Nowość 0113-KDIPT2-1.4011.277.2024.2.ID

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 czerwca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-1.4011.277.2024.2.ID

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 22 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 10 maja 2024 r. (wpływ 21 maja 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan pozarolniczą jednoosobową działalność gospodarczą od 2 listopada 2022 r. Pana działalność można sklasyfikować według systemu PKWiU, jako usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego (62.02.30.0). Na chwilę obecną w CEiDG widnieje jedynie kod PKD 62.09.Z. Podkreśla Pan, że dany wniosek dotyczy jedynie działalności sklasyfikowanej pod kodem PKD 62.09.Z i symbolem PKWiU 62.02.30 opisanej poniżej. W przypadku, gdyby świadczył Pan inne usługi o innym charakterze, dokona Pan odpowiedniego podziału takich usług i opodatkuje je właściwą stawką podatku, lecz wniosek nie dotyczy potencjalnych usług o innym charakterze, niż te objęte wnioskiem.

Beneficjentem usług świadczonych przez Pana jest zagraniczna spółka, mająca siedzibę w (...) (zwana dalej "Beneficjentem"). Nie świadczył Pan usług na rzecz tego podmiotu w ramach stosunku pracy w przeszłości. Ponadto, nie uzyskał Pan z tej działalności żadnych przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Przychody dotychczasowe nie przekroczyły kwoty 2 000 000 euro, a zakładana wysokość przychodów w 2024 r. nie powinna przekroczyć 2 000 000 euro.

Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie rozlicza się Pan w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i planuje zostać przy takiej formie rozliczania się.

Usługi świadczone przez Pana są znane jako tzw. (...) i obejmują między innymi:

* utrzymywanie systemów monitorowania i rejestrowania w stanie gotowości aplikacji,

* aktualizowanie ekranów monitorowania zgodnie z potrzebami aplikacji i infrastruktury,

* identyfikowanie potencjalnych problemów z infrastrukturą i pomoc w ich rozwiązywaniu,

* współpraca z programistami aplikacji, pomoc we wdrażaniu aplikacji,

* wsparcie 24/7, jako inżynier infrastruktury,

* monitorowanie stanu aplikacji (systemów informatycznych) i serwerów,

* analiza wymagań i specyfikacji procesów automatyzacji dla systemów komputerowych oraz ich komponentów na podstawie dokumentacji i specyfikacji systemów dostarczonych przez klienta.

Czynności te obejmują kontrolowanie całego procesu rozwoju produktu: od planowania, rozwoju i integracji po testowanie, wdrażanie i operacje. Te czynności pozwalają na zapewnienie kompleksowego wglądu w czasie rzeczywistym w kondycję aplikacji, usług i infrastruktury w środowisku produkcyjnym (czyli wśród programistów). Charakter pracy sprowadza się natomiast do ciągłego analizowania i utrzymywania bieżących procesów odbywających się w informatycznym środowisku firmy Beneficjenta, przekazywania informacji Beneficjentowi, tworzenia odpowiedniej dokumentacji wewnętrznej oraz poszukiwania odpowiednich rozwiązań, w tym także za pomocą wyspecjalizowanych forów internetowych

Pana praca jest w zasadzie metodologią, która pomaga zautomatyzować przepływy pracy i czynić je płynnymi, aby zwiększyć szybkość i produktywność programistów, testerów i administratorów systemów. Efektem tej pracy jest poprawa przepływu pracy wewnątrz firmy Beneficjenta.

W celu prawidłowego świadczenia usług opisanych wyżej, korzysta Pan z takich narzędzi jak (...), (...), (...).

Zakres usług:

1.

"usługi, które mają być świadczone na podstawie niniejszej Umowy, obejmują opracowywanie i realizację usług informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, przygotowanie i konfigurację wdrożenia/automatyzacji sieci i systemów komputerowych, technologii dla sieci i systemów komputerowych, przygotowanie i konfigurację narzędzi wdrożeniowych/automatyzacyjnych, zgodnie z instrukcjami Klienta uzgodnionymi od czasu do czasu ("Usługi"). W celu uniknięcia wątpliwości, Dostawca działa jako jednoosobowa firma w Polsce i zgodnie z polskimi przepisami handlowymi;

2.

usługi będą świadczone przez Dostawcę na rzecz Klienta w sposób i w okresach wskazanych przez Klienta. Dla jasności, Dostawca nie może korzystać z podwykonawców do świadczenia Usług;

3.

dla jasności, niniejsza Umowa nie może być w żaden sposób traktowana jako stosunek pracy, stosunek agencyjny lub jakikolwiek inny stosunek powierniczy, a Strony działają niezależnie przy zawieraniu i wykonywaniu niniejszej Umowy."

W zakres Pana obowiązków w nie wchodzi ani programowanie, ani doradztwo w zakresie oprogramowania. Wykonuje Pan przede wszystkim zadania, które są realizowane w ramach kontraktu i nie są związane z rozbudową i implementacją programów komputerowych, a dotyczą przede wszystkim analizy, modelowania i projektowania automatyzacji procesów wdrożeniowych technologii informatycznych dla systemów komputerowych połączonych siecią lub ich poszczególnych składowych, projektowania prototypów takich systemów oraz procesów ich wdrażania, a także wspieranie wiedzą oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów zespołów programistów.

Nie wyklucza Pan ponadto, że w roku podatkowym będzie świadczył usługi dla innych kontrahentów, jednakże zakres świadczonych usług nie będzie się różnił od zakresu usług opisanych powyżej. W przypadku, gdyby z uwagi na zmianę Pana sytuacji doszło do zmiany świadczonych usług, zastosuje Pan odpowiednią stawkę podatku w ramach systemu zryczałtowanego albo - w razie wątpliwości - wystąpi o interpretację podatkową dla rozjaśnienia powstałego stanu faktycznego.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zostało złożone. Korzysta Pan z opodatkowania działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych od momentu rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, tj. od 11 lutego 2022 r.

W Pana ocenie, świadczone przez Pana usługi mieszczą się w grupowaniu 62.02.30.0 "Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego".

Usługi świadczone przez Pana konkretnie polegają na:

1.

konfiguracji i utrzymaniu środowiska systemowego, obejmujących:

* właściwą konfigurację systemów komputerowych i ogólnego środowiska systemowego (Internet, prawidłowo działające aplikacje) dla danej firmy, co umożliwia płynną współpracę programistów i innych specjalistów;

* konfigurowanie, aktualizowanie i konserwację systemów monitorowania i rejestrowania, takich jak (...) i (...). W szczególności - w ramach występujących problemów w funkcjonowaniu systemów z poprzedniego punktu - ulepsza Pan systemy i komputerowe środowisko pracy dla programistów i innych specjalistów. Dla tego ulepszenia potrzebne jest ciągłe monitorowanie tychże aplikacji i aktualizowanie systemów, żeby problemy w zakresie braku dostępu do aplikacji (czy też inne) występowały rzadziej;

* analizę zebranych danych i anomalii systemowych dla identyfikacji potencjalnych problemów w przyszłości i ich proaktywne rozwiązywanie;

2.

optymalizacji konfiguracji systemu, obejmującej:

* analizę funkcjonującej konfiguracji systemu komputerowego w celu jej ulepszenia i zwiększenia płynności pracy między zespołami informatyków, programistów i innych specjalistów;

* dodawanie nowych metryk i ulepszanie już istniejących, a także zmianę wartości tych metryk w przypadku dużego obciążenia systemów komputerowych;

3.

inżynierii infrastruktury komputerowej, obejmującej:

* utrzymanie infrastruktury i całej sieci komputerowej klienta w stanie zapewniającym ciągłą pracę;

* gotowość do natychmiastowego reagowania na problemy w całej infrastrukturze komputerowej, które mogą wystąpić 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Do typowych problemów należą: brak dostępności aplikacji dla programistów i innych specjalistów, awarie ogólnej infrastruktury lub poszczególnych urządzeń, problemy z siecią i połączeniem. W razie wystąpienia tych problemów loguje się Pan do poszczególnych systemów/aplikacji i konfiguruje ich ustalenia w celu zapewnienia dalszego braku wystąpienia problemów. To samo dotyczy ogólnych awarii infrastruktury lub poszczególnych urządzeń oraz problemy z siecią i połączeniem.

Wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie mają zastosowania do wykonywanej działalności. Prowadzona działalność spełnia wszystkie cechy działalności usługowej. Dodatkowo, działalność ta nie spełnia cech działalności gastronomicznej, działalności usługowej w zakresie handlu, działalności wytwórczej, ani sprzedaży towarów. Usługi wykonane przez Pana nie są związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), nie są związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), nie są objęte grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego (PKWiU 62.01.2), nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), nie są związane z instalowaniem oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0) i nie są związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, będzie Pan w stanie określić przychód z działalności, opodatkowany różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pytanie

Czy przychód z opisanej działalności gospodarczej w postaci usług informatycznych sklasyfikowanych pod kodem PKD 62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych według symbolu PKWiU jako 62.02.30.0, podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu)

Pana zdaniem, zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (A. Bartosiewicz, R. Kubacki (w:) A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Komentarz, Warszawa 2011, art. 12), stawka 8,5% ma zastosowanie do przychodów z działalności usługowej, o ile dla danego rodzaju przychodów nie wprowadzono innej stawki ryczałtu.

Usługi świadczone przez Pana nie kwalifikują się ponadto pod żadne inne stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a w szczególności nie obejmują zakresu usług opisanych w art. 12 ust. 2b, pkt b) ustawy o ryczałcie.

W Pana ocenie, świadczone usługi powinny zostać sklasyfikowane według symbolu PKWiU 62.02.30.0 "Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego".

Analizując opisane w poprzednich punktach czynności wykonywane przez Pana w ramach Pana działalności gospodarczej, należy podkreślić, że nie zajmuje się Pan programowaniem, ani doradztwem w tym zakresie. Chociaż niektóre z opisanych czynności mogą pozornie wykazywać cechy zarządzania siecią i systemami informatycznymi, Pana działalność nie polega na świadczeniu kompleksowych usług zarządzania siecią, lecz na utrzymaniu i ulepszaniu funkcjonowania istniejących systemów w ramach bieżącej obsługi. Usługi polegające na zarządzaniu systemami informatycznymi, co do zasady są świadczone przez administratorów systemów IT, a nie przez specjalistów z zakresu (...). Podobnie nie można uznać, że świadczy Pan usługi instalacji komputerów i urządzeń peryferyjnych, co jest niezgodne ze stanem faktycznym.

Grupa PKWiU 62.02.30.0 "Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego" obejmuje m.in. usługi pomocy technicznej mające na celu rozwiązanie problemów klienta w tym zakresie, takie jak:

* udzielanie pomocy klientowi w uruchamianiu i usuwaniu usterek oprogramowania (zgodnie z przedstawionym powyżej opisem);

* udzielanie pomocy technicznej w celu rozwiązania problemów klienta związanych z użytkowaniem systemu komputerowego, tj. usługi w zakresie kontroli lub oceny działania komputera, włączając usługi kontroli, oceny i dokumentowania serwera, sieci lub technologii dla elementów, wydajności lub bezpieczeństwa (zgodnie z przedstawionym powyżej opisem, z zastrzeżeniem, że taka pomoc jest udzielana nie w ramach jednego konkretnego komputera, czy urządzenia, lecz całego systemu funkcjonującego w ramach firmy klienta);

* usługi pomocy klientowi w użytkowaniu i usuwaniu usterek sprzętu komputerowego, włączając testowanie podstawowego oprogramowania oraz naprawę sprzętu komputerowego (zgodnie z przedstawionym powyżej opisem, szczególnie uwzględniając proces monitorowania anomalii w funkcjonowaniu systemu i ich naprawę).

Biorąc pod uwagę całokształt sprawy, uważa Pan, że świadczone przez Pana usługi należy sklasyfikować w ramach symbolu PKWiU 62.02.30.0.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 776):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie "działalność usługowa" oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)

opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)

korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)

osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)

prowadzenia aptek,

c)

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f)

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)

wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)

podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)

samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Należy zwrócić uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego wskazał Pan, że prowadzi pozarolniczą jednoosobową działalność gospodarczą od 2 listopada 2022 r. W zakres Pana obowiązków w nie wchodzi ani programowanie, ani doradztwo w zakresie oprogramowania. Wykonuje Pan przede wszystkim zadania, które są realizowane w ramach kontraktu i nie są związane z rozbudową i implementacją programów komputerowych, a dotyczą przede wszystkim analizy, modelowania i projektowania automatyzacji procesów wdrożeniowych technologii informatycznych dla systemów komputerowych połączonych siecią lub ich poszczególnych składowych, projektowania prototypów takich systemów oraz procesów ich wdrażania, a także wspieranie wiedzą oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów zespołów programistów. Korzysta Pan z opodatkowania działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych od momentu rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, tj. od 11 lutego 2022 r. Świadczone przez Pana usługi mieszczą się w grupowaniu 62.02.30.0 "Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego". Wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie mają zastosowania do wykonywanej działalności. Prowadzona działalność spełnia wszystkie cechy działalności usługowej. Dodatkowo, działalność ta nie spełnia cech działalności gastronomicznej, działalności usługowej w zakresie handlu, działalności wytwórczej, ani sprzedaży towarów.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że skoro twierdzi Pan, że w zakres Pana obowiązków w nie wchodzi ani programowanie, ani doradztwo w zakresie oprogramowania, to przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02.30.0 - Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeśli faktycznie spełnia Pan wszystkie warunki uprawniające do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.). Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie. W przypadku wskazania przez Pana nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Panu waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k-14n Ordynacji podatkowej. Konsekwentnie, organ podatkowy może zakwestionować Pana rozliczenia, jeżeli okaże się, że stosuje Pan nieprawidłową stawkę.

Przy wydawaniu interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy tylko i wyłącznie sprawy będącej przedmiotem Pana zapytania (określenia stawki ryczałtu). Inne kwestie zawarte w opisie sprawy, w tym prawidłowość klasyfikacji świadczonych przez Pana usług nie podlegały ocenie.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl