0113-KDIPT2-3.4011.1092.2021.1.KS - Zwolnienie inwestycyjne z PIT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 marca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-3.4011.1092.2021.1.KS Zwolnienie inwestycyjne z PIT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

- prawidłowe - w zakresie pytań nr 1, nr 2, nr 3, nr 6,

- nieprawidłowe - w zakresie pytań nr 4 i nr 5.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 grudnia 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 1 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej X Spółka Jawna (dalej: Spółka X) ze 100% udziałem kapitału polskiego. Wspólnikami Spółki X są wyłącznie dwie osoby fizyczne, obywatele Polski. Spółka X jest kontynuacją rodzinnej działalności gospodarczej, rozpoczętej w 19. r.

X Spółka Jawna,..., jest dużym przedsiębiorcą (czyli nie jest mikro, małym ani średnim przedsiębiorcą w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców; Dz. U. z 2021 r. poz. 162 z późn. zm.) prowadzącym działalność gospodarczą w postaci..

Firma posiada certyfikaty.

Spółka X prowadzi działalność gospodarczą w dwóch lokacjach: w A jest umiejscowiona fabryka... i siedziba Spółki oraz w B umiejscowiony jest. Obie lokacje są oddalone od siebie ok....k.m.

Opis prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę X

Proces produkcji w Spółce X rozpoczyna się w tartaku od przerobu drewna okrągłego. Surowiec kupowany jest w... w ramach umów rocznych. Spółka X dysponuje trzema własnymi samochodami do przewozu dłużycy i to za pomocą tych pojazdów drewno przywożone jest na plac surowcowy w B. Tam jest składowane, klasowane i manipulowane do długości. Wycinanie wyrzynków odbywa się ręcznie, piłą motorową na gruncie. Do transportu wewnątrzzakładowego na placach używa się ładowarek mechanicznych. Tak przygotowany surowiec jest przecierany na dwóch trakach taśmowych. W wyniku tego procesu powstaje tarcica nieobrzynana. Część jej poddawana jest od razu wycięciu do szerokości i długości. W wyniku tego procesu powstaje tarcica obrzynana i fryzy. Natomiast część tarcicy w postaci nieobrzynanej trafia do wiaty oraz na place przy halach i tam się sezonuje.

Powstałe półfabrykaty - tarcica obrzynana, fryzy i tarcica nieobrzynana (po sezonowaniu) zostają poddane procesowi suszenia w dedykowanych do tego suszarniach komorowych. Proces trwa w zależności od wilgotności materiału wsadowego i warunków atmosferycznych od... do... dni, a ostateczna wilgotność, którą jest osiągana to około...%. Suchy materiał składowany jest w magazynach do tego przeznaczonych i stosownie to potrzeb przewożony jest do fabryki... w A. Nie dotyczy to jednak suchej tarcicy nieobrzynanej. Ten rodzaj materiału zastaje najpierw wycięty do długości i szerokości, na suchą tarcicę obrzynaną i fryzy. Dopiero po takim ostatecznym przygotowaniu półfabrykaty są transportowane do zakładu w A i na tym proces produkcji materiałów do produkcji... w zakładzie w B zostaje zakończony.

W wyniku procesu przetarcia drewna okrągłego, jak również wycinania półfabrykatów powstaje produkt uboczny - trociny drzewne. Materiał ten transportowany jest pneumatycznie spod pił do silosów, a stamtąd taśmowo do suszarni trocin. Po wysuszeniu trocin, zostają one poddane procesowi granulacji na linii do produkcji peletu. Po zgranulowaniu pelet przy pomocy transporterów ślimakowych i kubełkowych przenoszony jest do ręcznej wagopakowaczki. Worki z peletem o wadze 15 kg są układane ręcznie na paletach. Sprzedaż peletu zapewnia oprócz zysków także zagospodarowanie odpadów, zmniejszając zanieczyszczenie środowiska.

Fabryka... w A organizacyjnie podzielona jest na trzy wydziały produkcyjne: wydział obróbki drewna litego, wydział... nr 1 (DW1) oraz wydział... nr 2 (DW2). Wydziały te, choć są wydzielone, to w ścisły sposób muszą współpracować i w wielu kwestiach są od siebie zależne. Dotyczy to przede wszystkim wydziałów DW1 i DW2.

Cały proces produkcji... rozpoczyna się na wydziale obróbki drewna litego. Tu trafia cała tarcica i fryzy z tartaku w B i jest to materiał suchy. Również tu przywożone są półfabrykaty od zewnętrznych dostawców i są to materiały wyłącznie obrzynane i mokre wymagające suszenia w suszarniach komorowych.

Sam proces suszenia przebiega podobnie jak w tartaku, a po suszeniu materiał składowany jest w magazynach do tego przystosowanych. Suche półfabrykaty przeznaczone na... pochodzące z zakładu w B, jak i te pozyskane z zewnątrz poddawane są procesowi.. Czynność ta odbywa się w kilku gniazdach produkcyjnych.

Tak przygotowana tarcica i fryzy trafia na wydział DW1 na stanowiska minitraków w celu... -..

Wydział obróbki drewna litego odpowiedzialny jest także za produkcję...- czyli.. Wykorzystuje się do tego materiał w głównej mierze kupowany od zewnętrznych dostawców, a sam proces odbywa się na dwóch liniach produkcyjnych....używany jest w wyrobach gotowych produkowanych przez wydział DW1.

Na wydziale obróbki drewna litego ma miejsce również niewielka ilościowo produkcja.. Odbywa się to na linii, w skład której wchodzi.. Proces produkcji polega na.. Po spakowaniu w paczki zabezpieczone folią... zdawany jest do magazynu wyrobów gotowych. Produkcja... nie jest duża i nie odgrywa istotnej roli w pozycji przychodowej Spółki X.

Po pozyskaniu... i dostarczeniu... z wydziału obróbki drewna litego następuje.. Uzyskany półprodukt musi zostać rozcięty.. Jeśli produkcja wyrobu po wykonaniu... jest zakończona, to zostaje on spakowany w karton zabezpieczony folią i przekazany do jednego z magazynów wyrobów gotowych. Na tym etapie kończy się proces produkcji... na wydziale DW1.

Główna różnica w technologii produkcji między wydziałami DW1 i DW2 polega na.... W przypadku wyrobów gotowych z DW1 mamy do czynienia z..., natomiast w przypadku wyrobów gotowych z DW2 są to... dostarczane od producentów z zewnątrz.

Wydział DW2 otrzymuje gotowe... z wydziału DW1. Po czym na automatycznej prasie następuje proces.. Następnie półprodukt kierowany jest do dwóch stanowisk..... W dalszej części proces produkcji na DW2 jest zbliżony do tego na DW1, ponieważ tak przygotowany półprodukt, w zależności od finalnego wykończenia powierzchni, kierowany jest najpierw albo.. Ostatnią czynnością jest pakowanie, po czym produkt gotowy trafia na magazyn wyrobów gotowych. Jeśli natomiast... jest pierwsze, to..., w dalszej części pakowanie i przekazanie gotowego wyrobu do magazynu.

Na wydziale DW2 produkuje się również szczególny rodzaj..

W wyniku procesów produkcji na wszystkich trzech wydziałach powstaje produkt uboczny - suche trociny drzewne. Materiał ten transportowany jest pneumatycznie spod pił i głowic strugająco-frezujących poprzez stacje filtrów do silosu przed linią do peletu. Stamtąd transporterem ślimakowym suche trociny zostają podane na linię do produkcji peletu, gdzie materiał ulega procesowi granulacji w hali przy wydziale do obróbki drewna litego. Po zgranulowaniu, przy pomocy transporterów ślimakowych i kubełkowych, produkt przenoszony jest do automatycznej linii ważąco-pakującej, po czym... kg worki z peletem układane są ręcznie na paletach.

Spółka X planuje dokonanie inwestycji, dla której otrzymała od... decyzję o wsparciu.. Decyzję wydano na podstawie: art. 13 ust. 1 i art. 15 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752) w związku... oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735). Decyzja obowiązuje do dnia... 20... roku. Beneficjentami decyzji o wsparciu w rozumieniu podatkowym będą osoby fizyczne - wspólnicy Spółki Jawnej X

Inwestycja będzie zlokalizowana w województwie..., w powiecie..., w gminie Y, w miejscowościach, w których firma X Spółka Jawna (dalej: Spółka X) prowadzi działalność gospodarczą, tj. w A i w B. Łączna powierzchnia terenu nowej inwestycji -... ha. Działanie inwestycyjne ma charakter przekrojowy w kontekście procesu produkcyjnego Spółki X, ponieważ dotyczy, w różnym zakresie, wszystkich wydziałów produkcyjnych. Inwestycja ukierunkowana jest na wzrost produkcji poprzez wprowadzenie automatyzacji i rozbudowę potencjału produkcyjnego firmy. Oprócz samego wzrostu produkcji zakłada się również, że wykonanie działania inwestycyjnego obniży koszt jednostkowy produkowanych wyrobów, co zwiększy dochodowość Spółki X i wpłynie na wzrost dochodu do opodatkowania.

W wyniku przeprowadzenia przedsięwzięcia inwestycyjnego nie powstanie oferta zawierająca zupełnie nowe produkty, ale zostaną unowocześnione metody produkcji prowadzące do zmniejszenia kosztów produkcji oraz powstaną zmodyfikowane produkty odpowiadające potrzebom rynku (np....).

Zasadniczo wykonanie całej inwestycji jest niezbędne do tego, by w kolejnych latach móc zwiększyć produkcję. Zakłada się że nastąpi przyrost ilościowy we wszystkich oferowanych produktach. Jednocześnie wprowadzenie w wielu procesach automatyzacji powinno przyczynić się do spadku jednostkowego kosztu wytworzenia i dać podstawy do wzrostu osiąganych wyników.

Celem inwestycji jest przebudowa wydziałów, a w rezultacie zwiększenie potencjału produkcyjnego. Inwestycja jest przekrojowa, bo wpływa na każdą ze sfer procesu produkcji.

Inwestycja obejmuje zakup:

- nieruchomości gruntowej;

- budowę hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalnym;

- linii do...;

- linia...;

- linii...;

- linii...;

- ...;

- automatyzacji do...;

- silosu na trociny;

- stacji filtrów i sieci odciągu trocin;

- sprężarek powietrza i sieci sprężonego powietrza;

- linii do manipulacji i korowania surowca;

- wagi do peletu wraz z robotem paletyzującym;

- 4 wózków widłowych;

- ładowarki do drewna.

Przedmiotem inwestycji w ramach... jest zakup gruntu, budowa hali produkcyjno-magazynowej wraz zapleczem socjalnym, przebudowa wydziałów produkcyjnych w A, zakup linii manipulacji i korowania surowca w tartaku w B, automatyzacja procesu pakowania peletu w tartaku w B oraz doposażenie firmy w maszyny i infrastrukturę niezbędną do zwiększenia potencjału produkcyjnego obróbki drewna litego. W rezultacie działania te mają doprowadzić do wzrostu produkcji.. Inwestycja ma charakter przekrojowy, ponieważ dotyczy całego przedsiębiorstwa i ma wpływ na każdy z wydziałów produkcyjnych: tartak, wydział obróbki drewna litego, wydział... nr 1 (DW1) i wydział... nr 2 (DW2).

Inwestycja obejmuje wybudowanie nowej hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalnym dla pracowników stanowiskowych oraz kadry nadzorującej. Odnośnie do pomieszczeń socjalnych dla pracowników i kadry nadzorującej, to zgodnie z § 111 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650), pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich ta praca jest wykonywana.

Według § 2 przepisu wymagania dla pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia. Załącznik nr 3 do Rozporządzenia wymienia następujące pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne: szatnie (Rozdział 2), umywalnie i pomieszczenia z natryskami (rozdział 3), ustępy (rozdział 4), jadalnie (rozdział 5), pomieszczenia do wypoczynku (rozdział 6), pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia i odpylania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej (rozdział 8) oraz pomieszczenia do ogrzewania się pracowników (rozdział 9). Planowane zaplecze socjalne będzie spełniało warunki zakreślone wskazanymi wyżej przepisami.

Ze względów bezpieczeństwa hala będzie podzielona na trzy strefy pożarowe. Pierwsza strefa będzie wydzieloną przestrzenią magazynową i ma być przeznaczona na suche elementy drewniane, takie jak:. Drugą strefę stanowić będzie część produkcyjna, natomiast trzecią ponownie wydzielona przestrzeń magazynowa do składowania gotowych półfabrykatów:.

Budowa ma mieć miejsce przy fabryce w A na gruncie prywatnym, nie będącym własnością Spółki, ale grunt ten Spółka obecnie dzierżawi, a w ramach przeprowadzania inwestycji planuje kupić. Grunt ma powierzchnię... ha i ma być przeznaczony pod dwie inwestycje, tę opisywaną i kolejną, której rozpoczęcie planowane jest za rok, również w ramach..

W hali zostaną ustawione ciągi produkcyjne - nowoczesne linie w większości zautomatyzowane. Przede wszystkim planuje się ustawić produkcję. Będzie ona składać się z trzech gniazd produkcyjnych: linii..., linii do... (zakup wraz niezbędnymi...) oraz linii do.

W hali zostaną ustawione również ciągi produkcyjne do strugania i.... W ramach tych działań zakupiona zostanie strugarka i optymalizerka oraz transportery spinające poszczególne maszyny w linię produkcyjną.

Wspomniane ciągi produkcyjne wymagają zakupu sprężarek powietrza i linii odciągu trocin wraz ze stacją filtrującą. Urządzenia te zostaną połączone i wbudowane w istniejące sieci.

Inwestycja ma charakter przekrojowy. Wymienione wyżej działania inwestycyjne pozwolą na zwiększenie pozyskania półfabrykatów dla potrzeb produkcyjnych obu wydziałów.. Obróbka większej ilości tych elementów wpłynie automatycznie na wzrost masy trocin, spowoduje to potrzebę wybudowania kolejnego silosu. Zakłada się zbiornik o pojemności... m3 i stanowić to będzie istotną przebudowę infrastruktury okołoprodukcyjnej całego zakładu w A. Duży silos ma pełnić rolę magazynu materiałowego dla linii produkcyjnej peletu oraz buforu zapewniającego wytwarzanie... w przypadku przestoju produkcji peletu.

W zakresie zwiększenia produkcji... zaplanowano zakup dwóch.... W znaczący sposób przyczyni się to do umocnienia pozycji rynkowej Spółki X.

W celu poprawienia wydajności i sprawności transportu wewnątrzzakładowego zakupione będą cztery wózki widłowe do obsługi nowej hali.

Tak jak wspomniano, inwestycja ma charakter ogólnozakładowy i dotyczy każdej ze sfer produkcyjnych w Spółce X. Dlatego, żeby zwiększyć jakość i ilość przetarcia surowego drewna w tartaku w B, planuje się zamontować tam nowoczesną korowarkę głowicową do drewna twardego wraz z linią do manipulacji surowca. Do tej pory Spółka X nie posiadała takiego ciągu obróbki dłużyc. Zakłada się, że w istotny sposób poprawi to wydajność surowcową.

W celu sprawnej obsługi nowej linii do manipulacji drewna zostanie zakupiona nowoczesna ładowarka o dużym udźwigu.

Po przeprowadzeniu wyżej wymienionych działań w tartaku, przewiduje się również wzrost produkcji peletu. W związku z tym planuje się w ramach opisywanej inwestycji zakupienie automatycznej wago-pakowaczki wraz z robotem paletyzującym worki peletu. W znaczący sposób usprawni to proces pakowania przy jednoczesnym obniżeniu jego kosztów.

Zasadniczo w wyniku przeprowadzenia całej inwestycji nie powstaną nowe produkty. Niemniej jednak, przeprowadzenie jej jest kluczowe i niezbędne do tego, by w kolejnych latach zwiększyć produkcję, jak również przygotować grunt pod inwestycyjny rozwój firmy w najbliższych czasie.

Spółka X planuje wykonać całe przedsięwzięcie inwestycyjne z własnych środków finansowych, w części pochodzących z kredytu inwestycyjnego z jednego z banków współpracujących ze Spółką. Spółka X nie zabiega i nie otrzyma żadnej innej pomocy publicznej, poza pomocą w ramach..., na realizację poszczególnych zadań inwestycyjnych.

Planowane zadania inwestycyjne:

1)

zakup nieruchomości gruntowej,... 2022 r.,... zł;

2)

budowa hali produkcyjno-magazynowej wraz z zapleczem socjalnym,... 2022 r.,... zł;

3)

zakup linii do...,... 2022 r.,... zł;

4)

zakup linii do.,. 2022 r.,...zł;

5)

zakup linii...,... 2022 r.,... zł;

6)

linia do...,... 2022 r.,... zł;

7)

zakup....,... 2022 r.,... zł;

8)

zakup...,... 2022 r.,... zł;

9)

zakup i budowa silosu na trociny,... 2022 r.,... zł;

10)

zakup i budowa stacji filtrów wraz z siecią odciągu trocin,... 2022 r.,... zł;

11)

zakup sprężarek powietrza wraz z siecią rur przesyłowych,... 2022 r.,... zł;

12)

zakup i budowa linii do manipulacji i korowania surowca,... 2022 r.,... zł;

13)

zakup linii ważenia i workowania peletu wraz z robotem paletyzującym,... 2022 r.,... zł;

14)

zakup czterech wózków widłowych,... 2021 r.,... zł;

15)

zakup ładowarki do drewna,... 2021 r.,... zł.

Razem planowane koszty inwestycyjne wyniosą ok.... zł. Osiągnięcie pierwszych przychodów/dochodów ze sprzedaży wyrobów wytworzonych przy użyciu maszyn i urządzeń zakupionych w ramach inwestycji planowane jest na 2023 r.

Tak, jak już wspomniano wyżej, Spółka X otrzymała od... decyzję o wsparciu nr...., w której zawarto poniżej wymienione warunki wsparcia. Decyzję wydano na podstawie art. 13 ust. 1 i art. 15 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752)... oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735). Decyzja obowiązuje do dnia... 20. r.

Przedmiot działalności gospodarczej, w ramach której zrealizowana zostanie nowa inwestycja, określa się jako działalność produkcyjna, handlowa i usługowa, w zakresie wyrobów i usług wytworzonych na terenie określonym w decyzji, określonych w następujących pozycjach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z późn. zm.):

1) sekcja C, dział 16, grupa 16.1, klasa 16.10 - drewno przetarte i strugane,

2)...,

3)..., 4) sekcja E, dział 38, grupa 38.1, klasa 38.11, kategoria 38.11.5 - odpady inne niż niebezpieczne nadające się do recyklingu.

Inwestycja objęta decyzją zostanie zrealizowana na gruntach o łącznej powierzchni... ha, położonych na terenie województwa... w:

1) A, gm...., pow...., na terenie następujących działek ewidencyjnych położonych w obrębie ewidencyjnym...: działka oznaczona numerem ewidencyjnym... o powierzchni... ha, opisana księga wieczystą... oraz działka oznaczona numerem ewidencyjnym... o powierzchni... ha, opisana księga wieczystą...,

2) B, gm...., pow...., na terenie następujących działek ewidencyjnych położonych w obrębie ewidencyjnym...: działka oznaczona numerem ewidencyjnym... o powierzchni... ha, wchodząca w skład nieruchomości gruntowej opisanej księgą wieczystą..., działka oznaczona numerem ewidencyjnym... o powierzchni... ha, wchodząca w skład nieruchomości gruntowej opisanej księgą wieczystą..., działka oznaczona numerem ewidencyjnym... o powierzchni... ha, wchodząca w skład nieruchomości gruntowej opisanej księgą wieczystą..., działka oznaczona numerem ewidencyjnym. o powierzchni. ha, wchodząca w skład nieruchomości gruntowej opisanej księgą wieczystą..., działka oznaczona numerem ewidencyjnym... o powierzchni... ha, wchodząca w skład nieruchomości gruntowej opisanej księgą wieczystą..., działka oznaczona numerem ewidencyjnym. o powierzchni... ha, wchodząca w skład nieruchomości gruntowej opisanej księgą wieczystą..., działka oznaczona numerem ewidencyjnym... o powierzchni... ha, wchodząca w skład nieruchomości gruntowej opisanej księgą wieczystą..., działka oznaczona numerem ewidencyjnym... o powierzchni... ha, opisana księga wieczystą..., zwanych w treści decyzji "terenem realizacji nowej inwestycji".

W treści decyzji Spółka X zwana jest "Przedsiębiorcą", a ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji zwana jest Ustawą. Ustalone w decyzji warunki, jakie Przedsiębiorca, czyli Spółka X, ma spełnić, są następujące:

1...

2..

3..

4..

5..

6..

1).

2)...:

a).

b)...;

c)..

UZASADNIENIE decyzji o wsparciu jest następujące:

W dniu... 2021 r. Przedsiębiorca X Spółka Jawna z siedzibą w A pow...., woj.... złożył wniosek o wydanie decyzji o wsparciu dla nowej inwestycji realizowanej w A i B (pow...., woj....).

Zgodnie z rozporządzeniem..

Zgodnie z oświadczeniem przedstawionym we wniosku X Spółka Jawna jest dużym przedsiębiorcą w rozumieniu załącznika nr I do rozporządzenia Komisji Europejskiej (EU) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. U.UE.L 187 z 26 czerwca 2014 r.) zmienionego rozporządzeniem komisji (UE) 2017/1084 z dnia 14 czerwca 2017 r. (Dz. U.UE.L 156/1 z dnia 20 czerwca 2017 r.).

Przedsiębiorca specjalizuje się w.. Przedmiotem planowanej inwestycji jest.

Celem inwestycji jest zwiększenie wolumenu produkcji, w związku z czym rozbudowana zostanie również część magazynowa.

Inwestycja ma charakter przekrojowy i dotyczy każdej ze sfer produkcyjnych przedsiębiorstwa. W konsekwencji inwestycja ma doprowadzić do wzrostu produkcji..

Inwestycja będzie realizowana na terenie nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni... ha, składających się z działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi:. i..., położonych w obrębie ewidencyjnym..., gm.... oraz:..,...,...,...,...,...,... i... położonych w obrębie ewidencyjnym..., gm.... (woj....).

Przedsiębiorca we wniosku o wydanie decyzji o wsparciu wskazał przedmiot działalności gospodarczej prowadzonej w ramach inwestycji określony następującym kodem PKWiU: 16.10 - drewno przetarte i strugane,... - odpady inne niż niebezpieczne nadające się do recyklingu.

Przedsiębiorca wskazał, iż planuje rozpocząć realizację inwestycji... 2021 r. oraz zakończyć ją w terminie do... 2022 r.

Przedsiębiorca określił we wniosku minimalne koszty kwalifikowane inwestycji w wysokości co..

Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych wyniesie... zł. Podstawą do określenia tej kwoty była wskazana minimalna wielkość nakładów inwestycyjnych (... zł) powiększona o...%. We wniosku Przedsiębiorca wskazał, że minimalne nakłady inwestycyjne zostaną poniesione w terminie do dnia... 2022 r. Maksymalne nakłady inwestycyjne, zgodnie z podaną we wniosku datą zakończenia inwestycji, będą mogły być poniesione również najpóźniej w terminie do dnia...a 2022 r.

We wniosku Przedsiębiorca wskazał, że średnie zatrudnienie w.... W związku z nową inwestycją Przedsiębiorca zadeklarował..

Przedsiębiorca nie wskazuje we wniosku.

Przedsiębiorca deklaruje spełnienie następujących kryteriów jakościowych określonych w § 3 Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej (sektor przemysłowy):

1...

2...

Ponadto Przedsiębiorca oświadczył we wniosku, że:

1...

2..

3...

4..

5..

6..

7...

Do wniosku Przedsiębiorca załączył następujące dokumenty: (...)

Wniosek został uznany przez... za kompletny oraz spełniający wymogi formalne i prawne. W toku postępowania... zweryfikował wniosek pod kątem spełnienia kryteriów ilościowych i jakościowych oraz rodzaju działalności gospodarczej, na którą ma zostać wydana decyzja o wsparciu. Przedsiębiorca określił charakter przedsięwzięcia gospodarczego, jako inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane ze zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, w oparciu o art. 2 pkt 1 Ustawy.

Rodzaj działalności gospodarczej wskazany przez Przedsiębiorcę we wniosku o wydanie decyzji o wsparciu znajduje się poza katalogiem wyłączeń działalności gospodarczej, na prowadzenie których decyzja nie może być wydana, określonych w § 2 Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej. Przedsiębiorca zakłada finansowanie inwestycji ze środków własnych lub kredytu bankowego.

Tym samym inwestycja spełnia warunek wynikający z § 5 ust. 3 Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej, zobowiązujący przedsiębiorcę do udziału w inwestycji środków własnych lub zewnętrznych źródeł finansowania, w postaci wolnej od wszelkiego publicznego wsparcia, wynoszących co najmniej 25% całkowitych kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji.

Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych została określona przez Przedsiębiorcę stosownie do § 5 ust. 1 pkt 1 oraz § 8 ust. 7 Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej.

Przedsiębiorca będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego z tytułu kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji.

Zgodnie z § 5 ust. 4 Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej przez zatrudnienie określonej liczby pracowników w związku z nową inwestycją rozumie się wzrost netto liczby pracowników w danym zakładzie, w rozumieniu rozporządzenia nr...., w związku z realizacją nowej inwestycji w stosunku do średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy przed dniem uzyskania decyzji o wsparciu.

Zgodnie z § 5 ust. 5 Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej przez określoną liczbę pracowników, o której mowa powyżej, należy rozumieć liczbę miejsc pracy utworzonych po dniu uzyskania decyzji o wsparciu, w związku z realizacją nowej inwestycji, jednak nie później niż w okresie 3 lat od zakończenia nowej inwestycji. Liczba nowych miejsc pracy oznacza pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy w okresie jednego roku wraz z pracownikami zatrudnionymi w niepełnym wymiarze czasu pracy w przeliczeniu na etaty w pełnym wymiarze czasu pracy, w tym pracownikami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę na czas określony w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym.

Przedmiotowa inwestycja będzie realizowana na terenie powiatu.. Zgodnie z Obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 28 września 2020 r. w sprawie przeciętnej stopy bezrobocia w kraju oraz na obszarze powiatów, stopa bezrobocia na obszarze powiatu... na dzień 30 czerwca 2020 r. wynosiła...%, co stanowi...% stopy bezrobocia w kraju wynoszącej...%. Na podstawie § 4 ust. 2, pkt 5 Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej, duży przedsiębiorca ubiegający się o decyzję o wsparciu dla inwestycji realizowanej na terenie powiatu... zobowiązany jest w ramach kryterium ilościowego do poniesienia kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji w wysokości co najmniej... zł.

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej, przedsiębiorca ubiegający się o decyzję o wsparciu na terenie województwa..., zobligowany jest spełnić co najmniej 4 kryteria w ramach kryteriów jakościowych nowej inwestycji. Stosownie do wskazanych przepisów Przedsiębiorca zadeklarował, iż spełni... wskazane we wniosku kryteria jakościowe z tabeli nr 1 załącznika nr 1 do Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej.

Zatem Przedsiębiorca uzyskał łącznie... punkty.

Przedsiębiorca przedstawił wymagane zobowiązania i przedłożył wszystkie wymagane informacje określone w art. 15 ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, określającym warunki, które zobowiązany jest spełnić przedsiębiorca.

Zgodnie z § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2014 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2014-2021 (Dz. U. z 2020 r. poz. 2136),...zatem:

1)... zł,

2)... zł.

W związku z tym, że inwestycja będzie realizowana przez Przedsiębiorcę na terenie województwa... o intensywności pomocy publicznej wynoszącej..., decyzje o wsparciu wydaje się na... lat, zgodnie z § 7 ust. 3 Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej.

Po ocenie wniosku... stwierdził, że wniosek jest kompletny, planowana inwestycja spełnia kryteria ilościowe i jakościowe dla jej realizacji i przedsiębiorstwo X Zakład Spółka Jawna może otrzymać decyzję o wsparciu na warunkach określonych w sentencji decyzji.

Pytania

1. Czy dochód Wnioskodawcy z działalności wskazanej w decyzji o wsparciu będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b updf, proporcjonalnie do prawa Wnioskodawcy do udziału w zysku Spółki X i do przypadającej na Wnioskodawcę części limitu przysługującej Spółce X pomocy publicznej?

2. Czy zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych będzie podlegał cały dochód Wnioskodawcy uzyskany ze sprzedaży towarów wytworzonych przez Spółkę X z działalności wskazanej w Decyzji o wsparciu na Obszarze w niej wskazanym, do wysokości limitów pomocy publicznej i poniesionych kosztów stanowiących koszty kwalifikowane, proporcjonalnie do prawa Wnioskodawcy do udziału w zyskach Spółki X i do przypadającego na Wnioskodawcę części limitu przysługującej Spółce X pomocy publicznej na podstawie Decyzji o wparciu?

3. Czy Wnioskodawca, zgodnie z § 9 pkt 1 Rozporządzenia, będzie uprawniony do korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b updf, począwszy od miesiąca, w którym zostały poniesione koszty kwalifikowane w ramach Inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, pod warunkiem że Wnioskodawca będzie dysponował dochodem pochodzącym z nowej inwestycji, w ramach której Spółka ponosiła wydatki kwalifikowane?

4. Czy wydatki poniesione przez Spółkę X na budowę pomieszczeń socjalnych dla pracowników i kadry nadzorującej, stanowiących element budowanej hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalnym, mieszczą się w całości w definicji kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji, określonych w decyzji o wsparciu zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy WNI, zdefiniowanych w § 8 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia?

5. Czy momentem poniesienia wydatków, o których mowa w § 8 ust. 1 Rozporządzenia, kwalifikujących się do objęcia pomocą w postaci zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 63b updf, czyli tzw. kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji, będzie zgodnie z metodą kasową moment zapłaty tych wydatków?

6. Czy w przypadku zmiany grona wspólników Spółki X, np. poprzez przystąpienie nowego wspólnika do Spółki bądź poprzez wystąpienie ze Spółki któregokolwiek z obecnych wspólników, do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b updf, uprawnieni będą wszyscy wspólnicy Spółki po zmianach grona wspólników, proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zysku Spółki i do "przypadającej" na nich części limitu przysługującej Spółce pomocy publicznej?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do pytania nr 1 - dochód Wnioskodawcy z działalności wskazanej w decyzji o wsparciu będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b updf, proporcjonalnie do prawa Wnioskodawcy do udziału w zysku Spółki X i do przypadającej na Wnioskodawcę części limitu przysługującej Spółce X pomocy publicznej.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 63b updf, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., wolne od podatku dochodowego są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 5a-5cd, z działalności gospodarczej osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752), i uzyskane na terenie określonym w tej decyzji o wsparciu, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Jednocześnie, zgodnie z art. 8 ust. 1 updf, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Spółka jawna z wyłącznym udziałem osób fizycznych, jaką jest Spółka X, prowadzi działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa pod własną firmą, a przychody wspólników Spółki są rozpoznawane, jako przychody z działalności gospodarczej osób fizycznych.

Powyższe oznacza, że dochód Wnioskodawcy z działalności wskazanej w decyzji o wsparciu, osiągnięty z realizacji nowej inwestycji, będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b updf, proporcjonalnie do prawa Wnioskodawcy do udziału w zysku Spółki X i do przypadającej na Wnioskodawcę części limitu przysługującej Spółce X pomocy publicznej.

Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do pytania nr 2 - przede wszystkim zgodnie z zaprezentowanym zdarzeniem przyszłym dochód Wnioskodawcy podlegający zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b updf należy ustalać z uwzględnieniem majątku Spółki X istniejącego także przed wydaniem decyzji o wsparciu, gdyż planowana inwestycja nie będzie polegać na budowie zupełnie nowych linii produkcyjnych, a jedynie na unowocześnieniu i zmodernizowaniu linii już istniejących. Dlatego, zdaniem Wnioskodawcy, zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b updf będzie obejmować wszystkie osiągnięte dochody Wnioskodawcy z udziałów w Spółce X od momentu osiągnięcia pierwszego dochodu, który będzie następstwem dokonanej nowej inwestycji, do momentu wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej.

Wnioskodawca podkreśla, że w momencie uzyskania Decyzji o wsparciu Spółka X prowadziła już działalność produkcyjną w tym samym zakresie i na tych samych terenach, co wskazane w Decyzji o wsparciu.

Spółka X wytwarzała produkty objęte wskazanymi w Decyzji grupowaniami PKWiU zarówno przed uzyskaniem Decyzji, jak i po jej uzyskaniu, a także planuje kontynuować tę działalność również po dokonaniu inwestycji służącej zwiększeniu mocy produkcyjnych całego zakładu produkcyjnego. Wnioskodawca zwraca uwagę, że w świetle oceny zagadnienia prawnego dokonanej w ramach interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 25 października 2019 r. nr DD5.8201.10.2019 (dalej: "Interpretacja Ogólna"), Spółka X spełnia przesłanki warunkujące możliwość zastosowania zwolnienia podatkowego dla dochodu generowanego z całości działalności gospodarczej wymienionej w Decyzji o wsparciu i prowadzonej przez Spółkę X na terenie określonym w Decyzji. Spełnienie tych przesłanek nastąpi z uwagi na nierozerwalny, zintegrowany charakter przedsiębiorstwa Spółki X i nowej inwestycji, nierozerwalne i ścisłe ekonomiczne i funkcjonalne powiązania istniejących składników przedsiębiorstwa Spółki X i nowej inwestycji oraz brak możliwości określenia dochodu jedynie dla wyrobów wytwarzanych w ramach nowej inwestycji. Takie dochody po prostu nie będą generowane, gdyż nie będą istniały wyroby wytworzone wyłącznie w ramach nowej inwestycji. Odpowiada to w pełni stanowisku Ministra Finansów, wyrażonym w Interpretacji Ogólnej, zgodnie z którą:

"Częstą formą realizacji nowej inwestycji jest inwestycja realizowana na posiadanych przez podatnika rzeczowych aktywach trwałych. W takich przypadkach, jeżeli realizacja nowej inwestycji następuje w sposób angażujący aktywa posiadane już przez podatnika oraz gdy nowa inwestycja stanowi nieodłączny i zależnie funkcjonalny element w odniesieniu do już istniejącego zespołu składników majątku (ścisłe powiązania), dochód podlegający zwolnieniu z opodatkowania ustala się z uwzględnieniem tego istniejącego, przed wydaniem decyzji o wsparciu, majątku. Sytuacja taka jest możliwa jedynie wówczas, gdy sposób zintegrowania nowej i istniejącej inwestycji, położonych na tym samym terenie, nie pozwala na określenie dochodu (przychodu) wyłącznie z nowej inwestycji, bez uwzględnienia zintegrowanej z nią części istniejącej inwestycji. W tym zakresie dochód nie podlega wydzieleniu ze względu na ścisłe ekonomiczne i funkcjonalne powiązania między inwestycją istniejącą i nową, gdyż takie wydzielenie musiałoby opierać się na metodach, których ustawa o CIT i ustawa o PIT nie przewidują dla celów ustalenia dochodu".

Spółka X nie ma faktycznej możliwości "wydzielenia" lub "oddzielenia" dochodów (lub przychodów) z nowej inwestycji z dochodów (lub przychodów) pozostałej działalności produkcyjnej Spółki. Wymienione w opisie zdarzenia przyszłego nakłady inwestycyjne będą służyć podniesieniu wydajności i obniżeniu kosztów produkcji w odniesieniu do wszystkich generowanych dochodów (przychodów) Spółki X, w których partycypuje Wnioskodawca, jako wspólnik Spółki Jawnej. Dlatego należy uznać, że w przypadku Wnioskodawcy Jego dochód podlegający zwolnieniu z opodatkowania ustala się z uwzględnieniem tego istniejącego, przed wydaniem decyzji o wsparciu, majątku Spółki X, a więc zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b updf będzie obejmować wszystkie osiągnięte dochody Wnioskodawcy z udziałów w Spółce X od momentu osiągnięcia pierwszego dochodu, który będzie następstwem dokonanej nowej inwestycji, czyli dochodu wypracowanego w oparciu o zespół składników majątkowych nabytych w ramach wydatków związanych z nową inwestycją, której dotyczy decyzja o wsparciu, a w przypadku nowych środków trwałych nabytych lub wytworzonych w ramach inwestycji, dodatkowo po oddaniu ich do użytkowania jako kompletnych i zdatnych do użytku, pod warunkiem poniesienia wydatków w rozumieniu kasowym na ich wytworzenie lub nabycie. Należy wskazać, że taki sposób wyliczania dochodu zwolnionego od podatku dochodowego zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych z dnia 23 czerwca 2021 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.411.2021.1.RR oraz nr 0113-KDIPT2-3.4011.405.2021.1.SJ.

Wnioskodawca ma świadomość, że od 1 stycznia 2022 r. treść przepisu art. 21 ust. 1 pkt 63b updf uległa zmianie, więc uprzednio wydane interpretacje indywidualne i ogólne nie muszą obowiązywać w całości. Jednak literalna wykładnia przepisu art. 21 ust. 1 pkt 63b updf w nowym brzmieniu nie może prowadzić do braku możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego w sytuacji będącej przedmiotem niniejszego wniosku. Nowe określenie dochodu zwolnionego z podatku, jako dochodu "osiągniętego z realizacji nowej inwestycji" powinno być interpretowane z uwzględnieniem wszystkich elementów składających się na nową inwestycję oraz z uwzględnieniem charakteru inwestycji, jej zakresu i istoty w okolicznościach określonej, rozpatrywanej sprawy.

Należy zwrócić uwagę, że ustawodawca nie wprowadził w zmienianych ustawach podatkowych w zakresie podatków dochodowych, żadnych metod i kryteriów na obliczanie "dochodu osiągniętego z realizacji nowej inwestycji", więc powinno dalej być aktualne stanowisko Ministra Finansów, wyrażone w Interpretacji Ogólnej, zacytowane wyżej. Oczywiście taka wykładnia przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63b updf powinna być stosowana wyłącznie wówczas, gdy sposób zintegrowania nowej i istniejącej inwestycji, położonych na tym samym terenie, obiektywnie nie pozwala na określenie dochodu (przychodu) wyłącznie z nowej inwestycji, bez uwzględnienia zintegrowanej z nią części istniejącej inwestycji. Dodatkowo, zdaniem Wnioskodawcy, nie istnieją obiektywne i mierzalne metody na obliczenie "dochodu osiągniętego z realizacji nowej inwestycji" w opisanym zdarzeniu przyszłym, dlatego dochód taki w opisanym zdarzeniu przyszłym nie będzie podlegać wydzieleniu ze względu na ścisłe ekonomiczne i funkcjonalne powiązania między inwestycją istniejącą, czyli zespołem obecnie istniejących składników majątkowych Spółki X na terenie wskazanym w decyzji o wsparciu, i inwestycją nową, opisaną szczegółowo w decyzji o wsparciu. Podkreślić jeszcze raz należy, że nowa inwestycja będzie stanowić modernizację istniejących składników majątkowych wraz z budową hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalnym, w której nie będzie jednak powstawać nowy produkt, tylko stanowić ona będzie część istniejącej linii produkcyjnej. Hala produkcyjno-magazynowa z zapleczem socjalnym służyć będzie do produkcji i obróbki półfabrykatów, a nie do samodzielnej produkcji wyrobów gotowych, podlegających sprzedaży.

Końcowym momentem korzystania przez Wnioskodawcę ze zwolnienia od podatku dochodowego będzie moment wygaśnięcia Decyzji o wsparciu lub moment wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej, w zależności od tego, które zdarzenie wystąpi wcześniej, zgodnie z § 9 ust. 1 Rozporządzenia. Wysokość zwolnienia od podatku dochodowego będzie przypadać na Wnioskodawcę proporcjonalnie do udziałów w Spółce X, a możliwa wysokość pomocy publicznej dla Spółki X wyniesie, zgodnie z Decyzją o wsparciu, od minimum... zł do maksimum... zł, przy założeniu że maksymalna intensywność pomocy regionalnej udzielonej Spółce X wyniesie...% z uwagi na status dużego przedsiębiorcy.

Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do pytania nr 3 - zgodnie z § 9 pkt 1 Rozporządzenia wsparcie z tytułu kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji przysługuje przedsiębiorcy, począwszy od miesiąca, w którym poniósł te koszty po dniu wydania decyzji o wsparciu, aż do wygaśnięcia decyzji o wsparciu lub wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej, w zależności od tego, które zdarzenie wystąpi wcześniej.

Warunkiem niezbędnym do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b updf, jest - zdaniem Wnioskodawcy - osiągnięcie dochodu z nowej inwestycji, w ramach której Spółka ponosiła wydatki kwalifikowane.

Przekonuje nas o tym brzmienie przepisów art. 21 ust. 5a updf, zgodnie z którymi zwolnienia podatkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 63a i 63b, przysługują podatnikowi wyłącznie odpowiednio z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie określonym w zezwoleniu lub z tytułu dochodów uzyskanych z realizacji nowej inwestycji na terenie określonym w decyzji o wsparciu.

Dlatego Wnioskodawca, zgodnie z § 9 pkt 1 Rozporządzenia, będzie uprawniony do korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b updf, począwszy od miesiąca, w którym zostały poniesione koszty kwalifikowane w ramach Inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, pod warunkiem że Wnioskodawca będzie dysponował dochodem pochodzącym z nowej inwestycji, w ramach której Spółka ponosiła wydatki kwalifikowane.

Podobnie stwierdził trafnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 23 czerwca 2021 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.411.2021.1.RR oraz w interpretacji indywidualnej z dnia 2 listopada 2020 r.,nr 0114-KDIP3-2.4011.487.2020.3.MJ. Jednocześnie nie będzie miał znaczenia dla korzystania ze zwolnienia od podatku moment zakończenia całej inwestycji, co potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 marca 2020 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.597.2019.2.IZ oraz w interpretacji indywidualnej z dnia 23 września 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.385.2019.1.JKT.

Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do pytania nr 4 - odnośnie do pomieszczeń socjalnych dla pracowników i kadry nadzorującej, stanowiących element budowanej hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalnym, to zgodnie z § 111 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650), pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich ta praca jest wykonywana. Według § 2 przepisu wymagania dla pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Załącznik nr 3 do Rozporządzenia wymienia następujące pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne: szatnie (Rozdział 2), umywalnie i pomieszczenia z natryskami (rozdział 3), ustępy (rozdział 4), jadalnie (rozdział 5), pomieszczenia do wypoczynku (rozdział 6), pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia i odpylania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej (rozdział 8) oraz pomieszczenia do ogrzewania się pracowników (rozdział 9).

Skoro zatem wymogi bhp nakazują pracodawcy zapewnienie pracownikom określonych rozporządzeniem, wymienionych wyżej pomieszczeń związanych z wykonywaniem pracy, to wartość wytworzenia tych pomieszczeń związanych bezpośrednio z cyklem produkcyjnym mieści się w definicji kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji, określonych w decyzji o wsparciu zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy WNI, zdefiniowanych w § 8 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do pytania nr 5 - momentem poniesienia wydatków, o których mowa w § 8 ust. 1 Rozporządzenia, kwalifikujących się do objęcia pomocą w postaci zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 63b updf, czyli tzw. kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji, będzie zgodnie z metodą kasową moment zapłaty tych wydatków przez Spółkę X. Wnioskodawca zgadza się przy tym z poglądem wyrażonym w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 czerwca 2021 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.411.2021.1.RR, że:

"dla obliczenia wielkości zwolnienia podatkowego nie jest wystarczające jedynie zarachowanie wydatku bez jego faktycznego poniesienia. Innymi słowy, moment poniesienia kosztów inwestycji, przy obliczaniu wielkości otrzymanej lub dopuszczalnej pomocy publicznej, należy określać zgodnie z zasadą kasową, tj. przyjmując moment faktycznego zrealizowania kosztów w znaczeniu kasowym (chwila zapłaty)".

Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do pytania nr 6 - w przypadku zmiany grona wspólników Spółki X, np. poprzez przystąpienie nowego wspólnika do Spółki bądź poprzez wystąpienie ze Spółki któregokolwiek z obecnych wspólników do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b updf, uprawnieni będą wszyscy wspólnicy Spółki po zmianach grona wspólników, proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zysku Spółki i do "przypadającej" na nich części limitu przysługującej Spółce pomocy publicznej. Skoro decyzja o wsparciu została wydana dla Spółki Jawnej X oraz nową inwestycję będzie prowadzić i ponosić koszty spółka jawna, a nie jej wspólnicy, to z uwagi na fakt, że spółka jawna jest przedsiębiorcą, a wspólnicy jedynie partycypują w jej dochodach, należy stwierdzić, że w przypadku zmiany grona wspólników Spółki X, np. poprzez przystąpienie nowego wspólnika do Spółki bądź poprzez wystąpienie ze Spółki któregokolwiek z obecnych wspólników, do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b updf, uprawnieni będą wszyscy wspólnicy Spółki po zmianach grona wspólników, proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zysku Spółki i do "przypadającej" na nich części limitu przysługującej Spółce pomocy publicznej. Inaczej wydana decyzja o wsparciu w przypadku np. całkowitej wymiany wszystkich wspólników spółki na inne osoby, stała by się bezprzedmiotowa, wbrew założeniom ustawy WNI.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest:

- prawidłowe - w zakresie pytań nr 1, nr 2, nr 3, nr 6,

- nieprawidłowe - w zakresie pytań nr 4 i nr 5.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W związku z tym, że jest Pani wspólnikiem spółki jawnej osób fizycznych należy także przytoczyć treść art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1)

rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)

ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Należy podkreślić, że kryterium "prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną", o którym mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, służy zapewnieniu odpowiedniego "przypisywania" pełni skutków podatkowych zdarzeń gospodarczych mających miejsce w spółce niebędącej osobą prawną jej wspólnikom (tj. przypisywania odpowiedniej części skutków podatkowych tych zdarzeń poszczególnym wspólnikom). Łączny udział w zyskach spółki niebędącej osobą prawną wszystkich jej wspólników wynosi 100%. Poziom udziału danego wspólnika w zyskach spółki niebędącej osobą prawną ustala się na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych i treści umowy spółki.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Wolne od podatku dochodowego są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 5a-5cd, z działalności gospodarczej osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752), i uzyskane na terenie określonym w tej decyzji o wsparciu, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Stosownie do art. 21 ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Zwolnienia podatkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 63a i 63b, przysługują podatnikowi wyłącznie odpowiednio z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie określonym w zezwoleniu lub z tytułu dochodów uzyskanych z realizacji nowej inwestycji na terenie określonym w decyzji o wsparciu.

Zgodnie z art. 21 ust. 5cc ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Przepisów ust. 1 pkt 63a i 63b nie stosuje się, jeżeli:

1)

osiągnięcie dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub osiągnięcie dochodów z działalności gospodarczej z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu następuje w związku z zawarciem umowy, dokonaniem innej czynności prawnej lub wielu powiązanych czynności prawnych lub dokonaniem czynności innej niż zawarcie umowy, których efektem jest podejmowanie w sposób sztuczny czynności faktycznych dokonanych przede wszystkim w celu uzyskania zwolnienia od podatku dochodowego, lub

2)

czynności, o których mowa w pkt 1, nie mają rzeczywistego charakteru, lub

3)

podatnik korzystający ze zwolnień podatkowych, o których mowa w ust. 1 pkt 63a i 63b, dokonuje czynności prawnej lub wielu powiązanych czynności prawnych, w tym związanych z działalnością nieobjętą tymi zwolnieniami, których głównym lub jednym z głównych celów jest uniknięcie opodatkowania lub uchylenie się od opodatkowania.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że jest Pani wspólnikiem spółki jawnej (dalej: Spółka) prowadzącej działalność gospodarczą w postaci fabryki...., tartaku oraz produkcji paletu. Spółka planuje dokonanie inwestycji, dla której otrzymała decyzję o wsparciu z 18 maja 2021 r. Inwestycja ma charakter przekrojowy, ponieważ dotyczy całego przedsiębiorstwa i ma wpływ na każdy z wydziałów produkcyjnych: tartak, wydział obróbki drewna litego, wydział... nr 1 (DW1) i wydział... nr 2 (DW2). Inwestycja ukierunkowana jest na wzrost produkcji przez wprowadzenie automatyzacji i rozbudowę potencjału produkcyjnego firmy. Oprócz samego wzrostu produkcji zakłada się również, że wykonanie działania inwestycyjnego obniży koszt jednostkowy produkowanych wyrobów, co zwiększy dochodowość Spółki i wpłynie na wzrost dochodu do opodatkowania. W wyniku przeprowadzenia przedsięwzięcia inwestycyjnego nie powstanie oferta zawierająca zupełnie nowe produkty, ale zostaną unowocześnione metody produkcji prowadzące do zmniejszenia kosztów produkcji oraz powstaną zmodyfikowane produkty odpowiadające potrzebom rynku (np....). Zasadniczo wykonanie całej inwestycji jest niezbędne do tego, by w kolejnych latach móc zwiększyć produkcję. Zakłada się, że nastąpi przyrost ilościowy we wszystkich oferowanych produktach. Jednocześnie wprowadzenie w wielu procesach automatyzacji powinno przyczynić się do spadku jednostkowego kosztu wytworzenia i dać podstawy do wzrostu osiąganych wyników. Celem inwestycji jest przebudowa wydziałów, a w rezultacie zwiększenie potencjału produkcyjnego. Inwestycja obejmuje zakup: nieruchomości gruntowej, budowę hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalnym, linii do..., linia..., linii..., linii do...,...,..., silosu na trociny, stacji filtrów i sieci odciągu trocin, sprężarek powietrza i sieci sprężonego powietrza, linii do manipulacji i korowania surowca, wagi do peletu wraz z robotem paletyzującym, 4 wózków widłowych, ładowarki do drewna. Przedmiotem inwestycji w ramach... jest zakup gruntu, budowa hali produkcyjno-magazynowej wraz zapleczem socjalnym, przebudowa wydziałów produkcyjnych w A, zakup linii manipulacji i korowania surowca w tartaku w B, automatyzacja procesu pakowania peletu w tartaku w B oraz doposażenie firmy w maszyny i infrastrukturę niezbędną do zwiększenia potencjału produkcyjnego obróbki drewna litego. W rezultacie działania te mają doprowadzić do wzrostu produkcji.

W pierwszej kolejności Pani wątpliwości dotyczą kwestii, czy Pani dochód z działalności wskazanej w decyzji o wsparciu będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, proporcjonalnie do Pani prawa do udziału w zysku Spółki i do przypadającej na Panią części limitu przysługującej Spółce pomocy publicznej. Pani wątpliwość dotyczy również kwestii, czy zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych będzie podlegał cały Pani dochód uzyskany ze sprzedaży towarów wytworzonych przez Spółkę z działalności wskazanej w decyzji o wsparciu na obszarze w niej wskazanym, do wysokości limitów pomocy publicznej i poniesionych kosztów stanowiących koszty kwalifikowane, proporcjonalnie do Pani prawa do udziału w zyskach Spółki i do przypadającego na Panią części limitu przysługującej Spółce pomocy publicznej na podstawie decyzji o wparciu.

Wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752 z późn. zm.):

Wsparcie na realizację nowej inwestycji, zwane dalej "wsparciem", jest udzielane w formie zwolnienia od podatku dochodowego, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych albo w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. a ustawy o wspieraniu nowych inwestycji:

Użyte w ustawie określenie nowa inwestycja oznacza inwestycję w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacją produkcji zakładu przez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.

Zakres wsparcia stanowiącego pomoc publiczną, udzielanego w postaci zwolnienia podatkowego, determinuje więc zakres oraz sposób stosowania przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie podatkowe nie może bowiem wykraczać poza sytuacje, dla których ustawa o wspieraniu nowych inwestycji przewiduje wsparcie (pomoc publiczną).

Z powyższego wynika, że zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega dochód z nowej inwestycji, rozumiany jako dochód osiągnięty z wyodrębnionego zespołu składników majątku składających się na nową inwestycję. W przypadku, gdy realizacja nowej inwestycji polega na inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne, w związku z którą powstaje nowe przedsiębiorstwo, zostają wprowadzone nowe uprzednio nieprodukowane produkty lub nowe uprzednio nieświadczone usługi (dywersyfikacja produkcji lub usług przedsiębiorstwa), czy następuje zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego lub usługowego w istniejącym przedsiębiorstwie, zwolnieniu z opodatkowania podlega cały dochód osiągnięty z tego nowego przedsiębiorstwa, nowych uprzednio nieprodukowanych produktów, nowych nieświadczonych usług lub sposobu produkcji (świadczenia usług) w zakresie, w jakim nastąpiła zmiana procesu produkcyjnego lub procesu usługowego. Analogiczne zasady ustalania dochodu zwolnionego dotyczą również nowej inwestycji, w wyniku której następuje zwiększenie zdolności produkcyjnej lub usługowej istniejącego przedsiębiorstwa, jeżeli inwestycja ta funkcjonuje lub może funkcjonować niezależnie od pozostałej części przedsiębiorstwa. Zwolnieniu z opodatkowania podlega dochód z tej nowej inwestycji realizowanej w celu zwiększenia zdolności produkcyjnej lub usługowej istniejącego przedsiębiorstwa.

W myśl art. 4 ustawy o wspieraniu nowych inwestycji:

Zwolnienie, od podatku dochodowego, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych albo w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi pomoc regionalną, przy czym wielkość tej pomocy publicznej nie może przekroczyć jej maksymalnej dopuszczalnej wielkości określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 14 ust. 3.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o wspieraniu nowych inwestycji:

Wsparcie udzielane jest przedsiębiorcy realizującemu nową inwestycję, w drodze decyzji, zwanej dalej "decyzją o wsparciu".

Stosownie do art. 13 ust. 8 ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, w brzmieniu obowiązującym do końca grudnia 2021 r.:

Rozliczenie pomocy publicznej przyznanej przedsiębiorcy na podstawie decyzji o wsparciu ma zastosowanie wyłącznie do decyzji, w ramach której inwestycja jest realizowana i w oparciu o tę inwestycję prowadzona jest działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 13 ust. 8 ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Rozliczenie pomocy publicznej przyznanej przedsiębiorcy na podstawie decyzji o wsparciu ma zastosowanie wyłącznie do decyzji, w ramach której rozpoczęto inwestycję, w oparciu o którą jest prowadzona działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o wspieraniu nowych inwestycji:

Decyzję o wsparciu wydaje się na realizację nowej inwestycji:

1)

która spełnia kryteria:

a)

ilościowe,

b)

jakościowe;

2)

w ramach działalności gospodarczej niewyłączonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 3 pkt 1.

Powyższe oznacza, że sens decyzji o wsparciu polega nie tylko na charakterystyce nowej inwestycji i ustaleniu wiążących podatnika warunków (zobowiązań) w tym zakresie, ale także na związaniu jej z przedmiotem działalności gospodarczej, w ramach której inwestycja jest realizowana, która ma być prowadzona na terenie określonym w decyzji. W konsekwencji zwolnieniu może podlegać także cały dochód osiągnięty w ramach tej działalności gospodarczej, z którą nowa inwestycja pozostaje w ścisłym nierozerwalnym związku, o ile jej przedmiot został określony w decyzji o wsparciu.

Przedstawiony sposób i zakres stosowania przepisu art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwi skorzystanie z prawa do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym (wsparcia w postaci pomocy publicznej) dochodów osiąganych z nowych inwestycji wytwarzających dochód samodzielnie i niezależnie od inwestycji istniejących, jak i dochód pochodzący z inwestycji nowych i istniejących, gdy inwestycje te są ściśle powiązane. Skoro bowiem ustawodawca, definiując nową inwestycję, uwzględnił możliwość jej współistnienia z inwestycją istniejącą, na tym samym terenie u przedsiębiorcy - uznał tym samym, że dopuszczalne jest zwolnienie całości dochodu wynikającego zarówno z istniejącej inwestycji, jak i nowej, implikując pozytywny wpływ na rozwój gospodarczo-społeczny kraju i regionu współistnienia inwestycji istniejącej z inwestycją nową (a w praktyce pozytywnego wpływu inwestycji nowej na inwestycję istniejącą).

Treść decyzji o wsparciu została wskazana w art. 15 ustawy o wspieraniu nowych inwestycji i określa okres obowiązywania decyzji, przedmiot działalności gospodarczej oraz warunki, które przedsiębiorca jest obowiązany spełnić, wymienione w punktach od 1 do 6.

"W tym miejscu wskazujemy na fragment treści uzasadnienia zmian m.in. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (Druk sejmowy nr 1532), zgodnie z którym: Proponuje się zmiany w ustawach PIT i CIT (art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy PIT oraz art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy CIT) mające charakter uszczelniający i doprecyzowujący, w szczególności poprzez zniesienie wątpliwości interpretacyjnych w aspekcie doprecyzowania warunków zwolnienia dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na podstawie decyzji o wsparciu (dalej: DOW). Projekt ustawy wskazuje, że ze zwolnienia podatkowego mogą korzystać podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na podstawie DOW i uzyskują dochody wyłącznie z realizacji nowej inwestycji i na terenie określonym w DOW. (...) Zmiana ta koresponduje z późn. zm. wprowadzanymi do ustawy o WNI, gdzie w projektowanej ustawie zmiany do art. 14 pkt 12 ustawy o WNI projektodawca wskazuje, iż DOW powinna zawierać wyłącznie kody PKWiU związane z nową inwestycję. Zmiana jest szczególnie istotna w przypadku reinwestycji w istniejący zakład. Wskazać należy, iż dotychczasowa praktyka interpretacyjna pokazała, że w wydawanych DOW Zarządzający SSE, wydający te decyzje w imieniu ministra właściwego do spraw gospodarki wskazywali klasyfikację PKWiU, które nie były związane z opisem charakteru nowej inwestycji. Takie działania mają negatywne skutki budżetowe, ponieważ zwolnieniem podatkowym podatnicy obejmują również dochody niezwiązane z realizacją nowej inwestycji, a tym samym w sposób nieuprawniony prowadzą do uszczerbku w budżecie państwa i jednostek samorządu terytorialnego.

Jak Pani wskazała - działanie inwestycyjne ma charakter przekrojowy w kontekście procesu produkcyjnego Spółki. Dotyczy bowiem, w różnym zakresie, wszystkich wydziałów produkcyjnych. Inwestycja ukierunkowana jest na wzrost produkcji przez wprowadzenie automatyzacji i rozbudowę potencjału produkcyjnego Spółki. Oprócz samego wzrostu produkcji zakłada Pani również, że wykonanie opisanego we wniosku działania inwestycyjnego obniży koszt jednostkowy produkowanych wyrobów. Co ważne w tej sprawie, przedstawione działania inwestycyjne pozwolą na zwiększenie pozyskania półfabrykatów dla potrzeb produkcyjnych obu wydziałów.

Powyższe oznacza, że istniejące składniki majątku mają bezpośredni wpływ na wytwarzanie wspólnie ze składnikami stanowiącymi nową inwestycję półproduktów, które następnie są wykorzystywane do produkcji wszystkich wyrobów gotowych produkowanych przez Spółkę. Bez istniejących składników nie mogłaby odbywać się produkcja Spółki prowadząca do efektywnej realizacji przez Spółkę nowej inwestycji. Dodatkowo wskazujemy, że nowa inwestycja dotyczy całego procesu produkcyjnego Spółki. Dlatego zwolnieniu może podlegać cały Pani dochód, proporcjonalnie do posiadanego przez Panią udziału w zyskach Spółki.

Reasumując - Pani dochód z działalności wskazanej w decyzji o wsparciu będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b, proporcjonalnie do Pani prawa do udziału w zysku Spółki i do przypadającej na Panią części limitu przysługującej Spółce pomocy publicznej.

Jednocześnie zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych będzie podlegał cały Pani dochód uzyskany ze sprzedaży towarów wytworzonych przez Spółkę z działalności wskazanej w decyzji o wsparciu na obszarze w niej wskazanym, do wysokości limitów pomocy publicznej i poniesionych kosztów stanowiących koszty kwalifikowane, proporcjonalnie do Pani prawa do udziału w zyskach Spółki i do przypadającego na Panią części limitu przysługującej Spółce pomocy publicznej na podstawie decyzji o wparciu.

Pani wątpliwości budzi również kwestia uznania poniesionych wydatków na budowę pomieszczeń socjalnych dla pracowników i kadry nadzorującej, stanowiących element budowanej hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalnym za koszty kwalifikowane nowej inwestycji. Dlatego zwracamy uwagę, że prawo do zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu realizacji nowej inwestycji uzależnione jest od poniesienia kosztów kwalifikowanych.

Odnosząc się do kosztów kwalifikowanych inwestycji stanowiących podstawę do wyliczenia dopuszczalnej wielkości zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazuję, co następuje.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (Dz. U. z 2018 r. poz. 1713 z późn. zm.; dalej: "rozporządzenie"):

Maksymalna dopuszczalna wielkość pomocy publicznej na realizację nowej inwestycji udzielanej przedsiębiorcy z tytułu:

1) kosztów nowej inwestycji jest liczona jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą określonych w § 8 ust. 1, które nie mogą być wyższe niż maksymalne koszty kwalifikowane, o których mowa w § 8 ust. 7, lub

2) zatrudnienia określonej liczby pracowników w związku z nową inwestycją jest liczona jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników, obejmujących koszty płacy brutto tych pracowników, powiększone o składki obowiązkowe, takie jak składki na ubezpieczenie społeczne, ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia tych pracowników - z zastrzeżeniem § 6 ust. 4.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Maksymalna dopuszczalna wielkość pomocy publicznej na realizację nowej inwestycji udzielanej przedsiębiorcy z tytułu:

1) kosztów nowej inwestycji jest liczona jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą określonych w § 8 ust. 1, które nie mogą być wyższe niż maksymalne koszty kwalifikowane, o których mowa w § 8 ust. 7, albo

2) tworzenia nowych miejsc pracy w związku z nową inwestycją jest liczona jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników, obejmujących koszty płacy brutto tych pracowników, powiększone o składki obowiązkowe, takie jak składki na ubezpieczenie społeczne, ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia tych pracowników - z zastrzeżeniem § 6 ust. 4.

Decydującym kryterium o uznaniu kosztów danej inwestycji za koszt kwalifikowany ma rodzaj poniesionych wydatków, oraz w przypadku kosztów związanych z nabyciem bądź wytworzeniem środków trwałych, spełnienie przez te składniki majątku kryterium kompletności i zdatności do użytku w dniu przyjęcia go do używania.

Prawo do zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu realizacji nowej inwestycji jest uzależnione od poniesienia kosztów kwalifikowanych. Katalog ponoszonych wydatków, które można uznać za koszty kwalifikowane, określa § 8 ust. 1 rozporządzenia o WNI. Jak wynika z tego przepisu:

Do kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem na nowe inwestycje zalicza się koszty będące:

1)

kosztem związanym z nabyciem gruntów lub prawa ich użytkowania wieczystego,

2)

ceną nabycia albo kosztem wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych, pod warunkiem zaliczenia ich, zgodnie z odrębnymi przepisami, do składników majątku podatnika i zaliczenia ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

3)

kosztem rozbudowy lub modernizacji istniejących środków trwałych,

4)

ceną nabycia wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how i nieopatentowanej wiedzy technicznej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3,

5)

kosztem związanym z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli - pod warunkiem że okres najmu lub dzierżawy trwa co najmniej 5 lat, a w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców - co najmniej 3 lata, licząc od przewidywanego terminu zakończenia nowej inwestycji,

6) ceną nabycia aktywów innych niż grunty, budynki i budowle objęte najmem lub dzierżawą, w przypadku gdy najem lub dzierżawa ma postać leasingu finansowego oraz obejmuje zobowiązanie do nabycia aktywów z dniem upływu okresu najmu lub dzierżawy - pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz o podatek akcyzowy, jeżeli możliwość ich odliczeń wynika z odrębnych przepisów, poniesione w okresie ważności decyzji o wsparciu wydanej dla konkretnej lokalizacji.

Zgodnie z § 8 rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Do kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem na nowe inwestycje zalicza się koszty będące:

1)

kosztem związanym z nabyciem gruntów lub prawa ich użytkowania wieczystego,

2)

ceną nabycia albo kosztem wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych, pod warunkiem zaliczenia ich, zgodnie z odrębnymi przepisami, do składników majątku podatnika i zaliczenia ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

3)

kosztem rozbudowy lub modernizacji istniejących środków trwałych,

4)

ceną nabycia wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how i nieopatentowanej wiedzy technicznej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3,

5)

kosztem związanym z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli - pod warunkiem że okres najmu lub dzierżawy trwa co najmniej 5 lat, a w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców - co najmniej 3 lata, licząc od przewidywanego terminu zakończenia nowej inwestycji,

6) ceną nabycia aktywów innych niż grunty, budynki i budowle objęte najmem lub dzierżawą, w przypadku gdy najem lub dzierżawa ma postać leasingu finansowego oraz obejmuje zobowiązanie do nabycia aktywów z dniem upływu okresu najmu lub dzierżawy - pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz o podatek akcyzowy, jeżeli możliwość ich odliczeń wynika z odrębnych przepisów, poniesione w okresie realizacji inwestycji, a w przypadku kosztów określonych w pkt 5 - poniesione wyłącznie w okresie 5 lat w przypadku dużych przedsiębiorców, albo 3 lat w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców, liczonych od dnia zakończenia nowej inwestycji.

Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia:

W przypadku dużych przedsiębiorców koszty nowej inwestycji określone w ust. 1 pkt 4 zalicza się do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą w wysokości nieprzekraczającej 50% wartości wydatków kwalifikujących się do objęcia pomocą.

Stosownie do § 9 ust. 1 rozporządzenia:

Wsparcie z tytułu kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji przysługuje przedsiębiorcy, począwszy od miesiąca, w którym poniósł te koszty po dniu wydania decyzji o wsparciu, aż do wygaśnięcia decyzji o wsparciu lub wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej, w zależności od tego, które zdarzenie wystąpi wcześniej.

Przy czym, w myśl § 9 ust. 2 rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Warunkiem korzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu:

1)

kosztów inwestycji jest:

a)

utrzymanie własności składników majątku, z którymi były związane wydatki inwestycyjne - przez okres nie krótszy niż:

- 5 lat - w przypadku dużych przedsiębiorców,

- 3 lata - w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców

- od dnia ich wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przy czym nie wyklucza się wymiany przestarzałych instalacji lub sprzętu w związku z szybkim rozwojem technologicznym,

b)

utrzymanie nowej inwestycji w regionie, w którym udzielono wsparcia, przez okres nie krótszy niż:

- 5 lat - w przypadku dużych przedsiębiorców,

- 3 lata - w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców

- od dnia zakończenia nowej inwestycji;

2)

zatrudnienia określonej liczby pracowników jest utrzymanie każdego miejsca pracy przez okres co najmniej:

3)

5 lat - w przypadku dużych przedsiębiorców,

4)

3 lata - w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców

- licząc od dnia jego utworzenia.

W myśl § 9 ust. 2 rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Warunkiem korzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu:

1)

kosztów inwestycji jest:

a)

utrzymanie własności składników majątku, z którymi były związane wydatki inwestycyjne - przez okres nie krótszy niż:

- 5 lat - w przypadku dużych przedsiębiorców,

- 3 lata - w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców

- od dnia ich wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przy czym nie wyklucza się wymiany przestarzałych instalacji lub sprzętu w związku z szybkim rozwojem technologicznym,

b)

utrzymanie nowej inwestycji w regionie, w którym udzielono wsparcia, przez okres nie krótszy niż:

- 5 lat - w przypadku dużych przedsiębiorców,

- 3 lata - w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców

- od dnia zakończenia nowej inwestycji;

2)

tworzenia nowych miejsc pracy jest utrzymanie każdego miejsca pracy przez okres co najmniej:

a)

5 lat - w przypadku dużych przedsiębiorców,

b)

3 lata - w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców

- licząc od dnia jego utworzenia.

Z kolei w § 10 rozporządzenia określono w szczegółach sposób kalkulacji przysługującego limitu pomocy publicznej (§ 10 ust. 3 rozporządzenia).

Zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia:

Koszty kwalifikowane nowej inwestycji oraz wielkość pomocy są dyskontowane na dzień uzyskania decyzji o wsparciu.

Przytoczone powyżej przepisy określają następujące warunki, aby dany wydatek zakwalifikować do objęcia pomocą (uznać za koszt kwalifikowany), tj.:

* koszt musi być poniesiony w okresie ważności decyzji o wsparciu,

* środki trwałe nabyte lub wytworzone we własnym zakresie muszą zostać wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i uznane za taki środek lub wartość, oraz utrzymane co najmniej 5 lat, a w przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, co najmniej 3 lata, licząc od dnia ich wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

* najem lub dzierżawa gruntów, budynków i budowli musi trwać co najmniej 5 lat, a w przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, co najmniej 3 lata,

* po upływie najmu lub dzierżawy w postaci leasingu finansowego przedsiębiorca jest zobowiązany do nabycia aktywów, wartości niematerialne i prawne w zakresie transferu technologii muszą być wykorzystywane wyłącznie w zakładzie, na rzecz którego przedsiębiorca otrzymuje wsparcie, muszą być ujęte w aktywach tego zakładu co najmniej 5 lat, a w przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorców co najmniej 3 lata, muszą być nabyte na warunkach rynkowych od osoby trzeciej niepowiązanej z nabywcą oraz muszą podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o podatku dochodowym.

Warunkiem uznania kosztów nowej inwestycji jest udział co najmniej 25% kosztów własnych przedsiębiorcy lub z zewnętrznych źródeł finansowania, przy czym za koszty własne lub zewnętrzne źródła finansowania nie uznaje się środków pozyskanych w wyniku udzielonego publicznego wsparcia, bez względu na jego formę i przeznaczenie.

Nie każdy koszt mieszczący się w katalogu kosztów kwalifikowanych może być uznany za kwalifikowany. Jeżeli realizowana inwestycja nie powoduje zwiększenia zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacji produkcji albo zasadniczej zmiany dotyczącej procesu produkcyjnego, nie spełnia tym samym wymagań zawartych w definicji nowej inwestycji.

Również kosztem kwalifikowanym nie są wydatki związane z nabyciem posiadanych, przed wydaniem decyzji o wsparciu, aktywów, jeżeli nowa inwestycja realizowana jest z uwzględnieniem posiadanych przez podatnika aktywów w zakresie istnienia ścisłych powiązań istniejącej inwestycji i nowej inwestycji.

Zatem prawo do zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu realizacji nowej inwestycji jest uzależnione od poniesienia kosztów kwalifikowanych.

Natomiast uznanie poniesionych wydatków za koszty kwalifikowane jest uzależnione od tego, czy dane koszty będą miały wpływ na proces produkcji (usług) przedsiębiorstwa w sposób konkretyzujący nową inwestycję.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika m.in., że w ramach planowanych przedsięwzięć inwestycyjnych Spółka planuje budowę hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalnym.

Jednak warunku uznania za koszty kwalifikowane, które będą miały wpływ na działalność produkcyjną Spółki, nie sposób dopatrzyć się w wydatkach poniesionych przez Spółkę na budowę pomieszczeń socjalnych dla pracowników i kadry nadzorującej (mimo że pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom tego rodzaju pomieszczenia).

Stanowisko to potwierdza treść przykładów zawartych w Objaśnieniach podatkowych z 6 marca 2020 r. (przykłady nr 3 i 11), w których wskazano, że za koszt kwalifikowany należy uznać koszty poniesione w związku z uruchomieniem nowych linii produkcyjnych w dotychczas zajmowanym budynku administracyjnym, co jest równoznaczne ze zwiększeniem zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa. Tym samym, za koszt kwalifikowany nowej inwestycji nie sposób uznać wydatków poniesionych na wybudowanie m.in. pomieszczeń socjalnych jako kosztów kwalifikowanych, gdyż ta inwestycja nie przyczynia się do wzrostu zdolności produkcyjnych. Pomieszczenia socjalne każdego przedsiębiorstwa służą innym celom niż właściwy proces produkcji w przedsiębiorstwie.

W przykładzie nr 11 ww. Objaśnień wskazano, że:

"Uznanie poniesionych wydatków za koszty kwalifikowane jest uzależnione od tego, czy dane koszty będą miały wpływ na działalność produkcyjną przedsiębiorstwa.Za koszty kwalifikowane należy uznać koszty poniesione w związku z uruchomieniem nowych linii produkcyjnych w dotychczas zajmowanym budynku administracyjnym, co jest równoznaczne ze zwiększeniem zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa. Nie można uznać kosztów wybudowania nowego budynku administracyjnego jako kosztów kwalifikowanych, gdyż ta inwestycja nie przyczynia się do wzrostu zdolności produkcyjnych".

Zatem, wbrew Pani stanowisku, wydatki na budowę pomieszczeń socjalnych dla pracowników i kadry nadzorującej, stanowiących element budowanej hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalnym, nie mieszczą się w definicji kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji.

Reasumując - wydatki poniesione przez Spółkę na budowę pomieszczeń socjalnych dla pracowników i kadry nadzorującej, stanowiących element budowanej hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalnym nie mieszczą się w całości w definicji kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji, określonych w decyzji o wsparciu, zdefiniowanych w § 8 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia.

W odniesieniu do pytań nr 3 i nr 5 wskazujemy, że cytowany powyżej przepis § 9 ust. 1 rozporządzenia stanowi, że podatnik może zastosować zwolnienie z podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, począwszy od miesiąca, w którym (po wydaniu decyzji o wsparciu) poniósł koszty na realizację nowej inwestycji, do momentu wystąpienia jednego z następujących zdarzeń: wygaśnięcia decyzji o wsparciu lub wyczerpania limitu przysługującej pomocy publicznej.

Tym samym, należy zgodzić się, że będzie Pani uprawniona do korzystania ze zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, począwszy od miesiąca, w którym zostały poniesione koszty kwalifikowane w ramach inwestycji (po dniu wydania decyzji o wsparciu), niezależnie od momentu, w którym Spółka zakończy inwestycję, pod warunkiem że będzie Pani dysponowała dochodem pochodzącym z nowej inwestycji, w ramach której Spółka poniosła wydatki kwalifikowane.

Analizowane powyżej przepisy określają warunki, aby dany wydatek będący kosztem związanym z nabyciem środków trwałych zakwalifikować do objęcia pomocą. Wydatek ten musi:

* stanowić koszty inwestycji,

* zostać poniesiony na terenie określonym w decyzji o wsparciu,

* być poniesiony w okresie ważności decyzji o wsparciu,

* środki trwałe nabyte lub wytworzone we własnym zakresie muszą zostać wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i uznane za taki środek lub wartość, oraz utrzymane co najmniej 5 lat, a w przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, co najmniej 3 lata, licząc od dnia ich wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W odniesieniu do kwestii pojęcia "poniesionych wydatków inwestycyjnych", pojęcie to nie zostało zdefiniowane w wyżej cytowanym rozporządzeniu.

Jednak, żeby przedsiębiorca mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, którego wartość uzależniona jest od wielkości poniesionych przez tego przedsiębiorcę wydatków kwalifikowanych jako koszty inwestycji, to "poniesienie" musi oznaczać wydatek faktycznie zrealizowany, a nie samą deklarację o zamiarze jego poniesienia, czy też zobowiązanie do poniesienia go w przyszłości.

Dlatego też dla obliczenia wielkości zwolnienia podatkowego nie jest wystarczające jedynie zarachowanie wydatku bez jego faktycznego poniesienia. Innymi słowy, moment poniesienia kosztów inwestycji, przy obliczaniu wielkości otrzymanej lub dopuszczalnej pomocy publicznej, należy określać zgodnie z zasadą kasową, tj. przyjmując moment faktycznego zrealizowania kosztów w znaczeniu kasowym (chwila zapłaty).

Należy jednak pamiętać, że poniesienie wydatków kwalifikowanych wg metody kasowej nie oznacza, że możliwe jest już skorzystanie z omawianego zwolnienia. Jak wskazano powyżej, wsparcie na realizację nowej inwestycji polega na zwolnieniu z podatku dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu. Dopóki więc podatnik nie uzyska takiego dochodu, nie może skorzystać ze wsparcia na podstawie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji (a w konsekwencji zwolnienia na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Nie można natomiast mówić o uzyskaniu dochodu, dopóki podatnik nie osiągnie przychodów, które będą następstwem dokonanej nowej inwestycji, czyli przychodu wypracowanego na podstawie zespołu składników majątkowych nabytych w ramach wydatków związanych z nową inwestycją, której dotyczy decyzja o wsparciu.

Tego wymogu nie może zmienić fakt, że nowa inwestycja jest ściśle powiązana z istniejącym już zespołem składników, a sposób zintegrowania nowej i istniejącej inwestycji, położonych na tym samym terenie, nie pozwala na określenie dochodu (przychodu) wyłącznie z nowej inwestycji, bez uwzględnienia zintegrowanej z nią całości lub części istniejącej inwestycji. Zwolnienie w tym przypadku całego dochodu osiągniętego w ramach tej działalności gospodarczej, z którą nowa inwestycja pozostaje w ścisłym nierozerwalnym związku, nie oznacza, że podatnik może zacząć korzystać ze zwolnienia z podatku już w momencie rozpoczęcia nowej inwestycji, czyli zanim uzyska jakiekolwiek przychody (dochody) będące efektem budowy nowych lub rozbudowy czy modernizacji dotychczas wykorzystywanych składników majątkowych. W przeciwnym wypadku, tj. uznaniu, że zwolnienie przysługuje już od momentu rozpoczęcia nowej inwestycji, zwolnieniu nie podlegałby dochód uzyskany z działalności prowadzonej na podstawie nowej inwestycji, tylko na podstawie dotychczasowych składników majątku, co jest sprzeczne z wymogiem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poza tym, takie działanie byłoby niezgodne z powołanym wyżej przepisem art. 13 ust. 8 ustawy o wspieraniu nowych inwestycji.

Co więcej, zgodnie z cytowanymi przepisami rozporządzenia, za wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą uznaje się koszty inwestycji poniesione m.in. na zakup albo wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych.

W myśl § 8 ust. 4 rozporządzenia:

Cenę nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.

Natomiast, zgodnie § 8 ust. 5 rozporządzenia:

Środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 2, muszą być nowe, z wyjątkiem aktywów nabywanych przez mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców. Stosownie zaś do § 10 ust. 4 pkt 1 powołanego rozporządzenia, dniem poniesienia kosztu kwalifikowanego nowej inwestycji, o którym mowa w ust. 3, jest ostatni dzień miesiąca, w którym poniesiono koszt.

W myśl § 8 ust. 5 rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 2, muszą być nowe, z wyjątkiem aktywów nabywanych przez mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców i z wyjątkiem realizacji nowej inwestycji w rozumieniu art. 2 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji.

Przystępując do analizy ww. przepisów zwracamy uwagę, że w orzecznictwie zarówno Sądu Najwyższego, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także w piśmiennictwie ukształtowany jest pogląd, w myśl którego przepisy prawa podatkowego należy wykładać ściśle i zgodnie z ich literalnym brzmieniem, a jedynie w sytuacjach wątpliwych, gdy językowa wykładnia nie doprowadza do ustalenia jednoznacznej treści normy prawnej, należy skorzystać z innych metod wykładni w taki sposób, by wyinterpretowana norma spójna była z innymi normami skorelowanymi, jak również by jednocześnie w pełni odzwierciedlała intencje racjonalnego ustawodawcy. Stanowisko to ma swoje oparcie przede wszystkim w założeniu, że źródłem wiedzy, zarówno dla podatnika, jak i organów stosujących prawo, jest i zawsze będzie tylko językowe znaczenie norm prawnych, ponieważ przekaz językowy rozumiany jako możliwy sens słów jest powszechną metodą komunikowania się ustawodawcy z podatnikiem i organami stosującymi prawo.

Literalne brzmienie § 8 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia wprowadza dodatkowy warunek zaliczenia jako koszty kwalifikowane kosztów zarówno nabytych, jak i wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych, pod warunkiem zaliczenia ich do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Uwzględniając fakt, że w przypadku nabycia środka trwałego musi być on kompletny i zdatny do użytkowania, to należy również przyjąć, że wytworzony we własnym zakresie środek trwały musi spełniać takie same kryteria, czyli musi być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia go do używania.

Oznacza to, że w przypadku zakupu/wytworzenia środków trwałych poniesienie wydatku w znaczeniu kasowym (zapłata) nie jest wystarczające, aby wydatek ten został uznany za koszt kwalifikowany, ponieważ dopiero po zaliczeniu nabytego/wytworzonego środka trwałego do ewidencji środków trwałych następuje ostateczne potwierdzenie, że poniesione koszty są kosztami kwalifikowanymi.

Z powyższych względów, nie można w pełni podzielić Pani stanowiska, zgodnie z którym momentem poniesienia wydatków, o których mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia, kwalifikujących się do objęcia pomocą w postaci zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli tzw. kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji, będzie zgodnie z metodą kasową moment zapłaty tych wydatków.

Reasumując - zgodnie z § 9 pkt 1 rozporządzenia, będzie Pani uprawniona do korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, począwszy od miesiąca, w którym zostały poniesione koszty kwalifikowane w ramach nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, pod warunkiem że będzie Pani dysponować dochodem pochodzącym z tej nowej inwestycji, w ramach której Spółka ponosiła wydatki kwalifikowane.

Jednocześnie, momentem poniesienia wydatków, o których mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia, kwalifikujących się do objęcia pomocą w postaci zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli tzw. kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji, będzie zgodnie z metodą kasową moment zapłaty tych wydatków i zaliczenie nabytego/wytworzonego środka trwałego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Natomiast w odniesieniu do sformułowanego przez Panią pytania nr 6 wskazujemy, że zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o wspieraniu nowych inwestycji:

Prawo do korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych albo w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, wygasa z upływem okresu, na jaki została wydana decyzja o wsparciu, w przypadku uchylenia, albo stwierdzenia nieważności decyzji o wsparciu.

Ustawa o nowych inwestycjach wskazuje w art. 17 ust. 2, że:

Minister właściwy do spraw gospodarki uchyla decyzję o wsparciu, jeżeli przedsiębiorca:

1)

zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu na terenie wskazanym w decyzji o wsparciu lub

2)

rażąco uchybił warunkom określonym w decyzji o wsparciu, lub

3)

nie usunął uchybień w realizacji warunków, o których mowa w pkt 2, stwierdzonych w toku kontroli, o której mowa w art. 22, w terminie do ich usunięcia wyznaczonym w wezwaniu ministra właściwego do spraw gospodarki.

Z przedstawionego przez Panią opisu sprawy wynika, że decyzję o wsparciu otrzymała Spółka.

Zatem - o ile zmiana składu osobowego Spółki jawnej nie spowoduje uchylenia decyzji o wsparciu lub nie wpłynie w inny sposób na ważność i treść tej decyzji, to nadal będzie miała Pani możliwość korzystania ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile nadal pozostanie Pani wspólnikiem Spółki. W tej sytuacji będzie Pani uprawniona do korzystania z tego zwolnienia proporcjonalnie do Pani udziału w zysku Spółki i do "przypadającej" na Panią części limitu przysługującej spółce pomocy publicznej.

Reasumując w przypadku zmiany grona wspólników Spółki, np. przez przystąpienie nowego wspólnika do Spółki bądź przez wystąpienie ze Spółki któregokolwiek z obecnych wspólników, o ile wspólnikiem występującym ze Spółki nie będzie Pani, zachowa Pani prawo do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, proporcjonalnie do Pani prawa do udziału w zysku Spółki i do "przypadającej" na Panią części limitu przysługującej Spółce pomocy publicznej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na wniosek i tylko w indywidualnej sprawie wnioskodawcy. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy. Dlatego też ta interpretacja dotyczy wyłącznie skutków podatkowych, jakie w tej sprawie wystąpią po Pani stronie w związku z zadanymi przez Panią pytaniami. Interpretacja nie rozstrzyga natomiast kwestii obowiązków innych podmiotów, w tym pozostałych wspólników (przyszłych bądź obecnych) oraz samej Spółki.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl