0113-KDIPT2-2.4011.483.2019.2.AKU - Określenie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w spadku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 listopada 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-2.4011.483.2019.2.AKU Określenie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w spadku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2019 r. (data wpływu 9 września 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 października 2019 r. (data wpływu 29 października 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w spadku.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 18 października 2019 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.483.2019.1.AKU, wezwano Wnioskodawczynię na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało za pośrednictwem poczty w dniu 18 października 2019 r. (skutecznie doręczone w dniu 22 października 2019 r.), zaś w dniu 29 października 2019 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 28 października 2019 r.)

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 1 lipca 2010 r. w drodze aktu poświadczenia dziedziczenia Wnioskodawczyni wraz z małoletnim synem D. W. oraz córką P. W. nabyli spadek po zmarłym R. W. w udziałach wynoszących po 1/3 części, w skład którego wchodziła współwłasność w 1/3 części nieruchomości, stanowiącej działkę o nr ewidencyjnym A, o powierzchni 0,0312 ha (KW nr... prowadzona przez Sąd Rejonowy dla (...) w (...). VI Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w (...). Pozostałe części ww. nieruchomości spadkobiercy P. W. i D. W. nabyli w drodze spadku po zmarłej D. W. oraz po zmarłej M. W. na podstawie sporządzonych w dniu 23 maja 2018 r. aktów poświadczenia dziedziczenia. W wyznaczonym ustawowo terminie spadkobiercy zgłosili tutejszemu urzędowi skarbowemu nabycie wskazanych składników majątkowych korzystając z formularzy SD-3.

W konsekwencji powyższych działań:

a. Wnioskodawczyni, P. W. i D. W. zostali zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn po zmarłym mężu i ojcu - R. W.,

b. P. W. i D. W. zostali zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku po zmarłej babci D. W.,

c. P. W. i D. W. działający przez swego przedstawiciela ustawowego uiścili podatek od spadków i darowizn po zmarłej ciotce M. W.

W dniu 16 sierpnia 2019 r. Wnioskodawczyni działając w imieniu własnym oraz jako pełnomocnik ustawowy małoletniego syna D. W. oraz jako pełnomocnik córki P. W., zbyła nieruchomość na podstawie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego (Rep. A Nr..).

Nabycie nieruchomości przez zmarłych: R. W., D. W. i M. W. nastąpiło na mocy postanowienia Sądu Rejonowego dla (...) w (...), Wydział I Cywilny z dnia 22 grudnia 2006 r., sygn. akt (...) w przedmiocie działu spadku po zmarłym Z. W. Wskazane postanowienie stało się prawomocne z dniem 13 stycznia 2007 r., a zatem 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uprawniający do zwolnienia od opodatkowania, zakończył się z końcem 2012 r.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że w wyniku działu spadku po zmarłym Z. W., wartość rynkowa składników majątkowych przyznanych na współwłasność mężowi Wnioskodawczyni R. W. nie zwiększyła się w stosunku do wartości udziału w spadku przysługującego mężowi Wnioskodawczyni po zmarłym w składnikach majątkowych wchodzących w skład spadku.

Podczas działu spadku pomiędzy Wnioskodawczynią a Jej mężem R. W. istniała ustawowa wspólność majątkowa małżeńska. Spadkodawca nie wskazał Wnioskodawczyni jako spadkobiercy, wobec czego 1/3 udziału we współwłasności przedmiotowej nieruchomości weszła w skład majątku osobistego męża Wnioskodawczyni.

W dniu 21 marca 2018 r. zmarła M. W. Zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia 23 maja 2018 r. (Rep. A Nr..) spadek po niej nabyli: P. i D. W. w udziale po 1/2 każdy.

W toku powyższych zdarzeń działka ewidencyjna nr A została w całości nabyta na współwłasność w częściach równych przez Wnioskodawczynię oraz Jej dzieci: P. i D. W.

Odpłatne zbycie przedmiotowych udziałów w nieruchomości nie nastąpiło w wyniku wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Była to transakcja o charakterze prywatnym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy z uwagi na wskazane we wniosku okoliczności transakcja sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do Wnioskodawczyni?

Zdaniem Wnioskodawczyni, z uwagi na fakt, że nabycie nieruchomości przez zmarłych R. W., D. W. i M. W. nastąpiło na mocy postanowienia Sądu w przedmiocie działu spadku po zmarłym Z. W. w dniu 13 stycznia 2007 r., 5-letni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakończył się najpóźniej z końcem 2012 r. Oznacza to, że Wnioskodawczyni nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu transakcji sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, tj. działki o numerze ewidencyjnym A.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c. prawa wieczystego użytkowania gruntów, - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przytoczony przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą nienastępujące w wykonaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Natomiast stosownie do art. 10 ust. 7 ww. ustawy, nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c), odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Wobec powyższego, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że w dniu 1 lipca 2010 r. w drodze aktu poświadczenia dziedziczenia Wnioskodawczyni oraz Jej dzieci nabyli spadek po zmarłym mężu i ojcu w udziałach wynoszących po 1/3 części, w skład którego wchodziła współwłasność w 1/3 części nieruchomości, stanowiąca działkę o powierzchni 0,0312 ha. Pozostałe części ww. nieruchomości dzieci Wnioskodawczyni nabyły w drodze spadku po zmarłej babci oraz po zmarłej ciotce na podstawie sporządzonych w dniu 23 maja 2018 r. aktów poświadczenia dziedziczenia.

Nabycie nieruchomości przez męża Wnioskodawczyni nastąpiło na mocy postanowienia Sądu z dnia 22 grudnia 2006 r. w przedmiocie działu spadku, które stało się prawomocne z dniem 13 stycznia 2007 r.

W dniu 16 sierpnia 2019 r. Wnioskodawczyni działając w imieniu własnym oraz jako pełnomocnik syna i córki zbyła powyższą nieruchomość na podstawie umowy sprzedaży.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145), spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów tej ustawy.

W myśl art. 924 i 925 ustawy - Kodeks cywilny, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 ustawy - Kodeks cywilny).

Stosownie do art. 1035 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku. Celem postępowania o zniesienie współwłasności w rozumieniu przepisów ustawy - Kodeks cywilny jest nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowi przedmiot współwłasności.

Zgodnie z art. 195 ustawy - Kodeks cywilny, współwłasność polega na tym, że własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom.

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej (art. 196 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego).

W świetle powyższego, w przypadku dokonanego przez Wnioskodawczynię odpłatnego zbycia udziału w ww. nieruchomości nabytego w drodze spadku po mężu, przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, w myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku, w którym nastąpiło nabycie udziału 1/3 w przedmiotowej nieruchomości przez męża Wnioskodawczyni.

Dokonując więc oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego należy uznać, że przychód z odpłatnego zbycia udziału w przedmiotowej nieruchomości dokonanego przez Wnioskodawczynię w dniu 16 sierpnia 2019 r. nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu z uwagi na fakt, że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę upłynął pięcioletni okres czasu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż jak wskazano w opisie stanu faktycznego nabycie nieruchomości przez spadkodawcę nastąpiło przed 2014 r.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Podkreślić należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.), składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Podkreślić należy, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z treści art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. W związku z tym, interpretacje te wywierają skutki prawne jedynie w stosunku do tego podmiotu, do którego są skierowane. Zatem, niniejsza interpretacja indywidualna jest wiążąca dla Wnioskodawczyni jako osoby występującej z wnioskiem, natomiast nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych spadkobierców.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl