0114-KDIP3-1.4011.123.2022.1.EC - Odprowadzanie zaliczek na PIT przez spadkobiercę z tytułu udziału w zyskach przedsiębiorstwa w spadku

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 kwietnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-1.4011.123.2022.1.EC Odprowadzanie zaliczek na PIT przez spadkobiercę z tytułu udziału w zyskach przedsiębiorstwa w spadku

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy przez spadkobiercę z tytułu udziału w zyskach przedsiębiorstwa w spadku oraz składania druku SDZ2.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W dniu 21 września 2021 r. nastąpiła śmierć matki Wnioskodawczyni. A. - matka D. (Wnioskodawczyni) była przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawczyni na podstawie art. 9 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (dalej ustawa o zarządzie sukcesyjnym) została ustanowiona zarządcą sukcesyjnym jeszcze za życia przedsiębiorcy (swojej matki - A.). Tym samym stosowanie do treści rozdziału 4 ustawy o zarządzie sukcesyjnym Wnioskodawczyni przejęła prowadzenie przedsiębiorstwa w spadku.

W dniu 8 listopada 2021 r. przed notariuszem sporządzono akt poświadczenia dziedziczenia, zgodnie z którym Wnioskodawczyni i jej brat w częściach równych nabyli spadek po zmarłej matce, w skład którego wchodzi m.in. również przedsiębiorstwo w spadku objęte przez zarządcę sukcesyjnego. Działalność przedsiębiorstwa w spadku jest kontynuowana, odprowadzane są zaliczki na podatek dochodowy na takich samych zasadach jak przed śmiercią przedsiębiorcy (matki Wnioskodawczyni).

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy o zarządzie sukcesyjnym Wnioskodawczyni działając jako właściciel przedsiębiorstwa ma prawo do podziału i wypłaty zysku pomniejszonego o należności publicznoprawne i niepokryte straty, a na podstawie art. 27 ust. 4 wskazanej wyżej ustawy także pobrania zaliczki na poczet przewidywanego zysku przedsiębiorstwa w spadku.

W opisanym stanie faktycznym Wnioskodawczyni jako właściciel połowy przedsiębiorstwa w spadku nie zamierza odprowadzać dodatkowych indywidualnych zaliczek na podatek dochodowy z tytułu dochodów (zysku czy zaliczki) wygenerowanych przez przedsiębiorstwo w spadku, które zostaną jej wypłacone w przyszłości.

Pytania

1. Czy w związku z kontynuowaniem działalności przedsiębiorstwa w spadku Wnioskodawczyni jako spadkobierca połowy przedsiębiorstwa jest zobowiązana do odprowadzania indywidualnie zaliczek na podatek dochodowy z tytułu udziałów w dochodach przedsiębiorstwa w spadku, w przypadku kiedy przedsiębiorstwo w spadku kontynuuje (jak przed śmiercią matki Wnioskodawczyni) dotychczasowy sposób rozliczania się, odprowadzając comiesięczne naliczone zaliczki na podatek dochodowy i przedsiębiorstwo to jest płatnikiem tychże składek?

2. Czy Wnioskodawczyni uzyskany z działalności przedsiębiorstwa w spadku dochód ma zgłaszać w rocznym zeznaniu podatkowym, doliczając go do dochodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę w innej instytucji (Wnioskodawczyni jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym uczelni wyższej)?

3. Czy Wnioskodawczyni uzyskany z działalności przedsiębiorstwa w spadku dochód ma każdorazowo po wypłacie zgłaszać ten fakt w postaci druku SDZ2?

Pani stanowisko w sprawie

Uważa Pani, że nie jest zobowiązana do odprowadzania indywidualnie zaliczek na podatek dochodowy z tytułu udziałów w dochodach przedsiębiorstwa w spadku bez względu na ich formę (zysk z art. 27 ust. 2 ustawy o zarządzie sukcesyjnym, czy zaliczka z art. 27 ust. 4 ustawy o zarządzie sukcesyjnym) w przypadku kiedy przedsiębiorstwo w spadku kontynuuje (jak przed śmiercią Pani matki) dotychczasowy sposób rozliczania się, odprowadzając comiesięczne naliczone zaliczki na podatek dochodowy i przedsiębiorstwo to jest płatnikiem tychże składek.

Zgodnie z ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwo w spadku uzyskało odrębną podmiotowość prawnopodatkową jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej w zakresie podatków związanych z działalnością tego przedsiębiorstwa. Działalność przedsiębiorstwa w spadku została uznana za pozarolniczą działalność gospodarczą. Ponadto przyjęto zasadę, że podatek dochodowy od osób fizycznych od działalności przedsiębiorstwa w spadku obliczany będzie na takich samych zasadach, jakie obowiązują w przypadku osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedsiębiorstwo w spadku posiada zatem status samodzielnego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, ewentualnie traktowane jest jako podatnik będący wspólnikiem spółki cywilnej.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym właściciele przedsiębiorstwa w spadku mają prawo do udziału w zyskach i uczestniczą w stratach wynikających z prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku, w takim stosunku, w jakim przysługuje im udział w przedsiębiorstwie w spadku.

Właściciele przedsiębiorstwa w spadku mogą żądać podziału i wypłaty zysku pomniejszonego o należności publicznoprawne i niepokryte straty z upływem roku od dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego i z końcem każdego kolejnego roku za rok poprzedni (art. 27 ust. 2 rzeczonej ustawy). Zysk jest wypłacany w odpowiednich częściach właścicielom przedsiębiorstwa w spadku przez zarządcę sukcesyjnego (art. 27 ust. 3 ustawy o zarządzie sukcesyjnym). Stosownie do art. 27 ust. 4 ustawy o zarządzie sukcesyjnym na żądanie właściciel przedsiębiorstwa w spadku zarządca sukcesyjny wypłaca im zaliczki na poczet przewidywanego zysku, chyba że byłoby to sprzeczne z zasadami prawidłowej gospodarki. Zaliczki mogą być wypłacane wyłącznie ze środków pieniężnych.

W myśl art. 27 ust. 5 ustawy o zarządzie sukcesyjnym zarządca sukcesyjny dokonuje rozliczenia wypłaconych zaliczek w terminach wypłaty zysku. Art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi natomiast, iż przepisów ustawy nie stosuje się do wypłat, o których mowa w art. 27 ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

Nie dolicza Pani zatem dochodu uzyskanego z działalności przedsiębiorstwa w spadku do dochodu uzyskanego z tytułu umowy o pracę i nie zgłasza go w jednym zeznaniu rocznym.

Nie jest Pani także zobowiązana do składania formularza SDZ2 po każdorazowej wypłacie zysku lub zaliczki na poczet przewidywanego zysku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1629), weszły w życie przepisy, które regulują zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz kontynuowania działalności gospodarczej wykonywanej z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z przepisem art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.):

Ustawa reguluje również opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów przedsiębiorstwa w spadku.

Stosownie do art. 1a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przedsiębiorstwo w spadku, stanowiące jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:

1)

zarządu sukcesyjnego albo

2)

uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2020 r. poz. 170 oraz z 2021 r. poz. 802).

Zgodnie z art. 5a pkt 43 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie w spadku - oznacza to przedsiębiorstwo w spadku w rozumieniu ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

W myśl art. 49 pkt 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym:

Przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r. poz. 170 zwanej dalej "ustawą o zarządzie sukcesyjnym"), przedsiębiorstwo w spadku jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody przedsiębiorstwa w spadku uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z kolei zgodnie z art. 7a ust. 2 ww. ustawy:

Powstanie przedsiębiorstwa w spadku nie jest traktowane jako rozpoczęcie działalności gospodarczej.

W myśl art. 7a ust. 4 ww. ustawy:

Przychodami przedsiębiorstwa w spadku są wszystkie przychody związane z działalnością prowadzoną przez to przedsiębiorstwo, w tym w formie spółki cywilnej. Do przychodów zalicza się również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa w spadku, niezależnie od tego, kiedy zostały nabyte przez zmarłego przedsiębiorcę, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł. W tym przypadku przepisu art. 14 ust. 2c nie stosuje się

Zgodnie natomiast z art. 7a ust. 5 ww. ustawy:

Przedsiębiorstwo w spadku sporządza wykaz składników majątku przedsiębiorstwa w spadku na dzień otwarcia spadku. Wykaz zawiera co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia przez zmarłego przedsiębiorcę składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych przez zmarłego przedsiębiorcę na nabycie tego składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na jego nabycie zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, jak również wartość początkową, metodę amortyzacji i sumę odpisów amortyzacyjnych.

W myśl art. 7a ust. 6 ww. ustawy:

Urzędem skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym przedsiębiorstwa w spadku jest urząd skarbowy, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym zmarłego przedsiębiorcy wykonuje swoje zadania.

Z powyższych uregulowań wynika, że ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej usankcjonowała nowy podmiot, który stał się podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Na mocy powyższych uregulowań przedsiębiorstwo w spadku uzyskało odrębną podmiotowość prawnopodatkową, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej w zakresie podatków związanych z działalnością tego przedsiębiorstwa.

Działalność przedsiębiorstwa w spadku została uznana za pozarolniczą działalność gospodarczą, a tym samym stanowi odrębne źródło przychodu. Ponadto przyjęto zasadę, że podatek dochodowy od osób fizycznych od działalności przedsiębiorstwa w spadku obliczany będzie na takich samych zasadach, jakie obowiązują w przypadku osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedsiębiorstwo w spadku posiada zatem status samodzielnego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, bądź traktowane jest jako podatnik będący wspólnikiem spółki cywilnej.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ustawy nie stosuje się do wypłat, o których mowa w art. 27 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej:

Właściciele przedsiębiorstwa w spadku mają prawo do udziału w zyskach i uczestniczą w stratach wynikających z prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku, w takim stosunku, w jakim przysługuje im udział w przedsiębiorstwie w spadku.

W myśl art. 27 ust. 2 ww. ustawy:

Właściciele przedsiębiorstwa w spadku mogą żądać podziału i wypłaty zysku pomniejszonego o należności publicznoprawne i niepokryte straty z upływem roku od dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego i z końcem każdego kolejnego roku za rok poprzedni.

Stosownie do art. 27 ust. 3 ww. ustawy:

Zysk jest wypłacany w odpowiednich częściach właścicielom przedsiębiorstwa w spadku przez zarządcę sukcesyjnego (art. 27 ust. 3 ww. ustawy).

Stosownie do art. 27 ust. 4 ustawy o zarządzie sukcesyjnym:

Przedsiębiorstwa osoby fizycznej, na żądanie właścicieli przedsiębiorstwa w spadku zarządca sukcesyjny wypłaca im zaliczki na poczet przewidywanego zysku, chyba że byłoby to sprzeczne z zasadami prawidłowej gospodarki. Zaliczki mogą być wypłacane wyłącznie ze środków pieniężnych.

W myśl art. 27 ust. 5 ww. ustawy:

Zarządca sukcesyjny dokonuje rozliczenia wypłaconych zaliczek w terminach wypłaty zysku, określonych w ust. 2.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 21 września 2021 r. zmarła Pani mama, która była przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Została Pani ustanowiona zarządcą sukcesyjnym jeszcze za życia przedsiębiorcy (swojej matki). Przejęła Pani prowadzenie przedsiębiorstwa w spadku. W dniu 8 listopada 2021 r. przed notariuszem sporządzono akt poświadczenia dziedziczenia, zgodnie z którym Pani i jej brat w częściach równych nabyliście spadek po zmarłej matce, w skład którego wchodzi m.in. również przedsiębiorstwo w spadku objęte przez zarządcę sukcesyjnego. Działalność przedsiębiorstwa w spadku jest kontynuowana, odprowadzane są zaliczki na podatek dochodowy na takich samych zasadach jak przed śmiercią przedsiębiorcy (Pani matki).

Jako właściciel połowy przedsiębiorstwa w spadku nie będzie Pani odprowadzała dodatkowych indywidualnych zaliczek na podatek dochodowy z tytułu dochodów (zysku czy zaliczki) wygenerowanych przez przedsiębiorstwo w spadku, które zostaną Pani wypłacone w przyszłości.

W konsekwencji, mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przywołane uregulowania prawne, uznać należy, że jeżeli Pani, jako osoba uprawniona będzie uzyskiwała dochody z tytułu wypłaty zysku przedsiębiorstwa w spadku, określone w art. 27 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, to do tych wypłat nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Zatem, na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Pani jako spadkobierca części przedsiębiorstwa, nie jest zobowiązana do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu udziału w zyskach przedsiębiorstwa w spadku, o których mowa w art. 27 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nie dolicza Pani również dochodu uzyskanego z działalności przedsiębiorstwa w spadku do dochodu uzyskanego z tytułu umowy o pracę i nie wykazuje go w Pani zeznaniu podatkowym.

Jednocześnie informujemy, że druk SDZ2 nie dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, w związku z powyższym nie ma zastosowania do wypłaty zysku lub zaliczki na poczet przewidywanego zysku wypłaconego przez przedsiębiorstwo w spadku.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy: - dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, 3interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl