0114-KDIP3-2.4014.83.2017.2.MZ - PCC w odniesieniu do zawarcia umowy współpracy ze spółką z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 września 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-2.4014.83.2017.2.MZ PCC w odniesieniu do zawarcia umowy współpracy ze spółką z o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2017 r. (data wpływu 18 lipca 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 31 sierpnia 2017 r. (data nadania 4 września 2017 r., data wpływu 8 września 2017 r.) na wezwanie z dnia 22 sierpnia 2017 r. Nr 0114-KDIP3-2.4014.83.2017.1.MZ (data nadania 22 sierpnia 2017 r., data doręczenia 29 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy współpracy ze Spółką - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy współpracy ze Spółką.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 20 stycznia 2017 r. Spółka "W." Sp. z o.o. (Wnioskodawca) zawarła umowę współpracy ze Spółką Z. Sp. z o.o. (dalej: Spółka). Przedmiotem umowy jest określenie zasad wspólnej realizacji projektów inwestycyjnych przez Strony umowy mające na celu przynieść zyski finansowe dla Stron (§ 1 umowy).

W umowie (§ 2) zostały wymienione rodzaje projektów inwestycyjnych, które mogą być realizowane na podstawie tejże umowy (m.in. nabywanie i tworzenie przedsiębiorstw z branży paliwowej, energetycznej, telekomunikacyjnej i IT, zarządzanie tymi przedsiębiorstwami, zakup akcji lub udziałów tych przedsiębiorstw, udzielanie pożyczek i gwarancji dla tych przedsiębiorstw). Zgodnie z umową Wnioskodawca będzie wyszukiwał i przedstawiał Spółce projekty inwestycyjne umożliwiające uzyskanie dodatniej stopy zwrotu (ROI) i wewnętrznej stopie zwrotu (IRR) w wysokości nie mniejszej niż 5% (§ 4 ust. 1 umowy).

Spółka zobowiązuje się do finansowania realizacji zaakceptowanych projektów inwestycyjnych (§ 5 ust. 1 umowy) do łącznej kwoty 5 mln Euro (§ 5 ust. 2 umowy). Umowa została zawarta na czas nieokreślony (§ 7 ust. 1 umowy) z rocznym terminem wypowiedzenia dla Stron (§ 7 ust. 2 umowy).

W zamian za finansowanie realizacji projektów inwestycyjnych Spółce przysługuje udział w zyskach osiągniętych z każdego projektu w wysokości 45% (§ 4 ust. 7 umowy). Wnioskodawca przygotuje po każdym zakończonym roku obrotowym raport i po jego akceptacji przez Spółkę zostanie wypłacony zysk z realizacji danego projektu inwestycyjnego. Spółka ma świadomość ryzyka związanego z realizacją przez Spółkę projektów inwestycyjnych i w przypadku niepowodzenia projektu inwestycyjnego akceptuje możliwość straty części lub całości nakładu wniesionego na realizację danego projektu inwestycyjnego (§ 5 ust. 5 umowy).

Jednocześnie Spółka nie ponosi odpowiedzialności finansowej ponad przekazane środki na finansowanie danego projektu w sytuacji gdy Wnioskodawca nie zrealizuje zakładanych celów danego projektu (§ 4 ust. 8 umowy). Spółka w zamian za finansowanie projektów realizowanych

przez Wnioskodawcę przysługuje szereg uprawnień kontrolnych.

Spółka będzie mogła zwrócić się do Wnioskodawcy z żądaniem powołania wskazanej przez nią jednej osoby do dwuosobowego zarządu Wnioskodawcy (§ 6 umowy), Spółka będzie miała prawo do pełnej kontroli dokumentów, działalności i transakcji Wnioskodawcy (§ 9 umowy). W umowie w § 8 określono wysokie kary pieniężne za naruszenia przedmiotowej umowy przez Strony.

Reasumując Wnioskodawca zawarł ze Spółką długookresową umowę na podstawie której Spółka przekazuje Wnioskodawcy środki pieniężne na realizację zaakceptowanych przez Spółkę projektów inwestycyjnych. Wnioskodawca nie może samodzielnie realizować tych projektów ze względu na brak odpowiednich środków finansowych. Spółka natomiast posiada odpowiednie środki finansowe, ale nie zajmuje się tego typu działalnością.

W zamian za przekazanie Wnioskodawcy środków finansowych Spółka oczekuje udziału w zysku osiągniętego z realizacji projektu inwestycyjnego. Spółka ma świadomość ryzyka i że zakładany zysk może być w rzeczywistości większy bądź może go nie być wcale i dany projekt może przynieść straty. Spółka akceptuje udział w stratach tylko i wyłącznie do wysokości wniesionych w danych projekt środków finansowych.

Spółka nie będzie zajmowała się realizacją projektu, ale ze względu na znaczne zaangażowanie kapitału i możliwość wystąpienia strat i braku gwarancji zysku zastrzega sobie pełną kontrolę nad sytuacją finansową projektów oraz Wnioskodawcy, gdyż upadłość bądź zobowiązania finansowe Wnioskodawcy mogą uniemożliwić osiągnięcie zakładanych zysków z projektów.

W przesłanym uzupełnieniu wskazano, iż pomiędzy Wnioskodawcą, a Spółką w ramach zawartej umowy współpracy nie została zawarta jakakolwiek czynność wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli nie doszło do:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

d.

umowy dożywocia,

e.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

f.

ustanowienie hipoteki,

g.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

h.

umowy depozytu nieprawidłowego,

i.

umowy spółki.

W ramach tej umowy współpracy również nie doszło do zmiany umów wymienionych powyżej oraz nie było orzeczeń sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2 art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od zawartej umowy współpracy ze Spółką?

Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca uważa, iż nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od zawartej umowy współpracy ze Spółką szczegółowo opisanej w pkt 74.

Wnioskodawca zawarł ze Spółką nienazwaną umowę zgodnie z art. 3531 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego - zasada swobody umów.

Natomiast ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera enumeratywny katalog czynności prawnych, których dokonanie rodzi obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi temu podlegają tylko i wyłącznie następujące czynności cywilnoprawne:

* umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

* umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

* umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

* umowy dożywocia,

* umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

* ustanowienie hipoteki,

* ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

* umowy depozytu nieprawidłowego,

* umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy temu podatkowi podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

Nienazwana umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką nie zawiera się w katalogu czynności wymienionych powyżej. Nie świadczy o tym tylko tytuł tejże umowy, ale jej treść. Umowa przewiduje finansowy udział Spółki w przedsięwzięciach realizowanych przez Wnioskodawcę. To Wnioskodawca proponuje przedsięwzięcia Spółce do potencjalnej realizacji i Spółka decyduje, które przedsięwzięcia zostaną zrealizowane. Po akceptacji danego przedsięwzięcia Spółka przekazuje Wnioskodawcy środki finansowe na jego realizację.

Spółka w zamian partycypuje w zyskach z danego przedsięwzięcia, które na moment zawarcia umowy nie są możliwe do określenia. Partycypacja Spółki w stratach jest ograniczona tylko do wysokości wniesionych środków finansowych, czyli występuje tu ryzyko straty zainwestowanych środków nawet w całości. Umowa jest bezterminowa z rocznym terminem wypowiedzenia ze względu na długotrwały okres wyjścia z przedsięwzięcia.

Z uwagi na występowanie ryzyka straty wniesionych środków finansowych Spółka ma bardzo szerokie uprawnienia kontrolne - ma prawo wglądu we wszystkie dokumenty finansowe Wnioskodawcy, a także w sytuację bieżącą Wnioskodawcy. Z treści umowy nie da się jej jednoznacznie zakwalifikować do umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stąd stanowisko Wnioskodawcy jest takie, iż nie powinien odprowadzić podatku z tytułu zawarcia przedmiotowej umowy.

Z tytułu zawarcia w dniu 20 stycznia 2017 r. umowy współpracy pomiędzy Wnioskodawcą a spółka nie została zawarta jakakolwiek czynność wymieniona w art. 1 ustawy o podatku cywilnoprawnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl