0114-KDIP3-2.4014.99.2017.1.MZ - PCC od darowizny przedsiębiorstwa w części dotyczącej przejęcia długów i ciężarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 października 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-2.4014.99.2017.1.MZ PCC od darowizny przedsiębiorstwa w części dotyczącej przejęcia długów i ciężarów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2017 r. (data wpływu 15 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków zawarcia umowy darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

I. Wnioskodawca ("Wnioskodawca") jest: (i) osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz (ii) podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych ("podatek PIT").

II.

1. Na dzień sporządzania tego Wniosku, Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej.

2. Na dzień sporządzania tego Wniosku, ojciec Wnioskodawcy ("Ojciec Wnioskodawcy") prowadzi działalność gospodarczą - jako jednoosobowy przedsiębiorca, wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ("CEIDG") - której głównym przedmiotem jest sprzedaż hurtowa owoców i warzyw (PKD 46.31.Z).

3. Ojciec Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą w trzech lokalizacjach na terytorium województwa.

Dla działalności gospodarczej Ojca Wnioskodawcy prowadzone są księgi rachunkowe (pełna księgowość) zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości i ustawy o PIT.

III.

1. Obecnie, Ojciec Wnioskodawcy planuje: (i) wydzielić z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa ("ZCP") w rozumieniu art. 2 pkt 27e) ustawy o VAT oraz (ii) dokonać darowizny w drodze umowy darowizny ("Umowa

Darowizny") dwóch ZCP na rzecz swoich synów - tj. Wnioskodawcy oraz brata Wnioskodawcy - osoby fizycznej z miejscem zamieszkania na terytorium Polski, podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT ("Brat Wnioskodawcy").

Składniki majątku (przedsiębiorstwa), które pozostaną własnością Ojca Wnioskodawcy po dniu zawarcia Umowy Darowizny: (i) będą nadal służyły do prowadzenia działalności gospodarczej przez Ojca Wnioskodawcy oraz (ii) również będą stanowiły ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e) ustawy o VAT.

2. Każda ZCP (zarówno dwie wydzielone ZCP z działalności gospodarczej Ojca Wnioskodawcy, jak i składniki majątku, które pozostaną własnością Ojca Wnioskodawcy) będą służyły Wnioskodawcy, Bratu Wnioskodawcy oraz Ojcu Wnioskodawcy do prowadzenia działalności gospodarczej w takim zakresie, w jakim do tej pory były wykorzystywane przez Ojca Wnioskodawcy (tj. przedmiot działalności gospodarczej pozostanie ten sam, jedynie działalność ta będzie działalnością gospodarczą prowadzoną przez odrębne osoby fizyczne, tj. przez Wnioskodawcę, Brata Wnioskodawcy oraz przez Ojca Wnioskodawcy).

Jednocześnie:

1.

każda ZCP będzie charakteryzować się wyodrębnieniem: (i) organizacyjnym oraz (ii) finansowym;

2.

w skład każdej ZCP będą wchodziły zarówno składniki materialne, jak i niematerialne, umożliwiające dalsze prowadzenie działalności gospodarczej (realizację określonych zadań gospodarczych) zarówno przez Wnioskodawcę, jak i przez Ojca Wnioskodawcy oraz Brata Wnioskodawcy, jak również

3.

każda ZCP będzie takim zespołem składników materialnych i niematerialnych, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym, przedstawionym we Wniosku, zawarcie Umowy Darowizny dwóch ZCP przez Ojca Wnioskodawcy na rzecz Wnioskodawcy oraz Brata Wnioskodawcy nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym, przedstawionym we Wniosku, nabycie ZCP przez Wnioskodawcę od Ojca Wnioskodawcy na podstawie Umowy Darowizny będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ale będzie korzystało ze zwolnienia od tego podatku?

3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym, przedstawionym we Wniosku, Umowa Darowizny będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem p.c.c. wyłącznie w części dotyczącej przejęcia przez Wnioskodawcę długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy (Ojca Wnioskodawcy) w odniesieniu do składników materialnych i niematerialnych, składających się na ZCP przekazane Wnioskodawcy przez Ojca Wnioskodawcy na podstawie Umowy Darowizny?

4. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym, przedstawionym we Wniosku, po dniu zawarcia Umowy Darowizny, Wnioskodawca: (i) będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, otrzymanych w drodze Umowy Darowizny, a wartością początkową tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będzie wartość rynkowa z dnia nabycia, natomiast (ii) wartość innych niż środki trwałe i wartości niematerialne i prawne składników majątkowych (m.in. towary handlowe) powinna zostać ustalona według ich wartości rynkowej i zaliczona przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodu w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostaną odpowiadające im przychody?

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych, w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym, przedstawionym we Wniosku, Umowa Darowizny będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem p.c.c. wyłącznie w części dotyczącej przejęcia przez Wnioskodawcę długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy (Ojca Wnioskodawcy) w odniesieniu do składników materialnych i niematerialnych, składających się na ZCP przekazane Wnioskodawcy przez Ojca Wnioskodawcy na podstawie Umowy Darowizny.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1it. d) ustawy o p.c.c., umowa darowizny (w tym więc Umowa Darowizny) podlega opodatkowaniu podatkiem p.c.c. tylko w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Jednocześnie, co do zasady obowiązek podatkowy w podatku p.c.c. powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1) ustawy o p.c.c.) i w zakresie umowy darowizny - ciąży na obdarowanym (art. 4 pkt 3) ustawy o podatku od spadków i darowizn). Podstawą opodatkowania przy umowie darowizny jest wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego (art. 6 ust. 1 pkt 3) ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Ww. obowiązek w podatku p.c.c. powstanie po stronie Wnioskodawcy wyłącznie w sytuacji, gdy Wnioskodawca przejmie długi i ciężary albo zobowiązania darczyńcy (Ojca Wnioskodawcy) i tylko w takiej części. Natomiast, jeśli na skutek zawarcia Umowy Darowizny Wnioskodawca (obdarowany) nie przejmie długów i ciężarów albo zobowiązań Ojca Wnioskodawcy (darczyńcy), wówczas Umowa Darowizny w ogóle nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Należy nadmienić, że Wnioskodawca we własnym stanowisku powołuje treść przepisów art. 4 pkt 3 oraz art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (mające w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zastosowanie), wskazując, że ww. przepisy dotyczą ustawy o podatku od spadków i darowizn. W ustawie o podatku od spadków i darowizn jest art. 4 ust. 1 pkt 3 oraz art. 1 ust. 1 pkt 3, które to przepisy dotyczą innych czynności. W związku z powyższym, zostało to potraktowane jako oczywista omyłka.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl