0114-KDIP1-1.4012.453.2017.1.LM - Wyłączenie z VAT transakcji przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 października 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP1-1.4012.453.2017.1.LM Wyłączenie z VAT transakcji przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2017 r. (data wpływu 29 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, że podział Spółki przez wydzielenie i związane z nim przeniesienie majątku na Spółki Celowe będą wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, że podział Spółki przez wydzielenie i związane z nim przeniesienie majątku na Spółki Celowe będą wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Spółka lub Wnioskodawca). Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, którego głównym przedmiotem działalności są usługi deweloperskie, tj.m.in. prowadzenie robót budowlanych związanych z wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

Od grudnia 2014 r. Spółka jest właścicielem nieruchomości (dalej: Nieruchomość), którą nabyła w celach inwestycyjnych. Aktualnie Nieruchomość z prawnego punktu widzenia stanowi jedną całość.

Nieruchomość przeznaczona jest pod projekt inwestycyjny. Cała inwestycja to wieloetapowe przedsięwzięcie wynoszące prawie 60.000 m2 powierzchni użytkowej, w ramach którego powstaną segmenty: mieszkaniowe, handlowe, usługowe oraz gastronomiczne. Inwestycja składa się z kilku części, które to planowane są jako następujące po sobie kolejne etapy Inwestycji.

Obecny model biznesowy Inwestycji zakłada podział na poszczególne etapy:

1. A (część mieszkaniowa wraz z niewielką częścią komercyjną na poziomie zero - zajmować będzie 26,93% powierzchni użytkowej, w skład której wchodzić będzie działka o numerze ewidencyjnym 6/1 wraz ze znajdującymi się na niej budynkami G, H, K);

2. B (część komercyjna - zajmować będzie 9,49% powierzchni użytkowej, w skład której wchodzić będzie działka o numerze ewidencyjnym 6/3);

3. C (część mieszkaniowa wraz z niewielką częścią komercyjną na poziomie zero - zajmować będzie 24.44% powierzchni użytkowej, w skład której wchodzić będzie działka o numerze ewidencyjnym 6/2 wraz ze znajdującymi się na niej budynkami A, B1, C1, F);

4. D (część mieszana - zajmować będzie 8,10% powierzchni użytkowej, w skład której wchodzić będzie działka o numerze ewidencyjnym 6/4 wraz ze znajdującymi się na niej budynkami C2, E);

5. E (docelowo jedna nieruchomość - część mieszana, zajmować będzie 31,04% powierzchni użytkowej, w skład której wchodzić będzie działka o numerze ewidencyjnym 6/5 wraz ze znajdującymi się na niej budynkami B2, B7-B12, Dl, D2).

Powyższy model ma obecnie charakter koncepcyjny. Niewykluczone, że w przyszłości może ulec pewnym modyfikacjom, jednak zdaniem Wnioskodawcy nie będą one znaczące.

Podkreślić należy, że ze względu na skalę przedsięwzięcia i realizacji procesów, bardzo ryzykowne jest procesowanie całej Inwestycji w jednym podmiocie, tym bardziej, iż zakłada się, że składać się ona będzie z odrębnych, niezależnych etapów inwestycyjnych. Poszczególne etapy Inwestycji mają/będą miały niezależne od siebie terminy rozpoczęcia i realizacji, niezależne metody finansowania, a także zakłada się (choć nie jest to ostatecznie przesądzone), że będą posiadać różnych klientów docelowych (a co za tym idzie - różne procesy sprzedaży i marketingu).

W celu dywersyfikacji ryzyka inwestycyjnego, Spółka postanowiła dokonać podziału Inwestycji i odseparować ich części do odrębnych podmiotów. Decyzję swą motywowała przede wszystkim:

* Innym czasem realizacji poszczególnych etapów,

* Podziałem inwestycji na część komercyjną i mieszkaniową.

* Wymogami i ograniczeniami stawianymi przez instytucje finansujące, tj. trudnością finansowania całej Inwestycji przez jeden podmiot finansujący na rzecz kilku wielkich przedsięwzięć, przy jednoczesnej trudności prowadzenia rozmów z różnymi instytucjami finansowymi w tym samym czasie. Tym bardziej, że obecna praktyka rynkowa pokazuje, że banki zobowiązują się zazwyczaj skredytować co najwyżej jedną inwestycję deweloperską, ograniczając tym samym ryzyko bankowe,

* Trudnościami spowodowanymi ustanowieniem hipoteki na całej nieruchomości, podczas finansowania poszczególnych etapów,

* Potencjalną szansą na pozyskanie nowych współinwestorów (z ang. JV - joint venture) w zakresie wybranych etapów,

* Po zakończeniu projektów mieszkaniowych odrębnymi wspólnotami mieszkaniowymi, a przede wszystkim brakiem wspólnot w częściach komercyjnych projektu,

* Sytuacją rynkową i ekonomiczną (m.in. wysoką podażą i związana z tym nieopłacalnością wybudowania jednocześnie zbyt dużej liczby mieszkań czy obiektów o charakterze komercyjnym),

* Możliwościami i oczekiwaniami inwestorów, co do finansowania i zwrotu z inwestycji,

* Niezależnością każdego z etapów - zarówno w trakcie planowania prac, podczas realizacji jak i po finalizacji projektu.

Konsekwentnie, w związku z odmiennym charakterem poszczególnych etapów inwestycji (inny nabywca, inne ryzyka, inny proces sprzedaży, odrębność finansowania etc.), wymogami bankowymi a także sposobami komercjalizacji, istotne dla Spółki jest osiągnięcie optymalnej struktury pozwalającej na prawidłowe i efektywne zarządzanie Inwestycją.

W związku z powyższym Spółka podjęła działania prawne i faktyczne, które mają na celu dopasowanie ram działania realizowanej przez Spółkę Inwestycji do powyżej wskazanych wymogów.

Spółka od grudnia 2014 r. ponosiła koszty inwestycyjne na posiadanej Nieruchomości, w tym m.in. związane z usługami doradczymi, prawnymi, podatkowymi, księgowymi, informatycznymi, reklamy, budowlanymi, analizą biznesową inwestycji, badaniami geotechnicznymi, projektami architektonicznymi, uzyskaniem pozwoleń i decyzji administracyjnych, opłatami publicznoprawnymi, ochroną i sprzątaniem obiektu, wykonaniem prac zabezpieczających, a także wydatki na media.

Spółka do każdego z etapów przyporządkowała określoną część Nieruchomości oraz koszty związane z jej nabyciem, w tym zobowiązania. W trakcie rozwoju danego etapu Spółka przyporządkowuje do niego koszty inwestycyjne (wskazane powyżej) i przychody, jeżeli takie występują, za pomocą przyjętego klucza alokacji (klucza podziału). Klucz zastosowany przez Spółkę opiera się na podziale dokonanym ze względu na całkowitą powierzchnię użytkową danego etapu Inwestycji (w sytuacji, gdy Spółka nie może przypisać kosztu do danego etapu Inwestycji - całkowity koszt dzielony jest między pozostałe Etapy lub w wyjątkowych sytuacjach koszt ten przynależy tylko do jednego Etapu).

Spółka na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, stosując odpowiedni klucz alokacji, ma możliwość monitorowania stopnia zaangażowania aktywów w poszczególne etapy, sposobu i wysokości finansowania oraz wysokości należności i zobowiązań z nimi związanych, a także potrafi ocenić zyskowność realizowanego etapu. Na skutek dokonywanej odrębnej alokacji aktywów i pasywów możliwe jest również sporządzanie przez Spółkę odrębnych bilansów oraz rachunków zysków i strat, budżetu dla każdego z przedsięwzięć.

Dodatkowo, obecnie Spółka jest w trakcie podziału administracyjnego Nieruchomości. Spółka planuje podzielić Nieruchomość na oddzielne działki, które będą odpowiadały podziałowi na części o charakterze rezydualnym, komercyjnym bądź mieszanym.

Ponieważ w chwili obecnej cała Nieruchomość objęta jest jedną decyzją pozwolenia na budowę, Spółka rozważała możliwe scenariusze realizacji Inwestycji. Spółka postanowiła podzielić całą Inwestycję na etapy zgodnie z planowanym podziałem administracyjnym Nieruchomości, tj. etap A (Inwestycja A) odpowiada części A Nieruchomości, etap B (Inwestycja B) odpowiada części B Nieruchomości, itd. W rzeczywistości każdy z etapów stanowić będzie oddzielne przedsięwzięcie biznesowe.

W szczególności dla uproszczenia oraz zapewnienia transparentności całego prowadzonego procesu inwestycyjnego, została podjęta decyzja o podziale Spółki w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1577 z późn. zm.; dalej k.s.h.), tj. poprzez wydzielenie z niej zorganizowanych części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) i przeniesienie części ich majątku na istniejące już spółki (dalej: Spółki Wydzielone, Spółki Celowe) - podział przez wydzielenie.

Na nowo zawiązane Spółki Celowe zostaną przeniesione ZCP-y realizujące dane etapy inwestycyjne. Udziały w nowo zawiązanych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością obejmie Wspólnik Spółki. Zatem, nowopowstałe Spółki Celowe będą spółkami siostrami w stosunku do Wnioskodawcy i będą polskimi rezydentami podatkowymi.

Na chwilę obecną planowane jest wydzielenie pięciu Zorganizowanych Części Przedsiębiorstwa, z których:

* jedna będzie dedykowana do realizacji zadań administracyjnych dla wszystkich etapów i jednocześnie będzie realizowała etap A inwestycji, ZCP ten pozostanie dalej w Spółce (dalej: ZCP A lub ZCP inwestycyjny);

* cztery będą dedykowane do realizacji poszczególnych etapów inwestycji, tj. ZCP B, ZCP C, ZCP D, ZCP E (dalej razem: ZCP-y nieruchomościowe).

W ramach podziału przez wydzielenie do Spółek Celowych zostaną przeniesione nieruchomości wraz z zespołem składników umożliwiających kontynuację prowadzonej działalności, w tym w szczególności:

* umowy o dostawę mediów,

* projekty architektoniczne,

* umowy o usługi budowlane, konsultingowe, prawne,

* dedykowane rachunki bankowe,

* należności i zobowiązania związane z nieruchomościami (np. umowami pożyczek), na podstawie odpowiednio alokowanych kont rachunkowych (alokacja na podstawie zakładowego planu kont),

* oraz wszystkie inne pozostałe elementy związane z aktywnością Spółki, przypisane według klucza alokacji.

Intencją Spółki jest, aby wszystkie powyżej wskazane składniki zostały alokowane do odpowiednich ZCP-ów, jednakże Spółka jest świadoma, że w poszczególnych przypadkach postanowienia umów lub względy techniczne mogą na to nie pozwolić.

Wspomniany zespół składników (zarówno materialnych jak i niematerialnych) będzie wyodrębniony zarówno finansowo jak i organizacyjnie. Po podziale, Spółki Wydzielone będą samodzielnie prowadzić działalność na otrzymanym majątku i kontynuować realizację danego etapu.

W ZCP-ie inwestycyjnym pozostaną ponadto wszelkiego rodzaju pozwolenia oraz pozostałe niezakończone sprawy sądowe, które razem z odpowiednimi składnikami przypisanymi do Etapu A w całości będą tworzyć organizacyjnie, jak i funkcjonalnie odrębne przedsiębiorstwo dedykowane do obsługi działalności Spółek Celowych. W związku z tym główną działalnością ZCP-u inwestycyjnego, oprócz realizacji Etapu A, będzie administracja struktury inwestycyjnej.

Ponadto w przyszłości planowane jest zawarcie przez Wnioskodawcę z każdą ze Spółek Celowych umów o zastępstwo inwestycyjne. Na podstawie zawartej Umowy, każda ze Spółek Celowych uzyska pełnomocnictwo od Wnioskodawcy, na podstawie którego będzie wykonywać czynności zastępstwa inwestycyjnego w odniesieniu do odpowiedniego etapu Inwestycji. Zgodnie z Umową, dany etap inwestycji zostanie zrealizowany ze środków Spółki Celowej na własny rachunek, ryzyko i koszt. Spółka Celowa będzie dokonywała zakupu materiałów i usług koniecznych do realizacji Umowy oraz będzie zawierała umowy z podwykonawcami.

Należy zauważyć, że do dnia dokonania podziału, Spółka będzie mogła dodatkowo zawrzeć nowe umowy, niemniej będą one dotyczyć poszczególnych etapów albo będą funkcjonalnie alokowane do każdego z nich. Co do umów wcześniej zawartych, i już zrealizowanych, Spółka planuje zawrzeć porozumienia potwierdzające status wykonanych umów, i wskazujące etap inwestycji, którego dotyczą.

Warte podkreślenia jest również, że przenoszone składniki już stanowią lub w przyszłości będą stanowić określony zespół, a nie tylko sumę poszczególnych składników. Wynika to z tego, że składniki te umożliwią nowo utworzonym Spółkom Celowym podjęcie i kontynuowanie działalności gospodarczej w dotychczas prowadzonym przez Spółkę zakresie. Ponadto, po przeprowadzeniu podziału Spółki przez wydzielenie, do prawidłowego funkcjonowania ZCP-ów na dotychczasowych zasadach nie będzie konieczne posiadanie przez nowo utworzone spółki innych elementów/składników należących dotychczas do spółki dzielonej.

Mając na uwadze całościowy ogląd na podzielone części, każda z części Inwestycji - odpowiednio ZCP, wypełnia przesłanki uznania jej za niezależny podmiot.

Opisane powyżej wyodrębnienie ZCP-u inwestycyjnego i ZCP-ów nieruchomościowych zostanie poprzedzone podjęciem uchwały przez wspólników Spółki lub jej Zarząd.

Końcowo należy wskazać, że powyższa restrukturyzacja ma na celu wzmocnienie pozycji rynkowej Spółki, która w wyniku reorganizacji będzie mogła skupić się na dalszym rozwoju. Podział Spółki, nie pozostanie również bez znaczenia dla wyodrębnionych ZCP-ów, które w zamierzeniu mają być lepiej zarządzane, bardziej dbając o interesy partykularne w ramach danego etapu Inwestycji. Co więcej, w skali globalnej wydzielenie i przejęcie aktywów i pasywów przez Spółki Celowe zapewni bardziej optymalne wykorzystanie majątku w ramach całej Inwestycji.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

1. Czy opisany w zdarzeniu przyszłym podział Spółki przez wydzielenie i związane z nim przeniesienie majątku na Spółki Celowe będą wyłączone spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy wskazany w opisie zdarzenia przyszłego podział przez wydzielenie nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017.1221 t.j. z dnia 24 czerwca 2017, dalej: ustawa o VAT) opodatkowaniu VAT podlega w szczególności odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się między innymi do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przepisy regulujące prawną instytucję podziału spółek zawarte są w treści art. 528-550 k.s.h. Stosownie do treści art. 529 § I pkt 4 k.s.h., podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej (art. 529 § 2 k.s.h.).

W świetle powyższych przepisów k.s.h, podział przez wydzielenie jest instytucją prawa handlowego, polegającą na rozdrobnieniu majątku spółki dzielonej, które polega na przekazaniu składników majątkowych (pasywów i aktywów) spółki dzielonej bez przeprowadzenia likwidacji, do spółek istniejących lub nowo tworzonych.

Nie budzi wątpliwości, że przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. podział dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonej części majątku.

Ustawodawca w art. 6 pkt I ustawy o VAT wskazując, że jej przepisów nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia ZCP nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem transakcji zbycia. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o VAT, pojęcie transakcji zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawa towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa rozporządzania towarem jak właściciel. W opinii Spółki, pojęcie transakcji zbycia wymienione w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT powinno być rozumiane jako "utrata władztwa" nad danym przedmiotem transakcji. Zdaniem Wnioskodawcy skoro wskutek wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego podziału przez wydzielenie zostanie przeniesiony na Spółki Celowe określony zespół składników związanych z działalnością dotyczącą nieruchomości to transakcję taką należy uznać jako zbycie tegoż zespołu składników. Zatem przeniesienie prawa do rozporządzania w wyniku podziału spółki przez wydzielenie jest transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, o ile przedmiotem dostawy jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Na gruncie ustawy o VAT mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Pierwszym warunkiem jest, aby ZCP stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na wymieniony w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników w jakie wyposażone zostaną ZCP-y, jak i zespół składników pozostających w Spółce należy uznać, że warunek ten zostanie spełniony.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie na następujących płaszczyznach:

Wydzielenie organizacyjne

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że ZCP ma określone miejsce w strukturze organizacyjnej danego przedsiębiorstwa. Przyjmuje się, że dany zespół składników majątkowych jest wyodrębniony organizacyjnie, jeśli w strukturze danego przedsiębiorstwa utworzony został na przykład wydział, zakład czy dział. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące "część przedsiębiorstwa" powinny posiadać cechę zorganizowania. Wyodrębnienie organizacyjne musi wynikać z umowy spółki, regulaminu, uchwały zarządu lub innego aktu o podobnym charakterze (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 5 stycznia 2012 r., znak IBPP3/443-1122/11 /AM; Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 10 kwietnia 2009 r., znak ILPP2/443-67/09-4/EN).

Taki warunek zostanie spełniony w opisywanym zdarzeniu przyszłym, bowiem na mocy uchwały wspólników lub Zarządu Spółki utworzone zostaną ZCP-y (inwestycyjny i nieruchomościowe). Zaznaczyć przy tym należy, że również część majątku pozostająca w Spółce tworzyć będzie odrębność organizacyjną.

Wydzielenie finansowe

Część majątku jest wyodrębniona finansowo, jeśli możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do tej części majątku. Konieczność wyodrębnienia finansowego nie oznacza jednak automatycznie, że ZCP musi być samobilansującym się oddziałem. W orzecznictwie podkreśla się, że wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać pełnej samodzielności finansowej, lecz sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP (por. wyrok WSA w Szczecinie z 2 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Sz 197/11; wyrok WSA w Warszawie z 18 marca 2011 r., sygn. III SA/Wa 1765/10). Wystarczające jest zatem wyodrębnienie danej części przedsiębiorstwa dla celów rachunkowości zarządczej, jeśli polega ono na odrębnym ewidencjonowaniu przychodów i kosztów związanych z prowadzeniem danej części przedsiębiorstwa. W interpretacjach indywidualnych wskazuje się, że odrębność finansowa wymaga posiadania rachunku bankowego, na który wpływać będą środki generowane przez danego rodzaju działalność gospodarczą oraz z którego regulowane będą zobowiązania związane z tą działalnością (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 11 lutego 2008 r., nr IPPB3-423-418/07-2/MB). Ponadto zdaniem organów podatkowych o wyodrębnieniu finansowym może świadczyć między innymi plan kont danej spółki, czy sprawozdawczość finansowa (tak np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 grudnia 2011 r., znak IBPBI/2/423-1186/11/MO; interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 stycznia 2012 r., znak IBPP3/443-1099/11/AM).

Dlatego też biorąc pod uwagę, iż Wnioskodawca już w chwili obecnej prowadzi osobne rozliczenia finansowe (w oparciu o osobne konta w systemie księgowym), a na ich podstawie jest zdolny do sporządzenia osobnych bilansów i rachunków wyników, a ponadto poszczególne etapy posiadają oddzielne rachunki bankowe - można bez żadnych przeszkód mówić o wyodrębnieniu finansowym poszczególnych ZCP-ów.

Wydzielenie funkcjonalne

Aby dany zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za ZCP musi być również wyodrębniony pod względem funkcjonalnym. Innymi słowy składniki majątkowe zaliczane do ZCP muszą umożliwiać prowadzenie niezależnej działalności gospodarczej. Jak opisano wyżej zarówno Spółka, jak i ZCP-y (przejmowane przez Spółki Celowe) posiadać będą majątek (w tym aktywa i pasywa) pozwalający im na prowadzenie działalności gospodarczej. Zdaniem organów podatkowych istotne jest to, aby wyodrębniony majątek był wystarczający (kompletny), aby bez jakichkolwiek uzupełnień prowadzić działalność gospodarczą (tak interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 lutego 2012 r. znak IBPP3/443-1257/11/KO).

Zdaniem Wnioskodawcy, i ten warunek zostanie w całości spełniony. Jak przedstawiono powyżej w opisie stanu faktycznego, po dokonaniu podziału Spółki, zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółki Celowe będą samodzielnie prowadzić działalność na otrzymanym majątku i kontynuować realizację danego etapu inwestycyjnego.

Reasumując, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym spełnione zostaną wszystkie przesłanki pozwalające na uznanie, że zarówno majątek pozostający w Spółce jak i majątek wydzielany spełnia przesłanki pozwalające na uznanie go za ZCP-y w rozumieniu ustawy o VAT. Wnioskodawca pragnie podkreślić, że utworzone ZCP-y nie będą jedynie sumą poszczególnych składników majątkowych, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, ale będą konstytuować zorganizowany zespół składników, które razem odgrywać będą znaczącą rolę w funkcjonowaniu każdego z ZCP-ów.

Biorąc pod uwagę przytoczoną definicję oraz stanowisko własne Wnioskodawcy wyczerpująco przedstawione powyżej - opisany w zdarzeniu przyszłym, podział Spółki przez wydzielenie (i związane z nim przeniesienie na spółki przejmujące zespołów składników materialnych i niematerialnych tworzących ZCP inwestycyjny i ZCP-y nieruchomościowe) będzie wyłączony spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy VAT. Wnioskodawca uznał, że za omawianym wnioskiem przemawia fakt, że przedmioty wydzielenia w ramach planowanego podziału Spółki, będą stanowiły na moment przeprowadzenia operacji, ZCP-y w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego - jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl