0114-KDIP1-2.4012.129.2017.2.JF - Mechanizm odwrotnego obciążenia dla usług na sieciach przesyłowych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 20 czerwca 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP1-2.4012.129.2017.2.JF Mechanizm odwrotnego obciążenia dla usług na sieciach przesyłowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2017 r. (data wpływu 26 kwietnia 2017 r.) uzupełnionym w dniu 30 maja 2017 r. (data wpływu 6 czerwca 2017 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 22 maja 2017 r. (doręczone w dniu 25 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla usługi Hot Tap and Plugging Services oraz usługi Pipeline Services - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla usługi Hot Tap and Plugging Services oraz usługi Pipeline Services. Wniosek zawierał braki formalne, w związku z czym wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 30 maja 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką prowadzącą działalność w zakresie produkcyjno-handlowo-usługowym. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług na sieciach przesyłowych, sprzedaż towarów (produktów) i usług dotyczących prac w technologii wypracowanej przez Grupę T. (dalej jako "technologia W.) na czynnych gazociągach i rurociągach, usługi nawiercania i wstrzymywania przepływu gazu oraz próby hydrauliczne. Spółka prowadzi profil produkcyjno-handlowo-usługowy w następującym zakresie:

1. Handel towarami wyprodukowanymi przez spółkę matkę T. X. lub spółki siostry.

T. nabywa w ramach WNT/Import z USA towary od jednostek powiązanych celem sprzedaży ich na rynku polskim. Towary te są produkowane na zamówienie klienta lub pod konkretny przetarg. Do najczęściej sprzedawanych towarów należą: zamknięcia na rury, sygnalizatory mechaniczne lub elektroniczne przepływu gazu, uszczelnianie rur, kołnierze na rury. Spółka w ofercie posiada kilkanaście rodzajów asortymentu. W ramach jednego asortymentu np. zamknięcia na rury występują te same zamknięcia, które różnią się jedynie wymiarami. Spółka posiada wewnętrzne zasady określające sposób współpracy pomiędzy podmiotami powiązanymi w zakresie odsprzedaży i są one stosowane do wszystkich transakcji zakupu towarów w taki sam sposób.

2. produkcja krajowa

T. prowadzi niewielką produkcję trójników do rur gazowych. Jest to tylko produkcja krajowa i w tym zakresie nie dokonuje zakupu od jednostek powiązanych.

3. usługi w technologii T. - spawanie, wiercenie na czynnych gazociągach tzw. prace hermetyczne, ocena stanu instalacji.

Znaczny zakres działalności w Polsce stanowią usługi w technologii T. (opatentowanej) do pracy na czynnych gazociągach i ropociągach. T. jako Spółka nie buduje instalacji, ale świadczy usługi w zakresie napraw i obsługi bieżącej instalacji, przede wszystkim:

* Prowadzi wynajem maszyn do naprawy instalacji (spawarki, wiertnie, zasuwy, włazy itp.),

* Przeprowadza naprawy bez zatrzymywania przepływu tzn. naprawa nieszczelności (Hot Tapping), montuje dodatkowe wskaźniki na rurach (PIGSIG), montuje dodatkowe włazy do spuszczania gazu (VALVES) itp., dokonuje bieżących przeglądów instalacji tzn. ocenia zużycie rur, dokonuje czyszczenia rur, usuwa zanieczyszczenia z instalacji (tzw. INLINE Corrosion Inspections).

Większość usług T. świadczy samodzielnie, jednak dokonuje również zakupu takich usług od spółek córek lub matki, w momencie, gdy nie dysponuje maszynami, brak jej odpowiedniego doświadczenia, lub wystarczającej ilości personelu, a spółki córki posiadają wolne zasoby.

Wnioskami z dnia 23 stycznia 2017 r. spółka zwróciła się do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego o wydanie opinii interpretacyjnych w zakresie prawidłowej klasyfikacji następujących usług:

1. Usługa ILI Services/Leak Detection Services.

Usługa polega na bieżącej ocenie stanu technicznego, kondycji, wytrzymałości i ocenie ryzyka i długości czasu przyszłej eksploatacji pracującego rurociągu przy pomocy urządzeń elektronicznych wprowadzonych do wnętrza rurociągu pod ciśnieniem (tłoki inteligentne, tłoki czyszczące).

Przedmiotowa usługa obejmuje następujące podrodzaje:

a. Deformation/Kaliper Inspection/Geometry - badanie geometrii wewnętrznej rurociągu,

b. Corrosion inspection - badanie ubytków metalu w ściance rury tłokiem MFL i GMFL,

c. Multi Data Set - badanie wysokiej rozdzielności tłokiem typu MDS,

d. Legacy Combo Services - badanie zintegrowane tłokami typu COMBO.

Klasyfikacja nadana przez OKiN: PKWiU 71.20.19.0 Pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych.

2. Usługa HT&P Services (Hot Tap and Plugging).

W przypadku konieczności wyizolowania wybranego odcinka rurociągu, Spółka świadczy usługi polegające na montażu na rurociągu (spawanie) kształtki, przez które nawierca rurociąg i wprowadza do niego głowice blokujące. Cała procedura odbywa się pod pełnym ciśnieniem roboczym panującym w rurze. W przypadku konieczności utrzymania dostawy czynnika (ropy, gazu, wody) do odbiorcy - Spółka instaluje w podobnej technologii tymczasowy obieg technologiczny tzw. by-pass. Usługa ta polega na ingerencji w istniejącą już instalację, tj. włączenie/podłączenie nowo wybudowanego rurociągu do istniejącej sieci lub wymiana starych układów/zespołów zaporowych (kurków, zasuw) na nowe bez zatrzymywania przepływu, a nie na konstrukcji nowej linii przesyłowej.

Przedmiotowa usługa obejmuje następujące podrodzaje:

a. HT&P Services - usługa wskazana powyżej,

b. LOR Plus Services - usługa naprawy nieszczelności przy użyciu opatentowanej kształtki o nazwie LOR PLUS,

c. STOPPLE Train Services - usługa naprawy nieszczelności przy użyciu opatentowanego zestawu głowic zamykających przepływ medium,

d. Project Management Services - usługi zarządzania,

e. Welding Services - usługi spawalnicze,

f. Rehabilitation Services - usługi rewitalizacji.

Klasyfikacja nadana przez OKiN: PKWiU 42.21.2. Roboty ogólnobudowlane związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych.

3. Usługa przeglądu, konserwacji, remontu i naprawy maszyn i urządzeń firmy T.

Spółka świadczy usługi w zakresie bieżącej konserwacji, przeglądów oraz dokonywania napraw i remontów maszyn i urządzeń firmy T.

Przedmiotowa usługa obejmuje następujące podrodzaje:

a. Przeglądy okresowe dokonywane przez uprawnionych techników T. w Polsce,

b. Remonty i naprawy wykonywane u producenta m.in. w Belgii.

Klasyfikacja nadana przez OKiN: PKWiU 33.12.29.0 Usługi naprawy i konserwacji pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia.

4. Szkolenia/treningi/warsztaty szkoleniowe.

Klienci posiadający specjalistyczny sprzęt, maszyny i urządzenia wyprodukowane przez firmę T. Inc., m.in. w związku z określonymi wymaganiami jakościowymi, są zobowiązani do wysyłania techników-operatorów maszyn i urządzeń T. na okresowe szkolenia i treningi z zakresu bezpiecznego operowania urządzeniami i prawidłowych zasad prowadzenia prac w zakresie technologii T. W związku z bieżącym zapotrzebowaniem klientów na świadczenie przedmiotowych usług, Spółka prowadzi w tym zakresie specjalistyczne szkolenia.

Przedmiotowa usługa obejmuje następujące podrodzaje:

a. Prowadzenie szkoleń w kraju przez pracowników spółki,

b. Organizowanie, prowadzenie, asysta i tłumaczenie szkoleń u producenta urządzeń w Belgii, Francji czy USA.

Klasyfikacja nadana przez OKiN: PKWiU 85.59.19.0 Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

5. Usługa Pipeline Services.

Jest to kompleksowa usługa poprzedzająca usługę III Services/Leak Detection Services polegająca na przygotowaniu rurociągu do badania tłokami tzw. inteligentnymi. Polega na wprowadzaniu rozmaitych tłoków mechanicznie czyszczących rurociągi z istniejących w nich zanieczyszczeń, pozostałości z prób hydraulicznych i procesu budowy, a także piasków i pyłów niesionych przez gaz, parafiny osadzającej się w czasie transportu ropy naftowej, olejów technologicznych z tłoczni i przepompowni.

Jest to także usługa w zakresie awaryjnego zasilania świadczona z przewoźnych zbiorników CNG (Compressed Naturai Gas) lub LNG (Liquified Naturai Gas). W tym przypadku ani paliwo, ani zbiorniki nie są własnością Spółki, a są wyłącznie podnajmowane w formie usługi. Spółka nie posiada koncesji na sprzedaż gazu.

Przedmiotowa usługa obejmuje następujące podrodzaje:

a. Usługą wiądącą jest Pipeline Cleaning - czyszczenie rurociągu, poza tym, w usłudze głównej towarzyszy wykonywanie pomniejszych czynności,

b. Non Destructive Examination - badania nieniszczące,

c. Hydrotesting - usługa badania szczelności instalacji przy użyciu wody, polegająca na opróżnieniu instalacji z dotychczasowego medium (ropy, gazu itp.), wpompowaniu wody pod ciśnieniem, a następnie obserwacji instalacji pod względem jej szczelności,

d. Utylizacja odpadów pochodzących z procesu czyszczenia rurociągów

e. Project Management Services - PS - usługa zarządzania, w tym nadzór na tzw. rozruch rurociągu (start-up),

f. Ancillary Services incl. CNG/LNG supply - usługa awaryjnego zasilania gazociągu (stosowana w przypadku, gdy nie ma możliwości zbudowania odpowiedniego obejścia, tzw. by-passu).

Klasyfikacja nadana przez OKiN: PKWiU 42.21.2 Roboty ogólnobudowlane związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych.

Powyższe czynności stanowią kompleksową usługę. W ramach świadczonej usługi wiodącą usługą jest Pipeline Cleaning - czyszczenie rurociągu, a pozostałe czynności są w stosunku do niej komplementarne.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazano, że Wnioskodawca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.), u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u.

Wnioskodawca świadczy Usługi Hot Tap and Plugging Services oraz usługi Pipeline Services czasami jako podwykonawca, o którym mowa w art. 17 ust. 1h u.p.t.u., a czasem jako wykonawca. To zależy od okoliczności danego zlecenia. Pytanie Wnioskodawcy dotyczy tylko świadczenia usługi w charakterze podwykonawcy.

Usługobiorcy, na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi Hot Tap and Plugging Services oraz usługi Pipeline Services są podatnikami, o których mowa w art. 15 u.p.t.u., zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni.

Pełny symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług dla świadczonej usługi Hot Tap and Plugging Services oraz usługi Pipeline Services, które sklasyfikowane zostały pod numerem PKWiU 42.21.2 Roboty ogólnobudowlane związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych, to PWiU 42.21.21.0.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy do świadczonych przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności usług: HT&P SERVICES (pkt 2) oraz PIPELINE SERVICES (pkt 5) stosuje się art. 17 ust. 1h Ustawy o podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonywane w ramach prowadzonej działalności usługi: HT&P Services oraz Pipeline Services będą podlegać mechanizmowi odwrotnego obciążenia w sytuacji, gdy Spółka będzie dokonywać ich jako podwykonawca. Natomiast nie będzie stosować się art. 17 ust. 1h u.p.t.w. do pozostałych usług, świadczonych przez Spółkę.

Powyższe wynika z ustawy z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 2024 z dnia 15 grudnia 2016 r.), którą rozszerzono zakres mechanizmu odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych na usługi stanowiące roboty budowlane, klasyfikowane na gruncie stosowanego do celów podatkowych PKWiU z 2008 r. w grupowaniach 41-43.

Aby usługi budowlane podlegały procedurze odwrotnego obciążenia należy spełnić przesłanki podane w art. 17 ust. 1 pkt 8 u.p.t.u. Przepis ten stanowi, że podatnikami poza dostawcami towarów i usług są także osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie są spełnione cztery warunki, tj.:

1.

świadczona usługa należy do robót budowlanych wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do u.p.t.u.,

2.

usługodawcą jest podatnik, który nie korzysta z tzw. zwolnienia podmiotowego (tj. ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 u.p.t.u.)

3.

usługobiorcą jest podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

4.

usługodawca świadczy usługę jako podwykonawca (dodany z dniem 1 stycznia 2017 r. art. 17 ust. 1h u.p.t.u.).

Spółka spełnia wszystkie powyższe przesłanki. Po pierwsze, świadczone przez Spółkę usługi HT&P Services oraz Pipeline Services zostały sklasyfikowane na wniosek Spółki przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi jako roboty ogólnobudowlane związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych, mieszczące się w grupowaniu 42.21.2., które zostało wyszczególnione w załączniku nr 14 do u.p.t.u. w poz. 7.

Po drugie, wartość sprzedaży dokonywanej przez Spółkę przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwotę 200.000 zł. Spółka nie jest też podatnikiem rozpoczynającym wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w trakcie roku podatkowego. Tym samym można wskazać, iż Spółka nie spełnia warunków do korzysta ze zwolnienia podmiotowego, określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 u.p.t.u.

Trzecia przesłanka wskazująca, że usługobiorcami mają być czynni podatnicy VAT powoduje, że mechanizm odwrotnego obciążenia w budownictwie nie ma zastosowania, jeżeli nabywcą jest:

1.

podmiot niebędący podatnikiem (w szczególności osoba prywatna),

2.

podatnik niezarejestrowany,

3.

podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.

Należy wskazać, że odbiorcami usług świadczonych przez Spółkę są czynni podatnicy VAT. Weryfikacja takiej informacji jest możliwa dzięki ogólnodostępnej usłudze "Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT", dostępnej na Portalu Podatkowym.

Po czwarte, Spółka świadczy wskazane usługi budowlane, m.in. działając w charakterze podwykonawcy. W tym miejscu należy wskazać, iż z przepisów nie wynika, jak należy rozumieć działanie w charakterze podwykonawcy. Można założyć, że sytuacja taka ma miejsce, jeżeli efekt usług stanowiących roboty budowlane świadczonych przez usługobiorcę stanowi część lub całość robót budowlanych świadczonych przez innego podatnika.

Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską piśmie z dnia 1 marca 2017 r. (PT10.054.3.2017.TXZ.97E). W piśmie tym wskazało, że "jeżeli usługa budowlana jest świadczona bezpośrednio na rzecz zleceniodawcy, np. generalny wykonawca inwestycji świadczy usługi na rzecz inwestora, wówczas takie usługi są świadczone na zasadach ogólnych i mechanizm odwróconego obciążenia nie ma w tym przypadku zastosowania. Natomiast przy dalszych "podzleceniach" usług przez generalnego wykonawcę należy przyjąć podejście, zgodnie z którym każdy podatnik świadczący usługi budowlane na rzecz głównego wykonawcy w ramach prowadzonej inwestycji, jest już podwykonawcą i usługi te powinny być opodatkowane zgodnie z mechanizmem odwróconego obciążenia. Każde zlecenie usług budowlanych kolejnym podatnikom w takim szeregu zleceń będzie również uznane za podwykonawstwo w stosunku do usługi głównej, świadczonej przez generalnego wykonawcę na rzecz inwestora. Omawiana zasada ma zastosowanie również w przypadku tzw. refakturowania".

Na podstawie przestawionego stanu faktycznego, przy założeniu, że Spółka spełnieni obowiązki ciążące na niej jako podatniku świadczącym usługi stanowiące roboty budowlane na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 u.p.t.u. należy uznać, że Spółka jako podwykonawca będzie zobowiązana stosować mechanizm odwrotnego obciążenia w stosunku do usług: HT&P Services oraz Pipeline Services.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Jednocześnie, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi być wykonana przez podatnika.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

2.

usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Zgodnie z art. 17 ust. 1h ustawy, w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Natomiast, w myśl art. 17 ust. 2 ustawy w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Załącznik nr 14 do ustawy, obowiązujący od dnia 1 stycznia 2017 r. zawiera (w poz. 2-48) zamkniętą listę usług budowlanych identyfikowanych przy pomocy Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), podlegających mechanizmowi odwrotnego obciążenia w przypadku świadczenia tych usług przez podwykonawców.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa, należy wskazać, że art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy wprowadza mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego świadczona jest usługa wymieniona w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, natomiast usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Przy czym, w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy mechanizm odwrotnego obciążenia ma zastosowanie, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Zatem, w przypadku gdy usługodawca świadczy usługi wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy jako podwykonawca generalnego wykonawcy, zastosowanie ma mechanizm odwrotnego obciążenia, a tym samym zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywający usługę, tj. generalny wykonawca. Natomiast transakcje, których przedmiotem jest świadczenie wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy usług, które realizowane są przez wykonawcę/generalnego wykonawcę na rzecz inwestora (np. dewelopera budowlanego), podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych, tj. podatek VAT rozliczany jest przez wykonawcę/generalnego wykonawcę, natomiast inwestor otrzymuje fakturę na kwotę należności za wykonane usługi zawierającą podatek VAT.

W tym miejscu należy wskazać, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia podwykonawcy, zatem dla prawidłowego rozumienia tego terminu wystarczające jest posłużenie się powszechnym jego znaczeniem wynikającym z wykładni językowej. Zgodnie z definicją zawartą w internetowym wydaniu Słownika Języka Polskiego PWN podwykonawca to "firma lub osoba wykonująca pracę na zlecenie głównego wykonawcy" (http://sjp.pwn.pl/sjp/ podwykonawca;2503008.html).

Natomiast, przy dalszych "podzleceniach" przyjąć należy podejście, zgodnie z którym podwykonawca zlecający jest - w stosunku do swojego podwykonawcy - głównym wykonawcą swojego zakresu prac (i rozliczy "podzlecone" usługi budowlane na zasadzie odwróconego obciążenia). Status podwykonawcy wynika bezpośrednio z zawartych pisemnych umów, a w przypadku ich braku - świadczą o tym statusie okoliczności i charakter wykonywanych usług.

Z treści wniosku wynika, że Spółka jako podwykonawca świadczy usługę Hot Tap and Plugging Services oraz usługi Pipeline Services. Usługa Hot Tap and Plugging polega na montażu na rurociągu (spawanie) kształtki, przez które nawierca rurociąg i wprowadza do niego głowice blokujące. Usługa ta polega na ingerencji w istniejącą już instalację, tj. włączenie/podłączenie nowo wybudowanego rurociągu do istniejącej sieci lub wymiana starych układów/zespołów zaporowych (kurków, zasuw) na nowe bez zatrzymywania przepływu, a nie na konstrukcji nowej linii przesyłowej. Z kolei usługa Pipeline Services polega na przygotowania rurociągu do badania tłokami tzw. inteligentnymi, w szczególności na wprowadzaniu rozmaitych tłoków mechanicznie czyszczących rurociągi z istniejących w nich zanieczyszczeń, pozostałości z prób hydraulicznych i procesu budowy, a także piasków i pyłów niesionych przez gaz, parafiny osadzającej się w czasie transportu ropy naftowej, olejów technologicznych z tłoczni i przepompowni. Symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług dla świadczonej usługi Hot Tap and Plugging Services oraz usługi Pipeline Services, to PKWiU 42.21.21.0.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca powziął wątpliwości czy do do świadczonych przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności usług: HT&P SERVICES (pkt 2) oraz PIPELINE SERVICES (pkt 5) stosuje się art. 17 ust. 1h Ustawy o podatku od towarów i usług.

Ustalenie, czy dana usługa podlega rozliczeniu zgodnie z mechanizmem odwróconego obciążenia, czy też zastosowanie będzie miała ogólna zasada rozliczenia podatku, ma charakter indywidualny. Oznacza to, że w każdym konkretnym przypadku należy zbadać, czy dane świadczenie jest usługą wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy oraz czy usługa ta jest świadczona przez podwykonawcę. Dla zastosowania odwrotnego obciążenia konieczne jest spełnienie obu ww. przesłanek łącznie.

Jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca świadczy usługi Hot Tap and Plugging Services oraz usługi Pipeline Services jako podwykonawca. Jednocześnie Spółka klasyfikuje świadczone usługi do PKWiU pod pozycją 42.21.21.0. Tym samym usługi te są wymienione w załączniku nr 14 do ustawy w poz. 7 jako roboty ogólnobudowlane związane z budową rurociągów przesyłowych. Ponadto - jak wskazano - Spółka jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, natomiast Usługobiorcy, na rzecz których Spółka świadczy usługi Hot Tap and Plugging Services oraz usługi Pipeline Services są podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy, zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni. Wobec tego do świadczonych usług ma zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt 8 w zw. Z art. 17 ust. 1H ustawy. Zatem usługi HT&P SERVICES (pkt 2) oraz PIPELINE SERVICES (pkt 5) świadczone przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności podlegają opodatkowaniu z zastosowaniem odwrotnego obciążenia.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga poprawności klasyfikacji wydanej przez Ośrodek Klasyfikacji Nomenklatur Urzędu Statystycznego dla opisanych usług. Podkreślić należy, że analiza prawidłowości klasyfikacji sprzedawanego usługi do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego. Zatem, niniejsza interpretacja wydana została na podstawie grupowania PKWiU wskazanego przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4 0/0, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl