0114-KDIP2-1.4011.111.2022.3.MW - Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 maja 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP2-1.4011.111.2022.3.MW Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 1 marca 2022 r. (data wpływu 11 kwietnia 2022 r.) oraz pismem z 20 kwietnia 2022 r. (data wpływu 4 maja 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą A.na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Zgodnie z treścią wpisu przedmiotem działalności jest PKD 47.41.Z - Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności zawarł umowę o współpracę ze spółką B. Sp. z o.o. z siedzibą w (...), na podstawie której jest zleceniobiorcą.

W ramach umowy świadczy następujące usługi:

A. kontakt z obecnymi klientami, m.in. spotkania, telefony, maile

B. prezentacje rozwiązań sprzedawanych przez firmę B. Sp. z o.o., są to miedzy innymi:

- rozwiązania infrastruktury sieciowej, czyli sieci (...), (...), (...)

- rozwiązania centrów danych, m.in. farmy serwerów, systemy składowania danych, kopii zapasowych, wirtualizacji zasobów i systemów komputerowych

- rozwiązania zunifikowanej komunikacji, czyli telefonia IP, systemy wideo komunikacji, systemy (...)

- rozwiązania bezpieczeństwa systemów informatycznych, m.in. systemy zabezpieczające sieć klienta, styk z siecią internet, systemy antywirusowe, antyspamowe, systemy detekcji intruzów

- rozwiązania chmurowe (...), (...), (...)

C. sporządzanie ofert, negocjacje cen, umowy

D. utrzymywanie relacji z klientami jak i dostawcami

E. kontakt z dostawcami, zamawianie towaru

F. udział w różnego rodzaju konferencjach

G. przygotowywanie raportów sprzedażowych

Z tytułu świadczenia ww. usług Wnioskodawca otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 25% wypracowanej marży netto w danym okresie rozliczeniowym. Wysokość wynagrodzenia uzależniona będzie od wielkości zrealizowanej przez Wnioskodawcę marży netto, wyliczanej jako różnica pomiędzy uzyskanym przychodem ze sprzedaży Spółki powstałym w wyniku działalności usługowej Wnioskodawcy, a bezpośrednim kosztem związanym z tą sprzedażą po stronie dostawców jak i kosztów wewnętrznych. Do bezpośrednich kosztów związanych ze sprzedażą zaliczyć można w szczególności: koszty zakupu przez Spółkę sprzętu, koszty transportu oraz serwisu. Kosztami wewnętrznymi są niezbędne koszty poniesione w celu prawidłowej obsługi projektu, do których między innymi należą:

- koszty reprezentacji,

- koszty pracy inżyniera Zleceniodawcy,

- koszty związane z obsługą techniczną projektu (koszt telefonu stacjonarnego, przydzielonego Zleceniobiorcy).

Od 1 stycznia 2022 r. Wnioskodawca będzie świadczył takie same usługi dla innego podmiotu - spółki prawa handlowego.

W związku z powyższym Wnioskodawca planuje złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu. Działalność będzie prowadził w oparciu o księgowość uproszczoną na potrzeby ryczałtu ewidencjonowanego oraz rozliczać się będzie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego - Pismem z 1 marca 2022 r. uzupełnił Pan przedstawiony we wniosku stan faktyczny w następującym zakresie:

Złożony przez Pana wniosek dotyczy roku podatkowego 2022. Wniosek dotyczy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.

Indywidualną działalność gospodarczą prowadzi Pan od 7 grudnia 2013 r. W dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej dokonywał Pan rozliczeń stosując podatek liniowy przewidziany w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla celów działalności prowadził Pan dokumentację podatkową w formie książki przychodów i rozchodów.

Wg wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Pana działalność gospodarcza w przeważającym zakresie polega na sprzedaży detalicznej komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach - zgodnie z PKD 47.41.Z, natomiast pozostała wykonywana działalność gospodarcza polega na: sprzedaży detalicznej prowadzonej przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet - zgodnie z PKO 47.91.Z; Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana - zgodnie z PKD 74.90.Z; działalności związanej z doradztwem w zakresie informatyki - zgodnie z PKD 62.02.Z; działalności związanej z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi - zgodnie z PKD 62.03.Z; pozostałej działalności usługowej w zakresie technologii informatycznych i komputerowych - zgodnie z PKD 62.09.Z oraz na pozostałej działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, gdzie indziej niesklasyfikowanej.

Opisana we wniosku działalność polega na pośredniczeniu w sprzedaży detalicznej komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach. Wskazał Pan, że nie nabywa na własność komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania, lecz jest przedstawicielem handlowym podmiotów, które dokonują takiej sprzedaży na rzecz swoich kontrahentów. Pana obowiązki wobec spółki, z którą podpisał Pan umowę, zostały opisane na s. 3 wniosku o interpretację podatkową i zawarte zostały w lit. A do G.

Prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzona działalność nie spełnia definicji działalności usługowej w zakresie handlu w myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ponieważ nie sprzedaje Pan w stanie nieprzetworzonym nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Usługi świadczone w ramach prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej, według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676, z późn. zm.), są sklasyfikowane pod symbolem 74.90.12.0 klasyfikacji statystycznej.

Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zostało złożone właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w dniu 7 lutego 2022 r.

Pierwszy dochód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku, którą zamierza Pan opodatkować zryczałtowaną stawką podatku osiągnął Pan w styczniu 2022 r. Oświadczył Pan, że nie uzyskuje i nie uzyska innych dochodów podlegających opodatkowaniu. Sposób wynagrodzenia dla Pana w związku ze świadczoną usługą pośrednictwa został ustalony jako prowizja i będzie dla Pana jedynym źródłem przychodu. Sposób wynagrodzenia został określony w umowie jako 25% wypracowanej marży netto w danym okresie rozliczeniowym. Pana przychód nie przekroczył w 2021 r. limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 z późn. zm.).

Wskazał Pan, że nie uzyskuje i nie uzyska przychodów:

1.

ze świadczenia usług:

- przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1),

- prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (PKWiU dział 69), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów,

- firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów

- reklamowych; usług badania rynku i opinii publicznej (PKWiU dział 73),

2.

świadczenia usług związanych z wydawaniem:

- pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,

- pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),

- pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),

- oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line?

3.

świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), związanych z:

- doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),

- oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),

- objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2),

- związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)?

Ponadto oświadczył Pan, że nie uzyskuje/uzyska przychodów z działalności usługowej, w tym z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%i z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Wskazał Pan, że prowadzi ewidencję przychodów, w której określa przychód z prowadzonej działalności. Wnioskodawca nie prowadzi natomiast działalności opodatkowanej różnymi stawkami.

- Pismem z 20 kwietnia 2022 r. doprecyzował Pan stan faktyczny w następującym zakresie:

Wskazał Pan ostatecznie, że symbol PKWiU 74.90.12.0 jest odpowiedni dla usług świadczonych przez Pana i opisanych we wniosku.

Przedmiotem zapytania są usługi pośrednictwa komercyjnego, objęte wskazanym w uzupełnianiu wniosku symbolem PKWiU 4.90.12.0 [winno być 74.90.12.0].

Prace opisane we wniosku, stanowiące pośrednictwo komercyjne, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.90.12.0 obejmują:

A. kontakt z obecnymi klientami, m.in. spotkania, telefony, maile

B. prezentacje rozwiązań sprzedawanych przez firmę B. Sp. z o.o., są to miedzy innymi:

- rozwiązania infrastruktury sieciowej, czyli sieci (...), (...), (...)

- rozwiązania centrów danych, m.in. farmy serwerów, systemy składowania danych, kopii zapasowych, wirtualizacji zasobów i systemów komputerowych

- rozwiązania zunifikowanej komunikacji, czyli telefonia IP, systemy wideo komunikacji, systemy (...)

- rozwiązania bezpieczeństwa systemów informatycznych, m.in. systemy zabezpieczające sieć klienta, styk z siecią internet, systemy antywirusowe, antyspamowe, systemy detekcji intruzów

- rozwiązania chmurowe (...), (...), (...)

C. sporządzanie ofert, negocjacje cen, umowy

D. utrzymywanie relacji z klientami jak i dostawcami

E. kontakt z dostawcami, zamawianie towaru

F. udział w różnego rodzaju konferencjach

G. przygotowywanie raportów sprzedażowych

Wyjaśnił Pan, że nie nabywa na własność komputerów i innych urządzeń, a jest pośrednikiem sprzedawcy. W konsekwencji wykonuje Pan usługę pośrednictwa komercyjnego, sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 4.90.12.0 [winno być 74.90.12.0].

W uzupełnieniu ostatecznie sformułował Pan pytanie mające być przedmiotem interpretacji indywidualnej oraz przedstawił własne stanowisko w zakresie przeformułowanego pytania.

Pytanie

Czy uzyskiwany przez Wnioskodawcę przychód z opisanej powyżej działalności gospodarczej, stanowiącej usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń, sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 74.90.12.0, może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej jako "u.z.p.d") ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wskazuje, że osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przychody podlegające opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w art. 6 u.z.p.d. Zgodnie z art. 6 ust. 1 u.z.p.d. opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przez działalność usługową, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d, należy rozmieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli

1)

w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2)

rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Podkreślenia wymaga również fakt, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy. Zgodnie z jego treścią opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. Ib, nie stosuje się do podatników:

1.

opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2.

korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3.

osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a.

prowadzenia aptek,

b.

uchylona,

c.

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d.

uchy łona,

e.

uchylona,

f.

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4.

wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5.

podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a.

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b.

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez

c.

jednego lub każdego z małżonków,

d.

samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jeżeli w przypadku prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie zaistnieją ww. negatywne przesłanki, to w konsekwencji stwierdzić należy, że działalność ta będzie mogła podlegać opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jednak pod warunkiem, że wskazana działalność jest sklasyfikowana pod symbolami PKWiU, dla których ustawa przewiduje możliwość opodatkowania ryczałtem.

W myśl art. 12 ust. 1 u.p.z.d., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi m.in.:

- 8,5% - przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (pkt 5 lit. a),

- 3% - przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3, (pkt 7 lit. b).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, że do opisanych we wniosku usług, świadczonych przez Wnioskodawcę nie będą miały zastosowania negatywne przesłanki, o których mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, ponieważ nie będzie świadczył usług wyłączających go z możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest przedstawicielem handlowym, ponieważ zajmuje się pozyskiwaniem nowych klientów, obsługą klienta, tj. sporządzanie ofert oraz realizacja planów sprzedaży, czy utrzymywaniem kontaktów z obecnymi klientami na rzecz spółki, z którą Wnioskodawca jest związany umową. Umowa ta zobowiązuje Wnioskodawcę do stałego pośredniczenia na rzecz firmy. Za pośrednictwo w tej sprzedaży Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie, które przybiera formę prowizji i uzależnione jest od zrealizowanej przez Wnioskodawcę marży netto. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą wyłącznie na współpracy z ww. firmą i nie uzyskuje innych dochodów, zatem sklasyfikował swoje usługi pod kodem PKWiU 74.90.12.0 - usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń, gdyż przedmiotem jego działalności są w szczególności usługi pośrednictwa.

W myśl art. 12 ust. 1 u.p.z.d., działalność prowadzona przez Wnioskodawcę znajduje zastosowanie w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.p.z.d., tj. działalność usługowa, w tym przychody z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8. W wyżej wymienionych punktach ustawy, nie przewidziano innego rodzaju działalności, który odpowiadałby opisowi działalności gospodarczej przedstawionej przez Wnioskodawcę.

Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera wyłączenia z tej formy opodatkowania usług, które świadczy Wnioskodawca, a polegających na pośrednictwie komercyjnym, sklasyfikowane pod numerem PKWiU 74.90.12.0, a zatem właściwą stawką podatku dla przychodów Wnioskodawcy będzie stawka 8,5% przychodu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że opisana działalność, którą Wnioskodawca prowadzi pod numerem PKWiU 74.90.12.0, tj. usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń, może być opodatkowana 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 z późn. zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.):

Źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 2 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1 (tj. pozarolniczej działalności gospodarczej), jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy, jednak - jak wskazał Wnioskodawca - żadna z wymienionych przesłanek w jego przypadku nie zachodzi.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 9 ust. 1c cytowanej ustawy:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2020 r. poz. 2296 i 2320 oraz z 2021 poz. 1641), zwanej dalej "ustawą o CEIDG".

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a),

- 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym (art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. b),

- 3,0% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu z zastrzeżeniem pkt 2 i 3 - art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b tej ustawy.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie "działalność usługowa" oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych,

- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W przedstawionym we wniosku opisie stany faktycznego wskazała Pan, że:

1.

prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 7 grudnia 2013 r.;

2.

zakres świadczonych przez Pana usług sklasyfikowany jest wg symbolu PKWiU 74.90.12.0 tj. usług pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń;

3.

w dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej dokonywał Pan rozliczeń stosując podatek liniowy przewidziany w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

4.

zaznaczył Pan, że prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast nie spełnia definicji działalności usługowej w zakresie handlu w myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie sprzedaje Pan w stanie nieprzetworzonym nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników;

5.

ostatecznie doprecyzował Pan w stanowisku, że w myśl art. 12 ust. 1 u.p.z.d., działalność prowadzona przez Pana znajduje zastosowanie w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.p.z.d., tj. działalności usługowej, w tym przychody z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6- 8;

6.

złożył Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania swojej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w dniu 7 lutego 2022 r.;

7.

do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

8. Pana przychód w 2021 r. nie przekroczył limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowany wg symbolu PKWiU 74.90.12.0 tj. usług pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń, będą mogły być od 1 stycznia 2022 r. opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia

Ta interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji usług dokonanej przez Pana w świetle PKWiU. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Tutejszy Organ nie jest bowiem uprawniony, w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze opisem stanu faktycznego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy - Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl