekt i przekazującego dofinansowanie Partnerom), który nie osiąga z tego tytułu korzyści ekonomicznej. Co więcej, realizując niektóre z zadań Lidera Projektu A. nie tylko nie będzie świadczyć usług (względnie dokonywać dostaw towarów), lecz będzie je nabywać.

Dofinansowanie ze środków unijnych przeznaczone będzie na pokrycie wydatków kwalifikowanych realizowanego Projektu - ponoszonych przez Lidera oraz, w dalszej kolejności, Partnerów.

Dofinansowanie nie stanowi dopłaty do ceny świadczeń realizowanych w ramach projektu, lecz ma charakter kosztowy, tj. ma pokrywać koszty kwalifikowane Projektu celem umożliwienia jego realizacji.

To nie czynności Wnioskodawcy determinują wysokość dofinansowania, lecz wysokość kosztów kwalifikowanych (w tym nabywanych towarów i usług). Nie ma zatem podstaw do uznania takiego dofinansowania za podlegające p.t.u. - por. wyrok NSA z dnia 5 lutego 2015 r. w sprawie o sygn. I FSK 821/13.

Skoro Wnioskodawca nie świadczy usług, ani nie dokonuje dostaw towarów, to otrzymana dotacja nie może stanowić wynagrodzenia za tego typu czynności. W ocenie Wnioskodawcy nie sposób twierdzić, że otrzymywana dotacja jest bezpośrednio związana z ceną, a zatem nie spełnia ona wymogu bezpośredniości, wynikającego zarówno z prawa krajowego, jak i z prawa wspólnotowego. W związku z powyższym, dofinansowanie nie stanowi podstawy opodatkowania w myśl zapisów art. 29a u.p.t.u., w konsekwencji czego w przypadku Lidera projektu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi na fakt, iż Lider projektu, tj. A. w ramach wykonywanych zadań w projekcie nie będzie wykonywało usług (względnie dostaw towarów) oraz nie będzie otrzymywało żadnego wynagrodzenia od uczestników projektu, a dofinansowanie ze środków unijnych przeznaczone będzie na pokrycie wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu, dotacja nie stanowi podstawy opodatkowania w myśl art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W świetle powyższego, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie swojego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106), zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary - stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Według art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 8 ust. 2a ustawy, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Z tak szeroko sformułowanej definicji pojęcia "świadczenie usług" wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usług), jak również podmiotu świadczącego usługę. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie. Zauważyć jednak należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności, przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Podkreślenia wymaga, że na gruncie podatku od towarów i usług dana czynność może być albo odpłatna albo nieodpłatna. Jeśli tylko czynność została wykonana za wynagrodzeniem, to jest ona odpłatna. Nie ma żadnego znaczenia, czy wynagrodzenie to pokrywa koszty świadczenia tej czynności poniesione przez podatnika, ewentualnie kreuje dla podatnika zysk. Także czynności wykonane "po kosztach" ich świadczenia, bądź poniżej tych koszów, są czynnościami odpłatnymi, o ile tylko pobrano za nie wynagrodzenie.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednakże, jak stanowi art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Powyższy zapis jest odzwierciedleniem art. 13 obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE 347, z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.), zgodnie z którym krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami. Jednakże w przypadku, gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji. W każdych okolicznościach podmioty prawa publicznego są uważane za podatników w związku z czynnościami określonymi w załączniku I, chyba, że niewielka skala tych działań sprawia, że mogą być one pominięte.

Oznacza to, że organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.

Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

(...)

1.

tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, w tym kreowanie rynku pracy;

2.

utrzymanie i rozbudowa infrastruktury społecznej i technicznej (...);

3.

pozyskiwanie i łączenie środków finansowych: publicznych i prywatnych, w celu realizacji zadań z zakresu użyteczności publicznej;

4.

wspieranie i prowadzenie działań na rzecz podnoszenia poziomu wykształcenia obywateli;

5.

racjonalne korzystanie z zasobów przyrody oraz kształtowanie środowiska naturalnego, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju;

6.

wspieranie rozwoju nauki i współpracy między sferą nauki i gospodarki, popieranie postępu technologicznego oraz innowacji;

7.

wspieranie rozwoju kultury oraz sprawowanie opieki nad dziedzictwem kulturowym i jego racjonalne wykorzystywanie;

8.

promocja walorów i możliwości rozwojowych (...);

9.

wspieranie i prowadzenie działań na rzecz integracji społecznej i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Jak wynika z treści art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W myśl art. 29a ust. 6 ustawy, podstawa opodatkowania obejmuje:

1.

podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2.

koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca jest jednostką samorządu terytorialnego będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. A. realizuje zadania w zakresie szeroko pojętego rozwoju gospodarczego regionu, zgodne z wyżej wymienionymi celami m.in. poprzez liczne projekty i programy finansowane ze środków własnych A. oraz dotacji zewnętrznych. Wnioskodawca wskazał, że w ramach wykonywania zadań własnych, o których mowa wyżej, A. realizuje Regionalny Program (...). Regionalny Program (...) ukierunkowany jest na zainicjowanie i wzmocnienie współpracy sektora nauki oraz przedsiębiorstw, a także zwiększenie skali komercjalizacji wyników badań naukowych w oparciu o (...). Projekt "SPIN - (...) e Centra (...) wsparciem dla przedsiębiorców" realizowany jest przez A., jako Lidera Projektu w partnerstwie z niżej wymienionymi podmiotami. (...)

Głównym celem projektu jest podniesienie innowacyjności (...) przedsiębiorstw poprzez usprawnienie transferu wiedzy z wykorzystaniem potencjału (...) środowiska naukowego, tj. Instytucji O. (...). Celem jest transfer technologii i wiedzy do przedsiębiorców.

Grupę docelową projektu stanowią przedsiębiorstwa w szczególności mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie A.

Do działań Lidera, tj. A. należy m.in. prowadzenie punktu kontaktowego dla przedsiębiorców, kampanii informacyjnej, przeprowadzenie spin campów. Wnioskodawca samodzielnie ponosi wydatki związane z realizacją zadań projektu, w tym na podstawie otrzymanych faktur, z wykazanym podatkiem p.t.u. Środki na przeprowadzenie projektu będą stanowiły środki własne oraz dofinansowane ze środków UE na przeprowadzenie projektu. Wsparcie dla przedsiębiorstw stanowi pomoc de minimis, która udzielana jest przez Partnerów. W ramach projektu wysokość udzielonej pomocy de minimis dla przedsiębiorców będzie w całości pokrywała się z wartością przekazanej dotacji dla poszczególnych Partnerów, na realizację zadań zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie (Partnerzy transferują w całości środki z przekazanej dotacji na rzecz przedsiębiorców). Usługi będą świadczone przez Partnerów na rzecz przedsiębiorców z częściową odpłatnością, stanowiąc w części nieodpłatnej pomoc de minimis, udzielaną przedsiębiorcy przez Partnerów Projektu. Wysokość odpłatności będzie wynikała z potrzeb przedsiębiorcy (wybór usług) oraz przyjętego na potrzeby realizacji projektu cennika usług, świadczonych przez Centra (...), jednak nie będzie przekraczała 23% wartości Usługi świadczonej na rzecz przedsiębiorcy.

Zadaniem Lidera jest realizacja działań koordynacyjnych oraz promocyjnych, natomiast każdy z Partnerów, wnosi przede wszystkim potencjał kadrowo - naukowy, wysoko wyspecjalizowany w ramach wybranych Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji. Zgodnie z założeniami naboru, Partnerzy realizacją usługi proinnowacyjne, zgodnie z SzOOP oraz Regulaminem naboru tj. obligatoryjny dla każdego przedsiębiorcy wstępny audyt technologiczny, obejmujący m.in. analizę sytuacji przedsiębiorstwa, sytuację branży/rynków, w których przedsiębiorstwo działa, trendów w obszarze technologii, w których pracuje przedsiębiorstwo oraz potencjału do absorbcji i skutecznego wykorzystania udzielonej pomocy. Następnie w zależności od potrzeb i decyzji przedsiębiorcy, może być przeprowadzony pogłębiony audyt technologiczny, który skupi się przede wszystkim na obszarze "do poprawy" wskazanym w audycie wstępnym. Będzie on zawierał m.in. ocenę potencjału i otoczenia funkcjonowania przedsiębiorcy oraz plan rozwoju przedsiębiorcy na podstawie nowych lub znacząco ulepszonych rozwiązań. W wyniku audytu wstępnego będzie możliwe także wsparcie w zakresie transferu wiedzy/technologii zgodnie z przedstawionym katalogiem. Rozliczenie dotacji opierać się będzie na udokumentowaniu kosztów ponoszonych przez Lidera i poszczególnych Partnerów.

Każdy z Partnerów, w tym Lider, posiada określony budżet w ramach projektu. Zgodnie z założeniami realizacji projektu, Liderowi projektu, tj. Wnioskodawcy przekazywana jest w formie zaliczki dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, stanowiąca 95% wydatków kwalifikowanych całego Partnerstwa, zaś 5% kosztów kwalifikowanych projektu stanowi współfinansowanie ze środków własnych poszczególnych Partnerów i Lidera. Następnie Lider przekazuje transze dla poszczególnych Partnerów projektu zgodnie z założeniami umowy partnerskiej i ustalonym harmonogramem.

Dofinansowanie jest dedykowane realizacji konkretnego projektu uwzględnionego we wniosku o dofinansowanie, a Wnioskodawca nie ma możliwości wydatkowania środków dotacji przekazanych na dany projekt na działania inne niż te, które wynikają z ocenionego wniosku o dofinansowanie.

Wątpliwości Wnioskodawcy w niniejszej sprawie dotyczą tego czy Wnioskodawca realizując Projekt korzysta z wyłączenia podmiotowego, o którym mowa w art. 15 ust. 6 ustawy.

Odnosząc się do powyższej kwestii w pierwszej kolejności wskazać należy, że wyłączenie organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy stanowi odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania i jako takie musi być ściśle interpretowane. Organ (urząd obsługujący ten organ) będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach - gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań (co wynika z pierwszej części art. 15 ust. 6 ustawy) oraz gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych. Stąd też, aby uznać, że organ działa w zakresie swoich funkcji ustawowych i jednocześnie nie korzysta z formy cywilistycznej musi zaistnieć sytuacja tego rodzaju, że przy realizacji danego zadania - określonej prawem czynności wykonywanej w interesie publicznym - organ ten wyposażony jest we władztwo publiczne, tj. występuje w pozycji nadrzędnej w stosunku do innych podmiotów uczestniczących w danej czynności.

Dokonując wykładni art. 15 ust. 6 ustawy należy więc zauważyć, że celem tej regulacji jest wyłączenie wszelkich organów władzy publicznej oraz innych organów podlegających prawu publicznemu z kategorii podatników VAT w odniesieniu do czynności wykonywanych przez te podmioty w charakterze władz publicznych. Podatnikiem podatku od towarów i usług jest natomiast organ władzy publicznej oraz urząd obsługujący ten organ, jeżeli w stosunku do określonej czynności lub transakcji zachowuje się jak podmiot gospodarczy. Z tego właśnie względu, ustawodawca uznał w art. 15 ust. 6 ustawy, że organy (urzędy) nie są podatnikami w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy, itd., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych).

Konieczność spełniania dwóch warunków wyłączających organy publiczne z opodatkowania VAT (wykonywanie czynności przez organ podlegający prawu publicznemu oraz wykonywanie danej czynności przez podmiot działający w charakterze organu publicznego w odniesieniu do tej czynności) była wielokrotnie podkreślana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak stwierdził TSUE w orzeczeniu w sprawie C-4/89 - Comune di Carpaneto Piacentino i inni a Ufficio provinciale imposta sul valore aggiunto di Piacenza - art. 4 (5) VI Dyrektywy należy interpretować w taki sposób, aby czynności wykonywane przez organy publiczne w rozumieniu tego przepisu stanowiły czynności wykonywane przez organy prawa publicznego podlegające szczególnym zasadom prawnym mającym do nich zastosowanie. Drugi akapit tej regulacji należy natomiast interpretować w taki sposób, aby Państwa Członkowskie zobowiązane były zapewnić, by organy prawa publicznego traktowane były jak podatnicy w związku z czynnościami wykonywanymi w charakterze organów publicznych w przypadku, gdy czynności te mogą być również podejmowane w ramach działalności konkurencyjnych przez przedsiębiorców prywatnych, jeśli traktowanie tych organów jako podmiotów nieposiadających statusu podatnika mogłoby prowadzić do istotnego naruszenia zasad konkurencji.

Zatem, wyłączenie z grona podatników podatku od towarów i usług organów władzy publicznej jest możliwe tylko wtedy, gdy wykonują one czynności w ramach przypisanych im specyficznych zadań i funkcji państwowych, np. w zakresie administracji, sądownictwa, obrony narodowej. Wówczas wyłączenie z opodatkowania nie prowadzi do naruszenia zasady konkurencji.

Jak wynika z powołanych przepisów, jednostki samorządu terytorialnego są wyposażone w osobowość prawną oraz w określonym zakresie wykonują samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, zatem należy uznać, że spełniają zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy definicję podatnika podatku od towarów i usług.

Oznacza to, że w zakresie czynności cywilnoprawnych dokonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, nawet gdy dotyczą zadań własnych, podmioty te powinny być uznane za podatników tego podatku.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca będzie świadczył na rzecz przedsiębiorców biorących udział w Projekcie usługi polegające na prowadzeniu punktu kontaktowego dla przedsiębiorców, kampanii informacyjnej, przeprowadzeniu spin campów, umożliwieniu udziału w targach, tworzeniu bazy naukowców, bazy laboratoriów i bazy przedsiębiorców. Wobec tego Wnioskodawca będzie występować w odniesieniu do tych czynności jako podatnik podatku VAT. Podkreślany przez Wnioskodawcę fakt, że przystępując do Projektu Wnioskodawca wypełnia swoje ustawowe zadania własne, nie jest wystarczający do oceny, że można świadczone usługi wyłączyć z opodatkowania VAT. Również podnoszony przez Wnioskodawcę zakładany cel Projektu, jakim jest podniesienie innowacyjności (...) przedsiębiorstw poprzez usprawnienie transferu wiedzy z wykorzystaniem potencjału (...) środowiska naukowego, nie może determinować braku opodatkowania na gruncie podatku VAT. Wykonywanie opisanych we wniosku czynności musi bowiem jeszcze podlegać szczególnym uregulowaniom publicznoprawnym z użyciem przywilejów władztwa państwowego. Opisane usługi są świadczone odpłatnie, i dotyczą sfery działalności (rodzaju usług), w której na rynku działają również inne podmioty, których działalność nie podlega wyłączeniu z zakresu działania ustawy o podatku od towarów i usług. W tym miejscu należy podkreślić, że wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy w ramach realizacji projektu świadczy on usługi z tytułu których otrzymuje wynagrodzenie. Przy czym bez znaczenia w analizowanej sprawie pozostaje fakt, że obejmuje on zwrot kosztów realizacji zadań. Aktywność A. w niniejszym przypadku wykracza zatem poza realizację zadań nałożonych na niego jako organ władzy publicznej i w konsekwencji z uwagi na wykonywane usługi, polegające na prowadzeniu punktu kontaktowego dla przedsiębiorców, kampanii informacyjnej, przeprowadzeniu spin campów, umożliwieniu udziału w targach, tworzeniu bazy naukowców, bazy laboratoriów i bazy przedsiębiorców, z tytułu których to czynności otrzymuje wynagrodzenie, działa w charakterze podatnika podatku VAT. Zatem w przedmiotowym przypadku Wnioskodawca występuje w podobny sposób jak inne podmioty gospodarcze prawa prywatnego i handlowego. W konsekwencji w świetle art. 15 ust. 6 ustawy o VAT oraz przytoczonego orzecznictwa TSUE czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach opisanego projektu nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania VAT, lecz podlegają opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należy uznać za nieprawidłowe.

Przechodząc z kolei do opodatkowania otrzymanego przez Wnioskodawcę dofinansowania do Projektu wskazać należy, jak wynika z 29a ust. 1 ustawy, podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług stanowi wynagrodzenie, które dostawca lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług. Wynagrodzenie to oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku.

Dla określenia czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje niedające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.

Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zatem, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie kosztów działalności nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.

Przepis art. 29a ust. 1 ustawy jest odpowiednikiem art. 73 ww. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zgodnie z którym podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Należy uznać, że opodatkowanie subwencji (dotacji) stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie subwencje (dotacje) stanowią element podstawy opodatkowania VAT. Jedynie takie, które są subwencjami (dotacjami) związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły. Wykładnia ścisła prowadzi do wniosku, że tylko subwencje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu. Natomiast inne subwencje (dotacje) nie wchodzą tym samym do podstawy opodatkowania, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Istotnym zatem dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy jest wyjaśnienie pojęcia "subwencja bezpośrednio związana z ceną". W tym celu warto odwołać się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w szczególności wyroków w sprawach C-184/00 (Office des products wallons ASBL v. Belgian State) oraz C-353/00 (Keeping Newcastle Warm Ltd.v. Commisioners od Customs and Excise, w skrócie KNW).

W wyroku C-184/00 Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencję, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy by możliwe było jej ustalenie. Cena jaką płaci nabywca musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, iż dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.

W wyroku C-353/00 Trybunał wyraził pogląd, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. Orzeczenie to dotyczyło dopłat wypłacanych firmie zajmującej się usługami związanymi z doradztwem w dziedzinie energetyki.

Jeżeli otrzymana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę lub świadczeniobiorca otrzymuje je za darmo), taka dotacja podlega VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można - i należy - potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której wystąpią skonkretyzowane świadczenia w zamian za określone wynagrodzenie. Analiza przedstawionego opisu sprawy, treści cytowanych przepisów prawa podatkowego oraz orzecznictwa TSUE prowadzi bowiem do stwierdzenia, że przekazywane Wnioskodawcy środki finansowe na realizację przedmiotowego projektu stanowią dotację, która ma bezpośredni wpływ na cenę świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Przedmiotowy projekt jest konkretnym zadaniem, wyodrębnionym z ogólnej działalności Wnioskodawcy i - jak wskazano w treści wniosku - dofinansowanie na realizację projektu przekazywane jest w formie zaliczki stanowiącej 95% wydatków kwalifikowanych całego Partnerstwa, zaś 5% kosztów kwalifikowanych projektu stanowi współfinansowanie ze środków własnych poszczególnych Partnerów i Lidera. Dofinansowanie jest w całości przeznaczone na pokrycie wydatków niezbędnych do realizacji projektu.

Poprzez sfinansowanie części kosztów usługi, odbiorca nie będzie płacił całej kwoty, co oznacza, że ww. pomoc będzie miała przełożenie na cenę usługi, redukując kwotę należną o koszty refundowane dofinansowaniem. Dofinansowanie to bezpośrednio zatem będzie kształtowało cenę usługi (tj. pokrycie części kosztów świadczenia usług z otrzymanej pomocy finansowej będzie pozwalało na ich organizowanie dla odbiorców po obniżonej cenie), zatem będzie miało charakter cenotwórczy.

Zatem otrzymywane przez Wnioskodawcę środki finansowe stanowiące dofinansowanie na pokrycie wydatków związanych z realizacją ww. projektu należy uznać za mające bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych w ramach projektu, gdyż dzięki dofinansowaniu usługi będą świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz przedsiębiorców z częściową odpłatnością, a w normalnych warunkach rynkowych musieliby zapłacić pełną cenę za usługi wykonywane w ramach projektu co najmniej równą wydatkom związanym z ich organizacją i przeprowadzeniem, lub nie doszłoby w ogóle do realizacji projektu.

Ponadto w tym miejscu należy podkreślić, że to, na co Wnioskodawca przeznacza przedmiotową dotację, tj. na sfinansowanie zakupów (pokrycie kosztów) jest sprawą drugorzędną, bowiem zwykle tak jest, że środki uzyskane przez podmiot świadczący usługi są przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem danej usługi. Istotne w przedmiotowej sprawie jest to, że wykonanie usług jest zależne od otrzymania dotacji, co przeczy tezie, że nie stanowi ona dopłaty do świadczonych usług.

W związku z powyższym otrzymana dotacja w istocie w sposób zindywidualizowany i policzalny związana będzie z wartością danego świadczenia, a więc jego ceną, ustaloną w tym przypadku, na poziomie poniesionych kosztów, bowiem możliwe będzie zidentyfikowanie ekonomicznej i bezpośredniej zależności pomiędzy dotacją, a ostateczną wartością (ceną) wykonanej usługi.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy stwierdzić zatem należy, że przedmiotowa dotacja stanowiąca pokrycie kosztów realizacji projektu jest dotacją bezpośrednio wpływającą na wartość świadczonych usług jako wynagrodzenie od podmiotu trzeciego i stanowi podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Podstawą opodatkowania otrzymanej dotacji będzie jej wartość pomniejszona - zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy - o kwotę podatku. Zatem w kwocie dotacji powinna zostać zawarta kwota podatku.

Podsumowując, dotacja otrzymana przez Wnioskodawcę w ramach realizowanego projektu stanowi podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało jest nieprawidłowe.

W odniesieniu do przywołanych przez Wnioskodawcę orzeczeń sądowych należy wskazać, że na ocenę prawidłowości analizowanej kwestii nie może wpłynąć powołane przez Stronę orzecznictwo, ponieważ zapadło ono w odniesieniu do indywidualnego i właściwego tylko temu orzecznictwu opisu sprawy. W związku z powyższym, nie negując takiego orzecznictwa, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, należy zauważyć, że moc obowiązująca zaprezentowanych przez Wnioskodawcę wyroków zamyka się w obrębie spraw, dla których zostały wydane.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl