0113-KDIPT2-1.4011.411.2024.2.AP - Rozliczanie PIT w związku z nabyciem ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki cywilnej na podstawie umowy o dział spadku

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-1.4011.411.2024.2.AP Rozliczanie PIT w związku z nabyciem ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki cywilnej na podstawie umowy o dział spadku

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 maja 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 14 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nabycia ogółu praw i obowiązków przez wspólnika Spółki cywilnej, na podstawie umowy o dział spadku. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 28 czerwca 2024 r. (wpływ 28 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani osobą fizyczną, posiadającą stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Wraz z 2 innymi osobami fizycznymi, będącymi polskimi rezydentami podatkowymi, nabyła Pani w drodze spadku, na podstawie dziedziczenia ustawowego po zmarłym mężu, jako tzw. Wspólnik zbiorowy, ogół praw i obowiązków spadkodawcy wynikających z uczestnictwa jako wspólnik w Spółce cywilnej (dalej jako: "Spółka") utworzonej zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego.

Zgodnie z umową Spółki:

"W przypadku śmierci Wspólnika, w jego prawa wstępują wszyscy spadkobiercy wspólnika łącznie. W takim przypadku spadkobiercy Wspólnika zobowiązani są do wyznaczenia jednej osoby, która będzie wykonywała ich prawa. Do czasu wyznaczenia osoby wykonującej prawa spadkobierców Wspólnika, pozostali Wspólnicy mogą wykonywać wszelkie czynności w zakresie spraw Spółki."

Osobą wyznaczoną do wykonywania praw wszystkich spadkobierców była Pani. Po śmierci spadkodawcy, zgodnie z postanowieniami umowy,Spółka kontynuuje działalność z udziałem spadkobierców wstępujących w miejsce zmarłego wspólnika. Spółka osiągnęła dochód w 2023 r. W Spółce prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów, zgodnie z odrębnymi przepisami.

W opisanym stanie faktycznym miała miejsce następująca chronologia wydarzeń: Spółka została zawiązana umową spółki z 25 maja 1999 r. Do Spółki przystąpiło dwóch wspólników: wspólnik X oraz wspólnik Y (który dla Pani jest spadkodawcą). Udział w zyskach i stratach każdego ze wspólników wynosił 50%. 25 maja 2023 r. wspólnik Spółki Y (który jest dla Pani spadkodawcą) zmarł. 4 lipca 2023 r. spadkobiercy zmarłego wspólnika Spółki, tj. Pani, która była żoną spadkodawcy oraz dwóch synów spadkodawcy, przyjęli spadek wprost, na podstawie czego sporządzono notarialnie protokół dziedziczenia. Na podstawie protokołu dziedziczenia, 4 lipca 2023 r. sporządzono notarialnie akt poświadczenia dziedziczenia. Z aktu poświadczenia dziedziczenia wynika, że nabyła Pani 1/3 spadku wprost, pozostali dwaj spadkobiercy również nabyli po 1/3 spadku wprost. 8 grudnia 2023 r., na podstawie umowy o dział spadku sporządzonej w formie aktu notarialnego nabyła Pani całość ogółu praw i obowiązków wspólnika Spółki po zmarłym wspólniku Y tej spółki (tzn. po zmarłym mężu). Tym samym, protokołem zebrania wspólników Spółki z 8 grudnia 2023 r., wspólnicy Spółki, tj. dotychczasowy wspólnik oraz Pani dokonali zmiany treści umowy Spółki cywilnej z 25 maja 1999 r. Zmarły spadkodawca złożył na podstawie art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: "ustawa PIT" lub "ustawa") w ustawowym terminie oświadczenie w sprawie wyboru formy opodatkowania dochodów osiąganych w 2023 r. ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, w tym z tytułu udziału w spółkach nieposiadających osobowości prawnej. Zmarły spadkodawca wybrał formę opodatkowania określoną w art. 30c Ustawy PIT, tj. liniowy podatek dochodowy od osób fizycznych, według stawki PIT 19%.

Złożyła Pani oświadczenie w sprawie wyboru opodatkowania dochodów osiąganych ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, w sposób określony w art. 30c Ustawy PIT, tj. liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych według stawki PIT 19% w styczniu 2024 r., po tym jak nabyła na podstawie umowy o dział spadku sporządzonej w formie aktu notarialnego ogół praw i obowiązków wspólnika Spółki.

W piśmie z 28 czerwca 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani, że w zakresie objętym wnioskiem nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub kontrola celno-skarbowa.

Pytania (pytanie Nr 4 zostało ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1. Czy w okresie od 26 maja 2023 r. (tj. od dnia następującego po dniu nabycia spadku rozumianego jako dzień śmierci spadkodawcy) do 7 grudnia 2023 r. (tj. do dnia przed dniem nabycia przez Panią ogółu praw i obowiązków wspólnika Spółki, na podstawie umowy o dział spadku), jako spadkobierczyni wstępująca razem z pozostałymi spadkobiercami w miejsce zmarłego wspólnika do Spółki cywilnej jako tzw. wspólnik zbiorowy, podlega Pani obowiązkowi podatkowemu z tytułu uzyskiwania przychodów z udziału w Spółce cywilnej, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT?

2. Czy powinna Pani opodatkować przychody ze źródła określonego w pytaniu Nr 1 w tej części, w której nabyła spadek, tj. w wysokości 1/3 udziału zmarłego męża w Spółce cywilnej?

3. Czy prawidłowe jest Pani stanowisko, że dochody uzyskane w okresie od 26 maja 2023 r. (tj. od dnia następującego po dniu nabycia spadku rozumianego jako dzień śmierci spadkodawcy) do 31 grudnia 2023 r., powinna Pani opodatkować na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT (skala podatkowa)?

4. Czy Pani jako spadkobierca wspólnika Spółki cywilnej nieposiadającej osobowości prawnej, z tytułu rozliczeń podatkowych spadkodawcy w podatku dochodowym od osób fizycznych wynikających z udziału w Spółce, za okres od pierwszego dnia roku podatkowego, w którym nastąpiła śmierć spadkodawcy, tj. od 1 stycznia 2023 r. do 25 maja 2023 r., tj. dnia śmierci spadkodawcy, jest zobowiązana za ww. okres do samodzielnej wpłaty zaliczek na podatek dochodowy, zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy o PIT oraz jest zobowiązana za ww. okres złożyć do urzędu skarbowego zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT?

Pani stanowisko w sprawie (stanowisko do pytania Nr 4 zostało ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Ad. 1.

Zasady funkcjonowania spółki cywilnej regulują przepisy art. 860-875 ustawy z 3 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 872 Kodeksu cywilnego, można zastrzec, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce. W wypadku takim powinni oni wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa. Dopóki to nie nastąpi, pozostali wspólnicy mogą sami podejmować wszelkie czynności w zakresie prowadzenia spraw spółki. Z przepisów Kodeksu cywilnego wynika, że jeżeli w umowie spółki cywilnej przewidziano możliwość wstąpienia spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika, to wstępują oni do spółki cywilnej z mocy prawa z chwilą nabycia spadku, tj. z dniem śmierci spadkodawcy. Byt prawny podatnika, jako osoby fizycznej, na którego przepisy podatkowe nakładają obowiązek podatkowy, ustaje z chwilą jego śmierci.

Zgodnie z art. 7 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.), podatnikiem jest m.in. osoba fizyczna, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

W chwili śmierci prawa i obowiązki podatnika przechodzą na spadkobierców. Krąg spadkobierców ustalany jest zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi czwartej Kodeksu - Spadki.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast stosownie do przepisu art. 925 Kodeksu cywilnego, spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

4 lipca 2023 r. Pani i dwaj pozostali spadkobiercy przyjęliście spadek wprost, na podstawie czego sporządzono notarialnie protokół dziedziczenia, a więc Pani m.in. wstąpiła do Spółki z chwilą nabycia spadku, tj. z dniem śmierci spadkodawcy (25 maja 2023 r.). Tak więc od tego dnia prawa i obowiązki spadkodawcy przeszły na wszystkich trzech spadkobierców w tym na Panią, staliście się Państwo tzw. wspólnikiem zbiorowym.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.; dalej jako: "ustawa o PIT"), jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

W świetle cytowanych przepisów spółki cywilne nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki. Przychody uzyskane z tytułu udziału w spółce cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą należy zaliczyć do wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy źródła przychodu, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Natomiast w przepisach podatkowych kwestię sukcesji praw i obowiązków spadkobierców regulują przepisy art. 97-105 Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 97 § 1 ww. ustawy, spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 1a, 2 i 2a, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Z kolei,stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie art. 8 ust. 2 ustawy o PIT, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do: 1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ustawy o PIT).

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jak wynika z art. 22 ust. 4 ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 5, 6 i 10.

W wydanej interpretacji indywidualnej Nr 0115-KDIT3.4011.159.2018.1.MR z 14 maja 2018 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził: "W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów, stwierdzić należy, że z dniem śmierci wspólnika spółki jawnej oraz komandytowej (spadkodawcy) Wnioskodawca nabył spadek, w tym ogół praw i obowiązków w spółce jawnej oraz komandytowej, co oznacza, że przychody i koszty spółki jawnej oraz spółki komandytowej uzyskane po tym dniu stanowią dla niego przychody i koszty z pozarolniczej działalności gospodarczej."

Pani zdaniem, na podstawie opisanego w tym wniosku stanu faktycznego oraz opierając się na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Kodeksu cywilnego i na wydanej w podobnym stanie faktycznym przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacji indywidualnej, z dniem śmierci wspólnika Spółki cywilnej (spadkodawcy) nabyła Pani spadek, w tym wspólnie z pozostałymi spadkobiercami ogół praw i obowiązków w Spółce cywilnej, co oznacza, że przychody i koszty uzyskania przychodów Spółki cywilnej uzyskane po tym dniu stanowią dla Pani przychody i koszty z pozarolniczej działalności gospodarczej (z uwzględnieniem art. 8 ust. 1 oraz art. 8 ust. 2 Ustawy PIT), ponieważ Spółka zgodnie z postanowieniami umowy Spółki, po śmierci wspólnika Spółka kontynuuje działalność gospodarczą ze spadkobiercą (spadkobiercami) zmarłego wspólnika.

W związku z tym, w okresie od 26 maja 2023 r. (tj. dzień następujący po dniu nabycia spadku rozumiany jako dzień śmierci spadkodawcy) do 7 grudnia 2023 r. (tj. dzień przed tym jak nabyła Pani na podstawie umowy o dział spadku sporządzonej w formie aktu notarialnego ogół praw i obowiązków wspólnika Spółki), jako spadkobierczyni wstępująca w miejsce zmarłego wspólnika do spółki cywilnej razem z pozostałymi spadkobiercami, podlega Pani obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego z tytułu przychodów z udziału w Spółce cywilnej, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

W Pani opinii, przychody i koszty uzyskania przychodów przypadające na Panią z tytułu udziału w Spółce cywilnej, do której przystąpiła Pani na skutek dziedziczenia po zmarłym mężu ogółu praw i obowiązków wynikających z udziału w tej Spółce posiadanych przez spadkodawcę, stanowić będą przychody i koszty uzyskania przychodów, dla których moment osiągnięcia przychodów i dla których data poniesienia kosztu zostaną określone zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadają od dnia następującego po dniu śmierci spadkodawcy.

Ad. 2.

Wysokość przychodów i kosztów uzyskania przychodów przypadających na Panią z tytułu udziału w Spółce cywilnej określić należy stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o PIT, tj.:

* proporcjonalnie do Pani prawa do udziału w zysku przysługującego zgodnie z umową Spółki łącznie z pozostałymi spadkobiercami, którzy wstąpili do Spółki w miejsce zmarłego wspólnika oraz

* w części dotyczącej ustalonej na podstawie wysokości Pani udziału w spadku określonego w akcie poświadczenia dziedziczenia.

W Pani przypadku będzie to więc proporcjonalnie 1/3 z 50% udziału zmarłego męża w zyskach Spółki, czyli 16,66% zysku osiągniętego przez Spółkę za okres od 26 maja 2023 r. do 7 grudnia 2023 r.

Ad. 3.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

W świetle cytowanych przepisów, dochód osiągnięty z tytułu udziałów w spółce cywilnej podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami art. 9a ustawy o PIT, może być opodatkowany zgodnie z art. 30c ust. 1 tej ustawy, tj. 19% podatkiem (tzw. Podatkiem liniowym).

Po analizie wyżej wymienionych przepisów należy dojść do wniosku, że warunkiem koniecznym dla opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności podatkiem liniowym jest złożenie przez podatnika oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania w ustawowym terminie, a więc do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym.

W związku z tym, że miesiącem, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym był maj 2023 r., to oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym powinno zostać złożone do 20 czerwca 2023 r., natomiast Pani takie oświadczenie złożyła dopiero w grudniu 2023 r., po tym jak nabyła na podstawie umowy o dział spadku sporządzonej w formie aktu notarialnego ogół praw i obowiązków wspólnika Spółki.

W wydanej interpretacji indywidualnej Nr 0113-KDIPT2-1.4011.828.2020.2.MM z 25 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził: "Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawne stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do opodatkowania dochodu z tytułu uczestnictwa w Spółce (które to uczestnictwo nabyła w drodze spadku po zmarłym ojcu) 19% stawką podatku dochodowego, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. tzw. podatkiem liniowym, ze względu na to, że Wnioskodawczyni nie złożyła - w ustawowym terminie - oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania."

Pani zdaniem, opierając się na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz wydanej w podobnym stanie faktycznym przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacji indywidualnej, nie przysługiwało Pani prawo do opodatkowania dochodu z tytułu udziału w Spółce cywilnej 19% stawką podatku dochodowego, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. zw. podatkiem liniowym, ze względu na to, że nie złożyła Pani w ustawowym terminie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o PIT.

W Pani opinii, dochody z tytułu udziału w Spółce cywilnej z okresu od 26 maja 2023 r. do 31 grudnia 2023 r., zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, powinny podlegać opodatkowaniu według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT.

Ad. 4.

Pani zdaniem, nie jest Pani zobowiązana do samodzielnego obliczenia i wpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy o PIT, należnego od dochodów spadkodawcy za okres od pierwszego dnia roku podatkowego, w którym nastąpiła śmierć spadkodawcy, tj. od 1 stycznia 2023 r. do 25 maja 2023 r., tj. dnia śmierci spadkodawcy, ani nie jest obowiązana złożyć do urzędu skarbowego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu, zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT za okres od pierwszego dnia roku podatkowego, w którym nastąpiła śmierć spadkodawcy, tj. od 1 stycznia 2023 r. do 25 maja 2023 r., tj. dnia śmierci spadkodawcy.

Ciążące na Pani oraz pozostałych spadkobiercach obowiązki podatkowe wynikające z udziału spadkodawcy, po którym Pani wraz z pozostałymi spadkobiercami odziedziczyła udział (ogół praw i obowiązków), w spółce niemającej osobowości prawnej w zakresie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, powinny zostać określone przez właściwy organ podatkowy w decyzji wydanej na podstawie art. 100 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej i będą płatne w sposób i w terminie wynikającym z treści tej decyzji oraz odpowiednich przepisów Ordynacji podatkowej dotyczących wymiaru podatku ustalanego w drodze decyzji.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pani przedstawiła we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy zastrzec, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku

w kontekście zadanych pytań, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej, które nie były przedmiotem zapytania.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Powyższa interpretacja dotyczy tylko Pani indywidualnej sprawy, nie ma zastosowania do pozostałych spadkobierców (wspólników).

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji indywidualnych wskazać należy, że dotyczą one konkretnych spraw podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl