0114-KDIP4-2.4012.132.2020.2.AS - Dokumentowanie rozliczenia przychodu z tytułu osiągniętego zysku w związku z zawartym porozumieniem o partnerstwie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 czerwca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP4-2.4012.132.2020.2.AS Dokumentowanie rozliczenia przychodu z tytułu osiągniętego zysku w związku z zawartym porozumieniem o partnerstwie.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2020 r. (data wpływu 9 marca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 maja 2020 r. (data wpływu 30 maja 2020 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 20 maja 2020 r. (doręczone 26 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania rozliczenia przychodu z tytułu osiągniętego zysku w związku z zawartym porozumieniem o partnerstwie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania rozliczenia przychodu z tytułu osiągniętego zysku w związku z zawartym porozumieniem o partnerstwie.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 30 maja 2020 r. (data wpływu 30 maja 2020 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 20 maja 2020 r. (doręczone 26 maja 2020 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 1 marca 2016 zostało zawarte porozumienie o partnerstwie pomiędzy podatnikiem, a spółką komandytową A., w celu otrzymania dofinansowania projektu z Agencji pod nazwą "...".

W 2017 r. B. przyznało dofinansowanie na Projekt w Ramach Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020.

W porozumieniu partnerskim jest mowa o wkładzie finansowym podatnika oraz o podziale zysku z realizowanego projektu. W porozumieniu o współpracy zawarto, że rozliczenie nastąpi przez wystawienie przez podatnika faktury na kwotę przypadającego mu zysku.

W piśmie uzupełniającym z dnia 30 maja 2020 r. Wnioskodawca wskazał:

1. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

2. W ramach Porozumienia A. będzie odpowiadała za: pozyskanie sprzętu (z wyłączeniem dwóch stacji lekarskich), jego montaż placówkach podmiotów współpracujących oraz serwis, obsługę marketingową a także za kontakty z właściwą instytucją odpowiedzialną za przyznanie i otrzymanie dofinansowania. A. jest odpowiedzialna za prowadzenie ogólnej wymaganej przepisami dokumentacji finansowej, prawnej oraz ewidencji zw. z realizacją projektu.

Wnioskodawca będzie odpowiedzialny za pozyskanie dwóch stacji lekarskich o wartości... zł netto wraz z oprogramowaniem umożliwiającym korzystanie ze sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem i do celów projektu, obsługę marketingową oraz informatyczną projektu, a także za pozyskiwanie podmiotów współpracujących zainteresowanych współpracą ze stronami w ramach porozumienia.

3. Wnioskodawca dostarczył sprzęt tj. dwie stacje lekarskie wraz z oprogramowaniem o wartości... zł netto, które zostały przekazane spółce komandytowej zgodnie w zawartym porozumieniem tj. w terminie do 14 dni po otrzymaniu przez Wnioskodawcę informacji o przyznanym dofinansowaniu na realizację projektu. Z chwilą przekazania ww. stały się własnością A.

4. Obowiązki spółki komandytowej:

a. Sporządzenie, podpisanie i złożenie wniosku o uzyskanie dofinansowania na realizację projektu

b. Reprezentowanie stron w postępowaniu o uzyskanie dofinansowania na realizację projektu

c. Pozyskania sprzętu (z wyłączeniem stacji lekarskich dostarczonych przez Wnioskodawcę)

d. Udostępnienie sprzętu na zasadach wskazanych w odrębnych umowach podmiotom współpracującym

e. Zainstalowanie i zamontowania sprzętu w placówkach podmiotów współpracujących

f. Bieżące serwisowanie sprzętu

g. Nawiązanie współpracy z lekarzami radiologami, którzy dokonywaliby opisów zdjęć przesyłanych przez podmioty współpracujące na podstawie odrębnych umów

h. Wykonywanie innych obowiązków, które w ramach podziału zadań przy realizacji projektu zostań/ powierzone A.

Obowiązki Wnioskodawcy:

i. Pozyskanie dwóch stacji lekarskich i przekazanie ich w terminie do 14 dni po otrzymaniu informacji o przyznaniu dofinansowania na realizowany projekt przez Spółkę

j. Prowadzenie w porozumieniu z A. zintensyfikowanej działalności marketingowej polegającej na pozyskiwaniu potencjalnych podmiotów współpracujących oraz innych podmiotów zainteresowanych współpracą w ramach projektu

k. Współtworzenie w porozumieniu z A. materiałów marketingowych (ulotek, broszur)

I. Monitorowanie prawidłowej działalności serwerów i sprzętu

m. Monitorowanie prawidłowego przesyłu danych pomiędzy lekarzami współpracującymi ze stronami porozumienia a podmiotami współpracującymi i interwencji w przypadku ewentualnych awarii czy błędów systemu

Strony zobowiązują się;

n. Nie podejmować działań mogących zakłócić zasady ich współdziałania i w efekcie uniemożliwić osiągnięcie celów porozumienia

o. Współpracować ze sobą jako podmioty niezależne, przy czym zobowiązuje się jednocześnie świadczyć sobie wzajemnie, w ramach posiadanych możliwości, pomoc w realizacji czynności powierzonych drugiej stronie, a zwłaszcza udzielać sobie wzajemnie informacji mogących mieć znaczenie dla wykonania przez pozostałe strony powierzonych jej zadań, w tym informacji technicznych i handlowych

p. Dochować obowiązku wzajemnej lojalności wyrażającym się przede wszystkim w obowiązku współdziałania, zmierzającym do realizacji projektu oraz osiągnięcia celu porozumienia

q. Niezwłocznie informować drugą stronę o wszystkich zdarzeniach, mogących mieć wpływ na osiągnięcie celów porozumienia oraz realizację projektu choćby dotyczyły wyłącznie zadań lezących w zakresie jej działalności.

5. Bezpośrednim beneficjentem świadczeń w ramach Porozumienia jest A. Wnioskodawca będzie wykonywał świadczenia na rzecz A. sp. z o.o. sp.k.

6. Wnioskodawca przekazał spółce prawa własności do sprzętu (2 stacje lekarskie) oraz wszystkie wykonane prace w terminie do 14 dni po otrzymaniu informacji o przyznaniu dofinansowania na realizowany projekt przez Spółkę.

7. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za nienależyte wykonanie świadczeń lub ich niewykonanie Wnioskodawca odpowiada przed spółką A. sp. z o.o. sp. k, ponosząc koszty, które wyniknęłyby z tego powodu.

8. Wnioskodawca nie będzie otrzymywał wynagrodzenia za czynności świadczone w ramach umowy.

9. Rozliczany jest osiągnięty zysk z realizowanego projektu, który powinien być dzielony w proporcji 50% na rzecz A. oraz 50% na rzecz Wnioskodawcy.

10. Wnioskodawca w ramach projektu przekazał spółce sprzęt wraz z usługą montażu, a także przeprowadził szkolenia w zakresie obsługi sprzętu i oprogramowania wg zawartego Porozumienia. Dodatkowo Wnioskodawca wystawił fakturę do A. na usługi oraz towary nie objęte zawartą umową. W załączeniu faktura nr....

11. Spółka do 12 dnia każdego miesiąca kalendarzowego, następującego po miesiącu którego dotyczy powinna poinformować Wnioskodawcę o wysokości osiągniętych przychodów, kosztów oraz wysokości zysku osiągniętego z realizacji Projektu. Każdej ze stron przysługuje po 50% udziału w zysku osiągniętym z realizowanego projektu. W umowie zawarto, że rozliczanie zysku będzie odbywać na podstawie faktur wystawionych przez Wnioskodawcę dla A., a przedmiotem faktury będzie osiągnięty zysk z realizowanego projektu. Kwotę netto faktury ma stanowić 50% osiągniętego miesięcznego zysku.

12. Rozliczenie zysku jest związane z fakturami wystawionymi do szpitali na realizację opisu badań radiologicznych z wykorzystaniem sprzętu przekazanego przez Wnioskodawcę. Cena sprzedaży jest ustalana indywidualnie w zależności od ilości opisywanych badań.

13. Wnioskodawca nie otrzymał dodatkowych korzyści od A.

14. Wnioskodawca nie wnosił wkładu finansowego, Wnioskodawca wniósł wkład rzeczowy. Umowa nie przewiduje zwrotu wkładu rzeczowego w postaci dwóch stacji lekarskich wraz z oprogramowaniem i licencjami,

15. Wnioskodawca nie wnosił wkładu finansowego. Wnioskodawca wniósł wkład rzeczowy. Umowa nie przewiduje zwrotu wkładu rzeczowego w postaci dwóch stacji lekarskich wraz z oprogramowaniem i licencjami w przypadku nieosiągnięcia zysku.

16. W umowie nie ma przewidzianego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału Wnioskodawcy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy faktura jest właściwym dokumentem rozliczającym przychód z tyt. osiągniętego zysku?

Zdaniem Wnioskodawcy, rozliczenie zysku powinno zostać ujęte na podstawie otrzymanego zestawienia przychodów i kosztów, a nie wystawionej faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Ponadto, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do katalogu usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy lub świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, podlega jednak opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnikami, według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zauważyć należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym. W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym, związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Zatem, aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Kwestia "odpłatności" była niejednokrotnie przedmiotem rozstrzygania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak zauważył Trybunał w wyroku w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council: "czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem".

Należy też zwrócić uwagę na wyrok w sprawie C-16/93 Tolsma, gdzie Trybunał wskazał, że czynność: "podlega opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy".

Zatem, za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT uważane mogą być takie sytuacje, w których:

* istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne,

* wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy,

* istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy usługi,

* odpłatność za otrzymane świadczenie (usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem,

* istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.

Zauważyć należy, że umowa o współpracy nie występuje ani w prawie cywilnym, ani podatkowym. Stosownie do art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145, z późn. zm.) - strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W świetle tego przepisu należy zatem przyjąć, że zawarcie porozumienia o partnerstwie w ramach wspólnego przedsięwzięcia jest możliwe na podstawie ww. przepisu, w ramach tzw. swobody umów.

W konsekwencji strony zawierające porozumienie o partnerstwie w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia mogą ją ukształtować w sposób dowolny, byleby jej treść lub cel nie sprzeciwiały się ustawie, zasadom współżycia społecznego oraz właściwości takiego stosunku.

Jak wynika ze złożonego wniosku, Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem podatku VAT zawarł porozumienie o partnerstwie ze spółką komandytową sp. z o.o. W ramach porozumienia Wnioskodawca dostarczył sprzęt, tj. dwie stacje lekarskie wraz z oprogramowaniem, które zostały przekazane spółce komandytowej zgodnie w zawartym porozumieniem tj. w terminie do 14 dni po otrzymaniu przez Wnioskodawcę informacji o przyznanym dofinansowaniu na realizację projektu. Z chwilą przekazania ww. stały się własnością. Wnioskodawca wskazał, że w ramach projektu przekazał Spółce sprzęt wraz z usługą montażu, a także przeprowadził szkolenia w zakresie obsługi sprzętu i oprogramowania. Dodatkowo Wnioskodawca wystawił fakturę dla Spółki na usługi oraz towary nie objęte umową.

W ramach porozumienia o partnerstwie Wnioskodawca zobowiązał się do:

a. Pozyskania dwóch stacji lekarskich i przekazanie ich w terminie do 14 dni po otrzymaniu informacji o przyznaniu dofinansowania na realizowany projekt przez Spółkę

b. Prowadzenia w porozumieniu z A. zintensyfikowanej działalności marketingowej polegającej na pozyskiwaniu potencjalnych podmiotów współpracujących oraz innych podmiotów zainteresowanych współpracą w ramach projektu

c. Współtworzenia w porozumieniu z A. materiałów marketingowych (ulotek, broszur)

d. Monitorowania prawidłowej działalności serwerów i sprzętu

e. Monitorowania prawidłowego przesyłu danych pomiędzy lekarzami współpracującymi ze stronami porozumienia a podmiotami współpracującymi i interwencji w przypadku ewentualnych awarii czy błędów systemu

Jak wynika z opisu sprawy, bezpośrednim beneficjentem świadczeń w ramach Porozumienia jest Spółka. Wnioskodawca będzie wykonywał świadczenia na rzecz Spółki. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za nienależyte wykonanie świadczeń lub ich niewykonanie. Wnioskodawca odpowiada przed Spółką, ponosząc koszty, które wyniknęłyby z tego powodu.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że nie będzie otrzymywał wynagrodzenia za czynności świadczone w ramach umowy. Wnioskodawca nie otrzymał dodatkowych korzyści od Spółki. Rozliczany jest osiągnięty zysk z realizowanego projektu, który powinien być dzielony w proporcji 50% na rzecz Spółki oraz 50% na rzecz Wnioskodawcy. Spółka do 12 dnia każdego miesiąca kalendarzowego, następującego po miesiącu którego dotyczy powinna poinformować Wnioskodawcę o wysokości osiągniętych przychodów, kosztów oraz wysokości zysku osiągniętego z realizacji Projektu. Każdej ze stron przysługuje po 50% udziału w zysku osiągniętym z realizowanego projektu. Rozliczenie zysku jest związane z fakturami wystawionymi dla szpitali na realizację opisu badań radiologicznych z wykorzystaniem sprzętu przekazanego przez Wnioskodawcę. Cena sprzedaży jest ustalana indywidualnie w zależności od ilości opisywanych badań. W umowie zawarto, że rozliczanie zysku będzie odbywać na podstawie faktur wystawionych przez Wnioskodawcę dla Spółki, a przedmiotem faktury będzie osiągnięty zysk z realizowanego projektu. Kwotę netto faktury ma stanowić 50% osiągniętego miesięcznego zysku.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy faktura jest właściwym dokumentem rozliczającym przychód z tytułu osiągniętego zysku.

Wskazać należy, że na podstawie art. 106b ust. 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1.

sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2.

sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

3.

wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4.

otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

Z powyższego przepisu wynika jednoznacznie, że podmiot będący podatnikiem podatku od towarów i usług, w celu udokumentowania dokonanej sprzedaży towarów lub świadczonych usług, wystawia fakturę. Faktura jest dokumentem potwierdzającym wystąpienie u podatnika czynności powodujących powstanie obowiązku podatkowego.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Dodać należy, że polski ustawodawca nie skorzystał z możliwości wynikającej z art. 11 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L Nr 347, str. 1, z późn. zm.), zgodnie z którym, każde państwo członkowskie, z zastrzeżeniem konsultacji z Komitetem ds. VAT, może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium kraju, które będąc prawnie niezależne, są ściśle związane ze sobą finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie.

A zatem przedsiębiorcy działający w ramach wspólnego przedsięwzięcia są odrębnymi podatnikami VAT. Oznacza to, że powinni oni do wzajemnych rozliczeń stosować ogólne reguły wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych do niej, w tym także w zakresie wystawiania faktur VAT dokumentujących wykonywane przez nich czynności.

Jak już wyżej wskazano, aby czynności mające charakter odpłatny podlegały przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, winny być wykonywane w okolicznościach, w związku z którymi, można wyodrębnić dwie strony transakcji: świadczącego i beneficjenta, przy czym świadczący winien występować w charakterze podatnika tego podatku. Ponadto związek pomiędzy otrzymaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Z uwagi na przedstawiony stan faktyczny w zakresie wzajemnych relacji zachodzących między stronami przy realizacji opisanego porozumienia i obowiązujące w tym zakresie przepisy należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie wystąpiły wszystkie konieczne elementy świadczenia opodatkowanego podatkiem od towarów i usług, określone w art. 8 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że - na podstawie porozumienia o partnerstwie - Wnioskodawca, mimo że nie będzie świadczyć badań radiologicznych dla szpitali, zobowiązał się do wykonywania czynności polegających m.in. na przekazaniu dwóch stacji lekarskich wraz ze szkoleniami w zakresie obsługi sprzętu i oprogramowania, prowadzeniu działalności marketingowej, współtworzeniu materiałów marketingowych, ulotek, broszur, monitorowaniu prawidłowej działalności serwerów i sprzętu, monitorowaniu prawidłowego przesyłu danych pomiędzy lekarzami współpracującymi ze stronami porozumienia a podmiotami współpracującymi i interwencji w przypadku ewentualnych awarii czy błędów systemu. Jak wskazał Wnioskodawca, bezpośrednim beneficjentem świadczeń wykonywanych w ramach porozumienia jest Spółka. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za nienależyte wykonanie świadczeń lub ich niewykonanie. Wnioskodawca odpowiada przed Spółką, ponosząc koszty, które wyniknęłyby z tego powodu. W związku z działalnością prowadzoną w ramach porozumienia Wnioskodawca otrzyma miesięcznie 50% zysku osiągniętego z realizacji Projektu, którego rozliczenie jest związane z fakturami wystawionymi dla szpitali na realizację opisu badań radiologicznych z wykorzystaniem sprzętu przekazanego przez Wnioskodawcę.

Zatem, w ocenie tut. organu w analizowanej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której występują skonkretyzowane świadczenia w zamian za określone wynagrodzenie, których beneficjentem jest Spółka. Otrzymywane od Spółki w ramach porozumienia o partnerstwie kwoty wypłacane będą z tytułu wykonania czynności, do których zobowiązał się Wnioskodawca na rzecz Spółki i stanowić będą dla Wnioskodawcy wynagrodzenie za dostawę towarów oraz świadczenie usług, opodatkowane podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Jednocześnie wyjaśnić należy, że sposób ustalenia wysokości ww. kwot nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy.

Istotnym jest w analizowanej sprawie, że pomiędzy Stronami nie doszło do rozliczenia z tytułu realizacji świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki czynności, tj. przekazaniu dwóch stacji lekarskich wraz ze szkoleniami w zakresie obsługi sprzętu i oprogramowania, prowadzeniu działalności marketingowej, współtworzeniu materiałów marketingowych, ulotek, broszur, monitorowaniu prawidłowej działalności serwerów i sprzętu, monitorowaniu prawidłowego przesyłu danych pomiędzy lekarzami współpracującymi ze stronami porozumienia a podmiotami współpracującymi i interwencji w przypadku ewentualnych awarii czy błędów systemu. Tym samym wypłacany Wnioskodawcy zysk należy uznać za wynagrodzenie z tytułu odpłatnej dostawy towarów i świadczenia usług.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że wykonane czynności na rzecz Spółki w celu realizacji porozumienia o partnerstwie, Wnioskodawca jest zobowiązany dokumentować fakturami, na podstawie art. 106b ust. 1 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Ponadto w przedmiotowej sprawie należy zwrócić uwagę, iż analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Wnioskodawcę. Zaznaczyć należy, iż zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej wyczerpujący opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl