0113-KDIPT2-2.4011.203.2020.1.MP - Określenie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 maja 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-2.4011.203.2020.1.MP Określenie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2020 r. (data wpływu 14 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2020 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest jednym ze spadkobierców, po zmarłym w dniu 31 lipca 2008 r. mężu, TN. Oprócz Wnioskodawczyni po Jej mężu dziedziczą na podstawie ustawy dzieci w wysokości po 1/4 części. Stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym mężu nastąpiło w dniu 13 maja 2009 r. na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w...z dnia 13 maja 2009 r., sygn. akt....

Mąż Wnioskodawczyni dziedziczył na podstawie ustawy, po zmarłych rodzicach:

* HN, która zmarła w dniu 6 sierpnia 2006 r., po której stwierdzono nabycie spadku na podstawie aktu dziedziczenia nr..., z dnia 13 czerwca 2018 r., oraz

* SN, który zmarł w dniu 24 lipca 2006 r., po którym stwierdzono nabycie spadku na podstawie aktu dziedziczenia nr..., z dnia 13 czerwca 2018 r.

Na mocy spadku po rodzicach, tj. H. i S. N., mąż Wnioskodawczyni nabył 1/3 spadku. W skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne, składające się z działek o powierzchni 3,47 ha, położonych w....

Obecnie Wnioskodawczyni, jako współwłaściciel nieruchomości, składającej się z działek nr:. 1, 2, 3, 4, położonych w..., o powierzchni 3,47 ha, zamierza swój udział (wynoszący 1/12 spadku) w ww. nieruchomości, sprzedać na rzecz osoby trzeciej. Podany powyżej udział w nieruchomości, Wnioskodawczyni zamierza sprzedać do dnia 30 czerwca 2020 r.

W złożonym wniosku nie zadano pytania, jednak z treści przedstawionego zdarzenia przyszłego i własnego stanowiska w sprawie wynika, że intencją Wnioskodawczyni było otrzymanie interpretacji indywidualnej dotyczącej skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu planowanej sprzedaży udziału w nieruchomości, nabytego w spadku.

Zdaniem Wnioskodawczyni, mając na uwadze treść art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.), podatek od sprzedaży w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, które szczegółowo zostało opisane powyżej, nie wystąpi, ponieważ okres pięciu lat, o którym mowa w art. 10 ust. 8 lit. a)-c), należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie prawa majątkowego w drodze spadku przez męża Wnioskodawczyni.

Mąż Wnioskodawczyni (TN) był współwłaścicielem nieruchomości, składającej się z działek nr: 1, 2, 3, 4, położonych w..., od daty śmierci HN, zmarłej w dniu 6 sierpnia 2006 r. i SN, zmarłego w dniu 24 lipca 2006 r., a okres posiadania, o którym mowa w art. 10 ust. 8 lit. a)-c) wynosi więcej niż pięć lat.

W tej sytuacji Wnioskodawczyni uważa, że podatek od sprzedaży ww. nieruchomości, a nabytej w drodze spadku po mężu, nie powinien Jej obowiązywać.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d. innych rzeczy, - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że nienastępujące w wykonywaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli nienastępujące w wykonywaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, a kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nie podlega opodatkowaniu.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2159) dodano art. 10 ust. 5, który stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jest jednym ze spadkobierców po mężu, zmarłym w dniu 31 lipca 2008 r. Oprócz Wnioskodawczyni po Jej mężu, dziedziczą na podstawie ustawy, dzieci w wysokości po 1/4 części. Stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym mężu nastąpiło w dniu 13 maja 2009 r., na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 13 maja 2009 r. Spadkodawca (mąż Wnioskodawczyni) dziedziczył na podstawie ustawy, po zmarłych rodzicach:, tj. matce, która zmarła w dniu 6 sierpnia 2006 r., oraz ojcu, który zmarł w dniu 24 lipca 2006 r. Na mocy spadku po rodzicach (matce i ojcu), mąż Wnioskodawczyni nabył 1/3 spadku. W skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne, składające się z działek o powierzchni 3,47 ha. Obecnie Wnioskodawczyni, jako współwłaściciel nieruchomości, składającej się z działek nr: 1, 2, 3, 4, o powierzchni 3,47 ha, zamierza swój udział (wynoszący 1/12 spadku) w ww. nieruchomości, sprzedać na rzecz osoby trzeciej. Podany udział w nieruchomości, Wnioskodawczyni zamierza sprzedać do dnia 30 czerwca 2020 r.

Należy wskazać, że stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 2086, z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 ww. Kodeksu, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Jak wynika z art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu tego przepisu są wszelkie prawa majątkowe, zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność ustawowa obejmuje więc wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Natomiast, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, należą do majątku odrębnego (chyba, że spadkodawca inaczej postanowił).

Wnioskodawczyni we wniosku nie wskazała, że zawierała z mężem umowy majątkowe, zatem należy podkreślić, że spadek (w skład którego wchodziły udziały w gospodarstwie rolnym, składające się z działek o powierzchni 3,47 ha), który mąż Wnioskodawczyni nabył po swoich rodzicach, nie wszedł do majątku wspólnego małżonków.

Stosownie do art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145, z późn. zm.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. W myśl art. 924 i art. 925 ustawy - Kodeks cywilny, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei, postanowienie sądu o nabyciu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego).

Należy w tym miejscu wskazać, że dla celów stosowania art. 10 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, momentem nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, który tę nieruchomość nabył również w drodze spadku, jest moment nabycia tej nieruchomości zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, tj. w chwili śmierci jego spadkodawców.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że przy sprzedaży przez Wnioskodawczynię udziału w nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) w związku z ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od momentu nabycia przez spadkodawcę. Jak wskazano we wniosku spadkodawca (mąż Wnioskodawczyni) dziedziczył na podstawie ustawy w następujący sposób:

* w dniu 24 lipca 2006 r. - udział nabyty w drodze spadku po zmarłym SN (ojcu spadkodawcy),

* w dniu 6 sierpnia 2006 r. - udział nabyty w drodze spadku po zmarłej HN (matce spadkodawcy).

Wobec powyższego, pięcioletni okres od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę (męża Wnioskodawczyni) przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął w dniu 31 grudnia 2011 r.

Zatem, planowana w 2020 r. sprzedaż przez Wnioskodawczynię udziału w nieruchomości (gospodarstwie rolnym), nabytego w 2006 r. przez spadkodawcę (męża Wnioskodawczyni), nie będzie stanowiła źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez spadkodawcę.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że nienastępująca w wykonywaniu działalności gospodarczej sprzedaż w 2020 r., udziału w nieruchomości złożonej z działek wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, które Wnioskodawczyni nabyła w spadku po mężu, nie będzie stanowiła dla Niej źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ sprzedaż udziału w ww. nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę. Termin pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 i ust. 5 ww. ustawy, w opisanym przypadku minął, bowiem jak wskazano we wniosku spadkodawca był współwłaścicielem nieruchomości od 2006 r. Zatem, słusznie Wnioskodawczyni wskazała, że podatek od sprzedaży ww. nieruchomości (udziału), a nabytej w drodze spadku po mężu, nie będzie Jej obowiązywać.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawczyni uznano za prawidłowe.

Końcowo zauważyć należy, że Wnioskodawczyni w treści wniosku (poz. 76) powołuje przepis art. 10 ust. 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zamiast przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, co uznano za oczywistą omyłkę pisarską.

Należy również podkreślić, że interpretację indywidualną wydano w oparciu o przedstawione przez Wnioskodawczynię informacje, a mianowicie, że w przedmiotowej sprawie miało miejsce nabycie jedynie w drodze spadku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Podkreślić należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.), składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawczyni ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego (stanu faktycznego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Ponadto wskazać należy, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawczyni jako osoby występującej z wnioskiem, nie wywiera natomiast skutku prawnego dla innych osób.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w..., za pośrednictwem Organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała, lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy) z zastrzeżeniem art. 15zzs. ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374, z późn. zm.).

W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl