0114-KDIP2-1.4010.85.2019.6.MR - Odliczenie kosztów kwalifikowanych w związku z przekształceniem przedsiębiorcy w spółkę kapitałową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 kwietnia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP2-1.4010.85.2019.6.MR Odliczenie kosztów kwalifikowanych w związku z przekształceniem przedsiębiorcy w spółkę kapitałową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2019 r. (data wpływu 19 lutego 2019 r.) uzupełnione pismem z dnia 11 kwietnia 2019 r. (data nadania 11 kwietnia 2019 r., data wpływu 11 kwietnia 2019 r.) na wezwanie z dnia 4 kwietnia 2019 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.85.2019.5.MR oraz nr 0113-KDIPT2-3.4011.124.2019.1.AC (data nadania 4 kwietnia 2019 r., data odbioru 8 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych w 2018 r., nieodliczonych w zeznaniu rocznym osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą za rok 2018 ze względu na niskie dochody Firmy, w kolejnych następujących po sobie sześciu latach podatkowych bezpośrednio po roku, w którym skorzysta z odliczenia, w przekształconej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych w 2018 r., nieodliczonych w zeznaniu rocznym osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą za rok 2018 ze względu na niskie dochody Firmy, w kolejnych następujących po sobie sześciu latach podatkowych bezpośrednio po roku, w którym skorzysta z odliczenia, w przekształconej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z siedzibą w Polsce i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Główną gałęzią jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest działalność związana z oprogramowaniem. Firma korzystała w 2018 r. z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w zakresie wsparcia prowadzenia prac B+R dla przedsiębiorców.

Firma prowadziła działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 1991 r. Nr 80, poz. 350 z późn. zm., zwana dalej: "Ustawa o PIT), obejmującą badania naukowe oraz prace rozwojowe opisane w art. 5a pkt 39 oraz pkt 40 Ustawy o PIT. Koszty te zostały częściowo sfinansowane ze środków z otrzymywanego dofinansowania.

W związku z działalnością badawczo-rozwojową, Firma poniosła koszty, które w świetle przepisów Ustawy o PIT stanowią dla Firmy koszty uzyskania przychodów - niezwróconych Firmie w formie dofinansowania.

Do kosztów uzyskania przychodów Firmy ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zaliczają się koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e Ustawy o PIT, w szczególności: a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c Ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

W zeznaniu rocznym za 2018 rok Firma chce skorzystać z odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych - niezwróconych jej w formie dofinansowania - na zasadach określonych art. 26e pkt 8 Ustawy o PIT.

Jednak ze względu na fakt, iż dochód Firmy za 2018 r. jest prognozowany na poziomie niższym niż wielkość przysługującego jej odliczenia, Firma zamierza dokonać pozostałego rozliczenia w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym skorzysta z odliczenia.

Dodatkowo w 2019 r. w związku z ciągłym rozwojem oraz rosnącymi możliwościami współpracy zagranicznymi podmiotami Firma planuje dokonać przekształcenia z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z powyższym w powstałej z przekształcenia Spółce Wnioskodawca chce dokonać odliczenia pozostałych kosztów kwalifikowanych poniesionych w 2018 (na podstawie zasad określonych w art. 18d-18e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2343 z późn. zm., zwana dalej: "Ustawa o CIT")), nieodliczonych w zeznaniu rocznym za 2018 rok ze względu na niskie dochody Firmy.

W piśmie z dnia 11 kwietnia 2019 r. (data wpływu 11 kwietnia 2019 r.) Wnioskodawca wskazał, że przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie miało miejsce na podstawie przepisów art. 551 § 5 oraz art. 5841-58413 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505).

Ponadto, w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, powstała w wyniku przekształcenia Spółka będzie kontynuowała działalność przedsiębiorcy. Przeważającym rodzajem działalności będzie działalność związana z oprogramowaniem.

Wnioskodawca wskazał także, że usługi w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Firmy wykonywane na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło są wyłącznie należnościami ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku doprecyzował, że będzie zawierał umowy zlecenia lub umowy o dzieło w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wyłącznie z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał również, że spełnia wszystkie wymagania przewidziane w art. 18d-18e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w celu możliwości zastosowania ulgi z tytułu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może dokonać odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych w 2018 r., nieodliczonych w zeznaniu rocznym osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą za 2018 rok ze względu na niskie dochody Firmy, w kolejnych następujących po sobie sześciu latach podatkowych bezpośrednio po roku, w którym skorzysta z odliczenia, w przekształconej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 93a par 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

Zarówno art. 26e pkt 8 Ustawy o PIT i art. 18d pkt 8 Ustawy o CIT dopuszcza możliwość odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi, w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane oraz gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że Spółka powstała w sposób przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej ma prawo do odliczenia nieodliczonych wcześniej kosztów kwalifikowanych poniesionych przez tą działalność - stanowiących koszty uzyskania przychodu, niezwróconych Firmie w formie dofinansowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie możliwości odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych w 2018 r., nieodliczonych w zeznaniu rocznym osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą za rok 2018 ze względu na niskie dochody Firmy, w kolejnych następujących po sobie sześciu latach podatkowych bezpośrednio po roku, w którym skorzysta z odliczenia, w przekształconej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

W myśl art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505, dalej: "k.s.h."), przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646, 1479, 1629, 1633 i 2212) - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).

Zgodnie z art. 552 k.s.h. Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

W myśl, art. 553 § 1 k.s.h. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Szczegółowe zasady takiego przekształcenia regulują art. 5841-58413 k.s.h. Nawiązują one do zasad ogólnych przekształcenia jednego typu spółki w inny typ.

Zgodnie z art. 5841 k.s.h., przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia).

Zgodnie z art. 5842 § 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

Na podstawie art. 5842 § 2 k.s.h., spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Z powyższych przepisów wynika, że spółka przekształcona pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi będzie stanowiła inaczej.

Powyższej zasady nie stosuje się jednak do ulg podatkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego.

Artykuł 112b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm., dalej: "O.p") przewiduje, że jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą fizyczną za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przepis ten ma na celu ochronę interesów budżetu państwa w sytuacji unikania obciążeń podatkowych przez przekształconych przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Literalne brzmienie tego przepisu jednoznacznie wskazuje, że regulacje w nim zawarte dotyczą odpowiedzialności za zaległości podatkowe, nie dotyczą zaś innych kwestii związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Wskazany wyżej art. 112b O.p. koresponduje z art. 58413 k.s.h., zgodnie z którym osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5 (czyli będący osobą fizyczną przedsiębiorca przekształcany), odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia, przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia.

W tym miejscu podkreślenia wymaga, że zarówno art. 112b O.p., jak i art. 58413 k.s.h. odnoszą się wyłącznie do problematyki związanej z odpowiedzialnością za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego, a to jest zupełnie inną kwestią niż następstwo prawne w zakresie rozliczeń podatkowych.

Następstwo prawne, polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw poprzednio już istniejących.

W prawie podatkowym z reguły ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to mocą jednego zdarzenia prawnego dochodzi do nabycia całego lub części majątku, a nabywca wchodzi zarówno w prawa jak i w obowiązki swego poprzednika prawnego.

Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie podatkowym regulują m.in. przepisy zawarte w art. 93-93e O.p. W przepisach tych ustawodawca przedstawił enumeratywny katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

W Ordynacji podatkowej zasady następstwa prawnego praw i obowiązków podmiotu przekształconego uregulowane są w specyficzny sposób. W przypadku przekształceń przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową obowiązuje zasada generalnej sukcesji podatkowej.

Zgodnie z art. 93a § 4 O.p., jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

W świetle przywołanego wyżej art. 93a § 4 O.p., sukcesja podatkowa obejmuje te prawa przekształcanej osoby fizycznej, które są związane z wykonywaną działalnością gospodarczą. Sukcesorem jest, co wyraźnie należy zaznaczyć jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, a nie osobą fizyczna, która przekształciła swoje przedsiębiorstwo. To spółka kapitałowa wstąpi w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształconego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

Zauważyć należy, że następstwo prawne (sukcesja praw i obowiązków) w prawie podatkowym to wstąpienie we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki podatnika (poprzednika prawnego). Instytucja ta związana jest ze zdarzeniami prawnymi określanymi jako: łączenie (zawiązanie), przejęcie, przekształcenie, podział. Przepisy normujące następstwo prawne należy traktować jako wprowadzające do prawa podatkowego zasadę sukcesji generalnej (uniwersalnej), doznającą ograniczeń jedynie w przypadkach, o których mowa w art. 93e ustawy - Ordynacja podatkowa. Sukcesja podatkowa jest możliwa jedynie w przypadku, jeżeli dojdzie do następstwa prawnego, co oznacza wstąpienie w sytuację prawną dotychczasowego podatnika.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że " (...) przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie miało miejsce na podstawie przepisów art. 551 § 5 oraz art. 5841-58413 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505).

Ponadto, w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, powstała w wyniku przekształcenia Spółka będzie kontynuowała działalność przedsiębiorcy. Przeważającym rodzajem działalności będzie działalność związana z oprogramowaniem (...)".

Biorąc pod uwagę powyższe podkreślić należy, że wykładnia przepisów Ordynacji podatkowej oraz k.s.h. wskazuje, że konsekwencje podatkowe przekształcenia spółek handlowych reguluje w sposób szczególny Ordynacja podatkowa. Ustawodawca w Ordynacji podatkowej przewiduje bowiem zasadę sukcesji uniwersalnej, podczas gdy przepisy k.s.h. przewidują expressis verbis zasadę kontynuacji (por. Kodeks spółek handlowych, 2014, (...) Kodeks spółek handlowych. Komentarz. T. 4, Warszawa 2012). Zasada sukcesji podatkowej oznacza, że na spółkę przekształconą przechodzą wszystkie prawa i obowiązki podatkowe spółki przekształconej.

Ponadto, analiza ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036 z późn. zm., dalej jako u.p.d.o.p.) wskazuje, że przepisy podatkowe nie przewidują szczególnych ograniczeń w zakresie możliwości odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z prowadzonymi pracami badawczo - rozwojowymi.

W przedmiotowym wniosku Wnioskodawca wskazał, że " (...) Główną gałęzią jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest działalność związana z oprogramowaniem. Firma korzystała w 2018 r. z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w zakresie wsparcia prowadzenia prac B+R dla przedsiębiorców.

Firma prowadziła działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 1991 r. Nr 80, poz. 350 z późn. zm., zwana dalej: "Ustawa o PIT), obejmującą badania naukowe oraz prace rozwojowe opisane w art. 5a pkt 39 oraz pkt 40 Ustawy o PIT. Koszty te zostały częściowo sfinansowane ze środków z otrzymywanego dofinansowania.

W związku z działalnością badawczo-rozwojową, Firma poniosła koszty, które w świetle przepisów Ustawy o PIT stanowią dla Firmy koszty uzyskania przychodów - niezwróconych Firmie w formie dofinansowania.

Do kosztów uzyskania przychodów Firmy ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zaliczają się koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e Ustawy o PIT, w szczególności: b. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c Ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

W zeznaniu rocznym za 2018 rok Firma chce skorzystać z odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych - niezwróconych jej w formie dofinansowania - na zasadach określonych art. 26e pkt 8 Ustawy o PIT.

Jednak ze względu na fakt, iż dochód Firmy za 2018 r. jest prognozowany na poziomie niższym niż wielkość przysługującego jej odliczenia, Firma zamierza dokonać pozostałego rozliczenia w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym skorzysta z odliczenia.

Dodatkowo w 2019 r. w związku z ciągłym rozwojem oraz rosnącymi możliwościami współpracy zagranicznymi podmiotami Firma planuje dokonać przekształcenia z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z powyższym w powstałej z przekształcenia Spółce Wnioskodawca chce dokonać odliczenia pozostałych kosztów kwalifikowanych poniesionych w 2018 (na podstawie zasad określonych w art. 18d-18e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2343 z późn. zm., zwana dalej: "Ustawa o CIT")), nieodliczonych w zeznaniu rocznym za 2018 rok ze względu na niskie dochody Firmy (...)".

W myśl art. 18d ust. 8 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Ponadto, zgodnie z brzmieniem przepisów art. 26e ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 z późn. zm., dalej: ustawa o PIT) odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Tym samym, wskazać należy, że zarówno 18d ust. 8 ustawy o CIT jak i art. 26e pkt 8 Ustawy o PIT dopuszcza możliwość odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi, w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane oraz gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe wskazać należy, że Wnioskodawca może dokonać odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych w 2018 r., nieodliczonych w zeznaniu rocznym osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą za 2018 rok ze względu na niskie dochody Firmy, w kolejnych następujących po sobie sześciu latach podatkowych bezpośrednio po roku, w którym skorzysta z odliczenia, w przekształconej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Tym samym, Spółka powstała w sposób przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej ma prawo do odliczenia nieodliczonych wcześniej kosztów kwalifikowanych poniesionych przez tą działalność - stanowiących koszty uzyskania przychodu, niezwróconych Firmie w formie dofinansowania.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisanym zdarzeniem przyszłym) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 j.t.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl