Nowość 0113-KDIPT2-3.4011.183.2024.2.JŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 czerwca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-3.4011.183.2024.2.JŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży akcji. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 7 maja 2024 r. (wpływ 8 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W związku z wątpliwościami dotyczącymi wypełnienia zeznania PIT-38 za rok 2023 prosi Pan o wydanie interpretacji podatkowej. W 2023 r. wykupił Pan dostęp do platformy inwestycyjnej..., z której otrzymuje Pan informacje sygnałowe o kupnie i sprzedaży akcji poszczególnych spółek giełdowych i Funduszy.. Koszt dostępu do... wyniósł... PLN. Informacje o zawieranych transakcjach giełdowych przez właściciela firmy... przesyłane są na Pana adres email. W oparciu o nie podjął Pan większość swoich decyzji inwestycyjnych w roku 2023.

Uzupełnienie

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.)

Nie prowadzi Pan jednoosobowej działalności gospodarczej.

Przedmiotowe jednostki uczestnictwa w funduszach... są tytułami uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania, o których mowa w art. 3 pkt 3 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 646 z późn. zm.). Są one wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa obcego papierami wartościowymi lub niebędącymi papierami wartościowymi instrumentami finansowymi reprezentującymi prawa majątkowe przysługujące uczestnikom instytucji wspólnego inwestowania, w tym w szczególności jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

... lub inaczej... to produkt, który można umieścić pomiędzy tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi a akcjami. Fundusze... składają się z koszyka papierów wartościowych, podobnie jak fundusze inwestycyjne, a każda jednostka składa się z portfela akcji, która odtwarza skład indeksu do którego się odnosi.

Przykładowo, (...)

W przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, fundusze... działają jak akcje, a główną tego zaletą jest to, że fundusz... można kupić i sprzedać w dowolnym momencie (tzw. Transakcja Spot), czego nie można zrobić obracając innymi funduszami. W przypadku funduszy inwestycyjnych, wartość rynkowa ich jednostek uczestnictwa ustalana jest na koniec dnia, podczas gdy wartości...-ów obliczane są w czasie rzeczywistym (Spot).

Jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego to instrumenty finansowe, które są sprzedawane przez globalne fundusze inwestycyjne. Dają one inwestorom możliwość uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym bez konieczności zakupu poszczególnych akcji, obligacji, nieruchomości czy surowców. Ponadto jednostki uczestnictwa można sprzedać w dowolnym czasie, kiedy pracuje giełda, na której notowany jest fundusz..

Jednostka uczestnictwa funduszu inwestycyjnego to nic innego jak ilość kapitału, którą inwestor "wkłada" do funduszu, w zamian otrzymując część zysków lub strat.

Istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami na zakup dostępu do grupy kopiującej ruchy inwestycyjne... a osiągnięciem przychodu.

Wydatek w postaci zakupu dostępu do grupy... jest właściwie udokumentowany. Załączniki nr 12-13 zawierają faktury wystawione przez... za lata 2022 i 2023 oraz emaile potwierdzające przedłużenie dostępu do.

Pytanie

Czy może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kwotę... PLN wydaną na zakup dostępu do grupy...? Jeśli taka zgoda zostanie wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z dostępem do... w kolejnych latach, o ile przepisy się nie zmienią?

Pana stanowisko w sprawie

Uważa Pan, że definicja kosztów uzyskania przychodu pozwala Panu na zaliczenie do nich wszystkich kosztów, które miały wpływ na osiągnięcie danego przychodu. W Pana przypadku dostęp do... wpłynął bezpośrednio na podjęcie decyzji o kupnie i sprzedaży konkretnych aktywów giełdowych. Część z nich przyniosła dochód zarówno w formie zyskownych transakcji, jak i dywidend.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.), źródłami przychodów są:

Kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

Przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Jak stanowi art. 17 ust. 1ab pkt 1 cyt. ustawy:

Przychód określony w ust. 1 pkt 6: z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Natomiast stosownie do art. 17 ust. 2 ustawy:

Przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c, pkt 6, 7 i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy:

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do art. 22 ust. 4 ww. ustawy:

Koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 5, 6 i 10.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, z wykupu przez emitenta obligacji, a także z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e, w części niezaliczonej w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów.

Pod pojęciem wydatków na nabycie akcji oraz jednostek uczestnictwa w funduszach..., należy rozumieć wszelkie wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie, czyli takie, bez których nabycie akcji oraz ww. jednostek uczestnictwa nie byłoby możliwe. Do typowych kosztów warunkujących nabycie akcji oraz ww. jednostek uczestnictwa zaliczyć należy zapłaconą cenę akcji oraz ww. jednostek uczestnictwa lub inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.). Mając na uwadze takie rozumienie pojęcia "wydatki na nabycie", łatwo zauważyć, że odnosi się ono wyłącznie do kosztów, których poniesienie warunkuje nabycie akcji oraz jednostek uczestnictwa w funduszach.... "Wydatkami na nabycie" będą zatem wyłącznie koszty, bez których przeniesienie własności akcji oraz ww. jednostek uczestnictwa nie będzie możliwe. Takie wydatki zalicza się do kosztów uzyskania przychodów w dacie odpłatnego zbycia akcji oraz ww. jednostek uczestnictwa z uwzględnieniem, iż spełniają ogólne przesłanki zaliczenia ich do kosztów podatkowych wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 30b ust. 1 ustawy o PIT stanowi, że:

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy, dochodem o którym mowa w ust. 1 jest:

Różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) albo udziałów w spółdzielni a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c.

Przepis art. 30b ust. 2 pkt 4 cyt. ustawy odwołując się do wskazanych przepisów dotyczących kosztów nie wyłącza ogólnej zasady określania kosztów uzyskania przychodu wynikającej z art. 22 ust. 1 ustawy. Stanowi on, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warunkiem koniecznym uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest jego związek przyczynowo-skutkowy z uzyskaniem przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty odpłatnego zbycia uważa się wszystkie wydatki poniesione przez zbywającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością). Można do takich kosztów zaliczyć np.: koszty wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego, wydatki związane ze sporządzeniem umowy cywilnoprawnej, koszty i opłaty sądowe, o ile były ponoszone przez zbywcę. Przy tym, pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym zbyciem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy.

Przychody z odpłatnego zbycia akcji oraz jednostek uczestnictwa w funduszach... można pomniejszać o koszty ich odpłatnego zbycia, jeżeli w istocie były konieczne, aby dana transakcja odpłatnego zbycia akcji oraz jednostek uczestnictwa w funduszach... mogła dojść do skutku i można je bezpośrednio do tej transakcji przypisać - mogą wówczas zostać zaliczone do kosztów odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 17 ust. 2 w zw. z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli natomiast nie były związane bezpośrednio z samym odpłatnym zbyciem, ale pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętym przychodem i nie zostały wymienione w art. 23 ww. ustawy, to mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Z opisu sprawy wynika, że w 2023 r. wykupił Pan dostęp do platformy inwestycyjnej..., z której otrzymuje Pan informacje sygnałowe o kupnie i sprzedaży akcji poszczególnych spółek giełdowych i Funduszy.. Koszt dostępu do... wyniósł... PLN. Informacje o zawieranych transakcjach giełdowych przez właściciela firmy... przesyłane są na Pana adres email. W oparciu o nie podjął Pan większość swoich decyzji inwestycyjnych w roku 2023. We wniosku wskazał Pan, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami na zakup dostępu do grupy... a osiągnięciem przychodu. Wydatek w postaci zakupu dostępu do grupy... jest właściwie udokumentowany. Załączniki nr 12-13 zawierają faktury wystawione przez... za lata 2022 i 2023 oraz emaile potwierdzające przedłużenie dostępu do.

W świetle powyższego nie można uznać, że wykup dostępu do platformy inwestycyjnej..., z której otrzymuje Pan informacje sygnałowe o kupnie i sprzedaży akcji poszczególnych spółek giełdowych i Funduszy... było warunkiem niezbędnym do samego zawarcia umowy sprzedaży akcji oraz jednostek uczestnictwa w funduszach.. Nie sposób wskazać na ich bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy z samą czynnością sprzedaży akcji oraz ww. jednostek uczestnictwa i obligatoryjny względem zbycia charakter. Wobec powyższego należy stwierdzić, że wydatki te nie stanowią kosztu odpłatnego zbycia.

Można jednak uznać, że przedmiotowe wydatki pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętym przychodem ze sprzedaży akcji oraz jednostek uczestnictwa w funduszu i w konsekwencji stanowią koszty jego uzyskania, stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej sprawie wskazać należy, że w świetle art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 5, 6 i 10.

Zatem uzyskany przez Pana przychód ze sprzedaży akcji oraz jednostek uczestnictwa w funduszach... w 2023 r. można pomniejszyć o wydatki związane z dostępem do... pod warunkiem, że zostały one poniesione w roku 2023.

Ponadto, może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z dostępem do... w kolejnych latach, ale tylko te koszty, które zostały poniesione w tym samym roku podatkowym co uzyskany przychód.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl