0114-KDIP1-2.4012.576.2017.1.PC

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 listopada 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP1-2.4012.576.2017.1.PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2017 r. (data wpływu 30 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży energii elektrycznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży energii elektrycznej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Firma Handlowa prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży stali oraz sprzedaży energii elektrycznej generowanej przez dwie elektrownie wiatrowe będące własnością firmy. W celu dystrybucji energii elektrycznej generowanej przez elektrownie wiatrowe Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę ze spółką mającą siedzibę w Szwajcarii. Spółka ta funkcjonuje na rynku energii od wielu lat i specjalizuje się w innowacyjnych produktach energetycznych i kompleksowych usługach dla klientów biznesowych, producentów energii odnawialnej i innych spółek obrotu energią. Posiada szwajcarski numer identyfikacji dla celów VAT. W projekcie umowy spółka podała numer, pod którym została zarejestrowana w Szwajcarskim rejestrze handlowym. Projekt umowy przewiduje warunki współpracy w ramach której firma Wnioskodawcy będzie sprzedawać na rzecz ww. Spółki energię elektryczną. Spółka z kolei będzie jednocześnie świadczyć na rzecz Wnioskodawcy usługi bilansowania oraz usługi planowania. Przez pojęcie energii elektrycznej należy rozumieć: czynną moc wygenerowaną przez elektrownie wiatrowe i dostarczoną do sieci dystrybucyjnej. Przez usługi bilansowania rozumie się proces rozliczeń z operatorem systemu przesyłowego (tj. podmiotem zajmującym się przesłaniem energii elektrycznej, odpowiedzialnym za ruch sieciowy w elektroenergetycznym systemie przesyłowym) z tytułu różnić pomiędzy energią zaplanowaną a dostarczoną do sieci dystrybucyjnej w punkcie dostawy. Z kolei usługa planowania oznacza w odniesieniu do energii elektrycznej dostarczenie oczekiwanej godzinowej produkcji na jeden dzień naprzód (lub w innym terminie wskazanym przez operatora przesyłowego lub operatora systemu dystrybucyjnego) do operatora systemu przesyłowego lub operatora systemu dystrybucyjnego zgodnie z ustalonymi przez nich regułami lub regułami ustalonymi przez właściwe organy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl