0114-KDIP1-3.4012.29.2018.1.JG - VAT w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lutego 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP1-3.4012.29.2018.1.JG VAT w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2018 r. (data wpływu 19 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Na mocy postanowienia z dnia 15 listopada 2012 r. Sądu Rejonowego - I Wydział Cywilny, została przysądzona na rzecz Wnioskodawcy i jego żony, do ich majątku objętego wspólnością ustawową małżeńską, własność zabudowanej nieruchomości oznaczonej numerem ewidencyjnym 340/13, będącej przedmiotem przetargu w dniu 20 lipca 2012 r. Przysądzenie powyższej nieruchomości jest związane z uprawomocnieniem się postanowienia z dnia 20 lipca 2012 r. w przedmiocie przybicia i wykonaniem przez Wnioskodawcę i jego żonę warunków licytacyjnych-uiszczenie rękojmi i zapłacenie w całości ceny nabycia nieruchomości.

Wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomość zabudowaną, oznaczoną numerem ewidencyjnym 340/13. W dniu 15 grudnia 2017 r. podpisano akt notarialny - umowa przedwstępna sprzedaży pod warunkiem.

Działka będąca przedmiotem sprzedaży o numerze ewidencyjnym 340/13 jest zabudowana zbiornikami - silosami, budynkami magazynowymi i budynkami handlowo-usługowymi, przeznaczonymi do rozbiórki. Z wypisu z kartoteki budynków wydanego w dniu 14 listopada 2017 r., wynika, że przedmiotowa działka zabudowana jest:

* jednokondygnacyjnym murowanym budynkiem o przeznaczeniu zbiorniki silosy i budynki magazynowe;

* jednokondygnacyjnym murowanym budynkiem o przeznaczeniu handlowo-usługowym;

* jednokondygnacyjnym murowanym budynkiem o przeznaczeniu niemieszkalnym.

Działka znajduje się na terenie, na którym występuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym znajduje się na obszarze usług ogólnogminnych - przeznaczenie podstawowe usługi nieuciążliwe stanowiące obsługę mieszkańców na poziomie ogólnogminnym a jako przeznaczenia dopuszczalne obszaru ustala się handel, gastronomię oraz inne usługi nieuciążliwe, niekolidujące z przeznaczeniem podstawowym terenu.

Działka gruntu o numerze ewidencyjnym 340/13, będąca przedmiotem sprzedaży, nie jest przedmiotem najmu bądź dzierżawy, nie jest aktualnie, ale była wykorzystywana na cele prowadzonej działalności gospodarczej gastronomicznej pod nazwą "Działalność handlowo-usługowa...", która została wyrejestrowana w 2015 r. i nie stanowi oraz nie stanowiła zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Nieruchomość nie była wniesiona do majątku przedsiębiorstwa - nie były naliczane odpisy amortyzacyjne. W związku z nabyciem, nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, gdyż Wnioskodawca nabył nieruchomość w drodze egzekucji sądowej do swojego majątku prywatnego. Nadto, nabycie nie było udokumentowane fakturą z uwagi na to, że miała miejsce czynność niepodlegająca opodatkowaniu VAT.

Strony umowy - Wnioskodawca wraz z żoną oraz spółka akcyjna - uzgodniły w umowie przedwstępnej, że uzależniają zawarcie umowy przyrzeczonej od uprzedniego łącznego spełnienia następujących warunków:

1.

uzyskania przez Spółkę prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji o pozwoleniu na budowę;

2.

uzyskania przez Spółkę prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji wydanej przez właściwy organ o pozwoleniu na budowę wjazdu na przedmiotową nieruchomość według koncepcji Spółki na zasadzie prawo i lewoskrętu dla pojazdów o masie powyżej 25t, bez konieczności przebudowy układu drogowego;

3.

niestwierdzenia ponadnormatywnego zanieczyszczenia nieruchomości skutkującego koniecznością rekultywacji;

4.

potwierdzenia badaniami geotechnicznymi możliwości posadowienia na nieruchomości budynków przy zastosowaniu tradycyjnych technologii budowlanych;

5.

uzyskania przez Spółkę warunków technicznych przyłączy - kanalizacji sanitarnej, wodnej, kanalizacji deszczowej oraz przyłącza energetycznego zgodnie z koncepcją Spółki, pozwalających na realizację planowanej inwestycji w okresie sześciu miesięcy od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży;

6.

uzyskania przez Wnioskodawcę zaświadczeń z zakładu ubezpieczeń społecznych, gminy oraz urzędu skarbowego, potwierdzających brak zaległości.

Strony oświadczyły, że będą zgodnie współpracować i udzielać sobie wzajemnie wszelkiej pomocy w zakresie procedur, jakie okażą się niezbędne przy staraniach o uzyskanie wyżej wymienionych decyzji i pozwoleń oraz zobowiązują się dokonywać wszelkich czynności faktycznych i prawnych niezbędnych do uzyskania przedmiotowych decyzji i pozwoleń. Wnioskodawca udzielił Spółce pełnomocnictwa do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych i prawnych, niezbędnych dla uzyskania decyzji i pozwoleń.

Wnioskodawca oświadczył, że zobowiązują się nie obciążać prawa własności przedmiotowej nieruchomości jakimikolwiek prawami na rzecz osób trzecich w czasie pomiędzy zawarciem umowy przedwstępnej a zawarciem umowy przyrzeczonej.

Przed zawarciem umowy przyrzeczonej, Wnioskodawca zobowiązany są do przedłożenia Spółce dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie działalności gospodarczej, wcześniej prowadzonej na przedmiotowej działce. Wnioskodawca nie prowadzi działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Nabycie działki zabudowanej nr 340/13 nie miało miejsca w celu jej odsprzedaży. Wnioskodawca nie dokonywał podziału nieruchomości, zmiany przeznaczenia jak również nie ma zamiaru dokonywać sprzedaży innych nieruchomości.

Wnioskodawca obecnie nie ma zarejestrowanej żadnej działalności gospodarczej, w szczególności nie jest prowadzona żadna działalność gospodarcza na przedmiotowej nieruchomości. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż działki o numerze ewidencyjnym 340/13 jest opodatkowana podatkiem VAT, zwolniona od podatku, czy nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem ?

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż działki o numerze ewidencyjnym 340/13 nie podlega opodatkowaniu VAT.

Przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.), dalej jako: ustawa o VAT, stanowi bowiem, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1 pkt 4.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak wynika z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydania towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany byt do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działa) jako podatnik. Należałoby zatem przyjąć, że sprzedaż nieruchomości stanowi dostawę towaru. Jednakże, dana dostawa jest opodatkowana podatkiem VAT wyłącznie wówczas, gdy jest dokonywana przez czynnego podatnika VAT. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca i jego żona nie prowadzą działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Nabycie działki zabudowanej nr 340/13 nie nastąpiło w celu jej odsprzedaży. Wnioskodawca i jego żona nie dokonywał podziału nieruchomości, zmiany przeznaczenia jak również nie ma zamiaru dokonywać sprzedaży innych nieruchomości. Wnioskodawca i jego żona obecnie nie mają zarejestrowanej żadnej działalności gospodarczej, w szczególności nie prowadzą żadna działalność gospodarcza na przedmiotowej nieruchomości. Wnioskodawca i jego żona nie są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Wnioskodawca nie spełnia zatem przesłanki podmiotowej na gruncie podatku VAT. Nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem, jak również nie ma uzasadnionych przesłanek do powstania obowiązku dokonania takiej rejestracji. Tylko podmioty prowadzące działalność gospodarczą, zatem działalność o charakterze ciągłym w celach zarobkowych mogą być uznane za podatnika VAT. Taki wniosek płynie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Jak wynika z opisu sprawy, Wnioskodawca nie podejmował czynności zbliżonych do czynności podejmowanych przez handlowców. Sprzedaż działki 340/13 ma charakter incydentalny i jest w istocie sprzedażą realizowaną w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Powyższe wyklucza zatem możliwość uznania przedmiotowej sprzedaży za opodatkowaną lub zwolnioną od podatku VAT.

Zwróć należy również uwagę, że nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży nie jest wykorzystywana do działalności gospodarczej. Prowadzona tam działalność gospodarcza została wyrejestrowana w 2015 r.

W wyroku z dnia 14 listopada 2017 r., sygn. III SA/GI 704/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził: O tym, że dokonujący sprzedaży gruntu budowlanego działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, a nie w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykonując prawo własności, decyduje stopień jego aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, który wskazuje, że angażuje on środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że sprzedaż działki 340/13 nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przy czym towarami - w myśl art. 2 pkt 6 ustawy - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnikami - według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy czynność podlegającą opodatkowaniu wykona podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Jednocześnie okoliczności dokonania tej czynności powinny nosić znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie o VAT, tzn. powinny polegać na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, że nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sfera prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.

Podkreślić przy tym należy, że pod pojęciem "handel" należy rozumieć dokonywany w sposób zorganizowany zakup towarów w celu ich odsprzedaży. Jeżeli zatem dana czynność została wykonana poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika, czy wykonującego wolny zawód, to w świetle cytowanego powyżej art. 15 ust. 2 ustawy nie można podmiotu dokonującego dostawy uznać za podatnika VAT z tytułu wykonania takiej czynności.

Problem odnoszący się do rozstrzygnięcia, czy sprzedaż nieruchomości była sprzedażą majątku osobistego, czy też stanowi sprzedaż realizowaną przez podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą, był przedmiotem orzeczenia z dnia 15 września 2011 r. TSUE w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10.

Z powyższego orzeczenia wynika m.in., że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia miedzy czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie - zdaniem Trybunału - okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

Inaczej jest natomiast - wyjaśnił Trybunał - w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność "handlową" wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem działki o numerze ewidencyjnym 340/13. Działka jest zabudowana zbiornikami - silosami, budynkami magazynowymi i budynkami handlowo-usługowymi, przeznaczonymi do rozbiórki. Z wypisu z kartoteki budynków wydanego w dniu 14 listopada 2017 r., wynika, że przedmiotowa działka zabudowana jest:

* jednokondygnacyjnym murowanym budynkiem o przeznaczeniu zbiorniki silosy i budynki magazynowe;

* jednokondygnacyjnym murowanym budynkiem o przeznaczeniu handlowo-usługowym;

* jednokondygnacyjnym murowanym budynkiem o przeznaczeniu niemieszkalnym.

Działka znajduje się na terenie, na którym występuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym znajduje się na obszarze usług ogólnogminnych - przeznaczenie podstawowe usługi nieuciążliwe stanowiące obsługę mieszkańców na poziomie ogólnogminnym a jako przeznaczenia dopuszczalne obszaru ustala się handel, gastronomię oraz inne usługi nieuciążliwe, niekolidujące z przeznaczeniem podstawowym terenu.

Działka gruntu o numerze ewidencyjnym 340/13, będąca przedmiotem sprzedaży, nie jest przedmiotem najmu bądź dzierżawy, nie jest aktualnie, ale była wykorzystywana na cele prowadzonej działalności gospodarczej gastronomicznej pod nazwą "Działalność handlowo-usługowa.....", która została wyrejestrowana w 2015 r. i nie stanowi oraz nie stanowiła zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Nieruchomość nie była wniesiona do majątku przedsiębiorstwa - nie były naliczane odpisy amortyzacyjne. W związku z nabyciem, nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, gdyż Wnioskodawca nabył nieruchomość w drodze egzekucji sądowej do swojego majątku prywatnego. Nadto, nabycie nie było udokumentowane fakturą z uwagi na to, że miała miejsce czynność niepodlegająca opodatkowaniu VAT. Wnioskodawca nie prowadzi działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Nabycie działki zabudowanej nr 340/13 nie miało miejsca w celu jej odsprzedaży. Wnioskodawca nie dokonywał podziału nieruchomości, zmiany przeznaczenia jak również nie ma zamiaru dokonywać sprzedaży innych nieruchomości. Wnioskodawca obecnie nie ma zarejestrowanej żadnej działalności gospodarczej, w szczególności nie jest prowadzona żadna działalność gospodarcza na przedmiotowej nieruchomości. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Na tle powyższego, wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do ustalenia, czy sprzedaż działki o numerze ewidencyjnym 340/13 jest opodatkowana podatkiem VAT, zwolniona od podatku, czy nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Analiza okoliczności przedstawionych we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w rozpatrywanej sprawie nie można uznać Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług, w związku z dokonywaną sprzedażą działki nr 340/13 zabudowanej: jednokondygnacyjnym murowanym budynkiem o przeznaczeniu - zbiorniki silosy i budynki magazynowe, jednokondygnacyjnym murowanym budynkiem o przeznaczeniu handlowo-usługowym, jednokondygnacyjnym murowanym budynkiem o przeznaczeniu niemieszkalnym. Wnioskodawca w odniesieniu do dokonanej sprzedaży nieruchomości zabudowanej stanowiącej jego majątek prywatny nie będzie występował w charakterze podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Zatem zbycie nieruchomości nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej, lecz w ramach rozporządzania własnym majątkiem i jest działaniem w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o VAT nie mają zastosowania. Wnioskodawca wskazał, że nabył przedmiotową nieruchomość w drodze egzekucji sądowej do majątku prywatnego, nabycie działki zabudowanej nie miało celu odsprzedaży, nie było też udokumentowane fakturą z uwagi na to, że miała miejsce czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT. Z wniosku wynika również, że nieruchomość była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, działalność została jednak wyrejestrowana w 2015 r., a tym samym nieruchomość została wyłączona z działalności i przeszła na majątek osobisty Wnioskodawcy. Obecnie przedmiotowa działka zabudowana nie jest wykorzystywana do prowadzenia żadnej działalności gospodarczej, nie jest też przedmiotem najmu, ani dzierżawy. Wnioskodawca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

W konsekwencji, w niniejszej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać Wnioskodawcę za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy.

Tym samym Wnioskodawca dokonując sprzedaży działki nr 340/13 zabudowanej budynkami nie będzie działał w charakterze podatnika podatku VAT, a będzie jedynie korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania prywatnym majątkiem.

Wobec tego w przedstawionym we wniosku zdarzeniu należy stwierdzić, że transakcja sprzedaży działki nr 340/13 wraz z budynkami nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl