0114-KDIP2-3.4010.57.2017.1.MC - Zaliczenie do kosztów podatkowych składki ubezpieczeniowej dotyczącej samochodów osobowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 czerwca 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP2-3.4010.57.2017.1.MC Zaliczenie do kosztów podatkowych składki ubezpieczeniowej dotyczącej samochodów osobowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2017 r. (data wpływu 5 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:

* składka ubezpieczeniowa dotycząca składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, z wyjątkiem samochodów osobowych, będzie mogła być w całości zaliczona przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodu - jest prawidłowe,

* składka ubezpieczeniowa dotycząca samochodów osobowych będących środkami trwałymi Wnioskodawcy będzie mogła być w całości zaliczona przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 kwietnia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy składka ubezpieczeniowa uiszczona przez Wnioskodawcę, z tytułu zawarcia przedmiotowej umowy ubezpieczeniowej będzie mogła być w całości zaliczona przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

H. Sp z o.o. (zwana w dalszej części Wnioskodawcą) jest osobą prawną prowadzącą działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest właścicielem środków trwałych (w tym urządzeń, samochodów osobowych) oraz wyposażenia wykorzystywanegow prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza zawrzećz ubezpieczycielem umowę ubezpieczenia składników majątkowych wchodzących w skład swojego przedsiębiorstwa od uszkodzenia, kradzieży, przywłaszczenia, utraty, wandalizmui zjawisk atmosferycznych. W ramach tej polisy ochroną ubezpieczeniową zostaną objęte kompleksowo wszelkie składniki majątkowe wchodzące w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (a nie jedynie poszczególne składniki).

Suma ubezpieczenia, w ramach tej polisy, będzie odpowiadać wartości wszystkich środków trwałych ustalona według cen zakupu (wraz z kwotą podatku od towarów i usług)

Składniki majątkowe objęte ochroną ubezpieczeniową, będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy składka ubezpieczeniowa uiszczona przez Wnioskodawcę, z tytułu zawarcia przedmiotowej umowy ubezpieczeniowej będzie mogła być w całości zaliczona przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa CIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z ogólną definicją sformułowaną w art. 15 ust. 1 ustawy CIT, uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest uzależnione od łącznego spełnienia następujących warunków:

1.

celem poniesienia wydatku przez przedsiębiorcę jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

2.

wydatek ten nie może być wymieniony w art. 16 ustawy CIT (zawierającym katalog kosztów i wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów),

3.

wydatek musi być prawidłowo udokumentowany.

Wydatki te powinny być zatem funkcjonalnie związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, racjonalne i obiektywnie uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, jak również prawidłowo udokumentowane.

Dla kwalifikacji podatkowej składek na ubezpieczenie składników majątkowych opisanych w stanie faktycznym nie ma znaczenia fakt, czy ubezpieczenia te są obowiązkowe, czy też dobrowolne. Zawierana umowa ubezpieczeniowa, ma celu objęcie ochroną ubezpieczeniową wszelkich środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Środki trwałe, z kolei, są wykorzystywane przez Wnioskodawcę do prowadzonej działalności gospodarczej.

Zakres ubezpieczeniowy, niewątpliwie ma na celu ochronę kondycji finansowej przedsiębiorstwa w przypadku zaistnienia zdarzenia przewidzianego w umowie ubezpieczenia. Należy zatem uznać, że wydatki te (składki ubezpieczeniowe) służą zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów, a tym samym mogą być zaliczone w całości do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego:

* w zakresie ubezpieczenia składników majątkowych z wyjątkiem samochodów osobowych - jest prawidłowe,

* w zakresie ubezpieczenia samochodów osobowych zaliczanych do składników majątkowych Wnioskodawcy - jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1888, z późn. zm., dalej: u.p.d.o.p.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Przytoczona powyżej regulacja wskazuje więc wyraźnie, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków pod warunkiem, że nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, czy zachowanie albo zabezpieczenie źródła pozyskiwania przychodu.

Zatem, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

* wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;

* poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;

* został właściwie udokumentowany;

* wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Wnioskodawca jest właścicielem środków trwałych (w tym urządzeń i samochodów osobowych) oraz wyposażenia wykorzystywane go do prowadzonej działalności gospodarczej. Zamierza zawrzeć z ubezpieczycielem umowę ubezpieczenia składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. W ramach polisy ochrona będą objęte kompleksowo wszystkie składniki majątkowe wchodzące w skład przedsiębiorstwa. Składniki majątkowe objęte ochroną ubezpieczeniową, będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponieważ wydatki te mają na celu ochronę ubezpieczeniową wszelkich składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa to funkcjonalnie związane są z prowadzoną działalnością, służą osiągnięciu przychodów, zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów zatem należy je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jednocześnie w przypadku samochodów osobowych będących środkiem trwałym Wnioskodawcy wprowadzone jest ograniczenie, które wynika z art. 16 ust. 1 pkt 49 u.p.d.o.p. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 49 u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Przepis ten dotyczy jedynie składek na ubezpieczenie AC (tam tylko określa się wartość samochodu przyjętą dla celów ubezpieczenia). Oznacza to, że inne składki na ubezpieczenie samochodu osobowego podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości. Należy przyjąć, że jeżeli w umowie ubezpieczenia samochodu osobowego jest określana wartość pojazdu, wówczas składki obliczane na podstawie tego parametru mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych w komentowanym przepisie.

Zatem Wnioskodawca może zaliczyć do koszów uzyskania przychodów w pełnej wysokości wydatki na ubezpieczenie środków trwałych, z wyjątkiem ubezpieczenia AC dotyczącego samochodów osobowych, które powinno być zaliczone w koszty uzyskania przychodów w proporcji podlegającej ograniczeniom wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 49 u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl