0113-KDIPT3.4011.414.2018.2.SK - Rozliczenie dochodów małoletniego syna.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 października 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT3.4011.414.2018.2.SK Rozliczenie dochodów małoletniego syna.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2018 r. (data wpływu 30 sierpnia 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 września 2018 r. (data wpływu 20 września 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 7 września 2018 r., nr 0113 KDIPT3.4011.414.2018.1.SK, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ww. ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 7 września 2018 r. (data doręczenia 12 września 2018 r.). Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek pismem z dnia 18 września 2018 r. (data wpływu 20 września 2018 r.), nadanym za pośrednictwem placówki pocztowej w dniu 19 września 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem Spółki jawnej, gdzie posiada 2% udziałów. W dniu 28 maja 2018 r. zmarł wspólnik, który posiadał 98% udziałów. Zgodnie z umową Spółki, w przypadku śmierci wspólnika, Spółka nie ulega rozwiązaniu. Na miejsce zmarłego wspólnika wszedł jego spadkobierca, małoletni syn. Zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia spadek nabył w całości. Jako matka syna zmarłego wspólnika Spółki i jego przedstawiciel ustawowy, Wnioskodawczyni zajmuje się sprawami Spółki do uzyskania przez niego pełnoletności. Wnioskodawczyni swoje dochody opodatkowuje zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym. Syn nie składał oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania, ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku:

1. Czy dochody małoletniego syna Wnioskodawczyni powinna dołączyć do swoich dochodów i opodatkować na zasadach art. 30c?

2. Czy składając zeznanie podatkowe PIT-36L za 2018 r., Wnioskodawczyni powinna w PIT-B wykazać połączone dochody swoje i syna?

Zdaniem Wnioskodawczyni, przedstawionym ostatecznie w uzupełnieniu wniosku:

Ad. 1. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinna Ona dołączyć dochody małoletniego syna do swoich dochodów, które są opodatkowane zgodnie z art. 30c.

Ad. 2. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, powinna Ona dołączyć dochody syna do swoich i wykazać je w PIT-B zeznania PIT-36L.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.), dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Z wykładni gramatycznej tegoż przepisu wynika, że co do zasady dochody małoletnich dzieci dolicza się do dochodów rodziców, za wyjątkiem dochodów wyraźnie wskazanych w tym przepisie, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Z treści art. 7 ust. 1 ww. ustawy wynika, że dochody z pracy małoletnich dzieci, stypendiów oraz dochody z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku podlegają opodatkowaniu na imię małoletniego dziecka.

Dochody uzyskiwane przez małoletnie dziecko z wykonywanej pracy, których nie dolicza się do dochodów rodziców, należy rozumieć szeroko. Zatem, jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, gdzie, jak w przedmiotowej sprawie, małoletnie dziecko jest wspólnikiem spółki jawnej to uzyskuje dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdzie dochody te stanowią jego dochód z wykonywanej pracy.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025, z późn. zm.), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależne od tego, czy są one spadkobiercami (art. 922 § 2 ww. ustawy.).

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast stosownie do przepisu art. 925 k.c., spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego).

W świetle cytowanych powyżej przepisów, spadek zostaje nabyty w drodze spadkobrania z dniem śmierci spadkodawcy. Nabycie spadku następuje automatycznie, z mocy ustawy. Od chwili otwarcia spadku spadkobiercy mogą samodzielnie objąć spadek we władanie. Orzeczenie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza nabycie spadku przez spadkobierców i ma jedynie znaczenie deklaratoryjne.

W świetle powyższego, z dniem śmierci spadkodawcy, małoletni syn Wnioskodawczyni stał się właścicielem udziałów w spółce jawnej.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577, z późn. zm.), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

W myśl art. 22 § 1 ww. ustawy, spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Spółka jawna, jako osobowa spółka prawa handlowego nie posiada osobowości prawnej. Tym samym z punktu widzenia podatków dochodowych podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki, a nie spółka. Zgodnie z art. 64 § 1 cyt. ustawy, pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika oraz pomimo wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika lub jego wierzyciela, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni jest wspólnikiem Spółki jawnej, gdzie posiada 2% udziałów. W dniu 28 maja 2018 r. zmarł wspólnik, który posiadał 98% udziałów. Zgodnie z umową Spółki, w przypadku śmierci wspólnika, Spółka nie ulega rozwiązaniu. Na miejsce zmarłego wspólnika wszedł jego spadkobierca, małoletni syn. Zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia spadek nabył w całości. Jako matka syna zmarłego wspólnika Spółki i jego przedstawiciel ustawowy, Wnioskodawczyni zajmuje się sprawami Spółki do uzyskania przez niego pełnoletności. Wnioskodawczyni swoje dochody opodatkowuje zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym. Syn nie składał oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

W świetle cytowanych przepisów przychody uzyskane przez małoletniego syna Wnioskodawczyni w związku z nabyciem w drodze spadku udziału w Spółce jawnej, po zmarłym ojcu (wspólniku tej Spółki) w wyniku, której to czynności prawnej stał się wspólnikiem tej Spółki, należy zaliczyć do źródła przychodu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału), oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Jak to zostało wskazane na wstępie, z treści art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że do dochodów rodziców dolicza się dochody małoletnich dzieci własnych za wyjątkiem m.in. dochodów z ich pracy.

Zatem, Wnioskodawczyni nie może doliczać dochodów małoletniego syna do swoich dochodów z działalności gospodarczej i opodatkować ich na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni uzyskuje przychody w Spółce jawnej, które opodatkowuje na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, Wnioskodawczyni zobowiązana jest, na mocy art. 45 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy, do złożenia w terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1 (tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym) zeznania, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c (PIT-36L).

Niezbędnym załącznikiem do ww. zeznania jest PIT/B, stanowiący informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, w której wykazywane są odrębnie przychody, koszty ich uzyskania oraz dochód/strata z prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki niebędącej osobą prawną, w załączniku PIT/B podaje się odrębnie dane dotyczące przychodów, kosztów ich uzyskania oraz dochodu/straty spółki oraz ich część przypadającą na danego podatnika (czyli wspólnika spółki) stosownie do procentowo określonego udziału w jej zyskach.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a. Natomiast, w myśl art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1aa, 7 i 8.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni nie powinna dołączać dochodów uzyskanych przez małoletniego syna do swoich i opodatkować ich na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zeznaniu podatkowym PIT-36L za rok 2018 winna bowiem wykazać wyłącznie swoje dochody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki jawnej. Ponadto, Wnioskodawczyni składając ww. zeznanie podatkowe w załączniku PIT/B powinna wykazać wszystkie dochody uzyskane przez Spółkę, w tym dochody pozostałych wspólników Spółki, tj. małoletniego syna, bowiem w powyższym formularzu należy w części C.1.2. wykazać przychód, koszty uzyskania przychodu oraz dochód (stratę) zarówno Spółki jawnej (część C.1.2., poz. 24, 26 i 28), a więc zarówno Jej przychody, jak i syna jako wspólnika, oraz przypadający tylko na Nią, jako wspólnika tej Spółki (część C.1.2., poz. 25, 27 i 29).

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Podkreślić należy, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z treści art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.). W związku z tym, interpretacje te wywierają skutki prawne jedynie w stosunku do tego podmiotu, do którego są skierowane. Zatem, niniejsza interpretacja indywidualna jest wiążąca wyłącznie dla Wnioskodawczyni jako osoby występującej z wnioskiem, natomiast nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych wspólników Spółki, tj. małoletniego syna Wnioskodawczyni. W przypadku, gdyby małoletni syn Wnioskodawczyni był zainteresowany uzyskaniem interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej jego sytuacji prawnopodatkowej, winien złożyć odrębny wniosek w tym zakresie, sporządzony na jego imię i nazwisko, który to wniosek w jego imieniu powinien zostać podpisany przez przedstawiciela ustawowego.

Końcowo, mając na uwadze treść przepisu art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, zauważyć należy, że w przedmiotowej sprawie organ podatkowy wydając interpretację indywidualną przepisów prawa opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.

Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl