0114-KDIP1-1.4012.247.2018.1.RR - Sposób dokonywania przelewów w systemie podzielnej płatności w przypadku świadczenia usług w zakresie windykacji należności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 maja 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP1-1.4012.247.2018.1.RR Sposób dokonywania przelewów w systemie podzielnej płatności w przypadku świadczenia usług w zakresie windykacji należności.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2018 r. (data wpływu 23 kwietnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokonywania przelewów w systemie podzielnej płatności w przypadku świadczenia usług w zakresie windykacji należności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokonywania przelewów w systemie podzielnej płatności w przypadku świadczenia usług w zakresie windykacji należności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca), świadczy usługi w zakresie windykacji (sklasyfikowane w PKWiU w pozycji 66.19.Z), tzn. podejmuje działania mające na celu odzyskanie wierzytelności pieniężnych przysługujących jej klientowi (wierzycielowi) z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług) od podmiotów trzecich (dłużników). W tym celu Wnioskodawca zawiera z wierzycielami umowy o usługi w zakresie windykacji należności, przy czym przedmiotowe usługi nie są usługami faktoringu. Procedura rozliczeń Wnioskodawcy z klientami z tytułu wyegzekwowanych należności przewiduje dwa alternatywne warianty:

1.

w pierwszym wariancie wyegzekwowane od dłużnika środki pieniężne przelewane są bezpośrednio na konto bankowe wierzyciela - Wnioskodawca ani przez chwilę nie dysponuje tymi środkami,

2.

w drugim wariancie dłużnik przelewa zaległą należność na konto bankowe Wnioskodawcy (windykatora), następnie Wnioskodawca niezwłocznie (tj. nie później niż w ciągu pięciu dni od otrzymania przelewu od dłużnika) przelewa te należności na konto bankowe swojego klienta (wierzyciela), bez pomniejszania kwoty przelewu o jakiekolwiek prowizje oraz inne opłaty lub potrącając należną prowizję oraz inne opłaty.

W obu wariantach rozliczenie Wnioskodawca z jej klientem (wierzycielem) jest pochodną wykonanej przez Wnioskodawcę usługi windykacyjnej - następuje albo poprzez potrącenie z kwoty przelewanej klientowi (wierzycielowi), albo zupełnie odrębnie, osobnym przelewem od klienta (wierzyciela).

Począwszy od 1 lipca 2018 r. dłużnicy (podmioty, wobec których egzekwowane są zaległe należności) będą mogli samodzielnie zdecydować, czy przelew kwot będących przedmiotem windykacji zostanie dokonany z wykorzystaniem systemu podzielonej płatności (zgodnie z art. 108a ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm. - t.j. z uwzględnieniem zmian ogłoszonych w Dz. U. z 2018 r. poz. 62 - dalej: Ustawa VAT). Wnioskodawca otrzyma w efekcie płatność podzieloną na kwotę netto należności wykazanej w fakturze od wierzyciela oraz na kwotę podatku od towarów i usług. Kwota netto zostanie uznana na rachunku rozliczeniowym Wnioskodawca, podczas gdy kwota podatku zostanie uznana na wyodrębnionym rachunku VAT założonym i prowadzonym przez bank obsługujący Wnioskodawcę.

Wnioskodawca planuje także swoje przelewy wykonywane na rzecz swoich klientów (wierzycieli) - a więc podmiotów, których pieniądze zostały wyegzekwowane od dłużników - wykonywać w systemie podzielonej płatności.

W takim przypadku, przy zleceniu przelewu przez Wnioskodawca, najpierw zostanie obciążone kwotą podatku konto VAT prowadzone przez bank dla Wnioskodawcy, następnie tą kwotą zostanie uznane zwykłe konto rozliczeniowe Wnioskodawcy i cała kwota zostanie przekazana na rachunek odbiorcy (klienta będącego wierzycielem). Kwota VAT pobrana z konta VAT będzie wypadkową przelewanej kwoty netto oraz właściwej stawki podatku wynikającej z faktury wystawionej pierwotnie przez klienta (wierzyciela).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy w związku z otrzymaniem przelewu w systemie podzielonej płatności od dłużnika swojego klienta (będącego wierzycielem) Wnioskodawca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 108a ust. 5 Ustawy VAT, który odpowiada solidarnie wraz z dostawcą towarów lub usługodawcą za nierozliczony przez dostawcę towarów lub usługodawcę podatek wynikający z tej dostawy towarów lub z tego świadczenia usług do wysokości kwoty otrzymanej na rachunek VAT?

2. Jeżeli odpowiedź na ww. pierwsze pytanie jest twierdząca, to czy - jak wynika z art. 108a ust. 6 Ustawy VAT - odpowiedzialność solidarna Wnioskodawcy zostanie wyłączona w przypadku dokonania przez Wnioskodawcę przelewu w systemie podzielonej płatności na rachunek rozliczeniowy i na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy wskazanego na fakturze (czyli na rachunek klienta Wnioskodawcy, będącego wierzycielem), w ciągu pięciu dni po powzięciu informacji o otrzymaniu należnych kwot od dłużnika?

3. Jeżeli odpowiedź na ww. drugie pytanie jest negatywna, to czy solidarna odpowiedzialność Wnioskodawcy wraz z wierzycielem (dostawcą towarów lub usług, z tytułu których windykowana jest należność) trwa wyłącznie w okresie, w którym Wnioskodawca posiada wyegzekwowane środki pieniężne (w tym kwotę VAT) na własnym rachunku bankowym oraz wydzielonym rachunku VAT, zanim przeleje je na rachunek wierzyciela, stosując przy tym również system podzielonej płatności, po czym ustaje po dokonaniu takiego przelewu?

4. Jeżeli odpowiedź na ww. pierwsze pytanie jest twierdząca, to czy potrącenie należności Wnioskodawcy z kwoty netto przelewanej na rzecz klienta (wierzyciela), bez pomniejszenia kwoty podatku będzie miało taki skutek, że solidarna odpowiedzialność Wnioskodawcy za kwotę podatku również w takim przypadku zostanie wyłączona na mocy art. 108a ust. 6 ustawy VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku otrzymania przelewu egzekwowanych środków od dłużnika w systemie podzielonej płatności na rachunek bankowy Wnioskodawcy powstanie po stronie Wnioskodawca solidarne zobowiązanie z tytułu podatku od towarów i usług razem z wierzycielem należności (wystawcą faktury z tytułu dostarczonych towarów lub wyświadczonych usług, którego należność jest przedmiotem windykacji). Taki skutek wynika wprost z treści art. 108a ust. 5 ustawy VAT.

Jednakże, zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 108a ust. 6 ustawy VAT, odpowiedzialność solidarna w związku z dokonaniem przez dłużnika płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności na konto bankowe Wnioskodawcy zostanie wyłączona - t.j. nigdy nie powstanie - jeżeli Wnioskodawca w terminie nie dłuższym niż 5 dni roboczych od daty potwierdzenia przez bank wpływu należności (a więc niezwłocznie), przekaże każdą otrzymaną należność wierzycielowi, również stosując do tego przelewu system podzielonej płatności. W takim przypadku mianowicie zostanie spełniony warunek wyłączający odpowiedzialność solidarną, zgodnie z treścią art. 108a ust. 6 ustawy VAT.

Jeżeli natomiast przelew do klienta Wnioskodawcy (wierzyciela) obejmie, na skutek potrącenia wynagrodzenia Wnioskodawcy, tylko część kwoty brutto przelanej pierwotnie na rachunek Wnioskodawcy przez dłużnika, wtedy odpowiedzialność solidarna Wnioskodawca z klientem (wierzycielem) za kwotę nierozliczonego podatku będzie wyłączona, o ile Wnioskodawca nie obejmie potrąceniem kwoty podatku od towarów i usług.

Złożenie dyspozycji przelewu środków do wierzyciela w taki sposób, aby potrącenie objęło wyłącznie kwotę netto, a nie kwotę podatku, będzie możliwe z uwagi na to, że bank wykonujący przelew nie ma obowiązku sprawdzenia prawidłowości obliczenia kwoty odpowiadającej kwocie podatku od towarów i usług wskazanej w komunikacie przelewu (por. art. 62c ust. 10 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, Dz. U. z 2017 r. poz. 1876 z późn. zm). Kwota podatku nie musi być zatem w każdym przypadku proporcjonalna do kwoty netto w stosunku, jaki wynika z zastosowanej stawki podatku.

Pomimo tego, że opisane zdarzenie przyszłe powoduje skutki na gruncie przepisów prawa podatkowego, które zostały już ogłoszone, ale jeszcze nie obowiązują (przepisy wejdą w życie 1 lipca 2018 r.), wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej jest zasadny i należy go rozpatrzyć. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w orzecznictwie sądów administracyjnych np. I SA/Bk 158/14 - WSA w Białymstoku z dnia 3 czerwca 2014 r. (które Wnioskodawca w pełni podziela) wynika, że aby organ mógł wydać interpretację indywidualną, pytanie musi być oparte o stan prawny istniejący w dniu złożenia wniosku. Nie oznacza to jednak, że norma prawna będąca podstawą zadanego pytania musi w dniu złożenia wniosku obowiązywać. Musi natomiast istnieć jako norma prawna, a nie jako jej projekt, co jest równoznaczne z tym, że musi być ona opublikowana w dzienniku urzędowym. Podstawą pytania mogą być zatem przepisy uchwalone, opublikowane lecz jeszcze nieobowiązujące.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 103 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.), podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 1a-4 oraz art. 33 i art. 33b.

Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustawy (Dz. U. z 2018 r. poz. 62) przewiduje z dniem 1 lipca 2018 r.m.in. wprowadzenie nowego bloku przepisów zawartych w rozdziale 1a w art. 108a-108d ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Artykuł 108a ust. 1 - podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności.

W myśl art. 108a ust. 2 - zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że:

1.

zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT;

2.

zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.

Artykuł 108a ust. 3 - zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dokonywana jest w złotych polskich przy użyciu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności, w którym podatnik wskazuje:

1.

kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;

2.

kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;

3.

numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność;

4.

numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Zgodnie z art. 108a ust. 5 - w przypadku gdy płatność zostanie dokonana w sposób określony w ust. 2 na rzecz podatnika innego niż wskazany na fakturze, o której mowa w ust. 3 pkt 3, podatnik, na rzecz którego dokonano tej płatności, odpowiada solidarnie wraz z dostawcą tych towarów lub usługodawcą za nierozliczony przez dostawcę towarów lub usługodawcę podatek wynikający z tej dostawy towarów lub tego świadczenia usług do wysokości kwoty otrzymanej na rachunek VAT.

Artykuł 108a ust. 6 - odpowiedzialność solidarna podatnika, o którym mowa w ust. 5, jest wyłączona w przypadku dokonania przez tego podatnika płatności na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy wskazanego na fakturze, o której mowa w ust. 3 pkt 3, albo zwrotu otrzymanej płatności na rachunek VAT podatnika, od którego otrzymano tę płatność, niezwłocznie po powzięciu informacji o jej otrzymaniu, w kwocie otrzymanej na rachunek VAT. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie windykacji tzn. podejmuje działania mające na celu odzyskanie wierzytelności pieniężnych przysługujących jej klientowi (wierzycielowi) z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług) od podmiotów trzecich (dłużników). W tym celu Wnioskodawca zawiera z wierzycielami umowy o usługi w zakresie windykacji należności, przy czym przedmiotowe usługi nie są usługami faktoringu. Procedura rozliczeń Wnioskodawcy z klientami z tytułu wyegzekwowanych należności przewiduje dwa alternatywne warianty:

1.

w pierwszym wariancie wyegzekwowane od dłużnika środki pieniężne przelewane są bezpośrednio na konto bankowe wierzyciela - Wnioskodawca ani przez chwilę nie dysponuje tymi środkami,

2.

w drugim wariancie dłużnik przelewa zaległą należność na konto bankowe Wnioskodawcy (windykatora), następnie Wnioskodawca niezwłocznie (tj. nie później niż w ciągu pięciu dni od otrzymania przelewu od dłużnika) przelewa te należności na konto bankowe swojego klienta (wierzyciela), bez pomniejszania kwoty przelewu o jakiekolwiek prowizje oraz inne opłaty lub potrącając należną prowizję oraz inne opłaty.

W obu wariantach rozliczenie Wnioskodawcy z jej klientem (wierzycielem) jest pochodną wykonanej przez Wnioskodawcę usługi windykacyjnej - następuje albo poprzez potrącenie z kwoty przelewanej klientowi (wierzycielowi), albo zupełnie odrębnie, osobnym przelewem od klienta (wierzyciela).

Począwszy od 1 lipca 2018 r. dłużnicy (podmioty, wobec których egzekwowane są zaległe należności) będą mogli samodzielnie zdecydować, czy przelew kwot będących przedmiotem windykacji zostanie dokonany z wykorzystaniem systemu podzielonej płatności (zgodnie z art. 108a ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm. - t.j. z uwzględnieniem zmian ogłoszonych w Dz. U. z 2018 r. poz. 62 - dalej: Ustawa VAT). Wnioskodawca otrzyma w efekcie płatność podzieloną na kwotę netto należności wykazanej w fakturze od wierzyciela oraz na kwotę podatku od towarów i usług. Kwota netto zostanie uznana na rachunku rozliczeniowym Wnioskodawcy, podczas gdy kwota podatku zostanie uznana na wyodrębnionym rachunku VAT założonym i prowadzonym przez bank obsługujący Wnioskodawcę.

Wnioskodawca planuje także swoje przelewy wykonywane na rzecz swoich klientów (wierzycieli) - a więc podmiotów, których pieniądze zostały wyegzekwowane od dłużników - wykonywać w systemie podzielonej płatności.

W takim przypadku, przy zleceniu przelewu przez Wnioskodawcę, najpierw zostanie obciążone kwotą podatku konto VAT prowadzone przez bank dla Wnioskodawcę, następnie tą kwotą zostanie uznane zwykłe konto rozliczeniowe Wnioskodawcy i cała kwota zostanie przekazana na rachunek odbiorcy (klienta będącego wierzycielem). Kwota VAT pobrana z konta VAT będzie wypadkową przelewanej kwoty netto oraz właściwej stawki podatku wynikającej z faktury wystawionej pierwotnie przez klienta (wierzyciela).

Na tle tak przedstawionych okoliczności Spółka powzięła wątpliwość w zakresie sposobu dokonywania przelewów w systemie podzielnej płatności w przypadku świadczenia usług w zakresie windykacji należności.

W przepisach art. 108a-108d ustawy ustawodawca reguluje szczególne kwestie związane ze stosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Jego istotą będzie rozdzielenie płatności za nabyty towar lub usługę w taki sposób, że część zapłaty odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na "zwykły" rachunek bankowy lub w inny sposób, zaś pozostała część odpowiadająca kwocie podatku VAT - na specjalne konto tzw. rachunek VAT. Z ww. przepisów określających mechanizm podzielonej płatności w istocie nie wynika, że płatności dokonywane z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności dokonywane muszą być na rachunki VAT sprzedawców. W związku z tym, że w przypadku płatności dokonywanych dla podmiotów innych niż sprzedawcy, mechanizm podzielonej płatności będzie mógł być wykorzystywany poprzez dokonywanie wpłat na rachunki VAT tych podmiotów.

Jak wynika z wyżej powołanego zapisu art. 108a ust. 5 - w przypadku gdy płatność zostanie dokonana przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności na rzecz podatnika innego niż wskazany na fakturze w związku z którą dokonywana jest płatność, podatnik, na rzecz którego dokonano tej płatności, odpowiada solidarnie wraz z dostawcą tych towarów lub usługodawcą za nierozliczony przez dostawcę towarów lub usługodawcę podatek wynikający z tej dostawy towarów lub tego świadczenia usług do wysokości kwoty otrzymanej na rachunek VAT.

Z opisu sprawy wynika, że procedura rozliczeń Wnioskodawca z klientami z tytułu wyegzekwowanych należności na podstawie zawartych umów przewiduje dwa warianty tj.: po pierwsze wyegzekwowane od dłużnika środki pieniężne przelewane są bezpośrednio na konto bankowe wierzyciela, bądź dłużnik przelewa zaległą należność na konto bankowe Wnioskodawcy (windykatora), następnie Wnioskodawca niezwłocznie (tj. nie później niż w ciągu pięciu dni od otrzymania przelewu od dłużnika) przelewa te należności na konto bankowe swojego klienta (wierzyciela), bez pomniejszania kwoty przelewu o jakiekolwiek prowizje oraz inne opłaty lub potrącając należną prowizję oraz inne opłaty.

Po uwzględnieniu opisu analizowanej sprawy oraz powołanych powyżej przepisów stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie Wnioskodawca, który w związku z zawartą umową o usługi w zakresie windykacji należności otrzyma przelew w systemie podzielonej płatności od dłużnika swojego klienta (będącego wierzycielem) Wnioskodawcy, to zgodnie z ww. zapisem Strona stanie się podatnikiem odpowiadającym solidarnie wraz z dostawcą tych towarów lub usługodawcą za nierozliczony przez dostawcę towarów lub usługodawcę podatek wynikający z tej dostawy do wysokości kwoty otrzymanej na rachunek VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Ze wskazanych powyżej uregulowań art. 108a ust. 6 ponadto wynika, że odpowiedzialność solidarna podatnika, jest wyłączona w przypadku dokonania przez tego podatnika płatności na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy wskazanego na fakturze albo zwrotu otrzymanej płatności na rachunek VAT podatnika, od którego otrzymano tę płatność, niezwłocznie po powzięciu informacji o jej otrzymaniu, w kwocie otrzymanej na rachunek VAT.

W analizowanej sprawie odpowiedzialność solidarna Wnioskodawcy zostanie wyłączona w przypadku dokonania przez Wnioskodawcę przelewu w systemie podzielonej płatności na rachunek rozliczeniowy i na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy wskazanego na fakturze (czyli na rachunek klienta Wnioskodawcy, będącego wierzycielem), niezwłocznie po powzięciu informacji o jej otrzymaniu, w kwocie otrzymanej na rachunek VAT. Ustawodawca w tym zakresie nie wskazuje wprost okresu, w ciągu którego ma nastąpić dokonanie płatności na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy wskazanego na fakturze albo zwrotu otrzymanej płatności na rachunek VAT podatnika, od którego otrzymano tę płatność. Zatem warunek wyłączenia ww. odpowiedzialności w sytuacji jeżeli Wnioskodawca w terminie nie dłuższym niż 5 dni roboczych od daty potwierdzenia przez bank wpływu należności (o ile termin ten będzie niezwłoczny), przekaże każdą otrzymaną należność wierzycielowi, również stosując do tego przelew w systemie podzielonej płatności - zostanie spełniony.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.

W powołanych przepisach ustawodawca jednocześnie wskazał, że odpowiedzialność solidarna podatnika jest wyłączona w przypadku dokonania przez tego podatnika płatności na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy wskazanego na fakturze albo zwrotu otrzymanej płatności na rachunek VAT podatnika, do wysokości kwoty otrzymanej na rachunek VAT.

Tym samym stwierdzić należy, że solidarna odpowiedzialność za kwotę podatku zostanie również wyłączona na mocy art. 108a ust. 6 ustawy w sytuacji gdy nastąpi potrącenie należności Wnioskodawcy z kwoty netto przelewanej na rzecz klienta (wierzyciela), bez pomniejszenia kwoty podatku. W takich bowiem okolicznościach ustawodawca wskazał na konieczność dokonania płatności na tzw. rachunek VAT dostawcy, natomiast złożenie dyspozycji przelewu, w której kwota netto przekazywana na rzecz klienta (wierzyciela) będzie potrącona o należności Wnioskodawcy powoduje że Wnioskodawca nie odpowiada solidarnie za kwotę podatku (o ile nie nastąpi potrącenie z kwoty podatku od towarów i usług).

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4 należało uznać za prawidłowe.

Ponadto, należy nadmienić, że z uwagi na to, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 1 zostało uznane za prawidłowe, odstąpiono od odpowiedzi na pytanie nr 3.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

a.

z zastosowaniem art. 119a;

b.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego od 1 lipca 2018 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl