0114-KDIP1-2.4012.77.2019.2.WH - VAT w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 kwietnia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP1-2.4012.77.2019.2.WH VAT w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2019 r. (data wpływu 11 lutego 2019 r.) uzupełnionym w dniu 1 kwietnia 2019 r. (data wpływu 1 kwietnia 2019 r.) oraz uzupełnionym w dniu 2 kwietnia 2019 r. (data wpływu 2 kwietnia 2019 r.) na wezwanie Organu z dnia 25 marca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości.

Wniosek uzupełniony został w dniu 1 kwietnia 2019 r. (data wpływu 1 kwietnia 2019 r.) oraz w dniu 2 kwietnia 2019 r. (data wpływu 2 kwietnia 2019 r.) na wezwanie Organu z dnia 25 marca 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest właścicielem nieruchomości stanowiącej działkę gruntu o pow. 0,9754 ha, oznaczoną geodezyjnie nr 421/4. Użytek działki oznaczony jest symbolem "Ba" - tereny przemysłowe, dla której w Sądzie Rejonowym prowadzona jest księga wieczysta.

Nieruchomość objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. Posiada kształt nieregularny zbliżony do wydłużonego prostokąta o różnej długości podstaw. Działka w miarę równa, płaska, pozioma, za wyjątkiem południowo-zachodniego fragmentu usytuowanego na niewielkiej skarpie. Nieruchomość otoczona jest z trzech stron ogrodzeniem zewnętrznym bazy magazynowej z elementów prefabrykowanych żelbetowych i stanowi teren zabudowany parterowymi budynkami o charakterze biurowo - magazynowo - warsztatowo - garażowym tj.

* budynkiem socjalno-administracyjnym o kub. 716 m2, pow. 284,17 m2, kryty dachem płaskim, betonowym z papą. Budynek wymaga termomodernizacji przez docieplenie ścian, dachu, wykonania izolacji cieplnej podłogi, całość w zadawalającym stanie technicznym,

* budynkiem garażu wózków akumulatorowych z warsztatem o kub. 1198 m3, pow. 314,44 m2, parterowym, niepodpiwniczonym, wolnostojącym, krytym dachem płaskim z płyt panwiowych i papą. Obróbki blacharskie z blachy ocynkowanej, obudowa ścian osłonowych z bloczków gazobetonowych, bramy, drzwi i okna stalowe, całość w stanie technicznym dobrym,

* budynkiem wiaty magazynowej o kub. 5060 m2, pow. 1036,56 m2, krytym w części murowanej płytami koronkowymi na belkach żelbetowych i papą, w części wykonanej z przęseł siatkowych z dachem z płyt eternitowych, w stanie technicznym pogorszonym,

* budynkiem stacji trafo o kub. 227 m3, pow. 46 m2, parterowym, niepodpiwniczonym, zblokowanym z budynkiem garaży wózków akumulatorowych, użytkowanym na potrzeby bazy magazynowej. Budynek murowany z pustaków i cegły, kryty dachem płaskim z płyt panwiowych i papą w stanie technicznym dobrym.

Poza terenem zabudowanym działka stanowi wygrodzone place składowe o powierzchni 1710 m2, dojścia i podjazdy do budynków parkingi oraz tereny zieleni przyobiektowej. Dojazd do nieruchomości prowadzi od strony ul. H. drogami wewnętrznymi o nawierzchni asfaltowej bez chodników. Uzbrojenie nieruchomości stanowi sieć wodociągowa, kanalizacyjna energetyczna i oświetlenia zewnętrznego.

Nieruchomość obciążona jest umowami najmu. Aktualnie obowiązują umowy zawarte z najemcami.

W latach wcześniejszych zawierane były dodatkowo umowy najmu z innymi podmiotami. Z tytułu wszystkich zawieranych umów najmu, pobierane było wynagrodzenie, z którego tytułu każdorazowo odprowadzany był podatek VAT.

Spółka zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość.

W odpowiedzi na wezwanie Organu Wnioskodawca wskazał, że:

* przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana przez Spółkę na cele działalności zwolnionej z podatku,

* z tytułu jej nabycia Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Odnośnie otaczającego działkę z trzech stron ogrodzenia zewnętrznego Wnioskodawca wskazał, że ogrodzenie okala działkę nr 421/4 będącą własnością Spółki z trzech stron, jest na niej usytuowane i stanowi wraz z działką przedmiot sprzedaży. Ogrodzenie jest urządzeniem budowlanym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r.; poz. 1202 z późn. zm.). Było ono wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę, nie było jednak oddane osobom trzecim w użytkowanie w ramach czynności opodatkowanych takich jak najem, dzierżawa itp. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie ww. ogrodzenia. W celu utrzymania istniejącego stanu ww. urządzenia budowlanego, wdrażane były jednie drobne naprawy prowadzone systemem gospodarczym. Sprzedaż nieruchomości stanowiącej działkę 421/4, obejmie również ww. ogrodzenie.

Odnośnie budynku socjalno - administracyjnego Wnioskodawca wskazał, że budynek socjalno - administracyjny jest budynkiem w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane. W okresie poprzedzającym co najmniej dwa lata przed datą sprzedaży oddany był przez Spółkę w użytkowanie osobom trzecim w ramach czynności opodatkowanych tj. umowy najmu (umowa z dnia 1 czerwca 2013 r. zawarta na czas nieokreślony z "D."). Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie ww. budynku. W celu utrzymania jego istniejącego stanu, wdrażane były jednie drobne naprawy prowadzone systemem gospodarczym. Sprzedaż nieruchomości stanowiącej działkę 421/4, obejmie również ww. budynek.

Odnośnie budynku garażu wózków akumulatorowych z warsztatem Wnioskodawca wskazał, że budynek garażu wózków akumulatorowych z warsztatem jest budynkiem w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane. W okresie poprzedzającym co najmniej dwa lata przed datą sprzedaży oddany był przez Spółkę w użytkowanie osobom trzecim w ramach czynności opodatkowanych tj. umów najmu (umowa zawarta od 4 kwietnia 2013 r. do 4 marca 2018 r. z J., oraz umowa od 5 marca 2018 r. zawarta na czas nieokreślony z "W"). Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie ww. budynku. W celu utrzymania jego stanu, wdrażane były jednie drobne naprawy prowadzone systemem gospodarczym. Sprzedaż nieruchomości stanowiącej działkę 421/4, obejmie również ww. budynek.

Odnośnie budynku wiaty magazynowej Wnioskodawca wskazał, że budynek wiaty magazynowej jest budynkiem w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane. W okresie poprzedzającym co najmniej dwa lata przed datą sprzedaży oddany był przez Spółkę w użytkowanie osobom trzecim w ramach czynności opodatkowanych tj. umowy najmu (umowa z dnia 1 czerwca 2016 r. zawarta na czas nieokreślony z "Sz."). Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie ww. budynku. W celu utrzymania jego stanu istniejącego, wdrażane były jednie drobne naprawy prowadzone systemem gospodarczym. Sprzedaż nieruchomości stanowiącej działkę 421/4, obejmie również ww. budynek.

Odnośnie stacji trafo Wnioskodawca wskazał, że budynek stacji trafo jest budynkiem w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane. Ww. budynek był wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę, nie był jednak oddany osobom trzecim w użytkowanie w ramach czynności opodatkowanych takich jak najem, dzierżawa itp. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie ww. budynku. W celu utrzymania jego stanu na poziomie dotychczasowym, wdrażane były jednie drobne naprawy prowadzone systemem gospodarczym. Sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę 421/4, obejmie również ww. budynek, przy czym na rzecz Spółki ustanowiona zostanie nieodpłatna i nieograniczone w czasie służebnością gruntową polegającą na prawie przechodu i przejazdu po działce 421/4 do usytuowanych na niej hydrantów wraz z zaworami odcinającymi, zasuw głównych odcinających dopływ wody oraz do stacji transformatorowej (znajdującej się w budynku stacji trafo) - na rzecz każdoczasowego właściciela działki nr 422/4 (której właścicielem pozostaje Spółka), celem przeprowadzenia przeglądów, konserwacji, napraw ww. urządzeń czy wymiany. Stacja trafo jest użytkowana dłużej niż 2 lata.

Odnośnie placy składowych Wnioskodawca wskazał, że place składowe usytuowane na obszarze działki nr 421/4 stanowią budowle w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane. Były wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę, nie były jednak oddane osobom trzecim w użytkowanie w ramach czynności opodatkowanych takich jak najem, dzierżawa itp. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie ww. budowli. Sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę 421/4, obejmie również ww. budowlę. Place składowe, są użytkowane dłużej niż 2 lata.

Odnośnie dojść i dojazdów do budynków Wnioskodawca wskazał, że dojścia i dojazdy do budynków usytuowanych na obszarze działki nr 421/4 stanowią urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane. Były wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę, nie były jednak oddane osobom trzecim w użytkowanie w ramach czynności opodatkowanych takich jak najem, dzierżawa itp. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie ww. urządzeń budowlanych, prowadzone były jedynie systemem gospodarczym drobne naprawy zmierzające do utrzymania ww. urządzeń w stanie dotychczasowym. Sprzedaż nieruchomości stanowiącej działkę 421/4, obejmie również ww. urządzenie budowlane.

Odnośnie parkingów Wnioskodawca wskazał, że miejsca postojowe użytkowane na obszarze działki 421/4, usytuowane na obszarze działki nr 421/4 stanowią urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane. Przedmiotowe miejsca postojowe nie zostały wytyczone wprost jako parkingi, nie zostały one w taki sposób specjalnie oznaczone. Stanowią one raczej części gruntu znajdujące się na terenie placów składowych czy dojść i podjazdów do budynku, użytkowane zarówno przez Spółkę jak i najemców. Ww. urządzenia budowlane były wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę, nie były jednak oddane osobom trzecim w użytkowanie w ramach czynności opodatkowanych takich jak najem, dzierżawa itp. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie ww. urządzeń budowlanych, prowadzone były jedynie systemem gospodarczym drobne naprawy zmierzające do utrzymania ww. urządzeń w stanie dotychczasowym. Sprzedaż nieruchomości stanowiącej działkę 421/4, obejmie również ww. urządzenia budowlane.

Odnośnie sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, energetycznej, i oświetlenia zewnętrznego Wnioskodawca wskazał, że sieci usytuowane na obszarze działki 421/4, stanowią obiekty liniowe w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane. Stanowią one instalacje wewnętrzne i są wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę, nie były jednak oddane osobom trzecim w użytkowanie w ramach czynności opodatkowanych takich jak najem, dzierżawa itp. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie ww. urządzeń budowlanych, prowadzone były jedynie systemem gospodarczym drobne naprawy zmierzające do utrzymania ww. urządzeń w stanie dotychczasowym. Sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę 421/4, obejmie również ww. obiekty liniowe, przy czym na rzecz Spółki ustanowiona zostanie nieodpłatna i nieograniczoną w czasie służebnością gruntową dostępu do sieci wodociągowej przebiegającej po działce 421/4 wzdłuż granicy z działką 422/4 na odcinku 150 m, prawie dostępu do przewodów tej sieci celem przeprowadzenia przeglądów, konserwacji, napraw czy wymiany, na rzecz każdoczasowego właściciela działki nr 422/4 (której właścicielem pozostaje Spółka). Sieci wodociągowa, energetyczna, kanalizacyjna oraz oświetlenie zewnętrzne nie będą przedmiotem sprzedaży.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT, w szczególności na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. 2018.2174)?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Przyszła sprzedaż nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. 2018.2174), gdyż sprzedaż nieruchomości nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku (nieruchomości wraz z budynkami), upłynął okres nie krótszy niż 2 lata.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast na podstawie art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przy czym zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z kolei przepisy Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L Nr 347 z 11.12.2006. str. 1 z późn. zm.) zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady, posługują się pojęciem "pierwszego zasiedlenia", jednakże nie definiują tego pojęcia oraz nie wprowadzają dodatkowych warunków go określających.

Odnośnie kwestii pierwszego zasiedlenia wypowiedział się TSUE w orzeczeniu z dnia 16 listopada 2017 r. w sprawie C-308/16 Kozuba Premium Selection, w którym wskazał, że "artykuł 12 ust. 1 i 2 oraz art. 135 ust. 1 lit. j dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwiają się one przepisom krajowym, takim jak będące przedmiotem postępowania głównego, które uzależniają zwolnienie z podatku od wartości dodanej w związku z dostawą budynków od spełnienia warunku, zgodnie z którym pierwsze zasiedlenie tych budynków następuje w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu. Wskazane przepisy tejże dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwiają się one, aby takie przepisy krajowe uzależniały owo zwolnienie od warunku, zgodnie z którym w wypadku "ulepszenia" istniejącego budynku poniesione wydatki nie mogą przekroczyć 30% początkowej wartości tego budynku, o ile rzeczone pojęcie "ulepszenia" jest interpretowane w taki sam sposób jak pojęcie "przebudowy" zawarte w art. 12 ust. 2 dyrektywy 2006/112, to znaczy tak, że odnośny budynek powinien być przedmiotem istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany jego wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków jego zasiedlenia".

Zatem zarówno zgodnie z przepisami Dyrektywy 2006/112/WE Rady oraz w świetle utrwalonego w tej materii orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, pierwsze zasiedlenie budynku należy rozumieć szeroko jako "pierwsze zajęcie budynku, używanie". W efekcie, aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, jego używania, w tym również na potrzeby własne osoby fizycznej.

Przy tym zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zatem dostawa gruntu jest opodatkowana stawką właściwą dla dostawy budynków/budowli albo ich części, a gdy dostawa budynków/budowli albo ich części jest zwolniona od podatku VAT, wówczas zwolnienie ma zastosowanie do dostawy gruntu.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia "budynku", "budowli" oraz "urządzenia budowlanego". W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332, z późn. zm.).

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane, ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane, przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane, przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

W myśl art. 3 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Zatem urządzenia budowlane stanowią urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, nie są to samodzielne budowle zdefiniowane w art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane, które uznaje się za towar na gruncie podatku od towarów i usług. Jednakże urządzenia te należy traktować, jako elementy przynależne do budynku/budowli i opodatkować łącznie z tym budynkiem/budowlą, z którym/którą są powiązane, a tym samym należy przypisać stawkę właściwą dla sprzedawanego obiektu budowlanego znajdującego się na tej samej działce, co urządzenie techniczne.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości zabudowanej. Nieruchomość otoczona jest z trzech stron ogrodzeniem zewnętrznym bazy magazynowej z elementów prefabrykowanych żelbetowych i stanowi teren zabudowany parterowymi budynkami o charakterze biurowo-magazynowo-warsztatowo-garażowym tj. budynkiem socjalno-administracyjnym, budynkiem garażu wózków akumulatorowych, budynkiem wiaty magazynowej, budynkiem stacji trafo. Poza terenem zabudowanym działka stanowi wygrodzone place składowe, dojścia i podjazdy do budynków parkingi oraz tereny zieleni przyobiektowej. Uzbrojenie nieruchomości stanowi sieć wodociągowa, kanalizacyjna energetyczna i oświetlenia zewnętrznego. Jednak znajdująca się na działce nr 421/4 sieć wodociągowa, energetyczna, kanalizacyjna oraz oświetlenie zewnętrzne nie będą przedmiotem sprzedaży.

Budynek socjalno - administracyjny, budynek garażu wózków akumulatorowych z warsztatem, budynek wiaty magazynowej, budynek stacji trafo są budynkami w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane. Wszystkie budynki znajdujące się na nieruchomości były wykorzystywane przez Wnioskodawcę co najmniej dwa lata przed sprzedażą. Wnioskodawca poza drobnymi naprawami nie ponosił wydatków na ulepszenie przedmiotowych budynków. Place składowe usytuowane na obszarze działki nr 421/4 stanowią budowle w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane i były wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę co najmniej dwa lata przed sprzedażą. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie placów składowych. Wnioskodawca wskazał ponadto, że znajdujące się na nieruchomości ogrodzenie, dojścia i dojazdy do budynków oraz parkingi stanowią urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego, czy dostawa wskazanej nieruchomości zabudowanej w postaci działki nr 421/4 będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że budynek socjalno-administracyjnym, budynek garażu wózków akumulatorowych z warsztatem, budynek wiaty magazynowej, budynek stacji trafo oraz budowla w postaci placów składowych były wykorzystywane/użytkowane przez Spółkę co najmniej dwa lata przed planowaną transakcją sprzedaży. Ponadto, jak wskazano nie były ponoszone wydatki na ulepszenie budynków i budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłby co najmniej 30% wartości początkowej danego budynku/budowli. Zatem, należy stwierdzić, że w odniesieniu do przedmiotowych budynków i budowli doszło do pierwszego zasiedlenia i od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży miną co najmniej 2 lata. W konsekwencji, z uwagi na to, że dostawa budynków i budowli nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, ani w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia przy sprzedaży zastosowanie znajdzie zwolnienie z podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Ponadto ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy będzie korzystała sprzedaż urządzeń budowlanych. Zgodnie z ustawą - Prawo budowlane urządzenia budowlane stanowią bowiem urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Tym samym urządzenia budowlane znajdujące się na działce nr 421/4 powinny być traktowane jako element przynależny do budynków oraz budowli i opodatkowane według tych samych zasad co budynki oraz budowle. Zatem z uwagi na to, że dostawa budynków i budowli korzysta ze zwolnienia od podatku o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy to również dostawa urządzeń budowlanych będzie objęta tym zwolnieniem.

Zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, będzie miało zastosowanie również dla dostawy gruntu, na którym budynki i budowle są posadowione, ponieważ zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zatem sprzedaż nieruchomości zabudowanej w postaci działki nr 421/4 będzie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

W myśl art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazuje się, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl