0113-KDIPT2-3.4011.104.2021.7.KS - Rozliczenia PIT w związku z podziałem spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 czerwca 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-3.4011.104.2021.7.KS Rozliczenia PIT w związku z podziałem spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 28 stycznia 2021 r. (data wpływu 28 stycznia 2021 r.), uzupełnionym pismami z dnia 23 kwietnia 2021 r. (data wpływu 28 kwietnia 2021 r.) oraz z dnia 24 maja 2021 r. (data wpływu 27 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismami z dnia 2 kwietnia 2021 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.34.2021.2.NL, 0113-KDIPT2-3.4011.104.2021.4.KS oraz z dnia 14 maja 2021 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.34.2021.4.NL, 0113-KDIPT2-3.4011.104. 2021.6.KS wezwano do ich uzupełnienia, co też nastąpiło dnia 28 kwietnia 2021 r. oraz dnia 27 maja 2021 r.

We wniosku złożonym przez

* Zainteresowanego będącego stroną postępowania: X sp. z o.o.;

* Zainteresowanych niebędących stroną postępowania: Panią A; Panią B

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

X sp. z o.o. (dalej: "Spółka" lub "Spółka dzielona") jest polską spółką prawa handlowego posiadającą siedzibę działalności gospodarczej w Polsce. Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne, tj. A, posiadająca... (...) udziałów o łącznej wartości nominalnej... zł (...) oraz B posiadająca... (...) udziały o łącznej wartości nominalnej... zł (...) (dalej łącznie: "Wspólnicy"). Osoby wspólników to najbliższa rodzina, spółka ma charakter tzw. firmy rodzinnej.

Wspólnicy oraz Spółka są rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka jest także zarejestrowaną na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: "VAT") jako podatnik VAT czynny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT w dwóch obszarach:

* hurtowej sprzedaży... (dalej: działalność handlowa) oraz

* wynajmie posiadanych nieruchomości na rzecz podmiotów trzecich.

Działalnością dominującą ze względu na obroty jest sprzedaż hurtowa....

Spółka jest właścicielem dwóch nieruchomości zabudowanych:

1.

położonej w Y..., o nr..., nr..., nr... objętej księgą wieczystą o nr..., prowadzoną przez Sąd Rejonowy w Y, stanowiącej działkę gruntu o powierzchni... m2, zabudowaną budynkiem biurowym i budynkiem magazynowym o łącznej powierzchni... m2 oraz budowlami o łącznej powierzchni... m2 (dalej: Nieruchomość 1),

2.

położonej w S..., o nr..., objętej księgą wieczystą o nr..., prowadzoną przez Sąd Rejonowy w C, stanowiącej działkę gruntu o powierzchni... m2, zabudowaną trzema budynkami o charakterze magazynowym i budynkiem biurowymi o łącznej powierzchni... m2 oraz budowlami o łącznej powierzchni... m2 (dalej: Nieruchomość 2),

(dalej łącznie: Nieruchomości).

Nieruchomości są zabudowane budynkami, pełniącymi funkcje biurowe (łącznie dwa budynki) i funkcje magazynowe (łącznie cztery budynki) oraz budowlami stanowiącymi części składowe Nieruchomości, których funkcją jest zabezpieczenie i umożliwienie korzystania z Nieruchomości - są to w szczególności ogrodzenia, szlabany, drogi i place.

Część Nieruchomości 1 oraz całość Nieruchomości 2 są aktualnie wynajmowane lub oferowane do wynajmu.

Spółka prowadzi obecnie działalność handlową wyłącznie na części Nieruchomości 1, gdzie zajmuje część pomieszczeń biurowych oraz magazynowych. Nieruchomość 1 obejmuje powierzchnie większe niż potrzeby Spółki i już na etapie inwestycji Spółka przewidywała możliwość ich wynajmu, ze względu na niezwykle korzystne położenie przy drodze nr..., niedaleko od skrzyżowania z drogą....

Już w 2012 r. działalność handlowa została przeniesiona całkowicie z Nieruchomości 2 na Nieruchomość 1. Wówczas rozpoczęło się prowadzenie działalności nieruchomościowej, tj. rozpoczęto przygotowania do wynajmu nieużywanych przez Spółkę Nieruchomości i poszukiwania najemców, m.in. zawarto cztery umowy pośrednictwa z tzw. agencjami nieruchomości (w okresie... r.). Pierwsza umowa najmu została zawarta w 2013 r. Jak wskazano wyżej, obecnie całość Nieruchomości 2 oraz część Nieruchomości 1 (niezajmowana przez Spółkę), stanowiące pomieszczenia biurowe i magazynowe, są wynajmowane lub oferowane do wynajmu podmiotom zewnętrznym.

Na dzień złożenia przedmiotowego wniosku, Spółka posiada zawarte umowy najmu pomieszczeń biurowych i/lub magazynowych z czterema podmiotami oraz umowę dotyczącą wynajmu placu z jednym podmiotem - zgodnie z poniższym zestawieniem:.

Co do pozostałej, niewykorzystywanej w działalności handlowej Spółki części Nieruchomości, Spółka przygotowuje je pod wynajem i poszukuje najemców (m.in. trwają przygotowania do wynajmu dodatkowego magazynu, tzw. magazynu pomocniczego na Nieruchomości 2 - m.in. Spółka uzyskała zgodę Burmistrza Miasta S na urządzenie dodatkowego zjazdu z drogi publicznej w celu wyodrębnienia dojazdu do tego magazynu).

Oprócz powierzchni biurowych i magazynowych na Nieruchomościach, Spółka dysponuje także miejscami paletowymi. Obecna całkowita liczba miejsc paletowych (w rozmiarze standard 120 x 80 x 160 cm) w działalności spółki X, to... miejsc paletowych. Część z nich wykorzystywana jest w działalności handlowej Spółki, pozostała część jest również wynajmowana lub oferowana do wynajmu (m.in. poprzez ogłoszenia na portalach branżowych.).

W podziale na umiejscowienie i wykorzystanie: Spółka zapewnia obsługę administracyjną i techniczną Nieruchomości, w tym własny personel oddelegowany do tej działalności, korzysta z zewnętrznych dostawców usług związanych w szczególności z utrzymaniem stanu technicznego Nieruchomości w tym adaptacji dla potrzeb najemców, remontów, ochrony przeciwpożarowej, pośrednictwa w najmie. Spółka dedykuje zasoby ludzkie i organizacyjne stale zajmujące się zarządzaniem Nieruchomościami w znaczeniu jak powyżej.

Działalność związana z Nieruchomościami jest przedmiotowo różna od podstawowej działalności Spółki - pełni inne funkcje gospodarcze, angażuje inne aktywa, posiada inne koszty oraz ma inny profil ryzyka gospodarczego.

Oba wymienione powyżej rodzaje działalności funkcjonują samodzielnie i niezależnie od siebie. W szczególności w związku z rosnącą alokacją funkcji i zasobów do działalności związanej z wynajmem i zarządzaniem Nieruchomościami, Zarząd Spółki na mocy uchwały potwierdził podział organizacyjny (zarządzając stosowaną od lat alokacją funkcji i zasobów), wydzielając funkcje zarządzania, utrzymania oraz wynajmu nieruchomości - tworząc w Spółce dział nieruchomości (dalej: Dział Nieruchomości).

Obecnie struktura organizacyjna Spółki prezentuje się następująco - w ramach działalności handlowej (X sp. z o.o.) kadrze zarządzającej (Zarządowi oraz Dyrektorowi Generalnemu) podporządkowane są następujące piony:

* Pion Sprzedaży Hurtowej - przedstawiciele handlowi wraz z kierownikiem ds. sprzedaży,

* Pion Zakupów - specjaliści ds. zakupów wraz z kierownikiem ds. zakupów,

* Pion Logistyki - zespół magazynowy wraz z kierownikiem magazynu,

* Pion Księgowości - główna księgowa wraz z zespołem,

* Pion Administracji - zespół specjalistów ds. administracji.

W ramach ww. pionów funkcjonują zespoły oraz samodzielne stanowiska. Zespoły, które tworzą ww. piony są funkcjonalnie ze sobą powiązane i służą realizacji tego samego celu gospodarczego.

Opisaną wyżej strukturę organizacyjną tego pionu biznesowego przedstawia poniższy schemat:.

Dział Nieruchomości, jako odrębny pion biznesowy podlega bezpośrednio Zarządowi Spółki, funkcjonuje niezależnie od działalności handlowej.

Dział Nieruchomości realizuje kompleksowo działania związane z Nieruchomościami Spółki (posiada własne kompetencje i obowiązki), tj. w szczególności:

* zarządzanie Nieruchomościami Spółki (Spółka dodatkowo wyjaśnia, że prowadzi działalność gospodarczą zarządzania nieruchomościami jedynie w zakresie nieruchomości, których jest właścicielem, Dział Nieruchomości ma pod swoim nadzorem całość Nieruchomości 1 oraz całość Nieruchomości 2);

* poszukiwanie najemców samodzielnie lub przez pośredników (w zakresie wynajmu pomieszczeń biurowych, magazynowych, a także miejsc paletowych);

* zawieranie umów z najemcami;

* dbanie o prawidłową realizację umów najmu;

* pobieranie czynszów najmu od najemców;

* nadzór nad wykonywaniem oraz egzekwowaniem ewentualnych roszczeń z umów na wykonanie projektów budowlanych, umów o roboty budowlane, umów o nadzór autorski i umów o nadzór inwestorski zawartych z podmiotami trzecimi w procesie realizacji inwestycji budowlanych na Nieruchomościach;

* dbanie o stan techniczny i wizualny Nieruchomości (serwisowanie, adaptacje, remonty, zlecanie przeglądów okresowych itp.);

* zawieranie umów z dostarczycielami mediów;

* zawieranie umów ubezpieczenia;

* zawieranie umów związanych z zapewnieniem ochrony Nieruchomości;

* zlecenia związane z obsługą techniczną Nieruchomości (na wykonywanie prac serwisowych, przeglądów, etc. np. serwis kotłów);

* reklama powierzchni do wynajęcia.

Dział Nieruchomości dysponuje wyodrębnionym majątkiem, własnym rachunkiem bankowym i środkami pieniężnymi, są do niego przypisane wszystkie zobowiązania i należności związane z działalnością nieruchomościową.

Na chwilę obecną Dział Nieruchomości obejmuje następujące składniki majątkowe (aktywa i pasywa):

a.

nieruchomości - rozumiane jako w pełni funkcjonalne, wynajmowane lub użytkowane, należycie wyposażone w instalacje, spełniające wymogi prawa budowlanego i innych przepisów szczególnych, np. w zakresie magazynowania (w tym miejscu należy zaznaczyć, że podział składników majątku i przypisanie do konkretnych obszarów działalności dokonywany jest zgodnie z przepisami art. 44 i nast. Kodeksu cywilnego. Biorąc pod uwagę, że kluczowym składnikiem majątku przypisanym do działalności nieruchomościowej są Nieruchomości, ich wewnętrzne przyporządkowanie dzielą także części składowe i przynależności, a także pożytki w związku z przypisanym do Działu Nieruchomości uprawnieniem do ich pobierania);

b.

ruchomości - określone szczegółowo na dzień wydzielenia i opisane w stosownym załączniku do uchwały zgromadzenia wspólników w formie z podpisem notarialnie poświadczonym, tj. meble biurowe i sprzęt elektroniczny wykorzystywane w działalności nieruchomościowej przez pracowników Działu Nieruchomości;

c.

umowy (zobowiązania wynikające z umów);

d.

wszystkie umowy związane z zabezpieczeniem prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości, w szczególności prawa i obowiązki wynikające z:

* umów najmu zawartych z najemcami (w zakresie wynajmu pomieszczeń biurowych, magazynowych, a także miejsc paletowych na Nieruchomościach), które pozwolą na nieprzerwane wynajmowanie Nieruchomości po wydzieleniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze Spółki,

* umów o świadczenie usług pośrednictwa w wynajmie,

* umów na dostawę mediów,

* umów ubezpieczenia,

* umów związanych z zapewnieniem ochrony Nieruchomości,

* zleceń związanych z obsługą techniczną Nieruchomości (na wykonywanie prac serwisowych, przeglądów, etc. np. serwis kotłów),

* umów o pracę/umów zlecenia;

e.

należności i zobowiązania wynikające z wynajmu Nieruchomości;

f.

środki finansowe znajdujące się na wyodrębnionym rachunku bankowym Działu Nieruchomości;

g.

zobowiązania funkcjonalnie związane z obszarem nieruchomościowym, np. zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości, amortyzacja środków trwałych;

h.

dokumentacja techniczna i prawna Nieruchomości;

i.

tajemnice zorganizowanej części przedsiębiorstwa związane z działalnością nieruchomościową, m.in. kontakty handlowe, informacje dotyczące rynku wynajmu Nieruchomości, księgi związane z działalnością nieruchomościową;

j.

pracownicy (zarządca nieruchomości, konserwator budynków);

k.

majątkowe prawa autorskie do projektów, rysunków, wzorów materiałów marketingowych, w tym szyldów, folderów itd. związanych z Nieruchomościami.

Z kolei z działalnością handlową powiązane są wszystkie pozostałe (nieprzypisane do Działu Nieruchomości) składniki majątku (aktywa i pasywa), w szczególności:

a.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo;

b.

ruchomości (w tym towary, pojazdy, wyposażenie magazynów niestanowiące części składowych i przynależności Nieruchomości, wyposażenie biurowe, sprzęt elektroniczny (komputery, telefony, etc.) - w tym miejscu należy zaznaczyć, że podział składników majątku i przypisanie do konkretnych obszarów działalności dokonywane jest zgodnie z przepisami art. 44 i nast. Kodeksu cywilnego - wszystkie elementy, które mogą zostać bez szkody dla Nieruchomości od nich odłączone oraz nie mające charakteru przynależności - niewykorzystywane w działalności nieruchomościowej, są związane funkcjonalnie z działalnością handlową i przypisane do działalności handlowej Spółki. Dotyczy to również elementów wyposażenia spełniających te warunki;

c.

umowy z dostawcami i odbiorcami towarów;

d.

umowy o świadczenie usług wspierających działalność handlową (m.in. karty paliwowe, umowy rachunków bankowych)/zlecenia dot. usług wspierających działalność handlową (np. serwis pojazdów);

e.

baza kontrahentów;

f.

pracownicy/umowy o pracę i umowy zlecenia z pracownikami pionów działalności handlowej;

g.

dokumentacja dot. działalności handlowej;

h.

tajemnice przedsiębiorstwa dot. działalności handlowej;

i.

środki zgromadzone na pozostałych rachunkach bankowych;

j.

know-how w zakresie prowadzonej działalności w branży sprzedaży hurtowej;

k.

majątkowe prawa autorskie do projektów, rysunków, wzorów materiałów marketingowych, w tym szyldów, folderów itd. związanych z działalnością handlową.

Przychody i koszty związane z każdym z dwóch obszarów działalności Spółki są udokumentowane jako wyodrębnione w ewidencji finansowej, w szczególności w strukturze miejsc powstawania kosztów, rachunkowości zarządczej, podlegają procedurom specyficznym dla ściągania należności, finansowania (kredytowania), a środki pieniężne są gromadzone na odrębnych rachunkach bankowych. Również wystawiane, jak i otrzymywane faktury VAT są przypisywane do konkretnego obszaru działalności.

Oba rodzaje (obszary) działalności Spółki są więc wyodrębnione organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie. Wyodrębnienie to już teraz przejawia się w tym, że:

* oba rodzaje działalności funkcjonują niezależnie od siebie, podlegają osobnym decyzjom zarządczym i ryzykom;

* działalność nieruchomościowa jest wyodrębniona w strukturze organizacyjnej jako Dział Nieruchomości, podlegający bezpośrednio Zarządowi Spółki;

* działalność nieruchomościowa, na którą oprócz kompleksu Nieruchomości składają się również zaplecze techniczne i kadrowe, umowy z najemcami oraz wszelkie kontakty handlowe i umowy, zabezpieczają możliwość nieprzerwanego prowadzenia działalności gospodarczej po formalnym wyodrębnieniu do nowo zawiązanej spółki;

* księgowość w Spółce jest prowadzona w taki sposób, że na podstawie zapisów księgowych jest możliwe alokowanie składników majątku, przychodów, kosztów czy też zdarzeń gospodarczych do odpowiedniego pionu działalności nieruchomościowej lub handlowej;

* działalność nieruchomościowa posiada odrębny rachunek bankowy, na który trafiają przychody z tej części działalności - środki zgromadzone na koncie przypisanym do działalności nieruchomościowej służą wyłącznie finansowaniu tej działalności, podobnie jak środki z działalności handlowej służą finansowaniu działalności handlowej;

* poprzez sposób prowadzenia ksiąg możliwe jest przyporządkowanie odpowiednio do działalności nieruchomościowej oraz działalności handlowej wygenerowanych przez te obszary przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań; Dział Nieruchomości już teraz posiada wewnętrzną samodzielność finansową, poprzez posiadanie odrębnych wpływów i odrębnych środków na finansowanie swojej działalności (Zainteresowani wyjaśniają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, wewnętrzny dział nie jest jednostką samobilansującą, w związku z czym obecnie Spółka sporządza jedno sprawozdanie finansowe, obejmujące oba piony działalności. Należy jednak zaznaczyć, że w związku ze sposobem prowadzenia ksiąg możliwe byłoby ustalenie wyniku dla obu tych działalności. Po dokonaniu podziału Spółka przeniesie do spółki nowo zawiązanej również dokumentacje księgową właściwą dla Działu Nieruchomości, i jako nowa, odrębna spółka, będzie gotowa sporządzać niezależne sprawozdanie finansowe).

Działalność handlowa i działalność nieruchomościowa stanowią dwa odrębne zespoły składników materialnych i niematerialnych zdolne do osobnego, niezależnego funkcjonowania.

Planowany podział przez wydzielenie

Konkurencyjność na rynku działalności handlowej i konsolidacja znacznej części rynku w rękach tzw. dużych graczy, a także zmiana struktury Klientów firmy powoduje, że ryzyko gospodarcze działalności handlowej jest dużo większe niż w działalności nieruchomościowej. Fakt, że w jednej spółce znajdują się wartościowe składniki majątku w postaci Nieruchomości i jednocześnie działalność generująca istotne ryzyka, niezwiązane z Nieruchomościami, powoduje konieczność dywersyfikacji ryzyka gospodarczego, w obszarze tych samych udziałowców. Co więcej, wyniki spółki są elementem strategii negocjacji dostawców i paradoksalnie własne Nieruchomości (w miejsce kosztu najmu) oraz przychody z działalności nieruchomościowej negatywnie wpływają na negocjacje. Fałszywie oceniana jest rentowność działalności handlowej, obejmująca w jednym bilansie i rachunku wyników także działalność nieruchomościową. Do tego coraz trudniej Zarządowi poświęcać jednocześnie uwagę obu działalnościom, tym bardziej tak odległym. Działalność nieruchomościowa staje się coraz bardziej wymagająca uwagi, angażuje coraz więcej zasobów (wymaga chociażby dostosowania powierzchni do wymogów, poszukiwania i rozliczania najemców, itp.).

Dlatego Spółka rozważa dokonanie podziału Spółki. Uzasadnienie gospodarcze wynika z dywersyfikacji wskazanych wyżej zagrożeń i trudności, konieczności lepszego zarządzania w niezależnych podmiotach.

Odseparowanie obu obszarów pozwoli na dywersyfikację ryzyka w odniesieniu do majątków obu Spółek. Po podziale każda ze Spółek będzie ponosić ryzyko gospodarcze ograniczone wyłącznie do odrębnych majątków (równowaga ekonomiczna). W efekcie także skuteczne zarządzanie niezależnymi Spółkami ma przynieść efekt wzmocnienia niezależności i rozwoju dwóch osób prawnych, dzięki czemu spodziewany jest lepszy skonsolidowany wynik finansowy w obu spółkach (w porównaniu z dotąd działającą jedną). Z punktu widzenia funkcji obu działalności, szczególnie w nadzwyczajnych sytuacjach, jaką jest chociażby obecna epidemia COVID-19, pojawiają się duże rozbieżności koniunkturalne w obu obszarach. Skupianie de facto dwóch różnych działalności w jednej spółce oznacza, że np. obarczona w danym okresie większym ryzykiem działalność handlowa może doprowadzić do utraty płynności lub obciążeń majątku niezwiązanego z jej działalnością.

W tym celu planowane jest dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie z jej majątku zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ZCP Nieruchomościowego (Działu Nieruchomości) do nowo utworzonej w tym celu w trakcie procedury podziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka Nowo Zawiązana") w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy - Kodeks spółek handlowych (dalej: "k.s.h.").

Udziały w Spółce Nowo Zawiązanej zostaną objęte przez dotychczasowych Wspólników. Spółka Nowo Zawiązana będzie rezydentem podatkowym Rzeczypospolitej Polskiej, podobnie jak wszyscy jej wspólnicy.

Zgodnie z art. 160 k.s.h., Spółka zarówno co do działalności handlowej, jak i nieruchomościowej działa obecnie pod jedną firmą wynikającą z wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego - X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Intencją planowanego podziału przez wydzielenie ZCP Nieruchomościowego jest dalsze prowadzenie działalności handlowej pod firmą X z ograniczoną odpowiedzialnością oraz prowadzenie działalności nieruchomościowej w spółce nowo zawiązanej pod nową (inną) firmą - roboczo ustalono dla Spółki Nowo Zawiązanej firmę "Z spółka z ograniczoną odpowiedzialnością".

Podsumowując, na moment dokonania podziału:

* Spółka Nowo Zawiązana nie będzie posiadać żadnych udziałów w Spółce dzielonej (wspólnikami Spółki Nowo Zawiązanej z mocy art. 531 § 5 k.s.h. będą wyłącznie dotychczasowi Wspólnicy Spółki dzielonej);

* Spółka dzielona i Spółka Nowo Zawiązana będą rezydentami podatkowymi państw Unii Europejskiej lub innych państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Spółka dzielona jest rezydentem podatkowym Rzeczpospolitej Polski i na chwilę obecną Wspólnicy nie mają planów przeniesienia siedziby Spółki poza obszar Unii Europejskiej/Europejski Obszar Gospodarczy; Spółka Nowo Zawiązana ma posiadać siedzibę na terenie Polski i być rezydentem podatkowym);

* w ramach podziału dotychczasowi wspólnicy obejmą udziały w identycznej proporcji, jakie mają w spółce dzielonej.

Na skutek podziału przez wydzielenie, wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe związane z ZCP Nieruchomościowym wraz ze zobowiązaniami, zostaną wydzielone (przeniesione) do Spółki Nowo Zawiązanej. W kontekście umów na dostawę mediów, zostaną przeniesione wszystkie umowy, z wyjątkiem tych, co do których usługodawcy nie wyrażą zgody na przeniesienie.

W kontekście rachunku bankowego Działu Nieruchomości - zostaną przeniesione prawa i obowiązki wynikające z umowy o prowadzenie rachunku bankowego wraz ze środkami pieniężnymi znajdującymi się na tym rachunku o ile bank, będący stroną umowy wyrazi zgodę na przeniesienie praw i obowiązków Spółki z umowy na Spółkę Nowo Zawiązaną; w przypadku, jeżeli bank nie wyrazi zgody na przeniesienie praw i obowiązków z umowy o prowadzenie rachunków bankowych na Spółkę Nowo Zawiązaną, środki pieniężne zgromadzone na ww. rachunku bankowym zostaną przekazane Spółce Nowo Zawiązanej na wskazany przez nią rachunek bankowy.

Jak zostało wyjaśnione, wspomniane wyżej dwa zespoły składników (zarówno materialnych, jak i niematerialnych) - przyporządkowane do działalności handlowej i przyporządkowane do działalności nieruchomościowej, są wyodrębnione funkcjonalnie, finansowo oraz organizacyjnie. W rezultacie, za pomocą otrzymanych w ramach podziału przez wydzielenie składników majątkowych i niemajątkowych (w oparciu wyłącznie o przedmiot przekazania) Spółka Nowo Zawiązana będzie mogła kontynuować działalność związaną z zarządzaniem i wynajmem Nieruchomości, natomiast Spółka dzielona będzie mogła kontynuować działalność główną, tj. działalność handlową.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 534 § 1 pkt 7 k.s.h., szczegółowy opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) przypadających Spółce Nowo Zawiązanej stanowić będzie element planu podziału Spółki - będzie on sporządzony zgodnie ze wskazanymi wyżej kryteriami/zasadami przyporządkowania składników majątku do poszczególnych obszarów działalności. Składniki majątku (w tym elementy wyposażenia) nieujęte w planie podziału jako mające zostać wytransferowane do Spółki Nowo Zawiązanej, pozostaną w Spółce dzielonej jako przypisane do działalności handlowej.

Zainteresowani zaznaczają, że związku ze stałym prowadzeniem działalności gospodarczej i możliwością ewentualnych zmian w zakresie składników majątku, w tym także ewentualnych elementów wyposażenia, czy umów z najemcami, na moment sporządzenia wniosku nie jest możliwe przedstawienie ostatecznej i aktualnej w dniu dokonania podziału pełnej listy takich składników, a jedynie powyższe szczegółowe zasady przyporządkowania składników majątkowych do danego obszaru działalności.

Wspólnicy podkreślają również, że mają zamiar kontynuowania prowadzonej dotychczas przez Spółkę działalności gospodarczej dotyczącej zarządzania i wynajmu nieruchomości w Spółce Nowo Zawiązanej przy wykorzystaniu ww. składników majątkowych wchodzących w skład ZCP Nieruchomościowego.

Co istotne, oba rodzaje prowadzonej obecnie przez Spółkę działalności nie są ze sobą bezpośrednio związane, a ich prowadzenie zasadniczo może odbywać się niezależnie. Tym samym, po dokonaniu planowanego podziału przez wydzielenie, w oparciu o pozostałe w Spółce składniki/majątek, będzie ona mogła kontynuować prowadzoną dotychczas główną działalność (sprzedażową), natomiast majątek przekazany w drodze podziału Spółce Nowo Zawiązanej pozwoli jej na prowadzenie działalności z zakresu zarządzania i wynajmu nieruchomości jako niezależnej działalności.

Należy zaznaczyć, że kontynuowanie działalności głównej będzie możliwe na dotychczas zajmowanej pod tą działalność części Nieruchomości 1 przy zawarciu odpowiedniej umowy (umów) najmu ze Spółką Nowo Utworzoną. Jednocześnie nie jest wykluczone, że Spółka będzie poszukiwała innej powierzchni magazynowej lub biurowej.

Po dokonaniu podziału, zarówno spółka dzielona, jak i Spółka Nowo Zawiązana będą zdolne do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielne podmioty gospodarcze. Spółka Nowo Zawiązana (nieruchomościowa) będzie mogła kontynuować działalność prowadzoną obecnie przez Dział Nieruchomości, a w przyszłości rozwinąć ją (np. proponując kontrahentom korzystanie z magazynów usytuowanych na Nieruchomościach należących obecnie do Spółki) - w planach Wspólników leży dokapitalizowanie spółki nieruchomościowej (Spółki Nowo Zawiązanej) po zrealizowaniu podziału (ze względu na ryzyko działalności handlowej) oraz rozbudowa budynków usytuowanych na Nieruchomościach w celu poszerzenia i uatrakcyjnienia oferty. Koncepcją Wspólników jest budowa na Nieruchomości 1 obiektu magazynowego klasy A wraz z zapleczem biurowo-socjalnym - z przeznaczeniem na wynajem, z możliwością elastycznego podziału części magazynowej stosownie do potrzeb najemców. Należy zaznaczyć, że od strony organizacyjnej Wspólnicy są tak naprawdę gotowi do formalnego rozpoczęcia ww. inwestycji, jednak ze względu na ww. ryzyko nie podejmą tej decyzji w sytuacji, gdyby nie mogło dojść do podziału Spółki i wydzielenia działalności nieruchomościowej (która obejmowałaby planowaną inwestycję) do Spółki Nowo Zawiązanej.

Zainteresowani zaznaczają, że w opisanym wyżej stanie faktycznym wystąpili już wcześniej z wnioskiem wspólnym o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie skutków planowanego podziału przez wydzielenie na gruncie podatku od towaru i usług (VAT), podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy podkreślić, że w dniu 17 lipca 2020 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4012.162.2020.3.MAZ) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał pozytywną interpretację indywidualną w zakresie VAT, stwierdzając, że Dział Nieruchomości, określany w treści wniosku przez Spółkę jako ZCP Nieruchomościowy, będzie na moment zbycia stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wydzieloną ze Spółki dzielonej do Spółki Nowo Zawiązanej. W zakresie PIT i CIT, Organ postanowił pozostawić wniosek bez rozpoznania z przyczyn formalnych, w związku z czym Zainteresowani zdecydowali się ponowić wniosek, aktualizując jego uzasadnienie.

Wartość majątku Spółki dzielonej otrzymanego przez Spółkę Nowo Zawiązaną będzie odpowiadać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom Spółki dzielonej.

Zainteresowani wyjaśniają, że do Spółki Nowo Zawiązanej przeniesiona zostanie część majątku stanowiąca ZCP i w efekcie ustalona zostanie wartość emisyjna udziałów Spółki (spółki dzielonej), odpowiadająca dokonanej wycenie składników majątku ZCP Nieruchomościowego. W trakcie procedury podziału przez wydzielenie, będzie sporządzony szczegółowy plan podziału o treści określonej w art. 534 k.s.h., który określi wartość majątku spółki dzielonej i w konsekwencji wartość emisyjną.

Dzięki temu, że plan podziału i bilans będą odzwierciedlać wartość majątku, który otrzyma Spółka Nowo Zawiązana zostanie zapewniona rzetelność i transparentne ujęcie wartości emisyjnej zarówno dla Spółki (spółki dzielonej), jak i Spółki Nowo Zawiązanej.

Zainteresowani planują dokonanie podziału Spółki z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych i jest to główny powód podjęcia decyzji o podziale. Na ten moment, w jednej spółce znajdują się wartościowe składniki majątku w postaci Nieruchomości i jednocześnie działalność generująca istotne ryzyka, niezwiązane z Nieruchomościami. Dodatkowo w odniesieniu do działalności podstawowej Spółki, wyniki są elementem strategii negocjacji dostawców i paradoksalnie własne Nieruchomości (w miejsce kosztu najmu) oraz przychody z działalności nieruchomościowej negatywnie wpływają na negocjacje. Fałszywie oceniana jest rentowność działalności handlowej, obejmująca w jednym bilansie i rachunku wyników także działalność nieruchomościową. Do tego coraz trudniej Zarządowi poświęcać jednocześnie uwagę obu działalnościom, tym bardziej tak odległym. Działalność nieruchomościowa staje się coraz bardziej wymagająca uwagi, angażuje coraz więcej zasobów (wymaga chociażby dostosowania powierzchni do wymogów, poszukiwania i rozliczania najemców, itp.). Decyzja jest więc w szczególności motywowana następującymi przyczynami ekonomicznymi:

* wzmocnienie pozycji rynkowej Spółki, która w wyniku reorganizacji będzie mogła skupić się na dalszym rozwoju swojej działalności podstawowej oraz poprawi swoją pozycję negocjacyjną w kontaktach z kontrahentami;

* rozwój działalności nieruchomościowej - w wyniku reorganizacji, Spółka Nowo Zawiązana prowadzić będzie działalność nieruchomościową w pełnym zakresie (jako swoją działalność podstawową), co przyczyni się do zapewnienia lepszych możliwości rozwoju; 

* w konsekwencji powyższych - możliwe będzie także lepsze i bardziej optymalne zarządzanie oraz wykorzystanie majątku aktualnie skupionego w Spółce, gdyż dzięki rozdzieleniu obu pionów działalności do odrębnych spółek kapitałowych, każda ze spółek będzie całkowicie skoncentrowana na swoim obszarze działalności i odpowiednim wykorzystaniu swoich zasobów w celu wypracowania zysku;

* zabezpieczenie majątku i odpowiednie zarządzenie ryzykiem poprzez ponoszenie przez Spółkę dzieloną oraz Spółkę Nowo Zawiązaną ryzyka gospodarczego ograniczone wyłącznie do odrębnych majątków (równowaga ekonomiczna); skupianie dwóch całkowicie de facto różnych działalności w jednej spółce oznacza, że np. obarczona w danym okresie większym ryzykiem działalność handlowa może doprowadzić do utraty płynności lub obciążeń majątku niezwiązanego z jej działalnością - dokonanie podziału przez wydzielenie spowoduje odpowiednią alokację ryzyka do osobnych spółek.

Jednocześnie należy podkreślić, że ani głównym, ani jednym z głównych celów podziału Spółki nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Spółka Nowo Zawiązana będzie polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie całości osiąganych przez nią terenie Rzeczypospolitej Polskiej dochodów. Dodatkowo przejmie również zobowiązania podatkowe związane z własnością Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2, w szczególności będzie podatnikiem podatku od nieruchomości zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

1. Czy w świetle opisanego wyżej zdarzenia przyszłego, dokonanie podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie ZCP Nieruchomościowego do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółki nowo zawiązanej) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce dzielonej pozostałej części przedsiębiorstwa Spółki będzie skutkować po stronie Spółki nowo zawiązanej powstaniem przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2. Czy w świetle opisanego wyżej zdarzenia przyszłego, w związku z dokonaniem podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie ZCP Nieruchomościowego do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółki nowo zawiązanej) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce dzielonej pozostałej części przedsiębiorstwa Spółki, majątek przejmowany na skutek podziału i majątek pozostający w spółce stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, i w konsekwencji nie będzie to skutkować po stronie Spółki dzielonej powstaniem przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

3. Czy w świetle opisanego wyżej zdarzenia przyszłego, dokonanie podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie ZCP Nieruchomościowego do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółki nowo zawiązanej) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., spowoduje po stronie Wspólników powstanie dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji spółka nowo zawiązana będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 41 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i nr 2 dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Zainteresowanych,

Ad 3

Zainteresowani stoją na stanowisku, że dokonanie podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie ZCP Nieruchomościowego do nowo zawiązanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., nie spowoduje po stronie Wspólników powstania dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa o PIT). W konsekwencji Spółka Nowo Zawiązana nie będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego jako płatnik tego podatku na podstawie art. 41 ust. 4c Ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 Ustawy o PIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.

Na podstawie art. 41 ust. 4c Ustawy o PIT, spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana, jako płatnik, pobierać zryczałtowany podatek od dochodu określonego w art. 24 ust. 5 pkt 7.

Z powyższego wynika zatem, że na gruncie Ustawy o PIT powstanie dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w przypadku podziału przez wydzielenie - a w konsekwencji też istnienie obowiązku pobrania przez spółkę przejmującą jako płatnika, zryczałtowanego podatku od tego dochodu, uzależnione jest uznania majątku przejmowanego oraz majątku pozostającego w spółce na skutek podziału za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Ustawa o PIT definiuje pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w art. 5a pkt 4 - zgodnie z tą definicją, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Należy zauważyć, że definicja zawarta w Ustawie o PIT jest taka sama, jak definicja zawarta w Ustawie o CIT, jak również Ustawie o VAT.

Biorąc pod uwagę argumentację przedstawioną w uzasadnieniu do stanowiska w zakresie pytania nr 1 (CIT), należy stwierdzić, że zarówno majątek przejmowany na skutek podziału (tj. ZCP Nieruchomościowy) oraz majątek pozostający w Spółce stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa.

W rezultacie planowany podział Spółki przez wydzielenie, zgodnie z trybem określonym w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., nie będzie skutkować dla Wspólników powstaniem przychodu podatkowego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Oznacza to również, że Spółka Nowo Zawiązana jako spółka przejmująca nie będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 41 ust. 4c Ustawy o PIT.

Stanowisko takie zostało wyrażone m.in. w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

* z dnia 20 sierpnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.344.2018.4.AK;

* z dnia 7 grudnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.528.2018.4.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Problematyka podziału spółek została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526, z późn. zm.).

Zgodnie z przepisem art. 528 § 1 ww. Kodeksu, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych (...).

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej (art. 529 § 2 Kodeksu spółek handlowych). Wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia), o czym stanowi art. 530 § 2 ww. Kodeksu.

Cechą szczególną tego trybu podziału spółki jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną. W takiej sytuacji ma miejsce sukcesja uniwersalna częściowa (art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych), tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału).

Dla dokonania podziału konieczne jest uprzednie sporządzenie tzw. planu podziału. Jednym z koniecznych elementów tego dokumentu jest - zgodnie z art. 534 § 1 pkt 7 Kodeksu spółek handlowych - dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym. W myśl art. 531 § 5 omawianego Kodeksu, z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia wspólnicy spółki dzielonej stają się wspólnikami spółki przejmującej wskazanej w planie podziału.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Z uwagi na powyższe na płatniku ciążą trzy podstawowe obowiązki podatkowe, tj.:

1.

obliczenie,

2.

pobranie,

3. wpłacenie - podatku, zaliczki lub raty.

Z kolei płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8 Ordynacji podatkowej, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony, o czym stanowi art. 30 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Przechodząc na grunt przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.) należy wskazać, że zgodnie z art. 9 ust. 1 tej ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle powyższego przepisu podatkiem dochodowym nie są objęte wyłącznie dochody wymienione w art. 21, 52, 52a i 52c ww. ustawy oraz dochody, od których zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania jest polską spółką prawa handlowego posiadającą siedzibę działalności gospodarczej w Polsce. Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne (Zainteresowani niebędący stronami postępowania). Spółka prowadzi działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT w dwóch obszarach, tj. hurtowej sprzedaży... (dalej: działalność handlowa) oraz wynajmie posiadanych nieruchomości na rzecz podmiotów trzecich. Obecnie planowane jest dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie z jej majątku zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ZCP Nieruchomościowego (Działu Nieruchomości) do nowo utworzonej w tym celu w trakcie procedury podziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Nowo Zawiązana) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Działalność handlowa i działalność nieruchomościowa stanowią dwa odrębne zespoły składników materialnych i niematerialnych zdolne do osobnego, niezależnego funkcjonowania. Oba zespoły składników (zarówno materialnych, jak i niematerialnych) - przyporządkowane do działalności handlowej i przyporządkowane do działalności nieruchomościowej, są wyodrębnione funkcjonalnie, finansowo oraz organizacyjnie. W rezultacie, za pomocą otrzymanych w ramach podziału przez wydzielenie składników majątkowych i niemajątkowych (w oparciu wyłącznie o przedmiot przekazania) Spółka Nowo Zawiązana będzie mogła kontynuować działalność związaną z zarządzaniem i wynajmem Nieruchomości, natomiast Spółka dzielona będzie mogła kontynuować działalność główną, tj. działalność handlową. W ramach podziału dotychczasowi wspólnicy obejmą udziały w identycznej proporcji, jakie mają w spółce dzielonej.

W myśl art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W tym kontekście, o zorganizowanej części przedsiębiorstwa można mówić wówczas, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Zgodnie z art. 5a pkt 29a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie mowa jest o wartości emisyjnej udziałów (akcji) - oznacza to cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

W myśl art. 5a pkt 28 lit. a ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251).

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w momencie podziału spółek uzależnione jest od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Jeśli miał miejsce podział spółek, a majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek pozostający w spółce (w przypadku podziału przez wydzielenie) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) spółki dzielonej, stanowiący nadwyżkę między wartością emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę nowo zawiązaną a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółek.

Stosownie jednak do art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.

Z przytoczonego przepisu art. 24 ust. 5 pkt 7 ww. ustawy wynika, że opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w momencie podziału spółek uzależnione jest od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Jeśli będzie miał miejsce podział spółek, a majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek pozostający w spółce (w przypadku podziału przez wydzielenie) będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) spółki dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółek.

Zgodnie z art. 24 ust. 8 ww. ustawy, w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7 i ust. 8d, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

1.

art. 22 ust. 1f - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;

2.

art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;

3.

wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.

Natomiast art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, stanowi, że od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z zastrzeżeniem art. 52a.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W myśl art. 41 ust. 4 tej ustawy, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-12, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Jednocześnie na podstawie art. 41 ust. 4c ww. ustawy, spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana, jako płatnik, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, od dochodu określonego w art. 24 ust. 5 pkt 7 lub 8.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że zarówno majątek pozostały w Spółce (Dzielonej), jak i majątek wydzielany i przekazywany do spółki nowo utworzonej będą spełniać wymogi definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z tym po stronie wspólników na moment podziału spółki przez wydzielenie nie powstanie dochód (przychód) do opodatkowanie, a tym samym na spółce nowo utworzonej nie będą ciążyły obowiązki płatnika, o których mowa w art. 41 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem stanowisko Zainteresowanych jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl