0114-KDIP2-2.4010.75.2020.2.JG/AM - Przepływy finansowe pomiędzy spółką dominującą a spółkami zależnymi w podatkowej grupie kapitałowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 maja 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP2-2.4010.75.2020.2.JG/AM Przepływy finansowe pomiędzy spółką dominującą a spółkami zależnymi w podatkowej grupie kapitałowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2020 r. (data wpływu 27 lutego 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 maja 2020 r. (data nadania 14 maja 2020 r., data wpływu 15 maja 2020 r.) na wezwanie z dnia 6 maja 2020 r. Nr 0114-KDIP2-2.4010.75.2020.1.JG/AM (data nadania 6 maja 2020 r., data doręczenia 11 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy przepływy finansowe pomiędzy Spółką Dominującą a Spółkami Zależnymi w podatkowej grupie kapitałowej w związku z rozliczaniem zaliczek i podatku CIT (w tym ewentualnych nadwyżek, niedopłat, korekt, rozliczenia z tytułu wykorzystania straty czy też pokrycia kwot odsetek od zaległości budżetowych) pozostają neutralne dla celów CIT, tj. nie stanowią przychodów, ani kosztów podatkowych dla spółek tworzących podatkową grupę kapitałową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy przepływy finansowe pomiędzy Spółką Dominującą a Spółkami Zależnymi w podatkowej grupie kapitałowej w związku z rozliczaniem zaliczek i podatku CIT (w tym ewentualnych nadwyżek, niedopłat, korekt, rozliczenia z tytułu wykorzystania straty czy też pokrycia kwot odsetek od zaległości budżetowych) pozostają neutralne dla celów CIT, tj. nie stanowią przychodów, ani kosztów podatkowych dla spółek tworzących podatkową grupę kapitałową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Podatkowa Grupa Kapitałowa (dalej: Wnioskodawca lub PGK) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce. Spółką dominującą w PGK, a równocześnie spółką reprezentującą PGK, jest spółka A sp. z o.o. (dalej: Spółka Dominująca). Pozostałe spółki, tj. B. S.A., C. sp. z o.o. oraz D. sp. z o.o., pełnią rolę spółek zależnych w rozumieniu art. la ust. 2 pkt 1 lit. b Ustawy o CIT (dalej łącznie: Spółki Zależne).

Umowa o utworzeniu PGK (dalej: Umowa PGK) została zgłoszona właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, tj. Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, który decyzją z dnia 16 grudnia 2019 r., sygn. (...) dokonał rejestracji Umowy PGK.

PGK przyjęła jako rok podatkowy okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych rozpoczynający się 1 stycznia a kończący się 31 grudnia danego roku kalendarzowego. Zgodnie więc z Umową PGK, pierwszy rok podatkowy PGK rozpoczął się 1 stycznia 2020 r., a zakończy się 31 grudnia 2020 r.

PGK przyjęła kwartalny system zaliczek na CIT. Prawidłowość takich rozliczeń została potwierdzona w interpretacji indywidualnej wydanej dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.493.2019.l.MR.

W związku z utworzeniem PGK, na podstawie art. la ust. 7 ustawy o CIT, na Spółce Dominującej spoczywa obowiązek obliczania, pobierania oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (dalej: CIT) do właściwego dla PGK urzędu skarbowego, tj. Urzędu Skarbowego w Warszawie. Wnioskodawca pragnie przy tym zaznaczyć, że Spółce Dominującej nie przysługuje żadne wynagrodzenie z tytułu wykonywanych czynności związanych z rozliczeniem podatku dochodowego PGK.

Jednocześnie, zgodnie z Umową PGK, Spółki Zależne zobowiązane są do dokonywania terminowych wpłat na rzecz Spółki Dominującej z tytułu przypadającej im do zapłaty części zaliczek na CIT oraz kwoty podatku CIT wynikającej z rocznego rozliczenia PGK. W związku z powyższym, w praktyce Spółki Zależne będą przekazywały Spółce Dominującej odpowiednie kwoty należnego CIT (w tym również z tytułu należnych zaliczek) przelewem bankowym na wyznaczony rachunek. Następnie, Spółka Dominująca, zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. la ust. 7 Ustawy o CIT, będzie dokonywać wpłaty podatku należnego od PGK (zaliczek na ten podatek) na konto właściwego urzędu skarbowego.

Szczegółowe zasady regulujące zasady wzajemnych rozliczeń w ramach PGK, wraz ze wskazaniem uzgodnionych terminów tych rozliczeń, zostaną określone w wewnętrznej procedurze przyjętej na podstawie uzgodnień między spółkami tworzącymi PGK.

Wnioskodawca wskazuje, że w trakcie funkcjonowania PGK, w efekcie dokonywanych rozliczeń, może wystąpić sytuacja, w której w PGK powstanie nadwyżka lub też niedopłata zaliczek wobec wysokości podatku CIT należnego od PGK za dany rok podatkowy. W przypadku niedopłaty, Spółki Zależne będą zobowiązane do dokonania stosownych przelewów uzupełniających na właściwy rachunek. W przypadku natomiast wystąpienia nadwyżki, ww. kwota będzie zwracana przez Spółkę Dominującą na rachunki bankowe poszczególnych Spółek Zależnych lub pomniejszała zaliczki na CIT płacone za kolejne okresy.

Ponadto, w ww. procedurze wzajemnych rozliczeń zostanie uregulowany mechanizm, zgodnie z którym, w przypadku poniesienia w okresie rozliczeniowym lub na koniec roku podatkowego przez jedną ze spółek wchodzących w skład PGK straty podatkowej, spółka (spółki), której strata pomniejszy dochód PGK, będzie uprawniona do otrzymania odpowiedniej kwoty stanowiącej równowartość zmniejszenia podatku PGK.

W ramach wewnętrznej procedury uregulowana zostanie także kwestia dokonywania korekt rozliczeń PGK. Wnioskodawca nie wyklucza bowiem, że w wyniku korekt przychodów/kosztów na poziomie poszczególnych spółek tworzących PGK, konieczne będzie dokonanie korekty zobowiązania PGK i wpłaty przez Spółki Zależne na wyznaczone konto bankowe kwoty odpowiadającej wartości korygowanego podatku (potencjalnie wraz z odsetkami). Równocześnie, nie można wykluczyć wystąpienia sytuacji odwrotnej, tj. konieczności przekazania z wyznaczonego konta na konto Spółki Zależnej środków pieniężnych otrzymanych z urzędu skarbowego z tytułu nadpłaty powstałej w wyniku korekty zaliczki CIT/podatku dochodowego.

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że wszystkie rozliczenia w zakresie podatku CIT pomiędzy spółkami tworzącymi PGK, będą realizowane zgodnie z przyjętą wewnętrzną procedurą rozliczeń.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przepływy finansowe pomiędzy Spółką Dominującą a Spółkami Zależnymi w związku z rozliczaniem zaliczek i podatku CIT w imieniu PGK (w tym ewentualnych nadwyżek, niedopłat, korekt, rozliczenia z tytułu wykorzystania straty czy też pokrycia kwot odsetek od zaległości budżetowych) pozostają neutralne dla celów CIT, tj. nie stanowią przychodów, ani kosztów podatkowych dla spółek tworzących PGK?

Stanowisko Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, przepływy finansowe pomiędzy Spółką Dominującą a Spółkami Zależnymi w związku z rozliczaniem zaliczek i podatku CIT w imieniu PGK (w tym ewentualnych nadwyżek, niedopłat, korekt, rozliczenia z tytułu wykorzystania straty czy też pokrycia kwot odsetek od zaległości budżetowych) pozostają neutralne dla celów CIT, tj. nie stanowią przychodów i kosztów podatkowych dla spółek tworzących PGK.

A. Przekazywanie do Spółki Dominującej przez Spółki Zależne środków pieniężnych na pokrycie zaliczek/podatku CIT odprowadzanych przez Spółkę Dominującą do urzędu skarbowego w imieniu PGK

Zgodnie z art. la ust. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 865, z późn. zm., dalej: "ustawa o CIT"), podatek dochodowy oraz zaliczki na ten podatek należne od PGK są obliczane, pobierane i wpłacane przez spółkę dominującą. Jednocześnie, spółce tej nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych należnego od PGK.

W świetle art. 7a ust. 1 ustawy o CIT w PGK dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę uzyskanych z danego źródła przychodów nad sumą ich strat poniesionych z tego źródła przychodów.

Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT. Równocześnie, na mocy art. 16 ust. 1 pkt 15 Ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku CIT oraz wpłat z zysku określonych w odrębnych przepisach.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Spółki Zależne zobowiązują się do dokonywania na rzecz Spółki Dominującej wpłat zaliczek na CIT oraz kwoty podatku dochodowego wynikającego z rocznego rozliczenia PGK. Tym samym, środki pieniężne przekazywane do PGK będą odpowiadać wartości zaliczek na CIT/podatku dochodowego kalkulowanego na podstawie dochodu poszczególnych spółek wchodzących w skład PGK. Ze względu na szczególne regulacje dotyczące rozliczania podatku dochodowego przez PGK, do obliczania, poboru oraz zapłaty zaliczek na CIT/podatku dochodowego zobowiązana jest Spółka Dominująca. W celu umożliwienia Spółce Dominującej wykonania jej obowiązku w ww. zakresie, Spółki Zależne, zobowiązane są dokonywania terminowych wpłat na rzecz Spółki Dominującej z tytułu przypadającej im do zapłaty części zaliczek na CIT oraz kwoty podatku CIT wynikającej z rocznego rozliczenia PGK.

Tym samym należy uznać, że wyżej wskazane czynności stanowią wyłącznie wypełnienie obowiązku wynikającego z przepisów dotyczących rozliczania podatku dochodowego przez PGK, tj. obowiązku uiszczania podatku CIT oraz zaliczek na ten podatek przez spółkę dominującą.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że kwoty przekazywane na zapłatę zaliczek/podatku dochodowego przez Spółki Zależne, na wyznaczone konto bankowe Spółki Dominującej, nie będą stanowić dla Spółek Zależnych kosztów uzyskania przychodów.

W ocenie Wnioskodawcy, przekazywane przez Spółki Zależne środki pieniężne na pokrycie zaliczek i podatku CIT nie będą bowiem spełniać definicji kosztu uzyskania przychodów, określonej w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, z uwagi na fakt, iż nie będą one ponoszone w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dodatkowo, w ocenie Wnioskodawcy, celowościowa wykładnia art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT również wskazuje na brak możliwości zaliczenia przedmiotowych płatności do kosztów uzyskania przychodów, jako płatności mających na celu pokrycie kwot podatku CIT lub zaliczek na ten podatek (do uiszczania których formalnie jest zobowiązana Spółka Dominująca, zgodnie z art. la ust. 7 ustawy o CIT).

Podobnie, uznać należy, że przekazywane przez Spółki Zależne środki nie będą stanowiły przychodów podatkowych Spółki Dominującej.

Jak bowiem wynika z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, przychodem są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Równocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W świetle brzmienia powyższych przepisów należy uznać, że przychodem podatkowym jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny, trwały i bezzwrotny charakter, którą podatnik może rozporządzać jak własną. W zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem wniosku, taka sytuacja nie będzie miała jednak miejsca. Środki przekazywane na rzecz Spółki Dominującej nie będą bowiem stanowiły definitywnego, trwałego i bezzwrotnego powiększenia majątku Spółki Dominującej - podmiot ten będzie bowiem zobowiązany do przekazania zebranych środków na rachunek właściwego urzędu skarbowego lub też do ich zwrotu Spółce Zależnej lub Spółkom Zależnym uprawnionym do otrzymania przedmiotowych środków, zgodnie z postanowieniami wewnętrznej procedury rozliczeń. W konsekwencji, należy uznać, że środki te nie będą stanowiły przychodu podatkowego w Spółce Dominującej.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, przedmiotowe transfery pozostaną neutralne dla podmiotów tworzących PGK, a więc nie powinny być uwzględniane w kalkulacji dochodu/straty podatkowej, o których mowa w art. 7a ust. 1 ustawy o CIT.

B. Rozliczenie z tytułu wykorzystania straty

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, spółki tworzące PGK planują wprowadzić w wewnętrznej procedurze mechanizm, zgodnie z którym, w przypadku poniesienia w okresie rozliczeniowym lub na koniec roku podatkowego przez jedną ze spółek straty podatkowej, spółka (spółki), której strata pomniejszy dochód PGK, będzie uprawniona do otrzymania odpowiedniej kwoty stanowiącej równowartość zmniejszenia podatku PGK.

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że ustawodawca nie zdefiniował, która ze spółek tworzących PGK ma prawo do uzyskania środków wynikających z rozliczenia w wyniku podatkowym PGK straty poniesionej przez podmiot (-y) wchodzący (-e) w jej skład, a także nie zdefiniował zasad jej dystrybucji. Tym samym, należy przyjąć, że rozstrzygnięcie przedmiotowej kwestii pozostaje w wyłącznej gestii spółek tworzących PGK.

Równocześnie należy wskazać, że wszelkie dyspozycje dotyczące ww. środków pieniężnych (rozliczenie z tytułu wykorzystania straty) są w istocie dyspozycjami dotyczącymi kwot podatku dochodowego, skalkulowanego w skali PGK na skutek ustawowego mechanizmu konsolidacji bieżących indywidualnych wyników podatkowych. W związku z powyższym, rozliczenie z tytułu wykorzystania straty, stosownie do procedury rozliczeń podatkowych, która będzie obowiązywała w PGK, nie powinno być ujmowane w kalkulacji zobowiązania podatkowego PGK, ani w kalkulacji spółek wchodzących w jej skład, jako przychód podatkowy/koszt uzyskania przychodu.

Bez względu na powyższe należy podnieść, że regulacje ustawy o CIT zakładają, że zobowiązanie podatkowe PGK może być niższe niż suma zobowiązań podatkowych spółek wchodzących w jej skład. Obniżenie zobowiązania podatkowego w przypadku istnienia PGK nie może być jednak przedmiotem dodatkowego opodatkowania w jakiejkolwiek formie. Opodatkowanie nadwyżki środków finansowych wynikającej z konsolidacji wyników podatkowych spółek wchodzących w skład PGK przeczyłoby bowiem istocie istnienia PGK.

Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, że na gruncie ustawy o CIT, transfery z ww. tytułu pozostaną neutralne dla podmiotów tworzących PGK, a więc nie powinny być uwzględniane w kalkulacji dochodu/straty podatkowej, o których mowa w art. 7a ust. 1 ustawy o CIT.

Końcowo wskazać należy, że stanowisko wyrażone powyżej znajduje potwierdzenie w utrwalonej linii interpretacyjnej organów podatkowych, a także sądów administracyjnych w tym m.in. w interpretacjach indywidualnych wydanych przez:

* Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 maja 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.124.2019.1.JF,

* Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 marca 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.5.2019.2.MR,

* Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 maja 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.142.2018.1.GF,

* Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 października 2017 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.307.2017.1.JKT.

C. Zwrot Spółkom Zależnym nadpłaconych/nienależnie zapłaconych zaliczek/podatku CIT, rozliczenie korekt i pokrywanie kwot odsetek od zaległości podatkowych

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z rozliczeniami podatku CIT, w ramach PGK mogą wystąpić sytuacje, w których Spółka Dominująca zobowiązana będzie do zwrotu środków pieniężnych przekazanych przez Spółki Zależne w związku z wpłatą zaliczek/podatku CIT.

Taka sytuacja może mieć miejsce w szczególności wówczas, gdy Spółki Zależne w trakcie roku podatkowego będą osiągały dochód podlegający uwzględnieniu w kalkulacji dochodu PGK, w związku z czym zobowiązane będą do partycypowania w kwocie wpłacanych zaliczek, natomiast w związku ze zmianą sytuacji gospodarczej, na koniec roku wykażą niższe zobowiązanie podatkowe. W takiej sytuacji, Spółka Dominująca będzie obowiązana zwrócić ww. Spółkom Zależnym różnicę między wpłaconymi przez nie zaliczkami, a ostatecznie należnymi od nich kwotami udziału w podatku CIT PGK. Analogiczna sytuacja wystąpić może również w przypadku powstania nadpłaty w podatku CIT PGK z przyczyn leżących po stronie Spółek Zależnych, powodując konieczność zwrotu ww. spółkom wartości nadpłaconego podatku.

Podobnie, w przypadku korekt przychodów/kosztów na poziomie poszczególnych Spółek Zależnych, skutkujących korektą zobowiązania PGK, zgodnie z postanowieniami wewnętrznej procedury rozliczeń, kwota odpowiadająca wartości korygowanego podatku będzie przekazywana Spółce Dominującej przez Spółki Zależne (należy przy tym zaznaczyć, że może również dojść do przelewów odwrotnych, w zależności od kierunku korekty "in plus"/"in minus" lub też do zaliczania ewentualnych nadpłat dokonanych przez PGK na poczet bieżących płatności zaliczek dokonywanych przez Spółki Zależne). Równocześnie, Spółki Zależne, których korekta przychodów lub kosztów podatkowych będzie prowadzić do zaniżenia zobowiązania podatkowego PGK, będą zobowiązane do pokrycia i przekazania Spółce Dominującej, celem przekazania na rachunek urzędu skarbowego, wartości ewentualnych odsetek od zaległości budżetowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych ani zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Z kolei, jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT, kosztów uzyskania przychodów nie stanowi m.in. podatek CIT. Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Tym samym należy wskazać, że zwrot podatku nie stanowi, odpowiednio, przychodu/kosztu, podlegającego uwzględnieniu przy wyliczaniu dochodu/straty podatkowej, na podstawie art. 7a ust. 1 ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, Spółka Dominująca, zwracając Spółkom Zależnym kwoty zaliczek lub kwoty nadpłaty podatku CIT, które zostały jej przekazane w związku z rozliczeniem podatku CIT PGK, nie będzie dysponować własnym majątkiem. Spółka Dominująca, przekazując Spółkom Zależnym nadpłacony bądź nienależnie zapłacony podatek, będzie jedynie zwracać Spółkom Zależnym część lub całość środków pieniężnych, które zostały jej uprzednio przekazane w celu zapłaty zaliczki/podatku CIT w imieniu PGK. Fakt przekazywania do Spółki Dominującej przez Spółki Zależne kwoty całości/części środków pieniężnych w związku z wpłatą zaliczek/podatku CIT wynika bowiem z funkcji jaką Spółka Dominująca pełni w ramach PGK, a jest nią wynikający z art. la ust. 7 ustawy o CIT obowiązek rozliczania podatku CIT należnego od PGK.

W tym kontekście należy zaznaczyć, że płatności dokonywane przez Spółki Zależne na rzecz Spółki Dominującej tytułem pokrycia kwot podatku CIT PGK wynikających z korekty rozliczeń PGK z przyczyn leżących po stronie Spółek Zależnych, a także płatności odsetek od ewentualnych zaległości podatkowych również wynikają z mechanizmu funkcjonowania PGK.

Zgodnie bowiem z art. 1a ust. 7 ustawy o CIT Spółka Dominująca jest obowiązana do poboru podatku CIT PGK i jest jedynym podmiotem uprawnionym do jego wpłaty do urzędu skarbowego. Zatem, jeżeli korekta powodująca zwiększenie zobowiązania podatkowego PGK wynika z przyczyn leżących po stronie spółki zależnej, uzasadnione jest, by ta spółka zależna dokonała wpłaty właściwej kwoty podatku CIT wraz z odsetkami. Takie rozumowanie potwierdza również brzmienie art. 7a ustawy o CIT, zgodnie z którym, dochodem PGK (z danego źródła) jest nadwyżka sumy dochodów spółek tworzących PGK nad sumą ich strat.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, brak jest przesłanek do zaliczenia przez odpowiednio, Spółkę Dominującą/Spółki Zależne do kosztów uzyskania przychodów lub przychodów podatkowych kwot nadpłaconych/nienależnie zapłaconych zaliczek/podatku CIT, korekt lub odsetek od zaległości podatkowych.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, przepływy finansowe pomiędzy Spółką Dominującą a Spółkami Zależnymi w związku z rozliczaniem zaliczek i podatku CIT w imieniu PGK (w tym ewentualnych nadwyżek, niedopłat, korekt, rozliczenia z tytułu wykorzystania straty czy też pokrycia kwot odsetek od zaległości budżetowych) pozostają neutralne dla celów CIT, tj. nie stanowią przychodów i kosztów podatkowych dla spółek tworzących PGK.

Analogiczne stanowisko podatników, do wyżej wskazanego stanowiska Wnioskodawcy, zostało potwierdzone przez organy podatkowe m.in. w następujących interpretacjach podatkowych:

* Interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 maja 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.142.2019.l.AS,

* Interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 maja 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.124.2019.l.JF,

* Interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 marca 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.5.2019.2.MR,

* Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 października 2017 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.307.2017.1JKT,

* Interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 maja 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.142.2018.1.GF,

* Interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 października 2017 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.197.2017.2.AM,

* Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 kwietnia 2016 r. sygn. IBPB-1-3/4510- 138/16/AB,

* Interpretacji Indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. 1462-IPPB5.4510.897.2016.1.BC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl