0114-KDIP3-2.4011.1082.2023.3.MT - Opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 marca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-2.4011.1082.2023.3.MT Opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 7 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie-pismem z 6 lutego 2024 r. (wpływ 6 lutego 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną, która obecnie zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę w spółce działającej pod firmą A Spółka Akcyjna z siedzibą w (...) (KRS: (...)) dalej Spółka A.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych ("PIT" lub "Ustawa PIT") ma Pan miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z czym podlega Pan w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przedmiotem Pana pracy jest świadczenie usług polegających na projektowaniu, implementacji i testowaniu oprogramowania, o które oparte są produkty Spółki A, konsultacja i opiniowanie rozwiązań informatycznych tworzonych przez zespoły programistyczne, udział w projektowaniu i konfiguracji wewnętrznej infrastruktury informatycznej firm ("usługi").

Spółka A będąca Pana obecnym pracodawcą zamierza dokonać reorganizacji struktury wewnętrznej poprzez utworzenie Spółki Zależnej - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należącej do tej samej grupy kapitałowej ("Spółka B"), która to Spółka B przejmie struktury wewnętrzne Spółki A związane z departamentem IT/ software ("Dział IT"). Przejęcie przez Spółkę B Działu IT ma być dokonane w sposób organiczny, tj. bez podziału, czy przekształcenia Spółki A lub przeniesienia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki A na Spółkę B. Pomimo powyższego zakłada się, że przeniesienie Działu IT ze Spółki A na Spółkę B będzie związane z przejściem części zakładu pracy związanej z Działem IT.

W związku ze wspomnianą reorganizacją zaproponowano Panu zmianę struktury dotychczasowego zatrudnienia, między innymi w zakresie miejsca i czasu świadczonych usług, a także charakteru wykonywanej pracy w zakresie odpowiedzialności wobec usługobiorcy. W związku z powyższym zamierza Pan rozwiązać (za porozumieniem stron) stosunek pracy ze Spółką A oraz nawiązać w tym samym roku podatkowym współpracę w relacji B2B ze Spółką B.

W relacji B2B ze Spółką B będzie wykonywał Pan te same czynności (lub podobne co do tożsamości), które wykonywał Pan na podstawie umowy o pracę wobec Spółki A. Zamierza Pan opodatkować dochody z prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym zgodnie z art. 30c ustawy PIT.

Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego

Współpracę w relacji B2B ze Spółką B zamierza nawiązać Pan w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Przedmiot prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej będzie obejmował świadczenie usług polegających na projektowaniu, implementacji i testowaniu oprogramowania, o które oparte będą produkty usługobiorców, konsultacjach i opiniowaniu rozwiązań informatycznych tworzonych przez zespoły programistyczne, udziale w projektowaniu i konfiguracji wewnętrznej infrastruktury informatycznej usługobiorców. Działalność gospodarcza będzie prowadzona, z uwzględnieniem potrzeb usługobiorców, w miejscu i w czasie wyznaczonym przez Pana.

Usługi świadczone przez Pana na rzecz Spółki B będą polegały na projektowaniu, implementacji i testowaniu oprogramowania, o które oparte będą produkty Spółki B, konsultacjach i opiniowaniu rozwiązań informatycznych tworzonych przez zespoły programistyczne, udziale w projektowaniu i konfiguracji wewnętrznej infrastruktury informatycznej Spółki B.

Zamierza złożyć Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w tym za pośrednictwem CEiDG) w terminach wskazanych ustawą.

Pierwszy przychód z działalności gospodarczej osiągnie Pan w miesiącu następującym po nawiązaniu relacji ze Spółką B.

Nie jest oraz nie będzie Pan pracownikiem Spółki B.

Po planowanej reorganizacji Spółka A będzie nadal kontynuowała swoją działalność. Spółka B nie połączy się, ani nie przejmie Spółki A lub nie zostanie przez nią przejęta.

Pytanie

Czy przychody uzyskane z działalności gospodarczej w związku ze świadczeniem usług na rzecz Spółki B (Spółki zależnej) mogą być opodatkowane na zasadach określonych

w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. podatkiem liniowym) w związku z art. 9a ust. 3 tej ustawy?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Natomiast zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o PIT, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o PIT i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z powyższego wynika, że przypadki, w których podatnik nie może opodatkować swoich przychodów tak zwanym podatkiem liniowym dotyczą sytuacji, w której podatnik w roku podatkowym samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej, uzyskał przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Wyłączenie to ma zastosowanie w przypadku wykonywania usług odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Powyższe oznacza, że utrata przez podatnika możliwości rozliczenia dochodu stawką liniową uzależnione jest od:

1)

świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, oraz

2)

wykonywania usług odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy (na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy).

W przedstawionym stanie faktycznym zamierza Pan wykonywać na rzecz Spółki B usługi odpowiadające czynnościom, które wykonywał Pan w ramach stosunku pracy na rzecz Spółki A - będącej Pana obecnym pracodawcą. W związku z powyższym przy odpowiedzi, czy będzie Pan mógł skorzystać z wyżej wskazanej formy opodatkowania przychodów osiągniętych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej za usługi świadczone na rzecz Spółki B należy wziąć pod rozwagę dwie powyższe przesłanki wyłączające możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej we wskazany sposób.

Przesłanka pierwsza dotycząca wykonywania usług odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy. Ta przesłanka będzie spełniona, ponieważ planuje Pan, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczyć usługi tego samego rodzaju, to jest odpowiadające czynnościom, które wykonywał Pan dotychczas na podstawie umowy o pracę.

Druga przesłanka dotyczy interpretacji sformułowania "byłego lub obecnego pracodawcy", a konkretnie, czy z perspektywy przepisów prawa podatkowego Spółka B będzie kwalifikowana jako pracodawca (były lub obecny) z uwagi na powiązania kapitałowe ze Spółką A (Pana obecny pracodawca) lub ewentualne uznanie, że doszło do przejęcia przez Spółkę B części zakładu pracy Spółki A, w której zatrudniony jest Pan obecnie.

Ustawa o PIT w wielu miejscach posługuje się terminami: (i) pracodawca, (ii) płatnik lub (iii) zakład pracy bez wprowadzenia definicji legalnej tych sformułowań, przy czym nie używa tych sformułowań zamiennie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji legalnej pojęcia "pracodawca", zatem należy się posiłkować definicją systemową pochodzącą z kodeksu pracy, która brzmi: "pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników" (art. 3 Kodeksu pracy).

Ponadto słownik języka polskiego pod redakcją W. Doroszewskiego również przedstawia podobną definicję pracodawcy, która brzmi następująco: "osoba lub instytucja zatrudniająca kogoś na określonych umową warunkach".

Z tych dwóch definicji wynika rozumienie pracodawcy bezpośrednio w znaczeniu podmiotowym, łącząc elementy (i) bycie wyodrębnionym podmiotem, oraz (ii) wykonywania określonych działań, czyli zatrudniania pracowników. Nie można zatem stwierdzić, że pojęcie pracodawcy jest tożsame z zakładem pracy, który w doktrynie uznawany jest wyłącznie za przedmiotowy zespół składników potrzebnych do wykonywania pracy. Co więcej, sam Kodeks pracy w art. 231 odnosi się do sytuacji związanej z przeniesieniem zakładu pracy, nadając mu podmiotowość jedynie w ograniczonym zakresie poprzez uczynienie z niego swego rodzaju "nośnika" stosunku pracy w razie jego przejścia na innego pracodawcę.

Pojęcie zakładu pracy nie może być rozumiane rozszerzająco jako synonim pracodawcy, gdyż jest to zupełnie inna konstrukcja prawna, której założenia celowo zostały określone inaczej niż te należne pracodawcy.

Zatem podsumowując, pracodawca występuje jako odrębny podmiot, podczas gdy zakład pracy spełnia w tym przypadku jedynie rolę weryfikującą prawidłowość zaistniałego stosunku pracy. Po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę jest on zobowiązany do podjęcia wszelkich działań, które musi podjąć w przypadku stania się stroną nowego stosunku pracy.

Zakładając, że zmiany organizacyjne opisane w stanie faktycznym zostałyby uznane za transfer zakładu pracy między Spółką A, a Spółką B w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy, nie byłaby to okoliczność na gruncie obowiązującego prawa podatkowego wpływająca na uznanie Spółki B za Pana byłego pracodawcę. Zakład pracy bowiem jest pojęciem czysto przedmiotowym, odnoszącym się do samych składników związanych bezpośrednio z wykonywaniem pracy. Zakład pracy nie występuje w prawie podatkowym w ujęciu podmiotowym, w szczególności w kontekście umożliwiającym przypisanie podmiotowi przejmującemu zakład pracy, statusu byłego pracodawcy na potrzeby ustalenia zasad opodatkowania podatkiem dochodowym dla osób fizycznych.

Spółki A i B, mimo kapitałowego powiązania, są wciąż zupełnie odrębnymi podmiotami, z innymi numerami ewidencyjnymi i prowadzącymi działalność we własnym imieniu i na własny rachunek. W świetle prawa podatkowego muszą zatem być traktowane jako odrębne podmioty. Okolicznością podkreślającą fakt, że Spółka B nie jest sukcesorem prawnym spółki A jest to, że powstanie ona jako nowy podmiot, a nie zostanie wydzielona z innego podmiotu. Warto dodać również, że Spółka B będzie zarejestrowana jako zupełnie oddzielny podmiot prawa, posiadając własne numery NIP, REGON i KRS.

Wobec powyższych argumentów, Pana przychody uzyskane z działalności gospodarczej w związku ze świadczeniem usług na rzecz Spółki B mogą być opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. podatkiem liniowym).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie systemu przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń na podstawie kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3 ww. ustawy:

Źródłami przychodów są:

* stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

* pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 12 ustawy:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu,

w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)

(uchylony)

2)

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Na podstawie art. 30c ust. 1 tej ustawy:

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podatnik, deklarując wybór 19% podatku liniowego, musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Możliwość opodatkowania "podatkiem liniowym" jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy:

* uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i

* usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Zawarty w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot normatywny "odpowiadających czynnościom" odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy. Wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania 19% stawką podatku dochodów z działalności gospodarczej (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że:

1) jest Pan zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę w Spółce A,

2) Spółka A zamierza dokonać reorganizacji struktury wewnętrznej poprzez utworzenie Spółki Zależnej - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należącej do tej samej grupy kapitałowej ("Spółka B"),

3) Spółka B przejmie struktury wewnętrzne Spółki A związane z departamentem IT/ software ("Dział IT"),

4)

przejęcie przez Spółkę B Działu IT ma być dokonane w sposób organiczny, tj. bez podziału, czy przekształcenia Spółki A lub przeniesienia przedsiębiorstwa lub zorganizownej części przedsiębiorstwa Spółki A na Spółkę B,

5)

przeniesienie Działu IT ze Spółki A na Spółkę B będzie związane z przejściem części zakładu pracy związanej z Działem IT,

6)

zamierza Pan rozwiązać (za porozumieniem stron) stosunek pracy ze Spółką A oraz nawiązać w tym samym roku podatkowym w ramach działalności gospodarczej współpracę w relacji B2B ze Spółką B,

7)

nie jest oraz nie będzie Pan pracownikiem Spółki B,

8)

w relacji B2B ze Spółką B będzie wykonywał Pan te same czynności (lub podobne co do tożsamości), które wykonywał Pan na podstawie umowy o pracę wobec Spółki A,

9)

zamierza Pan opodatkować dochody z prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym zgodnie z art. 30c ustawy PIT.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że po planowanej reorganizacji Spółka B nie połączy się ze Spółką A, nie przejmie Spółki A i nie zostanie przez nią przejęta. Oznacza to, że Spółka A oraz Spółka B będą odrębnymi podmiotami prawnymi. Nie jest oraz nie będzie Pan pracownikiem Spółki B. Zatem nie będzie Pan świadczył usług na rzecz podmiotu, z którym łączył Pana stosunek pracy. Pana zleceniodawcą będzie inny podmiot - Spółka B.

Powiązanie pomiędzy spółką A i Spółką B nie ma znaczenia w kontekście wyłączenia z opodatkowania podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka A i Spółka B to różne spółki, a ww. przepis wyłącza sytuację, w której ten sam podmiot jest (był) pracodawcą i odbiorcą usług. Nie ma przesłanek, by przepis traktować rozszerzająco.

Zatem, związku ze świadczeniem przez Pana usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, na rzecz Spółki zależnej (Spółki B), nie znajdzie zastosowania wyłączenie, o którym mowa w ww. art. 9a ust. 3. Uzyskiwane przez Pana dochody z tego tytułu mogą być opodatkowane tzw. podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy.

Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl