0114-KDIP1-1.4012.214.2020.4.KOM - Wyłączenie z VAT transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 czerwca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP1-1.4012.214.2020.4.KOM Wyłączenie z VAT transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2020 r. (data wpływu 9 kwietnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 czerwca 2020 r. (data wpływu 15 czerwca 2020 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 29 maja 2020 r. znak 0114-KDIP1-1.4012.214.2020.3.KOM, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz wyłączenia z opodatkowania czynności przeniesienia tych składników do Spółki Nowo Zawiązanej powstałej przez wydzielenie ze Spółki Dzielonej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz wyłączenia z opodatkowania czynności przeniesienia tych składników do Spółki Nowo Zawiązanej powstałej przez wydzielenie ze Spółki Dzielonej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w nadesłanym uzupełnieniu):

A. Sp. z o.o. jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terytorium Polski (dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca" lub "Spółka Dzielona"). Jedynym udziałowcem Spółki jest osoba fizyczna (...) posiadająca 200 udziałów o łącznej wartości nominalnej 100.000 złotych. Osoba fizyczna (...) jest rezydentem podatkowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest działalność związana z oprogramowaniem. Spółka posiada prawa własności do szeregu systemów informatycznych, w tym:

1.

systemu służącego zarządzaniu zbiornikami paliw,

2.

systemu do obsługi laboratoriów paliw,

3.

systemu e-commerce dla rynku paliw,

4.

systemu do obsługi pomiaru zbiorników i jakości paliw,

5.

platformy do zarządzania pracami w terenie,

6. Platformy do zdalnej opieki nad pacjentami.

W ramach tej działalności Wnioskodawca wykonuje także prace serwisowo-rozwojowe dla aplikacji w ramach umów z B. S.A. (wyżej wspomniane działalności zwane dalej łącznie: "Działalność usługowa").

Spółka jest właścicielem kilku nieruchomości położonych w (...) i okolicach. Na nieruchomości składają się lokale mieszkalne, nieruchomość zabudowana oraz nieruchomość niezabudowana.

W jednej z nieruchomości znajduje się siedziba Wnioskodawcy i służy wykonywaniu Działalności usługowej, zaś inne nieruchomości służą osiąganiu przychodów z wynajmu (zwana dalej "Działalność nieruchomościowa").

Dodatkowo Spółka realizacje projekt przy dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Do Projektu dedykowany jest odrębny zespół osób (zwana dalej "Działalność projektowa").

Spółka Dzielona planuje przeprowadzenie wydzielenia:

* Działalności usługowej,

* Działalności nieruchomościowej,

* środków pieniężnych, na które składają się środki własne Spółki oraz środki otrzymane przez Spółkę w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju,

* udzielonego kredytu w rachunku,

* umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych, umów o dostarczanie mediów, umów leasingu, umów ubezpieczenia nieruchomości,

* umów zlecenia związanych z Działalnością usługową i Działalnością nieruchomościową

(zwanych dalej łącznie "Działalnością Wydzieloną") do nowo zawiązanej w tym celu spółki kapitałowej.

Działalność projektowa wraz z dedykowanymi do Projektu osobami oraz ze środkami służącymi do jego realizacji pozostaną w Spółce Dzielonej. Spółka Dzielona będzie wynajmowała lokal na własne potrzeby (zwanych dalej łącznie "Działalnością Pozostającą").

W strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej wyodrębnione zostały zadaniowo, majątkowo i osobowo zespoły osób i składników majątku, które są wykorzystywane przy Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej.

W dalszej kolejności należy podkreślić, że Spółka Dzielona może dokonać ewidencji zdarzeń gospodarczych w taki sposób, żeby przyporządkować wszystkie przychody i koszty, a także należności i zobowiązania do poszczególnych zespołów osobowo-majątkowych służących realizacji Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej.

W świetle poczynionych wyżej uwag należy przyjąć, że:

* w strukturze Spółki doszło do wyodrębnienia organizacyjnego zespołów osobowo-majątkowych, które służą do realizacji Działalności Wydzielonej oraz Działalności Pozostającej;

* zarówno Działalność Wydzielona jak i Działalność Pozostająca mogłyby być wykonywane przez Spółkę Dzieloną niezależnie od siebie i zapewnić jej funkcjonowanie na rynku;

* Spółka Dzielona dysponuje narzędziami, za pomocą których możliwe jest wyodrębnienie w ewidencji księgowej przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań związanych z wykonywaniem przez nią Działalności Wydzielonej oraz Działalności Pozostającej.

Przeprowadzenie podziału podyktowane jest względami biznesowymi, tj. doprowadzeniem do rozdzielenia Działalności Pozostającej od Działalności Wydzielonej, które są realizowane przez różne zespoły osobowe, zaś ich przedmiot nie pokrywa się ze sobą. Po przeprowadzeniu planowanego podziału Spółka Dzielona będzie kontynuowała działalność związaną z realizacją Projektu oraz w dalszej kolejności z jego komercjalizacją. Po podziale planowane jest poszukiwanie inwestorów zainteresowanych zaangażowaniem się w Projekt. Celem podziału w żadnym wypadku nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W celu wyodrębnienia Działalności Wydzielonej ma nastąpić podział Spółki dokonany w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., to jest poprzez wydzielenie części majątku Spółki Dzielonej i przeniesienie go na spółkę nowo zawiązaną (dalej zwaną "Spółką Nowo Zawiązaną") w zamian za udziały w jej kapitale zakładowym, który obejmie jedyny wspólnik Spółki Dzielonej, tj. osoba fizyczna. Kapitał zakładowy Spółki Nowo Zawiązanej będzie wynosił 20.000 złotych i będzie dzielił się na 400 równych i niepodzielnych udziałów o wartości nominalnej po 50 złotych każdy.

Zostanie on w całości pokryty majątkiem wydzielanym ze Spółki Dzielonej. Pozostała część tego majątku równa różnicy wartości Działalności Wydzielonej i wysokości kapitału zakładowego Spółki Nowo Zawiązanej, zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy, utworzony w Spółce Nowo Zawiązanej, z nadwyżki wartości wkładu ponad wartość nominalną wydawanych udziałów (tzw. agio). Tym samym łączna wartość emisyjna wydawanych przez Spółkę Nowo Zawiązaną nowych udziałów (równa sumie kapitału zakładowego oraz kapitału zapasowego tworzonego z agio, odpowiadającej jednocześnie wartości rynkowej Działalności Wydzielonej) będzie wyższa od ich łącznej wartości nominalnej.

Wnioskodawca uznaje także, że wartość emisyjna nowych udziałów (w rozumieniu art. 4a pkt 16a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych) (zwaną dalej "Ustawą CIT"), jako cena po jakiej obejmowane są te udziały, odpowiadająca ich wartości rynkowej, będzie określona właśnie wartością rynkową, tj. wartości rynkowej Działalności Wydzielonej potwierdzonych wyceną rzeczoznawcy majątkowego.

Spółka Nowo Zawiązana będzie utworzona na czas nieokreślony. Osoba fizyczna obejmie całość udziałów w kapitale zakładowym Spółki Nowo Zawiązanej.

Wydzielenie nastąpi zgodnie z art. 530 § 2 k.s.h. w dniu wpisu do rejestru Spółki Nowo Zawiązanej ("Dzień Wydzielenia"), zaś w wyniku podziału przez wydzielenie Spółka Dzielona nie zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W wyniku przeprowadzenia podziału Spółki Dzielonej, umowa Spółki Dzielonej nie ulega zmianie.

W nadesłanym do wniosku uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że:

1. Działalność Wydzielona i Działalności Pozostająca jest wykonywana niezależnie przez różne zespoły osobowe. Spółka Dzielona może dokonać ewidencji zdarzeń gospodarczych w taki sposób, żeby przyporządkować wszystkie przychody i koszty, a także należności i zobowiązania do poszczególnych zespołów osobowo-majątkowych służących realizacji Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej. Dodatkowo, przy Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej są wykorzystywane różne składniki majątkowe Spółki Dzielonej. Organizacyjnie w wydzielonej części zostaną powołane 2 Działy. Pierwszy Dział zajmować się będzie w zakresie Działalności nieruchomościowej, a drugi Dział będzie się zajmował Działalnością usługową w obszarze ICT.

2. Wskutek wyodrębnienia organizacyjnego i funkcjonalnego Działalność Wydzielona, czyli Działalność usługowa i Działalność nieruchomościowa, będzie posiadała zdolność do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.

3. Zespół składników majątkowych podlegających wydzieleniu do Spółki Nowo Zawiązanej zawiera zobowiązania.

4. Spółka Nowo Zawiązana będzie kontynuowała Działalność usługową i Działalność nieruchomościową przy pomocy wszystkich wymienionych we wniosku składników osobowo-majątkowych będących przedmiotem wydzielenia do Spółki Nowo Zawiązanej.

5. Spółka Nowo Zawiązana będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania działalności w oparciu o wszystkie składniki będące przedmiotem wydzielenia do spółki. Nie będzie koniecznym dla kontynuowania działalności gospodarczej angażowanie innych składników majątku lub podejmowanie dodatkowych działań.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie w zakresie podatku VAT:

Czy wskazany w opisie zdarzenia przyszłego podział Spółki przez wydzielenie i związane z nim przeniesienie części jej majątku na Spółkę Nowo Zawiązaną będzie wyłączone spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, w ramach projektowanego podziału, w wyniku którego ma dojść do przeniesienia ze Spółki Dzielonej do Spółki Nowo Zawiązanej składników majątku przypisanych do wykonywania Działalności Wydzielonej, dojdzie do przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług (dalej zwaną "ustawą VAT").

Zgodnie z definicją ZCP zawartą w ww. przepisie pod tym pojęciem należy rozumieć:

"organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania".

Zdaniem Wnioskodawcy wszystkie elementy składowe przytoczonej wyżej definicji zostały spełnione w przypadku składników majątkowych służących wykonywaniu Działalności Wydzielonej. Spółka Nowo Zawiązana będzie mogła prowadzić działalność w oparciu o przekazany jej majątek. Zostaną zatem spełnione warunki, do których nawiązano w wyroku NSA z 25 czerwca 2019 r. sygn. akt I FSK 955/12 (publ. LEX nr 1372709):

"Tylko wówczas, gdy przekazywany zespół aktywów przedsiębiorstwa jest niewystarczający do prowadzenia przez nabywcę w sposób trwały samodzielnej działalności gospodarczej (w oparciu o przekazane składniki majątkowe), czynność taka jest objęta podatkiem od towarów i usług."

Pozostawione zaś w Spółce Dzielonej składniki majątkowe wraz z zatrudnionymi w niej osobami będą kontynuowały prace w zakresie Działalności Pozostającej, co każe postrzegać ten zespół osobowo-majątkowy jako ZCP zdolną do samodzielnego funkcjonowania na rynku.

W konsekwencji, planowane przeniesienie składników majątku nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT, gdyż ustawa VAT nie będzie miała zastosowania do tej czynności - art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Termin "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Przepisy regulujące prawną instytucję podziału spółek zwarte są w treści art. 528-550 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505, z późn. zm.), zwanej dalej k.s.h.

Stosownie do treści art. 529 § 1 k.s.h., podział może być dokonany przez:

1.

przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie),

2.

zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek),

3.

przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki),

4.

przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Zatem należy stwierdzić, że przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., podział dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonej części majątku.

Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest efekt końcowy - przeniesienie własności.

Wobec tego podział spółki przez wydzielenie jest transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy, o ile przedmiotem dostawy jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Kwestią wymagającą interpretacji w niniejszej sprawie jest ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy.

Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "przedsiębiorstwa". Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z. z 2019 r., poz. 1145, z późn zm.). Zgodnie z tym przepisem - przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W art. 552 Kodeksu cywilnego ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zatem, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

W ocenie Organu, wskazany wyżej przepis art. 2 pkt 27e ustawy powinien być interpretowany z uwzględnieniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości WE w sprawie C-497/01 odnoszącego się do treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U.UE.L Nr 347, poz. 1 z późn. zm.), zwaną dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady.

Należy zauważyć, że prawodawca unijny stanowiąc regulację ww. art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady nie zdefiniował jednak użytego w niej pojęcia prawnego "całości lub części majątku".

W wyroku C-497/01 w sprawie ZitaModes przeciwko Administration de lenregistrement et des domaines Trybunał zwracając uwagę, że niezgodne z przepisami Dyrektywy jest wprowadzanie przez państwo członkowskie jakichkolwiek ograniczeń - innych niż te, o których mowa w Dyrektywie podkreślił, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz - w zależności od konkretnego przypadku - składnikami niematerialnymi, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów". Z orzeczenia tego wynika ponadto, że w świetle tej normy dyrektywy - nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.

Mając na uwadze powyższe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia "przekazania całości lub części majątku", wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest osoba fizyczna posiadająca 200 udziałów i będąca rezydentem podatkowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność związana z oprogramowaniem. Spółka posiada prawa własności do szeregu systemów informatycznych, w tym: systemu służącego zarządzaniu zbiornikami paliw, systemu do obsługi laboratoriów paliw,

systemu e-commerce dla rynku paliw, systemu do obsługi pomiaru zbiorników i jakości paliw, platformy do zarządzania pracami w terenie czy platformy do zdalnej opieki nad pacjentami.

W ramach tej działalności Wnioskodawca wykonuje także prace serwisowo-rozwojowe dla aplikacji w ramach umów z inną spółką akcyjną (wyżej wspomniane działalności zwane dalej łącznie: "Działalność usługowa").

Wnioskodawca jest właścicielem kilku nieruchomości, na które składają się lokale mieszkalne, nieruchomość zabudowana oraz nieruchomość niezabudowana.

W jednej z nieruchomości znajduje się siedziba Wnioskodawcy i służy wykonywaniu Działalności usługowej, zaś inne nieruchomości służą osiąganiu przychodów z wynajmu (zwana dalej "Działalność nieruchomościowa").

Dodatkowo Spółka realizuje Projekt w celu opracowania nowej platformy sprzętowo-programowej (...) wraz z wbudowanym protokołem komunikacyjnym z różnymi rodzajami urządzeń przy dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Do Projektu dedykowany jest odrębny zespół osób (zwana dalej "Działalność projektowa").

Spółka Dzielona planuje przeprowadzenie wydzielenia:

* Działalności usługowej,

* Działalności nieruchomościowej,

* środków pieniężnych, na które składają się środki własne Spółki oraz środki otrzymane przez Spółkę w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju,

* udzielonego kredytu w rachunku,

* umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych, umów o dostarczanie mediów, umów leasingu, umów ubezpieczenia nieruchomości,

* umów zlecenia związanych z Działalnością usługową i Działalnością nieruchomościową

(zwanych dalej łącznie "Działalnością Wydzieloną") do nowo zawiązanej w tym celu spółki kapitałowej.

Działalność projektowa wraz z dedykowanymi do Projektu osobami oraz ze środkami służącymi do jego realizacji pozostaną w Spółce Dzielonej. Spółka Dzielona będzie wynajmowała lokal na własne potrzeby (zwanych dalej łącznie "Działalnością Pozostającą").

W celu wyodrębnienia Działalności Wydzielonej ma nastąpić podział Spółki dokonany w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., to jest poprzez wydzielenie części majątku Spółki Dzielonej i przeniesienie go na Spółkę Nowo Zawiązaną w zamian za udziały w jej kapitale zakładowym, które obejmie jedyny wspólnik Spółki Dzielonej, tj. osoba fizyczna. Spółka Nowo Zawiązana będzie utworzona na czas nieokreślony. Osoba fizyczna obejmie całość udziałów w kapitale zakładowym Spółki Nowo Zawiązanej. Wydzielenie nastąpi zgodnie z art. 530 § 2 k.s.h. w dniu wpisu do rejestru Spółki Nowo Zawiązanej (Dzień Wydzielenia), zaś w wyniku podziału przez wydzielenie Spółka Dzielona nie zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W wyniku przeprowadzenia podziału Spółki Dzielonej, umowa Spółki Dzielonej nie ulega zmianie.

Przeprowadzenie podziału podyktowane jest względami biznesowymi, tj. doprowadzeniem do rozdzielenia Działalności Pozostającej od Działalności Wydzielonej, które są realizowane przez różne zespoły osobowe, zaś ich przedmiot nie pokrywa się ze sobą.

W strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej wyodrębnione zostały zadaniowo, majątkowo i osobowo zespoły osób i składników majątku, które są wykorzystywane przy Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej.

Spółka Dzielona może dokonać ewidencji zdarzeń gospodarczych w taki sposób, żeby przyporządkować wszystkie przychody i koszty, a także należności i zobowiązania do poszczególnych zespołów osobowo-majątkowych służących realizacji Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej. Działalność Wydzielona i Działalności Pozostająca jest wykonywana niezależnie przez różne zespoły osobowe. Dodatkowo, przy Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej są wykorzystywane różne składniki majątkowe Spółki Dzielonej. Organizacyjnie w wydzielonej części zostaną powołane 2 Działy. Pierwszy Dział zajmować się będzie Działalnością nieruchomościową, a drugi Dział będzie się zajmował Działalnością usługową w obszarze ICT.

Wskutek wyodrębnienia organizacyjnego i funkcjonalnego Działalność Wydzielona, czyli Działalność usługowa i Działalność nieruchomościowa, będzie posiadała zdolność do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Zespół składników majątkowych podlegających wydzieleniu do Spółki Nowo Zawiązanej zawiera zobowiązania.

Spółka Nowo Zawiązana będzie kontynuowała Działalność usługową i Działalność nieruchomościową przy pomocy wszystkich wymienionych we wniosku składników osobowo-majątkowych będących przedmiotem wydzielenia do Spółki Nowo Zawiązanej. Spółka Nowo Zawiązana będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania działalności w oparciu o wszystkie składniki będące przedmiotem wydzielenia do spółki. Nie będzie koniecznym dla kontynuowania działalności gospodarczej angażowanie innych składników majątku lub podejmowanie dodatkowych działań.

Po przeprowadzeniu planowanego podziału Spółka Dzielona będzie kontynuowała działalność związaną z realizacją Projektu oraz w dalszej kolejności z jego komercjalizacją. Po podziale planowane jest poszukiwanie inwestorów zainteresowanych zaangażowaniem się w Projekt. Celem podziału w żadnym wypadku nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Wnioskodawcy przedstawione w niniejszym wniosku dotyczą wskazania, czy podział Spółki przez wydzielenie i związane z nim przeniesienie części jej majątku na Spółkę Nowo Zawiązaną będzie wyłączone spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jak wyjaśniono wyżej, dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp. na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u zbywcy zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po jego zbyciu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Analizując, czy określone składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zawsze należy wziąć pod uwagę profil działalności danego przedsiębiorcy, warunki rynkowe oraz specyfikę danej branży. Nie można zatem wyznaczyć szczegółowego katalogu warunków koniecznych do spełnienia, aby można było mówić o istnieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W odniesieniu do wątpliwości Wnioskodawcy należy wskazać, że jak wyjaśniono powyżej, podstawowym wymogiem do uznania dostawy majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest to, aby stanowił on zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), podlegający wydzieleniu w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Istotnym jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

W analizowanym przypadku, konfrontując zaprezentowany opis sprawy z powołanymi regulacjami stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie przedmiotem planowanej transakcji nie będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, natomiast zostaną spełnione wszystkie wskazane powyżej przesłanki do uznania składników majątkowych, mających być przedmiotem przeniesienia na Spółkę Nowo Zawiązaną, tj. Działalności Wydzielonej, na którą składają się 2 Działy: Działalność usługowa i Działalność Nieruchomościowa - za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy. Powyższe wynika z faktu, że ww. składniki, które składają się na Działalność Wydzieloną są wyodrębnione z majątku przedsiębiorstwa Wnioskodawcy na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej. Wnioskodawca wskazał bowiem, że w strukturze Spółki Dzielonej doszło do wyodrębnienia organizacyjnego zespołów osobowo-majątkowych, które służą do realizacji Działalności Wydzielonej oraz Działalności Pozostającej,

Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca mogłyby być wykonywane przez Spółkę Dzieloną niezależnie od siebie i zapewnić jej funkcjonowanie na rynku, Spółka Dzielona dysponuje narzędziami, za pomocą których możliwe jest wyodrębnienie w ewidencji księgowej przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań związanych z wykonywaniem przez nią Działalności Wydzielonej oraz Działalności Pozostającej. Po przeprowadzeniu planowanego podziału Spółka Dzielona będzie kontynuowała Działalność projektową, a Spółka Nowo Zawiązana będzie kontynuowała Działalność usługową i Działalność nieruchomościową przy pomocy wszystkich wymienionych we wniosku składników osobowo-majątkowych będących przedmiotem wydzielenia i nie będzie koniecznym dla kontynuowania tej działalności gospodarczej angażowanie innych składników majątku lub podejmowanie dodatkowych działań.

W konsekwencji powyższego przeniesienie przedmiotowych składników majątkowych stanowiących Działalność Wydzieloną do Spółki Nowo Zawiązanej, będzie czynnością wyłączoną od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy - jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Podsumowując, wydzielona część przedsiębiorstwa (tj. Działalność Wydzielona, na którą składają się: Działalność usługowa i Działalność Nieruchomościowa), która będzie przekazana do Spółki Nowo Zawiązanej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a czynność przekazania do Spółki Nowo Zawiązanej przez wydzielenie ze Spółki Dzielonej istniejącej części zorganizowanego przedsiębiorstwa (w tym: nieruchomości, praw do systemów informatycznych, zobowiązań, środków pieniężnych, udzielonego kredytu w rachunku, umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych, umów o dostarczanie mediów, umów leasingu, umów ubezpieczenia nieruchomości, umów zlecenia związanych z Działalnością usługową i Działalnością nieruchomościową, zespołów osobowych) nie będzie opodatkowana podatkiem VAT od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w zakresie podatku od towarów i usług w kwestii uznania wydzielonej do Spółki Nowo Zawiązanej części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz wyłączenia z opodatkowania podziału Spółki Dzielonej. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Ze względu na autonomiczność prawa podatkowego i odrębność uregulowań prawnych w zakresie podatku dochodowego i podatku VAT rozstrzygnięcie przyjęte w niniejszej interpretacji dot. opodatkowania zbywanych składników majątkowych jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie przyjęte w tym zakresie na gruncie przepisów dotyczących podatku dochodowego.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl