0114-KDIP1-3.4012.394.2017.1.KC - 8% stawka VAT dla usług wspomagających edukację.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 listopada 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP1-3.4012.394.2017.1.KC 8% stawka VAT dla usług wspomagających edukację.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2017 r. (data wpływu 11 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku w wysokości 8% dla usług wspomagających edukację - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2017 r. wpłynął ww. wniosek Strony o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku w wysokości 8% dla usług wspomagających edukację.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ("Wnioskodawca") jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca jest również podatnikiem podatku VAT czynnym.

W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy odpłatnie usługi na rynku edukacyjnym dla dzieci, poprzez sprzedaż w systemie franczyzowym Programu B. Program B. realizowany jest jako pozaszkolne zajęcia dodatkowe z dziećmi w wieku od 5 do 16 lat.

Warsztaty prowadzone w ramach Programu B. służą zwiększeniu potencjału intelektualnego oraz ogólnych umiejętności dzieci. Zajęcia opierają się na najnowszych zdobyczach naukowych m.in. z dziedziny psychologii.

Celem warsztatów prowadzonych w ramach Programu B. nie jest przekazywanie wiedzy, lecz pobudzanie kreatywności oraz kształcenie umiejętności wykorzystywania potencjału własnego mózgu w celu:

* poprawy koncentracji;

* zwiększenia możliwości pamięciowych;

* umiejętności szybszego rozwiązywania problemów;

* poprawy koordynacji wzrokowo-ruchowej;

* poprawy różnych umiejętności szkolnych (wysławiania się, czytania, liczenia, zapamiętywania cyfr, pisania);

* zwiększania zdolności manualnych;

* uaktywniania prawej półkuli mózgu;

* synchronizacji współpracy obu półkul mózgowych;

* zdolności radzenia sobie ze stresem i pozytywnego nastawienia;

* większej pewności siebie.

W trakcie zajęć wykonywane są różne ćwiczenia, między innymi ćwiczenia fizyczne na współpracę prawej i lewej półkuli, oglądane są angielskie krótkie filmiki, odgadywane są zagadki lateralne (które są proste na pierwszy rzut oka natomiast odpowiedź wcale nie jest taka oczywista) itp.

W celu prawidłowego sklasyfikowania prowadzonej działalności na gruncie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług ("PKWiU"), Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o wydanie opinii klasyfikacyjnej do Urzędu Statystycznego. W opinii klasyfikacyjnej z dnia 30 sierpnia 2017 r. znak: LDZ-OKN.4221.6807.2017.KU. 1 Urząd Statystyczny Łodzi sklasyfikował usługi świadczone przez Wnioskodawcę gdy świadczone są w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej do grupowania PKWiU 85.60.10.0 (zarówno w przypadku PKWiU 2008 obowiązującym dla celów podatkowych do 31 grudnia 2017 r. jak i w PKWiU 2015 obowiązującego dla celów podatkowych od 1 stycznia 2018 r.).

Wyżej wymienione usługi są świadczone przez Wnioskodawcę w zakresie pomocy psychologiczno - pedagogicznej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym i w zdarzeniu przyszłym opisanym we Wniosku, do świadczonych przez Wnioskodawcę usług, znajduje zastosowanie stawka 8% podatku VAT, zgodnie z art. 2 pkt 30, art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 w zw. z poz. 177 załącznika nr 3 do ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy;

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym i w zdarzeniu przyszłym opisanym we Wniosku, do świadczonych przez Wnioskodawcę usług, znajduje zastosowanie stawka 8% podatku VAT, zgodnie z art. 2 pkt 30, art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 w zw. z poz. 177 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Artykuł 2 pkt 30 stanowi, iż "ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o: PKWiU ex - rozumie się przez to zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług." Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT "dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy (o VAT), stawka podatku wynosi 7% art. 146a pkt 2 ustawy o VAT stanowi, iż "w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., (...) stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, (...) oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy (o VAT), wynosi 8%." W poz. 177 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wskazano: "ex 85.60.10.0 Usługi wspomagające edukację - wyłącznie usługi świadczone przez instytucje, których usługi w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie są zwolnione od podatku."

Zgodnie z informacjami znajdującymi się na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego (http://stat.gov.pl/Klasyfikacje/wyjasnienia/plpkwiu08/plpkwiu0885.60.10.0.html) grupowanie

85.60.10.0 PKWiU 2008 obejmuje:

* usługi w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego,

* usługi w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej,

* usługi komisji egzaminacyjnych,

* usługi związane z oceną szkoleń,

* organizowanie programów wymiany studenckiej.

Grupowanie to nie obejmuje:

* usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych, sklasyfikowanych w 72.20.

Jak wynika z art. 2 pkt 30 ustawy o VAT wskazane w poz. 177 załącznika nr 3 do ustawy o VAT określenie ex oznacza zakres usług węższy w niż w danym grupowaniu PKWiU. Zgodnie z poz. 177 załącznika nr 3 obejmuje on usługi wspomagające edukację wyłącznie usługi świadczone przez instytucje, których usługi w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie są zwolnione od podatku. Z poz. 177 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wynika, że obejmuje ona wyłącznie usługi w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej znajdujące się w grupowaniu 85.60.10.0, które nie są zwolnione od podatku VAT. W tym miejscu należy wskazać, że Wnioskodawca nie spełnia przesłanek aby świadczone przez niego usługi w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej korzystały ze zwolnienia od podatku VAT.

Biorąc pod uwagę, że usługi świadczone przez Wnioskodawcę: (i) są sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85.60.10.0, (ii) są świadczone w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz (iii) nie korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, to należy uznać, iż mieszczą się w poz. 177 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Tym samym podlegają opodatkowaniu 8% stawka podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 5a ww. ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Z przepisu art. 7 ust. 1 ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (...).

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Na podstawie art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

a.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%

b.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Zgodnie z poz. 177 załącznika nr 3 do ustawy zawierającego "Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8% podlegają oznaczone symbolem ex 85.60.10.0 "Usługi wspomagające edukację - wyłącznie usługi świadczone przez instytucje, których usługi w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie są zwolnione od podatku".

Ponadto zgodnie z pkt 1 objaśnień do załącznika nr 3, wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca świadczy odpłatnie usługi na rynku edukacyjnym dla dzieci, Programu B., który realizowany jest jako pozaszkolne zajęcia dodatkowe z dziećmi w wieku od 5 do 16 lat. Warsztaty prowadzone w ramach Programu B. służą zwiększeniu potencjału intelektualnego oraz ogólnych umiejętności dzieci. Zajęcia opierają się na najnowszych zdobyczach naukowych m.in. z dziedziny psychologii.

Wnioskodawca wskazuje również, że w celu prawidłowego sklasyfikowania prowadzonej działalności na gruncie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług ("PKWiU"), wystąpił z wnioskiem o wydanie opinii klasyfikacyjnej do Urzędu Statystycznego. W opinii klasyfikacyjnej z dnia 30 sierpnia 2017 r. znak: LDZ-OKN.4221.6807.2017.KU. Urząd Statystyczny sklasyfikował usługi świadczone przez Wnioskodawcę, gdy świadczone są w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej do grupowania PKWiU 85.60.10.0 (zarówno w przypadku PKWiU 2008 obowiązującym dla celów podatkowych do 31 grudnia 2017 r. jak i w PKWiU 2015 obowiązującego dla celów podatkowych od 1 stycznia 2018 r.). Wnioskodawca podaje jednocześnie, że wymienione usługi są świadczone w zakresie pomocy psychologiczno - pedagogicznej.

Wątpliwości Wnioskodawcy wiążą się z ustaleniem, czy usługi opisane we wniosku, mogą korzystać z opodatkowania stawką 8% podatku VAT, na podstawie poz. 177 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

W opisie sprawy Wnioskodawca podał dla swoich usług klasyfikację statystyczną mieszcząca się w grupowaniu PKWiU 85.60.10.0 a także wskazał, że nie spełnia przesłanek, aby świadczone przez niego usługi w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej korzystały ze zwolnienia od podatku VAT. Z kolei w poz. 177 załącznika nr 3 do ustawy przewidziano opodatkowanie stawką podatku VAT 8% dla czynności określonych jako PKWiU ex 85.60.10.0 "Usługi wspomagające edukację - wyłącznie usługi świadczone przez instytucje, których usługi w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie są zwolnione od podatku".

Podsumowując, opisane przez Wnioskodawcę usługi, tj. program B. realizowany jako pozaszkolne zajęcia dodatkowe z dziećmi w wieku od 5-16 lat, będące jak wskazał również Wnioskodawca usługami wspomagającymi edukację i jednocześnie będące usługami z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej - będą podlegały zgodnie z poz. 177 Załącznika nr 3 do ustawy o VAT opodatkowaniu 8% stawką podatku VAT.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Końcowo zauważa się, że analiza i weryfikacja wskazanych we wniosku klasyfikacji usług do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Zgodnie bowiem z poz. 7.3. Zasad Metodycznych Polskiej klasyfikacji Wyrobów i Usług zawartych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, zaliczanie danego produktu (usługi) do odpowiedniego grupowania jest obowiązkiem producenta (względnie usługodawcy). Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU 2008, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe postępowanie jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl