Nowość 0114-KDIP3-1.4011.189.2024.3.MS2

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 czerwca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-1.4011.189.2024.3.MS2

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

* nieprawidłowe w części dotyczącej skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od daty nabycia w spadku,

* prawidłowe w części dotyczącej skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego po upływie 5 lat od daty nabycia w spadku.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 20 maja 2024 r. (data wpływu 20 maja 2024 r.) oraz pismem z 20 maja 2024 r. (data wpływu 30 maja 2024 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowana będąca stroną postępowania:

Pani B.G.

2) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Pani A.B.

3) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Pan M.G.

Opis zdarzenia przyszłego

Przedmiotem niniejszego wniosku jest lokal mieszkalny nr (...), składający się z dwóch pokoi, kuchni, łazienki i przedpokoju znajdujący się na czwartym poziomie kondygnacji budynku wielomieszkaniowego, położonego w (...). Całkowita powierzchnia użytkowa mieszkania wynosi 45,70 m2.

W roku 2008 właścicielem ww. mieszkania stała się M.G. (wpis do księgi wieczystej Nr. (...). Mieszkanie to było użytkowane przez M.G. i jej rodzinę (męża oraz 2 synów) od 1971 r. na zasadzie mieszkania spółdzielczego, lokatorskiego. W roku 2008 poprzez wykupienie lokalu nastąpiła zmiana jego statusu własności, na mieszkanie spółdzielcze własnościowe.

W chwili wykupu mieszkania M.G. była wdową (mąż zmarł w 1979 r.). M.G. mieszkała tam aż do śmierci, tj. do 26 listopada 2020 r. M.G. w chwili śmierci była wdową, posiadała dwóch synów A.G. oraz W.G. Po jej śmierci synowie nie przeprowadzili postępowania spadkowego.

Syn M.G. - W.G., zmarł w czerwcu 2022 r. Po jego śmierci na mocy Ustawy, zgodnie z Aktem Notarialnym Poświadczenia Dziedziczenia Repertorium A Nr (...) z dnia (...) 2022 r. (Załącznik nr 1), prawo do spadku po nim wraz z dobrodziejstwem inwentarza nabyli w równych częściach - tj. po 1/3 części - żona B.G. (małżeństwo było zawarte w 1986 r., między małżonkami istniała wspólnota majątkowa), córka A.B. z domu G. oraz syn M.G.

W grudniu 2023 r. przeprowadzono postępowanie spadkowe po śmierci M.G. Na mocy Ustawy, zgodnie z Aktem Poświadczenia Dziedziczenia Repertorium A Nr (...) (Załącznik nr 2) z dnia (...) 2023 r. oraz Aktem Notarialnym Protokołem Dziedziczenia Repertorium A Nr (...) z dnia (...) 2023 r. (Załącznik nr 3), prawo do spadku po zmarłej M.G. nabyli w równych częściach - tj. po 1/2 części - synowie: A.G. oraz W.G.

W związku z tym, że syn W.G. zmarł w 2022 r., zgodnie z Aktem Notarialnym poświadczenia Dziedziczenia po zmarłym (ad 3), lokal mieszkalny będący przedmiotem zapytania stał się własnością: syna zmarłej M.G. - A.G. w 1/2 części oraz spadkobierców W.G. czyli: żony B.G., córki A.B. oraz syna M.G. w równych częściach tj. po 1/6 części całości lokalu mieszkalnego. W lutym 2024 r. A.G. przekazał Aktem Darowizny Repertorium A Nr (...) (Załącznik nr 4) z dn. (...) 2024 r. swoją część udziału we własności mieszkania synowi K.G.

W chwili obecnej (na dzień składania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej), zgodnie ze stanem formalno-prawnym współwłaścicielami mieszkania są:

* K.G. - 1/2 cz.

* B.G. - 1/6 cz.

* A.B. - 1/6 cz.

* M.G. - 1/6 cz.

Pytanie

Czy dokonując odpłatnego zbycia swojej części własności mieszkania przez B.G., A.B. i M.G. na rzecz K.G., tak aby przedmiotowe mieszkanie stało się jego własnością, osoby zbywające będą podlegały obowiązkowi odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia nieruchomości otrzymanej w drodze spadku?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Według Państwa oceny (Zainteresowanej będącej stroną postępowania oraz dzieci Zainteresowanej: A.B. i M.G.) opisana we wniosku sytuacja, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do obowiązujących przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647) oraz przepisów Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610), do wyliczenia pięcioletniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie odpłatnego zbycia nieruchomości (lub ich części oraz udziału w nieruchomości) nabytych w drodze spadku, wliczany jest nie tylko okres własności nieruchomości przysługującej spadkobiercy, który dokonuje odpłatnego zbycia, ale także okres własności nieruchomości spadkodawcy.

Mieszkanie będące przedmiotem spadku było użytkowane przez męża Zainteresowanej, jego rodziców oraz brata od 1971 r., na zasadzie mieszkania spółdzielczego własnościowego.

Po śmierci ojca męża Zainteresowanej (w 1979 r.) mąż Zainteresowanej W.G. jego brat A.G. oraz matka M.G., pozostali jedynymi użytkownikami mieszkania.

Po zawarciu związku małżeńskiego Zainteresowanej z W.G. (w 1986 r.) Zainteresowana również w nim mieszkała wraz z mężem oraz dziećmi. Pomiędzy Zainteresowaną a mężem, nigdy nie było rozdzielności majątkowej, przez cały czas trwania małżeństwa (36 lat) pozostawali we wspólności majątkowej. W 2008 r. na skutek wykupienia mieszkania, zmienił się jego status - stało się mieszkaniem własnościowym, a jego właścicielem została M.G. (teściowa Zainteresowanej). Po śmierci teściowej w 2020 r., oraz po śmierci męża Zainteresowanej w 2022 r. współwłaścicielami mieszkania stali się, w określonych ustawowo częściach, brat męża Zainteresowanej A.G., Zainteresowana będąca stroną postępowania oraz dzieci Zainteresowanej. W 2023 r. brat męża Zainteresowanej przekazał Aktem Darowizny swoją część współwłasności mieszkania swojemu synowi K.

W nawiązaniu do przedstawionej sytuacji, według oceny Zainteresowanej (po doliczeniu okresu posiadania własności nieruchomości przysługującej Zainteresowanej oraz dzieciom jako spadkobiercom, również okresu własności spadkodawcy), dokonując zamierzonego przez Zainteresowaną oraz dzieci zbycia części współwłasności mieszkania na rzecz K.G., nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo jest w części nieprawidłowe i w części prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c-przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości i ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2159) dodano art. 10 ust. 5, który stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

W myśl art. 10 ust. 5 ww. ustawy;

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Przepis art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, pięcioletni okres liczony będzie od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw majątkowych przez spadkodawcę.

Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat - to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia "nabycie w drodze spadku".

Należy zauważyć, że w orzecznictwie sądów administracyjnych pod pojęciem "nabycie w drodze spadku", użytym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy rozumieć nabycie w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego (np. wyroki NSA z dnia 15 grudnia 2010 r. sygn. akt II FSK 1437/09, z dnia 28 listopada 2013 r. sygn. akt II FSK 2983/11, z dnia 25 stycznia 2013 r. sygn. akt II FSK 1120/11, z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt II FSK 1966/11, z dnia 19 czerwca 2015 r. sygn. akt II FSK 625/13, z dnia 29 listopada 2015 r. sygn. akt II FSK 3281/15).

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że pojęcie "nabycia w drodze spadku" użyte w art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje zarówno nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia ustawowego i testamentowego, jak i nabycie nieruchomości w wyniku zwolnienia się z obowiązku wypłaty zachowku przez przeniesienie własności nieruchomości na rzecz osoby pominiętej w testamencie oraz nabycie nieruchomości na podstawie rozporządzenia testamentowego w drodze zapisu zwykłego i windykacyjnego.

W świetle art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.):

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Stosownie do art. 924 tej ustawy:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast na mocy art. 925 Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

W myśl art. 1025 § 1 ustawy - Kodeks cywilny:

Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy należy wskazać, że nabyli Państwo udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nr (...) w drodze spadku po zmarłym w czerwcu 2022 r. W.G.

Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Państwa udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy odpłatne zbycie tych udziałów będzie miało miejsce po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę - tj. Pana W.G.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego i obowiązujące przepisy stwierdzić należy, że Pan W.G., po którym nabyli Państwo udziały w lokalu mieszkalnym nr (...) nabył udział w ww. nieruchomości w drodze spadku po matce zmarłej w listopadzie 2020 r. Dlatego, datę nabycia przez Państwa udziałów w ww. lokalu mieszkalnym stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 i art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy utożsamiać z datą nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę (tj. Pana W.G.), czyli 2020 r.

Wobec powyższego uznać należy, że w przypadku planowanej sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym nabytego przez Państwa spadkodawcę (tj. Pana W.G.) w wyniku spadku po matce zmarłej w listopadzie 2020 r. okres 5 lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych minie dopiero 31 grudnia 2025 r.

Jeżeli sprzedają Państwo swoje udziały przed upływem wyżej wskazanych 5 lat, sprzedaż taka będzie stanowiła źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Będą Państwo wówczas zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Artykuł 30e ust. 2 przywołanej ustawy stanowi, że:

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Z art. 30e ust. 4 cytowanej ustawy wynika, że:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1)

dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2)

dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku zalicza się również udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe, w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub zbywanego prawa odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych przez podatnika. Przez ciężary spadkowe, o których mowa w zdaniu drugim, rozumie się spłacone przez podatnika długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia, również w przypadku, gdy podatnik spłacił długi spadkowe, zaspokoił roszczenia o zachowek lub wykonał zapisy zwykłe i polecenia po dokonaniu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c.

Zatem odpłatne zbycie udziałów w lokalu mieszkalnym, które nabyli Państwo w drodze spadku po zmarłym W.G., będzie stanowić źródło przychodu wówczas, jeżeli sprzedają Państwo swoje udziały przed upływem 5 lat od daty nabycia (tj. licząc od 2020 r.). Przychód (dochód) uzyskany z tego tytułu, podlegał będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy. Będą Państwo wówczas zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu ww. sprzedaży.

W tej części Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.

Natomiast obowiązek podatkowy po Państwa stronie nie powstanie dopiero wtedy, gdy sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat od daty nabycia przez Państwa udziałów w lokalu mieszkalnym, (tj. licząc od 2020 r.), czyli będzie to dopiero 2026 r.

W tej części Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Końcowo wskazać należy, że do wyliczenia pięcioletniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie odpłatnego zbycia nieruchomości (lub ich części oraz udziału w nieruchomości) nabytych w drodze spadku, wliczany jest okres własności nieruchomości przysługującej spadkobiercy, który dokonuje odpłatnego zbycia, a także okres własności nieruchomości przysługujący spadkodawcy, a nie okres użytkowania tej nieruchomości.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

B.G. (Zainteresowana będąca stroną postępowania - art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl