0114-KDIP3-3.4011.574.2018.1.JK3 - PIT w zakresie opodatkowania składek ubezpieczenia ponoszonych przez pracodawcę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 grudnia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-3.4011.574.2018.1.JK3 PIT w zakresie opodatkowania składek ubezpieczenia ponoszonych przez pracodawcę.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2018 r. (data wpływu 15 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania składek ubezpieczenia ponoszonych przez pracodawcę (pyt. Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania składek ubezpieczenia ponoszonych przez pracodawcę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym (dalej Wnioskodawca, Prezes Zarządu lub Ubezpieczony). Wnioskodawca jest wspólnikiem i jednocześnie Prezesem Zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (dalej Spółka lub Ubezpieczający).

Wnioskodawca powołany został w skład Zarządu Spółki zgodnie z przepisem art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych. Wyboru Zarządu dokonało Zgromadzenie Wspólników Spółki.

Wnioskodawcę łączy ze Spółkę umowa o pracę. Prezes Zarządu uzyskuje wynagrodzenie z tytułu łączącej go ze Spółką umowy o pracę i w przyszłości nie wyklucza się, że Wnioskodawca otrzymywać będzie również wynagrodzenie z tytułu powołania do Zarządu.

Spółka rozważa podjęcie decyzji o pokrywaniu kosztów składki ubezpieczenia na życie Wnioskodawcy z uwagi na konieczność odbywania przez niego wielu podróży służbowych i wiążącego się z tym faktem np. niebezpieczeństwa uczestnictwa w wypadku drogowym, a zatem zagwarantowanie Wnioskodawcy i Jego rodzinie w razie zajścia nieszczęśliwego wypadku środków do życia, a także minimalizowania przyszłych, ewentualnych strat Spółki związanych z śmiercią Wnioskodawcy - w przypadku wyboru wariantu gdzie uposażonym będzie także Spółka.

W tym celu Spółka planuje zawarcie umowy ubezpieczenia z (...) Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie (...), z siedzibą w (...) w ramach Programu Ubezpieczeniowo-Oszczędnościowego (...), co oznacza jednoczesne zawarcie umowy ubezpieczenia gwarantowanego i ubezpieczenia inwestycyjnego z ewentualnym uzupełnieniem o inne ubezpieczenia dodatkowe. Ubezpieczenie inwestycyjne w ramach Programu Ubezpieczeniowo-Oszczędnościowego (...) ma charakter długoterminowej inwestycji.

Ubezpieczającym będzie Spółka, a Ubezpieczonym będzie Wnioskodawca. W ramach tej polisy składki będzie opłacać Spółka, która jest właścicielem polisy.

Umowa Ubezpieczenia należy do grupy ryzyk (Działu I ubezpieczeń zgodnie z Załącznikiem do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej)

Rozważane są dwa warianty ubezpieczenia. W pierwszym uposażonym na wypadek śmierci Wnioskodawcy byłaby osoba fizyczna (członek jego rodziny). W drugim uposażonymi po 1/2 byliby osoba fizyczna (członek rodziny Prezesa Zarządu) i sama Spółka. W każdym z wariantów poza ww. osobą uposażoną na wypadek śmierci, pozostałe warunki ubezpieczenia będą takie same.

Przez czas obowiązywania polisy istnieje przymus opłacania składek regularnych (Konto Składek Regularnych). Można wprawdzie dokonać wykupu polisy (częściowego lub całkowitego), ale jest to związane z wysokimi opłatami likwidacyjnymi jakie musiałaby ponieść Spółka.

Poza tym, Spółka opłacając składki regularnie w ramach tej polisy, może także wpłacać na rachunek dodatkowe środki pieniężne na Subkonto (Składek Dodatkowych), które mają status aktywów wolnych, co oznacza, że możliwy jest ich wykup częściowy lub całkowity bez uiszczania opłat likwidacyjnych.

Zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia związanymi z tym produktem o wypłatę częściową lub całkowitą środków z polisy może wystąpić do Ubezpieczyciela jedynie Spółka (jako ubezpieczający), natomiast sam wykup częściowy lub całkowity może być dokonany na rzecz Spółki (ubezpieczającego) lub Wnioskodawcy.

W sytuacji dokonania wykupu częściowego z polisy polisa nie ulega rozwiązaniu, a Spółka jest nadal zobowiązana do opłacania składek regularnych. Jedynie w sytuacji dokonania wykupu całkowitego umowa ulega rozwiązaniu.

Treść umowy ubezpieczenia kształtuje OWU, tj. Ogólne Warunki Ubezpieczenia Program Ubezpieczeniowo-Oszczędnościowy (...). Program (...) to umowa służąca długookresowemu oszczędzaniu i ochronie. Program zawiera ubezpieczenie gwarantowane (ze świadczeniami, których wysokość jest z góry wskazana w umowie ubezpieczenia) oraz minimalny zysk z części gwarantowanej, który na chwilę obecną wynosi 1,8%, a ponadto obejmuje także ubezpieczenie Inwestycyjne (gdzie środki lokowane są na ryzyko Ubezpieczającego). Umowa ubezpieczenia zostanie zawarta na okres minimum 15 lat. Świadczenia przewidziane w umowie zapewnione będą pod warunkiem regularnego opłacania składek przez okres ubezpieczenia przez Spółkę. Zakres ubezpieczenia obejmować będzie ochronę na wypadek śmierci Wnioskodawcy. Zakres ubezpieczenia gwarantowanego obejmuje:

1.

dożycie przez Ubezpieczonego do końca okresu ubezpieczenia,

2.

zgon Ubezpieczonego w okresie odpowiedzialności (...).

W ubezpieczeniu gwarantowanym Ubezpieczony po dożyciu do końca okresu ubezpieczenia otrzyma:

1.

sumę ubezpieczenia gwarantowanego,

2.

skumulowany udział w zysku z ubezpieczenia gwarantowanego.

W przypadku zgonu Ubezpieczonego w okresie ubezpieczenia, osoby uprawnione otrzymają:

1.

wyższą z dwóch wartości: 30% sumy ubezpieczenia gwarantowanego albo wartość wykupu z ubezpieczenia gwarantowanego, aktualną na dzień zgonu,

2.

skumulowany udział w zysku z ubezpieczenia gwarantowanego.

W przypadku zgonu Ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku w okresie ubezpieczenia osoby uprawnione otrzymają, poza świadczeniami wskazanymi powyżej dodatkowo 70% sumy ubezpieczenia gwarantowanego.

W ubezpieczeniu gwarantowanym, w razie rozwiązania umowy ubezpieczenia przed zakończeniem okresu ubezpieczenia, Wnioskodawca otrzyma:

1.

wartość wykupu z ubezpieczenia gwarantowanego,

2.

skumulowany udział w zysku z ubezpieczenia gwarantowanego.

Umowa ubezpieczenia zapewni sumę ubezpieczenia gwarantowanego, która zostanie wypłacona na koniec okresu ubezpieczenia wraz ze skumulowanym udziałem w zysku z ubezpieczenia gwarantowanego (§ 9 OWU). W razie rozwiązania umowy ubezpieczenia przed końcem ustalonego okresu ubezpieczenia, Wnioskodawca otrzyma wartość wykupu z ubezpieczenia gwarantowanego (jej wysokość zagwarantowana będzie w umowie, przy czym w pierwszych 2 latach nie istnieje) i skumulowany udział w zysku z ubezpieczenia gwarantowanego (§ 9 i 11 OWU).

Suma ubezpieczenia gwarantowanego i wartości wykupu w poszczególnych latach trwania umowy ubezpieczenia są zagwarantowane w umowie ubezpieczenia.

W ubezpieczeniu inwestycyjnym Wnioskodawcy po dożyciu do końca okresu ubezpieczenia otrzyma:

1.

wartość konta podstawowego,

2.

wartość subkonta.

Przedmiotem ubezpieczenia inwestycyjnego jest życie Ubezpieczonego.

Zakres ubezpieczenia inwestycyjnego obejmuje:

1.

dożycie przez Ubezpieczonego do końca okresu ubezpieczenia,

2.

zgon Ubezpieczonego w okresie odpowiedzialności (...).

W ubezpieczeniu inwestycyjnym, w razie zgonu Ubezpieczonego oraz zgonu Ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku w okresie ubezpieczenia, osoby uprawnione otrzymają:

1.

wartość konta podstawowego,

2.

wartość subkonta,

3.

dodatkowe świadczenie w wysokości 1.000 zł.

W (...) 30% całkowitej składki przeznaczane jest na poczet ubezpieczenia inwestycyjnego, a 70% na poczet ubezpieczenia gwarantowanego.

W ramach ubezpieczenia inwestycyjnego pobieranych jest kilka rodzajów kosztów:

* z konta podstawowego (Konto Składek Regularnych):

* miesięczna opłata administracyjna z tytułu bieżących kosztów administrowania Indywidualnym Rachunkiem Jednostek Uczestnictwa

* miesięczna składka za ryzyko

* opłata początkowa administracyjna z tytułu kosztów zawarcia umowy ubezpieczenia

* opłata manipulacyjna z tytułu wypłaty części wartości konta podstawowego

* z subkonta (Składek Dodatkowych):

* opłata początkowa od wpłaty dodatkowej z tytułu kosztów dystrybucji

* opłata manipulacyjna z tytułu wypłaty wartości subkonta

W trakcie trwania umowy Spółce przysługiwać będzie szereg uprawnień w tym:

* odstąpienia od umowy ubezpieczenia w pierwszych 30 dniach (§ 55 OWU)

* corocznej indeksacji składki ubezpieczeniowej (§ 51 OWU)

* obniżenia składki najwcześniej po 3 latach trwania umowy (§ 52 OWU)

* przekształcenia ubezpieczenia w bezskładkowe najwcześniej po 3 latach (§ 53 OWU)

* zmiana częstotliwości opłacania składki (§ 47 OWU)

* wypowiedzenie umowy ubezpieczenia (§ 54 OWU)

Jednocześnie umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza.

1.

wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

2.

możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

3.

wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie - co oznacza, że można wprawdzie dokonać wykupu polisy (częściowego lub całkowitego), ale jest to związane z wysokimi opłatami likwidacyjnymi jakie musiałaby ponieść Spółka.

Z umowy ubezpieczenia będzie wynikało kto jest beneficjentem wypłacanych z polisy świadczeń w części inwestycyjnej, tj. beneficjentem wypłaconych świadczeń z części inwestycyjnej będzie osoba fizyczna, która jest ubezpieczonym, tj. Wnioskodawca.

Spółka nie będzie beneficjentem wypłacanych świadczeń z części inwestycyjnej.

Umowa ubezpieczenia na życie z Towarzystwem Ubezpieczeń, którą Spółka chce zawrzeć należy do umów dotyczących ryzyka grup 1,3,5 Działu 1 oraz grupy 1 Działu 2 wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej tj.:

* Umowa dotyczyć będzie ryzyka grupy 1 Działu 1 tj będzie dotyczyć ubezpieczenia na życie

* Umowa dotyczyć będzie ryzyka grupy 3 Działu 1 tj będzie dotyczyć ubezpieczenia na życie związanego z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

* Umowa może także dotyczyć ryzyka grupy 5 Działu 1 tj. gdy będzie obejmować śmierć ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku i może być uzupełniona o ochronę na wypadek inwalidztwa wskutek nieszczęśliwego wypadku jako ubezpieczenie dodatkowe do ubezpieczenia na życie.

* Umowa dotyczyć będzie ryzyka grupy 1 Działu 2 tj. będzie dotyczyć ubezpieczenia wypadku ubezpieczonego Prezesa Zarządu Umowa nie będzie dotyczyć ryzyk wymienionych w grupie 2 Działu 2 ww. załącznika gdyż nie będzie ubezpieczeniem na wypadek choroby.

* Umowa z Towarzystwem Ubezpieczeń którą Spółka chce zawrzeć będzie zawierać postanowienie, że w okresie 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym ją zawarto lub odnowiono wyklucza:

* wypłatę kwoty stanowiącą wartość odstąpienia od umowy,

* możliwość zaciągnięcia zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy

* wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Dodatkowa polisa będzie trwać minimum 15 lat. Maksymalnie do osiągnięcia przez ubezpieczonego 67 roku życia.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy w opisanej we wniosku sytuacji środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę (Ubezpieczonego), na skutek dokonania wykupu częściowego lub całkowitego z opisanej we wniosku polisy ubezpieczenia będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychód zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych?

2. Czy kwoty składek ponoszone przez Spółkę na opisane we wniosku ubezpieczenie Wnioskodawcy stanowią dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 2, natomiast w zakresie pytania nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy kwoty składek ponoszone przez Spółkę na ubezpieczenia Wnioskodawcy nie stanowią dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu, ale tylko w części będącej równowartością składki inwestycyjnej.

Zdaniem Wnioskodawcy w pierwszej kolejności należy wskazać, że przy indywidualnym ubezpieczeniu na życie z funduszem kapitałowym składka ubezpieczeniowa będzie składać się z części gwarantowanej i inwestycyjnej. Część gwarantowana (ochronna) stanowi formę opłaty za ryzyko, natomiast część inwestycyjna przeznaczona jest na lokowanie (inwestowanie) na ryzyko ubezpieczonego.

W odniesieniu do umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej należy wskazać, że przepisy Kodeksu cywilnego w art. 808 Kodeksu cywilnego dopuszczają możliwość zawarcia przez ubezpieczającego umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek. Ubezpieczony może nie być imiennie wskazany w umowie, chyba że jest to konieczne do określenia przedmiotu ubezpieczenia.

Przywołane przepisy Kodeksu cywilnego wskazują, że nie ma przeszkód formalno-prawnych do zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz osób trzecich, tj. Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z kolei ogólna definicja przychodów została wskazana w art. 11 ust. 1 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy PIT określono m.in., że wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się według cen zakupu, jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione.

Za przychody należy uznać tym samym każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

Dla celów podatkowych nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne - to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu - przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź Ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 31 ww. ustawy osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Jak wynika z treści wniosku, Spółka planuje zawrzeć jako ubezpieczający, z Towarzystwem Ubezpieczeniowym umowy indywidualnego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym dla Wnioskodawcy.

Składki ubezpieczeniowe opłacane przez Spółkę będą składały się z części inwestycyjnej i gwarantowanej (ochronnej). W ramach umowy ubezpieczenia Ubezpieczającym jest Spółka będąca płatnikiem składek, która wydatki z tytułu wymaganej składki na polisę ubezpieczeniową regulować będzie za pomocą przelewu bankowego z własnego konta, na indywidualny numer rachunku przypisany do polisy. Ubezpieczonym będzie Wnioskodawca, którego życie jest chronione tj. osoba fizyczna, między którą a Ubezpieczającym istnieje w momencie zawarcia umowy stosunek cywilnoprawny, na zasadzie umowy o pracę oraz powołania do zarządu wskaże w polisie osobę uposażoną inną niż ubezpieczający (lub ubezpieczający i inna osoba). Właścicielem środków zgromadzonych na polisie, posiadającym prawo do wartości wykupu będzie przez cały okres jej trwania Ubezpieczający, a nie Wnioskodawca.

Skoro zatem - jak wskazuje Wnioskodawca - wykupiona polisa nie będzie w części miała charakteru ochronnego (gwarancyjnego), a charakter inwestycyjny, a ponadto nie doszłoby do cesji praw do polis na rzecz Wnioskodawcy, w wyniku której nabyłby on prawo do środków zgromadzonych na indywidualnym rachunku, to nie sposób uznać, że Wnioskodawca w wyniku zawarcia polisy i opłacenia składek inwestycyjnych przez Spółkę uzyska jakiekolwiek przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Powyższe stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, z dnia 22 stycznia 2016 r., ITPB2/4511-974/16/ENB.

Dokonując analizy dyspozycji art. 12 ust. 1 ustawy PIT należy zauważyć, że użyty w treści artykułu zwrot "w szczególności" oznacza, że wymienione kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Z tytułu opłacania przez Spółkę (Ubezpieczającego) części składek inwestowanych w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (składka inwestycyjna) przychód ze stosunku pracy pracownika powstanie najwcześniej dopiero w momencie ewentualnej cesji, tj. przeniesienia praw i przekazania obowiązków wynikających z umowy na rzecz Wnioskodawcy, ponieważ do tego momentu nie będzie on posiadał prawa do wypłaty i innych możliwych profitów wynikających z umowy ubezpieczenia. Zatem do chwili przekazania praw i obowiązków na rzecz Ubezpieczonego, nie powstanie po jego stronie przychód z tytułu opłacania przez Spółkę tej części składek, która jest inwestowana w fundusze kapitałowe.

Ponadto istnieje możliwość, że Wnioskodawca może nigdy nie otrzymać pieniędzy z polisy. Wobec tego, do chwili ewentualnego przeniesienia praw i obowiązków (cesji) na rzecz Wnioskodawcy nie powstaje u niego przychód z tytułu opłacania przez Spółkę składek w rzeczonej części. Dopiero w momencie, gdy nastąpiłoby przeniesienie praw i obowiązków (cesja) na rzecz Wnioskodawcy, powstanie po jego stronie przychód podlagający opodatkowaniu, a Spółka z tego tytułu będzie zobowiązany wypełnić ciążące na Nim obowiązki płatnika.

Należy wskazać, że wyłącznie składka ochronna, w sytuacji gdy będzie opłacana przez Spółkę, stanowić będzie dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu w dacie poniesienia wydatku przez Spółkę. Przysporzenie majątkowe po stronie Wnioskodawcy powstanie z chwilą, w której zostanie on objęty ochroną ubezpieczeniową. Inaczej należy traktować przychód z części składki inwestowanej w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Wnioskodawca odnosi korzyść z tej części polisy dopiero po tym, jak spełnią się określone w niej warunki. Z uwagi na powyższo kwoty przeznaczane przez Spółkę na zapłatę składki, w części składki inwestycyjnej, nie stanowią nieodpłatnego świadczenia na rzecz Wnioskodawcy, zgodnie z brzmieniem ustawy PIT. Dyspozycja art. 11 ust. 1 ustawy PIT stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z uwagi na powyższe kwoty przeznaczane przez Spółkę na zapłatę składki, w części składki inwestycyjnej, nie stanowią nieodpłatnego świadczenia na rzecz Wnioskodawcy, zgodnie z brzmieniem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 24, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl