0114-KDIP2-1.4010.396.2019.2.JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 listopada 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP2-1.4010.396.2019.2.JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 11 września 2019 r. (data wpływu 13 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* ustalenia, czy opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, wchodzący w skład Oddziału który w ramach aportu wniesiony zostanie do Spółki Celowej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe,

* ustalenia, czy wniesienie Oddziału aportem do Spółki Celowej nie będzie wywoływało dla Wnioskodawcy 1 konsekwencji na gruncie ustawy o CIT, a w szczególności Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT - jest prawidłowe,

* ustalenia, czy wniesienie aportem Oddziału nie będzie wywoływał dla Wnioskodawcy 2 konsekwencji na gruncie ustawy o CIT, w szczególności Wnioskodawca 2 nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, wchodzący w skład Oddziału który w ramach aportu wniesiony zostanie do Spółki Celowej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz skutków podatkowych wniesienia Oddziału aportem do Spółki Celowej zarówno dla Wnioskodawcy 1 jak i dla Wnioskodawcy 2.

We wniosku złożonym przez: * Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

B. S.A.; * Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

A. Sp. z o.o.;

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka B. S.A. z siedzibą w....... (dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca 1") prowadzi działalność produkcyjną w zakresie m.in. - produkcji włókien oraz tworzyw poliestrowych o szerokim zastosowaniu. Działalność ta prowadzona jest w ramach Oddziału z siedzibą w....... ("Oddział"), który jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką wchodzącą w skład spółki B. S.A.

Ponadto Spółka prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o inne Oddziały:

* Oddział M. - producent przewodów dla branży motoryzacyjnej, w tym głównie klimatyzacyjnych, wspomagania kierownicy oraz gumowych różnego zastosowania. Majątek Oddziału, stanowiący największe aktywa produkcyjne Grupy,

* Oddział N. - producent poliamidów odlewanych i wytłaczanych i wyrobów Produkcji Specjalnej,

* Oddział S. - producent produktów z branży chemicznej i budowlanej. Sztandarowym produktem oddziału jest płyn do chłodnic,

* Oddział G. - producent walcówek aluminiowych, drutów, przewodów, w tym przewodów napowietrznych ze specjalnych stopów aluminium,

* Oddział T. - zajmujący się sprzedażą mediów energetycznych (energia elektryczna, gaz) dla spółek Grupy jak i odbiorców zewnętrznych.

Historycznie, Działalność Oddziału była realizowana przez odrębny podmiot - C. S.A. W wyniku zrealizowanych w grupie kapitałowej działań reorganizacyjnych, C. została włączona do Spółki w drodze połączenia, poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej - C. na rzecz spółki przejmującej A.

Celem zwiększenia efektywności zarządzania nad wskazanym powyżej obszarem działalności oraz zwiększenia nadzoru nad ich funkcjonowaniem, mocą uchwały Zarządu Spółki, odrębność działalności Oddziału w ramach Spółki została wewnętrznie sformalizowana poprzez przyporządkowanie jej zasobów ludzkich i technicznych, zadań oraz celów biznesowych.

Wyodrębnienie Oddziału w strukturze organizacyjnej Spółki realizowane jest na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.

Wyodrębnienie Organizacyjne

Oddział funkcjonuje w ramach Spółki w oparciu o odrębne regulacje wewnętrzne, w tym regulaminy (Regulamin Pracy, Regulamin Organizacyjny). Do Oddziału przyporządkowany jest odrębny zespół zasobów ludzkich, który wykonuje swoje zadania w lokalizacjach przydzielonych do danej działalności. Przypisana do działalności Oddziału kadra kierownicza organizuje, nadzoruje i koordynuje pracę podległych pracowników.

Działalność Oddziału prowadzona jest w odrębnych budynkach zlokalizowanych w....... Funkcjonowanie Oddziału odbywa się w oparciu o odrębne wewnętrzne procedury, zatwierdzane przez Dyrektora Zarządzającego Oddziału. Działalność Oddziału ma ustalone odrębne cele biznesowe, dotyczące osiągnięcia ustalonych budżetowych wskaźników efektywności gospodarowania majątkiem Spółki.

Do działalności Oddziału należy prowadzenie bieżącej działalności operacyjnej Oddziału w następujących obszarach:

Do działalności Oddziału należy prowadzenie bieżącej działalności operacyjnej Oddziału w zakresie:

1. Produkcja i handel włóknami poliestrowymi.

2. Zakupy surowców i materiałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek Oddziału.

3. Opracowywanie planów strategicznych rozwoju działalności gospodarczej Oddziału.

4. Obsługa finansowa i podatkowo-księgowa Oddziału.

5. Nadzór właścicielski nad spółkami zależnymi od B. S.A., właściwymi dla Oddziału.

6. Rozwój w zakresie prowadzonej działalności produkcyjnej i handlowej, w ramach strategii i budżetu oraz inicjowanie zmian w strategii rozwojowej dotyczącej Oddziału.

7. Prowadzenie działalności inwestycyjnej zgodnie z zatwierdzonym dla Oddziału planem inwestycji lub zatwierdzonymi projektami, przyjętymi poza planem.

8. Utrzymanie infrastruktury informatycznej.

9. Obsługa logistyczna, w tym obsługa magazynów, transport, spedycja celna.

10. Wykonywanie całokształtu praw i obowiązków pracodawcy określonych przepisami kodeksu pracy oraz przepisami szczególnymi w stosunku do pracowników zatrudnionych w Oddziale, a także obsługa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej.

11. Obsługa laboratoryjna, w tym badania i analizy środowiskowe.

12. Utrzymanie i doskonalenie systemu zarządzania.

Do działalności Oddziału prowadzonej w ramach obecnej struktury B. S.A., przyporządkowane są określone składniki majątkowe.

Oddział dysponuje aktywami niezbędnymi do realizacji zleceń z zakresu produkcji i sprzedaży produkcji włókien oraz tworzyw poliestrowych. W szczególności do działalności Oddziału w ramach obecnej struktury Spółki przyporządkowane są następujące grupy składników majątku Spółki: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, aktywa finansowe, zapasy, należności, środki pieniężne oraz wyposażenie.

Wyodrębnienie Finansowe

Oddział sporządza odrębny bilans, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływów pieniężnych.

Do działalności Oddziału można przyporządkować poszczególne przychody i koszty, jak również należności i zobowiązania. Posiadane przez Spółkę dokumenty finansowe umożliwiają w szczególności wyodrębnienie oraz przypisanie składników majątku, przychodów, kosztów, należności i zobowiązań przynależnych do Działalności Oddziału. Oddział posługuje się także odrębnymi rachunkami bankowymi.

Działalność Oddziału jest finansowana ze środków własnych Oddziału.

Oddział funkcjonuje jako odrębny pracodawca w rozumieniu Kodeksu pracy, jest zarejestrowanym i odrębnym płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom Oddziału.

Wyodrębnienie Funkcjonalne

Do zadań Oddziału należą zadania związane z działalnością w zakresie produkcji i sprzedaży produkcji włókien oraz tworzyw poliestrowych, oraz z czynnościami księgowo-administracyjnymi związanymi z jej funkcjonowaniem.

Oddział jest w stanie samodzielnie planować, kontrolować i realizować założone działania gospodarcze przy wykorzystaniu alokowanych składników majątkowych oraz przy zaangażowaniu zatrudnionych pracowników i pod nadzorem osób przyporządkowanych do tych działalności.

Działalność Oddziału jest funkcjonalnie spójna w tym sensie, że zespół składników majątkowych przypisanych do Oddziału wykorzystywany przez zespół pracowników, realizujących zadania przypisane tej działalności, stanowi w ramach Spółki spójną funkcjonalnie całość. Oddział jest w stanie samodzielnie realizować swoje zadania oraz prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Oddział jest zorganizowaną jednostką przeznaczoną do realizacji określonych zadań.

Planowane Działania

Wnioskodawca 1, celem uporządkowania organizacyjnego działalności B. S.A. zamierza wydzielić Oddziały Spółki prowadzące działalność produkcyjno - usługową do oddzielnych spółek, których będzie 100% udziałowcem. Docelowym zamiarem Wnioskodawcy 1 jest prowadzenie działalności holdingowej oraz wsparcia dla spółek, w których jest lub będzie większościowym udziałowcem.

W związku z powyższym Wnioskodawca 1 zamierza wydzielić Oddział do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za udziały spółki otrzymującej aport tj. A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: "Wnioskodawca 2", "Spółka Celowa").

UZASADNIENIEm ekonomicznym oraz głównym celem planowanego wydzielenia Oddziału do odrębnej Spółki Celowej są następujące okoliczności.

Jak wskazano powyżej, w ramach Spółki prowadzone są różnorodne rodzaje działalności, co nie pozwala na efektywne zarządzanie posiadanym majątkiem produkcyjnym. Zamiarem Wnioskodawcy 1 jest wydzielenie jednego lub więcej Oddziałów Spółki do odrębnych spółek celowych, wraz z przypisanym im majątkiem i zadaniami. Zdaniem Wnioskodawcy 1, takie zmiany organizacyjne pozwolą na uzyskanie wymiernych korzyści biznesowych wynikających z faktu optymalizacji procedur wewnętrznych Spółki, przy jednoczesnym ich dostosowaniu do specyfiki działalności prowadzonej przez poszczególne Oddziały. Wnioskodawca 1, ze względy na rodzaj działalności gospodarczej prowadzonej przez Oddziały Spółki, nie identyfikuje także synergii pomiędzy poszczególnymi rodzajami działalności Spółki.

Jak wskazano powyżej, historycznie, Działalność Oddziału była realizowana przez odrębny podmiot - C. Spółka Akcyjna. W wyniku zrealizowanych w grupie kapitałowej działań reorganizacyjnych, C. została włączona do Spółki w drodze połączenia, poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (C.) na rzecz spółki przejmującej (B.).

Przeprowadzona restrukturyzacja nie pozwoliła na osiągnięcie spodziewanych efektów ekonomicznych w związku z powyższym Wnioskodawca 1 planuje wydzielić Działalność Oddziałów Spółki (jednego lub więcej) do odrębnych podmiotów.

Wydzielenie Oddziałów do odrębnych podmiotów pozwoli na uproszenie struktury organizacyjnej grupy kapitałowej Wnioskodawcy 1 oraz na koncentrację działalności Wnioskodawcy 1 na prowadzeniu działalności holdingowej, tj. na zarządzaniu posiadanymi aktywami finansowymi. Wnioskodawca 1 nie wyklucza także w przyszłości sprzedaży Spółki Celowej, do której zostanie wniesiony Oddział.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy 1 powyższe okoliczności stanowią uzasadnione przyczyny ekonomiczne planowanego podziału.

Przeniesienie Oddziału nastąpiłoby poprzez wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz ze wszelkimi związanymi z tą częścią aktywami i zobowiązaniami, w tym przypisanymi do Oddziału pracownikami, jako wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Celowej.

Spółka Celowa obecnie prowadzi działalność na rynku krajowym i międzynarodowym. Jednym z głównych kierunków działalności Spółki Celowej jest budowa maszyn, urządzeń, elementów linii produkcyjnych oraz konstrukcji stalowych. Spółka produkuje części zamienne na podstawie dostarczonych przez kontrahenta elementów bądź dokumentacji technicznej. Obok standardowych technologii obróbki metali, świadczy usługi azotowania jonowego.

Wniesienie aportu w postaci Oddziału pozwoli na rozszerzenie profilu spółki o działalność w zakresie m.in. produkcji włókien oraz tworzyw poliestrowych. Spółka Celowa rozpocznie prowadzenie działalności, prowadzonej dotychczas przez Wnioskodawcę 1 w ramach Oddziału, z chwilą otrzymania zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, wykorzystywanych dotychczas na potrzeby prowadzenia przez Spółkę w ramach Oddziału działalności w zakresie m.in. produkcji włókien oraz tworzyw poliestrowych o szerokim zastosowaniu, z wykorzystaniem tych składników majątkowych.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy należy przyjąć, że Spółka Celowa będzie zdolna do samodzielnego prowadzenia działalności, prowadzonej dotychczas przez Wnioskodawcę 1 w ramach Działalności Oddziału.

Spółka Celowa, w oparciu o majątek nabyty w ramach aportu, będzie kontynuowała prowadzenie działalności w zakresie zbieżnym z Działalnością Oddziału prowadzoną dotychczas przez Spółkę.

Do Spółki Celowej zostaną przeniesione aktywa finansowe związane z działalnością Oddziału, wartości niematerialne i prawne, należności z tytuł prowadzenia działalności Oddziału, środki pieniężne, oraz nieruchomości własne, zobowiązania wobec pracowników oraz kontrahentów Oddziału.

Jednocześnie, w ramach procedury wniesienia aportem Oddziału do Spółki Celowej, Wnioskodawca 1 oraz Spółka Celowa wspólnie poinformują pracowników Spółki o planowanym przejściu zakładu pracy dla pracowników przyporządkowanych do Działalności Oddziału na Spółkę Celową jako nowego pracodawcę zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy.

Spółka Celowa planuje również poinformować dotychczasowych kontrahentów Oddziału, o planowanym przejęciu kontraktów związanych z Działalnością Oddziału.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy 1, że zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, wchodzący w skład Oddziału który w ramach aportu wniesiony zostanie do Spółki Celowej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?

2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy 1, w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze 1, że wniesienie Oddziału aportem do Spółki Celowej nie będzie wywoływało dla Wnioskodawcy 1 konsekwencji na gruncie ustawy o CIT, a w szczególności Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT?

3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy 2, w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze, że aport Oddziału nie będzie wywoływał dla Wnioskodawcy 2 konsekwencji na gruncie ustawy o CIT, w szczególności Wnioskodawca 2 nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT?

4. Czy zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, wchodzący w skład Oddziału który w ramach aportu wniesiony zostanie do Spółki Celowej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?

5. Czy przeniesienie opisanego we wniosku zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, wchodzących w skład Oddziału przez Wnioskodawcę 1 w ramach aportu na Spółkę Celową będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

6. Czy podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy 2 w związku z planowaną transakcją (aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytania oznaczone numerami od 1 do 3, tj. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytań numer 4 i 5 dotyczącego podatku od towarów i usług, oraz w zakresie pytania numer 6 dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawców:

Stanowisko Wnioskodawcy 1 do pytania 1:

Zdaniem Wnioskodawcy 1, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, wchodzący w skład Oddziału który zostanie wniesiony aportem do Spółki Celowej, stanowi zorganizowaną części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 865, z późn. zm., dalej "ustawy o CIT"), zorganizowana część przedsiębiorstwa definiowana jest jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Analogiczna definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa znajduje się w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Dokładne ustalenie treści pojęcia "zorganizowana część przedsiębiorstwa" możliwe jest poprzez odwołanie się do orzecznictwa sądów administracyjnych dotyczących tego zagadnienia. Opierając się na najnowszych orzeczeniach w tym zakresie można uznać, iż aby określony zespół składników majątkowych mógł stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, musi spełniać następujące warunki:

a.

składniki majątkowe muszą być ze sobą funkcjonalnie powiązane, tj. pozostawać we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego;

b.

zespół składników majątkowych musi się odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym; organizacyjne i finansowe wyodrębnienie musi przy tym istnieć już w ramach istniejącego przedsiębiorstwa, a nie dopiero kształtować się po przeniesieniu składników na inny podmiot.

Jak zgodnie przyjmują organy podatkowe i sądy administracyjne wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa ma zachodzić na trzech płaszczyznach:

1.

organizacyjnej,

2.

finansowej,

3.

funkcjonalnej.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Nie zmienia to jednak faktu, że wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne definiowane jest natomiast przez wymóg, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność zorganizowanej części przedsiębiorstwa do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa.

W opinii Spółki, ZCP w kształcie opisanym w opisie zdarzenia przyszłego spełnia przytoczone powyżej przesłanki.

Wyodrębnienie Organizacyjne

Jak wskazano powyżej, zarówno Działalność Oddziału jest wyodrębniona wewnętrznie w B. S.A. zarówno w kontekście przestrzennym, jak również organizacyjnym i zarządczym.

Działalność Oddziału prowadzona jest w oparciu o odrębny, ściśle określony zespół zasobów majątkowych przy wykorzystaniu odrębnych zespołów ludzkich realizujących odrębne cele gospodarcze. Dysponuje aktywami niezbędnymi do realizacji zleceń z zakresu produkcji i sprzedaży włókien oraz tworzyw poliestrowych o szerokim zastosowaniu. W szczególności do Działalności Oddziału w ramach obecnej struktury Spółki przyporządkowane są w szczególności następujące składniki majątku Spółki: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, narzędzia oraz wyposażenie.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy 1, nie ulega wątpliwości, że zarówno Działalność Oddziału spełnia kryterium organizacyjnego wyodrębnienia w ramach obecnej struktury B. S.A.

Wyodrębnienie Finansowe

Jak wcześniej wspomniano, Oddziału sporządza odrębny bilans, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływów pieniężnych.

Ponieważ Oddział funkcjonuje jako odrębny pracodawca w rozumieniu Kodeksu pracy, jest zarejestrowanym i odrębnym płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom Oddziału.

Do Działalności Oddziału wyodrębnionej w ramach Spółki można przyporządkować poszczególne przychody i koszty, jak również należności i zobowiązania. Przygotowywane przez Spółkę dokumenty finansowe umożliwiają w szczególności wyodrębnienie oraz jednoznaczne przypisanie składników majątku, przychodów, kosztów, należności i zobowiązań przynależnych do Działalności Oddziału.

Oddział posługuje się odrębnymi rachunkami bankowymi, co pozwala przyporządkować poszczególne przepływy pieniężne do Działalności Oddziału zarówno w zakresie wpłat, jak i wypłat.

Mając na uwadze powyższe, uznać należy, że Działalność Oddziału jest wyodrębniona finansowo w ramach obecnej struktury B. S.A.

Wyodrębnienie Funkcjonalne

Jak wspomniano powyżej, zarówno Działalność Oddziału jest funkcjonalnie spójna w tym sensie, że zespół składników majątkowych przypisanych do Działalności Oddziału wykorzystywany przez zespół pracowników realizujących zadania przypisane tej Działalności stanowi w ramach B. S.A. spójną funkcjonalnie całość.

Również po wniesieniu aportem Oddziału do Spółki Celowej, Działalność Oddziału zachowa przymiot funkcjonalnego zorganizowania pozwalający na samodzielne realizowanie działań jako niezależnemu przedsiębiorstwu. Personel osobowy związany z Działalnością Oddziału przejdzie do Wnioskodawcy 2. Wskutek tego aportu, Działalność Oddziału wraz z przyporządkowanymi do niej składnikami majątkowymi, zasobami ludzkimi, środkami pieniężnymi, należnościami i zobowiązaniami zostanie wydzielona do Wnioskodawcy 2.

Działalność Oddziału jest prowadzona w odrębnych budynkach zlokalizowanych na odrębnych nieruchomościach. Działalność Oddziału prowadzona jest przy wykorzystaniu obiektów zlokalizowanych w....... będących własnością Spółki.

Biorąc pod uwagę powyższe, Działalność Oddziału jest w ramach B. S.A. wyodrębniona organizacyjnie, finansowo, jak i funkcjonalnie.

Tym samym, zarówno zespół składników majątkowych, który na skutek aportu przeniesiony zostanie na Wnioskodawcę 2 powinien być klasyfikowane jako zorganizowana części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy 1 do pytania 2:

Zdaniem Wnioskodawcy 1 wniesienie Oddziału aportem do Spółki Celowej nie będzie wywoływało dla Wnioskodawcy 1 konsekwencji na gruncie ustawy o CIT, tj. nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy 1 przychodu o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.

W świetle art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT przychodem dla Wnioskodawcy 1 jest wartość rynkowa zorganizowanej części przedsiębiorstwa (wkład) określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego, otrzymanego przez Spółkę Celową.

Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b do przychodów nie zalicza się wartości, o której mowa w ust. 1 pkt 7, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Stosownie do art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, przepisów ust. 4 pkt 3e, 3f, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 14, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Należy podkreślić, że ustawa o CIT nie zawiera definicji legalnej uzasadnienia ekonomicznego. Zatem, jak podkreśla się w doktrynie, gdy dany akt prawny nie zawiera wyjaśnienia co należy rozumieć pod danym pojęciem, należy odnieść się do jego pojęcia potocznego. Przykładowo w wyroku z dnia 3 czerwca 2014 r. (sygn. nr I FSK 843/13), NSA stwierdził, że "skoro w ustawie brak było definicji legalnej zawartego w przepisie art. 41 ust. 12 pojęcia "modernizacja", to należało pojęcie to rozumieć w znaczeniu, w jakim używa się go w języku potocznym." Również organy podatkowe akceptują taki sposób wykładni (przykładowo objaśnienia podatkowe MF z 17 marca 2017 r. w przedmiocie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w transakcjach dotyczących świadczenia usług budowlanych - definicja podwykonawcy).

Mając na uwadze powyższe, według Słownika języka polskiego PWN "ekonomiczny" oznacza: "odnoszący się do ekonomii lub ekonomiki", "dotyczący gospodarki", "wymagający niewielkiego nakładu sił i środków."

Należy wskazać, że w opisanym przypadku celem ekonomicznym aportu jest prowadzenie działalności Oddziału w Spółce Celowej, co pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów (ludzkich, produkcyjnych, majątkowych).

W świetle powyższego, na gruncie ustawy o CIT, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest neutralne dla spółki przejmującej (będącej spółką kapitałową), jeżeli:

a.

spółki uczestniczące w podziale (spółka dzielona i przejmująca) są rezydentami podatkowymi państw Unii Europejskiej lub innych państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,

b.

wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Reasumując, analizując przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz biorąc pod uwagę, że:

a. Wnioskodawca 1 oraz Wnioskodawca 2 są spółkami będącymi polskimi rezydentami podatkowymi, posiadającymi w Polsce siedzibę i zarząd,

b. wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, które zostały wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, - należy uznać, że wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie wywoływał dla Wnioskodawcy 1 konsekwencji na gruncie ustawy o CIT, w szczególności Wnioskodawca 1 nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy 2 w zakresie pytania 3:

Zdaniem Wnioskodawcy 2, przeniesienie opisanego we wniosku zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, wchodzących w skład Oddziału w ramach aportu na Spółkę Celową, w zamian za udziały w kapitale zakładowym Spółki Celowej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Spółka Celowa utworzy nowe udziały w kapitale zakładowym, które zostaną pokryte aportem w postaci Oddziału, stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy 1.

Zatem otrzymane przychody w postaci wartości Oddziału, zostaną przeznaczone na powiększenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy 2, co zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

* ustalenia, czy opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, wchodzący w skład Oddziału który w ramach aportu wniesiony zostanie do Spółki Celowej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe,

* ustalenia, czy wniesienie Oddziału aportem do Spółki Celowej nie będzie wywoływało dla Wnioskodawcy 1 konsekwencji na gruncie ustawy o CIT, a w szczególności Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT - jest prawidłowe,

* ustalenia, czy wniesienie aportem Oddziału nie będzie wywoływał dla Wnioskodawcy 2 konsekwencji na gruncie ustawy o CIT, w szczególności Wnioskodawca 2 nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT - jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Na marginesie powyższych rozważań należy zauważyć, że ocena stanowiska Wnioskodawcy nastąpiła w związku z przyjęciem za Spółką, że wniesienie aportu w postaci ZCP jest uzasadnione względami ekonomicznymi. Jednakże zbadanie przesłanek i celów dokonywanego wkładu niepieniężnego jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Tym samym tut. Organ nie może, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej, ocenić czy przedstawiona przez Wnioskodawcę w zdarzeniu przyszłym transakcja, została przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jej głównym bądź jednym z głównych celów nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl