0114-KDIP3-3.4011.414.2017.1.IM - Wyłączenie z PIT środków finansowych stanowiących darowiznę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 października 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-3.4011.414.2017.1.IM Wyłączenie z PIT środków finansowych stanowiących darowiznę.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2017 r. (data wpływu 26 września 2017 r.) uzupełnione pismem z dnia 6 października 2017 r. (data nadania 6 października 2017 r., data wpływu 9 października 2017 r.) na wezwanie Nr 0114-KDIP3-2.4015.51.2017.1.AK1 i 0114-KDIP3-3.4011.414.2017.1.IM z dnia 6 października 2017 r. (data nadania 6 października 2017 r., data doręczenia 6 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych będących darowizną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych będących darowizną.

Z uwagi na braki formalne, pismem z dnia 6 października 2017 r. Nr Nr 0114-KDIP3-2.4015.51.2017.1.AK1 i 0114-KDIP3-3.4011.414.2017.1.IM (data nadania 6 października 2017 r., data doręczenia 6 października 2017 r.), wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku.

Pismem z dnia 6 października 2017 r. (data nadania 6 października 2017 r., data wpływu 9 października 2017 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest w czasie wolnym, hobbistycznie, twórcą filmowym. Stworzył krótki film dokumentalny dotyczący życia mnicha w klasztorze w Szkocji. Za stworzenie tego filmu Wnioskodawca nie otrzymał żadnego wynagrodzenia. Film ma być udostępniony na stronie internetowej dostępnej na całym świecie w co najmniej 2 wersjach językowych (polskiej i angielskiej). Każda osoba będzie mogła w dowolnym momencie obejrzeć film bez ponoszenia z tego tytułu żadnych opłat. Jednocześnie ma być udostępniona opcja wpłacania darowizn dla autora filmu. Darowizny będą zupełnie dobrowolne, tzn. film będzie można obejrzeć bez klikania w opcję związaną z darowiznami, tak samo po zakończeniu oglądania filmu nie trzeba będzie korzystać z opcji wpłaty darowizny. Ze względu na międzynarodowy charakter filmu i strony internetowej w celu skutecznego zbierania darowizn zostanie wykorzystana usługa taka jak np. PayPal. Pozwoli to na wpłaty darowizn za pomocą tego typu usługi oraz np. kart płatniczych, które będą trafiać na konto autora w ramach tego typu usługi, czyli np. na konto PayPal, oraz będzie możliwość wypłaty środków np. na polski rachunek bankowy. Na polskiej wersji strony możliwe będzie również podanie bezpośrednio numeru konta autora.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w opisanej sytuacji środki finansowe będące darowizną będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od spadków i darowizn zostało wydane odrębne rozstrzygniecie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej sytuacji środki finansowe stanowiące darowiznę nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2017 r. poz. 833, z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia "darowizna", dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r. poz. 459, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Zatem daną czynność można uznać za darowiznę, gdy zostanie złożone oświadczenie darczyńcy o przekazaniu darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu - czynność ta musi polegać na nieodpłatnym świadczeniu darczyńcy (kosztem jego majątku) na rzecz obdarowanego.

Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego - do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów. Świadczenie darczyńcy jest bezpłatne wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Zatem podstawowym elementem darowizny, niezbędnym do uznania, że dane świadczenie jest darowizną, jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian, ani też nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w przyszłości. Jedynym celem, jaki leży u podstaw darowizny, jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony.

Decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania danej czynności podatkiem od spadków i darowizn lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma kwalifikacja świadczenia, a zatem treść konkretnej umowy wiążącej strony.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca stworzył krótki film dokumentalny dotyczący życia mnicha w klasztorze w Szkocji. Za stworzenie tego filmu Wnioskodawca nie otrzymał żadnego wynagrodzenia. Film ma być udostępniony na stronie internetowej dostępnej na całym świecie. Każda osoba będzie mogła w dowolnym momencie obejrzeć film bez ponoszenia z tego tytułu żadnych opłat. Jednocześnie ma być udostępniona opcja wpłacania darowizn dla autora filmu. Darowizny będą zupełnie dobrowolne tzn. film będzie można obejrzeć bez klikania w opcję związaną z darowiznami, tak samo po zakończeniu oglądania filmu nie trzeba będzie korzystać z opcji wpłaty darowizny. Ze względu na międzynarodowy charakter filmu i strony internetowej w celu skutecznego zbierania darowizn zostanie wykorzystana usługa taka jak np. PayPal. Pozwoli to na wpłaty darowizn za pomocą tego typu usługi oraz np. kart płatniczych, które będą trafiać na konto autora w ramach tego typu usługi, czyli np. na konto PayPal, oraz będzie możliwość wypłaty środków np. na polski rachunek bankowy. Na polskiej wersji strony możliwe będzie również podanie bezpośrednio numeru konta autora.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego środki finansowe będące darowizną będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przytoczonych przepisów wynika, że nabycie przez osoby fizyczne rzeczy i praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem również nabycie w formie darowizny środków pieniężnych, podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że w sytuacji otrzymywania przez Wnioskodawcę wpłat w formie darowizny środków pieniężnych nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do powyższego, uwzględniając przepisy prawa znajdujące zastosowanie w niniejszej sprawie stwierdzić należy, że z brzmienia przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika wprost, że wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody podlegające przepisom ustawy od spadków i darowizn. W związku z tym należy wskazać, że otrzymanie środków pieniężnych bez żadnego świadczenia wzajemnego nie skutkuje powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Należy wskazać, ze zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego).

Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedz traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl