0113-KDIPT2-2.4011.284.2017.1.EC - Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 listopada 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-2.4011.284.2017.1.EC Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2017 r. (data wpływu 21 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca na podstawie umowy darowizny zawartej w 2007 r. nabył własność działki nr 81/27, w...., woj....., o obszarze..... Wnioskodawca dokonał podziału nabytej nieruchomości na działki nr 81/45 i nr 81/44. Następnie dokonał podziału działki nr 81/45 na działkę nr 81/54 i nr 81/55. W marcu 2014 r. Wnioskodawca rozpoczął na działce nr 81/54 i działce nr 81/55 budowę budynku mieszkalnego tzw. "bliźniaka" (1/2 budynku na działce nr 81/54 i 1/2 budynku na działce nr 81/55). Odbiór budynku nastąpił w marcu 2016 r. W styczniu 2017 r. Wnioskodawca sprzedał nieruchomość stanowiącą działkę nr 81/55 zabudowaną połową domu jednorodzinnego dwulokalowego. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Przeprowadzona przez Niego transakcja sprzedaży była pierwszą tego typu transakcją, przeprowadzoną przez Wnioskodawcę.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w zaistniałym stanie faktycznym, na Wnioskodawcy ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży w styczniu 2017 r. nieruchomości stanowiącej działkę nr 81/55, zabudowaną połową domu jednorodzinnego dwulokalowego, mając na uwadze, że działkę, z której powstała działka nr 81/55 Wnioskodawca otrzymał w drodze darowizny w 2007 r., a nieruchomość nie została sprzedana w wykonaniu działalności gospodarczej?

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze treść przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży zabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę nr 81/55, nie stanowi źródła opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż zbytą nieruchomość Wnioskodawca nabył w drodze darowizny z 2007 r., a jej zbycie nastąpiło w 2017 r., zatem po upływie 9 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie. Nadto, sprzedaż nieruchomości nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej, a sprzedawana nieruchomość była pierwszą tego typu transakcją przeprowadzoną przez Wnioskodawcę. W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, nie ciąży na Nim obowiązek zapłaty podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży zabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę nr 81/55.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu ma moment nabycia nieruchomości.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że w 2007 r. Wnioskodawca w drodze umowy darowizny nabył własność działki nr 81/27. Wnioskodawca dokonał podziału nabytej nieruchomości na działki nr 81/45 i nr 81/44, a następnie podziału działki nr 81/45 na działkę nr 81/54 i nr 81/55. W marcu 2014 r. Wnioskodawca rozpoczął na działce nr 81/54 i działce nr 81/55 budowę budynku mieszkalnego tzw. "bliźniaka": 1/2 budynku na działce nr 81/54 i 1/2 budynku na działce nr 81/55. W marcu 2016 r. nastąpił odbiór budynku. W styczniu 2017 r. Wnioskodawca sprzedał nieruchomość stanowiącą działkę nr 81/55, zabudowaną połową domu jednorodzinnego dwulokalowego. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Przeprowadzona transakcja sprzedaży była pierwszą tego typu transakcją, przeprowadzoną przez Wnioskodawcę.

Z uwagi na fakt, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego.

Zgodnie z treścią art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r. poz. 459, z późn. zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego (art. 47 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego).

W myśl art. 48 ww. ustawy, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że dyspozycja art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi o odpłatnym zbyciu nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży jego części składowych. Nie wymienia także sprzedaży jego części składowych jako odrębnego źródła przychodu.

W rezultacie bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w ww. przepisie należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano nabycia nieruchomości na własność. Należy podkreślić, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje liczyć bieg określonego w nim pięcioletniego terminu od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie własności nieruchomości, a nie przekształcenie, podział, czy scalenie danej nieruchomości. Zatem, czynności związane z podziałem nieruchomości, której część będzie przedmiotem sprzedaży, nie wpływają na datę nabycia prawa własności tej części nieruchomości.

Ponieważ w opisie stanu faktycznego wskazano, że nabycie nieruchomości nastąpiło w drodze umowy darowizny z 2007 r., wyjaśnić należy, że zgodnie z art. 888 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Stosownie do treści art. 890 ww. Kodeksu oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Zgodnie natomiast z art. 155 § 1 ww. Kodeksu umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. Przy czym umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości, o czym stanowi art. 158 ww. ustawy powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie notarialnym wymienione.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące uregulowania prawne stwierdzić należy, że sprzedaż w styczniu 2017 r. nieruchomości stanowiącej działkę nr 81/55, zabudowaną połową domu jednorodzinnego dwulokalowego, nastąpiła po upływie terminu pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia działki w drodze darowizny w 2007 r., w związku z tym nie będzie stanowić ona źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie będzie rodzić obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Podkreślić należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku nie prowadzi postępowania dowodowego. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.), składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...... w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni łub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17,43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl