0113-KDIPT2-3.4011.576.2018.1.PR - PIT w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup specjalistycznego kombinezonu i sprzętu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 grudnia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-3.4011.576.2018.1.PR PIT w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup specjalistycznego kombinezonu i sprzętu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2018 r. (data wpływu 9 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup specjalistycznego kombinezonu i sprzętu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup specjalistycznego kombinezonu i sprzętu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą bez zatrudniania pracowników (wszystkie zlecone prace są wykonywane osobiście), niebędąca płatnikiem podatku VAT, planuje rozszerzyć zakres świadczonych usług o prace ślusarsko-montażowe (kod PKD 25.62.Z Obróbka mechaniczna elementów metalowych) w warunkach warsztatowych oraz w zbiornikach wodnych (montaż pod powierzchnią wody). W związku ze specyficznym charakterem usługi (prace wykonywane w wodzie) Wnioskodawca nosi się z zamiarem zakupu specjalistycznego kombinezonu oraz sprzętu do pracy w zbiornikach wodnych przy niższej temperaturze wody i otoczenia.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wymieniony specjalistyczny kombinezon nurkowy oraz sprzęt Wnioskodawca może wliczyć jako koszt uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, według własnej interpretacji opisany powyżej sprzęt oraz kombinezon jest niezbędny do wykonywania usługi pod wodą, a co za tym idzie, występuje bezpośredni związek planowanego wydatkowania pieniędzy na zakup z uzyskaniem przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła.

Należy przy tym podkreślić, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu - każdorazowo spoczywa na podatniku.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą bez zatrudniania pracowników (wszystkie zlecone prace są wykonywane osobiście), niebędąca płatnikiem podatku VAT, planuje rozszerzyć zakres świadczonych usług o prace ślusarsko-montażowe (kod PKD 25.62.Z Obróbka mechaniczna elementów metalowych) w warunkach warsztatowych oraz w zbiornikach wodnych (montaż pod powierzchnią wody). W związku ze specyficznym charakterem usługi (prace wykonywane w wodzie) Wnioskodawca nosi się z zamiarem zakupu specjalistycznego kombinezonu oraz sprzętu do pracy w zbiornikach wodnych przy niższej temperaturze wody i otoczenia.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz cytowane wyżej przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że wydatki na zakup specjalistycznego kombinezonu oraz sprzętu do pracy w zbiornikach wodnych przy niższej temperaturze wody i otoczenia Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.), przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego..... w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl