0114-KDIP3-2.4011.1074.2023.2.JK - Świadczenia dla uczniów szkoły zawodowej jako przyszłych pracowników jako ich przychód

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lutego 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-2.4011.1074.2023.2.JK Świadczenia dla uczniów szkoły zawodowej jako przyszłych pracowników jako ich przychód

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko w części nieprawidłowe i części prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

* nieprawidłowe - w części zastosowania art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do świadczeń przekazywanych na dofinansowanie uczniom wyprawki szkolnej w postaci nabytych przez Państwa voucherów do księgarni, tj. bonów oraz abonamentów sportowych w postaci kart sportowych (...) i wykazania zaliczek w PIT-11 od tych świadczeń.

* prawidłowe - w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przekazywaniem świadczeń uczniom.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzicie Państwo działalność gospodarczą w zakresie przewozu drogowego towarów oraz naprawy i konserwacji samochodów. Posiadacie Państwo siedzibę na terytorium Polski i na podstawie przepisu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "u.p.d.o.p.") podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Prowadzicie Państwo działalność gospodarczą na terenie (...) Specjalnej Strefy Ekonomicznej (na podstawie zezwolenia nr (...) z dnia (...) i poza SSE. Prowadzicie Państwo działalność gospodarczą (...). Jesteście Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zakłady produkcyjne Spółki zlokalizowane są w (...). W 2022 r. Spółka zatrudniała ponad (...) pracowników, zaś w Grupie Kapitałowej (...) zatrudnienie przekroczyło (...) osób.

Specyfika Państwa działalności wymaga zatrudniania pracowników o wykształceniu i kwalifikacjach z dziedziny m.in. (...). Jednocześnie, zauważacie Państwo postępującą od kilku lat tendencję polegającą na zmniejszaniu się liczby osób podejmujących naukę na kierunkach umożliwiających nabycie kwalifikacji przydatnych w branży (...). Jak przykładowo podkreślono w Sprawozdaniu zarządu z działalności grupy kapitałowej (...) i (...) (...) za 2022 r. "W ostatnich latach system szkolnictwa branżowego odnotowuje znaczny spadek zainteresowania zawodami związanymi z pracą na produkcji, np. w zawodzie (...), co w konsekwencji przekłada się likwidację klas oraz kierunków kształcenia w zawodach okołoprodukcyjnych. Następstwem takiej sytuacji jest niedostępność wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych na rynku pracy i zwiększona konkurencja wśród pracodawców o pracownika". Wobec powyższego podejmujecie Państwo szereg działań mających na celu zachęcenie młodych ludzi do podjęcia decyzji o wyborze kształcenia w zawodach okołoprodukcyjnych m.in. poprzez współpracę z lokalnymi szkołami zawodowymi w ramach kształcenia dualnego oraz rozbudowaną ofertę sytemu premii i nagród skierowanych dla młodocianych pracowników czy też gwarancję zatrudnienia po zakończeniu kształcenia.

Z podobnymi wyzwaniami mierzycie się Państwo również przy rekrutacji pracowników z wykształceniem średnim lub wyższym, którzy dysponowaliby wiedzą i kompetencjami w dziedzinie (...). W związku z tym, obok przedstawionych powyżej działań adresowanych do uczniów uczących się w szkołach zawodowych, Państwa aktywność nakierowana jest również na pozyskanie w przyszłości absolwentów szkół technicznych lub ogólnokształcących, którzy podejmują naukę w klasach o profilach zbieżnych z profilem działalności Spółki. Toteż Państwo oraz 5 innych spółek z Grupy prowadzących działalność w tej samej branży lub w branżach pokrewnych (dalej zwane łącznie z Państwem "Grupą" lub "spółkami z Grupy") podjęły działania zmierzające do zwiększenia zainteresowania uczniów (zwłaszcza tych mieszkających w obrębie gminy, na terenie której położony jest Państwa zakład produkcyjny oraz przedsiębiorstwa spółek z Grupy) podjęciem edukacji w klasach o profilach nauczania z m.in. rozszerzonym zakresem (...) - poprzez jej uatrakcyjnienie i zapewnienie wsparcia materialnego uczniom.

Przykładem powyższego działania jest nawiązanie współpracy z lokalnym publicznym technikum (dalej jako "Szkoła" lub "Technikum") w (...).

1. Objęcie patronatu nad klasą w Technikum

W ramach współpracy z Państwem, Szkoła zdecydowała o utworzeniu od roku szkolnego 2023/2024 klasy, w której realizowane będzie kształcenie o profilu "Technik (...)", zaś (...) wraz ze spółkami z Grupy zobowiązała się do wsparcia materialnego w zakresie kształcenia uczniów. Uczeń kończący edukację w klasie o tym profilu, z uwagi odpowiednio dopasowany program nauczania oraz możliwość odbywania praktyk w Spółce lub spółkach z Grupy, może być w przyszłości cennym kandydatem do pracy w tych podmiotach.

W ramach powyższej współpracy, spółki z Grupy zawarły ze Szkołą porozumienie (dalej jako "Porozumienie"), którego celem jest zwiększenie poziomu wiedzy i praktycznych umiejętności uczniów w zakresie przedmiotów związanych z (...) oraz rozwijanie u uczniów umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce np. poprzez odbywanie praktyk w strukturach Grupy.

Na mocy powyższego Porozumienia, Grupa udzieliła patronatu nad klasą Szkoły o profilu "Technik technologii chemicznej" oraz zobowiązała się m.in. do:

* przyznawania uczniom tej klasy comiesięcznego stypendium podstawowego w kwocie 100,00 zł brutto, przyznawanego od pierwszego półrocza klasy pierwszej z funduszu stypendialnego utworzonego przez Grupę. Stypendium podstawowe otrzymuje uczeń pod warunkiem, że jego frekwencja w danym miesiącu nie będzie niższa niż 85%. Szkoła jest zobligowana do przekazania Państwu listy uczniów, którzy nie dopełnili tego warunku i nie mogą otrzymać stypendium podstawowego za dany miesiąc. Prawo do stypendium podstawowego zostaje utracone przez ucznia na rok w przypadku nieotrzymania przez niego promocji do następnej klasy. W przypadku nieotrzymania kolejnej promocji do następnej klasy prawo do stypendium zostaje utracone bezterminowo,

* przyznawania uczniom klasy o profilu "Technik (...)", comiesięcznego stypendium naukowego w kwocie 100,00 zł brutto, przyznawanego od pierwszego półrocza klasy pierwszej z funduszu stypendialnego utworzonego przez Grupę. Warunkiem otrzymania stypendium naukowego jest uzyskanie odpowiedniej średniej ocen z wybranych przedmiotów szkolnych,

* dofinansowanie uczniom wyprawki szkolnej (w postaci nabytych przez Spółkę voucherów do księgarni, tj. bonów różnego przeznaczenia w rozumieniu art. 2 pkt 44 ustawy o VAT),

* przekazanie uczniom nieodpłatnie abonamentów sportowych w postaci kart sportowych (...) (nabywanych przez Spółkę jako usługi opodatkowane VAT),

* umożliwienia uczniom klasy o profilu "Technik (...)" udziału w praktykach zawodowych w spółkach Grupy,

Koszty stypendiów, bonów oraz abonamentów sportowych są dalej zwane łącznie "Świadczeniami".

Szczegółowe uregulowania dotyczące przyznawania i realizacji świadczeń dla uczniów kształcących się w zawodzie "Technik (...)" zostały ujęte w regulaminie stanowiącym załącznik do Porozumienia.

Stypendium podstawowe oraz naukowe wypłacane będzie zawsze przez Państwa, na podstawie umowy zawartej pomiędzy uczniem/stypendystą a Państwem. Innymi słowy, spośród wszystkich spółek z Grupy, które zawarły Porozumienie ze Szkołą, to Państwo wyznaczeni zostaliście jako strona zobowiązana do zawierania umów z uczniami, a także weryfikacji czy spełnione zostały warunki wypłaty stypendium w danym miesiącu. Spółka będzie realizować przelewy na rzecz uczniów, nabyła i nabywać będzie również vouchery do księgarni oraz abonamenty sportowe w postaci kart (...), które przekazywać będzie uczniom. Państwo jako jedyna ze spółek z Grupy będąca stroną umów z uczniami, jako jedyna będzie również dysponować danymi osobowymi uczniów.

Zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami Grupy, Państwo obciążać będziecie spółki z Grupy (które podpisały Porozumienie ze Szkołą) częścią kosztów wypłaconych stypendiów naukowych i podstawowych, a także częścią kosztów dofinansowania wyprawki szkolnej i abonamentów sportowych według ustalonego stałego procentowego klucza podziału i w przyjętych okresach rozliczeniowych. Obciążenie Spółek w danym okresie rozliczeniowym będzie zatem procentowo stałe, ale różne kwotowo w zależności od poziomu kosztów ponoszonych przez Państwa. Innymi słowy, pokrycia części kosztów przez daną spółkę z Grupy wobec Państwa, nie będzie można bezpośrednio powiązać z uprzednią wypłatą środków ze stypendium lub kosztem abonamentu sportowego dla danego konkretnego ucznia - koszty w ramach Grupy będą dzielone procentowo, bez względu na liczbę korzystających ze wsparcia uczniów. Zgodnie z przyjętym kluczem alokacji, część ww. kosztów nie będzie pokrywana przez inne spółki z Grupy (tj. pozostanie kosztami własnymi Spółki).

2. Sfinansowanie kosztów remontu korytarza w Technikum

Państwo poza opisanymi powyżej w pkt 1 działaniami podjętymi w ramach patronatu nad klasą o profilu "Technik (...)", nabyli usługi robót budowlanych, które objęły wyremontowanie korytarza w Szkole. Przy korytarzu znajdują się klasy, z których korzystają uczniowie objęci patronatem Grupy - celem remontu było zatem zapewnienie odpowiednich warunków do nauki dla uczniów, którzy w przyszłości po ukończeniu Technikum mogą być potencjalnymi kandydatami do pracy w Państwa Spółce. Ten koszt ponieśli w całości wyłącznie Państwo (brak rozliczenia z innymi spółkami z Grupy). Szkoła zobowiązała się do zamieszczenia na korytarzu informacji o sfinansowaniu prac remontowych przez Państwa wraz z logo Spółki.

3. Cel podejmowanych działań

Powyższe działania opisane w pkt 1 i 2 są realizowane przede wszystkim w celu realizacji współpracy ze Szkołą (która zobowiązała się wobec Państwa i spółek z Grupy do otwarcia od roku szkolnego 2023/2024 klasy o odpowiednim profilu) i zachęcenia młodych ludzi do podjęcia, kontynuowania i ukończenia kształcenia w klasach o profilach zbieżnych z przedmiotem działalności Spółki. Działania podejmowane przez Państwa mają ułatwić Państwu procesy rekrutacyjne i zapewnić w przyszłości kandydatów do pracy o odpowiednich kompetencjach mieszkających w pobliżu Państwa zakładów produkcyjnych. W efekcie, dzięki współpracy ze Szkołą, Państwo po ukończeniu przez uczniów edukacji będziecie mogli zaproponować im pracę w strukturach Państwa przedsiębiorstwa, szczególnie mając na uwadze, że częścią realizowanego programu będą propozycje praktyk zawodowych w spółkach z Grupy (uczniowie zatem wyniosą nie tylko wiedzę teoretyczną ze Szkoły, ale również praktyczne doświadczenie z praktyk organizowanych przez Państwa).

Świadczenia przekazywane uczniom, zgodnie z zobowiązaniem podjętym wobec Szkoły, mają na celu uatrakcyjnienie nauki w klasie o określonym profilu - wsparcie materialne oferowane uczniom pozwala zarówno na nabycie niezbędnych książek czy przyborów do nauki, jak i podjęcie dodatkowych zajęć sportowych. Podobnie remont korytarza ma pomóc poprawić warunki, w których przebywa młodzież szkolna, a informacja o sfinansowaniu remontu przez Państwa stanowi dodatkową promocję Spółki. W efekcie, podejmowane działania służą także promocji Spółki wśród młodych ludzi jako potencjalnego solidnego pracodawcy, co ma ich zachęcić do podjęcia w przyszłości pracy w Państwa Spółce i zapewnić Państwu potencjalnych pracowników. Bez odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, prowadzenie działalności gospodarczej i realizowanie sprzedaży opodatkowanej VAT oraz generującej przychody opodatkowane CIT nie jest możliwe.

Dodatkowo, na marginesie, należy dodać, że działania te wpisują się w przyjętą w (...) "Politykę społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju spółek Grupy (...)". Zgodnie z tym dokumentem spółki z Grupy uwzględniają w swojej długofalowej strategii biznesowej nie tylko aspekty ekonomiczne, ale również środowiskowe, społeczne i etyczne, a jednym z filarów społecznej odpowiedzialności biznesu (dalej także jako "CSR") jest dialog ze społecznością lokalną. Celem CSR jest budowanie pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i biznesowymi. Należy w tym zakresie podkreślić, że szczególnie dla podmiotów prowadzących działalność produkcyjną na dużą skalę w bliskim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych (a więc takich jak Państwo), poprawa relacji ze społecznością i władzami lokalnymi jest kluczowa. Społeczna odpowiedzialność biznesu umożliwia zakorzenienie się w społeczności i pozyskanie przychylności mieszkańców oraz zdobycie zaufania władz samorządowych. Ponadto, realizacja działań z zakresu CSR jest do pewnego stopnia elementem strategii reklamowo-marketingowej Spółki, która dąży do tego, by być traktowana przez swoich klientów jako społecznie odpowiedzialny partner biznesowy. Jednocześnie CSR jest już pewnym standardem, elementem prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 49b ustawy z o rachunkowości wobec podmiotów prowadzących działalność o określonej skali, wymagane jest ujęcie w sprawozdaniu z działalności - jako wyodrębnioną część - oświadczenia na temat informacji niefinansowych, obejmujące m.in. opis polityk stosowanych przez jednostkę w odniesieniu do zagadnień społecznych, pracowniczych, środowiska naturalnego, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji, a także opis rezultatów stosowania tych polityk. Państwo jako spółka giełdowa w publikowanych i dostępnych publicznie sprawozdaniach z działalności uwzględnia działania podejmowane w obszarze CSR, w tym obejmowanie patronatem klas w lokalnych szkołach.

Pytania

1. Czy jesteście Państwo płatnikiem PIT od całości Świadczeń przekazywanych wszystkim uczniom (stanowiących przychody z innych źródeł) na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, a więc po zakończeniu roku podatkowego ciąży na Państwu obowiązek wystawienia informacji PIT-11 wszystkim uczniom, którzy otrzymali w danym roku Świadczenia?

2. Czy mają Państwo prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów na gruncie ustawy o CIT kosztów Świadczeń dla uczniów oraz kosztu remontu korytarza w Szkole (w przypadku Świadczeń opodatkowanych VAT oraz kosztów remontu - w wysokości kwot netto, jeśli Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług albo w wysokości kwot brutto, czyli z naliczonym VAT, jeśli Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia)?

3. Czy macie Państwo prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących nabycie przez Państwa abonamentów sportowych przekazywanych uczniom (w części finansowanej przez Spółkę, tj. niepodlegającej rozliczeniu ze spółkami z Grupy) oraz dokumentujących nabycie przez Państwa usług robót budowlanych, których rezultatem było wyremontowanie szkolnego korytarza i jednocześnie po Państwa stronie nie wystąpi również obowiązek naliczenia VAT na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT w związku z nieodpłatnym przekazaniem abonamentów uczniom oraz sfinansowaniem remontu?

Niniejsza interpretacja dotyczy rozstrzygnięcia w zakresie pytania Nr 1. W zakresie pytań nr 2 i nr 3 zostały/zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, stypendia kwalifikowane są do przychodów z innych źródeł. Ustawa o PIT nie zawiera definicji stypendium. Zgodnie z internetowym Słownikiem Języka Polskiego PWN (https://sjp.pwn.pl/slowniki/stypendium.html), przez stypendium należy rozumieć "pieniądze wypłacane okresowo uczniom, studentom, pracownikom nauki itp. na pokrycie kosztów nauki lub badań naukowych". W Państwa ocenie przez stypendium należy rozumieć wsparcie materialne (zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej) przekazywane uczniom lub studentom w okresie nauki. Konsekwentnie, w przypadku Spółki, która objęła patronat nad klasą "Technik (...)", do kategorii przychodów o charakterze stypendium w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, zaliczyć należy wszystkie Świadczenia wypłacane/przekazywane uczniom, a więc zarówno stypendia pieniężne (podstawowe i naukowe), jak i świadczenia o charakterze niepieniężnym służące sfinansowaniu wyprawki szkolnej (vouchery do księgarni) oraz abonamenty sportowe w postaci kart sportowych (...) (pozwalające uczniom korzystać nieodpłatnie z zajęć sportowych). Wszystkie ww. świadczenia należałoby uznać za przychody z innych źródeł z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.

Jednocześnie na gruncie art. 21 ust. 1 ustawy o PIT nie sposób uznać, by przekazywane przez Spółkę Świadczenia stanowiły którekolwiek ze stypendiów wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o PIT (wolnych od podatku dochodowego).

Na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy, obowiązane są osoby prawne - od wypłacanych przez nie stypendiów. Mając powyższe na uwadze, nie ulega wątpliwości, iż Państwo, będąc osobą prawą, która dokonuje wypłat lub przekazania Świadczeń kwalifikowanych jako stypendia na rzecz uczniów Technikum, zobowiązana jest do poboru miesięcznych zaliczek od przychodów z innych źródeł, uwzględniając jednak przy tym kwoty zmniejszające podatek lub wnioski o niepobieranie zaliczek, o których mowa w kolejnych akapitach.

Stosownie do art. 35 ust. 2 ustawy o PIT, zaliczki, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4 (a więc zaliczki z tytułu stypendiów wypłacanych przez osoby prawne), za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 2 albo 3.

Artykuł 32 ust. 2 ustawy o PIT określa zasady poboru zaliczek według skali, tj. poczynając od stawki 12% od dochodu wypłaconego w danym miesiącu i zwiększając próg procentowy do 32% po przekroczeniu określonego w tym przepisie progu dochodów. Powyższe oznacza, iż co do zasady płatnik obowiązany jest potrącić 12% z tytułu wypłacanego uczniowi stypendium. Natomiast kwota ta może ulec zmniejszeniu, jeżeli otrzymujący stypendium uczeń złoży stosowne oświadczenie na formularzu PIT-2A tj. oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia. Powyższe wynika z art. 31b ustawy o PIT, który stanowi, że:

1. w przypadkach, o których mowa w art. 32, art. 34 ust. 3, art. 35 ust. 1 pkt 1-4 i 7-9 oraz art. 41 ust. 1, płatnik pomniejsza zaliczki o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, jeżeli podatnik złoży temu płatnikowi oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia.

2. Oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia podatnik może złożyć nie więcej niż trzem płatnikom.

3. W oświadczeniu o stosowaniu pomniejszenia podatnik wskazuje, że płatnik jest uprawniony do pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą:

1)

1/12 kwoty zmniejszającej podatek albo

2)

1/24 kwoty zmniejszającej podatek, albo

3)

1/36 kwoty zmniejszającej podatek.

Ponadto, zgodnie z art. 31c ustawy o PIT:

1. Płatnik nie pobiera zaliczek, o których mowa w art. 32-35 i art. 41 ust. 1, jeżeli podatnik złoży temu płatnikowi wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym.

2. Podatnik może złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym, jeżeli przewiduje, że uzyskane przez niego dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 nie przekroczą w roku podatkowym kwoty 30 000 zł.

3. W przypadku uzyskania przez podatnika, o którym mowa w ust. 1, dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 przekraczających u tego płatnika w roku podatkowym kwotę 30 000 zł, płatnik oblicza zaliczki bez pomniejszania, o którym mowa w art. 31b.

Zgodnie z art. 42a ust. 1 ustawy o PIT, osoby prawne, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania.

Mając na względzie przytoczone wyżej regulacje, w Państwa opinii, to na Państwu, jako podmiocie dokonującym wypłat lub przekazania Świadczeń uczniom Technikum będą ciążyły obowiązki płatnika, o których mowa powyżej. Państwo możecie być zobowiązani do pobrania zaliczek na podatek, przy czym kwota ta może ulec zmniejszeniu poprzez potrącenie 1/12, 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek (w zależności od oświadczenia uzyskanego od ucznia) albo obowiązek ten może nie wystąpić wcale przy złożeniu przez ucznia oświadczenia z art. 31c ustawy o PIT. Będziecie Państwo również zobowiązani do sporządzania deklaracji PIT-11 (tj. informacji o przychodach z innych źródeł oraz dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy), w której należy wykazać wartość wypłaconych lub przekazanych Świadczeń i pobranych zaliczek.

Państwa, wskazane wyżej obowiązki płatnika (tj. obowiązek potrącenia zaliczek, odprowadzenia ich do urzędu skarbowego i złożenia deklaracji PIT-11) są niezależne od faktu, iż ostatecznie część kosztów Świadczeń dla Państwa uczniów rozliczy z innymi spółkami z Grupy, będącymi stronami Porozumienia ze Szkołą.

Po pierwsze, zauważacie Państwo, że przepis art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, stanowi jednoznacznie, iż płatnikiem (podmiotem zobowiązanym do poboru zaliczek miesięcznych) jest osoba prawna wypłacająca stypendium. Literalna wykładania wskazanego przepisu prowadzi do jednoznacznego wniosku, iż płatnikiem musi być podmiot, który dokonuje wypłaty stypendium, czy pozostawia świadczenie do dyspozycji określonej osobie, a nie podmiot trzeci, który może w pewnym stopniu partycypować w kosztach wypłacanych należności w przyszłości. W tym kontekście należy podkreślić, że:

* Państwo wypłacacie stypendia uczniom Technikum i przekazuje im pozostałe Świadczenia,

* z kolei pozostałe spółki z Grupy nie przekazują Świadczeń uczniom, lecz jedynie ex post (tj. po ich przekazaniu uczniom przez Państwa) w przyjętych z Państwem okresach rozliczeniowych partycypują w kosztach programu stypendialnego w przyjętej stałej proporcji.

Po drugie, pragniecie Państwo zauważyć, że zastosowanie podejścia, zgodnie z którym płatnikiem miałaby być każda ze Spółek z Grupy w części, w jakiej partycypuje ona w ekonomicznym koszcie Świadczeń, powodowałoby, że Spółki te nie miałyby technicznie możliwości należytego wypełniania nałożonych na nie obowiązków. Należy bowiem wskazać, iż proporcjonalna część Świadczeń, jaką obciążona zostanie dana spółka z Grupy (po zastosowaniu przyjętego w Grupie stałego procentowego klucza podziału) będzie potencjalnie zupełnie inna od wartości Świadczeń przekazywanych danemu uczniowi. Tak jak wskazano w opisie okoliczności faktycznych, sfinansowanej części kosztów programu stypendialnego przez daną spółkę z Grupy wobec Państwa, nie będzie można bezpośrednio powiązać z uprzednią wypłatą środków ze stypendium lub kosztem abonamentu sportowego dla danego konkretnego ucznia - koszty w ramach Grupy będą dzielone procentowo, bez względu na liczbę korzystających ze wsparcia uczniów. Dla zobrazowania powyższego zagadnienia przykładem, wskazujecie Państwo, że koszt stypendium w wysokości 200 zł, wypłaconego w danym miesiącu na rzecz jednego ucznia, może być następnie rozdzielony (rozliczony) na np. trzy spółki z Grupy w wartościach 70 zł, 40 zł i 90 zł. Jednocześnie uczeń ten składa oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia zaliczki w wysokości 1/12 do Państwa, gdyż jest stroną umowy stypendialnej z Państwem. W przypadku zastosowania podejścia, zgodnie z którym płatnikiem jest spółka ponosząca określoną procentową część ciężaru wypłacanego stypendium, w podanym przykładzie żadna ze Spółek nie byłaby w stanie złożyć rzetelnie opracowanej deklaracji PIT-11, a dodatkowo deklaracje te byłby zupełnie niemożliwe do zinterpretowania przez otrzymujących je uczniów.

Po trzecie, w analizowanym stanie faktycznym, stypendium podstawowe oraz naukowe wypłacane jest przez Państwa na podstawie umowy zawartej pomiędzy stypendystą a Państwem. Trudno zatem znaleźć podstawę, dla której stypendysta, który zawarł umowę ze Spółką, miały otrzymywać PIT - 11 od innego lub innych podmiotów z Grupy, niż ten z którym zawarł umowę. To umowy z uczniami zawierają szczegółowe dane osobowe uczniów, które są niezbędne do realizacji obowiązków płatnika. Tymi danymi dysponuje Państwo. Inne spółki z Grupy nie dysponują danymi osobowymi uczniów, gdyż są wyłącznie stroną porozumienia zawartego ze Szkołą, a nie stronami umów z uczniami.

Z tego względu, stoicie Państwo na stanowisku, że to Państwo, jako podmiot przekazujący Świadczenia na rzecz uczniów (zgodnie z zawartymi z nimi umowami) pełnią rolę płatnika, zobowiązanego do potrącenia i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy (wyliczonej zgodnie ze skalą podatkową) oraz sporządzania deklaracji PIT-11.

Gdyby Organ zajął stanowisko odmiennie, tj. przewidujące, że obowiązki płatnika powinny ciążyć na poszczególnych spółkach z Grupy partycypujących w kosztach programu stypendialnego, to z uwagi na przytoczone powyżej okoliczności, wnosicie Państwo o określenie przez Organ w jaki sposób w praktyce do takiego rozliczenia miałoby dojść. Abstrahując od braku oparcia w przepisach dla takiego rozwiązania, to biorąc pod uwagę stały klucz alokacji kosztów i związaną z tym możliwość częściowej partycypacji w kosztach Świadczeń dla wszystkich uczniów przez Państwa oraz pozostałe spółki z Grupy (brak bezpośredniego powiązania między przychodem danego ucznia, a konkretną spółką partycypującą w kosztach Świadczeń) oraz fakt, iż stroną umów z uczniami (zawierającymi dane personalne uczniów) jesteście wyłącznie Państwo, rozwiązanie przeciwne do proponowanego przez Państwa wydaje się niemożliwe do zrealizowania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest w części nieprawidłowe i w części prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Treść powyższego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie bądź, od których zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z ogólnej definicji przychodów zawartej w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż przychodami są w szczególności otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Źródła przychodów

W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określono katalog źródeł przychodów, wyszczególniając w pkt 9 - inne źródła.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania "w szczególności", wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w art. 20 ust. 1 ww. ustawy. Oznacza to, że przychodem z innych źródeł będzie każde przysporzenie majątkowe, mające konkretny wymiar finansowy, otrzymane jako świadczenie pieniężne, rzeczowe lub też jako świadczenie nieodpłatne, czy częściowo odpłatne. Jak wynika z tego przepisu przychód z innych źródeł stanowią również stypendia.

O uzyskaniu przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można więc mówić w każdej sytuacji, gdy podatnik na skutek otrzymania określonych wartości majątkowych (środków pieniężnych, świadczeń w naturze, czy też innych nieodpłatnych świadczeń), jak również na skutek określonego zdarzenia powodującego zmniejszenie jego zobowiązań wobec innych podmiotów, uzyskuje określone przysporzenie majątkowe.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia "stypendium". W takiej sytuacji dla ustalenia jego znaczenia należy posłużyć się wykładnią językową. "Stypendium" oznacza okresową pomoc finansową z funduszów państwowych, społecznych lub prywatnych głównie dla studentów, uczniów, pracowników nauki. Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN określa stypendium jako "pieniądze wypłacane okresowo uczniom, studentom, pracownikom nauki itp. na pokrycie kosztów nauki lub badań naukowych; też: nauka, studia lub badania naukowe poza miejscem zamieszkania finansowane z tych pieniędzy". Z prawnego punktu widzenia chodzi zatem o świadczenie okresowe, głównie pieniężne, spełniane na rzecz oznaczonej osoby i mające na celu wspieranie jej działań służących zdobywaniu wiedzy bądź twórczości naukowej lub artystycznej.

Należy również wskazać na definicję zawartą w:

* Nowym Słowniku Języka Polskiego pod red. B. Dunaj - "stypendium to środki przyznawane przez instytucję osobie uczącej się, prowadzącej działalność artystyczną lub naukową na określony czas",

* Słowniku Wyrazów Obcych PWN, który definiuje "stypendium jako stałą pomoc wypłacaną przez określony czas z funduszów społecznych albo państwowych, przeznaczoną dla uczącej się młodzieży lub na prace specjalne",

* Słowniku wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem, który wskazuje, że "stypendium to zasiłek, subwencja, pomoc finansowa dla uczących się, dla pracowników naukowych, artystów itd. wypłacana (przez określony czas, na pokrycie kosztów utrzymania) z funduszów państwa, organizacji, instytucji itd.",

* Słowniku Wyrazów Obcych W. Kopalińskiego - "stypendium to zasiłek, subwencja, pomoc finansowa dla uczących się, dla pracowników nauki, artystów itd., wypłacana (przez określony czas, na pokrycie kosztów utrzymania) z funduszów państwa, organizacji, instytucji itd.".

Z opisu sprawy wynika, że objęliście Państwo patronat nad klasą w Technikum. W ramach współpracy z Państwem, Szkoła zdecydowała o utworzeniu od roku szkolnego 2023/2024 klasy, w której realizowane będzie kształcenie o profilu "Technik (...)", zaś (...) wraz ze spółkami z Grupy zobowiązała się do wsparcia materialnego w zakresie kształcenia uczniów. W ramach powyższej współpracy, spółki z Grupy zawarły ze Szkołą porozumienie (którego celem jest zwiększenie poziomu wiedzy i praktycznych umiejętności uczniów w zakresie przedmiotów związanych z (...) oraz rozwijanie u uczniów umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce np. poprzez odbywanie praktyk w strukturach Grupy. Na mocy powyższego Porozumienia, Grupa udzieliła patronatu nad klasą Szkoły o profilu "Technik (...)" oraz zobowiązała się m.in. do:

* przyznawania uczniom tej klasy comiesięcznego stypendium podstawowego w kwocie 100,00 zł brutto, przyznawanego od pierwszego półrocza klasy pierwszej z funduszu stypendialnego utworzonego przez Grupę. Stypendium podstawowe otrzymuje uczeń pod warunkiem, że jego frekwencja w danym miesiącu nie będzie niższa niż 85%. Szkoła jest zobligowana do przekazania Państwu listy uczniów, którzy nie dopełnili tego warunku i nie mogą otrzymać stypendium podstawowego za dany miesiąc. Prawo do stypendium podstawowego zostaje utracone przez ucznia na rok w przypadku nieotrzymania przez niego promocji do następnej klasy. W przypadku nieotrzymania kolejnej promocji do następnej klasy prawo do stypendium zostaje utracone bezterminowo,

* przyznawania uczniom klasy o profilu "Technik (...)", comiesięcznego stypendium naukowego w kwocie 100,00 zł brutto, przyznawanego od pierwszego półrocza klasy pierwszej z funduszu stypendialnego utworzonego przez Grupę. Warunkiem otrzymania stypendium naukowego jest uzyskanie odpowiedniej średniej ocen z wybranych przedmiotów szkolnych,

* dofinansowanie uczniom wyprawki szkolnej (w postaci nabytych przez Spółkę voucherów do księgarni, tj. bonów różnego przeznaczenia w rozumieniu art. 2 pkt 44 ustawy o VAT),

* przekazanie uczniom nieodpłatnie abonamentów sportowych w postaci kart sportowych (...) (nabywanych przez Spółkę jako usługi opodatkowane VAT).

* Koszty stypendiów, bonów oraz abonamentów sportowych są dalej zwane łącznie "Świadczeniami".

Szczegółowe uregulowania dotyczące przyznawania i realizacji świadczeń dla uczniów kształcących się w zawodzie "Technik (...)" zostały ujęte w regulaminie stanowiącym załącznik do Porozumienia.

Świadczenia przekazywane uczniom, zgodnie z zobowiązaniem podjętym wobec Szkoły, mają na celu uatrakcyjnienie nauki w klasie o określonym profilu - wsparcie materialne oferowane uczniom pozwala zarówno na nabycie niezbędnych książek czy przyborów do nauki, jak i podjęcie dodatkowych zajęć sportowych.

Stypendium podstawowe oraz naukowe wypłacane będzie zawsze przez Państwa, na podstawie umowy zawartej pomiędzy uczniem/stypendystą a Państwem. Innymi słowy, spośród wszystkich spółek z Grupy, które zawarły Porozumienie ze Szkołą, to Państwo wyznaczeni zostaliście jako strona zobowiązana do zawierania umów z uczniami, a także weryfikacji czy spełnione zostały warunki wypłaty stypendium w danym miesiącu. Spółka będzie realizować przelewy na rzecz uczniów, nabyła i nabywać będzie również vouchery do księgarni oraz abonamenty sportowe w postaci kart (...), które przekazywać będzie uczniom. Państwo jako jedyna ze spółek z Grupy będąca stroną umów z uczniami, jako jedyna będzie również dysponować danymi osobowymi uczniów.

Zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami Grupy, Państwo obciążać będziecie spółki z Grupy (które podpisały Porozumienie ze Szkołą) częścią kosztów wypłaconych stypendiów naukowych i podstawowych, a także częścią kosztów dofinansowania wyprawki szkolnej i abonamentów sportowych według ustalonego stałego procentowego klucza podziału i w przyjętych okresach rozliczeniowych. Obciążenie Spółek w danym okresie rozliczeniowym będzie zatem procentowo stałe, ale różne kwotowo w zależności od poziomu kosztów ponoszonych przez Państwa. Innymi słowy, pokrycia części kosztów przez daną spółkę z Grupy wobec Państwa, nie będzie można bezpośrednio powiązać z uprzednią wypłatą środków ze stypendium lub kosztem abonamentu sportowego dla danego konkretnego ucznia - koszty w ramach Grupy będą dzielone procentowo, bez względu na liczbę korzystających ze wsparcia uczniów. Zgodnie z przyjętym kluczem alokacji, część ww. kosztów nie będzie pokrywana przez inne spółki z Grupy (tj. pozostanie kosztami własnymi Spółki).

W analizowanej sprawie wypłacane/przekazywane przez Państwa świadczenia są świadczeniami okresowymi spełnianymi na rzecz oznaczonych osób (uczniów) i niewątpliwie mają na celu wspieranie ich działań służących zdobywaniu wiedzy.

Zatem, w pojęciu stypendium mieścić się będą zarówno świadczenia pieniężne jak i świadczenia niepieniężne.

Tym samym, wypłacone stypendia oraz otrzymane przez uczniów vouchery do księgarni (bony) na zakup książek oraz abonamenty sportowe w postaci kart sportowych (...) przeznaczone na dodatkowe zajęcia sportowe stanowią dla nich przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Państwa w tej części jest prawidłowe.

Obowiązki płatnika z tytułu wypłaconych stypendiów

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane m.in. osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne - od wypłacanych przez nie stypendiów - pomniejszonych o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.b.

W myśl art. 35 ust. 2 ustawy:

Zaliczki, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4, za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 2 albo 3, z tym że w przypadku poboru zaliczek od emerytur i rent z zagranicy stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty.

Według art. 32 ust. 2 ww. ustawy:

Zaliczki za miesiące od stycznia do grudnia wynoszą:

1)

za miesiące, w których dochód podatnika uzyskany od początku roku od danego płatnika nie przekroczył kwoty 120 000 zł - 12% dochodu uzyskanego w danym miesiącu;

2)

za miesiąc, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku od danego płatnika przekroczył kwotę 120 000 zł - 12% od tej części dochodu uzyskanego w tym miesiącu, która nie przekroczyła tej kwoty, i 32% od nadwyżki ponad kwotę 120 000 zł;

3)

za miesiące następujące po miesiącu, o którym mowa w pkt 2 - 32% dochodu uzyskanego w danym miesiącu od danego płatnika.

Stosownie do art. 32 ust. 3 omawianej ustawy:

Jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody w sposób określony w art. 6 ust. 2 albo 4d, a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu:

1)

dochody podatnika nie przekroczą kwoty 120 000 zł, a małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów, które łączy się z dochodami podatnika - zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 12% dochodu uzyskanego w danym miesiącu od tego płatnika i są dodatkowo pomniejszane za każdy miesiąc o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek w przypadku oświadczenia dotyczącego opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 albo 4d;

2)

dochody podatnika przekroczą kwotę 120 000 zł, a dochody małżonka lub dziecka, które łączy się z dochodami podatnika, nie przekraczają tej kwoty - zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 12% dochodu uzyskanego w danym miesiącu od tego płatnika.

Zgodnie z art. 31c ww. ustawy:

1. Płatnik nie pobiera zaliczek, o których mowa w art. 32-35 i art. 41 ust. 1, jeżeli podatnik złoży temu płatnikowi wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym.

2. Podatnik może złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym, jeżeli przewiduje, że uzyskane przez niego dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 nie przekroczą w roku podatkowym kwoty 30 000 zł.

3. W przypadku uzyskania przez podatnika, o którym mowa w ust. 1, dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 przekraczających u tego płatnika w roku podatkowym kwotę 30 000 zł, płatnik oblicza zaliczki bez pomniejszania, o którym mowa w art. 31b.

Natomiast na podstawie art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

Mając na uwadze przytoczone wyżej regulacje, na Państwu jako podmiocie dokonującym wypłat uczniom stypendiów ciążą obowiązki płatnika, o których mowa powyżej. Państwo jesteście zobowiązani do pobrania zaliczek na podatek, zgodnie z art. 35 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Będziecie Państwo również zobowiązani do sporządzania deklaracji PIT-11, tj. informacji o przychodach z innych źródeł oraz dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, w której należy wykazać wartość wypłaconych stypendiów i pobranych zaliczek.

Stanowisko Państwa w tej części jest prawidłowe.

Obowiązki Spółki z tytułu przekazanych świadczeń niepieniężnych

W odniesieniu do świadczeń przekazywanych na dofinansowanie uczniom wyprawki szkolnej w postaci nabytych przez Państwa voucherów do księgarni, tj. bonów oraz abonamentów sportowych w postaci kart sportowych (...), art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał zastosowania.

Z literalnego brzmienia powołanego przepisu art. 35 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wynika, że do poboru zaliczek zobowiązani są płatnicy od "wypłacanych" stypendiów. Zatem ww. przepis dotyczy wypłaty świadczeń pieniężnych, a tym samym wyklucza z tego katalogu świadczenia niepieniężne (rzeczowe), które są "przekazywane".

W konsekwencji przekazywane przez Państwa świadczenia rzeczowe stanowią przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ww. ustawy, od których nie jesteście Państwo zobligowani do poboru zaliczek. Jedynie macie Państwo obowiązek wystawienia informacji PIT-11 i wykazania ich w części "F" jako inne źródła zgodnie z art. 42a ww. ustawy.

Stanowisko Państwa w tej części jest nieprawidłowe.

Wskazane wyżej obowiązki płatnika są niezależne od faktu, że ostatecznie część kosztów świadczeń dla Państwa uczniów rozliczycie Państwo z innymi spółkami z Grupy, będącymi stronami Porozumienia ze Szkołą.

Stanowisko Państwa w tej części jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

* stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz

* zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl