0114-KDIP1-1.4012.661.2019.2.JO - Wyłączenie z VAT transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 stycznia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP1-1.4012.661.2019.2.JO Wyłączenie z VAT transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 22 listopada 2019 r. (data wpływu 3 grudnia 2019 r.) uzupełnionym pismem Strony z dnia 29 listopada 2019 r. (data wpływu 5 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionych ze spółki składników majątkowych i niemajątkowych w postaci departamentu C. za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz wyłączenia od opodatkowania czynności zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionych ze spółki składników majątkowych i niemajątkowych w postaci departamentu C. za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz wyłączenia od opodatkowania czynności zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wniosek został uzupełniony pismem Strony z dnia 29 listopada 2019 r. (data wpływu 5 grudnia 2019 r.).

We wniosku wspólnym złożonym przez: * Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością * Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

B. Spółka Akcyjna.

Przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka lub Zbywca) jest podmiotem prowadzącym działalność jako wydawca cyfrowy, właściciel m.in. najpopularniejszego polskiego portalu (...) oraz jest właścicielem mediów tradycyjnych wydającym drukowane gazety, czasopisma i inne periodyki. Spółka świadczy także usługi marketingowe dzięki posiadanym powierzchniom reklamowym w mediach online i wydawnictwach drukowanych.

Zbywca jest czynnym podatnikiem VAT, posiadającym siedzibę i miejsce działalności w Polsce.

B. S.A. (dalej: Nabywca, Zbywca i Nabywca dalej łącznie jako Wnioskodawcy) jest operatorem telekomunikacyjnym, dostawcą usług telewizyjnych, internetu stacjonarnego oraz mobilnego dla użytkowników prywatnych, firm oraz instytucji.

Nabywca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, posiadający siedzibę i miejsce działalności w Polsce.

W strukturze wewnętrznej Zbywcy funkcjonuje samodzielny departament pod nazwą "Dział Infrastruktury i Inwestycji", potocznie nazywany departament " (...)" (dalej: C.). Przy pomocy C., Spółka świadczy profesjonalne usługi kolokacji na rzecz swoich klientów oraz na potrzeby własne Spółki.

Usługa kolokacji, polega na:

* udostępnieniu klientowi przestrzeni w obiekcie serwerowni, w której znajdują się tzw. szafy rack, w których to klient może instalować własną infrastrukturę teleinformatyczną;

* ciągłym zapewnianiu odpowiednich warunków (zasilanie, klimatyzacja, bezpieczeństwo) koniecznych do prawidłowej pracy zainstalowanej infrastruktury teleinformatycznej klienta;

* dodatkowo, w ramach świadczenia usług kolokacji mogą udostępniane być m.in. pomieszczenia biurowe lub pomieszczenia magazynowe służące do obsługi infrastruktury teleinformatycznej klienta.

C. funkcjonuje w ramach Spółki jako część przedsiębiorstwa wyodrębniona pod względem:

* organizacyjnym: jest to funkcjonalnie wyodrębniona jednostka organizacyjna Spółki, do której przypisane są:

1. nieruchomość w postaci budynku wybudowanego przez Zbywcę na działkach gruntu razem z ogrodzeniem zewnętrznym, a także innymi budowlami posadowionymi na tych działkach, w tym przyłączeniami wodno-kanalizacyjnymi, teletechnicznymi i konstrukcjami stalowymi, będących własnością C., dedykowana do świadczenia usług kolokacji z zapleczem (wewnątrz budynku) posiadającym specjalistyczną infrastrukturę, w tym centrum zarządzania C. wraz z drogą dojazdową do budynku znajdującą się na działce, której Zbywca jest współwłaścicielem (dalej jako "Budynek", natomiast Budynek wraz z gruntem i budowlami, w tym budowlą drogową jako "Nieruchomość"). Budynek oraz budowle zostały oddane do użytkowania

w 2009 r. i od tego roku użytkowane są przez Zbywcę zarówno dla potrzeb własnych Zbywcy w celu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, jak

i w drodze udostępniania przestrzeni budynku w ramach czynności opodatkowanych podatkiem VAT dla klientów Zbywcy. Od tego samego roku tj. 2009 użytkowana była wybudowana droga dojazdowa do Budynku. Wszystkie powstałe budowle zapewniły jednocześnie prawidłowe funkcjonowanie Budynku przez co pośrednio począwszy od 2009 r. służyły sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT. Nieruchomość nie była objęta pracami inwestycyjnymi o charakterze ulepszeń bądź modernizacji, których wartość przekraczałaby 30% wartości początkowej budynku lub wartości początkowej wzniesionej budowli,

2.

zespół wyspecjalizowanych i doświadczonych pracowników, niezbędnych do świadczenia usług kolokacji,

3.

wszelkie inne zasoby oraz aktywa materialne i niematerialne niezbędne do świadczenia usług kolokacji,

4.

aktywa obrotowe.

* finansowym: wyniki finansowe osiągane przez C. są ustalane w oparciu o raporty zarządczo-kontrolingowe, prezentujące przychody oraz koszty, jak również C. ma wyodrębnione najistotniejsze aktywa i pasywa przypisane do tego departamentu. Tym samym, ewidencja zdarzeń gospodarczych w Spółce powadzona jest w sposób umożliwiający przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów do zorganizowanej części przedsiębiorstwa - system finansowo-księgowy Spółki umożliwia grupowanie i identyfikację zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością C. przy zastosowaniu ewidencji opartej o numerację MPK (tj. miejsca powstawania kosztów) oraz analizę aktualnej sytuacji finansowej tj. weryfikację bieżącego wyniku C. oraz prezentowanie sytuacji majątkowej tego departamentu. Możliwa jest również analiza wyników historycznych tj. z poprzednich miesięcy lub lat. Jednocześnie, Zbywca wyjaśnia, że nie posiada odrębnego planu kont dla C., nie prowadzi odrębnych ksiąg rachunkowych dla C. oraz nie sporządza odrębnego bilansu czy też pełnego rachunku zysków i strat dla C., a także nie posiada wyodrębnionego konta bankowego. Zbywca nie stosuje systemu alokacji kosztów i zobowiązań pośrednich (np. prawnych, księgowych, administracyjnych) w ramach bieżącego raportowania wyników C., pomimo że takie przyporządkowanie/alokacja na podstawie ustalonej metodologii jest możliwe.

* funkcjonalnym: C. wyposażone jest w odpowiednie zaplecze techniczne oraz składniki majątkowe, w tym wartości niematerialne i prawne, niezbędne do prowadzenia przypisanej do niego działalności (zadań i funkcji); w C. zatrudnieni są pracownicy dysponujący adekwatną do przedmiotu działalności wiedzą i doświadczeniem; Do C. są przypisane umowy związane z utrzymaniem i zarządzaniem obiektem C. i świadczeniem usług kolokacji.

Ř

Powyższe oznacza, że zdaniem Zbywcy C. może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których wykonywaniu służy.

Mając na uwadze, iż działalność Spółki w obszarze usług kolokacyjnych realizowana przy pomocy C. nie została uznana ze jej strategiczny obszar biznesowy, w którym Spółka chciałaby się dalej rozwijać, dlatego Spółka planuje sprzedaż C. Nabywcy.

W oparciu o pisemną umowę sprzedaży, Zbywca planuje sprzedać na rzecz Nabywcy C., związany z prowadzeniem działalności polegającej na świadczeniu usług kolokacji, zespół składników materialnych i niematerialnych, jak również dokonać cesji umów z klientami oraz wyrazić zgodę na cesję umów z dostawcami, które nie przejdą na Nabywcę z mocy prawa w wyniku dokonanej sprzedaży, a ponadto w ramach umowy sprzedaży C., pracownicy C. przejdą do Nabywcy, na podstawie art. 231 Kodeksu Pracy, (dalej: Transakcja).

Przed datą sprzedaży C., Zbywca wyodrębnił formalno-prawnie pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym C. jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa działającą w ramach struktury Zbywcy. Wyodrębnienie to zostało dokonane w drodze uchwały Zarządu Spółki z dnia 8 listopada 2019 r. w sprawie wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci oddziału - serwerowni pod nazwą " (...)" w strukturze Spółki.

Podjęta uchwała uwzględnia następujące aspekty: 1. wyodrębnienie organizacyjne

Uchwała zawiera oświadczenie o wyodrębnieniu C. oraz wskazanie osoby kierującej tą wyodrębnioną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Do uchwały zostały załączone:

* lista pracowników przypisanych do C.;

* struktura organizacyjna;

* zestawienie materialnych i niematerialnych składników (w tym zobowiązań) związanych z działalnością C.

Ponadto, z uwagi na to, iż do C. został przypisany budynek dedykowany do świadczenia usług kolokacji z zapleczem posiadającym specjalistyczną infrastrukturę, w tym centrum zarządzania C., zarówno na moment wydzielenia C. w strukturze organizacyjnej Spółki, jak i na moment sprzedaży C. do Nabywcy zapewniony zostanie dostęp do powierzchni służącej do wykonywania działalności C. przez jej pracowników, ponieważ działalność C. będzie w dalszym ciągu prowadzona w tym samym miejscu.

Do C. nie zostaną jednak przypisane środki pieniężne, w tym zwłaszcza środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych Spółki.

2. wyodrębnienie finansowe

Uchwała zawiera oświadczenie o wyodrębnieniu finansowym.

Jak wskazano już wcześniej we wniosku o interpretację, system księgowy, z którego Spółka korzysta, umożliwia przypisanie do C. odpowiednio przychodów oraz kosztów, a także kwot należności i zobowiązań związanych z prowadzeniem przez nią działalności. Alokacja ta jest dokonywana przy zastosowaniu ewidencji opartej o numerację MPK (tj. miejsca powstawania kosztów) przypisaną odpowiednio m.in. również do C. Ponadto, prowadzona przez Spółkę ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pozwala na identyfikację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przypisanych do C. poprzez odpowiednie oznaczenia w systemie księgowym Spółki. W konsekwencji możliwe jest stworzenie uproszczonego bilansu oraz ustalanie wyniku na działalności gospodarczej odrębnie dla C. (jednocześnie informacje przedstawione już wcześniej we wniosku odnośnie wydzielenia C. pod względem finansowym w obecnej strukturze Spółki znajdą zastosowanie również w tym przypadku).

3. wyodrębnienie funkcjonalne

Uchwała o wyodrębnieniu zawiera opis działalności, jaką prowadzi C., tj. działalność gospodarcza Spółki związana ze świadczeniem usług kolokacyjnych. Należy podkreślić, że po wyodrębnieniu na podstawie podjętej uchwały, C., dysponując alokowanymi do niej składnikami majątkowymi oraz zasobami ludzkimi stanowi odrębne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące swe zadania w zakresie świadczenia usług kolokacyjnych.

Jak wskazano powyżej, w kolejnym etapie dojdzie do zbycia C. na rzecz Nabywcy. W myśl dotychczasowych uzgodnień pomiędzy Sprzedającym a Nabywcą, w ramach Transakcji na Nabywcę zostaną przeniesione następujące składniki majątku przypisane w ramach podjętej uchwały Zarządu do C.:

1.

działki gruntu oraz posadowiony na nich budynek oraz budowle (Nieruchomości), w którym znajduje się C.;

2.

wszelkie dokumenty związane z działalnością lub budową C.;

3.

aktywa trwałe przypisane do C., w tym komputery, szafy serwerowe oraz cała materialna infrastruktura techniczna służąca do prawidłowej pracy serwerowni w tym świadczenia usług kolokacji, zamontowana w budynku, w którym mieści się C.;

4.

niskocenne składniki majątku, w tym wyposażenie biurowe typu biurka, krzesła, stoły, szafki itp. przypisane do C.;

5.

wartości niematerialne i prawne przypisane do C., w tym oprogramowanie komputerowe służące do obsługi C.;

6.

aktywa obrotowe znajdujące się na stanie magazynowym (części zamienne);

7.

długoterminowe umowy o świadczenie usług kolokacji, które Spółka zawarła z klientami i umowy z dostawcami;

8.

zobowiązania związane z działalnością prowadzoną przez C. powstałe do dnia sprzedaży C. wynikające z umów z dostawcami, o których mowa w pkt 7 powyżej;

9.

zobowiązania pracownicze związane z działalnością prowadzoną przez C. powstałe do dnia sprzedaży C.;

10.

prawa i obowiązki wynikające ze stosunków prawnych z pracownikami Spółki zatrudnionymi w ramach C. na podstawie umów o pracę (w związku ze sprzedażą zorganizowanej części majątku Spółki i przeniesieniem go do majątku Nabywcy, Nabywca w trybie art. 231 Kodeksu pracy stanie się również nowym pracodawcą dla pracowników Spółki, których zadania i obowiązki są funkcjonalnie związane z wydzielaną częścią majątku).

Na Nabywcę nie zostaną przeniesione inne składniki lub prawa i obowiązki z umów zawartych przez Zbywcę, w tym należności i zobowiązania (za wyjątkiem zobowiązań wobec pracowników i zobowiązań wynikających z umów z dostawcami związanych z działalnością prowadzoną przez C. powstałych do dnia sprzedaży C.), istniejące na moment Transakcji, które w ocenie Zbywcy i Nabywcy nie będą konieczne dla prowadzenia działalności w zakresie świadczenia usług kolokacji. Lista składników majątkowych i niemajątkowych oraz lista pracowników wymienionych w uchwale Zarządu o wyodrębnieniu C. jako oddziału w strukturze Spółki zostanie zaktualizowana na moment zawarcia umowy sprzedaży C. w oparciu o ustalenia podjęte z Nabywcą.

Jednocześnie, w związku z przeniesieniem zobowiązań wynikających z umów z dostawcami przypisanymi do C., w związku z Transakcją planowane jest uzyskanie zgody od każdego kontrahenta na przejęcie wszystkich zobowiązań wynikających z przedmiotowej umowy.

Po nabyciu przedmiotu Transakcji, Nabywca zamierza kontynuować prowadzoną przez Zbywcę działalność gospodarczą, obejmującą świadczenie usług kolokacji, podlegającą opodatkowaniu VAT.

Wnioskodawcy nie wykluczają, że opisane zdarzenie przyszłe będące przedmiotem niniejszego wniosku będzie miało miejsce przed doręczeniem Spółce przedmiotowej interpretacji indywidualnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania w zakresie podatku od towarów i usług:

1. Czy zbycie C., wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego, będzie stanowiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT?

2. Czy, jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 jest pozytywna, tj. sprzedaż C., wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego, będzie stanowiła zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to czy taka sprzedaż będzie stanowiła czynność wyłączoną spod opodatkowania VAT, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT?

3. Czy, jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 jest negatywna, tj. sprzedaż C., wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego, nie będzie stanowiła zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to czy taka sprzedaż będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu VAT i Nabywca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturze dokumentującej sprzedaż?

4. Czy, jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 jest negatywna, tj. sprzedaż C., wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, sprzedaż Nieruchomości wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego jako jednego ze składników C. będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT?

Stanowisko Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług:

1. Zbycie C., wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego, będzie stanowiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT.

2. W przypadku gdy odpowiedź na pytanie nr 1 jest pozytywna, tj. sprzedaż C., wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego, będzie stanowiła zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to taka sprzedaż będzie stanowiła czynność wyłączoną spod opodatkowania VAT, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

3. W przypadku, gdy odpowiedź na pytanie nr 1 jest negatywna, tj. sprzedaż C., wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego, nie będzie stanowiła zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to taka sprzedaż będzie stanowiła czynność/czynności podlegające opodatkowaniu VAT a Nabywca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturze/fakturach dokumentujących sprzedaż.

4. W przypadku, gdy odpowiedź na pytanie nr 1 jest negatywna, tj. sprzedaż C. wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, wówczas sprzedaż Nieruchomości wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego jako składnika C. będzie zwolniona z podatku VAT, zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

UZASADNIENIE stanowiska Zainteresowanych

Ad. 1

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W myśl powyższej, ustawowej definicji status zorganizowanej części przedsiębiorstwa można przypisać tylko takiej części mienia, która spełnia łącznie następujące warunki:

a.

stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) powiązanych funkcjonalnie i przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych,

b.

jest organizacyjnie wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

c.

jest finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

d.

jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych (jest wyodrębniona funkcjonalnie);

e.

mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Ad a. zespół składników materialnych i niematerialnych

W praktyce interpretacyjnej przedstawianej przez organy podatkowe przyjmuje się, iż o spełnieniu pierwszej ze wskazanych wyżej przesłanek decyduje wyodrębnienie w ramach istniejącego przedsiębiorstwa majątku (praw i zobowiązań) związanego z podstawowymi funkcjami realizowanymi przez daną część przedsiębiorstwa. Jednocześnie, zarówno w doktrynie, jak w praktyce organów podatkowych przyjmuje się że w celu uznania określonego zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa zespół ten powinien obejmować co najmniej jeden składnik materialny oraz niematerialny. Podkreśla się również, że w kontekście uregulowań wspólnotowych oraz orzecznictwa TSUE, nie ma podstaw do przyjęcia, że tylko przeniesienie wszystkich składników materialnych i niematerialnych jest okolicznością decydującą o uznaniu danego zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest jednak sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników, dzięki którym ma ona potencjalną zdolność do funkcjonowania jak samodzielny podmiot gospodarczy. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

W ocenie Spółki, C. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), które są ze sobą funkcjonalnie powiązane i jednocześnie przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Należy zauważyć, iż przedmiotem Transakcji są wszystkie istotne składniki majątkowe (tworzące C.), które służą Zbywcy (oraz po sprzedaży Nabywcy) do świadczenia usług kolokacji na rzecz klientów oraz na potrzeby własne. W szczególności, należy wskazać, iż w ramach Transakcji, zbyta zostanie nieruchomość (grunt oraz budynek), w której znajduje się C. wraz z całą zainstalowaną w środku infrastrukturą techniczną służącą do świadczenia usług kolokacji. Z przedmiotu Transakcji nie zostanie wykluczony żaden istotny składnik materialny lub niematerialny niezbędny do realizacji zadań gospodarczych C., tj. świadczenia usług kolokacji.

Ponadto, zgodnie z przedstawionym powyżej opisem zdarzenia przyszłego, intencją Spółki jest co do zasady przeniesienie wszystkich zobowiązań związanych funkcjonalnie z działalnością C. powstałych do dnia Transakcji, tj. zobowiązań wynikających z umów z dostawcami związanych z działalnością C. oraz zobowiązań pracowniczych. W ocenie Spółki, nawet w przypadku braku przeniesienia niektórych zobowiązań Spółki dotyczących C. (np. w przypadku braku uzyskania zgody od danego kontrahenta na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy przypisanej do C. lub zobowiązań przypisanych do C. ale wynikających z umów, które nie będą przedmiotem Transakcji), przesłanka istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych powiązanych funkcjonalnie, przeznaczonych do realizacji działań gospodarczych, będzie spełniona.

Powyższe konkluzje znajdują potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z dnia 27 marca 2013 r. (sygn. akt II FSK 1896/11) stwierdził, że: "w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie muszę wchodzić wszelkie zobowiązania przedsiębiorstwa. Z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika bowiem jedynie, że zespół składników materialnych i niematerialnych musi być na tyle zorganizowany i kompletny, aby mógł funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo, prowadzące określony rodzaj działalności gospodarczej. Z tych względów nie ma podstaw do uznania, że co do zasady utraci on tę samodzielność poprzez wyłączenie ze składników majątkowych niektórych zobowiązań (...) W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, a Naczelny Sąd Administracyjny w składzie orzekającym w tej sprawie poglądy te podziela, że możliwość uznania danej czynności prawnej za mającą za przedmiot zorganizowaną część przedsiębiorstwa zależna jest właśnie od tego, czy zespół ten pozwala na realizację działań gospodarczych, do których zorganizowana część przedsiębiorstwa została powołana".

Wraz ze zbyciem C., na Nabywcę przejdą również obowiązki (zobowiązania) wynikające z zawartych przez Spółkę z klientami umów o świadczenia usług kolokacji.

Tym samym, w ocenie Spółki, w ramach transakcji na Nabywcę zostanie przeniesiony kompletny i gotowy do realizacji zadań gospodarczych zespół składników materialnych i niematerialnych.

Ad.b. wyodrębnienie organizacyjne

Ustawa o VAT nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne.

Zgodnie z praktyką interpretacyjną organów podatkowych, wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika.

W ocenie Spółki, do spełnienia niniejszej przesłanki niezbędne jest, aby wyodrębnione składniki majątkowe pozostawały we wzajemnych relacjach, pozwalających uznawać je za zespół składników, który może samodzielnie realizować określone zadania. Bezsprzecznie zatem niewystarczającym powodem do uznania danych składników majątku za wyodrębnione organizacyjnie z przedsiębiorstwa jest tworzenie przez nie zbioru przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest ich przynależność, pod względem własności, do jednego podmiotu gospodarczego.

Powyższe znajduje również potwierdzenie w praktyce interpretacyjnej organów podatkowych, które wskazują, że najistotniejszym elementem determinującym spełnienie tej przesłanki jest istnienie w obrębie przedsiębiorstwa zespołu składników, połączonych w jedną grupę ze względu na rolę, jaką odrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Powyższe oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej również: ZCP) nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki te odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, tj. na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość.

Niemniej, należy wskazać, iż przy rozpatrywaniu spełnienia przesłanki wyodrębnienia organizacyjnego ZCP istotniejsze jest faktyczne wyodrębnienie organizacyjne danego zespołu składników majątkowych, niż jego formalne ujęcie w strukturze organizacyjnej podatnika. Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w praktyce interpretacyjnej organów podatkowych, zgodnie z którą "należy wziąć pod uwagę, że wyodrębnienie organizacyjne zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie musi polegać na jej formalnym wyodrębnieniu, jako oddziału lub zakładu. Dla spełnienia wymagań uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa wystarczające jest, aby wyodrębnienie organizacyjne miało charakter wewnętrzny (faktyczny), a nie formalno-prawny (np. w formie oddziału lub zakładu)" (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) z dnia 22 października 2018 r., znak: 0114-KDIP2-1.4010.325.2018.2.JF).

W ocenie Spółki, C. jest organizacyjnie wyodrębnione w jej wewnętrznej strukturze. Spółka wskazuje, iż nieruchomość, w której znajduje się C. jest nieruchomością odrębną od głównej siedziby Spółki. Zadania gospodarcze, tj. świadczenie usług kolokacji, które są podejmowane przez C. stanowią odrębną aktywność gospodarczą od głównej działalności Spółki, którą jest szeroko rozumiana działalność wydawnicza online i drukowana oraz działalność reklamowa. Ponadto, zespół pracowników zatrudnionych w Spółce w ramach działalności C. stanowi odrębny zespół pracowników.

Jednocześnie, aby podkreślić odrębność C. w strukturze Spółki, dodatkowo nastąpiło wyodrębnienie C. jako (...)" w strukturze Spółki. Wyodrębnienie to nastąpiło w formie uchwały Zarządu. Uchwała zawiera w szczególności zestawienie materialnych i niematerialnych składników (w tym zobowiązań) oraz wykaz pracowników przyporządkowanych do C. C. posiada własną strukturę organizacyjną, na której czele stoi dyrektor odpowiedzialny za zarządzanie C. W konsekwencji, C. został formalnie wyodrębniony w strukturze Spółki.

Ponadto, z uwagi na to, iż do C. został przypisany budynek dedykowany do świadczenia usług kolokacji z zapleczem posiadającym specjalistyczną infrastrukturę, w tym centrum zarządzania C., zarówno na moment wydzielenia C. w strukturze organizacyjnej Spółki, jak i na moment sprzedaży C. do Nabywcy zapewniony zostanie dostęp do powierzchni służącej do wykonywania działalności C. przez jej pracowników, ponieważ działalność C. będzie w dalszym ciągu prowadzona w tym samym miejscu.

Tym samym, mające na uwadze, iż Zbywca zamierza przenieść na Nabywcę część swojej działalności w zakresie świadczenia usług kolokacji (z wyłączeniem elementów, które nie są istotne do realizacji takiej działalności), oraz C. został formalnie wyodrębniony w strukturze Spółki na podstawie uchwały Zarządu, zdaniem Spółki należy uznać, że w analizowanej sprawie zachodzi organizacyjne wyodrębnienie przedmiotu Transakcji. W konsekwencji, druga przesłanka zostanie spełniona.

Ad.c. wyodrębnienie finansowe

Zgodnie z praktyką interpretacyjną organów podatkowych, wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Niemniej - jak podkreślają organy podatkowe - nie należy utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Jednocześnie, praktyka interpretacyjna organów podatkowych potwierdza prawidłowość stanowiska, zgodnie z którym wyodrębnienie finansowe zachodzi również w przypadku braku prowadzenia dla ZCP odrębnego planu kont, ksiąg rachunkowych lub sporządzenia odrębnego bilansu. Prawidłowość powyższego stanowiska została potwierdzone m.in. w interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 5 września 2019 r., znak: 0114-KDIP4.4012.437.2019.4.RK, w której wnioskodawca wskazał, iż "nie posiada odrębnego planu kont dla przedmiotu Transakcji, nie prowadzi odrębnych ksiąg rachunkowych dla przedmiotu Transakcji oraz nie sporządza odrębnego bilansu i rachunku zysków i strat dla przedmiotu Transakcji. Niemniej jednak, w oparciu o prowadzoną przez Sprzedającego ewidencję księgową jest możliwe przyporządkowanie do sprzedawanego przedmiotu Transakcji przychodów i należności oraz kosztów i zobowiązań bezpośrednio z nią związanych. Sprzedający nie stosuje żadnego systemu ewidencjonowania kosztów i zobowiązań pośrednich (np. prawnych, księgowych, administracyjnych), które pozwalałyby na ich przyporządkowanie do przedmiotu Transakcji na podstawie ustalonej metodologii (współczynnika)". Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe oraz wskazał, iż "o wyodrębnieniu finansowym świadczy fakt, że Sprzedający prowadzi ewidencję księgową w taki sposób, że jest możliwe przyporządkowanie do sprzedawanego przedmiotu Transakcji przychodów i należności oraz kosztów i zobowiązań bezpośrednio z nią związanych".

Tym samym, wystarczające dla uznania, że dane składniki majątku są wyodrębnione finansowo, jest prowadzenie takiej ewidencji zdarzeń gospodarczych, dzięki której możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań, do ZCP.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, wyniki finansowe osiągane przez C. są ustalane w oparciu o raporty zarządczo-kontrolingowe, prezentujące przychody oraz koszty jak również aktywa i pasywa przypisane do C.

W ocenie Spółki, mając na uwadze powyższe, w oparciu o prowadzoną przez Zbywcę ewidencję księgową jest możliwe przyporządkowanie do sprzedawanego przedmiotu Transakcji przychodów i należności oraz kosztów i zobowiązań bezpośrednio z nim związanych. Alokacja ta jest dokonywana przy zastosowaniu ewidencji opartej o numerację MPK (tj. miejsca powstawania kosztów) przypisaną odpowiednio m.in. również do C. Ponadto, prowadzona przez Spółkę ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pozwala na identyfikację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przypisanych do C. poprzez odpowiednie oznaczenia w systemie księgowym Spółki. W konsekwencji przesłanka wyodrębnienia finansowego jest spełniona.

Jednocześnie na klasyfikację zbywanego majątku jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci C. nie będzie miało wpływu, iż do zbywanego majątku nie zostaną przypisane środki pieniężne oraz należności związane z działalnością C. powstałe przed dniem Transakcji. Kluczowym bowiem dla wyodrębnienia finansowego jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa poprzez prowadzenie odpowiedniej ewidencji zdarzeń gospodarczych (co będzie mieć miejsce w omawianym zdarzeniu przyszłym), nie zaś konieczność wyodrębnienia (poprzez ilościowe wskazanie) aktywów i pasywów.

Kwestia ta znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 października 2015 r., znak IPPP3/4512-790/15-2/RM, gdzie potwierdzono tezę podatnika, zgodnie z którą nie będzie opodatkowana VAT transakcja sprzedaży składników majątkowych tworzących przedsiębiorstwo również gdy: "W celu uniknięcia wątpliwości, strony Umowy sprzedaży wskazały w jej treści, iż środki pieniężne na rachunkach bankowych prowadzonych dla nabywanych przedsiębiorstw oraz wszelkie należności pieniężne należne do dnia zawarcia Umowy sprzedaży na podstawie jakiejkolwiek umowy, której stronę są sprzedawcy w związku z działalnością przedsiębiorstw nie będą należały do zbywanych przedsiębiorstw, i tym samym nie przejdę na Spółkę w wyniku zawarcia Umowy sprzedaży". Analogicznie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 9 czerwca 2015 r., znak IBPP3/4512-343/15/KG, uznał przekazywaną Kopalnię za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, gdzie wskazano, iż "Do Kopalni B. nie są alokowane środki pieniężne - zarządzanie nimi odbywa się na poziomie Spółki (...)".

Mając na uwadze opisane powyżej okoliczności, zdaniem Spółki, wyodrębniony organizacyjnie C. będzie spełniać na moment zbycia warunek wyodrębnienia finansowego, o którym mowa w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartej w ustawie o VAT.

Ad.d. wyodrębnienie funkcjonalne

Zgodnie z praktyką interpretacyjną organów podatkowych wyodrębnienie funkcjonalne ZCP należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych i zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo. Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna bowiem stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. ma obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

W ocenie Spółki, mając na uwadze opis C. przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego, w tym opisane funkcje i zakres działalności jakim C. służy w działalności gospodarczej Zbywcy oraz jakim będzie służyć po przeprowadzeniu Transakcji w działalności gospodarczej Nabywcy, zdaniem Zbywcy nie ulega wątpliwości, iż na dzień Transakcji C. będzie stanowiło zorganizowany kompleks składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych polegających na świadczeniu usług kolokacji.

W tym zakresie należy zauważyć, iż zespół składników majątkowych, który składa się na C. służy Spółce do realizowania aktywności gospodarczej w postaci świadczenia usług kolokacji. Świadczenie powyższych usług przez Zbywcę w ramach C. jest możliwe bez angażowania innych składników materialnych/niematerialnych z majątku Zbywcy (np. infrastruktury Spółki wchodzącej w skład innych departamentów/oddziałów Spółki). Ponadto, po przeprowadzeniu Transakcji, Nabywca również będzie w stanie świadczyć usługi kolokacji przy wykorzystaniu nabytych w ramach C. składników majątku przy jednoczesnym braku konieczności angażowania innych składników z jego majątku, nienabytych w ramach Transakcji.

Tym samym, na skutek dokonania planowanej Transakcji, zostanie zapewniona ciągłość (kontynuacja) prowadzenia działalności, polegającej na świadczeniu usług kolokacji, zaś podstawą prowadzenia tej działalności będą składniki majątkowe materialne i niematerialne, stanowiące przedmiot Transakcji, tj. C.

Podkreślić należy, że ciągłość ta zostanie w szczególności zapewniona na skutek przejścia praw i obowiązków wynikających z zawartych przez Zbywcę z klientami umów o świadczenie usług kolokacji, co wiąże się z tym, iż począwszy od dnia przeprowadzenia Transakcji, Nabywca nabędzie prawo do pobierania wynagrodzenia za świadczone usługi, należne na podstawie przeniesionych umów, bez konieczności zawierania nowych umów o świadczenie usług kolokacji. Tym samym, działalność gospodarcza C. będzie realizowana w sposób niezakłócony, bezpośrednio po dniu nabycia jego własności przez Zbywcę.

Powyższe oznacza, iż C., tj. przedmiot Transakcji sprzedaży składników materialnych i niematerialnych będzie stanowił funkcjonalnie odrębną całość, przeznaczoną do samodzielnego prowadzenia powierzonych zadań, tj. działalności w zakresie świadczenia usług kolokacji. W konsekwencji, czwarta przesłanka zostanie spełniona.

Ad.e. zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem

Ostatnią cechą definiującą ZCP jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Zgodnie z praktyką interpretacyjną organów podatkowych, w zakresie tej przesłanki uznaje się, iż część mienia przedsiębiorstwa może być uznana za jego zorganizowaną część, gdy posiada potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy, jak gdyby został wydzielony z istniejącego przedsiębiorstwa. Niezwykle istotne jest zatem wystąpienie elementu organizacyjnego spajającego niejako składniki majątkowe w pewną organizacyjną całość zdolną samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.

W ocenie Wnioskodawcy, mając na względzie opis zespołu składników majątkowych składających się na C. oraz przedstawioną powyżej argumentację, można zasadnie twierdzić, iż na dzień przeprowadzenia Transakcji, C. będzie posiadało zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem. Jak zostało wskazane powyżej, w skład zespołu składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem Transakcji wchodzą wszystkie wystarczające i niezbędne elementy przy pomocy, których możliwe jest świadczenie usług kolokacji, w szczególności aktywa kluczowe dla świadczenia usług kolokacyjnych, umowy z kontrahentami, a także pracownicy Spółki odpowiedzialni za prowadzenie działalności gospodarczej Spółki w zakresie usług kolokacji. Powyższe odnosi się zarówno do świadczenia usług kolokacji w ramach przedsiębiorstwa Zbywcy jak i Nabywcy.

Jednocześnie, ze względu na fakt, że do C. zostały alokowane składniki majątkowe konieczne do kontynuacji świadczenia usług kolokacji w zakresie prowadzonym wcześniej przez Spółkę, C. będzie posiadać zarówno na moment wydzielenia, jak i na moment zbycia, niezależne źródło przychodów z tytułu świadczenia tych usług. Ponadto, należy wskazać, iż przedmiotem Transakcji są składniki materialne i niematerialne wystarczające do świadczenia usług kolokacji przez dowolny podmiot gospodarczy. Innymi słowy, przeniesienie C. do przedsiębiorstwa Nabywcy (lub jakiekolwiek innego przedsiębiorcy) nie determinuje jego prawidłowego działania w zakresie świadczenia usług kolokacji. Tym samym, można zasadnie argumentować, że C. posiada zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem.

W konsekwencji powyższego, w ocenie Spółki, piąta przesłanka zostanie spełniona.

Podsumowując, w ocenie Spółki, C. na moment zbycia będzie wyodrębniony pod względem:

1.

organizacyjnym - mimo obecnego funkcjonowania jako zorganizowana jednostka C. został także formalnie wyodrębniony w strukturach Spółki na podstawie uchwały Zarządu z dnia 8 listopada br. jako odrębna jednostka organizacyjna funkcjonująca w strukturach Spółki;

2.

finansowym - dla C. jest i będzie prowadzona ewidencja zgodnie z alokacją według MPK. W rezultacie istnieje możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do C.

3.

funkcjonalnym - C. może obecnie, jak również będzie mogła na moment wyodrębnienia i sprzedaży samodzielnie realizować zadania związaną ze świadczeniem usług kolokacyjnych. C. jest i będzie wyposażony bowiem we wszystkie niezbędne aktywa (w tym pracowników), konieczne do realizowania zakładanych celów biznesowych.

Prawidłowość stanowiska przedstawionego powyżej została potwierdzona w licznych interpretacjach indywidualnych organów podatkowych.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 5 września 2019 r., znak: 0114- KDIP4.4012.437.2019.4.RK, organ podatkowy wskazał: "o wyodrębnieniu finansowym świadczy fakt, że Sprzedający prowadzi ewidencję księgową w taki sposób, że jest możliwe przyporządkowanie do sprzedawanego przedmiotu Transakcji przychodów i należności oraz kosztów i zobowiązań bezpośrednio z nią związanych. O wyodrębnieniu funkcjonalnym świadczy przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych i zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, bez konieczności angażowania innych składników nie wchodzących w skład przedmiotu Transakcji. Jak wynika z opisu sprawy, (...) na Nabywcę "przejdą" wszystkie składniki pozwalające na kontynuowanie działalności Sprzedawcy. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika, co ma miejsce w niniejszej sprawie, gdyż Biurowiec jest wyodrębniony lokalizacyjnie, stanowi odrębny obiekt odpowiednio wyodrębniony w strukturze działalności Sprzedającego. Podsumowując stwierdzić należy, że w omawianej sytuacji przedmiotem planowanej sprzedaży będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, tj. nie będzie objęta zakresem przedmiotowej ustawy'.

Podsumowując, zdaniem Spółki, organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wyodrębnienie C. pozwala na uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu Ustawy o VAT. W związku z powyższym, stanowisko Spółki, iż C. będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT na moment zbycia na rzecz Nabywcy, należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku gdy odpowiedź na pytanie nr 1 jest pozytywna, tj. sprzedaż C., wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego, będzie stanowiła zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to taka sprzedaż będzie stanowiła czynność wyłączoną spod opodatkowania VAT, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary - według art. 2 pkt 6 ustawy VAT - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Jednocześnie, przepisy art. 6 ustawy VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy VAT. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te - chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług - nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP.

Pojęcie "zbycia" należy rozumieć w sposób analogiczny do pojęcia "dostawy towarów" na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy VAT, czyli "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach, których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego. Zbycie w tym znaczeniu obejmuje zatem także transakcję (umowę) sprzedaży.

Spółka pragnie zaznaczyć, iż art. 6 pkt 1 ustawy o VAT stanowi implementację art. 19 Dyrektywy 112 i dlatego powinien być interpretowany z uwzględnieniem jego celowości. Zgodnie z Dyrektywą, zasada braku opodatkowania dostawy ma zastosowanie do każdego przeniesienia przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, obejmującej zarówno nieruchomości, rzeczy ruchome, jak i wartości niematerialne i prawne, które łącznie stanowią podmiot zdolny do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, wszelkie czynności odnoszące się do przeniesienia własności zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w jakiejkolwiek formie, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z uwagi na fakt, iż transakcja sprzedaży C. stanowić będzie zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT (zgodnie z argumentacją przedstawioną w punkcie 1 niniejszego wniosku o interpretację), to zdaniem Zbywcy jak i Nabywcy Transakcja sprzedaży zespołu składników majątkowych przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego będzie stanowiła czynność wyłączoną spod opodatkowania VAT.

Powyższe konkluzje znajdują potwierdzenie w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego wydanych przez DKIS, np. w interpretacji z dnia 6 marca 2019 r., znak: 0114-KDIP4.4012.28.2019.1.AK; w interpretacji z dnia 2 października 2018 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.448.2018.1.MK.; w interpretacji z dnia 5 maja 2018 r. znak: 0114-KDIP1-3.4012.175.2018.l.MT; oraz w interpretacji z dnia 31 lipca 2018 r. znak: 0114-KDIP1-3.4012.290.2018.1.MK.

Ad. 3

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku gdy odpowiedź na pytanie nr 1 jest negatywna, tj. sprzedaż C., wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego, nie będzie stanowiła zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to taka sprzedaż będzie stanowiła czynność/czynności (dostawy towarów lub świadczenia usług) podlegające opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary - według art. 2 pkt 6 ustawy VAT - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W związku z faktem, iż w tej sytuacji nie znajdzie zastosowania wyłączenie z opodatkowania określone w art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, sprzedaż C. będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Poszczególne elementy wchodzące w skład C. podlegać będą opodatkowaniu według właściwych stawek VAT. Nie można wykluczyć, że sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład C. podlegać będzie zwolnieniu z VAT.

W związku z powyższym oraz mając na uwadze, iż Nabywca będzie kontynuował działalność prowadzoną obecnie przez C., a która to działalność podlega opodatkowaniu VAT, Nabywca będzie miał, co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego w fakturze/fakturach wystawionych przez Zbywcę.

Zgodnie z art. 86 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z art. 86 ust. 10 wynika natomiast, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Jednak zgodnie z ust. 10b tegoż artykułu prawo to powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Przede wszystkim należy uznać, że prawo do odliczenia podatku naliczonego jest podstawową cechą podatku od wartości dodanej bowiem zapewnia ono neutralność: ma ono zapewniać, że podatek płacony przez podatnika VAT przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych w działalności opodatkowanej nie będzie stanowił dla niego faktycznego kosztu (obciążenia finansowego). Stąd też możliwość odliczenia podatku naliczonego nie stanowi żadnego przywileju dla podatnika, lecz jest jego fundamentalnym i podstawowym uprawnieniem, wynikającym z samej konstrukcji podatku od towarów i usług jako podatku od wartości dodanej.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego należy uznać, że Nabywca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego w fakturze/fakturach dokumentujących sprzedaż poszczególnych towarów i usług wchodzących w skład C. (jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 będzie negatywna), przy czym nie zajdą okoliczności wskazane w art. 88 ustawy o VAT, wykluczające prawo do odliczenia podatku, w szczególności, nie zajdą okoliczności wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT (z wyłączeniem nieruchomości wchodzącej w skład C., która podlegać będzie zdaniem Wnioskodawcy zwolnieniu z VAT).

Ad. 4

W ocenie Wnioskodawców w przypadku, gdy odpowiedź na pytanie nr 1 jest negatywna, tj. sprzedaż C., wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, wówczas sprzedaż Nieruchomości wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego będzie zwolniona z podatku VAT, zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Powyższe zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się więc w odniesieniu do sprzedaży całości lub części budynków lub budowli, jeżeli w momencie dostawy są już zasiedlone, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a ich dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. W art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT ustawodawca określił co należy rozumieć pod pojęciem pierwszego zasiedlenia. Zgodnie z tym przepisem przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;

Z treści powyższego przepisu wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpocząć użytkowanie na własne potrzeby. Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT pierwsze zasiedlenie będzie więc miało miejsce wówczas, gdy obiekt wybudowany lub ulepszony przez dokonującego dostawy będzie wykorzystywany na potrzeby własne, tj. na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Definicja pierwszego zasiedlenia od 1 września 2019 r. została zmieniona. Z aktualnego brzmienia art. 2 pkt 14 ustawy VAT bezpośrednio i jednoznacznie wynika, że pierwsze zasiedlenie - poza oddaniem do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części - obejmuje również rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne tych budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu. Zmiana ta stanowi odzwierciedlenie uprzedniego rozumienia regulacji przed tą zmianą, wspieranego m.in. orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 16 listopada 2017 r. w sprawie C-308/16 (Kozuba Premium Selection sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie), a także orzeczeniami polskich organów (np. interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 sierpnia 2019 r., 0111-KDIB3-2.4012.459.2019.3.MD) oraz sądów (np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 listopada 2017 r., sygn. akt I FSK 312/16).

Mając na uwadze powyższe należy uznać, że Budynek oraz budowle, w tym droga wewnętrzna były wykorzystywane przez Spółkę na własne potrzeby lub w jej działalności gospodarczej - tj. dla świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT z wykorzystaniem Budynku oraz poprzez udostępnienie Budynku klientom Zbywcy w drodze czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT - przez okres przekraczający dwa lata od oddania do użytkowania tj. od 2009 r. Dodatkowo, w okresie od oddania Budynku lub budowli do użytkowania nie były dokonane ich ulepszenia o wartości przekraczającej 30% ich wartości początkowej. W konsekwencji, uznać należy, że planowana transakcja nastąpi po okresie dłuższym niż dwa lata od momentu pierwszego zasiedlenia.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że w przypadku uznania sprzedaży C., wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego, za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, wówczas sprzedaż Nieruchomości wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego jako składnik C. będzie zwolniona z podatku VAT, zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Ad. 1

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Towarami natomiast są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Jednocześnie, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które winno zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące "część przedsiębiorstwa" powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w "istniejącym przedsiębiorstwie", a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

W świetle powyższego, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów.

Mając na uwadze powyższe orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia "przekazania całości lub części majątku", wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że w strukturze wewnętrznej Zbywcy funkcjonuje samodzielny departament pod nazwą "Dział Infrastruktury i Inwestycji", potocznie nazywany departament " (...)" (C.). Przy pomocy C., Spółka świadczy profesjonalne usługi kolokacji na rzecz swoich klientów oraz na potrzeby własne Spółki.

W oparciu o pisemną umowę sprzedaży, Zbywca planuje sprzedać na rzecz Nabywcy C., związany z prowadzeniem działalności polegającej na świadczeniu usług kolokacji, zespół składników materialnych i niematerialnych, jak również dokonać cesji umów z klientami oraz wyrazić zgodę na cesję umów z dostawcami, które nie przejdą na Nabywcę z mocy prawa w wyniku dokonanej sprzedaży, a ponadto w ramach umowy sprzedaży C., pracownicy C. przejdą do Nabywcy, na podstawie art. 231 Kodeksu Pracy (Transakcja).

Przed datą sprzedaży C., Zbywca wyodrębnił formalno-prawnie pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym C. jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa działającą w ramach struktury Zbywcy. Wyodrębnienie to zostało dokonane w drodze uchwały Zarządu Spółki z dnia 8 listopada 2019 r. w sprawie wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci oddziału - serwerowni pod nazwą " (...)" w strukturze Spółki.

Podjęta uchwała uwzględnia następujące aspekty:

1. wyodrębnienie organizacyjne - uchwała zawiera oświadczenie o wyodrębnieniu C. oraz wskazanie osoby kierującej tą wyodrębnioną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Do uchwały zostały załączone:

* lista pracowników przypisanych do;

struktura organizacyjna; * zestawienie materialnych i niematerialnych składników (w tym zobowiązań) związanych z działalnością C.

Z uwagi na to, że do C. został przypisany budynek dedykowany do świadczenia usług kolokacji z zapleczem posiadającym specjalistyczną infrastrukturę, w tym centrum zarządzania C., zarówno na moment wydzielenia C. w strukturze organizacyjnej Spółki, jak i na moment sprzedaży C. do Nabywcy zapewniony zostanie dostęp do powierzchni służącej do wykonywania działalności C. przez jej pracowników, ponieważ działalność C. będzie w dalszym ciągu prowadzona w tym samym miejscu.

Do C. nie zostaną jednak przypisane środki pieniężne, w tym zwłaszcza środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych Spółki.

2. wyodrębnienie finansowe - uchwała zawiera oświadczenie o wyodrębnieniu finansowym.

Jak wskazano już wcześniej we wniosku o interpretację, system księgowy, z którego Spółka korzysta, umożliwia przypisanie do C. odpowiednio przychodów oraz kosztów, a także kwot należności i zobowiązań związanych z prowadzeniem przez nią działalności. Alokacja ta jest dokonywana przy zastosowaniu ewidencji opartej o numerację MPK (tj. miejsca powstawania kosztów) przypisaną odpowiednio m.in. również do C. Ponadto, prowadzona przez Spółkę ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pozwala na identyfikację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przypisanych do C. poprzez odpowiednie oznaczenia w systemie księgowym Spółki. W konsekwencji możliwe jest stworzenie uproszczonego bilansu oraz ustalanie wyniku na działalności gospodarczej odrębnie dla C. (jednocześnie informacje przedstawione już wcześniej we wniosku odnośnie wydzielenia C. pod względem finansowym w obecnej strukturze Spółki znajdą zastosowanie również w tym przypadku).

3. wyodrębnienie funkcjonalne

Uchwała o wyodrębnieniu zawiera opis działalności, jaką prowadzi C., tj. działalność gospodarcza Spółki związana ze świadczeniem usług kolokacyjnych. Należy podkreślić, że po wyodrębnieniu na podstawie podjętej uchwały, C., dysponując alokowanymi do niej składnikami majątkowymi oraz zasobami ludzkimi stanowi odrębne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące swe zadania w zakresie świadczenia usług kolokacyjnych.

W ramach Transakcji na Nabywcę zostaną przeniesione następujące składniki majątku przypisane w ramach podjętej uchwały Zarządu do C.:

1.

działki gruntu oraz posadowiony na nich budynek oraz budowle (Nieruchomości), w którym znajduje się C.;

2.

wszelkie dokumenty związane z działalnością lub budową C.;

3.

aktywa trwałe przypisane do C., w tym komputery, szafy serwerowe oraz cała materialna infrastruktura techniczna służąca do prawidłowej pracy serwerowni w tym świadczenia usług kolokacji, zamontowana w budynku, w którym mieści się C.;

4.

niskocenne składniki majątku, w tym wyposażenie biurowe typu biurka, krzesła, stoły, szafki itp. przypisane do C.;

5.

wartości niematerialne i prawne przypisane do C., w tym oprogramowanie komputerowe służące do obsługi C.;

6.

aktywa obrotowe znajdujące się na stanie magazynowym (części zamienne);

7.

długoterminowe umowy o świadczenie usług kolokacji, które Spółka zawarła z klientami i umowy z dostawcami;

8.

zobowiązania związane z działalnością prowadzoną przez C. powstałe do dnia sprzedaży C. wynikające z umów z dostawcami, o których mowa w pkt 7 powyżej;

9.

zobowiązania pracownicze związane z działalnością prowadzoną przez C. powstałe do dnia sprzedaży C.;

10.

prawa i obowiązki wynikające ze stosunków prawnych z pracownikami Spółki zatrudnionymi w ramach C. na podstawie umów o pracę (w związku ze sprzedażą zorganizowanej części majątku Spółki i przeniesieniem go do majątku Nabywcy, Nabywca w trybie art. 231 Kodeksu pracy stanie się również nowym pracodawcą dla pracowników Spółki, których zadania i obowiązki są funkcjonalnie związane z wydzielaną częścią majątku).

Wątpliwości Zainteresowanych dotyczą kwestii, czy zbycie departamentu C. będzie stanowiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w świetle przepisów art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a w rezultacie jego planowana sprzedaż będzie stanowiła czynność wyłączoną spod opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 ustawy o VAT.

Dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u zbywcy zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po jego zbyciu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Analizując, czy określone składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zawsze należy wziąć pod uwagę profil działalności danego przedsiębiorcy, warunki rynkowe oraz specyfikę danej branży. Nie można zatem wyznaczyć szczegółowego katalogu warunków koniecznych do spełnienia, aby można było mówić o istnieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Prawidłowa klasyfikacja przedmiotu transakcji, tj. przedsiębiorstwo/zorganizowana część przedsiębiorstwa lub poszczególne składniki majątkowe - ma decydujące znaczenie dla prawidłowego ustalenia skutków podatkowych transakcji.

Przy ocenie, czy składniki majątku powinny być uznane za (i) przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, czy też (ii) zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:

1.

zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji, oraz

2.

faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub ZCP.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że zespół składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem transakcji zbycia w postaci departamentu C. będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ będzie odznaczać się odrębnością organizacyjną, funkcjonalną i finansową z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Jak wynika z wniosku do C. zostały alokowane składniki majątkowe konieczne do kontynuacji świadczenia usług kolokacji w zakresie prowadzonym wcześniej przez Spółkę, jak również Nabywca zamierza kontynuować prowadzona przez Spółkę działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług kolokacji.

O wyodrębnieniu organizacyjnym C. będzie świadczyło jego wydzielenie w strukturze organizacyjnej Spółki. Jak wynika z wniosku C. został wyodrębniony w Spółce w drodze uchwały Zarządu Spółki z dnia 8 listopada 2019 r. w sprawie wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci oddziału - serwerowni pod nazwą " (...)" w strukturze Spółki. Natomiast o wyodrębnieniu funkcjonalnym C. będzie świadczyła możliwość samodzielnej realizacji zadań w zakresie świadczenia usług kolokacyjnych, dysponując alokowanymi do niej składnikami majątkowymi oraz zasobami ludzkimi. Jak wynika z opisu sprawy C. wyposażone jest w odpowiednie zaplecze techniczne oraz składniki majątkowe, w tym wartości niematerialne i prawne, niezbędne do prowadzenia przypisanej do niego działalności (zadań i funkcji); zatrudnieni są pracownicy dysponujący adekwatną do przedmiotu działalności wiedzą i doświadczeniem, do C. są przypisane również umowy związane z utrzymaniem i zarządzaniem obiektem C. i świadczeniem usług kolokacji.

Natomiast wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do danej zorganizowanej części. Z opisu sprawy wynika, że wyniki finansowe osiągane przez C. są ustalane w oparciu o raporty zarządczo-kontrolingowe, prezentujące przychody oraz koszty, jak również C. ma wyodrębnione najistotniejsze aktywa i pasywa przypisane do tego departamentu. Tym samym, ewidencja zdarzeń gospodarczych w Spółce powadzona jest w sposób umożliwiający przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów do zorganizowanej części przedsiębiorstwa - system finansowo-księgowy Spółki umożliwia grupowanie i identyfikację zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością C. przy zastosowaniu ewidencji opartej o numerację MPK (tj. miejsca powstawania kosztów) oraz analizę aktualnej sytuacji finansowej tj. weryfikację bieżącego wyniku C. oraz prezentowanie sytuacji majątkowej tego departamentu. Możliwa jest również analiza wyników historycznych tj. z poprzednich miesięcy lub lat.

Z uwagi na powyższą analizę przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, że skoro departament C. będzie wydzielony organizacyjnie, finansowo, funkcjonalnie z całości przedsiębiorstwa Spółki i będzie stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), przeznaczony do prowadzenia odrębnej i samodzielnej działalności gospodarczej, to będzie spełniał definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stosownie do art. 2 pkt 27e ustawy. W konsekwencji zbycie przedmiotu transakcji przez Spółkę na rzecz Nabywcy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Zatem stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania nr 1 i 2 przedstawionego we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Z uwagi na to, że w niniejszej interpretacji uznano stanowisko Zainteresowanych w zakresie uznania wyodrębnionych składników majątkowych i niemajątkowych w postaci departamentu C. za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz wyłączenia od opodatkowania czynności zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa za prawidłowe, odstąpiono od odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości odliczenia przez Nabywcę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury/faktur dokumentujących sprzedaż, w zakresie w jakim nabywane składniki podlegać będą opodatkowaniu podatkiem VAT (pytanie nr 3) oraz możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży Nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy (pytanie nr 4).

Jednocześnie tut. Organ informuje, że w zakresie dotyczącym kwestii opodatkowania sprzedaży zespołu składników majątkowych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygniecie.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl