0114-KDIP1-1.4012.186.2020.4.IZ - Uznanie przedmiotu transakcji za ZCP i uznanie za czynność niepodlegającą VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 czerwca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP1-1.4012.186.2020.4.IZ Uznanie przedmiotu transakcji za ZCP i uznanie za czynność niepodlegającą VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 20 marca 2020 r. (data wpływu 23 marca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2020 r. (data wpływu 8 czerwca 2020 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu z dnia 30 kwietnia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przedmiotu Transakcji za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i uznania za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek wspólny, uzupełniony pismem z dnia 27 maja 2020 r. (data wpływu 8 czerwca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przedmiotu Transakcji za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i uznania za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

We wniosku wspólnym złożonym przez: * Zainteresowanego będącego stroną postępowania

A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością * Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania

B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

A. Sp. z o.o. (dalej: "A." lub "Zbywca") z siedzibą w (...) jest polskim płatnikiem podatku VAT, zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT. A. należy do międzynarodowej grupy ("..."). Jedynym udziałowcem A. jest podmiot z siedzibą w Belgii. Spółką dominującą w grupie (...) jest C. z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Przedmiotem działalności A. w Polsce jest dystrybucja sprzętu (...). W ramach spółki A. prowadzony jest biznes D. W tej Spółce, jako jedna z jego części, działa - dziś jako część D. (dalej: "D."), który zajmuje się produktami i rozwiązaniami zwiększającymi możliwości badania (...). D. nie jest formalnie wydzielony w ramach A. jako filia ani oddział, jednak jest wyraźnie wydzielony w ramach istniejącego przedsiębiorstwa A. w nieformalny sposób jako zespół składników majątkowych i ludzkich prowadzący wyodrębniony typ/segment działalności. W szczególności w odniesieniu do D. możliwe jest określenie zasobów (aktywów, personelu, zobowiązań) wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej specyficznej dla Biznesu. Biznes ten jest również rozliczany w Grupie ze swoich własnych (odrębnych całego biznesu D.) wskaźników finansowych i wyników działalności, ponieważ działalność D. stanowi de facto samodzielny biznes (pod względem finansowym oraz raportowania zarządczego), zajmujący się tworzeniem narzędzi wpierających opiekę zdrowotną.

Należy zauważyć, że działalność D. stanowi odrębną działalność w ramach działalności D., a Biznes ten działa na całym świecie (nie tylko w Polsce). Obecnie D., a tym A. w Polsce, zamierza wydzielić działalności D., co odzwierciedli globalne wydzielenie tej linii biznesowej w D.

D. podjęła decyzję o sprzedaży przez A. biznesu D. na rzecz podmiotu trzeciego, grupy E. W Polsce D. ma zostać w pierwszym kroku sprzedany spółce B. Sp. z o.o. (dalej: "Nabywca"), która jest nowo utworzonym podmiotem, powstałym w lipcu 2019 r. w celu przejęcia polskiej części działalności D. (dalej: "Transakcja").

W związki z Transakcją Nabywca zarejestrował się jako czynny podatnik VAT w Polsce o numerze (...). Obecnie, do momentu wystąpienia Transakcji, Nabywca składa zerowe deklaracje VAT.

Zgodnie z umową sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawartej pomiędzy A. i Nabywcą, przedmiotem Transakcji są w szczególności następujące aktywa lub zasoby wykorzystywane przez Zbywcę w ramach prowadzonej przez niego w ramach Biznesu działalności gospodarczej w Polsce:

a.

środki trwałe;

b.

należności handlowe - związane z Biznesem;

c.

wewnątrzgrupowe dokumenty dotyczące działalności Biznesu;

d.

pracownicy pracujący dla firmy, w tym zespół pracowników odpowiedzialny za prowadzenie firmy, a także inżynierowie IT wspierający funkcje back-office;

e.

obowiązki związane z pracownikami, takie jak rozliczenia międzyokresowe urlopów i zobowiązania z tytułu premii rocznych;

f.

zobowiązania handlowe - związane z Biznesem;

g.

gotówka w kwocie około 100 000 USD, lub jej ekwiwalent w PLN - w celu pokrycia bieżących potrzeb gotówkowych w początkowym okresie prowadzenia przez Biznes swojej działalności gospodarczej w postaci nowej formy prawnej;

h.

kontrakty handlowe z klientami Biznesu stanowiące podstawę i główne źródło przychodów uzyskiwanych przez Biznes;

i.

zobowiązania z tytułu leasingu operacyjnego oraz aktywa wykorzystane na podstawie tych umów leasingowych;

j.

gwarancje udzielone klientom dotyczące towarów dostarczonych przez Biznes przed Transakcją.

Wynagrodzenie za Transakcję zostanie ustalone na podstawie zewnętrznej wyceny Biznesu. Zestaw aktywów przekazywanych w ramach Transakcji obejmuje zarówno aktywa materialne, jak i niematerialne. W szczególności w ramach Transakcji przeniesiony zostanie również zespół inżynierów wykonujących zadania związane z instalacją, konserwacją i serwisem produktów sprzedawanych przez Biznes, takich jak urządzenia (...), a także świadczących usługi kwalifikacyjne, tworzenia urządzeń demonstracyjnych i odinstalowywania urządzeń. Pracownicy odpowiedzialni za biznesowe działania sprzedażowe związane ze sprzedażą produktów, które mają zostać wdrożone u klienta, oraz sprzedaż części serwisowych, są podzieleni na dwa zespoły, z których pierwszym są opiekunowie klientów, którzy wykonują swoje zadania jako przedstawiciele handlowi. Ich rolą jest sprzedaż produktów i usług biotechnologicznych oferowanych przez Biznes prywatnym i publicznym klientom w sektorze badawczo-rozwojowym i medycznym. Druga grupa składa się ze specjalistów ds. aplikacji, którzy są odpowiedzialni za przedstawienie szczegółowej oferty kontrahentom oraz szczegółową prezentację właściwości produktów oferowanych przez Biznes. Ponadto funkcjami administracyjnymi, takimi jak wystawianie faktur, organizowanie spotkań, szkoleń, zajmuje się osoba działająca jako back office.

Z perspektywy Biznesu zespół doświadczonych i wyspecjalizowanych pracowników, w tym personel sprzedaży wraz z kierownikiem działu, jest jednym z najważniejszych aktywów przekazywanych w ramach Transakcji, gwarantującym ciągłość funkcji i operacji biznesowych.

Ponadto w ramach Transakcji zostanie przeniesiona grupa pracowników działu IT, która obecnie zapewnia wsparcie w biurze administracyjnym D. (ze szczególnym uwzględnieniem D.). Już po Transakcji pewien zakres wsparcia będzie nadal zapewniany do D. przez okres przejściowy po Transakcji, niemniej jednak głównym zadaniem tego działu jest zapewnianie funkcji wspierających wokół IT na rzecz właśnie D. Przykłady działań wykonywanych przez zespół IT obejmują modyfikację i konserwację oprogramowania niezbędnego do utrzymania działalności A. - od oprogramowania dla fabryk, logistyki, sprzedaży, finansów, HR, działów prawnych, a także zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego.

W momencie składania tego wniosku D. składa się z około 95 osób pełniących różne funkcje, w tym kierowników, inżynierów, sprzedawców, pracowników IT, dyrektora HR (dokładna liczba ostatecznie przeniesionych pracowników może być nieco inna). Co ważne, ta grupa pracowników jeszcze przed Transakcją funkcjonuje jako osobna jednostka w sensie raportowym w ramach A. Chociaż Biznes nie jest oficjalnie wydzielony w ramach A. jako oddział ani dział, stanowi on odrębną linię organizacyjną (sub-biznes). A. jest zatem w stanie zidentyfikować tak zwane centra kosztów odnoszące się do działalności Biznesu, na których księgowane są koszty z nią związane. A. będzie w stanie przygotować rachunek zysków i strat w momencie sprzedaży, w tym w szczególności przypisać odpowiednie przychody i koszty Biznesu, a także jego bilans. W związku z tym, pomimo faktu, że na dzień sprzedaży Biznes nie będzie formalnie zorganizowany w formie oddziału, A. będzie w stanie sporządzić bilans i rachunek zysków i strat, odzwierciedlający wyniki działalności do daty Transakcji, a także bilans.

Na dzień sprzedaży Biznes będzie gotowy do prowadzenia transakcji biznesowych z wykorzystaniem własnych zasobów, w tym aktywów i personelu. W związku z tym Biznes, mając własny personel, aktywa, należności i zobowiązania z ekonomicznego i prawnego punktu widzenia, będzie mógł podjąć - i podejmie - bieżącą działalność niezależnie, działając pod nowym podmiotem prawnym (Nabywcą). Będzie również kontynuować ten sam rodzaj działalności w zakres i formie prowadzonej przed Transakcją. Dlatego po zakończeniu Transakcji Nabywca będzie kontynuował i rozwijał działalność gospodarczą w taki sam sposób, jak przed Transakcją.

Sprzedaż Biznesu zostanie udokumentowana notą obciążeniową, na której nie zostanie wykazany VAT należny, ponieważ przedmiot tej sprzedaży zostanie przez A. rozpoznany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w świetle art. 2 pkt 27e i art. 6 pkt 1 ustawy o VAT Transakcję należy uznać za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a w związku z tym należy ją wyłączyć z zakresu stosowania ustawy o VAT?

Stanowisko Wnioskodawców:

Transakcję należy uznać za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w związku z czym należy ją wyłączyć z zakresu stosowania ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Szczegółowe uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców

Uwagi wstępne

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się m in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustaw o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ar niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Jednocześnie, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy oraz ich części, jak również wszelkie postacie energii.

W świetle powyższego, opisana w niniejszym wniosku Transakcja jest objęta zakresem przedmiotowym podatku VAT i na jego gruncie stanowi ona odpłatną dostawę towarów lub odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT. W konsekwencji, przedmiotowa Transakcja powinna, co do zasady, podlegać opodatkowaniu VAT według właściwej stawki VAT wynikającej z ustawy o VAT.

Zdaniem Zbywcy i Nabywcy, przedmiotem Transakcji, patrząc przez pryzmat działalności faktycznie realizowanej przez Zbywcę zarówno przed, jak i po Transakcji, jak i zakres towarów, usług, praw, obowiązków, itp. przechodzących na własność Nabywcy w ramach Transakcji, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: "ZCP"), o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT oraz art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Zbywca i Nabywca wskazują, iż interpretacja terminów użytych w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT może być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Stąd - zdaniem Wnioskodawców - organ wydający interpretację jest uprawniony do dokonania wykładni terminów "przedsiębiorstwo" i "zorganizowana część przedsiębiorstwa", użytych w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i, tym samym, do dokonania klasyfikacji przedmiotu Transakcji (tj. oceny, czy przedstawiona w opisie stanu faktycznego Transakcja dotyczy zbycia przedsiębiorstwa, ZCP czy też indywidualnych aktywów niestanowiących przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części). Uprawnienie organów do dokonania takiej klasyfikacji znajduje potwierdzenie w licznych wyrokach sądów administracyjnych.

Poniżej Wnioskodawcy przedstawiają argumenty przemawiające za przyjęciem, iż przedmiot Transakcji z perspektywy polskich rozliczeń VAT stanowi transakcję sprzedaży ZCP.

Klasyfikacja przedmiotu Transakcji

W ocenie Zbywcy i Nabywcy, przedmiotowa Transakcja powinna być uznana za zbycie ZCP, wyodrębnionej w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Zbywcę.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą organów podatkowych z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych, w tym również zobowiązania) mógł zostać uznany za ZCP muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki: istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań);

a.

składniki te są ze sobą powiązane funkcjonalnie oraz są przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych;

b.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach istniejącego przedsiębiorstwa;

c.

zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, np. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: "NSA") z dnia 12 maja 2011 r. (sygn. II FSK 2222/09) oraz w wyroku NSA z dnia 24 listopada 2016 r. (sygn. I FSK 1316/15), a także w licznych interpretacjach przepisów prawa podatkowego wydawanych w imieniu Ministra Finansów przykładowo: w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dnia 17 lipca 2017 r. (sygn.0111-KDIB3-2.4012.232.2017.1.SR), interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 listopada 2014 r. (sygn. IBPBI/2/423-1047/14/AK), interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dnia 30 czerwca 2017 r. (sygn. 0112-KDIL1-2.4012.25.2017.2 NF).

Zdaniem Wnioskodawców w odniesieniu do Biznesu wszystkie ww. przesłanki zostały spełnione:

Biznes jako zorganizowany zespół składników majątkowych

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych/przypadkowych składników. Aby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zespół składników materialnych i niematerialnych powinien charakteryzować się odpowiednim stopniem zorganizowania, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa. Istotne jest zatem, aby pomiędzy zespołem składników istniały takie powiązania i zależności, aby wspólnie (jako zorganizowany zespół) mogły służyć realizacji określonego celu gospodarczego. Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 7 sierpnia 2014 r., ITPB3/423-251a/14/DK).

W kontekście powyższego w przypadku analizowanej Transakcji należy podkreślić, że podstawę do wyodrębnienia Biznesu stanowi cel, jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji i tworzenia (...). Składniki materialne i niematerialne tworzące Biznes jeszcze przed momentem sprzedaży stanowią zespół, w ramach którego wzajemne powiązania funkcjonalne i zależności umożliwiają wykonywanie zadań, do których zostały one przeznaczone. Tym samym, planowane wyselekcjonowanie i zestawienie razem składników Biznesu nie nastąpiło przypadkowo, ale ze względu na efekt synergii, jaki ich łączne wykorzystywanie pozwala osiągnąć.

Jednocześnie zdaniem Wnioskodawców istotne jest, że zakres, przedmiot i cel działalności gospodarczej prowadzonej przez Biznes nie ulegną istotnej zmianie w wyniku Transakcji. Działalność gospodarcza będzie przez Biznes prowadzona w tym samym przedmiocie i w ten sam sposób, jaką obecnie prowadzi jeszcze będąc częścią A.

Mając powyższe na względzie, zdaniem Wnioskodawców Biznes na moment sprzedaży stanowić będzie zorganizowany zespół składników majątkowych.

Wyodrębnienie organizacyjne

Jak wskazuje definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa konieczne do uznania przedmiotu sprzedaży za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest istnienie jego wyodrębnienia organizacyjnego. Nie jest jednak konieczne, aby wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako odrębnego zakładu, wydziału lub departamentu zostało dokonane w sposób formalny.

Powyższe potwierdza Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 czerwca 2012 r. o sygn. III SA/Wa 2836/11 wskazując, iż: "(...) Wyodrębnienie organizacyjne nie musi mieć sformalizowanego charakteru, ani też nie może być uznawane za decydujące dla bytu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. (...)"

Także szereg indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, w których organy podatkowe potwierdzają, że faktyczne wydzielenie organizacyjne jest wystarczające do kwalifikacji działalności jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

* Indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 października 2019 r. sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.484.2019.2.MH: "(...) O wydzieleniu organizacyjnym i funkcjonalnym świadczy to, że wyodrębniona część jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy (ZCP) nie będzie wydzielona w sposób formalno-prawny, ale w sposób faktyczny, ponieważ możliwe będzie przypisanie określonych umów, zdarzeń gospodarczych, dokumentów oraz operacji do ZCP. Ponadto, w związku z wniesieniem w drodze aportu do Spółki ww. wyodrębnionej części działalności w zakresie usług sprzątania nastąpi przejęcie przez Spółkę pracowników Wnioskodawcy zatrudnionych na stanowisku sprzątacz/sprzątaczka. Przedmiot transakcji na dzień wniesienia go aportem do spółki osobowej będzie stanowił wyodrębnioną część działalności gospodarczej Wnioskodawcy w zakresie usług sprzątania, tj. zespół składników materialnych i niematerialnych, wraz ze zobowiązaniami pozwalający na prowadzenie działalności w zakresie usług sprzątania, w tym pozwalając na realizację umów z kontrahentami na utrzymanie czystości na obszarze spółdzielni mieszkaniowych. (...)"

* Indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 czerwca 2019 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.304.2019.1.MD: "(...) Istotną jest okoliczność, że takie wydzielenie organizacyjne jest dokonane w sposób faktyczny, realny. Wydzielenie organizacyjne zakładu w Ch. zostało dokonane w sposób faktyczny, poprzez przyporządkowanie wyłącznie do tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy składników materialnych - zbywanych aktywów ruchomych (maszyn, urządzeń, zapasów asortymentu, komponentów produkcyjnych) oraz zobowiązań (praw i zobowiązań wynikających z umów e stronami trzecimi tj. umów handlowych zawartych z dostawcami komponentów produkcyjnych, z dostawcami mediów, umowy najmu placu wraz z budynkiem oraz praw i obowiązków wynikających z umów o pracę zawartych z pracownikami (...)."

* Indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 maja 2014 r., sygn. IBPP3/443-203/14/AŚ: "(...) wyodrębnienie organizacyjne i finansowe (przewidziane w prawie podatkowym) nie musi być sformalizowane (...)"

Z powyższego wynika zatem, że wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie musi koniecznie polegać na formalnym wydzieleniu danej działalności do odrębnego działu, oddziału czy wydziału, ale że wyodrębnienie to może przyjmować również inne postaci.

Z powyższego wynika, że wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa niekoniecznie polega na formalnym rozdzieleniu danej działalności na odrębny wydział, oddział lub dział, ale takie oddzielenie może również przybrać inne formy, w tym wydzielenie faktyczne.

Dodatkowo przeniesienie pracowników IT, którzy wykonują swoje zadania w formie centrum usług wspólnych, w opinii Wnioskodawców przemawia za zakwalifikowaniem całej transakcji jako przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Takie stanowisko jest prezentowane m.in. w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 11 lipca 2017 r., Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.237.2017.2.AP: "(...) SCC posiada składniki majątkowe, które umożliwiają prowadzenie samodzielnej działalności w zakresie świadczenia usług finansowych na rzecz podmiotów trzecich. Z powyższego wynika, że SSC jako określony i przypisany zespół składników majątkowych oraz zasobów ludzkich, może stanowić odrębne przedsiębiorstwo posiadające potencjalną zdolność do działania i samodzielnej realizacji określonych zadań gospodarczych. Mając powyższe na względzie należy zauważyć, że zdaniem Organu, SSC, mający być przedmiotem wydzielenia, poprzez przeniesienie do nowo zawiązanej bądź istniejącej spółki kapitałowej, wypełnia podstawowe przesłanki wymienione powyżej jako niezbędne dla stwierdzenia, że w danej sytuacji mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa (...)".

Przekładając powyższe na analizowaną sprzedaż Biznesu należy mieć na uwadze, że jednym z głównych czynników świadczących o wyodrębnieniu organizacyjnym Biznesu jest jego spójna wewnętrzna organizacja, realizowane zadania, jak również funkcjonalność przypisanych do tego Biznesu pracowników. Działając jeszcze w ramach A., Biznes stanowi odrębną linię raportową i biznesową, mając wyodrębniony przedmiot swojej działalności (specjalizację), dedykowany personel oraz środki trwałe niezębne do prowadzenia w sposób samodzielny działalności gospodarczej. Jednocześnie, istotnym czynnikiem świadczącym o wyodrębnieniu organizacyjnym był właśnie czynnik ludzki, czyli personel przyporządkowany wyłącznie do Biznesu i tym samym dedykowany do wykonywania zadań przypisanych do tej jednostki. Formalny brak wyodrębnienia Biznesu jako dział czy oddział nie zmienia tej konkluzji ponieważ jego wyodrębnienie faktyczne, raportowe oraz operacyjne w sposób wystarczający pozwala na traktowanie Biznesu jako odrębnie działającego w ramach istniejącego przedsiębiorstwa A.

W ocenie Wnioskodawców, na dzień sprzedaży Biznes będzie stanowił zorganizowany zespół składników majątkowych wyodrębniony w ramach przedsiębiorstwa Zbywcy pod względem organizacyjnym.

Wyodrębnienie finansowe

Ustawa o VAT nie zawiera wytycznych odnośnie wyodrębnienia finansowego, jednakże ani prowadzenie osobnych ksiąg rachunkowych, ani sporządzanie bilansu (czyli zakwalifikowanie do kategorii "samobilansującego się oddziału") nie jest wymienione wśród warunków niezbędnych do tego by dany zespół składników i zobowiązań mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W sytuacji "wyodrębnienia finansowego" powinno być możliwe oddzielenie finansów zorganizowanej części przedsiębiorstwa od jego pozostałej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne natomiast jest, aby należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować finansowo do wyodrębnionego majątku (tak, aby można było przejąć funkcje gospodarcze).

Zgodnie z jednolitą linią interpretacyjną organów podatkowych: "Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa" - przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 24 listopada 2017 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.591.2017.2.ABI.

Powszechnie przyjmuje się także, że dla zachowania finansowej odrębności nie jest konieczne wyodrębnienie wszystkich przychodów i kosztów oraz wszystkich należności i zobowiązań. Na przykład w kontekście zobowiązań, NSA w wyroku z dnia 27 marca 2013 r., sygn. akt II FSK 1896/11 stwierdził, że: "(...) w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie muszą wchodzić wszelkie zobowiązania przedsiębiorstwa. Z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika bowiem jedynie, że zespół składników materialnych i niematerialnych musi być na tyle zorganizowany i kompletny, aby mógł funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo, prowadzące określony rodzaj działalności gospodarczej. Z tych względów nie ma podstaw do uznania, że co do zasady utraci on tę samodzielność poprzez wyłączenie ze składników majątkowych niektórych zobowiązań (por. powołany wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygn. II FSK 2222/09). W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, a Naczelny Sąd Administracyjny w składzie orzekającym w tej sprawie poglądy te podziela, że możliwość uznania danej czynności prawnej za mającą za przedmiot zorganizowaną część przedsiębiorstwa zależna jest właśnie od tego, czy zespół ten pozwala na realizację działań gospodarczych, do których zorganizowana część przedsiębiorstwa została powołana (...)". Podobne stanowisko zajął także Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: "WSA") we Wrocławiu w wyroku z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1823/15 " (...) Podkreślić przy tym należy, że fakt wyłączenia niektórych składników materialnych i niematerialnych może pozostać bez wpływu na kwalifikację zbywanych składników jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, podobnie jak formułowanie nazbyt rygorystycznych wymogów w odniesieniu do trzech płaszczyzn wyodrębnienia (organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej) prowadzić może do wniosków niedających pogodzić się zarówno z literalną jak i celowościową wykładnią przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Najistotniejszą bowiem w niniejszej sprawie jest okoliczność, czy dany zespół składników będzie zdolny do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.

Wbrew stanowisku organu, z treści analizowanego przepisu nie wynika też, że warunkiem finansowego wyodrębnienia ZCP jest pełne wyodrębnienie majątku (tu zobowiązań), czy też konieczność przypisania wszelkich przychodów i kosztów, zobowiązań i należności Spółki związanych z jej działalnością do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. (...)".

W kontekście powyższego Wnioskodawcy podkreślają, że w ramach Transakcji wraz z Biznesem przeszły ze Zbywcy na Nabywcę należności i zobowiązania związane z Biznesem, obejmujące zarówno zobowiązania o charakterze pracowniczym, jak i handlowym, jak również wybrane (tj. te, które prawnie i faktycznie mogły zostać przeniesione).

Wnioskodawcy wskazują także, że na moment Transakcji w ramach prowadzonej przez Biznes działalności możliwe będzie przypisanie do tego właśnie Biznesu przynależnych mu przychodów i kosztów. Jeszcze przed dniem Transakcji w systemie księgowym Zbywcy funkcjonują odrębne miejsca powstawania kosztów Biznesu. Możliwe jest również wyodrębnienie przychodów Biznesu. Ponadto, A. jest w stanie przypisać aktywa i zobowiązania związane z Biznesem.

W konsekwencji, mimo że Biznes nie jest zorganizowany w formie oddziału samobilansującego, Zbywca w oparciu o prowadzoną ewidencję jest w stanie sporządzić rachunek zysków i strat, odzwierciedlający sytuację majątkową oraz wyniki (rentowność) Biznesu i przypisanych mu struktur organizacyjnych.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że na moment sprzedaży możliwe będzie w ramach finansów całego przedsiębiorstwa A. oddzielenie finansów Biznesu, jako wyodrębnionej finansowo części. W związku z tym należy uznać, że Biznes na moment sprzedaży stanowić będzie zespół składników majątkowych wyodrębnionych pod względem finansowym.

Wyodrębnienie funkcjonalne i zdolność do działania jako samodzielny podmiot

Zgodnie z jednolitym stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe " (...) zespół składników wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi służyć realizacji określonego zadania lub zadań gospodarczych, jak również potencjalnie może stanowić odrębne i niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące swoje zadania.

W literaturze przedmiotu przyjmuje się, że dotyczy to rzeczywistej, a nie tylko potencjalnej zdolności do wykonywania działalności gospodarczej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...). Przy czym zdolność ta wyraża się możliwością realizacji określonych zadań gospodarczych przez zespół składników majątkowych, który mógłby stanowić oddzielne i niezależne przedsiębiorstwo realizujące dane zadania w sposób samodzielny, poczynając od momentu wyodrębnienia tego zespołu." - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 11 marca 2015 r., sygn. IPTPP4/443-879/14-4/BM.

Zdaniem Wnioskodawców, dla oceny odrębności funkcjonalnej istotny jest fakt, że przedmiot działalności Biznesu na moment Transakcji stanowić będzie odrębny i zdefiniowany obszar działalności Spółki. Przypisany Biznesowi na moment Transakcji zespół składników majątkowych i jego struktura organizacyjna pozwala na samodzielną realizację zadań będących przedmiotem działalności gospodarczej Biznesu.

W opinii Wnioskodawców, z funkcjonalnego punktu widzenia, Biznes działając w ramach odrębnego podmiotu (w wyniku zbycia) jest w stanie kontynuować realizację swoich dotychczasowych zadań oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Posiada bowiem zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy świadczący usługi na rzecz swoich klientów.

Wnioskodawcy podkreślają, że Biznes będzie wyposażony na moment zbycia we wszelkie narzędzia niezbędne do realizacji zadań, które zostały mu powierzone, a składniki majątkowe wchodzące w skład Biznesu i będące częścią Transakcji umożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej w niezmienionej formie.

Istotnym argumentem przemawiającym za uznaniem, że Biznes na moment sprzedaży stanowić będzie zorganizowaną i wyodrębnioną funkcjonalnie część przedsiębiorstwa A. jest także fakt, że w skład Biznesu wchodzi personel posiadający odpowiednie kompetencje i doświadczenie w zakresie zadań przypisanych do Biznesu. Tym samym Nabywca w oparciu o aktywa przypisane do Biznesu oraz zasoby ludzkie może kontynuować prowadzenie działalności w analogicznym zakresie.

Zdaniem Wnioskodawców, powyższe przesądza o tym, że Biznes na moment Transakcji stanowić będzie zorganizowany zespół składników majątkowych wyodrębniony pod względem funkcjonalnym i zdolny do samodzielnego funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwo.

Podsumowanie

W świetle wyżej przedstawionych argumentów, zdaniem Wnioskodawców, Biznes na moment Transakcji będzie wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem składników przeznaczonych do realizacji określonych zadań, który zarazem mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące swoje zadania i funkcjonujące na rynku na własny rachunek. W konsekwencji, należy stwierdzić, że Biznes stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, której zbycie na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT nie podlega opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawców w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawców.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług - pytanie nr 1 wniosku.

W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl