0114-KDIP4-2.4012.34.2019.2.MMA - Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 stycznia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP4-2.4012.34.2019.2.MMA Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 28 listopada 2019 r. (data wpływu 2 grudnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży Nieruchomości.

We wniosku wspólnym złożonym przez: * Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

Spółka 1 Sp. z o.o.

* Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

Pana P.K.

Przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

1. Spółka 1 sp. z o.o. z siedzibą w... (dalej: "Spółka") prowadzi działalność polegającą m.in. na nabywaniu i sprzedaży nieruchomości w Polsce i prowadzeniu inwestycji - działalność deweloperską. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

2. W chwili obecnej Spółka wynajmuje odpłatnie powierzchnie komercyjne w budynku będącym jej własnością i uzyskuje w tym zakresie przychody z tytułu czynszu najmu podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: "VAT"). Jednocześnie, Spółka prowadzi wstępne działania związane z przyszłym projektem inwestycyjnym, polegającym na wybudowaniu zespołu budynków mieszkalnych z lokalami handlowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą i sprzedaży lokali w nim usytuowanych w ramach czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

3. W związku z powyższym projektem inwestycyjnym Spółka zamierza nabyć na podstawie umowy sprzedaży (dalej: "Transakcja") nieruchomość stanowiącą działkę ewidencyjną oznaczoną numerem 1, położoną przy ulicy... nr... w..., dla której Sąd Rejonowy dla... w...,. Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą Kw nr... (dalej: "Nieruchomość"), znajdującą się obecnie w użytkowaniu wieczystym osoby fizycznej - Pana P.K. (dalej: "Sprzedający", Spółka i Sprzedający dalej łącznie: "Zainteresowani").

4. Sprzedający nabył Nieruchomość na podstawie umowy darowizny z dnia 27 grudnia 2017 r. od swoich rodziców (Pana R.K. oraz Pani B.K.). Nieruchomość stanowi składnik majątku osobistego Sprzedającego, bowiem w chwili jej nabycia był on rozwiedziony. Od momentu nabycia Nieruchomości przez Sprzedającego, Nieruchomość nie była przez Sprzedającego wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności nie była i nie jest przedmiotem odpłatnej umowy dzierżawy lub najmu. Od momentu nabycia Nieruchomości Sprzedający nieodpłatnie udostępnia Nieruchomość swojemu ojcu - Panu R.K. na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

5. W przeszłości Sprzedający prowadził działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT w zakresie handlu częściami samochodowymi, jednakże od lutego 2004 r. Sprzedający nie prowadzi faktycznie tej działalności, w szczególności działalność ta nie była prowadzona już w momencie nabycia Nieruchomości w ramach darowizny. Działalność została formalnie zawieszona od dnia 30 kwietnia 2019 r. Sprzedający nie jest obecnie zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

6. Sprzedający nie dokonywał w przeszłości zbycia jakichkolwiek nieruchomości i na chwilę obecną nie planuje dokonywać w przyszłości zbycia innych nieruchomości (tj. poza Nieruchomością będącą przedmiotem Transakcji). Dodatkowo, od momentu otrzymania Nieruchomości w ramach darowizny, Sprzedający nie ponosił wydatków na remont lub ulepszenie Budynku lub Budowli ani nie podejmował innych niż przedstawione w niniejszym wniosku działań zmierzających do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności tej Nieruchomości.

7. Sprzedający nie prowadził szerszych działań marketingowych w celu sprzedaży Nieruchomości. Początkowo Sprzedający rozważał jej wynajem i zamieścił w kilku serwisach internetowych ogłoszenia zawierające ofertę wynajmu. Jednakże mając na względzie brak szerszego zainteresowania wynajmem Nieruchomości z uwagi na wysokie koszty dostosowania budynku do potrzeb potencjalnych najemców, Sprzedający podpisał umowę pośrednictwa w sprzedaży Nieruchomości z agencją nieruchomości (najpierw zawarta została umowa z jedną agencją, a po upływie okresu obowiązywania tej umowy - z kolejną agencją).

8. W odniesieniu do nabycia Nieruchomości Sprzedającemu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

9. Będąca przedmiotem Transakcji Nieruchomość stanowi działkę zabudowaną budynkiem (dalej: "Budynek") warsztatu samochodowego i budowlami (dalej: "Budowle") z nim powiązanymi. Budynek i Budowle zostały wybudowane przed 1993 rokiem, wobec czego z tytułu jego budowy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

10. Po ich wybudowaniu, Pan R.K. wykorzystywał Budynki i Budowle dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w zakresie mechaniki pojazdowej. Budynek i Budowle wykorzystywane były do świadczenia usług opodatkowanych VAT związanych z działalnością gospodarczą R.K. przez okres ponad dwóch lat przed datą przekazania Nieruchomości w drodze darowizny na rzecz Sprzedającego.

11. Pan R.K. nie ponosił znaczących wydatków na ulepszenie Budynku i Budowli, w szczególności wydatki na ulepszenie Budynku i Budowli, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nie przekroczyły 30% wartości początkowej tych obiektów. Jednocześnie, jak wskazano powyżej. Sprzedający nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie Budynku i Budowli.

12. Po nabyciu Nieruchomości od Sprzedającego, Spółka zamierza wyburzyć Budynek i Budowle, i wybudować na działce gruntu, na której znajdują się obecnie Budynek i Budowle, oraz na sąsiedniej działce będącej już w posiadaniu Spółki (dalej: "Działka Spółki"), zespół budynków mieszkalnych z lokalami handlowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą w celu sprzedaży lokali w nim usytuowanych w ramach czynności podlegających opodatkowaniu VAT, a zarazem niepodlegających zwolnieniu z tego podatku.

13. W związku z planowaną Transakcją, Sprzedający udzielił pełnomocnictw osobom wskazanym przez Spółkę (celem podejmowania działań związanych z przygotowaniami Spółki do inwestycji) w poniższym zakresie:

a.

pełnomocnictwo do reprezentowania Sprzedającego jako użytkownika wieczystego działki będącej elementem Nieruchomości w postępowaniu przed... (Prezydentem...) jako właścicielem ww. nieruchomości gruntowej o wyrażenie zgody na ujednolicenie okresów użytkowania wieczystego ww. nieruchomości z nieruchomością stanowiącą Działkę Spółki, jak również do reprezentowania Sprzedającego w sprawie o wyrażenie zgody na połączenie ww. działek do jednej księgi wieczystej oraz o zawarcie umowy o zmianie celu, na jaki oddano w użytkowanie wieczyste ww. nieruchomości na cel mieszkaniowy jako cel wiodący, a także do reprezentowania Sprzedającego w sprawie doprowadzenia do ujednolicenia terminów użytkowania wieczystego ww. działek w razie złożenia takiego wniosku również przez Spółkę użytkownika wieczystego Działki Spółki;

b.

pełnomocnictwo do reprezentowania Sprzedającego w następujących sprawach:

* uzyskiwania dostępu (w tym sporządzania kopii, fotografowania oraz uzyskiwania odpisów) do akt ksiąg wieczystych prowadzonych dla Nieruchomości;

* przeglądania wszelkich rejestrów lub akt znajdujących się w dyspozycji organów administracji lub sądów (np. rejestrów gruntów i budynków, akt ksiąg wieczystych, dokumentów geodezyjnych itd.), w których mogą znajdować się dokumenty lub dane dotyczące Nieruchomości, w tym w szczególności także pozwoleń na budowę, innych decyzji administracyjnych, opinii, uzgodnień, map, rejestrów, zestawień, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz innych dokumentów;

* uzyskiwania kopii, odpisów, wypisów, wyciągów, zaświadczeń i potwierdzeń ostateczności decyzji dotyczących ww. dokumentów od wszelkich organów administracji rządowej i samorządowej;

* podpisywania w imieniu Sprzedającego wszelkich wniosków i pism składanych do organów administracji związanych weryfikacją stanu prawnego Nieruchomości, uzyskiwania zaświadczeń lub informacji dotyczących Nieruchomości;

* występowania w imieniu Sprzedającego do wszelkich organów administracji rządowej i samorządowej o udzielenie informacji w zakresie jakichkolwiek roszczeń zgłaszanych względem Nieruchomości, w tym w szczególności roszczeń restytucyjnych i reprywatyzacyjnych, wniosków o stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnych dotyczących Nieruchomości, wszelkich postępowań administracyjnych dotyczących Nieruchomości oraz uzyskiwania dostępu (w tym sporządzania kopii, fotografowana oraz uzyskiwania odpisów) do akt takich postępowań;

* dokonywania innych czynności faktycznych i prawnych niezbędnych do realizacji celu tego pełnomocnictwa.

14. Dodatkowo, z uwagi na fakt, iż w celu złożenia kompletnego wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dla zespołu budynków mieszkalnych z lokalami handlowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą Spółka zgodnie z art. 33 ust. 2 pkt 2 ustawy - Prawo Budowlane zobowiązana jest do tego wniosku dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane, Spółka i Sprzedający planują zawarcie odrębnego porozumienia dotyczącego wyrażenia stosownej zgody w tym zakresie. Zgodnie z tym porozumieniem, Sprzedający wyraża zgodę na dysponowanie przez Spółkę Nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy - Prawo Budowlane, czyli na wystąpienie przez Spółkę na własny koszt i ryzyko do właściwego organu administracji o wydanie pozwolenia na budowę dla ww. inwestycji, w tym prac związanych z rozbiórką obiektów zlokalizowanych na Nieruchomości.

15. Powyższy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę będzie składany przez Spółkę we własnym imieniu i na własny rachunek. Stroną postępowania w tym zakresie przed właściwym organem administracji będzie Spółka, a nie Sprzedający.

16. Strony planują, że w ramach Transakcji Sprzedający umożliwi dodatkowo przeniesienie na rzecz Spółki umów dotyczących dostawy mediów dla Nieruchomości (umów na dostawę gazu ziemnego, umowy na dostawę energii elektrycznej, umowy na dostawę wody i odbiór ścieków) w dniu zawarcia umowy sprzedaży.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy dokonując sprzedaży Nieruchomości Sprzedający będzie działał jako podatnik VAT w rozumieniu Ustawy o VAT i tym samym Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

2. Czy dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji dokonywana przez Sprzedawcę na rzecz Spółki będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowaniu VAT, jeśli strony Transakcji nie złożą zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT w rozumieniu art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT?

3. Czy prawidłowe jest stanowisko, że Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę VAT naliczonego wynikającego z otrzymanej od Sprzedawcy faktury dokumentującej Transakcję w zakresie, w jakim nabyte składniki majątku będą przez Spółkę wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1.

Zdaniem Zainteresowanych, dokonując sprzedaży Nieruchomości Sprzedający będzie działał jako podatnik VAT w rozumieniu Ustawy o VAT i tym samym Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE stanowiska Zainteresowanych:

1. Zgodnie z Ustawą o VAT:

a. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1).

b. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2).

2. Ponadto, zgodnie z art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L Nr 347, str. 1, z późn. zm.; dalej "Dyrektywa VAT"), podatnikiem jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.

3. W świetle powyższych przepisów, status podatnika VAT wynika z okoliczności dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia, czy podmiot dokonujący transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem VAT, kluczowe jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu ww. przepisów.

4. Definicja działalności gospodarczej zawarta w Ustawie o VAT ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Jednocześnie, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika VAT wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

5. Tym samym, w przypadku gdy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta dokonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT. Nie jest podatnikiem VAT osoba fizyczna, która dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika VAT w zakresie tych czynności.

6. W konsekwencji uznanie, że dany podmiot sprzedając nieruchomość podejmuje działania w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną).

7. Zdaniem Zainteresowanych, biorąc pod uwagę treść przepisów jak również stanowisko sądów administracyjnych oraz organów podatkowych (które Zainteresowani szerzej przytaczają poniżej), przy uznaniu sprzedaży nieruchomości za działalność gospodarczą na gruncie Ustawy o VAT istotne jest, czy dany podmiot w celu dokonania sprzedaży podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT. Dopiero podjęcie działań analogicznych do tych podejmowanych przez podmioty profesjonalne skutkowałoby możliwością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika VAT. W przypadku braku takich działań należałoby uznać, iż sprzedaż następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym i jako taka nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

8. W świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego:

a. Sprzedający nabył Nieruchomość na podstawie umowy darowizny od swoich rodziców.

b. Po nabyciu Nieruchomości, początkowo Sprzedający rozważał jej wynajem i zamieścił w kilku serwisach internetowych ogłoszenia zawierające ofertę wynajmu. Jednakże mając na względzie brak szerszego zainteresowania wynajmem Nieruchomości z uwagi na wysokie koszty dostosowania budynku do potrzeb potencjalnych najemców, Sprzedający podpisał umowę pośrednictwa w sprzedaży Nieruchomości z agencją nieruchomości (najpierw zawarta została umowa z jedną agencją, a po upływie okresu obowiązywania tej umowy - z kolejną agencją).

c. W związku z planowaną Transakcją, Sprzedający udzielił pełnomocnictw osobom wskazanym przez Spółkę. W szczególności, Sprzedający udzielił pełnomocnictwa do reprezentowania go jako użytkownika wieczystego działki będącej elementem Nieruchomości w postępowaniu przed (...) (Prezydentem...) jako właścicielem ww. nieruchomości o wyrażenie zgody na ujednolicenie okresów użytkowania wieczystego ww. nieruchomości z nieruchomością stanowiącą Działkę Spółki, jak również do reprezentowania Sprzedającego w sprawie o wyrażenie zgody na połączenie ww. działek do jednej księgi wieczystej oraz o zawarcie umowy o zmianie celu, na jaki oddano w użytkowanie wieczyste ww. nieruchomości na cel mieszkaniowy jako cel wiodący, a także do reprezentowania Sprzedającego w sprawie doprowadzenia do ujednolicenia terminów użytkowania wieczystego ww. działek w razie złożenia takiego wniosku również przez Spółkę użytkownika wieczystego Działki Spółki.

d. Dodatkowo, Spółka i Sprzedający planują zawarcie odrębnego porozumienia dotyczącego wyrażenia przez Sprzedającego na dysponowanie przez Spółkę Nieruchomością na cele budowlane. Zgodnie z tym porozumieniem, Sprzedający wyraża zgodę na dysponowanie przez Spółkę Nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy - Prawo Budowlane, czyli na wystąpienie przez Spółkę na własny koszt i ryzyko do właściwego organu administracji o wydanie pozwolenia na budowę dla ww. inwestycji, w tym prac związanych z rozbiórką obiektów zlokalizowanych na Nieruchomości.

9. Należy wskazać, że kwestia udzielania pełnomocnictw została uregulowana w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145, dalej: "k.c."). Zgodnie z art. 95 § 1 i § 2 k.c., z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Z kolei zgodnie z art. 96 k.c., umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).

10. Jak wynika z powyższych przepisów, pełnomocnictwo to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Zatem każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.

11. W analizowanej sytuacji, w wyniku udzielenia przez Sprzedającego pełnomocnictw osobom wskazanym przez Spółkę i działającym w jej interesie, czynności wykonane przez tych pełnomocników wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Sprzedającego (mocodawcy). Pełnomocnicy ci nie działają bowiem w tym zakresie we własnym imieniu lub imieniu Spółki, lecz w imieniu Sprzedającego. Oznacza to, że stroną podejmowanych przez pełnomocników czynności będzie Sprzedający, a nie Spółka.

12. Zdaniem Zainteresowanych należy zatem uznać, że Sprzedający angażuje środki podobne do wykorzystywanych przez podmioty profesjonalne, tj. producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT. Tym samym, Sprzedający powinien zostać uznany w odniesieniu do Transakcji za podatnika VAT prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów Ustawy o VAT, bowiem z okoliczności wynika, że sprzedaż Nieruchomości nie nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym, a Sprzedający wykazuje aktywności porównywalne do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie obrotem nieruchomościami.

13. W konsekwencji, zdaniem Zainteresowanych, dokonując sprzedaży Nieruchomości Sprzedający będzie działał jako podatnik VAT w rozumieniu Ustawy o VAT i tym samym Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

14. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: "TSUE) oraz praktyce organów podatkowych, w szczególności:

a. W wyroku TSUE z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych (C-180/10) oraz (C-181/10), zgodnie z którym "dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności". W wyroku tym wskazano, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Ponadto, zdaniem TSUE okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego. Natomiast jeżeli dany podmiot podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy może być on uznany za podatnika. Zatem, zgodnie z wyrokiem TSUE "za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym". Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Ponadto w wyroku podkreślono, że "przy uznaniu danej aktywności za aktywność "handlową" należy wykazać ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich".

b. W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 października 2019 r., znak 0112-KDIL4.112.386.2019.1.JKU, zgodnie z którą: "Zainteresowana jest oraz Jej mąż są właścicielami na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej niezbudowanej nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę gruntu nr ew. 1. Ponieważ B., podmiot kontrolowany przez tą samą osobę fizyczną co Nabywca, zgłosił zainteresowanie nabyciem Nieruchomości (bezpośrednio lub przez inną spółkę celową) i przed dokonaniem transakcji chciał zweryfikować stan prawny i faktyczny Nieruchomości, co jest standardową praktyką rynkową, Sprzedający 1 jak również Sprzedający 2 w ramach pisemnego oświadczenia w przedmiocie udzielenia prawa do dysponowania Działką 1 na cele budowlane z 29 sierpnia 2018 r. udzielił B. prawa do dysponowania na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane Działki 1. (...) Nabywca działek, będzie dokonywał szeregu określonych czynności w związku ze sprzedażą przez Wnioskodawczynię działki. Pomimo że ww. czynności dokonywane będą przez przyszłego właściciela, to aby takie czynności mogły być poczynione, to faktyczny właściciel nieruchomości musi wystąpić z wnioskiem lub udzielić stosownych pełnomocnictw potencjalnemu przyszłemu właścicielowi, tak aby mógł on działać w jego imieniu. Jak wskazano wyżej, Wnioskodawczyni udzieliła Kupującemu stosownego pełnomocnictwa. Zatem fakt, że ww. działania nie będą podejmowane bezpośrednio przez Wnioskodawczynię, ale przez Nabywcę nie oznacza, że pozostają bez wpływu na sytuację prawną Zainteresowanego. Po udzieleniu pełnomocnictwa czynności wykonane przez Nabywcę wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Wnioskodawczyni (mocodawcy). Z kolei Nabywca, dokonując ww. działań, uatrakcyjni przedmiotową działkę będącą nadal własnością Wnioskodawczyni. Działania te dokonywane za pełną zgodą Wnioskodawczyni, wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności nieruchomości jako towaru i wzrost jej wartości. (...) Zatem, w przedmiotowej sprawie, Wnioskodawczyni podejmując ww. czynności, zaangażowała środki podobne do tych jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa we wskazanych orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. wykazał aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. (...) Podsumowując, z tytułu sprzedaży Nieruchomości Wnioskodawczyni będzie działać jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy".

c. W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 września 2019 r., znak 0111-KDIB3-2.112.442.2019.3.SR, zgodnie z którą: "Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Sprzedający 1 jest właścicielem Nieruchomości 2 obejmującej działkę nr 8/1. Sprzedający 1 zawarł umowę przedwstępną sprzedaży ww. Nieruchomości 2. Sprzedający 1 udzielił Wnioskodawcy pełnomocnictw do dokonywania wszelkich czynności, prawnych i faktycznych w celu uzyskania decyzji w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oraz innych wszelkich aktów administracyjnych, które okażą się niezbędne w celu realizacji inwestycji prowadzonej na nieruchomościach oraz upoważnili Wnioskodawcę do (i) zmiany przeznaczenia nieruchomości poprzez wyłączenie ich z produkcji rolnej, (ii) uzyskiwania wszelkich dokumentów dotyczących nieruchomości, w tym dotyczących ich stanu prawnego i faktycznego, (iii) uzyskiwania wszelkich pozwoleń, decyzji, zgód, zezwoleń, uzgodnień, informacji, w związku z czynnościami opisanymi powyżej, a także do (iv) składania i odbierania wszelkich oświadczeń i dokumentów do dokonywania wszelkich czynności, potrzebnych do realizacji postanowień ww. pełnomocnictwa. Nadto, Sprzedający 1 wyraził zgodę na dysponowanie przez Wnioskodawcę nieruchomościami na cele budowlane, w szczególności na potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę, bez prawa dokonywania jakichkolwiek nakładów, na koszt i ryzyko Wnioskodawcy. Do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej Wnioskodawca będzie zmierzał do uzyskania pozwolenia na budowę (innych decyzji administracyjnych, opinii, uzgodnień, itp.) celem realizacji zamierzonej inwestycji. (...) W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie udzielając kupującemu pełnomocnictwa, czynności wykonane przez kupującego wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Sprzedającego 1 (mocodawcy). Kupujący, jako pełnomocnik Sprzedającego 1 nie działa przecież we własnym imieniu, lecz w imieniu Sprzedającego 1. (...) Zatem w przedmiotowej sprawie Sprzedający 1 podejmując ww. czynności, zaangażował środki podobne do tych jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o którym mowa we wskazanych orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. wykazał aktywność w przedmiocie zbycia porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem".

Ad 2.

Zdaniem Zainteresowanych, dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji dokonywana przez Sprzedawcę na rzecz Spółki będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowaniu VAT, jeśli strony Transakcji nie złożą zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT w rozumieniu art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT.

UZASADNIENIE stanowiska Zainteresowanych:

1. Zgodnie z Ustawą o VAT:

a. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1).

b. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1).

c. Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

i. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim (przy czym przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisowo podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej),

ii. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata (art. 43 ust. 1 pkt 10 i art. 2 pkt 14);

2. - przy czym podatnik może zrezygnować z powyższego zwolnienia od podatku i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części (1) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, oraz (2) złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części (oświadczenie musi zawierać imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy, planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części oraz adres budynku, budowli lub ich części - art. 43 ust. 10 i 11).

a. W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29a ust. 8).

2. Z powyższych przepisów wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona z VAT. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania VAT dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

3. Należy zauważyć, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku lub budowli, jego lub jej używania, w tym również na potrzeby własne podatnika.

4. W analizowanej sytuacji, zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, Pan R.K. będący poprzednim współwłaścicielem Nieruchomości wykorzystywał Budynki i Budowle dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w zakresie mechaniki pojazdowej. Budynek i Budowle wykorzystywane były do świadczenia usług opodatkowanych VAT związanych z działalnością gospodarczą R.K. przez okres ponad dwóch lat przed datą przekazania Nieruchomości w drodze darowizny na rzecz Sprzedającego. Pan R.K. nie ponosił znaczących wydatków na ulepszenie Budynku i Budowli, w szczególności wydatki na ulepszenie Budynku i Budowli, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nie przekroczyły 30% wartości początkowej tych obiektów. Jednocześnie, po nabyciu Nieruchomości Sprzedający nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie Budynku i Budowli.

5. W świetle powyższego, zdaniem Zainteresowanych, w przypadku Budynku i Budowli na dzień Transakcji upłynie okres dłuższy niż 2 lata od dnia ich pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT.

6. Jako że dostawa Budynku i Budowli będzie dokonywana po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia, będzie ona podlegała zwolnieniu z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, tj. zwolnieniu z którego strony Transakcji potencjalnie będą mogły zrezygnować.

7. Oznacza to, że jeśli Spółka wraz ze Sprzedawcą nie złożą przed dniem Transakcji naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla Spółki zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT dostawy Budynku i Budowli, spełniającego warunki z art. 43 ust. 10 i ust. 11 Ustawy o VAT, przedmiotowa dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania VAT.

8. Jednocześnie, w świetle art. 29a ust. 8 Ustawy o VAT, dostawa gruntu składającego się na Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach właściwych dla dostawy Budynku i Budowli.

9. W konsekwencji, zdaniem Zainteresowanych, dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji dokonywana przez Sprzedawcę na rzecz Spółki będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowaniu VAT, jeśli strony Transakcji nie złożą zgodnego oświadczenia wyborze opodatkowania VAT w rozumieniu art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT.

10. Powyższe stanowisko Zainteresowanych znajduje również potwierdzenie w świetle istniejącej praktyki organów podatkowych, w szczególności w interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 września 2019 r., znak 0112-KDIL4.112.351.2019.1.MB, oraz z dnia 26 listopada 2018 r., znak 0112-KDIL4.112.536.2018.1.JKU, zgodnie z którymi: "ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków/budowli objętych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwolnieniem od podatku, po spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, możliwość zrezygnowania z tego zwolnienia i opodatkowania dostawy na zasadach ogólnych".

Ad 3.

Zdaniem Zainteresowanych, Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z otrzymanej od Sprzedawcy faktury dokumentującej Transakcję w zakresie, w jakim nabyte składniki majątku będą przez Spółkę wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT, jeśli strony Transakcji nie złożą zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT w rozumieniu art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT.

UZASADNIENIE stanowiska Zainteresowanych:

1. Zgodnie z Ustawą o VAT:

a. Co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1).

b. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a).

c. Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne m.in. w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku (art. 88 ust. 3a pkt 2).

2. W analizowanej sytuacji, składniki majątku będące przedmiotem Transakcji będą wykorzystywane przez Spółkę do działalności opodatkowanej VAT, a zarazem niepodlegającej zwolnieniu z tego podatku.

3. Jednocześnie, w świetle argumentacji przytoczonej powyżej we własnym stanowisku Zainteresowanych w kontekście pytania nr 2, należy w ocenie Zainteresowanych uznać, że jeśli strony Transakcji nie złożą zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT w rozumieniu art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT, dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji dokonywana przez Sprzedawcę na rzecz Spółki będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

4. Gdyby w takiej sytuacji Spółka otrzymała od Sprzedającego fakturę VAT dokumentującą Transakcję z wykazaną kwotę VAT należnego, zajdzie okoliczność wyłączająca prawo Spółki do odliczenia VAT wynikająca z treści art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy o VAT (tj. Transakcja powinna podlegać zwolnieniu z opodatkowania VAT).

5. W konsekwencji, zdaniem Zainteresowanych. Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z otrzymanej od Sprzedawcy faktury dokumentującej Transakcję w zakresie, w jakim nabyte składniki majątku będą przez Spółkę wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT, jeśli strony Transakcji nie złoża zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT w rozumieniu art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT.

6. Powyższe stanowisko Zainteresowanych znajduje również potwierdzenie w świetle istniejącej praktyki organów podatkowych, w szczególności:

a.

w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 września 2018 r., znak 0114-KDIP1-1.112.368.2018.2.JO, zgodnie z którą: "Odnośnie natomiast składników majątku nabytych przez Zbywcę w drodze aportu w 2008 r., których dostawa będzie zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy Wnioskodawcy jako nabywcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia, gdyż strony transakcji zakładają, że nie złożą zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania tej dostawy, na podstawie cyt. wyżej art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług";

b.

w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 sierpnia 2018 r., znak 0114-KDIP1-1.112.373.2018.2.KBR, zgodnie z którą: "analiza wskazanych okoliczności sprawy pozwala stwierdzić, że w odniesieniu do transakcji nabycia Nieruchomości 2, która, jak wskazano powyżej - będzie zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, Wnioskodawcy jako nabywcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia, gdyż strony transakcji zakładają, że nie złożą zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania tej dostawy, na podstawie cyt. wyżej art. 43 ust. 10 ustawy o VAT".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106), zwanej dalej "ustawą" opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie zatem z ww. przepisami grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Według art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - mocą ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, że nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma na tyle uniwersalny charakter, że pozwala na objęcie pojęciem "podatnika" te wszystkie podmioty, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, dla uznania określonych działań podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu statusu podatnika. Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, gdyż związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.

W kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest również, czy dokonujący dostawy w celu dokonania sprzedaży podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawców, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu jako że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy. Natomiast okoliczność podjęcia m.in. takich czynności jak uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, stanowią o takiej aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, które mogą wskazywać, że czynności sprzedającego przybierają formę zawodową (profesjonalną), a w konsekwencji zorganizowaną.

Wskazany problem był przedmiotem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE wydanego w dniu 15 września 2011 r. w sprawach połączonych sygn. akt C-180/10 i C-181/10. Z powyższego wyroku wynika, że dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Przy spełnieniu powyższych warunków nie ma znaczenia fakt, że podmiot dokonujący dostawy jest "rolnikiem ryczałtowym". Ponadto podejmowanie przez dany podmiot zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu na mniejsze działki czy uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zabudowy, podjęcie czynności marketingowych, świadczy o tym, że czynności te przybierają formę zawodową (profesjonalną).

Zatem określenie, czy dana osoba fizyczna sprzedając działki gruntu działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec), wymaga ustalenia, czy jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem zaś takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka prowadzi działalność polegającą m.in. na nabywaniu i sprzedaży nieruchomości w Polsce i prowadzeniu inwestycji - działalność deweloperską. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W chwili obecnej Spółka wynajmuje odpłatnie powierzchnie komercyjne w budynku będącym jej własnością i uzyskuje w tym zakresie przychody z tytułu czynszu najmu podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie, Spółka prowadzi wstępne działania związane z przyszłym projektem inwestycyjnym, polegającym na wybudowaniu zespołu budynków mieszkalnych z lokalami handlowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą i sprzedaży lokali w nim usytuowanych w ramach czynności podlegających opodatkowaniu VAT. W związku z powyższym projektem inwestycyjnym Spółka zamierza nabyć na podstawie umowy sprzedaży nieruchomość stanowiącą działkę ewidencyjną oznaczoną numerem 1, znajdującą się obecnie w użytkowaniu wieczystym osoby fizycznej - Pana P.K. Sprzedający nabył Nieruchomość na podstawie umowy darowizny z dnia 27 grudnia 2017 r. od swoich rodziców. Nieruchomość stanowi składnik majątku osobistego Sprzedającego, bowiem w chwili jej nabycia był on rozwiedziony. Od momentu nabycia Nieruchomości przez Sprzedającego, Nieruchomość nie była przez Sprzedającego wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności nie była i nie jest przedmiotem odpłatnej umowy dzierżawy lub najmu. Od momentu nabycia Nieruchomości Sprzedający nieodpłatnie udostępnia Nieruchomość swojemu ojcu - Panu R.K. na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

W związku z planowaną Transakcją, Sprzedający udzielił pełnomocnictw osobom wskazanym przez Spółkę (celem podejmowania działań związanych z przygotowaniami Spółki do inwestycji) w poniższym zakresie:

a.

pełnomocnictwo do reprezentowania Sprzedającego jako użytkownika wieczystego działki będącej elementem Nieruchomości w postępowaniu przed... (Prezydentem...) jako właścicielem ww. nieruchomości gruntowej o wyrażenie zgody na ujednolicenie okresów użytkowania wieczystego ww. nieruchomości z nieruchomością stanowiącą Działkę Spółki, jak również do reprezentowania Sprzedającego w sprawie o wyrażenie zgody na połączenie ww. działek do jednej księgi wieczystej oraz o zawarcie umowy o zmianie celu, na jaki oddano w użytkowanie wieczyste ww. nieruchomości na cel mieszkaniowy jako cel wiodący, a także do reprezentowania Sprzedającego w sprawie doprowadzenia do ujednolicenia terminów użytkowania wieczystego ww. działek w razie złożenia takiego wniosku również przez Spółkę użytkownika wieczystego Działki Spółki;

b.

pełnomocnictwo do reprezentowania Sprzedającego w następujących sprawach:

* uzyskiwania dostępu (w tym sporządzania kopii, fotografowania oraz uzyskiwania odpisów) do akt ksiąg wieczystych prowadzonych dla Nieruchomości;

* przeglądania wszelkich rejestrów lub akt znajdujących się w dyspozycji organów administracji lub sądów (np. rejestrów gruntów i budynków, akt ksiąg wieczystych, dokumentów geodezyjnych itd.), w których mogą znajdować się dokumenty lub dane dotyczące Nieruchomości, w tym w szczególności także pozwoleń na budowę, innych decyzji administracyjnych, opinii, uzgodnień, map, rejestrów, zestawień, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz innych dokumentów;

* uzyskiwania kopii, odpisów, wypisów, wyciągów, zaświadczeń i potwierdzeń ostateczności decyzji dotyczących ww. dokumentów od wszelkich organów administracji rządowej i samorządowej;

* podpisywania w imieniu Sprzedającego wszelkich wniosków i pism składanych do organów administracji związanych weryfikacją stanu prawnego Nieruchomości, uzyskiwania zaświadczeń lub informacji dotyczących Nieruchomości;

* występowania w imieniu Sprzedającego do wszelkich organów administracji rządowej i samorządowej o udzielenie informacji w zakresie jakichkolwiek roszczeń zgłaszanych względem Nieruchomości, w tym w szczególności roszczeń restytucyjnych i reprywatyzacyjnych, wniosków o stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnych dotyczących Nieruchomości, wszelkich postępowań administracyjnych dotyczących Nieruchomości oraz uzyskiwania dostępu (w tym sporządzania kopii, fotografowana oraz uzyskiwania odpisów) do akt takich postępowań;

* dokonywania innych czynności faktycznych i prawnych niezbędnych do realizacji celu tego pełnomocnictwa.

Dodatkowo, z uwagi na fakt, iż w celu złożenia kompletnego wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dla zespołu budynków mieszkalnych z lokalami handlowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą Spółka zgodnie z art. 33 ust. 2 pkt 2 ustawy - Prawo Budowlane zobowiązana jest do tego wniosku dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane, Spółka i Sprzedający planują zawarcie odrębnego porozumienia dotyczącego wyrażenia stosownej zgody w tym zakresie. Zgodnie z tym porozumieniem, Sprzedający wyraża zgodę na dysponowanie przez Spółkę Nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy - Prawo Budowlane, czyli na wystąpienie przez Spółkę na własny koszt i ryzyko do właściwego organu administracji o wydanie pozwolenia na budowę dla ww. inwestycji, w tym prac związanych z rozbiórką obiektów zlokalizowanych na Nieruchomości. Strony planują, że w ramach Transakcji Sprzedający umożliwi dodatkowo przeniesienie na rzecz Spółki umów dotyczących dostawy mediów dla Nieruchomości (umów na dostawę gazu ziemnego, umowy na dostawę energii elektrycznej, umowy na dostawę wody i odbiór ścieków) w dniu zawarcia umowy sprzedaży.

Ad. 1

Wątpliwości przedstawione we wniosku dotyczą m.in. ustalenia czy Sprzedający w ramach planowanej transakcji sprzedaży Nieruchomości będzie występował w charakterze podatnika VAT.

W związku z planowaną transakcją zbycia Nieruchomości Sprzedający zobowiązał się do udzielenia Kupującemu pełnomocnictwa do reprezentowania Sprzedającego w następujących sprawach: uzyskiwania dostępu (w tym sporządzania kopii, fotografowania oraz uzyskiwania odpisów) do akt ksiąg wieczystych prowadzonych dla Nieruchomości; przeglądania wszelkich rejestrów lub akt znajdujących się w dyspozycji organów administracji lub sądów (np. rejestrów gruntów i budynków, akt ksiąg wieczystych, dokumentów geodezyjnych itd.), w których mogą znajdować się dokumenty lub dane dotyczące Nieruchomości, w tym w szczególności także pozwoleń na budowę, innych decyzji administracyjnych, opinii, uzgodnień, map, rejestrów, zestawień, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz innych dokumentów; uzyskiwania kopii, odpisów, wypisów, wyciągów, zaświadczeń i potwierdzeń ostateczności decyzji dotyczących ww. dokumentów od wszelkich organów administracji rządowej i samorządowej; podpisywania w imieniu Sprzedającego wszelkich wniosków i pism składanych do organów administracji związanych weryfikacją stanu prawnego Nieruchomości, uzyskiwania zaświadczeń lub informacji dotyczących Nieruchomości; występowania w imieniu Sprzedającego do wszelkich organów administracji rządowej i samorządowej o udzielenie informacji w zakresie jakichkolwiek roszczeń zgłaszanych względem Nieruchomości, w tym w szczególności roszczeń restytucyjnych i reprywatyzacyjnych, wniosków o stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnych dotyczących Nieruchomości, wszelkich postępowań administracyjnych dotyczących Nieruchomości oraz uzyskiwania dostępu (w tym sporządzania kopii, fotografowana oraz uzyskiwania odpisów) do akt takich postępowań oraz do dokonywania innych czynności faktycznych i prawnych niezbędnych do realizacji celu tego pełnomocnictwa.

Dodatkowo Spółka i Sprzedający planują zawarcie odrębnego porozumienia dotyczącego wyrażenia stosownej zgody w tym zakresie. Zgodnie z tym porozumieniem, Sprzedający wyraża zgodę na dysponowanie przez Spółkę Nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy - Prawo Budowlane, czyli na wystąpienie przez Spółkę na własny koszt i ryzyko do właściwego organu administracji o wydanie pozwolenia na budowę dla ww. inwestycji, w tym prac związanych z rozbiórką obiektów zlokalizowanych na Nieruchomości. Strony planują, że w ramach Transakcji Sprzedający umożliwi dodatkowo przeniesienie na rzecz Spółki umów dotyczących dostawy mediów dla Nieruchomości (umów na dostawę gazu ziemnego, umowy na dostawę energii elektrycznej, umowy na dostawę wody i odbiór ścieków) w dniu zawarcia umowy sprzedaży

W odniesieniu do powyższej kwestii, należy odwołać się do ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 z późn. zm.), w której została uregulowana kwestia udzielania pełnomocnictw.

Należy przytoczyć tu brzmienie przepisu art. 95 § 1 i § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 z późn. zm.), z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

W myśl art. 96 Kodeksu cywilnego, umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).

Zatem jak wynika z powyższych przepisów, pełnomocnictwo - to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Zatem każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa, wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.

W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie udzielenie Wnioskodawcy pełnomocnictwa powoduje, że czynności wykonane przez Spółkę wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Sprzedających. Stroną podejmowanych czynności będzie bowiem Sprzedający, a nie Wnioskodawca, który jako pełnomocnik Sprzedającego, nie działa przecież we własnym imieniu, lecz w imieniu Sprzedającego.

Zatem przedstawiona we wniosku aktywność Sprzedającego wykracza poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności w odniesieniu do przedmiotowej działki, a zaistniały ciąg zdarzeń wskazuje na aktywność Sprzedającego w zakresie obrotu nieruchomościami, jako handlowców, które to działania wykraczają poza zwykłe czynności charakterystyczne dla osób zbywających należący do nich majątek prywatny.

W związku z powyższym, mając na uwadze całokształt okoliczności w niniejszej sprawie należy wskazać, że sprzedaż przez Sprzedającego zabudowanej działki gruntu, będzie wypełniać definicję działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a Sprzedający, w związku z jej dostawą, będzie działać jako podatnik podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. W konsekwencji, transakcja sprzedaży będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Należy jednakże zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Tym samym stanowisko w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2

Sprzedający powziął również wątpliwość czy dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji dokonywana przez Sprzedawcę na rzecz Spółki będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowaniu VAT, jeśli strony Transakcji nie złożą zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT w rozumieniu art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT.

W odniesieniu do powyższej kwestii należy wskazać, że zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy - stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż - 6%, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych towarów i czynności stawkami preferencyjnymi oraz zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicja pierwszego zasiedlenia, o której mowa powyżej została zawarta w art. 2 pkt 14 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

Należy przy tym wskazać, że jak wynika z art. 43 ust. 10 ustawy podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Natomiast, stosownie do art. 43 ust. 11 ww. ustawy oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem dostawy podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki/budowle na nim posadowione. Oznacza to, że grunt dzieli w VAT los podatkowy obiektów, które się na nim znajdują. Zatem w sytuacji, kiedy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Ponadto, jeżeli przy zbyciu nieruchomości gruntowej wystąpią przesłanki uniemożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy, to przepisy dopuszczają również możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, przy spełnieniu łącznie obu warunków, o których mowa w tym przepisie.

I tak, według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów - zarówno nieruchomości, jak i ruchomości - przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych - niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy, czy lat) - wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków, daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka zamierza nabyć na podstawie umowy sprzedaży nieruchomość stanowiącą działkę ewidencyjną oznaczoną numerem 1, znajdującą się obecnie w użytkowaniu wieczystym osoby fizycznej - Pana P.K. Sprzedający nabył Nieruchomość na podstawie umowy darowizny z dnia 27 grudnia 2017 r. od swoich rodziców. Nieruchomość stanowi składnik majątku osobistego Sprzedającego, bowiem w chwili jej nabycia był on rozwiedziony. Od momentu nabycia Nieruchomości przez Sprzedającego, Nieruchomość nie była przez Sprzedającego wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności nie była i nie jest przedmiotem odpłatnej umowy dzierżawy lub najmu. Od momentu nabycia Nieruchomości Sprzedający nieodpłatnie udostępnia Nieruchomość swojemu ojcu - Panu R.K. na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W przeszłości Sprzedający prowadził działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT w zakresie handlu częściami samochodowymi, jednakże od lutego 2004 r. Sprzedający nie prowadzi faktycznie tej działalności, w szczególności działalność ta nie była prowadzona już w momencie nabycia Nieruchomości w ramach darowizny. Działalność została formalnie zawieszona od dnia 30 kwietnia 2019 r. Sprzedający nie jest obecnie zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Sprzedający od momentu otrzymania Nieruchomości w ramach darowizny, Sprzedający nie ponosił wydatków na remont lub ulepszenie Budynku lub Budowli ani nie podejmował innych niż przedstawione w niniejszym wniosku działań zmierzających do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności tej Nieruchomości. W odniesieniu do nabycia Nieruchomości Sprzedającemu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Będąca przedmiotem Transakcji Nieruchomość stanowi działkę zabudowaną budynkiem warsztatu samochodowego i budowlami z nim powiązanymi. Budynek i Budowle zostały wybudowane przed 1993 rokiem, wobec czego z tytułu jego budowy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Po ich wybudowaniu, Pan R.K. wykorzystywał Budynki i Budowle dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w zakresie mechaniki pojazdowej. Budynek i Budowle wykorzystywane były do świadczenia usług opodatkowanych VAT związanych z działalnością gospodarczą R.K. przez okres ponad dwóch lat przed datą przekazania Nieruchomości w drodze darowizny na rzecz Sprzedającego. Pan R.K. nie ponosił znaczących wydatków na ulepszenie Budynku i Budowli, w szczególności wydatki na ulepszenie Budynku i Budowli, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nie przekroczyły 30% wartości początkowej tych obiektów. Jednocześnie, jak wskazano powyżej. Sprzedający nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie Budynku i Budowli. Po nabyciu Nieruchomości od Sprzedającego, Spółka zamierza wyburzyć Budynek i Budowle, i wybudować na działce gruntu, na której znajdują się obecnie Budynek i Budowle, oraz na sąsiedniej działce będącej już w posiadaniu Spółki, zespół budynków mieszkalnych z lokalami handlowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą w celu sprzedaży lokali w nim usytuowanych w ramach czynności podlegających opodatkowaniu VAT, a zarazem niepodlegających zwolnieniu z tego podatku.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, że dostawa Budynku oraz Budowli znajdujących się na Działce korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Dostawa nastąpi po pierwszym zasiedleniu i w okresie dłuższym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia. Jak wynika z wniosku, Budynek i Budowle zostały wybudowane przed 1993 rokiem. Po ich wybudowaniu, Pan R.K. wykorzystywał Budynki i Budowle dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w zakresie mechaniki pojazdowej. Budynek i Budowle wykorzystywane były do świadczenia usług opodatkowanych VAT związanych z działalnością gospodarczą R.K. przez okres ponad dwóch lat przed datą przekazania Nieruchomości w drodze darowizny na rzecz Sprzedającego.

Ponadto, co istotne Budynek/Budowle wchodzące w skład Nieruchomości nie były ulepszane w wartości stanowiącej co najmniej 30% ich wartości początkowej (i ulepszenia takie nie będą dokonane do dnia Transakcji).

Zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT będzie miało więc zastosowanie również dla dostawy prawa wieczystego użytkowania Działki nr 1, na której Budynek i Budowle te są posadowione ponieważ zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Reasumując, dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji dokonywana przez Sprzedawcę na rzecz Spółki będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowaniu VAT, jeśli strony Transakcji nie złoża zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT w rozumieniu art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Ad. 3

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi również kwestia, czy Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę VAT naliczonego wynikającego z otrzymanej od Sprzedawcy faktury dokumentującej Transakcję w zakresie, w jakim nabyte składniki majątku będą przez Spółkę wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy należy wskazać, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 tej ustawy.

Stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z wniosku wynika, że zarówno Wnioskodawca, jak i Zbywca są czynnymi zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, a Nieruchomość, którą planuje nabyć Wnioskodawca, będzie Wnioskodawcy służyła do wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Tak więc analiza wskazanych okoliczności sprawy pozwala stwierdzić, że w odniesieniu do transakcji nabycia Nieruchomości, która, jak wskazano powyżej - będzie zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, Wnioskodawcy jako nabywcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia, gdyż strony transakcji zakładają, że nie złożą zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania tej dostawy, na podstawie cyt. wyżej art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko w zakresie pytania nr 3 również należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013..., za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl