0114-KDIP3-2.4011.778.2022.4.BM - Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - usługi doradcze i zarządzania

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 listopada 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-2.4011.778.2022.4.BM Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - usługi doradcze i zarządzania

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:

- nieprawidłowe w zakresie zastosowania 15% stawki do usług doradczych zakwalifikowanych pod numerem PKWiU 70.22.30.0 - pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,

- prawidłowe w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 5 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia właściwej stawki ryczałtu z tytułu świadczonych usług.

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwania - pismem z 15 lipca 2022 r. (data wpływu 16 lipca 2022 r.), pismem z 3 października 2022 r. (data wpływu 3 października 2022 r.) oraz pismem z 24 października 2022 r. (data wpływu 24 października 2022 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Posiada Pan miejsce zamieszkania w Polsce w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: "PIT"), nie jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej.

W poprzednim oraz w trwającym roku podatkowym uzyskiwał/uzyskuje Pan wyłącznie przychody z tytułu powołania do składu zarządu polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka") podlegające opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym skalą podatkową.

Łączne przychody uzyskane przez Pana w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 2 000 000 euro.

Nie korzysta Pan z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Zakładana wysokość przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczy kwoty 2 000 000 euro.

W związku ze strategią gospodarczą Grupy polegającą na centralizacji funkcji poszczególnych spółek oraz wykorzystywaniu istniejących zasobów ludzkich w ramach Grupy kapitałowej, do której należy Spółka, w której pełni Pan funkcje Prezesa Zarządu na podstawie powołania, planowane jest świadczenie przez Spółkę usług wsparcia na rzecz innych spółek w Grupie w różnych obszarach np. HR, Marketing, Controlling.

Zważywszy na strategię gospodarczą Grupy (tj. wykorzystywanie istniejących zasobów ludzkich) nowa rola dyrektora wspierającego inne Spółki w Grupie została zaproponowana Panu ze względu na doświadczenie w rozwoju i uruchamianiu nowych spółek oraz niektórym innym pracownikom Spółki w zależności od zakresu usług wsparcia.

Biorąc pod uwagę przepis art. 201 kodeksu spółek handlowych ("k.s.h.") zarząd prowadzi sprawy spółki (sfera wewnętrzna) i reprezentuje spółkę na zewnątrz, co dokładnie jest uregulowane w Regulaminie Zarządu Spółki oraz w innych wewnętrznych dokumentach.

Funkcja Prezesa Zarządu jest więc funkcją stricte administracyjną, polegającą na kierowaniu i zarządzaniu spółką. Zatem, w oparciu o przepis art. 201 k.s.h. nie może Pan pobierać wynagrodzenia z tytułu powołania do zarządu polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z tytułu wspierania innych spółek w Grupie (spółki zagraniczne).

W związku z powyższym przepisem oraz dla celów rozdziału kosztów, w uzgodnieniu z pełnomocnikiem Spółki, uwzględniając istniejącą w Spółce strukturę organizacyjną, dokonał Pan wyraźnego rozdzielenia funkcji Prezesa Zarządu od roli tzw. Dyrektora ds. sprzedaży (krajowy i zagraniczny) polegającą m.in. na:

a)

wdrażaniu strategii sprzedażowych wspierających wzrost sprzedaży i rozwój biznesu,

b)

budowaniu i promowaniu silnych i długofalowych relacji z klientami poprzez silne zaangażowanie w aktywności sprzedażowe,

c)

analizowaniu trendów rynkowych i poszukiwanie szans rozwoju sprzedaży,

d)

analizowaniu efektywności wszystkich prowadzonych działań, przygotowywanie raportów oraz statystyk.

W dniu 27 maja 2022 r. Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w (...) w piśmie o numerze (...) poinformował Pana, że powyższy zakres czynności dyrektora ds. sprzedaży mieści się w grupowaniu PKWiU 70.22 "Pozostałe usługi doradztwa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej".

W związku z powyższym, w celu wykonywania roli dyrektora ds. sprzedaży (krajowy i zagraniczny) oraz rozliczeń ze Spółką, zamierza Pan zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą w CEIDG w celu zawarcia ze Spółką umowy o współpracy (dalej: Umowa) obejmującej świadczenie na rzecz Spółki pozostałych usług doradztwa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz usług wsparcia związanego z doradztwem na rzecz innych spółek z Grupy (spółek zagranicznych).

W ramach przyszłej Umowy będzie Pan świadczyć na rzecz Spółki usługi, które nie mieszczą się zatem w zakresie czynności Prezesa Zarządu w rozumieniu art. 201 k.s.h.

Uwzględniając natomiast strukturę organizacyjną Spółki, odpowiadają roli dyrektora ds. sprzedaży (w Spółce istnieją też inne role (2) dyrektora działu).

Nie uzyska Pan (w 2022 oraz kolejnych latach) z tej działalności m.in. z tej Umowy przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które będzie wykonywał w roku podatkowym (2022 oraz kolejnych latach) w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, ponieważ nie był Pan zatrudniony/nie będzie zatrudniony w Spółce w oparciu o umowę o pracę, ale pełnił/pełni funkcję Prezesa Zarządu na podstawie uchwały o powołaniu.

W ramach wykonywanej działalności gospodarczej, na podstawie zawartej Umowy będzie Pan wykonywać obowiązki w pełni samodzielnie, bez jakiegokolwiek bezpośredniego nadzoru i z zachowaniem swobody wyboru metod.

Będzie Pan ponosić pełne ryzyko gospodarcze. Za wykonane usługi będzie Pan wystawiać faktury, a przychód i koszty jego uzyskania rozliczać w obrębie własnej księgowości.

Zobowiązany Pan będzie do osobistego wykonywania czynności wynikających z Umowy i nie będzie Pan mógł zlecić ich wykonania w żadnej części jakiejkolwiek osobie trzeciej.

Na mocy Umowy będzie Pan ponosić odpowiedzialność wobec Spółki za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przez niego Umowy będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków wynikających z Umowy lub przepisów prawa.

Spółka będzie ponosić odpowiedzialność za szkody poniesione przez osoby trzecie w efekcie nienależytego wykonywania Umowy przez Pana, w zakresie w jakim działał on będzie wobec osób trzecich.

Spółka zastrzegła sobie w imieniu Spółki, jednak prawo do dochodzenia od Pana roszczeń regresowych, które powstaną w następstwie poniesienia przez Spółkę odpowiedzialności wobec jakiejkolwiek osoby trzeciej na skutek nienależytego wykonywania przez Pana umowy.

Umowa określać będzie Pana wynagrodzenie, które składać się może z wynagrodzenia stałego określonego kwotowo płatnego co miesiąc w podziale na wynagrodzenie za usługi świadczone na rzecz polskiej spółki oraz na usługi świadczone na rzecz innych spółek w Grupie (spółki zagraniczne) oraz wynagrodzenia zmiennego tzw. premii od wyników.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Zamierza Pan świadczyć usługi na/z terytorium Polski.

Nie będzie posiadał Pan zakładu lub oddziału w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania na terytorium żadnego Państwa.

Poza pełnieniem funkcji Prezesa Zarządu, na podstawie uchwały o powołaniu nie pełni Pan innych funkcji w Spółce.

Zgodnie z opisanym we wniosku zdarzeniem przyszłym (punkt 3) "W związku ze strategią gospodarczą Grupy polegającą na centralizacji funkcji poszczególnych spółek oraz wykorzystywaniu istniejących zasobów ludzkich w ramach Grupy kapitałowej, do której należy Spółka, w której pełni Pan funkcje Prezesa Zarządu na podstawie powołania, planowane jest świadczenie przez Spółkę usług wsparcia na rzecz innych spółek w Grupie w różnych obszarach np. HR, Marketing, Controlling.

Zważywszy na strategię gospodarczą Grupy (tj. wykorzystywanie istniejących zasobów ludzkich) nowa rola dyrektora wspierającego inne Spółki w Grupie została zaproponowana Panu ze względu na doświadczenie w rozwoju i uruchamianiu nowych spółek oraz niektórym innym pracownikom Spółki w zależności od zakresu usług wsparcia." oraz (punkt 4) "Biorąc pod uwagę przepis art. 201 kodeksu spółek handlowych ("k.s.h.") zarząd prowadzi sprawy spółki (sfera wewnętrzna) i reprezentuje spółkę na zewnątrz, co dokładnie jest uregulowane w Regulaminie Zarządu Spółki oraz w innych wewnętrznych dokumentach.

Funkcja Prezesa Zarządu jest więc funkcją stricte administracyjną, polegającą na kierowaniu i zarządzaniu spółką. Zatem, w oparciu o przepis art. 201 k.s.h. nie może Pan pobierać wynagrodzenia z tytułu powołania do zarządu polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z tytułu wspierania innych spółek w Grupie (spółki zagraniczne).

W związku z powyższym przepisem oraz dla celów rozdziału kosztów, w uzgodnieniu z pełnomocnikiem Spółki, uwzględniając istniejącą w Spółce strukturę organizacyjną, dokonał Pan wyraźnego rozdzielenia funkcji Prezesa Zarządu od roli tzw. Dyrektora ds. sprzedaży (krajowy i zagraniczny) polegającą m.in. na:

a)

wdrażaniu strategii sprzedażowych wspierających wzrost sprzedaży i rozwój biznesu,

b)

budowaniu i promowaniu silnych i długofalowych relacji z klientami poprzez silne zaangażowanie w aktywności sprzedażowe,

c)

analizowaniu trendów rynkowych i poszukiwanie szans rozwoju sprzedaży,

d)

analizowaniu efektywności wszystkich prowadzonych działań, przygotowywanie raportów oraz statystyk."

Ponadto, w punkcie 6 Wniosku zostało zawarte, że "W ramach przyszłej Umowy będzie Pan świadczyć na rzecz Spółki usługi, które nie mieszczą się zatem w zakresie czynności Prezesa Zarządu w rozumieniu art. 201 k.s.h. Uwzględniając natomiast strukturę organizacyjną Spółki, odpowiadają roli dyrektora ds. sprzedaży (w Spółce istnieją też inne role (2) dyrektora działu)."

Z powyższego zawartego we Wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika zatem, że zakres czynności, które będą wykonywane w ramach funkcji Dyrektora do spraw sprzedaży nie będzie się pokrywać z zakresem czynności/obowiązków jako Prezesa Zarządu Spółki.

Pismem numer (...) z dnia 27 maja 2022 r. Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi uznał, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z późn. zm.) wymienione usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 70.22. czyli usługi doradztwa związanego z zarządzaniem.

Zatem Wnioskodawca jest zdania, że w odniesieniu do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, a w szczególności do usług świadczonych na podstawie przyszłej Umowy o współpracy najbardziej właściwe jest grupowanie:

- 70.22.13.0. "Usługi doradztwa związane z zarządzaniem rynkiem" gdyż na podstawie wyjaśnień do PKWiU2015 (...) grupowanie to obejmuje usługi doradztwa i pomoc operacyjną z zakresu strategii i działalności marketingowej danej organizacji. Usługi doradztwa marketingowego mogą dotyczyć jednego lub kilku następujących zagadnień: analizy i formułowania strategii marketingowej, formułowania programów obsługi klientów, polityki cen, polityki reklamowej i organizowania kanałów dystrybucyjnych, sprzedaży i szkolenia personelu prowadzącego sprzedaż, organizacji kanałów marketingowych (sprzedaż hurtownikom lub bezpośrednio detalistom, sprzedaż wysyłkowa, franczyza itp.), projektowania opakowań i innych zagadnień związanych ze strategią marketingową i działalnością organizacji; oraz

- 70.22.30.0 "Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej" ponieważ grupowanie to obejmuje usługi w zakresie rozwoju regionalnego, przemysłowego lub turystycznego.

Pismem numer (...) 1 z dnia 27 maja 2022 r. Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w (...) uznał, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z późn. zm.) wymienione usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 70.22.

Zatem, Pana zdaniem prowadzona działalność gospodarcza będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ponieważ jej przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Pana zdaniem, działalność nie będzie mieściła się w definicji tzw. wolnego zawodu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Osiąga Pan przychody ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ustęp 1) punkt 6) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z dnia 15 czerwca 2021 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128) tj. najem składników majątku niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Pana zdaniem do działalności gospodarczej którą będzie prowadził Wnioskodawca nie znajdą zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993).

Wnioskodawca, ponieważ nie rozpoczął prowadzenia działalności gospodarczej zatem nie złożył sporządzonego na piśmie oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu według miejsca zamieszkania, o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął Pan pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym.

Pismem numer (...) z dnia 27 maja 2022 r. Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w (...) uznał, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z późn. zm.) wymienione usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 70.22. czyli są to 11, b) usługi doradztwa związanego z zarządzaniem.

Pełni Pan i zamierza Pan pełnić funkcje Prezesa Zarządu w Spółce, w której obecnie pełni Pan rolę Prezesa Zarządu.

Nie pełni i nie zamierza Pan pełnić funkcji, tj. wspólnika, prokurenta, zasiadającego w radzie nadzorczej w tej Spółce, w której pełni rolę Prezesa Zarządu.

Nie pełni Pan funkcji wspólnika, prokurenta, zasiadającego w radzie nadzorczej lub zarządzie w pozostałych spółkach z Grupy kapitałowej, do której należy Spółka w której pełni rolę Prezesa Zarządu.

Pytanie

Czy przychody z działalności usługowej opisane w zdarzeniu przyszłym mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 15%?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem uzyskiwane przychody z działalności usługowej, opisane w zdarzeniu przyszłym, mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego, wg stawki 15%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tj. z dnia 14 października 2021 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 - dalej: "Ustawa o ryczałcie").

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 Ustawy o ryczałcie, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym. Wyłączeniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, podlegają podatnicy o których mowa w art. 8 Ustawy o ryczałcie.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 Ustawy o ryczałcie użyte w ustawie określenie "pozarolnicza działalność gospodarcza" oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, z kolei określenie "działalność usługowa" oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Na podstawie art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT użyte w ustawie określenie działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W związku z powyższymi przepisami, należy stwierdzić, że nie należy Pan do grupy podatników wyłączonych z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 8 Ustawy o ryczałcie. Będzie Pan prowadzić działalność usługową w rozumieniu Ustawy o ryczałcie.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 Ustawy o ryczałcie.

I tak: art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy stanowi, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów, o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8, natomiast art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ww. ustawy, stanowi, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWIU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów. Bowiem, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ryczałcie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% od przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 Ustawy o ryczałcie.

Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy użyte w ustawie określenie wolny zawód oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze świadczenia, w ramach działalności gospodarczej, usług w sposób opisany we wniosku nie mieszczą się w definicji wolnego zawodu w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z tym, usługi doradcze świadczone przez Pana mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego, wg stawki 15%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m Ustawy o ryczałcie.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ("KIS") w interpretacji indywidualnej:

- z dnia 22 kwietnia 2022 r. numer 0114-KDIP3-2.4011.60.2022.4.BM,

- z dnia 25 kwietnia 2022 r. numer 0115-KDWT.4011.27.2022.2.IK,

- z dnia 8 kwietnia 2021 r. numer 0115-KDIT1.4011.23.2021.2.MR,

- z dnia z dnia 21 maja 2021 r. numer 0115-KDIT1.4011.188.2021.1.MR.

Uznając, że "Przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 70.22 będą mogły być opodatkowane - z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.) - 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne."

Należy zwrócić też uwagę na stanowisko Dyrektora KIS zawarte w interpretacji z dnia 11 stycznia 2022 r. numer 0115-KDWT.4011.307.2021.1.MJA, w którym Dyrektor KiS uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym "Wnioskodawca ma prawo zastosować stawkę ryczałtu 8,5% z uwagi na to, iż rodzaj prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności mieści się w definicji zawartej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c: przychody ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

W zakresie PKWiU 70 22 1930 rodzaj prowadzonej działalności mieści się w zakresie określonym w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a: przychody z działalności usługowej.

W art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m została zastosowana stawka ryczałtu 15% dla usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70). Wnioskodawca nie świadczy usług doradztwa związanego z zarządzaniem."

Z powyższego stanowiska wynika, że zastosowanie stawki ryczałtu 15% ma miejsce w przypadku świadczenia usług doradczych związanych z zarządzaniem. Jest to zgodne z linią interpretacyjną, iż ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu - o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Oznaczenie "ex" dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania. Dlatego też w usługach doradztwa związanego z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70) mówimy ściśle o tym rodzaju usług z przywołanego grupowania.

Reasumując, uzyskiwane przez Pana przychody z działalności usługowej, opisane w zdarzeniu przyszłym, mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego, wg stawki 15%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m Ustawy o ryczałcie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 z późn. zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)

opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)

korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)

osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)

prowadzenia aptek,

b)

(uchylona)

c)

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)

(uchylona)

e)

(uchylona)

f)

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)

wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)

podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)

samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach; 6) (uchylony).

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług

firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu - o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie "ex" dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że:

1. Zamierza Pan prowadzić samodzielnie działalność gospodarczą.

2. Na podstawie umowy o współpracy będzie Pan świadczyć na rzecz Spółki usługi doradcze.

3. Pana obowiązki wynikające z Umowy o współpracy nie są w żadnym zakresie tożsame ani pokrywające się z Pana obowiązkami wynikającymi z funkcja Prezesa Zarządu.

4. W Spółce oprócz pełnienia funkcji Prezesa Zarządu nie będzie Pan pełnił i nie zamierza Pan pełnić funkcji wspólnika, prokurenta, zasiadającego w radzie nadzorczej w tej Spółce, ani w pozostałych spółkach z Grupy kapitałowej, do której należy Spółka, w której pełni Pan rolę Prezesa Zarządu.

5. Przedmiotem Umowy o współpracy nie są czynności zarządzania przedsiębiorstwem lub częścią przedsiębiorstwa Spółki.

6. Spełnia Pan warunki wymienione w art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w szczególności nie uzyskał Pan w poprzedzającym roku podatkowym przychodów z działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej 2 000 000 euro.

7. W terminie wskazanym w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym jeszcze nie złożył Pan oświadczenia o wyborze opodatkowania swojej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2022 r.

8. Pana działalność nie stanowi wykonywania wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

9. Usługi, które faktycznie Pan wykonuje w ramach świadczonych usług doradczych na rzecz Spółki sklasyfikowane są według PKWIU 70.22.30.0 "Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej" oraz PKWiU 70.22.13.0. "Usługi doradztwa związane z zarządzaniem rynkiem".

10. Do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem właściwą stawką do opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez Pana z tytułu usług sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU 70.22.13.0 - Usługi doradztwa związane z zarządzaniem rynkiem jest stawka 15%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Natomiast wykonywane przez Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.30.0 - Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie są usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem. Zatem do przychodów tych powinien Pan zastosować stawkę 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zastrzec jednak należy, że warunkiem koniecznym do zastosowania zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania na dany rok podatkowy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji usług dokonanej przez Pana w świetle PKWiU. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU.

Tutejszy Organ nie jest, bowiem uprawniony, w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzamy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tą interpretację.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl