0113-KDIPT2-3.4011.359.2020.2.GG - Rozliczenia PIT w związku z przekształceniem spółek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lipca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-3.4011.359.2020.2.GG Rozliczenia PIT w związku z przekształceniem spółek.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2020 r. (data wpływu 31 marca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 lipca 2020 r. (data wpływu 8 lipca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych połączenia Spółek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych połączenia Spółek.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 26 czerwca 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.359.2020.1.GG (doręczonym dnia 3 lipca 2020 r.), wezwał Wnioskodawczynię na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.), do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 8 lipca 2020 r. wpłynęło do Organu uzupełnienie wniosku z dnia 6 lipca 2020 r. (data nadania 7 lipca 2020 r.).

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce i będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce (spółka X, spółka przejmowana), podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Obecnie planowane jest przejęcie spółki X przez inną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która również będzie miała siedzibę w Polsce i będzie podatnikiem podatku od osób prawnych w Polsce (spółka Y, spółka przejmująca), będzie podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Połączenie nastąpi przez przejęcie (inkorporację) przez spółkę Y spółki X. W związku z połączeniem dojdzie do ustania bytu prawnego spółki przejmowanej (X), natomiast udziałowcy spółki przejmowanej (X), w tym Wnioskodawczyni, w wyniku przejęcie otrzymają udziały w spółce przejmującej (Y).

W wyniku połączenia dojdzie do przeniesienia całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą. Kapitały własne spółki przejmowanej (odpowiadające wartości kapitału zakładowego, zapasowego oraz bieżący zysk) powiększą kapitał zakładowy spółki przejmującej).

Nominalna wartość udziałów spółki przejmującej otrzymanych przez wspólników spółki będzie odpowiadać wartości, o jaką zostanie powiększony kapitał zakładowy spółki przejmującej. Obecnie w bilansie spółki przejmowanej, w pozycji bilansu: kapitał zapasowy, widnieją kwoty przekazane na ten kapitał z zysku z ubiegłych lat. Zyski te nie zostały wypłacone udziałowcom spółki przejmowanej w formie dywidendy lub też w jakikolwiek inny sposób.

Wnioskodawczyni osobiście ma obywatelstwo polskie i jest polskim rezydentem podatkowym, tak jak i drugi wspólnik spółki.

Powyżej opisane przejęcie będzie dokonane na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505, z późn. zm. zwany dalej k.s.h.), który mówi, że połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Konsekwencją takiego połączenia jest, tzw. sukcesja generalna określona w art. 494 § 1 k.s.h., zgodnie, z którym spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej.

Na gruncie prawa podatkowego zasada sukcesji generalnej została określona w art. 93 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. Nr 900, z późn. zm.), zgodnie, z którym osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek i przepisy te stosuje się odpowiednio też do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni stwierdziła, że nominalna wartość udziałów spółki przejmującej otrzymanych przez wspólników spółki przejmowanej będzie odpowiadać wartości, o jaką zostanie powiększony kapitał zakładowy spółki przejmującej w wyniku połączenia. Obecnie w bilansie spółki przejmowanej, w pozycji bilansu: kapitał zapasowy, widnieją kwoty przekazane na ten kapitał z zysku z ubiegłych lat. Zyski te nie zostały wypłacone udziałowcom spółki przejmowanej w formie dywidendy lub też w jakikolwiek inny sposób, a uchwałami wspólników zostały przekazane na kapitał zapasowy.

Wartość niepodzielonego zysku osiągniętego przez spółkę przejmowaną, jak również wartość kapitału zapasowego utworzonego w spółce przejmowanej z zysków z lat ubiegłych po połączeniu będzie ujawniona jako pozycja bilansowa (kapitał zakładowy) w spółce przejmującej.

Wspólnicy obu spółek (i przejmowanej i przejmującej) planując połączenie i później je przeprowadzając formalnie mają swobodę w zakresie zastosowania zasad rozliczenia połączenia spółek kapitałowych i w ramach tego uprawnienia mogą zadecydować o przekazaniu poszczególnych pozycji kapitału własnego spółki przejmowanej na kapitał zakładowy spółki przejmującej. Między innymi takimi pozycjami kapitału własnego jest kapitał zapasowy (również utworzony z zysków z lat ubiegłych), jak też niepodzielony jeszcze zysk.

Zgodnie z art. 499 § 1 pkt 2 k.s.h., zwiększenie kapitału zakładowego spółki przejmującej dokonane w wyniku przejęcia spółki przejmowanej będzie wartością ustaloną między wspólnikami tych spółek i na tej podstawie wspólnicy mogą zadecydować o przekazaniu elementów kapitału własnego spółki przejmowanej na kapitał zakładowy spółki przejmującej i taką operację planują wspólnicy w ramach zdarzenia będącego przedmiotem wniosku o interpretację prawa podatkowego (z punktu widzenia k.s.h., zwiększenie kapitału zakładowego spółki przejmującej będzie wynikało ze stosunku wymiany udziałów spółki przejmowanej na udziały spółki przejmującej określonego w planie połączenia spółek na podstawie art. 499 § 1 pkt 2 k.s.h.). Z punktu widzenia ustawy o rachunkowości, zwiększenie kapitału zakładowego spółki przejmującej (czyli wartość nominalna udziałów spółki przejmującej wydanych wspólnikom spółki przejmowanej) będzie decydowała o wysokości ceny przejęcia, o której mowa w art. 44b ust. 5 pkt 1 ustawy o rachunkowości. W wyniku połączenia nastąpi wydanie wspólnikom spółki przejmowanej dodatkowych udziałów, a więc w spółce przejmującej Wnioskodawczyni będzie miała większą ilość udziałów, niż miała w spółce przejmowanej.

W związku z połączeniem spółek nie wystąpią dopłaty w gotówce na rzecz wspólników spółki przejmowanej. Przyczyną planowanego połączenia jest uproszczenie struktur organizacyjnych obu spółek poprzez skumulowanie działalności w jednym podmiocie gospodarczym, a więc tylko jeden podmiot będzie wymagał obsługi administracyjnej, co też obniży koszty (zakłada się niższe koszty funkcjonowania jednego podmiotu, niż dwóch), a obniżka kosztów będzie też skutkowała wzrostem efektywności. Pozostała część opisu z pierwotnego wniosku pozostaje bez zmian.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

Czy w wyniku przejęcia spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą, powstanie u udziałowców (osób fizycznych) na podstawie na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub na podstawie jakiegokolwiek innego przepisu ww. ustawy dochód podatkowy do opodatkowania z tytułu przekazania na kapitał zakładowy spółki przejmującej kapitału zapasowego spółki przejmowanej utworzonego z wypracowanych w spółce przejmowanej zysków przekazanych na ten kapitał zapasowy lub z tytułu przekazania na ten kapitał wypracowanego a jeszcze niepodzielonego zysku wypracowanego przez spółkę przejmowaną ?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w związku z połączeniem spółki X przez jej przejęcie przez spółkę Y przejmującą nie powstanie u udziałowców (osób fizycznych) dochód do opodatkowania z tytułu uzyskania niepodzielonego zysku osiągniętego przez spółkę przejmowaną. Transakcja połączenia jest bowiem neutralna podatkowo dla udziałowców (osób fizycznych), pomimo faktu, że majątek spółki przejmowanej powiększy majątek spółki przejmującej, a udziałowcy otrzymają udziały w spółce przejmującej.

W myśl art. 491 § 1 k.s.h., spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w przepisie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h., połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inna spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

W związku z połączeniem spółki przejmującej ze spółką przejmowaną cały majątek spółki przejmującej, w tym wypracowane zyski przekazane na kapitał zapasowy oraz zyski niepodzielone w żaden sposób w spółce przejmowanej - zostaną przeniesione na spółkę przejmującą, co doprowadzi do powiększenia jej kapitału zakładowego, podczas gdy spółka przejmowana, zgodnie z art. 493 § 1 k.s.h. ulegnie rozwiązaniu, a wraz z jej rozwiązaniem zostanie powiększony kapitał zakładowy spółki przejmującej. Wartość niepodzielonego zysku ujawniona na kapitale zapasowym stanie się automatycznie składnikiem kapitału zakładowego spółki przejmującej i w związku z tym będzie istnieć jako pozycja bilansowa w spółce przejmowanej.

Zdaniem Wnioskodawczyni, brak jest przepisów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, których zastosowanie skutkowałoby zaliczeniem do dochodów Wnioskodawczyni wartości niepodzielonych zysków w spółce.

Artykuł 24 ust. 5 pkt 8 ww. ustawy, nie daje podstawy do powstania po stronie Wnioskodawczyni dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, albowiem w zdarzeniu przyszłym nie dochodzi do przekształcenia spółki w spółkę osobową tylko do połączenia przez przejęcie jednej spółki kapitałowej przez inną spółkę kapitałową.

Wnioskodawczyni zwraca uwagę, że wartość kapitałów własnych spółki przejmowanej ma wpływ na powiększenie kapitału zakładowego w spółce przejmującej i wartość udziałów wydanych udziałowcom. Ani spółka przejmowana, ani przejmująca nie będzie zatem zobowiązana (jako płatnik) do pobrania od udziałowców (osób fizycznych) podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zapłaty podatku w wysokości wartości zysku wypracowanego przez spółkę przejmowaną, a przekazanego na kapitał zakładowy spółki przejmującej, istniejącego w spółce przejmowanej na dzień przejęcia przez inkorporację spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni stwierdziła, że kapitał zapasowy utworzony z zysków spółki z lat ubiegłych oraz zysk niepodzielony spółki przejmowanej stanie się automatycznie składnikiem kapitału zakładowego spółki przejmującej i w związku z tym będzie istnieć jako pozycja bilansowa w spółce przejmującej (jako kapitał zakładowy).

Zdaniem Wnioskodawczyni, brak jest przepisów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, których zastosowanie skutkowałoby zaliczeniem do Jej dochodów wartości zysków zgromadzonych w kapitale zapasowym oraz niepodzielonych zysków w spółce przejmowanej w przypadku przejęcia takiej spółki przez inną spółkę.

Najbliższy temu zdarzeniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie daje podstawy do powstania po Jej stronie dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, albowiem w zdarzeniu przyszłym nie dochodzi do przekształcenia spółki w spółkę osobową, tylko do połączenia przez przejęcie jednej spółki kapitałowej przez inną spółkę kapitałową, a więc ten przepis nie ma zastosowania.

Wnioskodawczyni, nie znajduje też żadnego innego przepisu w ww. ustawie, na podstawie którego opisane zdarzenie rodziłoby u Niej obowiązek podatkowy. W szczególności takiego przepisu nie zawiera art. 24 ust. 5 ww. ustawy, który to ustęp mówi o tym, kiedy mamy do czynienia z dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych i jest nim zgodnie z tym przepisem prawa (dochód) przychód faktycznie uzyskany. Przepis ten wymienia również, jakie zdarzenia ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych uznaje za uzyskanie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych.

Zdarzenie będące przedmiotem wniosku nie mieści się Jej zdaniem w zakresie art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani też żadnego innego przepisu ww. ustawy. Wnioskodawczyni zwraca uwagę, że wartość kapitałów własnych spółki przejmowanej ma wpływ na powiększenie kapitału zakładowego w spółce przejmującej i wartość udziałów wydanych udziałowcom spółki przejmowanej.

Ani spółka przejmowana, ani przejmująca nie będzie zatem zobowiązana (jako płatnik) do pobrania od udziałowców (osób fizycznych) podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zapłaty podatku od wysokości wartości zysku wypracowanego przez spółkę przejmowaną (zgromadzonego na kapitale zapasowym lub niepodzielonego), a przekazanego na kapitał zakładowy spółki przejmującej, istniejącego w spółce przejmowanej na dzień przejęcia przez inkorporację spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą.

Zdaniem Wnioskodawczyni, brak przepisów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazujących na obowiązek opodatkowania wspólników spółki przejmowanej w opisanej we wniosku sytuacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 491 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505, z późn. zm., dalej: k.s.h.), spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Natomiast w myśl art. 492 § 1 pkt 1 i 2 k.s.h., połączenie spółek może być dokonane:

1.

przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);

2.

przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

Konsekwencją takiego połączenia jest tzw. sukcesja generalna określona w art. 494 § 1 ww. Kodeksu, zgodnie z którym spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Na gruncie prawa podatkowego kwestią sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z transformacjami podmiotowymi reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.).

Konsekwencją połączenia jest tzw. sukcesja generalna uregulowana w art. 93 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. Zgodnie z tym przepisem osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

* osób prawnych,

* osobowych spółek handlowych,

* osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Natomiast § 2 pkt 1 ww. artykułu stanowi, że przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych).

Skutkiem takiego połączenia jest utrata podmiotowości prawnej przez spółkę przejmowaną.

Zgonie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosowanie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

* m.in. inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału (pkt 4), oraz

* wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze (pkt 9).

Zgodnie zaś z art. 24 ust. 5 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych.

Przepis art. 24 ust. 8 ww. ustawy, stanowi, że w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7 i ust. 8d, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

1.

art. 22 ust. 1f - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;

2.

art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;

3.

wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w dzielonej spółce do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.

Przy czym w myśl art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to:

a.

spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b.

spółkę kapitałową w organizacji,

c.

spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d.

spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;

Podkreślić należy, że przepis art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, znajduje się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w Rozdziale 5 noszącym tytuł "Szczególne zasady ustalania dochodu" i dotyczy dochodów wymienionych wyłącznie w tym rozdziale.

Zatem skutki podatkowe połączenia spółek - z punktu widzenia ich udziałowców - regulują wyżej cytowane przepisy art. 24 ust. 8 ww. ustawy, z których wynika, że w przypadku połączenia spółek, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek.

Ustawodawca postanowił więc przesunąć opodatkowanie tego dochodu (przychodu) na moment, gdy dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów nabytych w wyniku ww. połączenia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym, Wnioskodawczyni jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce i będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce (spółka X, spółka przejmowana), podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Obecnie planowane jest przejęcie spółki X przez inną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która również będzie miała siedzibę w Polsce i będzie podatnikiem podatku od osób prawnych w Polsce (spółka Y, spółka przejmująca), będzie podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Połączenie nastąpi przez przejęcie (inkorporację) przez spółkę Y spółki X. W związku z połączeniem dojdzie do ustania bytu prawnego spółki przejmowanej (X), natomiast udziałowcy spółki przejmowanej (X), w tym ja, w wyniku przejęcie otrzymają udziały w spółce przejmującej (Y). W wyniku połączenia dojdzie do przeniesienia całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą. Kapitały własne spółki przejmowanej (odpowiadające wartości kapitału zakładowego, zapasowego oraz bieżący zysk) powiększą kapitał zakładowy spółki przejmującej). Nominalna wartość udziałów spółki przejmującej otrzymanych przez wspólników spółki będzie odpowiadać wartości, o jaką zostanie powiększony kapitał zakładowy spółki przejmującej. Obecnie w bilansie spółki przejmowanej, w pozycji bilansu: kapitał zapasowy, widnieją kwoty przekazane na ten kapitał z zysku z ubiegłych lat. Zyski te nie zostały wypłacone udziałowcom spółki przejmowanej w formie dywidendy lub też w jakikolwiek inny sposób. Powyżej opisane przejęcie będzie dokonane na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych który mówi, że połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). Wartość niepodzielonego zysku osiągniętego przez spółkę przejmowaną, jak również wartość kapitału zapasowego utworzonego w spółce przejmowanej z zysków z lat ubiegłych po połączeniu będzie ujawniona jako pozycja bilansowa (kapitał zakładowy) w spółce przejmującej. W związku z połączeniem spółek nie wystąpią dopłaty w gotówce na rzecz wspólników spółki przejmowanej. Przyczyną planowanego połączenia jest uproszczenie struktur organizacyjnych obu spółek poprzez skumulowanie działalności w jednym podmiocie gospodarczym, a więc tylko jeden podmiot będzie wymagał obsługi administracyjnej, co też obniży koszty (zakłada się niższe koszty funkcjonowania jednego podmiotu, niż dwóch), a obniżka kosztów będzie też skutkowała wzrostem efektywności. Pozostała część opisu z pierwotnego wniosku pozostaje bez zmian.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe, przyjmując za Wnioskodawczynią, że w związku z połączeniem nie jest planowane dokonywanie jakichkolwiek wypłat gotówkowych na rzecz Wnioskodawczyni, stwierdzić należy, że w analizowanym przypadku nie powstanie obowiązek podatkowy na moment połączenia spółek.

W konsekwencji, objęcie przez Wnioskodawczynię udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej w związku z przejęciem przez tę spółkę Spółki Przejmowanej nie będzie skutkować powstaniem dla Wnioskodawczyni przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni uznano za prawidłowe.

Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.), niniejsza interpretacja dotyczy Wnioskodawczyni i nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych wspólników spółki.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku opis będzie różnił się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.), przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n ww. ustawy, nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w...,..., za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl