0114-KDIP1-1.4012.414.2017.1.KBR - Prawo do odliczenia VAT z tytułu kosztów związanych z nabyciem udziałów spółki zależnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 października 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP1-1.4012.414.2017.1.KBR Prawo do odliczenia VAT z tytułu kosztów związanych z nabyciem udziałów spółki zależnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2017 r. (data wpływu 16 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu kosztów związanych z nabyciem udziałów Spółki Zależnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu kosztów związanych z nabyciem udziałów Spółki Zależnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką prawa polskiego, polskim rezydentem podatkowym. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT) i przysługuje jej pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego w zakresie opisanym przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT).

Wnioskodawca nabył 100% udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Zależna), prowadzącej działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT, polegającą m.in. na produkcji mebli biurowych, konferencyjnych, recepcyjnych i laboratoryjnych.

Spółka sfinansowała nabycie udziałów Spółki Zależnej środkami finansowymi pochodzącymi z kapitałów otrzymanych od udziałowca Spółki oraz z kredytu bankowego (dalej: Kredyt). Wnioskodawca wskazuje, że ze względu na uwarunkowania umowy Kredytu, w przyszłości nastąpi połączenie Spółki ze Spółką Zależną. Po dacie planowanego połączenia, Spółka Zależna będzie kontynuowała działalność operacyjną, a obrót uzyskany z tytułu tej działalności będzie, zgodnie z przewidywaniami, w dalszym ciągu podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z zakupem udziałów w Spółce Zależnej oraz kolejnymi rozważanymi przez Wnioskodawcę krokami (dalej: Transakcja), Wnioskodawca poniósł i będzie ponosił szereg wydatków. Wydatki te są związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem Transakcji.

Wydatki poniesione / które będą poniesione w ramach Transakcji, mogą objąć w szczególności (ale nie wyłącznie):

1.

koszty doradztwa biznesowego, finansowego, prawnego, podatkowego świadczonego przez podmioty trzecie (w tym koszty badania due diligence w poszczególnych dziedzinach),

2.

koszty doradztwa strategicznego i negocjacji handlowych,

3.

koszty związane z planowaniem i organizacją warunków finansowania Transakcji,

4.

koszty delegacji, tłumaczeń oraz analiz eksperckich,

5.

koszty doradztwa w zakresie finansów korporacyjnych (w tym koszty usług w zakresie koordynacji procesu nabycia),

6.

koszty doradztwa HR,

7.

koszty usług notarialnych,

8.

koszty usług księgowych

(dalej łącznie: Usługi Doradcze).

Poniesienie tych wydatków było, jest oraz będzie konieczne w celu m.in. weryfikacji rentowności Spółki Zależnej oraz gospodarczej zasadności Transakcji, a także identyfikacji ewentualnych istotnych czynników i ryzyk związanych z Transakcją (jak np. czynniki finansowe, prawne, podatkowe) oraz pozyskania finansowania od inwestorów ostatecznych i banków finansujących transakcję, jak również określenia struktury nabycia udziałów i w konsekwencji samego przeprowadzenia Transakcji.

Po dokonaniu nabycia udziałów Spółki Zależnej, Wnioskodawca zawarł umowę ze Spółką Zależną, zgodnie z którą świadczy na jej rzecz usługi w zakresie zarządzania opodatkowane stawką 23% VAT, polegające m.in. na koordynowaniu i doradztwie w zakresie wewnątrzgrupowego raportowania, formułowania i implementowania średnio i długoterminowych strategii Spółki Zależnej, opiniowania i doradztwa w zakresie zawierania nowych umów handlowych, identyfikowania i doradztwa w zakresie wchodzenia Spółki Zależnej na nowe rynki (dalej Usługi Zarządzania). Usługi Zarządzania będą realizowane w następującej formule:

a.

świadczenia dla Spółki Zależnej usług dyrektora finansowego oraz zarządzania Spółką Zależną w obszarze pionu finansów, księgowości, controllingu, rozwoju kompetencji, podnoszenia efektywności pionu finansów, stworzenia odpowiednich procedur operacyjnych w pionie finansów, w tym raportowania, optymalizacji procesów księgowych i controllingowych oraz monitorowania bądź zarządzania wynikami finansowymi Spółki Zależnej,

b.

koordynacji działań działu IT w zakresie realizacji strategii IT oraz efektywności funkcjonowania struktur organizacyjnych pionu IT oraz współuczestniczenia w projektach wdrożenia niezbędnych aplikacji i systemów wsparcia biznesowego.

W związku z faktem, iż świadczenie Usług Zarządzania na rzecz Spółki Zależnej skutkuje szerokim ujawnieniem poufnych informacji dotyczących funkcjonowania zarówno usługobiorcy, jak i usługodawcy, a ponadto wymaga znajomości strategii biznesowej usługobiorcy, celowym dla Spółki Zależnej był wybór usługodawcy należącego do tej samej grupy kapitałowej. W konsekwencji, świadczenie Usług Zarządzania mogło nastąpić dopiero po zrealizowaniu Transakcji poprzedzonej procesem gromadzenia informacji na temat Spółki Zależnej oraz określeniem na nowo obowiązków Spółki Zależnej związanych z raportowaniem oraz realizowaniem nowej strategii gospodarczej.

Zatem wyżej wymienione wydatki na nabycie Usług Doradczych są i będą kluczowe z perspektywy biznesowej do przeprowadzenia Transakcji, a przez to w sposób pośredni warunkują uzyskanie przychodów podlegających opodatkowaniu CIT, w tym również dodatkowych przychodów z działalności opodatkowanej VAT, jaką Wnioskodawca prowadzi po nabyciu udziałów Spółki Zależnej.

Usługi Doradcze zostały (lub zostaną) odpowiednio udokumentowane fakturami lub innymi dokumentami wystawionymi na Wnioskodawcę. Niektóre umowy związane z nabyciem Usług Doradczych zostały pierwotnie zawarte z zewnętrznymi usługodawcami przez inne podmioty, a następnie koszty tych usług będą/są refakturowane przez nie na Wnioskodawcę jako odbiorcę tych usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na zakupie Usług Doradczych związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Transakcji?

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na zakupie Usług Doradczych związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Transakcji.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniami opisanymi szczegółowo w ustawie o VAT.

Warunkiem odliczenia podatku VAT naliczonego przez zarejestrowanego podatnika VAT czynnego w rozliczeniu w danym okresie rozliczeniowym jest związek nabytych usług z czynnościami tego podatnika podlegającymi opodatkowaniu VAT.

Odliczenie VAT w związku z działalnością przygotowawczą.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT jest realizacją zasady neutralności podatku VAT dla podatnika tego podatku. Z zasady neutralności podatku VAT wynika konieczność stworzenia takich mechanizmów, które umożliwią podatnikowi odliczenie podatku VAT zapłaconego w związku z nabyciem towarów i usług wykorzystywanych przez niego do prowadzenia działalności opodatkowanej tym podatkiem.

Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) również wskazuje, iż odliczalność podatku VAT jest fundamentalnym prawem podatnika wynikającym z zasady neutralności podatku VAT.

Dla skutecznego działania tej zasady, związek pomiędzy zakupionymi towarami i usługami, a działalnością opodatkowaną podatnika powinien być interpretowany szeroko, tak, aby zapewnić odliczalność podatku VAT od wszelkich zakupów, które wykorzystywane są przez podatnika do prowadzenia działalności opodatkowanej.

Dla skorzystania z uprawnienia do odliczenia podatku VAT naliczonego - zgodnie z zasadą neutralności VAT - kluczowy jest zamiar prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Przy tym już sam zamiar jest decydujący. Przedsiębiorca (nawet w fazie czynności przygotowawczych do prowadzenia takiej działalności) staje się podatnikiem VAT, który ma prawo do odliczenia podatku VAT.

Należy zgodzić się z wyrokiem NSA z dnia 29 czerwca 1998 r., sygn. I SA/Wr 1235/97, w którym stwierdzono: "Ustawodawca w żadnym z przepisów nie nakazuje jednak podatnikowi analizowania, czy poczynione przez niego zakupy służą do sprzedaży opodatkowanej (...) w terminie, w którym może dokonać obniżenia podatku naliczonego o należny, czy też posłużą czynnościom opodatkowanym w przyszłości".

Stanowisko takie zostało również wielokrotnie potwierdzone w wyrokach TSUE. W opinii TSUE sam zamiar prowadzenia działalności opodatkowanej powiązany z dokonywaniem zakupów mających służyć temu celowi nadaje podmiotowi status podatnika VAT, już nawet w fazie czynności przygotowawczych. W konsekwencji, podmiotowi dokonującemu czynności przygotowawczych nie można odmówić prawa do odliczenia podatku naliczonego (zob. np. wyroki TSUE w sprawie C-268/83 Rompelman, czy w sprawie C-110/94 INZO).

Tym samym, w świetle zasady neutralności podatku VAT, związek pomiędzy zakupionymi towarami i usługami, a działalnością opodatkowaną podatnika powinien być interpretowany możliwie szeroko, tak, aby zapewnić odliczalność podatku VAT od wszelkich zakupów, które w jakikolwiek sposób wykorzystywane są przez podatnika do prowadzenia działalności opodatkowanej.

Związek podatku naliczonego z działalnością opodatkowaną VAT.

W celu skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług, konieczne jest istnienie związku pomiędzy ponoszonymi wydatkami a prowadzoną / planowaną działalnością opodatkowaną VAT. Ustawa o VAT nie precyzuje jednak, jak ścisły powinien być wspomniany związek, aby podatnik mógł dokonać odliczenia podatku naliczonego. W orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i w wyrokach TSUE podnosi się, że dla uznania prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, związek ten może mieć również charakter pośredni.

W orzeczeniu TSUE z dnia 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/98 Abbey National plc TSUE stwierdził, że brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa do odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działalności podatnika, gdy koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika, która opodatkowaniu podlega. Podatnikowi przysługuje wówczas prawo odliczenia podatku naliczonego.

Natomiast w wyroku z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 Cibo Participations SA (Cibo) Trybunał stwierdził, iż w sytuacji, gdy spółka holdingowa po przejęciu spółek zależnych angażuje się w zarządzanie nimi i świadczy na ich rzecz usługi podlegające VAT, prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów VI Dyrektywy, a w konsekwencji powinna być uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT od usług dotyczących transakcji.

Podobne konkluzje płyną z orzeczenia TSUE wydanego w sprawie C-333/91 Sofitam S.A. W szczególności wynika z niego, że status podatnika VAT i w konsekwencji możliwość odliczenia naliczonego podatku VAT przysługuje spółce holdingowej, która bezpośrednio lub pośrednio jest zaangażowana w zarządzanie spółkami zależnymi.

Podobne stanowisko do TSUE zajął WSA w Warszawie w wyroku z dnia 30 lipca 2006, sygn. akt III SA/Wa 1756/06): "(...) nawet gdyby uznać, iż zakup usług związanych z nabyciem akcji/udziałów nie stanowił kosztu ogólnego działalności Spółki, to w ocenie Sądu, skoro Spółka kupiła akcje po to, aby świadczyć usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług, to nie można twierdzić, że zakup usług związanych z nabyciem akcji, związany był ze sprzedażą niepodlegającą opodatkowaniu".

Spółka pragnie wskazać również na wyroki, w których sądy administracyjne potwierdzają prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z emisją akcji, pomimo, że nie pozostawały one w bezpośrednim związku ze sprzedażą opodatkowaną:

* NSA w wyroku z 14 października 2010 r., sygn. I FSK 1834/09 stwierdził, że: "co do zasady - niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy zakupami (wydatkami) a konkretną transakcją opodatkowaną. Wydatki te powinny stanowić część składową kosztów świadczenia, uwzględnioną w cenie. Jednak brak takiej konkretnej transakcji opodatkowanej nie musi zawsze prowadzić do utraty prawa do odliczenia VAT. W przypadku bowiem wydatków zaliczanych do tzw. kosztów ogólnych, wprawdzie nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy zakupem tych towarów i usług a sprzedażą opodatkowaną, lecz w sytuacji gdy stanowią one element cenotwórczy produktów podatnika, pozostając w ten sposób w bezpośrednim związku z jego opodatkowaną działalnością gospodarczą - prawo do odliczenia z tytułu tych zakupów (wydatków) powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim ogólna działalność daje prawo do odliczenia VAT",

* WSA w Krakowie w wyroku z 28 maja 2009 r., sygn. I SA/Kr 1576/08 uznał, że: "wydatki poniesione na badanie śródrocznych i rocznych sprawozdań finansowych, przeprowadzone w celu zwiększenia kapitału spółki w wyniku wprowadzenia akcji na Giełdę Papierów Wartościowych, należy uznać za wydatki stanowiące część ogólnych kosztów spółki, które spełniają tym samym wymogi określone w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Występuje tutaj związek pośredni polegający na tym, że środki pozyskane poprzez emisję akcji posłużą do zwiększenia w przyszłości sprzedaży podlegającej opodatkowaniu".

Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy dla prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących przedstawione w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wydatki na nabycie Usług Doradczych związanych z przeprowadzeniem Transakcji, istotne jest istnienie związku między tymi wydatkami, a prowadzoną działalnością opodatkowaną VAT, przy czym wystarczającym jest, aby związek ten był pośredni.

Działalność Wnioskodawcy polegać będzie na świadczeniu Usług Zarządzania na rzecz Spółki Zależnej. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, świadczenie tych usług na rzecz Spółki Zależnej byłoby niemożliwe, gdyby Wnioskodawca nie nabył udziałów w tej spółce i nie posiadał wiedzy, doświadczenia i kompetencji uzyskanych dzięki nabytym Usługom Doradztwa.

Jednocześnie poprzedzenie nabycia tych udziałów przez zakup Usług Doradztwa było konieczne, bowiem umożliwiło Wnioskodawcy: zapoznanie się z sytuacją finansową, podatkową i prawną Spółki Zależnej, zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania podmiotu, branży oraz relacji ekonomicznych, jak również istotnych uwarunkowań innego rodzaju etc., a także umożliwiło opracowanie optymalnej struktury nabycia i finansowanie nabycia tych udziałów. W rezultacie, Usługi Doradztwa nabyte przez Spółkę w toku procesu nabywania udziałów, umożliwią Spółce rozpoczęcie oraz prowadzenie działalności w zakresie zarządzania. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, będą one stanowić tzw. koszt ogólny jego działalności gospodarczej, która polegać będzie, jak wskazano wyżej, na świadczeniu Usług Zarządzania na rzecz Spółki Zależnej, które podlegać będą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jednocześnie poprzedzenie Transakcji zakupem usług doradztwa i poniesieniem innych wydatków związanych z Transakcją było i jest konieczne, bowiem umożliwiło/umożliwi Wnioskodawcy m.in:

* weryfikację rentowności Spółki Zależnej oraz gospodarczej zasadności Transakcji,

* określenie m.in. uwarunkowań finansowych, ekonomicznych, prawnych i podatkowych związanych z Transakcją,

* ułatwienie przygotowania struktury zewnętrznego finansowania i pozyskania środków niezbędnych do przeprowadzenia Transakcji.

W rezultacie przeprowadzenia Transakcji Wnioskodawca uzyska możliwość prowadzenia dodatkowej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, należy zatem zaklasyfikować ponoszone wydatki do kategorii wydatków pośrednio związanych z prowadzoną działalnością opodatkowaną VAT. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, wydatki na tego rodzaju Usługi Doradztwa będą pośrednio służyły prowadzeniu działalności opodatkowanej VAT. A zatem Wnioskodawcy powinno w stosunku do tych wydatków przysługiwać prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT.

Podsumowanie.

Jak wskazano powyższej, w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i przytoczonej argumentacji, Wnioskodawca spełnił przesłanki uprawniające do odliczenia podatku VAT naliczonego w stosunku do nabywanych usług, związanych z Transakcją tj.:

* wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie usług związanych z przeprowadzeniem Transakcji będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT;

* Spółka Zależna jak również Wnioskodawca są czynnymi podatnikami VAT;

* odliczenie podatku naliczonego jest/będzie każdorazowo odpowiednio udokumentowane.

W związku z powyższym nie sposób odmówić Wnioskodawcy prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT związanego z wydatkami dotyczącymi przeprowadzenia Transakcji.

Stanowisko analogiczne do przedstawionego w niniejszym wniosku zostało zaprezentowane przez podatnika oraz potwierdzone przez organ podatkowy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 stycznia 2013 r., sygn. IPPP2/443-1228/12-3/JW: "Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, iż przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących opisane w stanie faktycznym wydatki, z uwagi na intencję Spółki podjęcia działalności opodatkowanej VAT, które będzie możliwe po dokonaniu czynności skutkujących poniesieniem tych wydatków (tj. po nabyciu udziałów, a następnie połączeniu ze Spółką Zależną). Uprawnienie to nie może zostać ograniczone z uwagi na wyłącznie pośredni związek tych wydatków z działalnością opodatkowaną, jak również z uwagi na planowaną realizację połączenia Spółki ze Spółką Zależną".

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 25 czerwca 2013 r., sygn. IPPP1/443-520/13-2/AW wskazując, że: "Wątpliwości Wnioskodawcy odnoszą się do prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabywanymi od zewnętrznych doradców usługami doradczymi. Analiza powołanych przepisów prawa w kontekście opisanego stanu sprawy pozwala na uznanie, iż nabywane usługi doradcze od wyspecjalizowanych podmiotów mają bezpośredni związek z przyszłą sprzedażą opodatkowaną Wnioskodawcy. Nabycie tychże usług pozwala (jak wskazał Zainteresowany) na poznanie sytuacji prawnej, finansowej oraz podatkowej nabywanej spółki. Przyczynia się do uzyskania wiedzy na temat funkcjonowania podmiotu, dzięki czemu Wnioskodawca może właściwie ocenić skutki ekonomiczne nabycia akcji spółki nabywanej, przez co zminimalizuje ryzyko finansowe, podatkowe oraz prawne. Ponadto nabywane usługi doradcze przyczynią się do uzyskania wiedzy i doświadczenia, oraz kompetencji niezbędnych do przyszłego świadczenia usług zarządzania nabywaną spółką, które jak wskazuje Wnioskodawca będą opodatkowane podatkiem VAT według stawki 23%. Reasumując przedstawiony we wniosku opis sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa, pozwala na stwierdzenie, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie usług doradczych z uwagi na związek poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi".

Wnioskodawca wskazuje również przykładowe interpretacje indywidualne, które potwierdzają prawidłowość prezentowanego przez niego stanowiska:

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 lutego 2017 r., sygn. 1462-IPPP2.4512.26.2017.1.DG: "Analiza powołanych przepisów prawa w kontekście opisanego stanu sprawy pozwala na uznanie, że poniesione koszty z tytułu nabytych Usług związanych z nabyciem udziałów Spółki Przejmowanej mają bezpośredni związek z wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, tj. ze świadczeniem Usług Zarządczych na rzecz tej Spółki. Nabycie tychże Usług ma na celu - jak wskazał Wnioskodawca - weryfikację rentowności Spółki Przejmowanej oraz gospodarczej zasadności Transakcji, a także identyfikację ewentualnych istotnych czynników i ryzyk związanych z Transakcją (jak np. czynniki finansowe, prawne, podatkowe). Ponadto, nabywane Usługi służą opracowaniu struktury nabycia oraz ułatwieniu pozyskania środków niezbędnych do przeprowadzenia Transakcji. Wskutek poniesionych wydatków i przeprowadzenia opisanej we wniosku Transakcji Spółka rozszerzy swoją działalność opodatkowaną w zakresie prowadzenia internetowych serwisów sprzedażowych oraz świadczeniu usług w zakresie IT, gdyż po planowanym połączeniu Strona z wykorzystaniem majątku Spółki Przejmowanej będzie świadczyła ww. usługi",

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 stycznia 2016 r., sygn. IPTPP2/4512-586/15-4/AJB: "Analiza powołanych przepisów prawa w kontekście opisanego stanu sprawy pozwala na uznanie, iż nabywane usługi doradcze mają pośredni związek z przyszłą sprzedażą opodatkowaną Wnioskodawcy, bowiem pośrednio będą miały wpływ na funkcjonowanie nowopowstałej spółki. W związku z powyższym, zostaje spełniona podstawowa przesłanka o charakterze przyczynowo-skutkowym decydująca o prawie Wnioskodawcy do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie usług doradztwa w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem transakcji nabycia udziałów oraz połączenia spółek",

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 czerwca 2013 r., sygn. IPPP1/443-520/13-3/AW: "Wnioskodawca zawrze umowę z nabywaną spółką na podstawie której będzie świadczył na jej rzecz usługi w zakresie zarządzania, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%. W ramach świadczonych na rzecz nabywanej spółki usług Zainteresowany będzie wykonywał czynności z zakresu nadzorowania i doradztwa wewnątrzgrupowego raportowania finansowego, formułowanie i implementowania średnio i długoterminowych strategii, opiniowania i doradztwa w zakresie zawierania nowych umów handlowych, identyfikowania i doradztwa w zakresie wchodzenia nabywanej spółki na nowe rynki. Z tytułu świadczenia powyższych usług Wnioskodawca będzie wystawiał na rzecz spółki nabywanej faktury VAT. Jak wskazał Wnioskodawca faktyczne rozpoczęcie świadczenia usług nastąpi po nabyciu akcji spółki nabywanej. Ponadto świadczenie tychże usług będzie możliwe dopiero po nabyciu jej akcji, powyższe wynika z faktu ujawnienia poufnych informacji dotyczących funkcjonowania usługobiorcy oraz usługodawcy",

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 lutego 2016 r., sygn. IPPP2/4512-1271/15-2/IZ,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 maja 2014 r., sygn. IPPP1/443-398/14-2/EK,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 stycznia 2013 r., sygn. IPPP2/443-1228/12-3/JW.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie Usług Doradczych związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Transakcji (w szczególności w zakresie kategorii wydatków wskazanych powyżej).

Wynika to z faktu, iż nabyte Usługi Doradcze pozwalają Wnioskodawcy na podjęcie działalności opodatkowanej VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z przepisów tych wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza tym samym możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu VAT. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych podatkiem VAT.

Ustawodawca umożliwił jednak podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dodatkowo zaznaczyć należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży, bowiem bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast, ze związkiem pośrednim mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług przyczynia się pośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca (spółka prawa polskiego) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i ma pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wnioskodawca nabył 100% udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Zależna), prowadzącej działalność gospodarczą polegającą m.in. na produkcji mebli biurowych, konferencyjnych, recepcyjnych i laboratoryjnych. Usługi świadczone przez Spółkę Zależną podlegają opodatkowaniu VAT. Po dacie planowanego połączenia, Spółka Zależna będzie kontynuowała działalność operacyjną, a obrót uzyskany z tytułu tej działalności będzie, zgodnie z przewidywaniami, w dalszym ciągu podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z zakupem udziałów w Spółce Zależnej oraz kolejnymi rozważanymi przez Wnioskodawcę krokami, Wnioskodawca poniósł i będzie ponosił szereg wydatków. Wydatki te są związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem Transakcji.

Wydatki poniesione / które będą poniesione w ramach Transakcji, mogą objąć w szczególności (ale nie wyłącznie) koszty: doradztwa biznesowego, finansowego, prawnego, podatkowego świadczonego przez podmioty trzecie (w tym koszty badania due diligence w poszczególnych dziedzinach), doradztwa strategicznego i negocjacji handlowych, związane z planowaniem i organizacją warunków finansowania Transakcji, delegacji, tłumaczeń oraz analiz eksperckich, doradztwa w zakresie finansów korporacyjnych (w tym koszty usług w zakresie koordynacji procesu nabycia), doradztwa HR, usług notarialnych oraz usług księgowych.

Poniesienie tych wydatków było, jest oraz będzie konieczne w celu m.in. weryfikacji rentowności Spółki Zależnej oraz gospodarczej zasadności Transakcji, a także identyfikacji ewentualnych istotnych czynników i ryzyk związanych z Transakcją (jak np. czynniki finansowe, prawne, podatkowe) oraz pozyskania finansowania od inwestorów ostatecznych i banków finansujących transakcję, jak również określenia struktury nabycia udziałów i w konsekwencji samego przeprowadzenia Transakcji.

Po dokonaniu nabycia udziałów Spółki Zależnej, Wnioskodawca zawarł umowę ze Spółką Zależną, zgodnie z którą świadczy na jej rzecz usługi w zakresie zarządzania opodatkowane stawką 23% VAT, polegające m.in. na koordynowaniu i doradztwie w zakresie wewnątrzgrupowego raportowania, formułowania i implementowania średnio i długoterminowych strategii Spółki Zależnej, opiniowania i doradztwa w zakresie zawierania nowych umów handlowych, identyfikowania i doradztwa w zakresie wchodzenia Spółki Zależnej na nowe rynki. Usługi Zarządzania będą realizowane w następującej formule:

a.

świadczenia dla Spółki Zależnej usług dyrektora finansowego oraz zarządzania Spółką Zależną w obszarze pionu finansów, księgowości, controllingu, rozwoju kompetencji, podnoszenia efektywności pionu finansów, stworzenia odpowiednich procedur operacyjnych w pionie finansów, w tym raportowania, optymalizacji procesów księgowych i controllingowych oraz monitorowania bądź zarządzania wynikami finansowymi Spółki Zależnej,

b.

koordynacji działań działu IT w zakresie realizacji strategii IT oraz efektywności funkcjonowania struktur organizacyjnych pionu IT oraz współuczestniczenia w projektach wdrożenia niezbędnych aplikacji i systemów wsparcia biznesowego.

Usługi Doradcze zostały (lub zostaną) odpowiednio udokumentowane fakturami lub innymi dokumentami wystawionymi na Wnioskodawcę. Niektóre umowy związane z nabyciem Usług Doradczych zostały pierwotnie zawarte z zewnętrznymi usługodawcami przez inne podmioty, a następnie koszty tych usług będą/są refakturowane przez nie na Wnioskodawcę jako odbiorcę tych usług.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego, czy w związku z nabyciem Usług przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Analiza powołanych przepisów prawa w kontekście opisanego stanu sprawy pozwala na uznanie, że poniesione koszty z tytułu nabytych Usług związanych z nabyciem udziałów Spółki Zależnej mają bezpośredni związek z wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, tj. ze świadczeniem Usług Zarządczych na rzecz tej Spółki. Nabycie tychże Usług ma na celu - jak wskazał Wnioskodawca - m.in. weryfikację rentowności Spółki Zależnej oraz gospodarczej zasadności Transakcji, a także identyfikację ewentualnych istotnych czynników i ryzyk związanych z Transakcją (jak np. czynniki finansowe, prawne, podatkowe) oraz pozyskanie finansowania od inwestorów ostatecznych i banków finansujących transakcję, jak również określenie struktury nabycia udziałów i w konsekwencji samego przeprowadzenia Transakcji.

Z uwagi zatem na fakt, że nabycie ww. Usług (związanych z nabyciem udziałów Spółki Zależnej) służyć będzie wykonywaniu czynności opodatkowanych (Usług Zarządczych), to w analizowanej sprawie znajdzie zastosowanie cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

W związku ze spełnieniem pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych, Wnioskodawcy (będącemu zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług) przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT zapłaconego w cenie nabycia Usług, tj. Stronie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu następujących wydatków poniesionych przez Spółkę związanych z nabyciem udziałów Spółki Zależnej: tj. kosztów: doradztwa biznesowego, finansowego, prawnego, podatkowego świadczonego przez podmioty trzecie (w tym koszty badania due diligence w poszczególnych dziedzinach), doradztwa strategicznego i negocjacji handlowych, związane z planowaniem i organizacją warunków finansowania Transakcji, delegacji, tłumaczeń oraz analiz eksperckich, doradztwa w zakresie finansów korporacyjnych (w tym koszty usług w zakresie koordynacji procesu nabycia), doradztwa HR, usług notarialnych oraz usług księgowych.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl